TƏLƏBATI QIZIŞDIRMAQ
Daşınmaz əmlak bazarında dövriyyənin nəzərəçarpacaq dərəcədə azalması ipoteka kreditləşməsinin adekvat şəkildə fəallaşmasını tələb edir
Neftin artıq bir ildir davam edən ucuz qiyməti və milli valyutanın fevral devalvasiyası iqtisadiyyatın bir sıra sahələrinin inkişaf dinamikasını azaldaraq, bazar tələbatına mənfi təsir göstərdi. Əvvəlki qlobal böhranın təcrübəsini təsdiqləyərək, ilk sırada risk zonasında daşınmaz əmlak bazarı oldu. Cari ilin yanvar-iyul aylarında ölkənin yaşayış sektorunda dövriyyə, təxminən, 3 dəfə azalıb və bu gün bir sıra ekspertlər bazarın canlanma perspektivlərini ancaq dövlət ipoteka maliyyələşməsinin artırılması ilə əlaqələndirirlər.
Ölkənin mənzil bazarında ödəmə qabiliyyətli tələbatın azalma prosesi artıq ötən ildən dominantlıq etməyə başladı. "Paytaxtın bir sıra rayonlarında köhnə qəzalı şəraitdə olan evlərin sökülməsi ilə bağlı ucuz evlərə olan ajiotajlı tələbat dövrü, artıq çoxdan ötüb. Ötən ilin artıq ikinci yarısından, neftin qiymətinin hiss ediləcək şəkildə düşməsi, istər əhalinin, istərsə də işgüzar dairələrin investisiya fəallığının azalması şərtlərində, ilk növbədə, paytaxtın daşınmaz əmlakına olan tələbatın azalması prosesi başladı", - deyə "MBA Group" konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimov ötən il bazardakı vəziyyəti dəyərləndirərkən bildirib.
Maraqlıdır ki, analoji proseslər mənzil seqmentində 2008-2010-cu illərdə də müşahidə edilirdi. Həmin vaxt qızğın surətdə inkişaf edən paytaxtın mənzil bazarı cəmi iki il ərzində artım templərini itirdi və qiymət həddi 30% düşdü. Lakin hətta böhran faktorlarını nəzərə almasaq belə, yerli mənzil bazarı və ilk növbədə, onun paytaxt seqmenti, son illər artıq, obyektiv iqtisadi göstəricilərlə təmin olunmayan və əksər hallarda spekulyativ artım nümayiş etdirdi.
Yerli daşınmaz əmlakın xüsusiyyətlərini anlamaq üçün diqqət yetirmək lazımdır ki, ötən iki onillikdə bu sahə cəlbediciliyinə görə ancaq bank əmanətlərindən geri qalaraq, əhalinin investisiya fəallığının əsas nizamlayıcısı rolunu oynayırdı. Bununla belə, son bir neçə ildə depozit üzrə faiz dərəcələrinin səviyyəsinin azalmasına görə bank sektoru əhalinin pul yığımlarının ən çox hissəsini özünə çəkən əsas drayver rolunu itirməyə başladı.
Eyni zamanda ölkədə təzəcə formalaşan qiymətli kağızlar bazarı da əhalinin investisiya resurslarının bərabər bölünməsi üçün effektli alətlər təklif edə bilmədi. Belə ki, fiziki şəxslərin yığımları, demək olar ki, fond bazarının dövriyyəsinə cəlb olunmayıb. Xüsusən, tək-tək olan hallara baxmayaraq, ölkədə mənzil sertifikatlarının - nominal dəyəri mənzilin ümumi sahəsinin vahidlərində və onun pul ekvivalentində ifadə olunan emissiya olunmuş qiymətli kağızlar geniş yayılmadılar. Bu alət inkişaf etmiş ölkələrin böyük əksəriyyətində son dərəcə geniş yayılıb ki, mobilliyi və yüksək likvidliyi sayəsində tələb və təklifi, həmçinin daşınmaz əmlak bazarında qiymətlərin səviyyəsini səmərəli və nisbətən sürətlə tənzimləməyə imkan verir.
