YUMŞAQ QƏNAƏT REJİMİ
Maliyyə intizamının güclənməsi, israfçılığın qarşısının alınması gələn il Azərbaycan hökumətinin büdcə siyasətinin əsasını təşkil edəcək
Məşhur siyasətçi Uinston Çerçill deyirdi ki, "bədbin hər imkanda çətinlik görür, nikbin isə hər çətinlikdə imkan". İstənilən iqtisadi böhran, əlbəttə ki, çoxsaylı problemlərə, ən başlıcası isə xoşagəlməz qeyri-sabitlik hissinə yol açır. Neftin ucuzlaşması, iqtisadçıların kədərli proqnozları - neqativ üçün səbəb hər zaman var. Lakin hətta bu şəraitdə belə, doğru addımlar atmaqla böhrandan yararlanmaq olar.
Dünya bazarlarında neftin qiymətinin ucuzlaşması Azərbaycanın dövlət gəlirlərinin kəskin şəkildə azalmasına səbəb olub. Bu, ölkə iqtisadiyyatını yeni çağırışlarla qarşı-qarşıya qoyub. Doğrudur, bu gün ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafında əldə olunmuş nəticələr, siyasi sabitliyin qorunub-saxlanılması, sosial proqramların savadlı şəkildə həyata keçirilməsi təşvişə ehtiyacın olmadığını söyləməyə əsas verir. Sadalananları nəzərə alsaq, Azərbaycan mövcud inkişaf templəini qoruyub-saxlamaq iqtidarındadır. Bunu beynəlxalq maliyyə institutlarının araşdırmaları da təsdiqləyir. Bununla yanaşı, hökumətin, ən azı, qarşıdan gələn ildə qənaət etməsi, dövlət vəsaitlərinin xərclənməsinə nəzarəti sərtləşdirməsi tamamilə məntiqi olardı.
"İsrafçılığa yol verilməməlidir. Maliyyə nizam-intizamı daha da gücləndirilməlidir və çalışmalıyıq ki, vəsaitə qənaət edək. Bütün ölkələr indi bu siyasəti aparır və biz də bu siyasəti daha ciddi şəkildə aparmalıyıq". Prezident İlham Əliyev bu bəyanatı iqtisadi məsələlərə və 2016-cı ilin dövlət büdcəsinin hazırlıq işlərinə həsr edilmiş müşavirədə səsləndirib. Onun bu sözlərini, yəqin ki, qısamüddətli perspektivdə Azərbaycanın yürüdəcəyi iqtisadi siyasətin leytmotivi saymaq olar.
İstənilən neft-qaz ölkəsi kimi, Azərbaycanın da dövlət büdcəsinin formalaşdırılmasında dünya bazarlaında neftin qiymətinin düzgün proqnozlaşdırılması vacib amildir. Bu mənada, hökumətin ehtiyatlı tərpənərək 2016-cı ilin dövlət büdcəsində neftin 1 barelinin qiymətini 50 dollar göstərməsi kifayət qədər əsaslıdır. Əksər analitiklər yaxın bir neçə il üçün dünya bazarlarında neftin qiyməti ilə bağlı proqnoz səsləndirərkən məhz bu rəqəm ətrafında var-gəl edirlər.
Əgər əvvəlki illərdə Dövlət Neft Fondunun mənfəəti investisiya layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə dövlət büdcəsinə transferlər üçün artıqlaması ilə kifayət edirdisə, fondun özünün aktivləri durmadan artırdısa, neftin ucuzlaşması, maliyyə bazarlarında mövcud olan, özünü daşınmaz əmlak bazarında da göstərən arzuolunmaz vəziyyət artıq ARDNF-nin gəlirlərinə ciddi təsirini göstərib. "Biz gələn il də valyuta ehtiyatlarımızı, xüsusilə Dövlət Neft Fondunun ehtiyatlarını qorumalıyıq və qoruyacağıq", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Bununla yanaşı, gələn il transferlərdə gözlənilən azalma kapital qoyuluşlarının həcminə də mütləq təsir edəcək. Lakin bu, sosial xərclərə aid deyil. Hökumət dövlət büdcəsinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi, sosial yönümlülüyü qoruyub-saxlayır. "İlk növbədə, qeyd etməliyəm ki, bütün sosial proqramlar ixtisarsız icra ediləcək. Eyni zamanda, sosial siyasətlə bağlı institusional islahatlar davam etdiriləcək", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Dünya iqtisadiyyatında böhran yaşandığı, valyutaların devalvasiyaya uğradığı, qonşu ölkələrdəki inflyasiyanın Azərbaycana da təsir göstərdiyi dönəmdə prezidentin sərəncamı ilə dərman preparatları bazarının tənzimlənməsində ciddi dönüşə nail olunması, preparatların qiymətlərinin orta hesabla 2-3 dəfə ucuzlaşdırılması istənilən iqtisadi şəraitdə sosial problemlərin həllinin Azərbaycan hökuməti üçün prioritet olduğunu göstərən ən bariz nümunədir.
