"QARA QIZIL"ın QARA GÜNLƏRİ
Ötən həftə OPEK üzvlərinin təşkilata daxil olmayan neft istehsal edən ölkələrlə keçirdiyi texniki iclas heç bir nəticə verməyib. Bundan əlavə, iclasa dəvət olunan Azərbaycan, Qazaxıstan və Norveç, ümumiyyətlə, Vyanaya getməyi lazım bilməyiblər.
"OPEK-in iclasında müzakirə olunan məsələlər bizim üçün o qədər də mühüm deyil. Biz dəvət olunsaq da, mən bu iclasda iştirak etməməyə qərar verdim", - deyə Azərbaycan energetika naziri Natiq Əliyev deyib.
O, öz mövqeyini Azərbaycanda neftin təkcə dövlət deyil, həmçinin beynəlxalq konsorsium (Britaniyanın "BP" şirkətinin başçılıq etdiyi və "Azəri-Çıraq-Günəşli" blokunu istismar edən AMOK nəzərdə tutulur) tərəfindən hasil olunması ilə izah edib. Buna görə də hasilatın azaldılması üzrə OPEK ilə razılaşdırılmış qərar qəbul etmək o qədər də asan deyil. Digər tərəfdən N. Əliyevin fikrincə, OPEK ölkələri, ilk növbədə də, Səudiyyə Ərəbistanı hasilatın azaldılmasında o qədər də maraqlı deyil.
Hasilatın azalmasının mümkünsüzlüyü barədə, həmçinin Rusiya da əvvəlcədən bəyan edib.
"Mütəmadi olaraq bizə Venesuela, Əlcəzair, Ekvador müraciət edir. Bizim mövqeyimiz dəyişməyib. Hesab edirik ki, hasilatın süni azaldılması heç bir nəticə verməyəcək, əksinə gələcəkdə vəziyyəti daha da gərginləşdirəcək. Bu, yalnız qısamüddətli perspektivdə effekt gətirə bilər", - deyə RF energetika naziri Aleksandr Novak deyib. RF-in neft şirkətləri də bu prosesin texnoloji planda çətinliyini qeyd edərək, hasilatın azalmasının əleyhinədirlər.
"Bizim mürəkkəb yataqlarımız var, onların çoxu aşağıdebitlidir. Quyuları dayandırmaq mümkün deyil, çünki dayanmış quyuları işə salmaq daha çox vəsait tələb edəcək. Bəzən isə quyuları, ümumiyyətlə, yenidən işə salmaq mümkün olmur", - deyə "LUKoyl"un rəhbəri Vahid Ələkbərov hesab edir.
Bundan başqa, bu texniki iclasın keçirilməsinə daha çox Venesuela israr edirdi - öz hasilatı yüksək maya dəyərinə başa gəldikdə, bu ölkə qiymətin ucuz olmasına görə digərlərindən daha çox əziyyət çəkir. Venesuela prezident Nikolas Maduro istər OPEK çərçivəsində, istərsə də onun xaricində - "qara qızıl" qiymətinə nəzarət tədbirlərinin müzakirəsinə dair sammit keçirilməsi üçün, hətta neft hasil edən ölkələrin rəhbərlərinə belə müraciət etməyi lazım bilmişdi.
Maduronun fikrincə, bu sammit texniki koordinasiya komitəsi yaratmağa imkan verərdi. Onun üzvləri bu məhsulun qiyməti və hasilat həcmləri ilə bağlı vəziyyəti tənzimləməyə bilərdi. Bu da neft bazarında spekulyasiyalara son qoyacaqdı. Bu tədbirlər bir barelin 70-80 dollar səviyyəsində olmaqla neftin tarazlıq qiymətinə qayıtmasına imkan yaradacaqdı.
