YUMŞAQ QƏNAƏT REJİMİ
Maliyyə intizamının güclənməsi, israfçılığın qarşısının alınması gələn il Azərbaycan hökumətinin büdcə siyasətinin əsasını təşkil edəcək
Məşhur siyasətçi Uinston Çerçill deyirdi ki, "bədbin hər imkanda çətinlik görür, nikbin isə hər çətinlikdə imkan". İstənilən iqtisadi böhran, əlbəttə ki, çoxsaylı problemlərə, ən başlıcası isə xoşagəlməz qeyri-sabitlik hissinə yol açır. Neftin ucuzlaşması, iqtisadçıların kədərli proqnozları - neqativ üçün səbəb hər zaman var. Lakin hətta bu şəraitdə belə, doğru addımlar atmaqla böhrandan yararlanmaq olar.
Dünya bazarlarında neftin qiymətinin ucuzlaşması Azərbaycanın dövlət gəlirlərinin kəskin şəkildə azalmasına səbəb olub. Bu, ölkə iqtisadiyyatını yeni çağırışlarla qarşı-qarşıya qoyub. Doğrudur, bu gün ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafında əldə olunmuş nəticələr, siyasi sabitliyin qorunub-saxlanılması, sosial proqramların savadlı şəkildə həyata keçirilməsi təşvişə ehtiyacın olmadığını söyləməyə əsas verir. Sadalananları nəzərə alsaq, Azərbaycan mövcud inkişaf templəini qoruyub-saxlamaq iqtidarındadır. Bunu beynəlxalq maliyyə institutlarının araşdırmaları da təsdiqləyir. Bununla yanaşı, hökumətin, ən azı, qarşıdan gələn ildə qənaət etməsi, dövlət vəsaitlərinin xərclənməsinə nəzarəti sərtləşdirməsi tamamilə məntiqi olardı.
"İsrafçılığa yol verilməməlidir. Maliyyə nizam-intizamı daha da gücləndirilməlidir və çalışmalıyıq ki, vəsaitə qənaət edək. Bütün ölkələr indi bu siyasəti aparır və biz də bu siyasəti daha ciddi şəkildə aparmalıyıq". Prezident İlham Əliyev bu bəyanatı iqtisadi məsələlərə və 2016-cı ilin dövlət büdcəsinin hazırlıq işlərinə həsr edilmiş müşavirədə səsləndirib. Onun bu sözlərini, yəqin ki, qısamüddətli perspektivdə Azərbaycanın yürüdəcəyi iqtisadi siyasətin leytmotivi saymaq olar.
İstənilən neft-qaz ölkəsi kimi, Azərbaycanın da dövlət büdcəsinin formalaşdırılmasında dünya bazarlaında neftin qiymətinin düzgün proqnozlaşdırılması vacib amildir. Bu mənada, hökumətin ehtiyatlı tərpənərək 2016-cı ilin dövlət büdcəsində neftin 1 barelinin qiymətini 50 dollar göstərməsi kifayət qədər əsaslıdır. Əksər analitiklər yaxın bir neçə il üçün dünya bazarlarında neftin qiyməti ilə bağlı proqnoz səsləndirərkən məhz bu rəqəm ətrafında var-gəl edirlər.