Məhz bu səbəbdən dövlət başçısı "ASAN xidmət"in funksiyalarının artırılmasına xüsusi diqqət ayırır. Bu qurum korrupsiya, rüşvətxorluqla real mübarizənin aparılmasına kömək edir, əhalinin bürokratiya faktlarından narazılığını aradan qaldırır və s.
"Mənzil-kommunal təsərrüfatının vəziyyətini hər bir Azərbaycan vətəndaşı bilir: nə qədər qanunsuz tələblər irəli sürülür, insanları nə qədər incidirlər. İndi "ASAN xidmət"də hər şey asan olacaq. Bu yaxınlarda imzaladığım Fərman əsasında "ASAN xidmət"ə yeni funksiyalar (bu sahəyə aid - red.) verilib. İndi "ASAN xidmət"də hər şey asan olacaq", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Bu mənada nəqliyyat sektoru ilə bağlı mənfi siqnalların bu sahəyə aid də bəzi xidmətlərin "ASAN xidmət"ə verilməsilə nəticələnməsi təsadüf deyil: "Gələcəkdə də hər sahədə "ASAN xidmət"in standartları olmalıdır".
Gələn ilin büdcəsinə qayıdaraq qeyd edək ki, sərt qənaət rejimi əlbəttə ki, hər hansı infrastruktur layihəsindən tam imtinanı nəzərdə tutmur. Bununla yanaşı, hökumət əvvəlki illərdə nəqliyyat, irriqasiya, sənaye və s. sahələrdə əsas infrastruktur layihələrini həyata keçirib və bu, yaxın illərdə qeyri-neft sektorunun inkişafının sürətlənməsinə öz köməyini göstərməlidir. Hələ ötən ilin proqnozunda bildirilirdi ki, 2015-ci ildə ölkənin ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payı 66%-ə, 2018-ci ildə 71,3%-ə çatacaq. İqtisadiyyatın neft sektoru ilə əlaqəli olmayan bütün sektorlarının inkişafı üçün əsas bazanın olduğunu nəzərə alsaq, onların hər birilə bağlı ayrı-ayrı dövlət proqramının həyata keçirilməsi və müasir dövrün cağrışlarını nəzərə alsaq göstərilən səviyyəyə çatmaq tam realdır. "Trend" agentliyinin məlumatına görə, neftin qiymətində hər 10 dollarlıq azalma dövlət büdcəsinin gəlirlərini, təxminən, 250 milyon dollar azaldır. Onu isə yalnız qeyri-neft sektorunun həcminin artırılması ilə əvəzləmək olar.
Yeri gəlmişkən, ötən illərdə dövlət iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin inkişafı üçün külli miqdarda vəsait xərcləyibsə, bu il görülmüş işlərdən ilk nəticələri əldə etmək zamanıdır. İstismara verilmiş yüzlərlə müəssisə, sənaye şəhərcikləri, texnoparklar, nəhəng fermer təsərrüfatları artıq onların yaradılmasına yatırılmış dövlət investisiyalarını doğrultmağa başlamalıdır.
Hazırkı şəraiti nəzərə alsaq, sahibkarların problemlərinin həlli, onların fəaliyyətinə yaradılan maneələrin aradan qaldırılması üçün daha operativ işlər görülməlidir. Bu sahədə dövlət başçısının bütün funksiyaları "ASAN xidmət"ə verməsini gözləmədən real addımlar atılmalıdır. Axı, bu gün ölkədə ÜDM-in əsas hissəsi məhz özəl sektorun hesabına formalaşır. Neft sektorundan gəlirlərin azaldığı bir şəraitdə dövlət büdcəsinin doldurulmasına məsul strukturların vicdansız sahibkarlarla mübarizəni sərtləşdirdiyini nəzərə alsaq, burada əsas vəzifə balansın qorunmasıdır - elə etmək lazımdır ki, bütün qanunlara əməl edərək biznes qurmuş işgüzar insanların işinə əngəl yaranmasın.