Qiyməti bu səviyyəyə qədər qaldırmağı İran da təklif edir. İİR-in neft naziri Bijan Namdar Zanqanenin fikrincə, OPEK 70-80 dollar qiymətə nail olmaq üçün, hasilatın həcminin mərhələli azalması proqramını tətbiq edə bilərdi. Bu arada İran sanksiyalar üzərindən götürülən kimi hasilatını artırmaq niyyətindədir. "Nefti ixrac etmək üçün bizə heç kimdən icazə almaq lazım deyil və bizim məhsulumuz bazara çıxacaq", - deyə iranlı nazir bildirib və qeyd edib ki, əgər kartel rasional şəkildə hərəkət edərsə, İranın mərhələli şəkildə bazara çıxmasına şərait yaradacaq.
İİR neftin hasilatını üç mərhələdə artırmağı planlaşdırır: əvvəlcə sanksiyaların aradan qaldırılmasından sonra 500 min barel, sonra sutkada 4,2 mln. barelə qədər, yəni sanksiyaların tətbiq edilməsindən öncəki səviyyəyə çatdırmaq. Üçüncü mərhələ hasilatın sutkada 6 mln. barel, yəni daha 2 mln. barel artırılmasını nəzərdə tutacaq.
Hər halda bir çox ekspertlər dekabra təyin olunmuş OPEK-in növbəti iclasında neft hasilatının kvotalarının azaldılmasını gözləmirlər. Bundan əlavə, Səudiyyə Ərəbistanı Avropaya nəql olunan neftə endirimlər tətbiq etməyə başlayıb. Ekspertlərin fikrincə, bu, ilk növbədə, İran məhsulunun ixracının gələcək artımı ilə bağlıdır. Ər-Riyad öz büdcəsinə ziyan bahasına olsa da, Avropada öz payını möhkəmləndirməyə can atır. Fars körfəzi ölkələri arasında büdcə ilə problem təhlükəsi barədə Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) da xəbərdarlıq edir. Yaxın Şərq və Orta Asiya üzrə BVF-in direktoru Masud Əhməd "Bloomberg"ə müsahibəsində bildirib ki, indiki iqtisadi siyasət sayəsində Səudiyyə Ərəbistanının 5 ildən sonra pulları tükənə bilər. Analoji xəbərdarlıq Oman və Bəhreynə də ünvanlanıb. Küveyt, Qətər və Ərəb Əmirliklərində vəziyyət bir qədər yaxşıdır - orada belə nəticə 20 ildən sonra gözlənilir.
"Əsas odur ki, təkcə Səudiyyə Ərəbistanı deyil, həmçinin regionun digər neftdən asılı olan ölkələri vəziyyəti dərk etsinlər və büdcələrinin strukturunu dəyişsinlər. Onların bir sıra uyğunlaşma yolları vardır: birincisi, büdcənin xərclər hissəsini azaltmaq olar - ya iri kapital layihələri təxirə salmaq, ya da büdcənin sosial hissəsini optimallaşdırmaq. İkincisi, bu da ən məqsədəuyğun variantdır, gəlir hissəsini artırmaq olar. Buna, məsələn, enerji layihələrindən xaric layihələrə vəsait qoyuluşu və ya biznesə tətbiq edilən vergilərin azalması ilə nail olmaq olar", - deyə M. Əhməd hesab edir.
ABŞ Maliyyə Nazirliyinin qiymətləndirmələrinə görə, 2014-cü ilin ilk yarımilliyində neft qiymətinin orta göstəricisinin 105 dollardan 55 dollara düşməsindən bir il sonra, Səudiyyə Ərəbistanının ixrac gəlirinin 150 mlrd. dollar, Fars körfəzi ölkələrdə, ümumilikdə - 130 mlrd. dollar, Rusiyada 100 mlrd. dollar, Norveç, Venesuela, Kanadada 30 mlrd. dollar azalmasına gətirib çıxardı. Asiya ölkələri 2015-ci ilin ilk yarımilliyində ucuz neft sayəsində 340 mlrd. dollar qənaət ediblər. Konkret olaraq, 120 mlrd. dollar Çin, 110 mlrd. ABŞ, 140 mlrd. dollar Avropa qənaət edib. Bu isə öz növbəsində, enerji resursları istehlak edilən ölkələrdə iqtisadiyyatın artımını sürətləndirir. Eyni zamanda bazar istehsalçılara qiymət artımını vəd etmir.
