XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının məşhur şəxsiyyətlərindən biri
XX əsrin əvvəllərində Bakının ictimai-siyasi həyatının koloritli fiqurlarından biri tacir, gəmi sahibi, gerçək fəxri vətəndaş Kərbəlayi İsrafil Hacı Cəbrayıl oğlu Hacıyev olub. Təəssüf ki, həmin dövrün bu son dərəcə nüfuzlu insanı haqda az şey bilirik. Lakin milli arxivdə aşkar etdiyimiz sənədlər və qəzet əlavələri az da olsa, Kərbəlayi İsrafil Hacıyevin obraz və xarakterini yaratmağa imkan verir.
Görkəmli ictimai xadim
Ötən yüzilliyin əvvəllərində Bakının iqtisadi, siyasi, ictimai və mədəni həyatında nəinki Qafqazda, həm də Rusiya imperiyasının bütün müsəlman məkanında böyük nüfuza malik Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Həsən bəy Zərdabi, Əhməd bəy Ağayev və digər bu kimi görkəmli xadimlər parlayırdılar. Buna baxmayaraq, hazırda əminliklə söyləmək olar ki, hətta yuxarıda qeyd edilən məşhur şəxsiyyətlərin həyat-yaradıcılığı yaxşı öyrənilməyib. Məsələn, bu gün tədqiqatçılardan az nəfərinə məlumdur ki, Azərbaycan mətbuatının banisi Həsən bəy Zərdabi məhkəmələrdə vətəndaşların maraqlarının səlahiyyətli nümayəndəsi qismində də çıxış edirdi. Odur ki, Kərbəlayi İsrafil Hacıyevlə bağlı məlumatların olmaması heç də təəccüblü deyil. Məlumdur ki, onun gəmisi olub və Volqa ilə neft daşıyıb. Onun Şamaxı küçəsində (indiki Cəfər Cabbarlı) 12№-li evi vardı. Sonuncu sovet illərində bu binada Bakının Oktyabrski rayonunu İcra komitəsi, müstəqillik illərində isə Yasamal RİH yerləşir. Onun daha bir evi Qəbiristanlıq küçəsində (hazıkı Mehdi Hüseyn) idi, amma o, sökülüb.
10 oktyabr 1905-ci ildə əlahəzrət imperatorun Qafqazdakı köməkçisi, qraf Vorontsov-Daşkov Bakıda Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinin nizamnaməsini təsdiq edib. Cəmiyyətin təsisçiləri 21 görkəmli azərbaycanlı olub. Onların sırasında İ. Hacıyev də daxil idi. Cəmiyyətin ilk təsis yığıncağı 15 noyabr 1905-ci ildə Bakı Şəhər Dumasının zalında keçirilib. 136 nəfər cəmiyyətin üzvü olmaq istəyini bildirib. Bu iclasda ilk idarə heyəti seçilib. İdarə heyətinin sədri Q. Tağıyev, onun müavini isə İ. Hacıyev olub. Sonuncu bir neçə dəfə Bakı Şəhər Dumasının qlasnısı seçilib. O, xeyli səs yığmışdı. Belə ki, 1907-ci ildə Şəhər Dumasında seçkilərdə 500 seçici iştirak edib. Səslərin sayılmasından sonra məlum olub ki, 80 seçilmiş qlasnıdan ancaq 20-si 300-dən artıq səs toplayıb. Bu H. Tağıyev, M. Muxtarov, İ. Hacınski və həmçinin 337 səs yığmış İ. Hacıyev idi.
Qeyd edək ki, 1907-ci ildə Bakı Şəhər Dumasına ilk seçkilər keçirildi. Bu seçki zamanı qaydalardan yayınmaya yol verilmişdi, yəni yerli əhali, daha doğrusu, azərbaycanlılar deputat yerlərinin yarıdan çoxunu tuta bilməzdilər. Qüvvədə olan bu qanunun ləğvi üçün Əhməd bəy Ağayev və Kərbəlayi İsrafil Hacıyev daha fəal çıxış edirdilər. Bu direktivin ləğvi üçün azərbaycanlıların mübarizəsinin israrlığı Bakıda məskunlaşan digər xalqların məşhur nümayəndələrinin diqqətini çəkdi və xüsusilə də ermənilərin. Dumaya, həqiqətən, layiqli şəxslərin seçiləcəyini və eyni zamanda milliyyətin heç bir əhəmiyyət kəsb etməyəcəyini əmin etmək üçün ermənilərlə danışıqların aparılmasını məhz azərbaycanlıların yığıncağına həvalə etmişdilər. Necə olsa da, yeni qaydalar üzrə keçirilən seçkilərin nəticəsində azərbaycanlılar Dumada 80 yerdən 50-nə, ermənilər isə 20-nə sahib oldular. İ. Hacıyevin namizədliyi seçkilərin gedişi zamanı 1907-ci ildə Rusiyada Dövlət Dumasına təşkil edilib. Lakin o, ikinci Dövlət Dumasının deputatı seçilən Ağa İsmayıl Tağıyevin (H. Tağıyevin oğlu) xeyrinə namizədliyini geri götürüb.
