YEREVANIN TƏHLÜKƏLİ OYUNLARI
Prezident İlham Əliyevin Qarabağın Azərbaycana məxsusluğunu şübhə altına alan hər hansı bir sənədə imza atmayacağı barədə xəbərdarlığından və Ermənistanın bundan sonra da qeyri-konstruktiv mövqe tutmaqda davam edəcəyi təqdirdə Azərbaycanın öz mövqeyinə yenidən baxa biləcəyi barədə bəyanatından sonra Bakıda Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsnə dair yeni proqramm səciyyəli açıqlamalar səslənmədi.
Burada başa düşürlər ki, bu kimi bəyanatları tez-tez verərək, onları qiymətdən salmağa dəyməz.  Ancaq Rambuye danışıqlarındakı uğursuzluq Qarabağ konfliktinin tənzimlənməsi ilə məşğul olan fiqurların sürətli tempdə hərəkətlənməsinə gətirib çıxarıb.
ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin Vaşinqtondakı görüşü olduqca dumanlı sonluqla bitdi: həmsədrlər martın 20-də İstambulda görüşmək barədə vədələşdiklərini desələr də, müzakirələrin təfərrüatı barədə danışmadılar. Bu, növbəti «işgüzar səfər»in baş tutmasına səbəb oldu. ATƏT-in Minsk Qrupunun amerikalı həmsədri Stiven Mann və ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Daniel Frid (xatırladaq ki, bu şəxs ötən il keçirilən parlament seçkiləri ərəfəsində də Bakıya gəlmişdi) regiona səfərə gəldilər. Bakıda keçirdikləri mətbuat konfransında vasitəçilər bəyan etdilər ki, konfliktin hərbi yolla həlli perspektivsizdir, Azərbaycan investisiyalar, neft layihələri barədə düşünməlidir və münaqişənin tənzimlənməsi üçün yeganə məqbul yol Ermənistanla danışıqlar aparmaqdır. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın konfliktin sülh yolu ilə həllinə önəm verməsini daima təkrarladığını nəzərə alsaq, Mann və Fridin Bakıdakı bəyanatlarındakı «təzyiq əlamətləri»nin yeri yoxdur. Başqa məsələdir ki, ABŞ-ın narahatlığı başadüşüləndir: Vaşinqton Xəzər regionunda neft və neftin nəqli üzrə layihələrin inkişafına çox ciddi yatırımlar qoyub, ona görə də bu proyektlərin «qulağının dibində» irimiqyaslı müharibənin başlanmasını istəmir.
Ancaq Vaşinqtonun həm Azərbaycana, həm də Ermənistana yaxşı münasibət bəslədiyi barədə vasitəçilərin verdiyi bəyanat özünə daha ciddi diqqət tələb edir. Əlbəttə, nəzəri olaraq bunu «vasitəçilik etikası»nın tələbləri ilə izah etmək mümkündür, ancaq burası da aydındır ki, Ermənistanın hərəkətlərinə siyasi və hüquqi baxımdan qiymət verməyin vaxtı çoxdan çatıb. Bu, xüsusilə də Köçəryanın Rambuye danışıqlarında tutduğu «ayaqyolu diplomatiyası»ndan sonra Yerevanda səslənən bəyanatların fonunda xüsusilə aktualdır.
Şübhəsiz ki, bu məsələdə müvafiq təşəbbüs ilk olaraq Köçəryanın özündən gəldi. Məhz o, televiziya müsahibəlrinin birində vəd etdi ki, əgər Azərbaycan danışıqlarda qeyri-konstruktiv mövqe tutsa, o, nə az, nə çox, «Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanıyacaq». Ondan az sonra Ermənistanın müdafiə naziri Serj Sərkisyan media məkanında «parladı». Rusiyalı jurnalistlərlə söhbətində o, bəyan etdi ki, Ermənistan müharibə istəmir, ancaq ona hazırdır və Ermənistanın yaxşı silahlanmış, döyüş qabiliyyətli silahlı qüvvələri isə regionda hərbi əməliyyatların bərpasından çəkindirici rol oynayır. Söhbət zamanı konkretləşdirmələr də oldu. Sərkisyan rusiyalı jurnalistləri əmin etdi ki, Ermənistan ordusu müdafiə olunmaq baxımından yaxşı mövqelərdədir: «12 il ərzində biz öz mövqelərimizi yaxşı təchiz etməyə, etibarlı istehkam yaratmağa nail olmuşuq».