Bu şəkildə, son illər daşınmaz əmlaka yatırımlar istər icarə gəlirləri hesabına, istərsə də yenidən satılarkən sahibini xeyli gəlirlə təmin edən, daşınmaz əmlakın dəyərinin illik indeksasiyası hesabına da az qala əhalinin geniş təbəqəsinə kapitallaşmanın sabit artımının yeganə, əlçatar forması idi. Bu sxem fasiləsiz işləyirdi, xüsusilə əlverişli bazar konyunkturu şərtlərində. Əhalinin sabit orta gəlirli kateqoriyasını aktivləşdirmiş 2008-2010-cu illərin yığılan tələbatı da özünü göstərdi. Bakının mərkəzində köhnə tikililərin söküntüsünə dair irimiqyaslı işlər də ümumi ajiotaja öz payını qatdı: paytaxt hakimiyyətinin verdiyi təzminatlar ucuz mənzillərə olan katalizator tələbatı rolunu oynadı.
Mərkəzi Bankın son üç illə bağlı statistikası mənzillərin qiymətlərini nəzərəçarpacaq dərəcədə şişirtmiş ajiotajlı bazar tələbatının davamlı tendensiyasını açıq şəkildə nümayiş etdirir. Belə ki, Mərkəzi Bankın məlumatına əsasən, daşınmaz əmlak bazarının dövriyyəsi 2012-ci ildə 25% və 2013-cü ildə 41%-ə çataraq, ardıcıl şəkildə artıb. Lakin bir o qədər də aydındır ki, artımın bu cür templəri və qiymətlərin müvafiq artımı əhalinin gəlirlərinin artım dinamikası ilə heç də tam şəkildə uyğun deyildi. Və təəccüblü deyil ki, çox tezliklə real ödəmə qabiliyyətli tələbat sadəcə olaraq mənzillərin qiymətləri ilə ayaqlaşa bilmədi.
Artıq ötən ilin ikinci yarısında bu uyğunsuzluq bazar marağının dərəcəsini azaltmağa başladı və çoxdan yetişmiş bu tendensiyanı qlobal energetika böhranı daha da sürətləndirdi. Belə ki, bütün 2014-cü il ərzində Bakıda mənzillərin qiymətinin artımı ancaq 13% olub və azalan ajiotaj isə bazar əməliyyatlarının dövriyyəsinin nisbətən artmasını təmin etdi.
Bu tendensiya cari ildə bir az daha sürətləndi. Mərkəzi Bankın məlumatına görə, daşınmaz əmlak bazarının ümumi dövriyyəsi 2015-ci ilin yanvar - iyun aylarında 32% azalıb, onun kassa dövriyyəsi üzrə həcmi isə 1,758 mlrd. manatdan bir qədər çox olub. Halbuki bir il əvvəl bu məbləğ 2,583 mlrd. manat olmuşdu. Təkrar bazarda həddindən baha qiymətləndirilmiş mənzil daha çox zərərçəkmiş oldu: burada tələbatın düşməsi 36% təşkil edib. Dolayı şəkildə bu proseslərə Azərbaycan milli valyutasının məzənnəsinin fevraldakı devalvasiyası da təsir göstərib. Təkrar devalvasiyanın mümkün risklərini kompensasiya etmək istəyən vətəndaşlar, mənzillərin dollarla olan qiymətini artırırdılar və ya onları satışdan çıxarırdılar. Bu da, təbii ki, alış və satış üzrə dövriyyənin göstəricilərini xeyli aşağı salırdı.
Bununla bərabər, eyni dövrdə ilkin mənzil bazarı seqmentində satışın nisbətən artımı müşahidə edilirdi - 19%-dən çox. Yeni tikililərin qiyməti, xüsusən də paytaxtın üçüncü və dördüncü zonasında təkrar seqmentinə nisbətən müqayisəli şəkildə az idi və fevral devalvasiyasından sonra burada satışın nəzərəçarpacaq dərəcədə aşağı düşməsi qeydə alınmayıb.
