WEF-in hesabatında Azərbaycan postsovet məkanında rəqabətqabiliyyətli iqtisadi mövqeyini saxlayıb
Qlobal böhranın növbəti dalğasının başlanması və enerji xammalının qiymətinin ikiqat düşməsi ilə, demək olar ki, bütün beynəlxalq maliyyə təşkilatları (BMT), reytinq agentlikləri, habelə ekspert cəmiyyətinin nümayəndələri inkişaf etməkdə olan ölkələrin, xüsusən də postsovet dövlətlərinin iqtisadiyyatlarını proqnozlaşdırmağa çalışırdılar. Bir sıra parametlər üzrə fərqlənərək, bu proqnozlar, ümumilikdə, xammal bazarına bağlı olan dövlətlərin nisbətən ağır inkişaf dövrü keçirəcəklərindən xəbər verirdi. "Lakin xarici ticarət dövriyyəsinin və xammal satışından gəlirlərin azalmasına baxmayaraq, ölkəmizin iqtisadiyyatı tempini azaltmadı və sabit inkişaf etdi", - deyə Prezident İlham Əliyev bu yaxınlarda keçirilən hökumətin iclası zamanı bildirib.
Bu ismarış cari ilin birinci yarısının nəticələrini açıq şəkildə təsdiq edir: hesabat dövründə ÜDM, təxminən, 6% artıb. Bununla belə, qeyri-xammal sektorunun artım templəri 9%-dən çox, kənd təsərrüfatı 7,3% təmin edib; qeyri-neft sənayesi isə ümumiyyətlə, 14%-lik artıma nail olub. Manatın fevralda devalvasiyasına baxmayaraq, respublikada, ümumilikdə, qiymət sabitliyini saxlamaq az əhəmiyyət kəsb etməyən məsələlərdəndir. Yarım il ərzində inflyasiya 3,5% təşkil edib və AR Mərkəzi Bankının fikrincə, 2015-ci ilin nəticələrinə görə, onun səviyyəsi birmənalı həddə qalacaq. Təəccüblü deyil ki, ÜDM-nin artım templərinin müsbət dinamikasını və baza makroiqtisadi göstəricilərin sabitliyini qoruyan Azərbaycan, haqlı olaraq, postsovet məkanının böhrana daha davamlı dövləti statusunu qazanıb.
Əsasən, Azərbaycanı 2015-ci ildə MDB ölkələri sırasında daha rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyata malik ölkə qismində qeyd edən Dünya İqtisadi Forumunun (WEF) ekspertləri bu fikirdədirlər. Ölkənin iqtisadi nailiyyətlərinin təkamülü WEF-in hər il yenilənən hesabatlarında açıq şəkildə qeyd edilir. Davos forumunun məlumatlarına əsasən, təxminən, dörd il əvvəl Azərbaycan dünyada rəqabətqabiliyyətliliyinə görə, 57-ci yeri tuturdu və keçmiş SSRİ ölkələri arasında ancaq Baltikyanı respublikalardan geri qalaraq üçüncü olmuşdu. Son bir neçə ildə nəzərəçarpacaq inkişafa nail olmuş Azərbaycan, 2014-cü il üzrə iqtisadi cəlbedicilik göstəricisinə görə, WEF-in tədqiqatlarına daxil olan dünyanın 144 ölkəsi arasında 38-ci yerdə qərarlaşmışdı.
Hərçənd, cari ilin əvvəlindən qlobal böhran gücləndiyinə görə, ölkə iqtisadiyyatının ümumi sabitliyinə təsir göstərən, xarici amillərin bütün artan təzyiqini hiss etməyə başladı. Bu neqativ WEF-in ekspertlərinin bu və ya digər milli iqtisadiyyatın səmərəliliyini xarakterizə edən bir sıra parametrlərinə də qaçılmaz təsir göstərir. Belə ki, Dünya İqtisadi Forumunun - "The Global Competitiveness Report 2015-2016"-da Azərbaycan, iqtisadiyyatının rəqabətqabiliyyətliliyinin ümumi göstəricilərinə görə, 140 dövlət arasında 4,5 balla 40-cı yeri tutub. Lakin iki pillə yerini dəyişməsinə baxmayaraq, Azərbaycan MDB regionunda daha rəqabətqabiliyyətli ölkə hesab edilir. Müqayisə üçün - Qazaxıstan 4,49 balla 42-ci yerdə, 4,44 bal toplamış Rusiya 45-ci yerdə qərarlaşıb. Hissedilən daha pis vəziyyət Azərbaycanın yaxın qonşularında qeydə alınıb: Türkiyə 55-ci, Gürüctan 66-cı, daimi autsayder Ermənistan isə reytinq cədvəlinin ancaq 81-ci sırasına qədər çata bilib. Daha pis nəticələr Qırğızıstanda (102-ci yer) qeydə alınıb.