Ancaq əgər Serj Sərkisyan «zirehimiz möhkəm, tankımız sürətlidir» cümləpərdazlığı ilə kifayətləndisə, Ermənistanın xarici işlər naziri Vardan Oskanyan «Şant» telekanalına verdiyi müsahibədə bəyanat etdi ki, Azərbaycan Qarabağ münaqişəsini iki dəfə hərbi yolla həll etmək istəyib, üçüncü cəhdi isə axırıncı olacaq. XİN rəhbəri əmin olduğunu bildirdi ki, rəsmi Bakı münaqişənin hərbi yolla həllinə getməyəcək: «Əgər Azərbaycan tərəfi Qarabağ problemini kompromislər yolu ilə tənzimləməyə risk etmirsə, onda o, heç vaxt məsələnin hərbi yolla həllinə əl atmayacaq. Çünki bu ölkədə xərclənən investisiya milyardları müharibənin ilk qurbanı olacaq».  Bu məntiqdən çıxış edən Oskanyan əmindir ki, heç kəs müharibənin asanlıqla başlanmasına imkan verməyəcək. Onun qənaətinə görə, ATƏT-in Minsk Qrupunun münaqişənin sülh yoluyla həllinə çağırışı Ermənistana yox, müstəsna olaraq Azərbaycana ünvanlanıb. Sülh yoluna gəlincə, Ermənistan XİN-inin başçısı qeyd edib ki, Yerevan tərəfindən kompromis olmayacaq: «Ermənistanın ümumi maraqları və infkişafını nəzərə alaraq, mənə elə gəlir ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi üzrə danışıqlar masasında olan və bizim razılaşdığımız məqamlar son həddir, Ermənistan bundan artığına gedə bilməz. «Şant»a verdiyi müsahibədə Oskanyan deyib: «Azərbaycan isə bu həddə yaxın da gəlməyib. Bu gün danışıqlar masasında balanslaşdırılmış həll variantı mövcuddur. Bu, ağrılı ola, ancaq böyük imkanlar da aça bilər. Azərbaycan danışıqlarda kompromislərə hazırlıq dərəcəsini göstərməlidir ki, biz qısa müddətdə bu gün yaranmış vəziyyətdən istifadə edə və regionda sülhün bərpasına nail ola bilək».
Sonra Vardan Oskanyanın «Azq» qəzetində yeni hərbi bəyanatları yer aldı: «Qarabağ erməni torpağıdır. Min illərlə bu torpaqda yalnız ermənilər yaşayıblar və öz müstəqilliklərini qoruyublar». Bundan başqa, nazir onun ölkəsinin digər dövlətlərə qarşı ərazi iddiasında olmaqda ittiham olunacağı barədə danışarkən deyib ki, belə bir təhlükə yoxdur: «Ermənilərdə heç vaxt öz hüquqlarından kənara çıxan ərazi iddiası olmayıb. Qarabağ Azərbaycanın tərkibində olmayıb və olmayacaq, ola da bilməz, bu ərazi həmişə erməni torpağı olub, erməni torpağı olaraq da qalacaq. Üstəlik, Azərbaycan Dağlıq Qarabağa hər hansı bir iddia etmək üçün mənəvi haqqını 90-cı illərdə, bir neçə dəfə hərbi yolla təzyiq göstərməyə, hətta Dağlıq Qarabağ xalqını etnik təmizləməyə məruz qoymağa cəhd edərkən itirib. Əgər o vaxt ermənilər müqavimət göstərməsəydilər, bu gün Qarabağ olmazdı».
