QANADLI VİRUSUN DƏHŞƏTİ
Azərbaycanda «quş qripi»nin yayılmasından bəhs edən məqalənin «R+»da dərcindən çox keçməyib. Ancaq bu mövzuya yenidən qayıtmalı olduq - virus-mutant ölkəmizə güclü zərbələr vurmaqdadır. Əlbəttə, aradan keçən qısa vaxtda ölkənin Səhiyyə Nazirliyi əlini-qolunu sallayıb oturmamışdı, ötən Xoruz ilindən (2005) Yer əhlinə miras qalan bəla ilə «mübarizə»ni özünəməxsus şəkildə davam etdirirdi.
Ölkəmizin, eləcə də Rusiyanın kütləvi informasiya vasitələri Salyan rayonunda (Azərbaycanın cənub-şərqi) 3 nəfərin naməlum xəstəlikdən, ehtimal ki, «quş qripi»ndən ölməsi barədə xəbərlər yaymaqdaykən, Səhiyyə Nazirliyi qibtədoğuracaq inadkarlıqla bildirirdi ki, virus-mutant (H5N1) barədə söhbət gedə bilməz və o insanlar sətəlcəmdən ölüblər. Bütün bunlar isə quşların kütləvi qırılması və yerli əhalinin ev quşlarını yığıb-yandırmasından bəhs edən ürəkdağlayan kadrların televiziyalarda nümayiş etdirilməsi fonunda baş verirdi.
Ölü quşlar necə olsun?
Məmurlarımız mümkün və qeyri-mümkün metodlarla bu suala cavab verməkdən yayınmağa cəhd edirdilər. Bu zaman onlar quşlar arasında yayılmış «Nyukasl» və taun kimi xəstəliklərə istinad edir, qırılan quşların məhz bu xəstəliklərdən öldüyünü bildirirdilər. Günahkarlar da tapılmışdı. Bunlar jurnalistlər idi. Səhiyyə xadimlərinin versiyasına görə, jurnalistlərin günahı «qığılcımdan alov doğurmaqlarında» idi və guya ki, məhz ondan sonra insanlar təşvişə düşərək quş əti almaqdan imtina ediblər. Bildirilirdi ki, həmin səbəbdən fermalarda quşların sıxlığı əmələ gəlib və qanadlı heyvanların kütləvi ölümü qaçılmaz olub. Ancaq atalar demişkən, «od olmasa, tüstü çıxmaz»dı, quşçuluq fabriklərindən birində quşların kütləvi qırılması «quş qripi» haqqında əfsanəni yenidən dillərə saldı.
Bu arada...
Salyanda «quş qripi»nin üç nəfərin ölümünə bais olması barədə xəbərlər təsdiq olunur. Azərbaycanın Səhiyyə Nazirliyi mart ayının 14-də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı mütəxəsislərinin apardıqları araşdırma nəticəsində ölkənin üç sakininin «quş qripi»ndən öldüyü barədə ilkin diaqnozu təsdiq etmələri barədə açıqlama ilə çıxış etdi. Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev öz növbəsində bildirdi ki, ölkənin tibb müəsisələrinə «quş qripi»nin əlamətlərinə bənzər simptomlarla xəstələrin gətirilməsi davam edir.
Xatırladaq ki, Salyan rayonunun üç sakini hələ fevralın axırlarında «quş qripi»ndən vəfat edib. O zaman bu rayonun daha 6 sakini H5N1 virusuna yoluxma şübhəsi ilə xəstəxanaya yerləşdirilmişdi. Ancaq ÜST mütəxəssisləri həmin xəstələrin orqanizmində təhlükəli virusun olduğunu təsdiq etməmişdilər. Bununla belə, səhiyyə nazirinin sözlərinə görə, əhali əvvəlki kimi təşviş içərisindədir. Bu yaxınlarda Bakıda 7 saylı xəstəxanaya bədənində təhlükəli virusu daşımaqda şübhəli bilinən 100-dən artıq insan yerləşdirilib. Elə şəhərdə də çoxları epidemiyadan danışır. Ancaq nazir epidemioloji araşdırmaların bu xəstələrin tamam başqa xəstəliklərə yoluxduğunu aşkar etdiyini deyərək əhalini sakitləşdirməyə çalışdı.
