DÜŞƏNBƏ SAMMİTİNİN SİQNALLARI
Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) Düşənbə sammiti Avrasiya geosiyasəti baxımından kifayət qədər maraqlı hadisə oldu. Birincisi, o, təşkilatın simasının müəyyənləşməsi və məzmununun ortaya çıxması baxımından önəmili idi. İkincisi, sammit Yaxın Şərqdə və KTMT-nin perimetri boyunca yaşanmaqda olan dramatik hadisələr kontekstində, həmçinin bu olaylarla bağlı regional və qlobal miqyasda təhlükələr baxımından maraq kəsb edirdi.
Prioritet - terrorla mübarizədir
Görünən odur ki, Rusiya, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Ermənistan liderləri postsovet məkanında yeganə hərbi-siyasi birlik olan KTMT-nin perspektivindən, qurum çərçivəsində gələcək əməkdaşlığın mümkün formalarından, həqiqətən, ciddi narahatlıq keçirirlər. Sırf təşkilati baxımdan bu, özünü Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin blokun siyasi rəhbərliyində dəyişikliklər edilməsi təşəbbüsündə göstərib. Dəyişikliyə əsasən, qurumun 12 ildir Nikolay Bordyujanın rəhbərlik etdiyi baş katibliyinin başçısı bundan sonra rotasiya ilə təyin olunacaq. Amma bu məsələ ilə bağlı konkret qərar yüksək səviyyədə yalnız ilin sonunda, Bordyujanın səlahiyyət müddəti başa çatan zaman veriləcək.
KTMT-nin fəaliyyətinə gəlincə, üzv dövlət başçılarının qəbul etdikləri birgə bəyanatda bir tərəfdən, yeni təhlükələrin artmasından narahatlıq ifadə olunur, digər tərəfdən, təşkilat üzvlərinin bu təhlükələrə qarşı birgə mübarizəyə hazır olduqları bildirilir. Söhbət, ilk növbədə, istər Əfqanıstan, istərsə də "İslam dövləti" (İD) terror təşkilatının hücumlarını gündən-günə artırdığı Yaxın Şərqdən gələn terror təhlükəsindən gedir. Üstəlik, Qazaxıstan və Qırğızıstan prezidentləri Nursultan Nazarbayevlə Almazbek Atambayev İD-nin Əfqanıstanda da populyarlığını artırmaqda olduğuna diqqət çəkiblər. Halbuki, bunadək Əfqanıstan "Taliban"ın "oylağı" sayılırdı.
KTMT-yə üzv ölkələr ekstremizm və digər təhlükələrlə bağlı mübarizənin koordinasiyasının Moskvada yerləşən Böhrana Reaksiya Mərkəzi vasitəsilə həyata keçiriləcəyinə dair razılığa gəliblər. O, faktiki olaraq, Rusiyanın Milli Müdafə İdarəsi Mərkəzinin himayəsi altında fəaliyyət göstərəcək. Lakin ən böyük rezonansı bu yox, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin müttəfiqlərini və bütünlükdə dünya birliyini İD-yə qarşı mübarizədə birləşməyə çağırması yaradıb.
Bununla yanaşı, Putin qarşıya qoyulmuş vəzifəyə - Yaxın Şərqdə terror hücumlarının qarşısının alınmasına - nail olmaq üçün Suriya Prezidenti Bəşər Əsədə dəstək verilməsini vacib sayır. Bu baxımdan, Putin rəsmi Dəməşqə qarşı olan Qərb mərkəzlərini "geosiyasi maraqları unutmağa" çağırıb.
Rusiya prezidenti hesab edir ki, hazırda İraq və Suriyanın böyük bir ərazisinə nəzarət edən, "Məkkəyə, Qüdsə, həmçinin Avropa, Rusiya, Mərkəzi və Cənub-Şərqi Asiya şəhərlərinə istiqamət almış" İD ilə geniş mübarizə cəbhəsinə Suriya ordusu, Suriyanın mötədil müxalifəti və kürd qeyri-nizami qoşunu daxil ola bilər. Moskvanın Suriya hökumətini dəstəklədiyini etiraf edən Putin Dəməşqə bunda sonra da lazımi hərbi yardımı göstərəcəklərini söyləyib.
