XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının məşhur şəxsiyyətlərindən biri
XX əsrin əvvəllərində Bakının ictimai-siyasi həyatının koloritli fiqurlarından biri tacir, gəmi sahibi, gerçək fəxri vətəndaş Kərbəlayi İsrafil Hacı Cəbrayıl oğlu Hacıyev olub. Təəssüf ki, həmin dövrün bu son dərəcə nüfuzlu insanı haqda az şey bilirik. Lakin milli arxivdə aşkar etdiyimiz sənədlər və qəzet əlavələri az da olsa, Kərbəlayi İsrafil Hacıyevin obraz və xarakterini yaratmağa imkan verir.
Görkəmli ictimai xadim
Ötən yüzilliyin əvvəllərində Bakının iqtisadi, siyasi, ictimai və mədəni həyatında nəinki Qafqazda, həm də Rusiya imperiyasının bütün müsəlman məkanında böyük nüfuza malik Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Həsən bəy Zərdabi, Əhməd bəy Ağayev və digər bu kimi görkəmli xadimlər parlayırdılar. Buna baxmayaraq, hazırda əminliklə söyləmək olar ki, hətta yuxarıda qeyd edilən məşhur şəxsiyyətlərin həyat-yaradıcılığı yaxşı öyrənilməyib. Məsələn, bu gün tədqiqatçılardan az nəfərinə məlumdur ki, Azərbaycan mətbuatının banisi Həsən bəy Zərdabi məhkəmələrdə vətəndaşların maraqlarının səlahiyyətli nümayəndəsi qismində də çıxış edirdi. Odur ki, Kərbəlayi İsrafil Hacıyevlə bağlı məlumatların olmaması heç də təəccüblü deyil. Məlumdur ki, onun gəmisi olub və Volqa ilə neft daşıyıb. Onun Şamaxı küçəsində (indiki Cəfər Cabbarlı) 12№-li evi vardı. Sonuncu sovet illərində bu binada Bakının Oktyabrski rayonunu İcra komitəsi, müstəqillik illərində isə Yasamal RİH yerləşir. Onun daha bir evi Qəbiristanlıq küçəsində (hazıkı Mehdi Hüseyn) idi, amma o, sökülüb.
10 oktyabr 1905-ci ildə əlahəzrət imperatorun Qafqazdakı köməkçisi, qraf Vorontsov-Daşkov Bakıda Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinin nizamnaməsini təsdiq edib. Cəmiyyətin təsisçiləri 21 görkəmli azərbaycanlı olub. Onların sırasında İ. Hacıyev də daxil idi. Cəmiyyətin ilk təsis yığıncağı 15 noyabr 1905-ci ildə Bakı Şəhər Dumasının zalında keçirilib. 136 nəfər cəmiyyətin üzvü olmaq istəyini bildirib. Bu iclasda ilk idarə heyəti seçilib. İdarə heyətinin sədri Q. Tağıyev, onun müavini isə İ. Hacıyev olub. Sonuncu bir neçə dəfə Bakı Şəhər Dumasının qlasnısı seçilib. O, xeyli səs yığmışdı. Belə ki, 1907-ci ildə Şəhər Dumasında seçkilərdə 500 seçici iştirak edib. Səslərin sayılmasından sonra məlum olub ki, 80 seçilmiş qlasnıdan ancaq 20-si 300-dən artıq səs toplayıb. Bu H. Tağıyev, M. Muxtarov, İ. Hacınski və həmçinin 337 səs yığmış İ. Hacıyev idi.
Qeyd edək ki, 1907-ci ildə Bakı Şəhər Dumasına ilk seçkilər keçirildi. Bu seçki zamanı qaydalardan yayınmaya yol verilmişdi, yəni yerli əhali, daha doğrusu, azərbaycanlılar deputat yerlərinin yarıdan çoxunu tuta bilməzdilər. Qüvvədə olan bu qanunun ləğvi üçün Əhməd bəy Ağayev və Kərbəlayi İsrafil Hacıyev daha fəal çıxış edirdilər. Bu direktivin ləğvi üçün azərbaycanlıların mübarizəsinin israrlığı Bakıda məskunlaşan digər xalqların məşhur nümayəndələrinin diqqətini çəkdi və xüsusilə də ermənilərin. Dumaya, həqiqətən, layiqli şəxslərin seçiləcəyini və eyni zamanda milliyyətin heç bir əhəmiyyət kəsb etməyəcəyini əmin etmək üçün ermənilərlə danışıqların aparılmasını məhz azərbaycanlıların yığıncağına həvalə etmişdilər. Necə olsa da, yeni qaydalar üzrə keçirilən seçkilərin nəticəsində azərbaycanlılar Dumada 80 yerdən 50-nə, ermənilər isə 20-nə sahib oldular. İ. Hacıyevin namizədliyi seçkilərin gedişi zamanı 1907-ci ildə Rusiyada Dövlət Dumasına təşkil edilib. Lakin o, ikinci Dövlət Dumasının deputatı seçilən Ağa İsmayıl Tağıyevin (H. Tağıyevin oğlu) xeyrinə namizədliyini geri götürüb.