Kəskin natiq
İ. Hacıyevin çıxışları Dumanın iclaslarında birbaşa olması və kəskinliyi ilə seçilirdi. Belə ki, 1907-ci ildə Şəhər Dumasında çarın bu qanunverici orqanın buraxılması barədə fərmanına qarşı etirazı olan Vıborq çağırışını imzalayan deputat kimi, Əlimərdan bəy Topçubaşovu Bakı Şəhər Dumasının qlasnılar sırasından xaric edilməsini nəzərdə tutan və Sankt Peterburqdan göndərilən rəsmi bildiriş nəzərdən keçirilirdi. Bu məsələ ilə bağlı məlumat hazırlayan upravanın üzvü Məmməd Həsən Hacınski qlasnının bu xəbərə lazımi şəkildə cavab verəcəklərinə ümid etdiyini bildirmişdi. İlk sözü İ. Hacıyev demişdi: "... Qoy, hökumət onu xaric olunmuş hesab etsin, qoy, onun hansı rahat üsullarla istəyir təqib etsin, amma biz, onun yoldaşları onu yaxşı tanıdığımız üçün öz sıralarımızdan xaric edə bilmərik... Qlasnılar bu qərar əsasında onun xaric olunmasını imzalaya bilməzlər, şəxsən mən bunu edə bilmərəm".
Duma Bakı qradonaçalnikliyinin saxlanılmasına dair xərclər haqda məsələ müzakirə edilərkən də o kəskin çıxış etmişdi: "... Axı, gözəl bilirdilər ki, biz vaxtında yüz min ödəməyə bilmirdik və bunun iki dəfə artığını necə verəcəyik... "Əynimizdən axırıncı köynəyi çıxarmaq istəyirlər?" Bu gün - sabah biz vəsait olmadığına görə məktəbləri, xəstəxanaları, sığınacaqları və başqa nələri bağlamalı olacağıq. Burda isə hər gün polisin saxlanılması üçün xərcləri artırırlar". Bəlkə də, elə bu tipli çıxışlar 1902-1904-cü illərdə Bakı şəhərinin rəhbəri postunu tutan A. Novikovun İ. Hacıyev haqda "Şəhər rəhbərinin qeydləri" kitabında mənfi fikir söyləməsi üçün bəhanə olmuşdu.
İ. Hacıyevin ailəsi ilə bağlı məlumdur ki, o, 1892-ci ildə Umu Səlma Xanım Ağa bəy qızı Səlimxanla evlənib. Həmin vaxt qızın 17 yaşı olub. Bu nikahdan 1896-cı ildə İskəndər adlı oğlan dünyaya gəlir. O, Birinci Dünya müharibəsi illərində Petroqrad Universitetinin hüquq fakültəsinin tələbəsi olur. Həmin dövrün zəngin şəxsləri kimi İ. Hacıyevin də ikinci arvadı olub - Sona xanım Hacıyeva. S. Hacıyeva azərbaycanlı Rza Abdullayev və rus İrina Gerasimovanın nikahdankənar qızı olub. O, 19 may 1873-cü ildə anadan olub. Anadan olarkən Mariya adı verilib və pravoslav etiqadı əsasında xaç suyuna salınıb. Dörd yaşında anasını, bir il sonra isə atasını itirib. Qızı atası tərəfdən əmisinin həyat yoldaşı Umleyla Seyid qızı himayəyə götürür. Sonralar S. Hacıyevanın qeyd etdiyi kimi, xalası onu "müsəlman dini ruhunda" tərbiyə edib.
1898-ci ildə o, 50 il müvəqqəti nikaha daxil olub - Kərbəlayi İsrafil Hacıyevin siğəsi, ikinci həyat yoldaşı olub. Cəmiyyət arasında S. Hacıbəyovaya İ. Hacıbəyovun "rus arvadı" deyirdilər. Bu nikahdan iki qız dünyaya gəlib - Züleyxa (13 noyabr 1900-cü il) və Minə (31 avqust 1901-ci il). 1908-ci ildə S. Hacıyeva rəsmi şəkildə İslamı qəbul edir. O, Bakı Qadın Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinin ən fəal üzvlərindən biri olub. Müharibədən zərər çəkmiş müəslmanlar üçün pul və əşyaların toplanılmasında köməklik göstərib. Hərbi əsir götürülən türklərin saxlanıldığı Nargin adasına gedib. 1915-ci ildə adadan səkkiz türk hərbi əsir düşmüş zabitin qaçmasında şübhəli bilinərək, polisdə ifadə verməli olub.