Əlbəttə, Oskanyanın gurultulu bəyanatına cavab olaraq tarixi araşdırmalara baş vurmaq, Qarabağda Azərbaycan dövlətçiliyinin tarixindən danışmaq və burada bütün tarixi dövrlər ərzində erməni dövlətçiliyinin olmadığını xatırlatmaq olar. Rusiya arxivlərinə istinad edərək 19-cu əsrdə məhz azərbaycanlıların yaratmış olduğu Qarabağ xanlığının Rusiyaya birləşməsi, ermənilərin bu regiona İrandan və Türkiyədən köçürülməsi barədə tarixi sənədlər göstərmək də mümkündür. Ancaq çətin ki, Ermənistan diplomatiyasının rəhbəri dünyanın Azərbaycanı və Ermənistanı hansı sərhədlər çərçivəsində tanıdığını, Dağlıq Qarabağın hansı dövlətin tərkib hissəsi sayıldığını bilməmiş olsun. Böyük Britaniyanın Ermənistandakı səfiri ülyahəzrət kraliça hökumətinin 1915-ci il hadisələrini «ermənilərin genosidi» kimi dəyərləndirmədiyi barədə verdiyi bəyanatdan sonra Ermənistanın xarici siyasət idarəsinin mətbuat katibi Hamlet Qasparyan belə bir açıqlama ilə çıxış etmiş və səfirə məsləhət görmüşdü ki, «o, erməni xalqının hisslərinə hörmət etsin». Bununla da çoxlarına Ermənistanda geniş auditoriyaya dezinformasiya ötürülməsi ənənəsinin hansı həddə çatdığı aydın olmuşdu.  Mahiyyət etibarı ilə Qasparyan işarə vermişdi ki, rəsmi Yerevan xarici diplomatik nümayəndəliklərin 1915-ci il hadisələrini yerli əhaliyə Ermənistanda qəbul olunduğundan fərqli təqdim etmələrini  istəmir. Ancaq Oskanyanın münaqişənin hüquqi aspektləri haqqında «kursda olmamasıı» artıq siyasi analiz üçün material deyil, parodiya üçün süjetdir. 1988-ci ildə Yervanda keçirilən mitinqlərdə olduğu kimi isterik bəyanatlar verməkdən son vaxtlara qədər çəkinən Oskanyan şübhəsiz ki, öz sözlərinin həqiqətdən nə qədər uzaq olduğunu bilir.
Söhbətin növbəti militarist təbliğatdan getməsi barədə versiya ən azı yaşamaq haqqına malikdir. Ermənistanda, elə Azərbaycanda da bütün ölkədaxili siyasi təbəddülatlar həmişə hakimiyyətə yönəlik «Qarabağı satıblar» ittihamı ilə başlayır. Kim də olmasa, Köçəryan bunu yaxşı bilir. 1997-ci ildə onun sələfi Levon Ter-Petrosyan məhz «Qarabağ kartı» ilə vurularaq hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldı və yerinə həmin bu Köçəryan gəldi. Bu məqam bir çox məsələləri izah edə bilər, ancaq heç də hər şeyi yox. Yerevanda dünya birliyinin reaksiyasını açıq-aşkar «testdən keçirirlər» və özəlliklə Minsk Qrupu tərəfindən lazımi reaksiyanın verilmədiyini görüncə, növbəti addımları atırlar. Bununla yanaşı, ermənilər «geri çəkilmək üçün dəhliz» saxlayır, analitiklərə, vasitəçilərə, diplomatlara və başqalarına mülahizə yürütmək üçün «qida» verirlər. Onlar öz sözlərini rəsmi bəyanatlarda yox, müsahibələrdə deyirlər - diplomatik təcrübəyə əsasən siyasilərin müsahibələrinə reaksiya verilməyə bilər. Xüsusilə də o vaxt ki, hansısa səbəblərdən reaksiya vermək istəyi yoxdur.
Ancaq məhz dünya birliyinin bu sayaq fəaliyyətsizliyi Qarabağ münaqişəsinə dair aparılan danışıqlar prosesini, hər iki tərəfdən səslənən sərt bəynatlardan da artıq təhlükə altına qoyur. Bundan başqa, ən azı o istisna olunmur ki, Ermənistan tərəfi sadəcə «söz savaşı» aparmır, bilərəkdən danışıqlar və sülh prosesini «neft nişangahından» zərbələrə məruz qoyur. Təəssüf ki, dünyada Oskanyanın və Mannın da haqqında danışdığı Xəzərətrafı neft və neftdaşıma layihələrini pozmaq istəyən qüvvələr var. Yerevanda radikal ərəb rejimləri ilə kəsilmiş əlaqələri bərpa etməyi düşünürlər. Avropa üçün Xəzərdə neft mənbəyinin açılması və ərəb dünyasına alternativ olan təchizat imkanlarının yaranması bu rejimlərin ürəyinə saplanmış bıçaq kimi bir şeydir. Bu isə o deməkdir ki, vasitəçilərin «situasiyanın gərginləşməməsi»nə çalışmaları, vaxtilə Münhendə Hitlerin yola gətirilməsi cəhdlərinin İkinci Dünya müharibəsi ilə sonuclanması kimi, regionda müharibəyə səbəb ola bilər.