Kəskin natiq
İ. Hacıyevin çıxışları Dumanın iclaslarında birbaşa olması və kəskinliyi ilə seçilirdi. Belə ki, 1907-ci ildə Şəhər Dumasında çarın bu qanunverici orqanın buraxılması barədə fərmanına qarşı etirazı olan Vıborq çağırışını imzalayan deputat kimi, Əlimərdan bəy Topçubaşovu Bakı Şəhər Dumasının qlasnılar sırasından xaric edilməsini nəzərdə tutan və Sankt Peterburqdan göndərilən rəsmi bildiriş nəzərdən keçirilirdi. Bu məsələ ilə bağlı məlumat hazırlayan upravanın üzvü Məmməd Həsən Hacınski qlasnının bu xəbərə lazımi şəkildə cavab verəcəklərinə ümid etdiyini bildirmişdi. İlk sözü İ. Hacıyev demişdi: "... Qoy, hökumət onu xaric olunmuş hesab etsin, qoy, onun hansı rahat üsullarla istəyir təqib etsin, amma biz, onun yoldaşları onu yaxşı tanıdığımız üçün öz sıralarımızdan xaric edə bilmərik... Qlasnılar bu qərar əsasında onun xaric olunmasını imzalaya bilməzlər, şəxsən mən bunu edə bilmərəm".
Duma Bakı qradonaçalnikliyinin saxlanılmasına dair xərclər haqda məsələ müzakirə edilərkən də o kəskin çıxış etmişdi: "... Axı, gözəl bilirdilər ki, biz vaxtında yüz min ödəməyə bilmirdik və bunun iki dəfə artığını necə verəcəyik... "Əynimizdən axırıncı köynəyi çıxarmaq istəyirlər?" Bu gün - sabah biz vəsait olmadığına görə məktəbləri, xəstəxanaları, sığınacaqları və başqa nələri bağlamalı olacağıq. Burda isə hər gün polisin saxlanılması üçün xərcləri artırırlar". Bəlkə də, elə bu tipli çıxışlar 1902-1904-cü illərdə Bakı şəhərinin rəhbəri postunu tutan A. Novikovun İ. Hacıyev haqda "Şəhər rəhbərinin qeydləri" kitabında mənfi fikir söyləməsi üçün bəhanə olmuşdu.
İ. Hacıyevin ailəsi ilə bağlı məlumdur ki, o, 1892-ci ildə Umu Səlma Xanım Ağa bəy qızı Səlimxanla evlənib. Həmin vaxt qızın 17 yaşı olub. Bu nikahdan 1896-cı ildə İskəndər adlı oğlan dünyaya gəlir. O, Birinci Dünya müharibəsi illərində Petroqrad Universitetinin hüquq fakültəsinin tələbəsi olur. Həmin dövrün zəngin şəxsləri kimi İ. Hacıyevin də ikinci arvadı olub - Sona xanım Hacıyeva. S. Hacıyeva azərbaycanlı Rza Abdullayev və rus İrina Gerasimovanın nikahdankənar qızı olub. O, 19 may 1873-cü ildə anadan olub. Anadan olarkən Mariya adı verilib və pravoslav etiqadı əsasında xaç suyuna salınıb. Dörd yaşında anasını, bir il sonra isə atasını itirib. Qızı atası tərəfdən əmisinin həyat yoldaşı Umleyla Seyid qızı himayəyə götürür. Sonralar S. Hacıyevanın qeyd etdiyi kimi, xalası onu "müsəlman dini ruhunda" tərbiyə edib.