Kərbəlayi İsrafil Hacıyev 17 oktyabr 1916-cı ildə vəfat edib. Onun ölümündən sonra rəhmətliyin əmlakının arvadları və uşaqları arasında bölmək məsələsi ortaya çıxır. Burada məlum olur ki, nə Sona xanım Hacıyeva ilə nikah, nə də bu nikahdan uşaqların doğulması məsciddəki yaş dəftərlərinə salınmayıb. Bu boşluqların aradan qaldırılması üçün 1916-cı ilin noyabrında o, Bakı dairəvi məhkəməsinə müraciət edir. Ərizənin təsdiq edilməsinə qarşı İ. Hacıyevin birinci həyat yoldaşı Umu Səlma xanım və oğlu İskəndər, Sona Hacıyevaın İ. Hacıyevlə nikahının qanunu sayılmaması və nəticə etibarilə qızlarının mirasdan məhrum olmaları üçün məhkəməyə ərizə ilə müraciət edirlər. Lakin məhkəmə Sona xanım Hacıyevaya dəstək olur.

Об одной из известных личностей общественно-политической жизни Азербайджана начала XX века
Одной из колоритных фигур бакинской общественно-политической жизни начала ХХ века был купец, судовладелец, потомственный почетный гражданин Кербалаи Исрафил Гаджи Джебраил оглу Гаджиев. К сожалению, об этом довольно авторитетном человеке мало что известно. Однако обнаруженные нами в отечественных архивах документы и подшивки газет все-таки позволяют, хоть и не в полной мере, воссоздать образ и характер Кербалаи Исрафила Гаджиева.
Видный общественный деятель
В начале прошлого столетия на арене экономической, политической, общественной и культурной жизни Баку блистали Гаджи Зейналабдин Тагиев, Али Мардан бек Топчубашев, Гасан бек Зардаби, Ахмедбек Агаев и другие видные деятели, которые пользовались огромным авторитетом не только в родном городе и на Кавказе, но также на всем мусульманском пространстве Российской империи. Тем не менее сегодня вряд ли можно с уверенностью сказать, что жизнедеятельность даже упомянутых выше известных личностей хорошо изучена. К примеру, мало кому из исследователей известно, что основатель азербайджанской прессы Гасанбек Зардаби представлял в качестве доверенного лица интересы граждан в судах. Так что отсутствие сведений относительно Кербалаи Исрафила Гаджиева совсем не удивительно. Известно, что он был судовладельцем, занимался перевозкой нефти по Волге. Ему принадлежал дом №12 по Шамахинской (ныне Джафара Джаббарлы) улице. В последние советские годы в этом здании располагался исполнительный комитет Октябрьского района Баку, в годы независимости - ИВ Ясамальского района. Еще один дом он имел на Кладбищенской улице (ныне Мехти Гусейна), который позже был снесен.
10 октября 1905 года наместник Его императорского высочества на Кавказе граф Воронцов-Дашков утвердил устав Мусульманского благотворительного общества в Баку. Учредителем общества был 21 человек из числа видных азербайджанцев. В их рядах мы видим и И.Гаджиева. Первое учредительное собрание общества состоялось 15 ноября 1905 года в зале Бакинской городской думы. Желание стать членами общества изъявили 136 человек. На этом же собрании было избрано его первое правление. Председателем правления стал Г.Тагиев, а его заместителем - И.Гаджиев. Последний также несколько раз избирался гласным Бакинской городской думы. Немало выборщиков отдавали за него свои голоса. Так, в выборах в Городскую думу 1907 года принимали участие около 500 выборщиков. После подсчета голосов стало известно, что из 80 избранных гласных лишь 20 получили более 300 голосов. Это Г.Тагиев, М.Мухтаров, И.Гаджинский и др., в том числе И.Гаджиев, набравший 337 голосов.