Bundan başqa, təkrar bazardan yenidən istiqamətini dəyişən tələbat yeni tikililərə keçdi və ümumi azalma fonunda dövriyyənin pozitiv dinamikası, bununla da, izah edilir.
"MBA Group" konsaltinq şirkətinin baş direktoru Nüsrət İbrahimovun fikrincə, bu gün daşınmaz əmlak bazarı daha mürəkkəb dövrünü yaşayır. Onun sözlərinə görə, ilin əvvəlindən mənzil bazarının bir sıra seqmentlərində fəallıq, daşınmaz əmlaka olan tələb və qiymətləri xeyli azaldaraq, 3,8 dəfə məhv edib. Bazarda azalmanın başlıca səbəbi əsas investorlar tərəfindən ödəmə qabiliyyətli tələbatın düşməsi, neftin qiymətinin enməsi və onunla bağlı daxili fəallığın kiçilməsi, habelə ipoteka kreditləşməsi templərinin azalmasıdır. "Göstərilən faktorlar - paytaxtın daşınmaz əmlak bazarının üç əsas maliyyələşmə mənbəyidir və onların hamısı, demək olar ki, tükənib", - deyə N. İbrahimov bildirib. - Bazarın, heç olmasa, qismən də bərpa olunmasına yeganə ümid, bəlkə də, növbəti rübdən başlayacaq ipoteka kreditləşməsi templərinin artırılmasıdır".
Əks halda paytaxtın daşınmaz əmlak bazarı daha da artan təzyiq altında olacaq, bu da, ekspertin fikrincə, tezliklə tikinti işlərinin dayandırılmasına gətirib çıxaracaq. Belə ki, artıq bu gün Bakıda tikilməkdə olan 80 yeni tikilmiş binaların üçdə bir hissəsi ya işini qismən və ya tamamilə dayandırıb. Bu, ilk növbədə, bazar tələbatının azalması və bank kreditləşməsindəki çətinliklərlə bağlıdır. Çox güman ki, ölkənin parlamenti və hökuməti daşınmaz əmlak bazarında tələbatın artması proseslərinə təsir göstərərək, əlindən gələn köməyi etmək niyyətindədir. Xüsusi ilə, bu yaxınlarda Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən sosial cəhətdən həssas əhali təbəqəsinə kreditlər və ipoteka kreditləri üzrə aylıq ödənişlərin məbləğinin azalması ilə bağlı təkliflər paketi hazırlayıb. Dövlət komitəsi, həmçinin paytaxtdan kənarda da ipoteka kreditləşmə praktikasını genişləndirməyə və region sakinləri üçün imtiyazlı resurslara çıxış əldə edilməsini sadələşdirməyi təklif edir.
Öz növbəsində, Azərbaycan Milli Məclisinin Sosial Siyasət Komitəsindən daxil oan təklifə görə, münasib kirayə haqqı olan sosial məzillərin tikilməsini, habelə 20-25 il müddətinə lizinq yolu ilə ucuz mənzillərin tikintisinin təmin olunmasını da təşkil etmək mümkündür. Lakin mənzil kreditləşməsi sahəsində daha ciddi təklifləri Maliyyə Nazirliyi və Mərkəzi Bankdan gözləmək lazımdır. Çünki qeyd edilən qurumlar Azərbaycan İpoteka Fondunun (AİF) xətti ilə ipoteka kreditləşməsi prosesini sürətləndirməyə və sadələşdirməyə yönəlmiş yeni mexanizmlər hazırlayırlar. " Vətəndaşların mənzil probleminin həlli üçün uzunmüddətli əsas olacaq dövlət - özəl tərədaşlıq mexanizminin yaradılması zəruridir", - deyə AMB-nin sədri Elman Rüstəmov hesab edir. Məsələn, dövlət nisbətən ucuz, amma rahat məzillərin tikintisinin stimullaşdırılmasını, habelə banklara uzunmüddətli pul təqdim etməkdə maraqlı olan özəl strukturlara dəstək göstərmək və ya da ipoteka üzrə faizlərin subsidiyalaşdırılmasını üzərinə götürə bilər.