Necə deyərlər, Allah saxlayanda saxlayır. Ancaq narahatlıq üçün əsas həddindən artıqdır - hələ 2005-ci ilin oktyabrında ÜST-ün ekspertləri «quş qripi»nin qlobal miqyasda yayılması təhlükəsi barədə xəbərdarlıq etmişdilər.
İçdiyimiz su...
"R+"un yazdığı kimi, bir müddət öncə Ceyranbatan su anbarının sahilində ölü quşların tapıldığı zaman ajiotaj yaranmışdı. Laboratoriyada aparılmış analizlər göstərmişdi ki, bu quşlar H5N1 virusundan ölüblər. Təhlükəli virusun suda yayılmasının qarşısını almaqdan ötrü hazırda Ceyranbatan gölündə hər gün reydlər keçirilir - çünki ölü quşların cəsədləri anbarın suyunu H5N1 virusu ilə müntəzəm «təmin edir». Epidemioloji xidmət işçiləri təsdiq edirlər ki, suyun müvafiq analizi aparılır, onun təmizlənməsi və xlorlaşdırılması xüsusi nəzarət altında saxlanılır.
Çimərlikləri unutmaq lazım gələcək
Ancaq bu, hamısı deyil. Xəzər dənizinin demək olar ki, bütün Azərbaycan sahilləri quş cəsədləri ilə doludur. Şahidlər bildirirlər ki, çimərliklərdə ayaq basmağa yer yoxdur, hər yer quş leşidir. Bu yandan da yaz gəlir. Bu baxımdan insanlar əndişəlidir: bu gün-sabah yay olacaq, çimərlik mövsümü başlayacaq, görəsən, dəniz suyu insanlar üçün təhlükəli olmayacaqmı? «R+» əməkdaşının bu barədə paytaxtın sanitar-epidemioloji təmizliyinə cavbdeh olan şəxslərə ünvanladığı suala ağıllı və qaneedici cavab almaq mümkün olmadı.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Gülşən Hüseynova:
- Bu, olduqca aktual problemdir. Biz bu barədə Səhiyyə Nazirliyinin, Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin və Dövlət Baytarlıq Xidmətinin əməkdaşları ilə dəfələrlə söhbət etmişik. Ancaq adı çəkilən struktruların rəsmi açıqlaması olmayınca biz heç bir qadağa tətbiq edə bilmərik.
Ekoloji Proqnozlaşdırma Milli Mərkəzinin prezidenti Telman Zeynalov öz növbəsində təsdiq edir ki, əgər ölü quşların cəsədləri dənizdən vaxtında yığılmasa, cəsədlər suda çürüyəcək və bu, ekoloji fəlakətin yaranmasına səbəb olacaq: «Biz nəzərə alırıq ki, dənizə düşmüş ölü quşlar balıqlar üçün ziyafətdir. Hər bir xırda balıq bu müftə ətdən öz payını götürmək istəyəcək. Xəzərdə bu kimi ac balıqcıqlar saysız-hesabsızdır. Sonradan «təcrübəli» brakonyerlər həmin ölü quş yeyib kökəlmiş balıqları tutacaq və qara bazarda camaata satacaq. Bu halda nələrin baş verəcəyini düşünmək belə dəhşətdir.