Dünya Bankı cari və növbəti illər üçün neftin qiymətinə dair proqnozu azaldıb. Bankın məlumatlarına görə, 2015-ci ildə neftin orta qiyməti bir barel üçün 52 dollar təşkil edəcək - əvvəl 57 dollar proqnozlaşdırılırdı. Bununla belə, 2016-cı il üzrə proqnoz daha böyük dəyişikliklərə məruz qalıb - bir barel neft 61 dollardan 51 dollara düşüb. Proqnozun yenidən nəzərdən keçirilməsi dünya iqtisadiyyatının zəifləməsi, yanacaq ehtiyatlarının böyük həcmi və sanksiyaların aradan qaldırılmasından sonra İranın beynəlxalq bazara çıxması ilə bağlıdır.
"BP" şirkətinin MDB ölkələri üzrə baş iqtisadiyyatçısı Vladimir Drebentsovun fikrincə, neftin qiymətinin aşağı düşməsinin əsas amilləri Çin iqtisadiyyatının artım templərinin zəifləməsi və ABŞ-da şist nefti inqilabı ilə bağlıdır. Digər tərəfdən ABŞ son ildə hasilatını sutkada 1,6 mln. barel artırıb. Bu arada 1 mln. bareldən çox hasilat artımı tendensiyası artıq üç ildir davam edir. "Tarixdə hələ belə göstərici olmamışdı", - deyə "BP"nin eksperti qeyd edir. Nəticədə, ötən il dünya üzrə neftin istehlak artımı, əvvəlki 10 il ərzində olduğu kimi 1,3 mln. barel səviyyəsində qalıb. Bu arada hasilat son on il ərzində illik 0,9 mln. bareldən 2014-cü ildə 2,6 mln. barelə qədər artıb.
Etiraf etmək lazımdır ki, neftin qiymətinin azalması ABŞ-da şist neftinin hasilatına gözlənilən təsiri göstərmir.
"Yeni texnologiyaların daimi tətbiqi şist neftinin maya dəyərinin səviyyəsini nəzərəçarpacaq dərəcədə azaltmağa və paralel olaraq quyuların məhsuldarlığını artırmağa imkan verib. Deyək ki, əgər 2007-ci ildə bir buruğunun məhsuldarlığı sutka neft ekvivalentində 50 barel təşkil edirdisə, hazırda bu rəqəm 350 bareldir. ABŞ-ın şist yataqlarında buruqların sayının azalmasına baxmayaraq (2014-cü ildə 1610-dan 2015-ci ildə 614-dək), neftin hasilatının orta səviyyəsi artmağa davam edirdi", - deyə BP-nin iqtisadiyyatçısı qeyd edib.
Məhz buna görə, Drebentsovun dediyinə görə, Səudiyyə Ərəbistanının neft hasilatı üzrə kvotanın azaltmaqdan imtina etməsi - doğru addımdır, çünki birinci azalmadan sonra, digərləri də bu addımı atardılar. Bu arada, dünyada hasilat üzrə ən iri şirkət "Rosneft"in rəhbəri İqor Seçin də hesab edir ki, OPEK artıq neft bazarının tənzimləyicisi rolunu itirib.
Drebenstov isə əmindir ki, ABŞ-da şist resursların işlənməsini tamamilə "öldürmək" o qədər də asan deyil. Texnoloji olaraq şist yataqlarından hasilatı həftə ərzində bərpa etmək mümkündür. Yəni şirkətlər aşağı qiymətlərə görə şist neft quyularını donduraraq, qiyməti artdığı halda, qısa müddət ərzində hasilatını artıra bilərlər. "BP" eksperti hesab edir ki, neft qiymətinin artıb-düşməsi dövrü ən azı hələ bir il də davam edəcək. Bundan başqa, onun fikrincə, Avropada şist neftin inqilabını gözləməyə dəyməz.