1898-ci ildə o, 50 il müvəqqəti nikaha daxil olub - Kərbəlayi İsrafil Hacıyevin siğəsi, ikinci həyat yoldaşı olub. Cəmiyyət arasında S. Hacıbəyovaya İ. Hacıbəyovun "rus arvadı" deyirdilər. Bu nikahdan iki qız dünyaya gəlib - Züleyxa (13 noyabr 1900-cü il) və Minə (31 avqust 1901-ci il). 1908-ci ildə S. Hacıyeva rəsmi şəkildə İslamı qəbul edir. O, Bakı Qadın Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinin ən fəal üzvlərindən biri olub. Müharibədən zərər çəkmiş müəslmanlar üçün pul və əşyaların toplanılmasında köməklik göstərib. Hərbi əsir götürülən türklərin saxlanıldığı Nargin adasına gedib. 1915-ci ildə adadan səkkiz türk hərbi əsir düşmüş zabitin qaçmasında şübhəli bilinərək, polisdə ifadə verməli olub.
Kərbəlayi İsrafil Hacıyev 17 oktyabr 1916-cı ildə vəfat edib. Onun ölümündən sonra rəhmətliyin əmlakının arvadları və uşaqları arasında bölmək məsələsi ortaya çıxır. Burada məlum olur ki, nə Sona xanım Hacıyeva ilə nikah, nə də bu nikahdan uşaqların doğulması məsciddəki yaş dəftərlərinə salınmayıb. Bu boşluqların aradan qaldırılması üçün 1916-cı ilin noyabrında o, Bakı dairəvi məhkəməsinə müraciət edir. Ərizənin təsdiq edilməsinə qarşı İ. Hacıyevin birinci həyat yoldaşı Umu Səlma xanım və oğlu İskəndər, Sona Hacıyevaın İ. Hacıyevlə nikahının qanunu sayılmaması və nəticə etibarilə qızlarının mirasdan məhrum olmaları üçün məhkəməyə ərizə ilə müraciət edirlər. Lakin məhkəmə Sona xanım Hacıyevaya dəstək olur.

CITIZEN ISRAFIL HACIYEV
On one of the famous personalities of the political life of Azerbaijan at the beginning of the 20th century
One of the colourful figures of Baku's socio-political life at the beginning of the 20th century was a merchant, ship owner and hereditary honorary citizen Karbalayi Israfil Haci Cabrayil oglu Haciyev. Unfortunately, little is known about this authoritative person of that period. However, the documents we found in the archives and local newspaper files allow us, though not fully, to recreate the image and character of Karbalayi Israfil Haciyev.
Prominent public figure
At the beginning of the last century, Haci Zeynalabdin Tagiyev, Ali Mardan Topcubasov, Hasan Zardabi, Ahmadbay Agayev and other prominent figures shone in the economic, political, social and cultural life of Baku and enjoyed enormous prestige not only in their hometown and in the Caucasus, but also in the Muslim regions of the Russian Empire. Nonetheless, today it is hardly possible to say with certainty that the lives of even the abovementioned well-known personalities have been studied very well. For example, few researchers know that the founder of the Azerbaijani press, Hasan Zardabi, represented the interests of citizens in the courts as a proxy. So the lack of information regarding Karbalayi Israfil Haciyev is not surprising. It is known that he was a ship owner and was engaged in the transportation of crude oil on the Volga. He owned House №12 on Samaxi Street (now Cafar Cabbarli Street). In the final years of Soviet rule, this building housed the Executive Committee of the Oktyabr District of Baku and in the years of independence - the Yasamal District executive authorities. He had another house on Kladbishenskaya Street (now Mehdi Huseyn Street), but it was demolished.
On 10 October 1905, the viceroy of His Imperial Highness in the Caucasus, Count Vorontsov-Dashkov, approved the Charter of the Islamic Charitable Society in Baku. The founders of the society were 21 persons from among prominent Azerbaijanis. Among them, we see Israfil Haciyev. The first constituent assembly of the society was held on 15 November 1905 in the hall of the Baku City Council. 136 people expressed a desire to become members of the society. The same meeting elected its first board. The chairman of the board was Haci Zeynalabdin Tagiyev and his deputy - Haciyev. The latter was also elected a deputy of the Baku City Council several times. Many electors voted for him. For example, about 500 electors participated in the elections to the City Duma in 1907. After the vote-counting, it was reported that of the 80 elected members, only 20 received more than 300 votes. It was Tagiyev, Muxtarov, Hacinski and others, including Haciyev who gained 337 votes.