Bu cür yanaşmalar, əsasən, AMB və AİF-in hazırladığı və ümumilikdə, Maliyyə Nazirliyinin dəstəklədiyi ipoteka kreditləşməsinin yeni strategiyasının əsasında dururdu. Onun prinsiplərindən biri nəzərdə tutur ki, əhalinin sosial zəif təbəqəsi üçün güzəştli ipoteka hələ də dövlətin himayəsindədir. Digər tərəfdən kommersiya kreditləşməsini banklara ötürməklə, bu fəaliyyət növünü daha da liberallaşdırmaq olar. Əsasən, bunu banklar üçün yeni təklif kanalları yaradıb, pensiya və sığorta fondlarından maliyyənin toplanması hesabına aşağı faizli, uzunmüddətli vəsaitlərin zəruri həcmini təqdim etməklə həyata keçirmək olar.
Nəhayət, AMB ipotekanın yeni variantının tətbiqi imkanlarını öyrənir - alman, yığım modelini. Aydınlaşdırmaq lazımdır ki, ipotekanın bu modeli - əhalinin öz yığmaları hesabına ipoteka kreditləri əldə etməsini, bu prosesi isə xüsusi tənzimləyici strukturun yaradılmasını nəzərdə tutur. Mahiyyət etibarilə, bu müharibədən sonrakı Almaniyada öz səmərəliliyini sübut edən model üzrə tikinti- əmanət banklarında vətəndaşların iştirakına gətirib çıxarır. Yəni bu cür mexanizm yaradıldığı halda ipoteka kreditləri vətəndaşın bank hesabında müvafiq məbləğ olduğu halda avtomatik şəkildə rəsmiləşəcək.
Bu təkliflərdən hansı ipoteka kreditləşməsinin yeni qaydalarının əsasını təşkil edəcəyi, çox tezliklə, ehtimal ki, 2016-cı ilin dövlət büdcəsinin parametrlərinin müzakirəsi prosesində aydın olacaq. Hələlik AMB Maliyyə Nazirliyi ilə artıq razılaşdırdığı maliyyələşmənin həcmini və AİF xətti ilə borcların verilməsi təcrübəsində dəyişiklikləri açıqlayıblar. "Biz ölkədə ipoteka kreditləşməsi üçün dövlət büdcəsindən ilin sonuna kimi 200 mln. manat ayırmağı planlaşdırırıq", - deyə AMB sədri Elman Rüstəmov bildirib. - Bununla belə, gələn il ipotekanın maliyyələşməsinə o qədər də böyük vəsait ayrıla bilər". AMB-nin rəhbəri, həmçinin AİF-in kreditlərinin verilməsi zamanı da nəzərəçarpan sadələşmələrin olacağına söz verib: belə ki, istər sosial, istərsə də kommersiya ipotekası üzrə faiz dərəcələri azaldılacaq. Eyni zamanda ipoteka kreditinin maksimal məbləğinin ikiqat artırılması planlaşdırılıb. Bu isə mənzilə sahib olmaq imkanını təkcə büdcə seqmenti ilə məhdudlaşdırmır.

A tangible decline in the real estate market means that mortgage lending needs to be appropriately spurred on
The year-long continuing low oil prices and the devaluation of the Azer-baijani currency in February have had a negative impact on demand on the market, lowering the dynamics of development in a number of sectors in the economy. Just as was the case with the previous global crisis, the real estate market has been among the first to be at risk. In January to June this year the turnover in the housing sector fell by almost one third, and today a number of experts believe that the prospects for reviving the market can only be improved by boosting state-subsidised mortgages.