Əgər əvvəlki illərdə Dövlət Neft Fondunun mənfəəti investisiya layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə dövlət büdcəsinə transferlər üçün artıqlaması ilə kifayət edirdisə, fondun özünün aktivləri durmadan artırdısa, neftin ucuzlaşması, maliyyə bazarlarında mövcud olan, özünü daşınmaz əmlak bazarında da göstərən arzuolunmaz vəziyyət artıq ARDNF-nin gəlirlərinə ciddi təsirini göstərib. "Biz gələn il də valyuta ehtiyatlarımızı, xüsusilə Dövlət Neft Fondunun ehtiyatlarını qorumalıyıq və qoruyacağıq", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Bununla yanaşı, gələn il transferlərdə gözlənilən azalma kapital qoyuluşlarının həcminə də mütləq təsir edəcək. Lakin bu, sosial xərclərə aid deyil. Hökumət dövlət büdcəsinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi, sosial yönümlülüyü qoruyub-saxlayır. "İlk növbədə, qeyd etməliyəm ki, bütün sosial proqramlar ixtisarsız icra ediləcək. Eyni zamanda, sosial siyasətlə bağlı institusional islahatlar davam etdiriləcək", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Dünya iqtisadiyyatında böhran yaşandığı, valyutaların devalvasiyaya uğradığı, qonşu ölkələrdəki inflyasiyanın Azərbaycana da təsir göstərdiyi dönəmdə prezidentin sərəncamı ilə dərman preparatları bazarının tənzimlənməsində ciddi dönüşə nail olunması, preparatların qiymətlərinin orta hesabla 2-3 dəfə ucuzlaşdırılması istənilən iqtisadi şəraitdə sosial problemlərin həllinin Azərbaycan hökuməti üçün prioritet olduğunu göstərən ən bariz nümunədir.
Məhz bu səbəbdən dövlət başçısı "ASAN xidmət"in funksiyalarının artırılmasına xüsusi diqqət ayırır. Bu qurum korrupsiya, rüşvətxorluqla real mübarizənin aparılmasına kömək edir, əhalinin bürokratiya faktlarından narazılığını aradan qaldırır və s.
"Mənzil-kommunal təsərrüfatının vəziyyətini hər bir Azərbaycan vətəndaşı bilir: nə qədər qanunsuz tələblər irəli sürülür, insanları nə qədər incidirlər. İndi "ASAN xidmət"də hər şey asan olacaq. Bu yaxınlarda imzaladığım Fərman əsasında "ASAN xidmət"ə yeni funksiyalar (bu sahəyə aid - red.) verilib. İndi "ASAN xidmət"də hər şey asan olacaq", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Bu mənada nəqliyyat sektoru ilə bağlı mənfi siqnalların bu sahəyə aid də bəzi xidmətlərin "ASAN xidmət"ə verilməsilə nəticələnməsi təsadüf deyil: "Gələcəkdə də hər sahədə "ASAN xidmət"in standartları olmalıdır".
Gələn ilin büdcəsinə qayıdaraq qeyd edək ki, sərt qənaət rejimi əlbəttə ki, hər hansı infrastruktur layihəsindən tam imtinanı nəzərdə tutmur. Bununla yanaşı, hökumət əvvəlki illərdə nəqliyyat, irriqasiya, sənaye və s. sahələrdə əsas infrastruktur layihələrini həyata keçirib və bu, yaxın illərdə qeyri-neft sektorunun inkişafının sürətlənməsinə öz köməyini göstərməlidir. Hələ ötən ilin proqnozunda bildirilirdi ki, 2015-ci ildə ölkənin ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payı 66%-ə, 2018-ci ildə 71,3%-ə çatacaq. İqtisadiyyatın neft sektoru ilə əlaqəli olmayan bütün sektorlarının inkişafı üçün əsas bazanın olduğunu nəzərə alsaq, onların hər birilə bağlı ayrı-ayrı dövlət proqramının həyata keçirilməsi və müasir dövrün cağrışlarını nəzərə alsaq göstərilən səviyyəyə çatmaq tam realdır. "Trend" agentliyinin məlumatına görə, neftin qiymətində hər 10 dollarlıq azalma dövlət büdcəsinin gəlirlərini, təxminən, 250 milyon dollar azaldır. Onu isə yalnız qeyri-neft sektorunun həcminin artırılması ilə əvəzləmək olar.
Yeri gəlmişkən, ötən illərdə dövlət iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin inkişafı üçün külli miqdarda vəsait xərcləyibsə, bu il görülmüş işlərdən ilk nəticələri əldə etmək zamanıdır. İstismara verilmiş yüzlərlə müəssisə, sənaye şəhərcikləri, texnoparklar, nəhəng fermer təsərrüfatları artıq onların yaradılmasına yatırılmış dövlət investisiyalarını doğrultmağa başlamalıdır.