"Faktorların ümumi sayına görə, Azərbaycan reytinq cədvəlində daha yaxşı yerə sahibdir. Çünki onun iqtisadiyyatı digər postsovet ölkələri ilə müqayisədə qlobal böhranın şiddətlənməsindən yaranan neqativ nəticələri daha yaxşı ötürüb. Ölkə sabit makroiqtisadi göstəricilər - aşağı inflyasiya və dövlət vəsaitlərinin əlverişli vəziyyətinə görə, streslərə qarşı dayanıqlılığın yüksək səviyyəsini nümayiş etdirir", - WEF-in hesabatında belə qeyd olunub.
Dünya İqtisadi Forumunun reytinqləri kütləvi statistik məlumatlar və şirkət rəhbərləri tərəfindən edilən sorğuların nəticələrinin kombinasiyalarına əsaslanır. WEF-in ekspertləri ölkələrin rəqabətqabiliyyətliliyini 12 bölmədə qruplaşdırılmış 114 göstəriciyə əsasən qiymətləndirirlər. Bunlara iqtisadi-hüquqi mühit, infrastruktur, makroiqtisadi sabitlik, səhiyyə və ibtidai təhsil, ali təhsil və peşəkar hazırlıq, əmtəə bazarı və əmək bazarının məhsuldarlığı, maliyyə sektorunun inkişafı, texnologiyaların inkişafı, daxili bazarın həcmi, şirkətlərin rəqabətqabiliyyətliliyi və innovasiya potensialı daxildir. Hər seqmentdə ölkəyə orta bal verilir və burada qeyd etmək yerinə düşər ki, bəzi lokal göstəricilərə görə, ölkə beynəlxalq ekspertlərin daha yaxşı qiymətlərinə layiq görülə bilərdi.
Əsasən, Davos forumu ekspertlərinin fikrincə, iqtisadiyyatın yüksək rəqabətqabiliyyətlilik səviyyəsinin saxlanılmasına görə, Azərbaycan, ilk növbədə, makroiqtisadi mühitin yüksək sabitliyinə minnətdardır. Bu parametr üzrə 6,4 bal toplayaraq, Azərbaycan dünyada onuncu yeri tutub. Yerli əmək bazarının effektivliyi də son dərəcə yüksək qiymətləndirilir: bu göstəriciyə görə, ölkəyə 4,6 bal verilib və reytinq cərgəsində 13-cü yerdə yerləşdirilib.
Maraqlıdır ki, WEF ekspertlərinin bizim iqtisadiyyatımızın cəlbediciliyi və inkişaf perspektivinə görə müsbət fikirləri bir çox maddələr üzrə MMT və reytinq agentliklərinin bu yaxınlardakı qiymətləndirmələri ilə üst-üstə düşür; məsələn: Asiya İnkişaf Bankının (AİB) yenilənmiş hesabatında - "Asian Development Outlook 2015 Update"də qeyd edilir ki, gələn il Azərbaycan inflyasiyanı 5,5% həddində saxlaya biləcək. Eyni zamanda, AİB ekspertləri hesab edirlər ki, 2016-cı ildə ÜDM-nin artım tepmləri 2,8% təşkil edəcək. Maraqlıdır ki, Azərbaycan İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin mütəxəssisləri gələn ilin iqtisadi artımını 1,8% həddində proqnozlaşdıraraq, bu məsələyə daha mühafizəkar yanaşırlar. Öz növbəsində, "Fitch Ratings" Beynəlxalq agentliyinin ekspertləri də iqtisadiyyatın qeyri-xammal sahəsinin sabit artımını və cari ilin nəticələrinə görə, inflyasiyanın nisbətən az olacağını proqnozlaşdırırlar. Agentlik ekspertlərinin fikrincə, dövlətin tənzimlənən tariflər üzərində sərt nəzarəti, habelə işgüzar mühitin sıxılması və fevraldakı devalvasiyanın nisbətən yumşaq xarakteri istehlak qiymətlərinin sabitliyini təmin edir.