“Quş qripi” pişikləri təhdid edir
Azərbaycanda «quş qripi»nin yayılması ortaya başqa bir problem də çıxarıb - Bakı əhalisinin 35 fizdən artığı xoşbəxt it-pişik sahibidir. Hər gün it saxlayanlar öz sevimli məxluqlarını gəzməyə çıxarır, pişik yiyələri isə məstanlarına «azadlıq saatı» bəxş edirlər və pişiklər küçələrdə sərbəst gəzişəndən sonra evə qayıdırlar. Bu heyvanların «XXI əsrin bəlası»na yoluxması fikri heyvansevərlərin arasında ciddi təşvişin yaranmasına səbəb ola bilər. Əgər bir adam öz pişiyini küçəyə buraxırsa, pişik bayırda xəstə çöl quşları kontakta girə, «quş qripi» virusuna yoluxa bilər, bundan sonra yoluxmuş heyvanın başqa evlərə soxulması və oradakı heyvanları, eləcə də dilqanmaz uşaqları yoluxdurması tamamilə mümkün olan bir işdir. Bu yaxınlarda Almaniyada pişiklərin «quş qripi» virusundan ölməsi faktları açıqlanıb. Ölü pişiklər bu ölkənin Baltik dənizində yerləşən Ryuqen adasında tapılıb. Bir az əvvəl bu adada H5N1 virusuna yoluxaraq ölmüş yüzlərlə quş cəsədi tapıldığından mütəxəsislər ölü pişikdə təhlükəli virusun olub-olmadığını yoxlamaq qərarına gəliblər və məlum olub ki, pişiklər də «quş qripi»nə yoluxa bilərlər.
“Quş qripi”nə necə yoluxurlar?
Yoluxma şəraiti müxtəlif ola bilər, ancaq Səhiyyə Nazirliyinin zəruri və mümkün olanın kiçik bir hisəsini etməsi faktı təəccüb doğurur. Məsələn, küçədə insanlara «quş qripi»ndən qorunmağın yollarına aid broşüralar yaymaq olar. Yaxud da analoji informasiyaların bütün telekanallarda yayılmasını təşkil etmək mümkündür.
H5N1 virusuna yoluxmanın iki yolu var. Birincisi hava-damcı vasitəsilə baş tutur. Burada yoluxmanın mexanizmi insanın adi qripə yoluxması kimidir. Quş öskürür, asqırır, infeksiyalı selik yaxınlıqda dayanmış insanın tənəffüs yollarına düşür. İkinci yoluxma vasitəsi qidalanmadır. Bu, o halda ola bilər ki, insanlar lazımi şəkildə bişirilməmiş xəstə quş ətini yesin. Yaxud insan xəstə quş zılının qalıqlarına bulaşmış əlləri ilə yemək yeyərkən bu virusa yoluxa bilər.
«Quş qripi» xəstəliyinin simptomları adi qripin əlamətlərilə identikdir: qızdırma, halsızlıq, boğaz ağrısı və öskürək. Bəzi hallarda insanda konyuktivit də əmələ gələ bilər. «Quş qripi» onunla təhlükəlidir ki, o, insanda sürətlə sətəlcəm yarada, ürəkdə və böyrəkdə fəsadlar törədə bilər.
Yoluxmadan necə qorunmalı?
Ən yaxşı müdafiə vasitəsi quşlarla ünsiyyətdən qaçmaqdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, «quş qripi» özünü atipik şəkildə büruzə verir - tamamilə sağlam görünən, hərarəti olmayan quş birdən-birə yıxılır və ölür. Quş cəsədinə toxunduqdan, hətta quş zılının düşə biləcəyi torpaqla təmasda olduqdan sonra əlləri dezinfeksiya etmək lazımdır. Əgər siz quş əti yeyirsinizsə, onun çiy olmadığına əmin olun: normal hərarət zamanı virus məhv olur. Yumurtanı da ilıq yox, bərk bişirib yemək gərəkdir.
Bununla belə əksəriyyət risk etmək istəmir. «Rəy» Monitorinq Mərkəzinin keçirdiyi sorğunun nəticələrinə görə, quş qripi virusu əhalinin toyuq ətini istehlak etməsinə ciddi təsir göstərib. Belə ki, respondentlərin 65,6%-i toyuq ətini öz qida rasionlarından tamamilə çıxardıqlarını bildirib (diaqr.1). Rəyi soruşulanların 22,5%-i toyuq ətindən istifadə davam etdirsələr də, bunun əvvəlki həcmdən az olduğunu qeyd eiblər. Nəhayət, respondentlərin 11,9%-i virusa yoluxacaqlarından çəkinmir və əvvəlki qaydada toyuq ətindən istifadə edirlər. Ümumilikdə götürdükdə respondentlərin 20,9%-i virus təhlükəsini «şişirdilmiş» sayırlar (diaqr.2). Epidemiya təhlükəsinin ciddi olduğuna isə respondentlərin təxminən 80%-i inanır.