Hazırkı şəraiti nəzərə alsaq, sahibkarların problemlərinin həlli, onların fəaliyyətinə yaradılan maneələrin aradan qaldırılması üçün daha operativ işlər görülməlidir. Bu sahədə dövlət başçısının bütün funksiyaları "ASAN xidmət"ə verməsini gözləmədən real addımlar atılmalıdır. Axı, bu gün ölkədə ÜDM-in əsas hissəsi məhz özəl sektorun hesabına formalaşır. Neft sektorundan gəlirlərin azaldığı bir şəraitdə dövlət büdcəsinin doldurulmasına məsul strukturların vicdansız sahibkarlarla mübarizəni sərtləşdirdiyini nəzərə alsaq, burada əsas vəzifə balansın qorunmasıdır - elə etmək lazımdır ki, bütün qanunlara əməl edərək biznes qurmuş işgüzar insanların işinə əngəl yaranmasın.
"Hökumət yeni situasiyada işləyəcəkdir. Neft gəlirləri azalır, ona görə daha çox innovasiyalara üstünlük verilməlidir", - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Artıq qeyd edildiyi kimi, iqtisadiyyatın inkişafındakı "yeni situasiya" heç bir halda panikaya yol açmamalıdır. Bir şeyə diqqət yetirmək lazımdır ki, nə prezident, nə hökumət üzvləri hazırkı vəziyyəti "böhran" adlandırmırlar. Çünki söhbət həqiqətən də böhrandan getmir. Bundan başqa, beynəlxalq maliyyə strukturları da Azərbaycanın iqtisadi inkişafında heç bir geriləmənin olmayacağını bildirirlər. Məsələn, Dünya Bankı ölkədə 2015-ci il üçün iqtisadi artım proqnozunu 2%-ə qaldırıb. Halbuki, qurumun iyun proqnozunda bu rəqəm 1,5% göstərilirdi.
"Biz proqnozumuza yenidən baxaraq onu artırmışıq. Bu, əsasən 2015-ci ilin ilk yarısında Azərbaycan iqtisadiyyatında gözlənilmədən 5%-dən çox artımın qeydə alınması ilə bağlıdır", - deyə DB rəsmisi qeyd edib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2015-ci ilin ilk yarısında Azərbaycanda ÜDM 26,3 milyard manat təşkil edib. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 5,7% çoxdur. Yəqin ki, ÜDM-in artımında final göstərici DB-nin proqnozundan xeyli artıq olacaq. Bu, əsasən mühafizəkar qiymətləndirmə ilə bağlıdır.
2016-cı ilə gəlincə, Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, iqtisadi inkişafın davam etməsi üçün artıq tədbirlər görülür: "Biz 2016-cı ildə də uğurla inkişaf edəcəyik, ölkə qarşısında duran bütün vəzifələri icra edəcəyik. Sadəcə olaraq, hökumət ilin sonuna qədər, xüsusilə, gələn ilin xərcləri, investisiya proqramı, maliyyə vəziyyətimiz ilə bağlı daha da ciddi işləməlidir, yeni təkliflər verilməlidir".
Beləliklə, hökumət dünyada əlverişsiz iqtisadi konyukturanın mövcud olduğu şəraitdə yeni çağırışların öhdəsindən gəlməlidir. Qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün əvvəlki illərdə reallaşdırılmış lazımi tədbirlər baqajının olduğu şəraitdə gələcək addımlar ölkə iqtisadiyyatının miqyaslı şaxələndirilməsi istiqamətində dönüş nöqtəsi ola bilər.