"ABŞ-da torpaq sahibi orada olan bütün nemətlərin sahibi sayılır, ona görə şist neftin və ya qazın aşkar edilməsi pul qazanmağın yeni imkanlarıdır. Avropada isə təbii resurslar harada aşkar olunmasından asılı olmayaraq, dövlətə məxsusdur. Torpaq sahibləri də onların ərazisində neft və qazın hasilatı üzrə hər hansı işin aparılmasında maraqlı deyillər", - deyə Drebentsov bildirib.
Digər tərəfdən vergi rejiminin xüsusiyyətlərinə görə Rusiya və İraqda hasilatın azalmasını gözləməyə dəyməz. Hər iki ölkədə şirkətlər qiymətindən asılı olmayaraq, hər satılan bareldən müəyyən edilmiş gəlir əldə edirlər. "Məsələn, Rusiyada neft şirkəti qiymət 100 dollar olanda da, 50 dollar olanda da satışın bir barelinə görə 30 dollar alır. Qalan həcm dövlətə gedir", - deyə Drebentsov qeyd edib.
Qiymətinin dayanıqlı artımı üçün istehlakın kəskin artımı və ya neftin kəskin dayanıqlığının azalması vacibdir. Qiymətin aşağı olduğu indiki dövr iri şirkətləri gələcək layihələrə sərmayələri azaltmağa məcbur edir. Bütün dünyada 250 mlrd. dollar həcmində olan layihələrin icrası təxirə salınıb. Bu azalmadan yaranan resurs çatışmazlığını isə bazar artıq beş ildən sonra hiss edəcək.
Hələlik dünya böyük dəyişikliklə güclənən neft qiymətinin nisbətən aşağı səviyyədə olduğu şəraitdə yaşayacaq. Qısa müddətdə neftin barelinin qiyməti 60 dollara qədər qalxa, həm də 40 dollaradək düşə bilər.

ЧЕРНЫЕ ДНИ "ЧЕРНОГО ЗОЛОТА"
Состоявшееся на минувшей неделе техническое совещание стран ОПЕК с нефтедобывающими странами, не входящими в картель, не принесло никаких результатов. Более того, приглашенные на заседание Азербайджан, Казахстан и Норвегия вообще не сочли нужным ехать в Вену.
"Вопросы, обсуждаемые на заседании ОПЕК, не так важны для нас. Поэтому я принял решение, что нет необходимости участвовать в этом заседании, хотя мы и получили приглашение", - заявил министр энергетики Азербайджана Натиг Алиев.
Он обосновал свою позицию тем, что в Азербайджане нефть добывает не только государство, но и международный консорциум (имеется в виду АМОК во главе с британской BP, разрабатывающие блок "Азери - Чираг - Гюнешли"), в связи с чем принять решение о согласованном с ОПЕК сокращении добычи не так уж и легко. С другой стороны, по мнению Н.Алиева, сами страны ОПЕК, и в первую очередь Саудовская Аравия, не слишком заинтересованы в снижении добычи.
Также заранее о невозможности снижения добычи заявила и Россия.
"Периодически к нам обращаются Венесуэла, Алжир, Эквадор. У нас позиция не изменилась, мы считаем, что искусственное сокращение не принесет никакой пользы, только усугубит ситуацию в будущем. Это может принести эффект только в краткосрочной перспективе", - заявил министр энергетики РФ Александр Новик. Нефтяные компании РФ также против снижения добычи, отмечая сложность этого процесса в технологическом плане.
"У нас сложные месторождения, большинство из них низкодебитные. Останавливать скважины невозможно, так как для запуска потребуется значительно больше средств, чем для остановки. А иногда скважины вообще невозможно будет запустить", - считает глава ЛУКойл Вагит Алекперов.