The decline in the financing of the country's housing market was already a prevailing one last year. "The period of frantic demand for low-cost flats as a result of the demolition of the old, dilapidated houses in a number of districts of the capital, has long been over. From the second half of last year, owing to a tangible drop in oil prices, the investment activity of both the population and business circles has declined, largely in relation to real estate in the capital," - this is how the market situation looked to the director general of the MBA Group Consulting Company, Nusrat Ibrahimov, at the end of last year.
It is noteworthy that similar processes were observed in the housing sector during the crisis years of 2008-2010. At that time, the growth of the capital's property market which had surged in the past slowed in just two years, and property prices dropped by 30 per cent. But, even without focusing on the factors engendered by the crisis, Azerbaijan's housing market, and primarily the sector in the capital, has been exhibiting a surplus over the last few years, which were not objectively backed up by economic figures but largely fuelled by increasing speculation.
In order to understand the specific nature of the local property market, attention needs to be paid to the part played by the key regulator of the population's investment activity in this sphere over the last two decades, which was more attractive to the population than bank deposits. Moreover, owing to the drop in interest rates on deposits over the last few years, the banking sector has been losing its position as the main driver, sucking in the lion's share of the population's monetary savings.
At the same time, the securities market which had just taken shape in the country could not propose effective tools for the even distribution of the population's investment resources either. Thus, the accumulated group of natural persons was hardly attracted into the stock market at all. In particular, except for individual cases, the turnover of housing certificates for securities' emissions, the nominal cost of which was expressed in units of common living space and in its monetary equivalent, did not become popular either. This tool is extremely widespread in most developed states in the world, and, owing to its transferability and high liquidity, allows supply and demand, as well as property prices, to be regulated productively and comparatively swiftly.
Thus, all the recent years of property investment were almost the only form of stable, capitalisation growth accessible to the wider strata of the population, both as income from rents as well as for the annual index for property prices allowing an owner to make considerable profit when reselling the property. This scheme worked like clockwork, especially when market prices were favourable. There was even a period when supply outstripped demand in 2008-2010, after energising the category of the population who had stable average incomes. The large-scale demolition of the dilapidated housing stock in the centre of Baku contributed its mite to the general frenzy. The compensation provided by the city authorities acted as a catalyst for the demand for low-cost housing.
The Central Bank statistics for the last three years clearly demonstrate the steady trend in frenzied market demand which was tangibly ratcheting up housing prices. Thus, according to Central Bank data, the market turnover in real estate consistently increased, reaching almost 25 per cent in 2012 and 41 per cent in 2013. But it is just as obvious that such growth rates and corresponding increases in prices were not completely in tune with the dynamics of the population's income growth. Nor is it surprising that very soon the actual ability to fund that demand was simply unable to keep up with property prices.
In the second half of last year this gap began to reduce the interest rate on the market, and this tendency which had long come to a head was only made worse by the exacerbation of the global energy crisis. Thus, throughout 2014 the rise in flat prices in Baku was only 13 per cent, and the subsiding frenzy provided for a comparatively small growth in the market operations' turnover.
This trend has increasingly intensified in the current year. According to Central Bank data, the total turnover on the real estate market from January to June 2015 dropped by 32 per cent, its volumes in cash turnover were just over 1,758bn manats, whereas a year earlier they reached 2,583bn manats. The sale of pre-owned properties where the housing market had been extremely overpriced suffered most; the drop in demand there was 36 per cent. The devaluation of Azerbaijani currency had an indirect impact on these processes. In a desire to compensate for the possible risks of a second devaluation, citizens bumped up the standard prices of a flat in dollars or took the property off the market which did, of course, markedly lower the figures for purchases and sales.
At the same time, a comparative growth in sales of more than 19 per cent was observed in the new-build sector in that period. Prices for new-builds, especially in the capital's third and fourth zones were comparatively lower than those in the second zones, and, after the February devaluation, no marked drop in sales was recorded. Moreover, the switch in demand from the pre-owned property market to the new-build market explains the positive dynamics in turnover against the backdrop of the general drop in prices.