РЕЖИМ УМЕРЕННОЙ ЭКОНОМИИ
Усиление финансовой дисциплины, предотвращение расточительства станут основой бюджетной политики правительства Азербайджана на будущий год
Как говорил известный политик Уинстон Черчилль, "пессимист видит трудности при каждой возможности; оптимист в каждой трудности видит возможности". Любые экономические кризисы, конечно, приносят множество проблем, и главное, неприятное ощущение нестабильности. Падение цен на нефть, девальвация валют, мрачные прогнозы экономистов - поводов для негатива сегодня достаточно. Однако даже в этих условиях, предприняв правильные шаги, можно извлечь пользу из кризиса.
Снижение цен на нефть на мировых рынках, ставшее основной причиной резкого сокращения государственных доходов Азербайджана, поставило перед экономикой страны новые вызовы. Правда, достигнутый на сегодня уровень развития ненефтяной экономики, сохранение политической стабильности и грамотно реализуемые социальные программы позволяют не паниковать и поддерживать взятые темпы развития.
Это подтверждают и исследования международных финансовых институтов. Вместе с тем вполне логично, что, как минимум, в ближайший год правительство должно будет соблюдать режим экономии и более жесткого контроля над расходованием госсредств.
"Нельзя допускать расточительства. Необходимо еще более усилить финансовую дисциплину, стараться экономить средства. Сейчас все страны проводят эту политику, и мы также должны проводить ее еще серьезнее". Это заявление президента Ильхама Алиева в ходе совещания, посвященного экономическим вопросам и подготовке госбюджета 2016 года, пожалуй, можно считать основным лейтмотивом экономической политики Азербайджана в краткосрочной перспективе.
При формировании госбюджета Азербайджана, как и любой нефтегазодобывающей страны, важным является верный прогноз по цене на нефть на мировых рынках. И осторожность правительства, сверставшего бюджет на 2016 год с учетом средней цены в $50 за баррель, вполне обоснована. Именно вокруг этой цифры сходятся большинство аналитиков, говоря о цене на нефть на мировых рынках на ближайшие пару лет.
И если в предыдущие годы прибылей Государственного нефтяного фонда с излишком хватало на трансферты в госбюджет для финансирования инвестиционных проектов, а также на рост активов самого фонда, то низкие цены на нефть, неблагоприятная ситуация на финансовых рынках, отражающаяся и на рынке недвижимости, уже серьезно влияют  на доходы ГНФАР. "Мы должны и будем и в следующем году защищать наши валютные резервы, особенно резервы Государственного нефтяного фонда", - заявил, в частности, президент Ильхам Алиев.
Вместе с тем ожидаемое снижение трансфертов в будущем году неизбежно приведет к сокращению расходов на капиталовложения, однако это не скажется на социальных расходах, учитывая, что правительство сохраняет социальную направленность госбюджета в качестве одного из основных приоритетов. "В первую очередь должен отметить, что все социальные программы будут реализованы без сокращений. Одновременно будут продолжены институциональные реформы, связанные с социальной политикой", - отметил глава государства.
Тот факт, что в период кризисных процессов в мировой  экономике, влияния девальвации валют и инфляции в соседних странах в Азербайджане благодаря распоряжению президента удалось добиться серьезного перелома в деле регулирования рынка лекарственных препаратов и обеспечено снижение цен на лекарства в среднем в 2-3 раза, - самое лучшее подтверждение того, что решение социальных проблем является приоритетом при любом экономическом раскладе.
Именно поэтому глава государства и уделяет большое внимание расширению функций "Службы ASAN", которая помогает реально бороться с коррупцией, взяточничеством, снизить недовольство населения фактами бюрократии и т.д.
"Каждому гражданину Азербайджана известна ситуация в жилищно-коммунальном хозяйстве: сколько незаконных требований выдвигается, сколько мучают людей. На основе подписанного мною недавно Указа "Служба ASAN" наделена новыми функциями (в этой сфере. - Ред.). Сейчас в "Службе ASAN" все будет легко", - сказал И.Алиев.
В этом смысле не случайно, что негативные сигналы о серьезных нарушениях в транспортном секторе стали причиной передачи части услуг этой сферы "Службе ASAN". "В будущем стандарты "Службы ASAN" должны быть во всех сферах", - заявил Ильхам Алиев.