Note that the 1907 election to the Baku City Council was the first election in which there was a departure from the rule according to which the indigenous population, i.e. Azerbaijanis had no right to hold more than half of the seats. Ahmadbay Agayev and Karbalayi Israfil Haciyev advocated the abolition of the existing rules most actively. The persistence with which the Azerbaijanis called for the abolition of this directive alarmed prominent representatives of other peoples inhabiting Baku, first of all Armenians. It was the assembly of Azerbaijanis that was charged with negotiating with the Armenians in order to assure them that really decent persons will be elected to the Duma and nationality will not matter. Whatever it was, as a result of the elections under the new rules, Azerbaijanis got 50 of the 80 seats in the Duma and the Armenians - 20.
Haciyev was nominated to the State Duma of Russia in the 1907 elections. But he dropped out in favour of Ismayil Aga Tagiyev (son of Haci Zeynalabdin Tagiyev), who was elected to the Second State Duma.
Inconvenient speaker
Haciyev's speeches in the Duma differed with their directness and abruptness. For example, in 1907, the City Duma considered an official notice from St. Petersburg ordering the expulsion of Ali Mardan Topcubasov from the Baku City Council as a State Duma deputy who signed the Vyborg Manifesto - a protest of deputies against the tsar's decree to dissolve the legislature. Council member Mammad Hasan Hacinski, who made a report on this matter, expressed the hope that the deputies would respond properly to this news. Haciyev was the first to take the floor: "... Let the government consider him expelled, let them persecute him by whatever means, but we, his friends, knowing him very well, cannot exclude him from our circle... The deputies cannot sign the decision to expel him, I personally cannot do that."
He spoke no less abruptly when the Duma discussed the issue of costs on the Baku city government: "... They know very well that we are unable to pay 100,000 on time, and how will we give twice as much... Do they want to take our last shirt? Today and tomorrow we will have to close schools, hospitals, orphanages and other institutions because of the lack of funds, and now they are increasing the spending on the police every day." Perhaps such speeches served as a pretext for A. Novikov, who served as mayor of Baku in 1902-1904, to make very unflattering comments about Haciyev in his book "Notes of a Mayor".
Regarding the family life of Haciyev, we know that in 1892 he married Uma Salma Khanum Agabay qizi Salimxanova. At that time, the girl was 17 years old. From this marriage, son Iskandar was born in 1896. During World War I, he was a law student at the University of Petrograd. Like many wealthy people of that time, Haciyev had a second wife - Sona Haciyeva. Sona Haciyeva was an illegitimate daughter of Azerbaijani Rza Abdullayev and Russian Irina Gerasimova. She was born on 19 May 1873. At birth, she was named Mary and was baptized in the Orthodox faith. At four, she lost her mother and a year later - her father. The girl was taken care of by the wife of her paternal uncle Umleyla Said qizi. Haciyeva noted later that she was brought up by her aunt "in the spirit of the Islamic religion". In 1898, she contracted a temporary marriage - sigya - for a period of 50 years with Karbalayi Israfil Haciyev, becoming his second wife. In society, Haciyeva was called "the Russian wife" of Haciyev. Two girls - Zuleyxa (13 November 1900) and Mina (31 August 1901) were born from this marriage. In 1908, Haciyeva officially converted to Islam. She was one of the most active members of the Baku Women's Muslim Charity. She participated in raising funds and collecting things for Muslims affected by the war. She went to Nargin Island where Turkish prisoners were kept. In 1915, on suspicion of involvement in the escape of eight Turkish captive officers from the island, she was interrogated by the police.
Karbalayi Israfil Haciyev died on 17 October 1916. After his death, the question of dividing the property of the deceased between his wives and children was raised. And then it turned out that neither his marriage to Sona Haciyeva nor the birth of children in the marriage was put in the registers kept at the mosque. To eliminate these shortcomings, she appealed to the District Court of Baku in November 1916. Haciyev's first wife Umu Salma and his son Iskandar Haciyev called for the suit to be rejected and asked the court not to recognize the marriage of Israfil Haciyev and Sona Haciyeva as legitimate and thus deprive her daughters of the right to the inheritance. However, the court backed Sona Haciyeva.