ÜST keşikdə
Yaranmış situasiya ilə əlaqədar olaraq Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı Azərbaycana iki ekspert göndərəcək və onlar martın axırına qədər baş verənlərin səbəblərini araşdırmaqla məşğul olacaqlar. Bundan başqa, ÜST-ün bayrağı altında «quş qripi» ilə mübarizə üçün səfərbər edilmiş həkimlər, epidemioloqlar və başqa peşələrin təmsilçiləri üçün Azərbaycanda treninqlər təşkil olunacaq. ÜST-ün Azərbaycandakı nümayəndəliyindən «R+» əməkdaşına verilən məlumata görə, treninqlərin keçirilməsində məqsəd onların «quş qripi» xəstəliyinə dair bilik səviyyələrinin artırılması və iş təcrübələrinin təkmilləşdirilməsidir.
Hazırda ÜST Səhiyyə Nazirliyi ilə birlikdə bu xəstəliklə mübarizə üçün səfərbər ediləcək mütəxəssislərin sayını dəqiqləşdirir. Treninqlərdə ölkənin bütün rayonlarından gəlmiş həkimlər iştirak edəcəklər.
Bundan başqa, yaxın günlərdə Azərbaycanın Təhsil Nazirliyi Bakının, Sumqayıtın və Xəzəryanı rayonların məktəblərində «quş qripi» ilə bağlı xüsusi bukletlər, vərəqələr yayacaq. Tədbirin məqsədi müəllimləri və şagirdləri qorxulu virus barədə məlumatlandırmaqdır.
Bu bukletlər ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi və Azərbaycanın Aqrobiznes Mərkəzinin maliyyə yardımı ilə nəşr olunub. Asiya İnkişaf Bankının direktorlar şurası Azərbaycanda «quş qripi» ilə mübarizə məqsədi ilə 39 milyon dollar həcmində vəsait ayrılması barədə qərar qəbul edib.
Bununla yanaşı, UNİSEF-in Bakı ofisinin iştirakı ilə plakatlar hazırlanıb və Təhsil Nazirliyinin xətti ilə ölkənin bütün təhsil ocaqlarında yayılacaq. Nə demək olar, vaxtı çoxdan çatmışdı.

Птичий грипп "шагает" по Азербайджану
После публикации материала в "R+" о распространяющемся в Азербайджане птичьем гриппе прошло не так много времени. Однако к этой теме пришлось вернуться - вирус-мутант "ударил" по нашей стране с большей силой. Министерство здравоохранения страны в этой ситуации, конечно, не бездействовало - оно продолжало "бороться" с напастью, оставшейся землянам в наследство от 2005 года Петуха, но своеобразными методами.
В то время как почти все местные СМИ, в том числе российские, сообщали о том, что в Сальянском районе (юго-восток Азербайджана) от непонятной болезни, возможно, от птичьего гриппа, скончались три человека, Минздрав с завидным упорством "твердил", что ни о каком вирусе-мутанте не может быть и речи, мол, люди умерли от двусторонней пневмонии. И все это происходит на фоне массового падежа птиц в районе и травящих душу кадров, распространяемых телеканалами, на которых люди избавляются от несчастных животных.
Как быть с наличием мертвых птиц?
Ответ на этот вопрос наши чиновники пытались обойти всеми возможными и невозможными методами. В том числе, ссылаясь  на версии о распространившихся внезапно птичьих болезнях, таких, как ньюкасл и таун. Отыскались и виноватые. Ими оказались журналисты. Вина последних состоит в том, что они, по версии наших "минздравовцев", превратили "искру в пламя" и люди в панике перестали покупать мясо птицы. Из-за этого плотность их размещения на фермах увеличилась, что и приводит к гибели фермерских пернатых. Но дыма без огня, как известно, не бывает – массовый падеж в одном из птицеводческих хозяйств развеял сложенные ранее легенды о мнимых птичьих "недомоганиях".
Tем временем
Информация о том, что именно птичий грипп унес жизни трех человек – жителей Сальянского района, подтверждается.