In the view of the MBA Group's Consulting Company's director general Nusrat Ibrahimov, today the real estate market is going through an extremely difficult period. According to him, since the beginning of the year activity in a number of sectors of the housing market has collapsed by 3.8 times, markedly lowering the demand for property and the prices of it. The main reason for the reduction in prices on the market is the decrease in the key investors financing the demand, the drop in oil prices and the decline in domestic activity as a result, as well as the slowing rates in issuing mortgages. "The factors cited are the three main sources of finance for the capital's property market and all of them have nearly dried up," Ibrahimov said. "The only hope for at least a partial revival of the market is the increased issuing of mortgages, which will possibly begin to happen in the next quarter."
If the opposite is the case, the capital's property market will be put under growing pressure, which, in the expert's view, will very soon lead to construction work being suspended. Thus, even today work has been partially or completely suspended on appro ximately one third of the 80 new-build construction sites in Baku. This is largely the result of a drop in demand on the market and the difficulties in obtaining bank loans.
To all appearances, the country's government and parliament are planning to offer what help they can, by spurring on growing demand on the property market. In particular, quite recently the State Committee for Family, Women and Children Affairs drew up a package of proposals to lower the interest rates on loans and the sums of monthly repayments on mortgages for socially vulnerable categories of the population. The State Committee is also proposing to extend the practice of issuing mortgages beyond the capital and to make it easier for the residents in the regions to access discounted financing. In its turn, according to the proposals put forward by the Committee on Social Policy, Azerbaijani parliament will possibly get the building of social housing going with accessible rents, as well as providing for the building of low-cost lease-hold flats with leases of 20-25 years.
But the most serious changes in the home loans sphere are to be expected from the Ministry of Finance and the country's Central Bank, which have worked out a new mechanism called upon to accelerate and simplify the processes involved in obtaining a mortgage via the Azerbaijan Mortgage Fund (AIF). "A state-private partnership mechanism needs to be developed which can form the long-term basis for resolving citizens' housing problems," Elman Rustamov, the governor of the Central Bank of Azerbaijan, believes.
For example, the state could take upon itself the incentive for building comparatively cheap but comfortable flats, as well as offering support to private structures interested in offering long-term loans to the banks or subsidising the interest on mortgages.
Approaches like this formed the basis, in particular, of the new mortgage strategy worked out by the Central Bank of Azerbaijan and the Azerbaijan Mortgage Fund and fully supported by the Ministry of Finance. One of its principles envisages that discounted mortgages for socially vulnerable strata of the population largely remain the responsibility of the state. On the other hand, it is also proposed that commercial loans should be more freely available and the banks should be in charge of that type of activity. In particular, in creating new ways for banks to offer loans, by granting them the necessary volume of long-term, low-interest financing on account of funding accumulated in pension and insurance funds.
Finally, the Central Bank of Azerbaijan is looking into the possibility of introducing a new type of mortgage, the so-called German, saver model. It needs to be explained that with this type of mortgage the necessary funds are formed from the savings of the population themselves; moreover, a special regulatory structure is set up to monitor this process. The part played by citizens essentially boils down to their involvement in building societies, according to a model which has proved its effectiveness in post-war Germany. This means that, in creating this type of mechanism, the mortgages will automatically be formed, if the citizen has the relevant sum in his or her bank account.
Which of these proposals will form the basis of the new mortgage rules will soon become clear, probably when the state budget for 2016 is discussed. For the moment, the Central Bank of Azerbaijan has already announced volumes of financing agreed with the Ministry of Finance and the changes in the practice of issuing loans according to the Azerbaijan Mortgage Fund guidelines. "Before the end of this year we are planning to allocate 200m manats from the state budget to finance mortgages in the country," Central Bank governor Elman Rustamov stated earlier. "Next year moreover equally significant funds may be allocated to finance mortgages." The Central Bank chief also promised less stringent conditions in the issuing of loans by the Azerbaijan Mortgage Fund: thus, the interest rates will be lowered, both on personal and commercial mortgages. At the same time, it is planned to double the maximum amount that can be obtained on a mortgage which will make it possible to acquire housing not just in the low-cost sector.