"Fitch Ratings" hesab edir ki, ölkə makroiqtisadi sabitliyini dövlət borcunun aşağı səviyyədə olması (cari ildə ÜDM-nin 14%-i) və xalis xarici aktivlərin ehtiyatının çox olmasına borcludur.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, Azərbaycan hökuməti mövcud olan maliyyə buferlərinin maksimal dərəcədə qorunmasını təmin etmək üçün, gələn il əsaslı büdcə xərclərinin düzəlişlərini həyata keçirmək və vergi daxilolmalarını optimallaşdırmaqda tam qətiyyətlidir. Belə ki, 2014-cü ilin sonunda Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivləri ÜDM-nin 49%-ni təşkil edirdi və agentliyin ekspertləri 2017-ci ilin sonuna qədər bu göstəricin 57%-ə yüksələcəyini gözləyirlər. "Fitch" "Brent" markalı neftin barelinin 2019-20-ci ilə kimi 70-80 dollara qalxacağını güman edir. Bu isə "Şahdəniz - 2" yatağından Avropaya qazın hasilatı və ixracı üçün kifayət qədər rentabelliyi təmin edəcək. "Fitch"in neftin qiymətlərinə dair baza proqnozları özünü doğruldarsa, 2015-ci ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsinin ümumi kəsri ÜDM-nin 4%-ni (2,3 mlrd. manat) təşkil edəcək.
Bundan başqa, büdcə parametrləri 2016-cı ildə tarazlığa səbəb ola bilər, 2017-ci ilə isə ÜDM-nin 4% həcmində profisiti müşahidə ediləcək.
Digər reytinq agentliyinin - "Moody's Investor Service"in ekspertləri də Azərbaycanın böhran xəttini minimal risklərlə geri qoymaq qabiliyyətini müsbət qiymətləndirirlər.
"Moody's"də düşünürlər ki, Azərbaycan keçmiş postsovet ölkələri arasında neftin qiymətinin düşməsi ilə əlaqədar makroiqtisadi sabitliyini qorumaq və risklərdən xilas olmaq üçün daha çox imkanlara malikdir. Agentlik ekspertlərinin fikrincə, Azərbaycanda neftin qiyməti, hətta 50-55 dollar olduğu halda belə, ÜDM-nin müsbət artım dinamikası saxlanılacaq.
"Moody's"də hesab edirlər ki, böhranın mənfi təsirini azaltmaq fevralda keçirilən devalvasiya sayəsində mümkün olub. Bu da xəzinənin gəlirlərini artırmaq və dövlət büdcəsində kəsrin həddinin təkrəqəmli həddə saxlanılmasına imkan verib. Manatın zəifləmiş məzənnəsi nəinki aşağı neft qiymətlərinin dövlət vəsaitlərinə təzyiqini azaldıb, həmçinin Azərbaycanın qeyri-neft məhsulunu beynəlxalq səviyyədə daha rəqabətədavamlı edib. Və nəticə etibarilə, bu amil qeyri-neft istehsalının artımına yardım edəcək.
Gördüyümüz kimi, nüfuzlu reytinq təşkilatları Azərbaycan iqtisadiyyatı üzrə qısamüddətli proqnozlar məsələsində müəyyən mənada hökumətdən də nikbindirlər.

RELIABILITY THRESHOLD
As the new wave of the global crisis started and energy prices halved, almost all international financial institutions (IFIs), credit rating agencies, and experts sought to forecast the future of developing economies, in particular in the former Soviet Union. Different on a number of parameters, those forecasts generally promised a comparatively difficult period of development for countries with commodity markets.
"However, despite the decline in foreign trade and proceeds from crude sales, our economy has not slowed down and has been developing steadily," Azerbaijani President Ilham Aliyev told a recent government meeting. This message is clearly confirmed by the results of the first six months of the year: in the reporting period, GDP increased by almost 6 per cent. The non-crude sector grew by more than 9 per cent, agriculture grew 7.3 per cent, and the non-oil industry even grew 14 per cent. It is equally important that despite the February devaluation of the manat, the country managed by and large to maintain price stability. Over the first six months of the year, average annual inflation was 3.5 per cent, and the Central Bank of Azerbaijan believes that it will remain at one-digit level in 2015.
It is not surprising that Azerbaijan, which maintains a positive dynamic of GDP growth and the stability of basic macroeconomic indicators, has justly earned the status of the most crisis-resistant post-Soviet country. That is the opinion of, in particular, experts at the World Economic Forum (WEF), who have described Azerbaijan as the most competitive economy of 2015 in the CIS. The evolution of this country's economic achievements is clearly recorded in the WEF's annual reports. According to data from the Davos Forum, about four years ago, in terms of competitiveness Azerbaijan ranked 57th in the world and 3rd among former Soviet countries, only lagging behind the three Baltic republics.
Having achieved significant development over the past few years, in 2014 in terms of economic attractiveness Azerbaijan moved to 38th place among 144 countries surveyed by the WEF.