"Hökumət yeni situasiyada işləyəcəkdir. Neft gəlirləri azalır, ona görə daha çox innovasiyalara üstünlük verilməlidir", - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Artıq qeyd edildiyi kimi, iqtisadiyyatın inkişafındakı "yeni situasiya" heç bir halda panikaya yol açmamalıdır. Bir şeyə diqqət yetirmək lazımdır ki, nə prezident, nə hökumət üzvləri hazırkı vəziyyəti "böhran" adlandırmırlar. Çünki söhbət həqiqətən də böhrandan getmir. Bundan başqa, beynəlxalq maliyyə strukturları da Azərbaycanın iqtisadi inkişafında heç bir geriləmənin olmayacağını bildirirlər. Məsələn, Dünya Bankı ölkədə 2015-ci il üçün iqtisadi artım proqnozunu 2%-ə qaldırıb. Halbuki, qurumun iyun proqnozunda bu rəqəm 1,5% göstərilirdi.
"Biz proqnozumuza yenidən baxaraq onu artırmışıq. Bu, əsasən 2015-ci ilin ilk yarısında Azərbaycan iqtisadiyyatında gözlənilmədən 5%-dən çox artımın qeydə alınması ilə bağlıdır", - deyə DB rəsmisi qeyd edib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2015-ci ilin ilk yarısında Azərbaycanda ÜDM 26,3 milyard manat təşkil edib. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 5,7% çoxdur. Yəqin ki, ÜDM-in artımında final göstərici DB-nin proqnozundan xeyli artıq olacaq. Bu, əsasən mühafizəkar qiymətləndirmə ilə bağlıdır.
2016-cı ilə gəlincə, Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, iqtisadi inkişafın davam etməsi üçün artıq tədbirlər görülür: "Biz 2016-cı ildə də uğurla inkişaf edəcəyik, ölkə qarşısında duran bütün vəzifələri icra edəcəyik. Sadəcə olaraq, hökumət ilin sonuna qədər, xüsusilə, gələn ilin xərcləri, investisiya proqramı, maliyyə vəziyyətimiz ilə bağlı daha da ciddi işləməlidir, yeni təkliflər verilməlidir".
Beləliklə, hökumət dünyada əlverişsiz iqtisadi konyukturanın mövcud olduğu şəraitdə yeni çağırışların öhdəsindən gəlməlidir. Qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün əvvəlki illərdə reallaşdırılmış lazımi tədbirlər baqajının olduğu şəraitdə gələcək addımlar ölkə iqtisadiyyatının miqyaslı şaxələndirilməsi istiqamətində dönüş nöqtəsi ola bilər.

MODERATE AUSTERITY POLICY
Strengthening financial discipline and preventing wasteful spending will be at the heart of the budgetary policy of the government of Azerbaijan for next year
In the words of prominent politician Winston Churchill, "a pessimist sees difficulty in every opportunity; an optimist sees opportunity in every difficulty". Of course, any economic crisis brings a lot of problems, and most importantly, an unpleasant sensation of instability. Today, there are plenty of reasons for negative feelings - falling oil prices, currency devaluation, dire forecasts of economists, etc. However, by taking the right steps, a country can benefit from a crisis even in such circumstances.
The decline in oil prices on world markets, which became the main reason for a sharp reduction in the government revenue of Azerbaijan, has set new challenges to the country's economy. However, the current level of development of the non-oil sector, political stability and wisely implemented social programmes make it possible not to panic and maintain the existing pace of development.
This is confirmed by studies conducted by international financial institutions. Meanwhile, it is only logical that the government will have to follow a policy of economy and tighter control over the spending of public funds at least during next year.
"We must not allow ourselves to be wasteful. It is necessary to further strengthen financial discipline and try to save money. Now all countries implement this policy, and we have to pursue it more seriously, too". This statement by President Ilham Aliyev at a meeting dedicated to economic issues and the preparation of the state budget for 2016 may be considered a keynote of Azerbaijan's economic policy in the short term.
In forming the state budget of Azerbaijan, as well as of any oil and gas producing country, the correct forecast for the price of oil on world markets is of paramount importance. In this context, the prudence of the government, which formed the 2016 budget based on an average price of 50 dollars per barrel, is well founded. Most analysts are agreed on this figure, too, when speaking about the price of oil on world markets over the next couple of years.