Beləliklə, Moskva bir daha bəyan edib ki, rəsmi Dəməşqin fəal iştirakı olmadan Suriya böhranının həlli və İD üzərində qələbə qazanılması mümkün deyil.
Putin terrorla mübarizə məqsədilə Əsəd hökuməti ilə dünya birliyi arasında əməkdaşlıq təşəbbüsünü Avropa üçün son dərəcə çətin mərhələdə irəli sürüb.
Məlum olduğu kimi, hazırda Avropa müharibənin bürüdüyü Şərqdən kütləvi qaçqın axını ilə üz-üzə qalıb. Bəs İD-yə qarşı beynəlxalq koalisiya yaratmış ABŞ və Aİ Putinin terrorçularla mübarizədə Suriya prezidentinə arxalanmaqla bağlı təklifini qəbul edəcəklərmi? Axı, Qərb Bəşər Əsəd rejimini çoxdan "qanunsuz" elan edib. Nəzərə alsaq ki, Suriyada terrorun tüğyan etməsinə məhz son illərdə bir sıra müsəlman ölkələrində münaqişələri qızışdıran, İraqa və Liviyaya hücum edən Qərbin siyasətinə səbəb olub, bu o qədər də inandırıcı görünmür. Bu səbəbdən, ABŞ və Aİ-nin Putinin çağırışına dəstək verəcəyini düşünmək üçün heç bir əsas yoxdur. Onlar, çətin ki, Moskvanın KTMT üzvləri ilə əsədpərəst anti-İŞİD koalisiya yaratmasına dəstək versinlər.
Bununla yanaşı, Düşənbə sammitində KTMT-yə üzv dövlət başçılarının İD-nin fəallaşmasından narahatlıq ifadə etmələri göstərir ki, postsovet hərbi-siyasi bloku hazırkı mərhələdə öz maraqlarına əsas təhlükəni məhz İD-də görür. Maraqlıdır ki, İD-dən gələn təhlükə fonunda sammitin yekun bəyanatında Ukrayna böhranının təhlükəsindən, ümumiyyətlə, danışılmır. Halbuki, bu, yalnız Rusiyanın deyil, bütünlükdə keçmiş SSRİ ölkələrinin diqqət mərkəzində olan məsələdir.
KTMT-yə üzv ölkələrdən birini isə daha çox beynəlxalq terrorla mübarizədəki peripetiyalar deyil, öz təcavüzkar siyasətinin perspektivləri narahat edir. Hər halda, onun bu siyasəti beynəlxalq hüquqa, dövlətlərin və xalqların sivil mövcudluğu prinsiplərinə tamamilə ziddir. Söhbət Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirən, Bakının öz torpaqlarını güc yolu ilə azad etmək qərarı verəcəyi təqdirdə, məhz KTMT-yə üzvlüyün onun köməyinə gələcəyini düşünən Ermənistandan gedir.
Ermənistanın strateji iflası
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan hələ KTMT-nin Düşənbə sammitindən bir neçə gün əvvəl Azərbaycana göstərilən hərbi yardımdan gileylənmişdi. Sarqsyan bunu onu Moskvaya çağırmış Vladimir Putinlə görüşdə deyib. Görüşdə Ermənistan prezidenti rusiyalı həmkarına bu məsələni KTMT sammitində qaldırmaq niyyətində olduğunu da söyləmişdi.
Sarqsyan sammitdə bunu həqiqətən də edib. O bildirib ki, guya "Azərbaycan tərəfinin vəziyyəti gərginləşdirmək cəhdlərinə adekvat beynəlxalq reaksiyanın olmaması bütünlükdə regionda sabitliyi poza bilər". Lakin sammit iştirakçılarının Sarqsyanın bəyanatına reaksiyası göstərib ki, Ermənistan prezidentinin "Azərbaycandan gələn təhlükə" ilə bağlı iniltisi yalnız Putin üçün maraqsız deyil. Onun bu "şikayət"inə Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistan liderləri də heç bir reaksiya göstərməyiblər. Bu mənada, ortaya bir sual çıxır: doğrudanmı, Sarqsyan düşünür ki, KTMT-yə üzv dövlət başçıları Azərbaycan ərazilərini hansı dövlətin işğal etdiyini, bu torpaqlardan bir milyon azərbaycanlını kimin qovduğunu bilmirlər? Məgər, onlar bu insanların 20 ildən artıqdır, məcburi köçkün statusunda yaşamasının günahkarının kimliyindən bixəbərdirlər?