However, as the global crisis mounted, since the beginning of this year this country's economy has been experiencing ever-growing pressure from foreign factors that have affected the overall stability of the economy. This negative aspect also inevitably affects a number of parameters based on which WEF experts analyse the efficiency of national economies. The World Economic Forum's The Global Competitiveness Report 2015-2016 ranked Azerbaijan with its 4.5 points 40th among 140 countries in terms of general competitiveness of the economy. However, although Azerbaijan's economy declined two places, it is still acknowledged as the most competitive in the CIS region. For comparison - Kazakhstan with 4.49 points ranked 42nd, while Russia with 4.44 points ranked 45th. The situation is significantly worse for Azerbaijan's nearest neighbours: Turkey ranked 51st, Georgia 66th, while Armenia, an eternal outsider, only made it to number 81 in the rankings table. Kyrgyzstan came with the worst indicators (102nd).
"In terms of aggregate factors, Azerbaijan scores highest in its region, having weathered the recent crisis better than neighbouring economies. It benefits from a strong macroeconomic environment, characterized by low inflation and favourable public finances," the WEF report says.
The World Economic Forum's rankings are based on a combination of public statistics and results of surveys of company managers. WEF experts' assessments of countries' competitiveness are based on 114 indicators grouped into 12 pillars, including economic and legal environment, infrastructure, macroeconomic environment, health and primary education, higher education and training, goods market efficiency, labour market efficiency, financial market development, technological readiness, market size, business sophistication, and innovation.
In each segment, a country is assigned an average score, and here it is appropriate to note that on some local indicators the country gained far better assessments from international experts.
In particular, Davos Forum experts believe that Azerbaijan owes its continuing high economic competitiveness primarily to the high stability of its macroeconomic environment. After earning 6.4 points on this parameter, Azerbaijan ranked 10th in the world. The domestic labour market has also been named as highly efficient: on this parameter the country scored 4.6 points and ranked 13th.
It is noteworthy that the positive opinion of WEF experts regarding the attractiveness of and prospects for the development of our economy largely coincides with recent assessments from other IFIs and credit rating agencies.
For example, an updated report from the Asian Development Bank (ADB) - titled Asian Development Outlook 2015 Update - says that next year Azerbaijan will manage to keep inflation at 5.5 per cent. At the same time, ADB experts believe that GDP growth in 2016 will amount to 2.8 per cent. Interestingly, experts at Azerbaijan's Economic Development Ministry are more conservative in their assessment of economic growth next year. They project it to be 1.8 per cent.
In turn, experts at the international agency Fitch Ratings also forecast steady growth in non-crude sectors of the economy and relatively low inflation this year. According to the experts, strict government control over tariffs, as well as compression of business margins and the relatively mild nature of the February devaluation ensure the stability of consumer prices.
Fitch Ratings believes that the country owes its macroeconomic stability to the low level of public debt - about 14 per cent of GDP this year, as well as a large stock of net foreign assets. Fitch Ratings says that the Azerbaijani government is committed to making adjustments to capital spending and tax revenue next year in order to ensure the preservation of existing financial buffers. The assets of SOFAZ [State Oil Fund of Azerbaijan] were 49 per cent of GDP at the end of 2014, and experts at Fitch expect them to rise to 57 per cent of GDP by the end of 2017. Fitch experts believe that before 2019-20 the price of Brent crude oil will rise to 70-80 dollars per barrel, which will ensure sufficient profitability of extraction of gas from the Shah Deniz 2 field and its export to Europe. And if Fitch's basic forecasts for oil prices are realized, the overall deficit of Azerbaijan's state budget in 2015 will amount to 4 per cent of GDP (2.3bn manats). Moreover, budget parameters may come to equilibrium in 2016, and by 2017 the country will have a surplus of about 4 per cent of GDP.
Experts at another rating agency - Moody's Investor Service - are also positive about Azerbaijan's ability to overcome the crisis with minimal risks. Moody's believes that Azerbaijan has the greatest capacities among post-Soviet countries to maintain macroeconomic stability and avoid risks associated with the decline in oil prices. According to experts at the agency, Azerbaijan will preserve positive dynamics of GDP growth even at an oil price of 50-55 dollars per barrel.
Moody's believes that to some extent it was possible to neutralize the negative impact of the crisis due to the February devaluation of the manat, which made it possible to replenish the revenue of the treasury and keep the country's state budget deficit in single digit. The weakened exchange rate of the manat not only reduced the pressure from lower oil prices on public finance, but also made Azerbaijani non-oil output more competitive at international level. As a consequence, this factor will contribute to the growth of non-oil output.
As we can see, in the issue of short-term forecasts for the Azerbaijani economy, influential credit rating organizations are, in a certain sense, even more optimistic than the government.