While in previous years the profits of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) were more than enough for transfers to the state budget to finance investment projects and for the growth of assets of the fund itself, the lower oil prices and the unfavourable situation in the financial markets that is reflected in the real estate market already seriously affect SOFAZ income. "We must and we shall protect our foreign exchange reserves next year, especially the reserves of the State Oil Fund," President Ilham Aliyev said, in particular.
The expected reduction in transfers next year will inevitably lead to reduced expenditure on capital investment, but this will not affect social spending, given that the government retains the social orientation of the state budget as one of the main priorities. "First of all, I should note that all social programmes will be implemented without cuts. At the same time, institutional reforms related to social policy will continue," the head of state said.
Thanks to the president's order, Azerbaijan managed to achieve a serious breakthrough in the regulation of the pharmaceuticals market and ensure the reduction in drug prices by a factor of two to three on average even during a crisis in the global economy, currency devaluation and inflation in neighbouring countries. This is the best evidence that the solution of social problems is a priority in any economic scenario.
That is why the head of state pays great attention to expanding the functions of ASAN service [state-run agency for services to citizens] the Azerbaijan Service and Assessment Network, which really helps fight corruption and bribery, reduce public dissatisfaction with instances of red tape, etc.
"Every citizen of Azerbaijan knows the situation in the housing and utilities sector - how many illegal demands are put forward, how excruciating they are for people. Based on the decree I have recently signed, ASAN is endowed with new functions (in this area. - Ed.). Now everything is going to be easy in ASAN service centres," Aliyev said.
In this context, it is not by chance that negative signals about serious violations in the transport sector have led to the transfer of part of the services in this sphere to ASAN service. "In the future, standards of ASAN service centres should be implemented in all spheres," Ilham Aliyev said.
Turning to next year's budget, it should be noted that strict austerity policy does not mean the abandonment of infrastructure projects. In previous years, the government implemented major infrastructure projects in the transport, irrigation, industrial and other areas, which should foster the accelerated development of the non-oil sector in the coming years. Last year, it was forecast that the share of the non-oil sector in the country's GDP would grow from 66 per cent in 2015 to 71.3 per cent in 2018. Having a basis for the development of all non-oil sectors of the economy, the existence of specific state programmes on each of them and especially the current challenges, it is quite realistic to reach this figure. According to the Trend news agency, budget revenues are reduced by about 250m dollars per every 10-dollar drop in oil prices, and they can only be compensated for by growth in the volume of the non-oil sector.
In short, while in previous years the state invested heavily to ensure the development of various sectors of the economy, this year it is time to get first gains. Hundreds of enterprises, industrial towns, technology parks and large farms that have been commissioned should begin to justify government investments put into them.
Given the current conditions, it is necessary to provide for a more efficient work in solving problems of entrepreneurs and eliminating delays in their work lest the head of state should be forced to pass these functions on to ASAN service centres as well. After all, the private sector now generates the bulk of the country's GDP. Taking into account that, under conditions of declining revenues from the oil sector, the structures responsible for the filling of state coffers are clamping down on unscrupulous businessmen, the main thing here is to strike a balance which would not interfere with the work of businesspeople doing business in compliance with all laws.
"The government will work in a new situation. Oil revenues are declining, so it is necessary to give more preference to innovation," President Aliyev said.
Of course, the "new situation" of economic development should not cause panic. It should be noted that neither the president nor the government members call the current situation a "crisis" because it is not. Moreover, the international financial institutions also agree that there will be no regression in the economic development of Azerbaijan. Thus, the World Bank has improved the country's economic growth forecast for 2015 to 2 per cent, while in June this figure stood at 1.5 per cent.
"We have revised our forecast upwards mainly due to the fact that, based on the results of the first half of 2015, Azerbaijan's economy showed an unexpected growth of more than 5 per cent," a World Bank representative said. It will be recalled that according to the State Statistics Committee, the total volume of Azerbaijan's GDP in the first half of 2015 amounted to 26.3bn manats, which exceeds last year's indicator for the same period by 5.7 per cent. Certainly, the final GDP growth rate will be considerably higher than the WB forecast, which is largely based on conservative estimates.
As for next year, President Ilham Aliyev said that all the necessary measures are being taken so as to maintain the economic development. "We will develop successfully in 2016, too, and fulfil all the tasks facing the country. Until the end of the year, the government should work more seriously, especially in view of expenditures, next year's investment programme, our financial position, and make new proposals," the head of state said.
Thus, the government will have to deal with new challenges in the unfavourable global economic situation. Given a solid set of measures for developing the non-oil sector, which were implemented in previous years, further steps may become a turning point towards a large-scale diversification of the country's economy.