При этом на проведении этого технического совещания в большей степени настаивала Венесуэла - при высокой себестоимости собственной добычи именно она больше других страдает от низкого уровня цен. Президент Венесуэлы Николас Мадуро счел нужным даже обратиться к главам стран - производителей нефти как в рамках ОПЕК, так и вне ее провести саммит по обсуждению мер контроля за ценами на "черное золото".
Этот саммит, по замыслу Мадуро, позволил бы создать технический координационный комитет, члены которого могли бы регулировать ситуацию с объемами производства и ценами на этот продукт, что положило бы конец спекуляциям на рынке нефти. Эти меры дали бы возможность вернуться к равновесной цене на нефть на уровне $70-80 за баррель.
До такого же уровня предлагает повысить цены и Иран. По мнению министра нефти ИРИ Бижана Намдара Зангене, ОПЕК могла бы запустить программу поэтапного сокращения объемов добычи, чтобы добиться цен в $70-80. При этом сам Иран намерен наращивать добычу сразу после отмены санкций. "Нам не надо спрашивать разрешения у кого-либо, чтобы экспортировать нашу нефть, и наша продукция выйдет на рынок", - сказал иранский министр, отметив, что если картель будет действовать рационально, то создаст условия для постепенного выхода Ирана на рынок.
ИРИ планирует наращивать добычу нефти в три этапа: сначала на 500 тыс. баррелей после отмены санкций, затем до 4,2 млн. баррелей в сутки, то есть до уровня, который был достигнут перед введением санкций. Третий этап будет означать подъем добычи еще на 2 млн. баррелей - до 6 млн. баррелей нефти в сутки.
Большинство экспертов все же не ожидают снижения квот на добычу нефти на очередном заседании ОПЕК, намеченном на декабрь. Более того, Саудовская Аравия начала применять скидки на нефть, поставляемую в Европу. По мнению экспертов, это связано в первую очередь с предстоящим ростом экспорта иранской продукции. Эр-Рияд стремится застолбить долю в Европе даже в ущерб собственному бюджету. Об опасности проблем с бюджетом среди стран Персидского залива предупреждает и Международный валютный фонд. Директор МВФ по Ближнему Востоку и Центральной Азии Масуд Ахмед в интервью Bloomberg заявил, что при нынешней экономической политике через 5 лет у Саудовской Аравии могут закончиться деньги. Аналогичное предупреждение было направлено Оману и Бахрейну. Ситуация в Кувейте, Катаре и Арабских Эмиратах несколько лучше - там исход ожидается через 20 лет.
"Важно, чтобы не только Саудовская Аравия, но и другие нефтезависимые страны региона осознали ситуацию и изменили структуру своих бюджетов. У них есть ряд путей адаптации: во-первых, можно сокращать расходную часть бюджета - либо откладывая крупные капитальные проекты, либо оптимизируя социальную часть бюджета, во-вторых, и это предпочтительный вариант, можно увеличивать доходную часть. Это может быть достигнуто, к примеру, посредством вложений в проекты за пределами энергетического сектора или же сокращением налогов на бизнес", - считает М.Ахмед.
По оценке Минфина США, падение нефтяных цен со среднего уровня в $105 в первом полугодии 2014 года до $55 год спустя привело к снижению экспортной выручки Саудовской Аравии на $150 млрд., в странах Персидского залива - в общей сложности на $130 млрд., в России - на $100 млрд., в Норвегии, Венесуэле, Канаде - по $30 млрд. Азиатские страны за первое полугодие 2015 года сэкономили $340 млрд. за счет дешевой нефти, из них Китай - $120 млрд., США - $110 млрд., Европа - $140 млрд. А это в свою очередь подогревает рост экономики в странах - потребителях энергоресурсов. При этом рынок не сулит производителям рост цены.