И Минздраву Азербайджана все-таки пришлось 14 марта сделать официальное заявление о том, что исследования, проведенные специалистами Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), подтвердили первичный диагноз о гибели трех жителей страны от птичьего гриппа. Министр здравоохранения Октай Ширалиев в свою очередь сообщил, что в медицинские учреждения страны продолжают поступать больные с симптомами, похожими на вирус птичьего гриппа.
Напомним, что трое жителей Сальянского района скончались от птичьего гриппа еще в конце февраля. Тогда же были госпитализированы еще шесть жителей этого же района с подозрением на заражение вирусом H5N1. Однако исследования ВОЗ не подтвердили наличие в организме этих больных опасного вируса. Между тем, по словам главы Минздрава, население по-прежнему в панике. Недавно в Баку в больницу №7 госпитализировали около ста человек с подозрением на смертельный вирус. И в городе заговорили об эпидемии. Однако министр поспешил успокоить горожан, заявив, что эпидемиологические исследования показали наличие у больных совсем других заболеваний.
Как известно, береженого Бог бережет, и большинство из этих людей, возможно, просто перестраховываются.  Однако поводов для беспокойства более чем достаточно – еще в октябре 2005 года эксперты Всемирной организации здравоохранения предупреждали об угрозе глобального распространения птичьего гриппа.
Вода, которую мы пьем
Как уже писал "R+", ажиотаж вокруг Джейранбатанского водохранилища возник, когда на берегу озера были обнаружены мертвые птицы. Анализы, проведенные в лаборатории, показали, что птицы пали от вируса H5N1. Для предотвращения распространения опасного вируса в воде в Джейранбатанском водохранилище ежедневно проводятся рейды – тушки мертвых птиц продолжают "орошать" воду вирусом H5N1. В эпидемиологических службах утверждают, что соответствующий анализ воды проводится. Особый контроль осуществляется за очисткой и ее хлорированием.
О пляжах можно будет забыть
Но это еще не все. Тушками мертвых птиц усеяно почти все побережье азербайджанского сектора Каспийского моря. Очевидцы утверждают, что на пляжах нет свободного места, везде "мертвечина". А между тем весна вступает в свои права. Людей волнует вопрос: опасно ли море для человека, ведь скоро лето и  не за горами начало пляжного сезона? Этот вопрос корреспондент "R+" задавал всем структурам, отвечающим за санитарно-эпидемиологическую чистоту столицы, но получить вразумительного ответа так и не удалось.
По словам главы пресс-службы Министерства экологии и природных ресурсов Гюльшан Гусейновой, это весьма актуальная проблема. Мы неоднократно беседовали и с представителями Минздрава, и с Центром гигиены и эпидемиологии, и с ГВС. Но без официального заявления вышеуказанных ведомств мы ни на что не можем ввести запрет.
В свою очередь президент Национального центра экологического прогнозирования Тельман Зейналов утверждает, что если своевременно не выловить тушки мертвых птиц из моря, они, разлагаясь, станут причиной экологической катастрофы.
– Мы не учитываем то, что мертвечина в море – это пир для рыб. Каждая рыбешка посчитает своим "долгом" отломить кусочек бесхозного мяса. Вы представляете, сколько таких голодных "малюток" в Каспии? А потом "опытные" браконьеры выловят наевшуюся рыбку и продадут ее на "черном рынке". Что будет происходить в этом случае, даже страшно подумать.
Грозит ли грипп кошкам?
Распространение птичьего гриппа в Азербайджане выявило и еще одну проблему – более 35% жителей Баку являются счастливыми обладателями кошек и собак. Ежедневно владельцы собак выгуливают своих питомцев, "котовладельцы" же зачастую предоставляют своим любимцам режим "свободного содержания", когда кошки "самовыгуливаются" на улицах, после чего возвращаются в дом. Мысль о том, что животные могут быть заражены "напастью XXI века", способна повергнуть в настоящую панику любителей животных. Если человек выпускает домашнюю кошку на улицу, где она может войти в контакт с дикой птицей и получить вирус птичьего гриппа, последний грозит проникнуть в каждый второй дом и поразить не только животное, но и беспечных хозяев. Недавно в Германии  был подтвержден случай гибели кошки от вируса штамма H5N1. Мертвая кошка была обнаружена в конце минувшей недели на германском острове Рюген в Балтийском море. Поскольку в этом районе было найдено свыше сотни погибших птиц со штаммом H5N1, животное решили проверить на наличие этого опасного вируса.