Возвращаясь к бюджету следующего года, отметим, что жесткий режим экономии, конечно, не означает полный отказ от каких-либо инфраструктурных проектов. Впрочем, в предыдущие годы правительство реализовало основные инфраструктурные проекты в транспортной, ирригационной, промышленной и прочих сферах, что должно сказаться на ускорении развития ненефтяного сектора в ближайшие годы. Еще в прошлом году прогнозировалось, что доля ненефтяного сектора в ВВП страны с 66% в 2015 году достигнет в 2018 году 71,3%. С учетом наличия основной базы для развития всех секторов экономики, не связанных с нефтью, существования отдельных госпрограмм по каждой из них и тем более нынешних вызовов приблизиться к указанной планке вполне реально. По данным агентства Trend, за каждые $10 снижения цен на нефть доходы госбюджета сокращаются приблизительно на $250 млн., и возместить их можно только за счет роста объема ненефтяного сектора.
Словом, если в предыдущие годы государство вкладывало огромные средства для обеспечения развития различных сфер экономики, то в этом году пришло время уже получить первую отдачу. Запущенные в эксплуатацию сотни предприятий, промышленные городки, технопарки, крупные фермерские хозяйства должны начать оправдывать вложенные в них госинвестиции.
С учетом нынешних условий необходимо также наладить более оперативную работу по решению проблем предпринимателей, устранению проволочек в их деятельности, не дожидаясь того, чтобы и эти функции главе государства пришлось переложить на "Службу ASAN". Ведь именно частный сектор сегодня формирует основную часть ВВП страны. И учитывая, что в условиях снижения доходов от нефтяного сектора отвечающие за пополнение госказны структуры ужесточают борьбу с недобросовестными предпринимателями, здесь главное - соблюсти баланс, который не препятствовал бы работе деловых людей, ведущих бизнес с соблюдением всех законов.
"Правительство будет работать в новой ситуации. Доходы от нефти сокращаются, поэтому необходимо отдавать больше преимущества инновациям", - отметил президент И.Алиев.
Как было указано выше, "новая ситуация" экономического развития ни в коей мере не должна вызывать панические настроения. Следует обратить внимание, что ни президент, ни члены правительства не называют нынешнюю ситуацию "кризисом", поскольку таковой она не является. Более того, и международные финансовые структуры сходятся во мнении, что никакого регресса в экономическом развитии Азербайджана не будет. Так, Всемирный банк улучшил прогноз роста экономики страны в 2015 году до 2%, тогда как в июньском прогнозе показатель был 1,5%.
"Мы пересмотрели наш прогноз в пользу повышения в основном в связи с тем, что по итогам первого полугодия 2015 года экономика Азербайджана продемонстрировала неожиданный рост на более чем 5%", - сказал представитель ВБ. Напомним, что, по данным Государственного комитета по статистике, общий объем ВВП Азербайджана в первом полугодии 2015 года составил 26,3 млрд. манатов, что превышает показатель аналогичного периода прошлого года на 5,7%. Наверняка финальный показатель роста ВВП будет значительно выше прогнозов ВБ, которые в основном базируются на консервативных оценках.
Что касается следующего года, то, как заявил президент И.Алиев, уже принимаются все необходимые меры, чтобы экономическое развитие продолжалось. "Мы будем успешно развиваться и в 2016 году, выполним все стоящие перед страной задачи. Просто до конца года правительство должно работать еще серьезнее, в частности, в связи с расходами, инвестиционной программой следующего года, нашим финансовым положением внести новые предложения", - отметил глава государства.
Итак, правительству предстоит справиться с новыми вызовами в условиях неблагополучной мировой экономической конъюнктуры. В условиях солидного багажа мер по развитию ненефтяного сектора, реализованного в предыдущие годы, дальнейшие шаги могут стать поворотной точкой в направлении масштабной диверсификации экономики страны.