ОПАСНЫЕ ИГРЫ ЕРЕВАНА
После предупреждения президента Ильхама Алиева о том, что он не подпишет ни единого документа, где принадлежность Карабаха Азербайджану подвергается сомнению, и заявления, что позиция Азербайджана может быть пересмотрена, если Армения и дальше будет занимать столь же неконструктивную позицию, в Баку новых программных заявлений по Карабаху не последовало.
Здесь понимают, что "выстреливать" подобные заявления слишком часто не стоит хотя бы для того, чтобы их не обесценить. Однако провал переговоров в Рамбуйе привел к тому, что фигуры в карабахском урегулировании задвигались в стремительном темпе.
Встреча сопредседателей МГ ОБСЕ в Вашингтоне закончилась с весьма туманным результатом: сопредседатели пообещали встретиться в Стамбуле 20 марта, но подробностями дискуссии делиться не стали. Самым же осязаемым результатом стал очередной "челночный" визит. В турне по региону отправились Стивен Манн, американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ, и помощник госсекретаря Дэниэл Фрид, тот самый, который посещал Азербайджан накануне ноябрьских парламентских выборов. На состоявшейся в Баку пресс-конференции посредники заявляли, что военный путь решения конфликта бесперспективен, что Азербайджану следует подумать об инвестициях и нефтяных проектах, и вообще существует единственный путь урегулирования конфликтов - переговоры с Арменией. Впрочем, если учесть, что Азербайджан постоянно подтверждает свою приверженность мирному пути решения конфликта, то на "признаки давления" на Баку заявления Манна и Фрида никоим образом не тянут. Другое дело, что и тревога США более чем понятна: Вашингтон сделал слишком серьезную ставку на развитие в Каспийском регионе нефтяных и нефтетранспортных проектов, чтобы позволить разжечь рядом с ними полномасштабную войну.
А вот заявление посредников, что Вашингтон одинаково хорошо относится и к Армении, и к Азербайджану, заслуживает куда более серьезного внимания. Теоретически, конечно, его можно объяснить "этикой посредничества", только вот необходимость дать политическую и правовую оценку поведению Армении назрела уж очень давно. Особенно на фоне тех заявлений, которые звучат в Ереване после продемонстрированной Кочаряном в Рамбуйе "гальюнной дипломатии".
"Отмашка", без сомнения, последовала от самого Кочаряна, который пообещал в одном из своих телеинтервью ни много ни мало "признать независимость Нагорного Карабаха", если, мол, Азербайджан будет занимать на переговорах неконструктивную позицию. Следующим в медийном пространстве отметился министр обороны Армении Серж Саркисян. На недавней встрече с российскими журналистами он, как это и приличествовало министру обороны, заявил, что Армения не хочет войны, но готова к ней, а наличие хорошо вооруженных и боеспособных вооруженных сил является сдерживающим фактором возобновления военных действий в регионе. Не обошлось и без конкретики: Саркисян заверил россиян, что "армянская армия с точки зрения обороны находится на очень хороших позициях": "В течение 12 лет нам удалось хорошо оснастить эти позиции с инженерной точки зрения".
Однако если Серж Саркисян ограничился только сентенциями "броня крепка, и танки наши быстры", то министр иностранных дел Армении Вардан Осканян в интервью телекомпании "Шант" заявил, что Азербайджан, дескать, дважды пытался решить карабахский вопрос военным путем и пообещал, что, мол, третья попытка будет последней. Причем выразил уверенность, что на военное решение конфликта в Баку не пойдут: "Если азербайджанская сторона не рискует достичь урегулирования карабахской проблемы путем компромиссного варианта, то она никогда не пойдет на решение вопроса военным путем": "в этой стране были осуществлены миллиардные инвестиции, которые и станут первой жертвой". Следовательно, сегодня никто не позволит с такой легкостью развязать новую войну, уверен глава МИД Армении. По его мнению, призыв Минской группы ОБСЕ к мирному решению тоже адресован исключительно Азербайджану, а не Армении. Что же касается мирного решения, то Осканян, пожалуй, первым из представителей официального Еревана дал понять, что компромиссов со стороны Армении не предвидится: "Учитывая общие интересы и перспективы развития Армении, мира в регионе, мне кажется, что то, что лежит на столе переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, и на что мы согласились, является чертой, дальше которой Армения идти не сможет", - заявил Осканян в эфире "Шанта". Азербайджан же, по его словам, к этому рубежу даже не подходил: "Сегодня на столе переговоров лежит сбалансированный вариант урегулирования, который может быть и болезненным, и иметь большие возможности. Азербайджан должен продемонстрировать степень своей готовности к компромиссам на переговорах, чтобы нам удалось в самые короткие сроки воспользоваться сложившейся сегодня ситуацией и восстановить мир в регионе".