Заметим, что выборы 1907 года в Бакинскую городскую думу стали первыми, в которых было допущено отступление от правила, по которому коренное население, т.е. азербайджанцы, не имело права занимать более половины депутатских мест. Наиболее активно за отмену действующего правила выступали Ахмедбек Агаев и Кербалаи Исрафил Гаджиев. Настойчивость, с которой азербайджанцы ратовали за упразднение данной директивы, насторожила видных представителей других народов, населявших Баку, в первую очередь армян. Именно собранию азербайджанцев поручили вести переговоры с армянами, дабы заверить их в том, что в Думу будут избраны действительно достойные лица и национальность при этом значения иметь не будет. Как бы там ни было, в результате проведения выборов по новым правилам азербайджанцы получили в Думе 50 из 80 мест, а армяне - 20.
Кандидатура И.Гаджиева была предложена в ходе выборов в Государственную думу России 1907 года. Но он снял свою кандидатуру в пользу Ага Исмаила Тагиева (сына Г.Тагиева), который и был избран депутатом второй Государственной думы.
Неудобный оратор
Выступления И.Гаджиева на заседаниях городской Думы отличались прямотой и резкостью. Так, в 1907 году в городской Думе рассматривалось поступившее из Санкт-Петербурга официальное уведомление, предписывающее исключить Али Мардан бека Топчубашева из числа гласных Бакинской городской думы как депутата Госдумы, подписавшего выборгское воззвание - протест депутатов против указа царя о роспуске этого законодательного органа. Сделавший сообщение по этому вопросу член управы Мамед Гасан Гаджинский выразил надежду, что гласные должным образом ответят на данное известие. Первым слово взял И.Гаджиев: "…Пусть правительство считает его исключенным, пусть оно преследует его какими угодно способами, но мы, его товарищи, хорошо зная его, не можем исключить из своей среды… Гласные не могут подписаться под решением об исключении его, я лично не могу сделать этого".
Не менее остро он выступил, когда Дума обсуждала вопрос о расходах по содержанию Бакинского градоначальства: "...Ведь прекрасно знают, что мы сто тысяч не в состоянии были в срок платить, и откуда будем давать вдвое больше?.. Что же, последнюю рубашку хотят снять что ли? Сегодня-завтра мы вынуждены будем закрыть школы, больницы, приюты и прочее за неимением средств, а тут ежедневно увеличивают расходы по содержанию полиции". Возможно, такого рода речи и послужили поводом для А.Новикова, занимавшего пост бакинского городского головы в 1902-1904 годах, весьма нелестно отозваться об И.Гаджиеве в книге "Записки городского головы".
Относительно семейной жизни И.Гаджиева известно, что в 1892 году он женился на Уму Сальма ханым Ага бек гызы Селимханой. В ту пору девушке было 17 лет. От этого брака в 1896 году родился сын Искендер, который в годы Первой мировой войны был студентом юридического факультета Петроградского университета. Как у многих состоятельных лиц того времени, у И.Гаджиева была и вторая жена - Сона xаным Гаджиева. С.Гаджиева была внебрачной дочерью азербайджанца Рзы Абдуллаева и русской Ирины Герасимовой. Родилась она 19 мая 1873 года. При рождении была названа Марией и крещена в православную веру. В четыре года она потеряла мать, а через год - отца. Девочку под свое попечение взяла жена дяди по отцу Умлейла Сеид гызы. Как отмечала впоследствии С.Гаджиева, воспитывала ее тетя "в духе мусульманской религии". В 1898 году она вступила сроком на 50 лет во временный брак - сигя с Кербалаи Исрафилом Гаджиевым, став его второй женой. В обществе С.Гаджиеву называли "русской женой" И.Гаджиева. От этого брака родились две девочки - Зулейха (13 ноября 1900 года) и Мина (31 августа 1901 года). В 1908 году С.Гаджиева официально приняла ислам. Она была одним из самых активных членов Бакинского женского мусульманского благотворительного общества. Участвовала в сборе денег и вещей для мусульман, пострадавших от войны. Ездила на остров Наргин, где содержались военнопленные турки. В 1915 году по подозрению в причастности к побегу с острова восьми турецких военнопленных офицеров ее допрашивали в полиции.
Умер Кербалаи Исрафил Гаджиев 17 октября 1916 года. После его смерти возник вопрос раздела имущества покойного между женами и детьми. И тут-то выяснилось, что ни брак с Соной ханым Гаджиевой, ни рождение детей от этого брака в метрические книги, которые велись в мечети, не были внесены. Для устранения этих упущений она в ноябре 1916 года обратилась в Бакинский окружной суд. Против удовлетворения прошения выступили первая жена И.Гаджиева Уму Сальма ханым и сын Искендер Гаджиев, которые обратились в суд с прошением не признавать брак И.Гаджиева с С.Гаджиевой законным и, следовательно, лишить ее и дочерей права на наследство. Однако суд поддержал Сону ханым Гаджиеву.