Как заражаются птичьим гриппом?
Условия заражения могут быть разными, но вызывает удивление тот факт, что Министерство здравоохранения делает лишь малую часть того, что нужно и можно делать. Например, раздавать на улице людям брошюры о том, как уберечься от птичьего гриппа. Или же аналогичную информацию ежечасно давать на всех телеканалах.
Между тем возможны два пути заражения. Первый – воздушно-капельный. Механизм заражения здесь тот же, что и при передаче вируса гриппа от человека. Птица кашляет, чихает, инфицированная слюна птицы попадает в дыхательные пути находящегося рядом человека. Второй путь заражения – через пищеварительный тракт. Это может произойти, если человек употребляет в пищу мясо зараженной птицы без надлежащей термической обработки, или есть грязными руками, на которых могут быть частицы помета больной птицы.
Симптомы болезни идентичны обычному гриппу  –  жар, недомогание, больное горло и кашель. В некоторых случаях у человека может развиться конъюнктивит. Опасен вирус птичьего гриппа тем, что он очень быстро может привести к пневмонии, а кроме того, может давать тяжелые осложнения на сердце и почки.
Как предохраниться от заражения?
Лучший способ защиты – избегать прямого контакта с птицей. Нужно иметь в виду, что птичий грипп имеет нетипичные проявления – птица, которая может казаться совершенно здоровой, без температуры и лихорадки, вдруг падает и умирает. Следует дезинфицировать руки после контакта с тушками птиц или даже землей, куда мог попасть птичий помет. Если вы едите мясо птицы, убедитесь, что оно не сырое: при нормальной термической обработке вирус погибает. Яйца также лучше есть сваренными вкрутую, а не всмятку.
Но все же, многие предпочитают не рисковать. Опрос Мониторингового Центра "Ряй" выявил, что вирус птичьего гриппа заметно повлиял на потребление населением курятины. Так, 65,6 % респондентов признались, что полностью вычеркнули из своего рациона куриное мясо (диаг.1). 22,5 % опрошенных продолжают употреблять курятину, хотя и стали покупать ее реже. Наконец, 11,9 % респондентов не пугает опасность заражения птичьем гриппом, и они продолжают потреблять курятину так же часто, как и раньше. Отметим, что в общей сложности, 20,9 % не слишком обеспокоены угрозой вируса и считают эту проблему "раздутой". (диагр.2) Число же обеспокоенных возникновением эпидемии и считающих угрозу реальной, приближается к 80 %.
ВОЗ на страже
В связи с возникшей ситуацией Всемирная организация здравоохранения пришлет в Азербайджан двух экспертов, которые будут исследовать причины произошедшего до конца марта.  Кроме того, под эгидой ВОЗ в Азербайджане будут организованы тренинги для врачей, эпидемиологов и представителей других профессий, мобилизованных на борьбу с птичьим гриппом. Как cообщили "R+" в представительстве ВОЗ в Азербайджане,  целью проведения тренингов является повышение уровня их знаний о заболевании птичьим гриппом и их совершенствование в этой области.
Сейчас ВОЗ совместно с Министерством здравоохранения уточняет количество специалистов, которые будут мобилизованы на борьбу с этим заболеванием. В тренингах примут участие врачи из всех районов страны.
Кроме того, в ближайшие дни Министерство образования Азербайджана распространит в школах Баку, Сумгайыта и прикаспийских районов специальные буклеты и листовки информационного характера в связи с птичьим гриппом.
Цель данной акции – информирование учителей и учащихся о вирусе.
Буклеты изданы при финансовой поддержке Агентства международного развития США и Центра агробизнеса Азербайджана. Совет директоров Азиатского банка развития (АБР) принял решение о выделении 39 млн. долларов для борьбы с птичьим гриппом в Азербайджане.
Помимо этого, при участии Бакинского офиса UNICEF подготовлены плакаты, которые по инициативе Министерства образования будут распространены во всех образовательных учреждениях. Что ж, давно пора.