Beləliklə, pərt olmuş erməni ekspertləri indi yalnız bir qənaətdədirlər: KTMT üçün Qarabağ məsələsi və bu problem, ümumiyyətlə, mövcud deyil. Bu üzdən də Sarqsyanın səylərinə rəğmən, Düşənbə sammitinin yekun bəyanatında sözügedən problemlə bağlı bir cümlə belə, yer almayıb. Ermənistan KİV İrəvanın strateji vəzifəsinin öhdəsindən gələ bilmədiyini, KTMT-ni "ayılda" bilmədiyini açıq şəkildə etiraf edir. Erməni mətbuatı blokun əksər üzvlərinin Ermənistanla ümumi maraqlarının olmadığını, üstəlik, onların Azərbaycanın strateji müttəfiqləri olduqlarını da yazır.
2016-cı ildə Ermənistan KTMT-yə sədrliyə başlayacaq. O zaman İrəvanın işğalçı siyasətinə bu təşkilatdan az da olsa, dəstək almağa çalışacağına şübhə yoxdur. Lakin ermənilərin bu cəhdlərinin uğursuzluğa düçar olacağını indidən söyləmək mümkündür. Birincisi, KTMT-nin digər üzvləri Qarabağ münaqişəsinin əsl mahiyyəti ilə bağlı lazımi bilgiyə malikdirlər və onlar Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə qarşı çıxmayacaqlar. İkincisi, hazırda bütün diqqəti beynəlxalq terrorizmlə mübarizəyə yönəldən KTMT üçün daxili resurslarını və enerjisini özünün ən zəif bəndi olan Ermənistana "xərcləməsi" heç cür sərf etməz.

SIGNALS FROM DUSHANBE SUMMIT
The Dushanbe summit of the Collective Security Treaty Orga-nization (CSTO) has become quite a remarkable event in Eurasian geopolitics. First, in terms of outlining the organizational appearance and essential content of this structure; second, in the context of the dramatic processes going on in the Middle East and all along the perimeter of the CSTO, as well as related regional- and global-scale threats.
Combat Against Terrorism as Priority
To all appearances, the leaders of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Armenia are seriously concerned about CSTO prospects and practicable forms of further cooperation within this structure which is the only military political association throughout the post-Soviet space. In purely organizational terms, this manifested itself in Russian President Vladimir Putin's initiative to reshuffle the political leadership of the bloc. Namely, to put on a rotary basis the post of CSTO secretary general, which has been held by Nikolay Bordyuzha for 12 years now. However no specific decision on this issue will be approved at the top level until the expiry of Bordyuzha's term in office at the end of this year.
As regards the essence of the CSTO's activity, a joint statement of the heads of state has been adopted. On the one hand, the statement reflects their concerns over new growing threats and, on the other hand, it lays down their readiness to jointly counter those challenges. The threats in question are related first and foremost to the growing terrorist threat coming both from the Afghan sector and the Middle East where the so-called Islamic State (IS) is carrying on its offensive. Presidents Nursultan Nazarbayev of Kazakhstan and Almazbek Atambayev of Kyrgyzstan noted the growing popularity of IS even in the territory of Afghanistan which has so far been regarded as a happy hunting ground for Taliban.
The CSTO member states have agreed to coordinate their efforts in combat against extremism and other threats to security through its Crisis Response Centre to be set up in Moscow and to function actually under the aegis of the Russian National Centre for Defence Control. However, it is not this detail that produced the greatest impact but Russian President Vladimir Putin's call for the allied countries and the entire global community to rally against IS. The Russian president views support to President Bashar al-Asad as a realistic tool for achieving the set goal to defeat the terrorist offensive in the Middle East. Proceeding from this, Putin urged the Western centres opposed to official Damascus to "forget about geopolitical interests".