Всемирный банк снизил прогноз по ценам на нефть на текущий и следующий годы. По данным банка, средняя стоимость нефти в 2015 году составит $52 за баррель - ранее прогнозировалась цена в $57. При этом прогноз на 2016 год претерпел еще большее снижение - с $61 до $51 за баррель. Пересмотр связан с замедлением мировой экономики, большими объемами запасов топлива и ожиданием выхода Ирана на международный рынок после снятия санкций против страны.
По мнению главного экономиста по странам СНГ компании BP Владимира Дребенцова, основными факторами снижения цен на нефть являются замедление темпов роста китайской экономики и сланцевая революция в США. С другой стороны, США за последний год увеличили добычу на 1,6 млн. баррелей в сутки, причем тенденция роста добычи более чем на 1 млн. баррелей продолжается уже три года подряд. "В истории еще такого показателя не было", - отмечает эксперт BP. В результате в прошлом году прирост потребления нефти по миру, как и в предыдущие 10 лет, остался на уровне 1,3 млн. баррелей. При том, что добыча увеличилась с ежегодных 0,9 млн. баррелей роста за последнее десятилетие на 2,6 млн. баррелей в 2014 году.
Следует признать, что снижение цен на нефть не оказывает ожидаемого влияния на добычу сланцевой нефти в США.
"Постоянное внедрение новых технологий позволило значительно снизить уровень себестоимости добычи сланцевой нефти и параллельно повысить производительность скважин. Скажем, если в 2007 году производительность одной буровой составляла 50 баррелей нефтяного эквивалента в сутки, то сейчас 350 баррелей. Несмотря на снижение количества буровых установок на сланцевых месторождениях США (с 1610 в октябре 2014 г. до 614 в октябре 2015 г.), средний уровень добычи нефти продолжал расти", - отметил экономист BP. Именно поэтому, по утверждению Дребенцова, отказ Саудовской Аравии идти на снижение квот по добыче нефти - верный шаг, так как за первым уменьшением последовали бы и другие. Кстати, глава "Роснефти", крупнейшей по уровню добычи компании в мире, Игорь Сечин также считает, что ОПЕК уже потеряла роль регулятора нефтяного рынка.
Дребенцов же уверен, что окончательно "убить" разработку сланцевых ресурсов в США не так уж и просто. Технологически восстановить добычу со сланцевых месторождений можно за недели. То есть компании, заморозив скважины со сланцевой нефтью из-за низких цен, могут за короткий период увеличить добычу в случае повышения цен. И такой период роста-падения цен на нефть будет продолжаться еще минимум год, считает эксперт BP.
При этом, по его мнению, ожидать сланцевой революции в Европе не стоит. "В США владелец земли является и хозяином всех недр в ней, поэтому обнаружение сланцевой нефти или газа - это новые возможности заработать. В Европе же природные ресурсы принадлежат государству, независимо от того, где они найдены. И землевладельцы не заинтересованы в том, чтобы на этих территориях велись какие-либо работы по добыче нефти и газа", - сказал Дребенцов.
С другой стороны, из-за особенностей налогового режима не стоит ожидать снижения добычи в России и Ираке. В обеих странах компании получают фиксированный доход с каждого проданного барреля вне зависимости от цен. "Например, в России нефтяная компания получает $30 с барреля и в случае продажи за $100, и в случае продажи за $50. Остальной объем идет государству", - отметил Дребенцов.
Для устойчивого же роста цен необходимо значительное увеличение потребления или кардинальное устойчивое снижение производства нефти. Нынешний период низких цен вынуждает крупные компании сокращать инвестиции в будущие проекты, по всему миру отсрочена реализация проектов на $250 млрд. И недостаток ресурсов от этого снижения рынок почувствует уже через пять лет.
А пока мир будет жить в условиях относительно невысоких цен на нефть, усугубляющихся большой волатильностью, - за короткий период цены могут взлететь как до $60 за баррель, так и опуститься до $40.