Затем последовало новое воинственное заявление Вардана Осканяна, на этот раз газете "Азг": "Карабах - армянская земля. Тысячелетиями на этой земле жили только армяне и сохраняли свой суверенитет", - цитируют заявления министра армянские СМИ. Как уверен Осканян, эта территория никогда не была в составе Азербайджана и не будет. Кроме того, министр уверен, что и обвинения в территориальных притязаниях его стране не грозят: "У армян нет каких-либо территориальных претензий вне их прав. Карабах не был в составе Азербайджана, не может быть, был армянским и останется армянским. Тем более что Азербайджан не имеет морального права иметь какие-либо претензии в отношении Нагорного Карабаха, потому что потерял его в 90-е годы, когда несколько раз военным путем пытался оказать давление и даже подвергнуть этническим чисткам народ Карабаха. Если бы не сопротивление армян, сегодня бы Карабаха не было".
Конечно, в ответ на громогласные заявления Осканяна можно обратиться к историческим исследованиям. Напомнить об истории азербайджанской государственности в Карабахе и отсутствии в нем на протяжении всей истории государственности армянской. Привести ссылки на российские архивы, свидетельствующие, что в первой четверти XIX века к Российской империи присоединилось именно азербайджанское Карабахское ханство, на земли которого потом уже переселялись армяне из Ирана и Турции. Только вот вряд ли глава армянской дипломатии "не в курсе", в каких границах мир признает Азербайджан, в каких - Армению, и чьей территорией считается Нагорный Карабах. После того как посол Великобритании в Армении напомнила, что правительство Ее Величества не считает события 1915 года "геноцидом", а пресс-секретарь МИД Армении Гамлет Гаспарян выступил с заявлением, где посоветовал дипломатам "уважать чувства армянского народа", многим стало понятно, до каких пределов в Армении доходит традиция дезинформирования широкой аудитории. По сути Гаспарян дал понять, что в Ереване предпочли бы, чтобы главы дипломатических представительств не напоминали местным гражданам, что рассматривают события 1915 года совсем не так, как это принято в Армении. Только вот министр, который настолько "не в курсе" относительно правовых аспектов конфликта, - это уже сюжет для пародии, а не материал для политического анализа. И Осканян, который до последнего времени воздерживался от истеричных заявлений в стиле ереванских митингов образца 1988 года, без сомнения, знает, насколько его словеса далеки от истины.
Версия, что речь идет об очередном милитаристском пиаре, как минимум имеет право на существование. В Армении, как, впрочем, и в Азербайджане, практически все внутриполитические потрясения начинались с обвинений власти в "предательстве" Карабаха, и уж кому как не Кочаряну об этом знать: именно на "карабахской" волне был отстранен от власти в 1887 году Левон Тер-Петросян, преемником которого и стал Роберт Кочарян. Это объясняет многое, но, увы, не все. Потому как в Ереване откровенно "тестируют реакцию" мирового сообщества и делают следующий шаг, удостоверившись в отсутствии должной реакции с его стороны и Минской группы в частности. Но при этом оставляют этакий "коридор для отступления", предоставив аналитикам, посредникам, дипломатам и т.д. "пищу для рассуждений". Речь идет не об официальных заявлениях, а об интервью, на которые, согласно дипломатической практике, можно не реагировать. Особенно, если реагировать в силу каких-то причин не хочется.
Однако именно это бездействие мирового сообщества ставит под угрозу переговорный процесс в Карабахе в куда большей степени, чем жесткие заявления с обеих сторон. Более того, как минимум не исключено, что в Армении не просто "играют в войну слов", а намеренно торпедируют уже не переговорный, а мирный процесс, и опять-таки с нефтяным прицелом. В мире, увы, предостаточно сил, желающих сорвать в Прикаспии те самые нефтяные и нефтетранспортные проекты, о которых говорили и Осканян, и Манн. У Еревана наличествуют отлаженные связи с радикальными арабскими режимами, для которых появление в Прикаспии источника нефти для Европы, альтернативного ее поставкам из арабского мира, - это все равно что нож в сердце. А это значит, что стремление посредников "не обострять ситуацию" может привести к войне точно так же, как попытки умиротворить Гитлера в Мюнхене закончились второй мировой войной.