In the Russian president's opinion, a broad front for combat against IS, which currently controls vast territories in Iraq and Syria and has "its sights set on Mecca, Jerusalem and cities of Europe, Russia, Central and South East Asia", may include the Syrian government's troops, moderate Syrian opposition and Kurdish militia. Putin has confirmed that Russia supports and will further provide the necessary military aid to the Syrian government.
Thus Moscow has again pointed out that the Syria crisis cannot be solved and IS cannot be defeated without active involvement of official Damascus. The initiative for the international community to cooperate with the al-Asad government in combat against terrorism was voiced by Putin at quite a difficult moment for Europe which is actually faced with mass migration of residents from the war-ridden East to countries of the Old World. Will the European Union and the USA, which have made up an international coalition against IS, accept the Russian leader's proposal to rely in their combat against terrorism on the Syrian president who has long since been "outlawed" by the West? It is highly unlikely to happen. It is the West that kindled armed conflicts in quite a number of countries of the Muslim world over the past few years and carried out military operations, in particular, against Iraq and Libya. It is the policy of the West that created every condition for a terrorist invasion of Syria. Therefore there are no grounds to suppose that the USA and the EU will back Putin's call, let alone approve of the hypothetical opportunity for Moscow to set up a pro-Asad and anti-IS coalition comprising CSTO member states.
Nevertheless, the heads of the CSTO member states expressed their concern at the summit in Dushanbe about the growing activity of Islamic State, and this shows that the post-Soviet military-political bloc views just this particular problem as the main threat to their interests at the moment. It is noteworthy that, against the backdrop of the IS menace, the final statement of the summit did not mention the Ukraine crisis which has fixed the attention not only of Russia but also of other countries across the former Soviet space. Meanwhile, one of the CSTO member states is utterly concerned not so much about the ups and downs of the combat against international terrorism, as about prospects for its own aggressive policy which is radically opposed to international law and principles underlying civilized coexistence of countries and peoples. We are speaking about Armenia continuing its occupation of Azerbaijan's territories and hoping for its CSTO membership to protect it if Azerbaijan starts a war of liberation.
Armenia's Strategic Failure
During his meeting with Vladimir Putin who had called him to arrive in Moscow a few days before the CSTO summit in Dushanbe, Armenian President Serzh Sargsyan complained about Azerbaijan's military power. On that occasion, Sargsyan informed his Russian counterpart on his intention to raise this issue at the CSTO summit. In fact he did as much during the discussion in Dushanbe, saying that, allegedly, "attempts by the Azerbaijani side to exacerbate the situation in the absence of an adequate reaction from the international community are fraught with destabilization of the situation throughout the region".
However, the summit participants' reaction to Sargsyan's statement demonstrated that the Armenian president's lamentations about "Azerbaijani threat" are of little interest not only to Putin who had shown no reaction to them during their rendezvous in Moscow, but also to the leaders of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan. In this context, it is reasonable to ask the question: did Sargsyan really suppose that the heads of the CSTO states had no idea of what country had occupied Azerbaijani territories and banished a million-strong Azeri population from those lands making the people live as displaced persons for more than 20 years now?
In any event, the Armenian expert community can only feel annoyed at the fact that the Karabakh issue is just non-existent for the CSTO and, despite all efforts by Sargsyan, the final statement of the Dushanbe summit made no mention whatever of these problems. Armenian media openly admit that Yerevan has failed to accomplish its strategic task and to "sober up" the CSTO in which a majority of members not only have no common interests with Armenia but are strategic allies of Azerbaijan.
In 2016, Armenia is going to preside at the CSTO and we can have no doubt that it will try to use the platform of this organization to provide even the least support to its occupation of Azerbaijani lands. However we can suppose even now that Yerevan's attempts will be doomed to fail. First, because other CSTO member states that are well-informed about the true causes underlying the Karabakh conflict and have no reasons to speak against the rightful position of Azerbaijan. Second, priorities in the CSTO activity are now focused on efforts to counter international terrorism. When setting such goals, it is absurd to waste the organization's internal resources and energy on conniving at the whims of its weakest link - Armenia.