Fələstin-İsrail münaqişəsi tamamilə yeni müstəviyə keçə bilər
Fələstin-İsrail münaqişəsi, təxminən, bir aydır ki, növbəti gərgin mərhələyə qədəm qoyub. Əslində, bu, gözlənilən idi. İndi İsrailin nəzarətində olan ərazilərdə, həmçinin Qüdsdə, Köhnə şəhərin dalanlarında, girişlərində, demək olar ki, hər gün terror aktları törədilir. Təl-Əvivin bu hallara cavabı da sərt olur. Terror aktları, əsasən, bıçaq və baltalarla silahlanmış fələstinlilərin hücumlarıdır. Onlar piyadalara və avtobus dayanacaqlarına da hücum edirlər. İsrailin təhlükəsizlik qüvvələri isə bir qayda olaraq, belə terrorçuları yerindəcə güllələyir. Onlar hücumlarda iştirak edən fələstinlilərin evlərini də uçurur. Bu, israillilərin hələ 2000-ci illərin əvvəllərində istifadə etdikləri üsuldur. Xatırladaq ki, o zaman 660-dan çox ev və tikili dağıdılmışdı.
Fələstinlilərin əsgərlərə, polis əməkdaşlarına və təsadüfi insanlara hücumlarını artıq əksər müşahidəçilər "Qüds intifadası" və ya "bıçaqlar intifadası" adlandırır. Hər iki tərəfdən insan tələfatının sayı durmadan artır. Rəsmi KİV-də yer alan məlumatlara görə, qarşıdurmalar nəticəsində 9 israilli, 50-dən çox fələstinli dünyasını dəyişib. Yaralıların sayı isə bundan xeyli çoxdur.
Zorakılığın başlamasının rəsmi səbəbi islamın əhəmiyyətinə görə üçüncü məkanı sayılan Əl-Aksa məscidinin mübahisəli statusudur. Ərəblər yəhudiləri "Ağlama divarı" ilə yanaşı olan Dağ Məbədə buraxmaq istəmir. İsrail polisi isə fələstinli gənclərin Dağ Məbədə axınının qarşısını alır. Məscid Dağ Məbəddə yerləşir. Üstəlik, burada xristianlar və yəhudilər üçün böyük əhəmiyyət daşıyan obyektlər və ya məkanlar da bir-birinə çox yaxındır. Ərəb-İsrail münaqişəsinin tarixi detallarından bixəbər olan, heç zaman Qüdsdə olmamış insanlar üçün əslində nə baş verdiyini anlamaq çətindir. Çünki bu müqəddəs məkanların rəhbərləri dəfələrlə dəyişib, orada dəfələrlə toqquşmalar baş verib, bir sıra hallarda tamamilə məntiqsiz qarşılıqlı qadağalar tətbiq olunub. Tərəflər burada bitmək bilməyən bərpa, qazıntı, tikinti işləri aparır. Bu, işləri aparanların opponentlərində narazılıq yaradır. Onlar hesab edirlər ki, qarşı tərəf bu əməllərilə onların müqəddəs məkanlarını dağıtmağa, bununla da, inanclı insanları yeni etirazlara sürükləməyə çalışırlar.
İndi bir çox rəsmilər onsuz da ağır olan vəziyyətin dini münaqişəyə çevrilə biləcəyilə bağlı təhlükənin yarandığını deyirlər. Əslində, isə bu, o qədər də real görünmür. Çünki müqəddəs məkanlar, təəssüf ki, sadəcə, bəhanədir. Onlar mübahisə obyekti olmazsa, başqa səbəb tapılacaq. İsrail və Qərb KİV-nin yazdığına görə, tənha qisasçıların hücumlarının sürətlə çoxalması istər İsrail polisi, istərsə də "Şin-Bet" xüsusi xidmət orqanları üçün gözlənilməz olub. Hücumlarda iştirak edənlərin adlarına terrorçularla bağlı məlumatlar bazasında rast gəlinmir.. Onlar ikinci intifadanın "veteranları" olmaq üçün çox gəncdirlər. Üstəlik, "üçüncü intifada"nın Fələstin hakimiyyətinin özü üçün də sürpriz olduğu iddia edilir. Onlar gənc fələstinlilərin münaqişənin siyasi yolla həlli cəhdlərindən narazı və məyus olduqlarını, sanki, diqqətdən qaçırıblar. Halbuki bu nizamlama cəhdləri gənclərə hasara alınmış qapalı anklavda perspektivsiz həyatdan başqa heç nə vəd etmir. Onların nə vaxtsa bu vəziyyətdən qurtulacaqlarına inamları da yoxdur. Şərqi Qüdsdə yaşayan ərəblərin 75%-i yoxsulluq həddindən də aşağı səviyyədə yaşayır. Onlar elementar həyat standartlarından belə, məhrumdurlar - təmiz sudan tutmuş, ətrafa səpələnmiş zibillərin təmizlənməsinədək gənc fələstinlilərin problemin həllini gözləyərək qocalmış atalarının həyatı onların gözləri qarşısındadır. "Palestinian Center for Policy and Survey Research" bildirir ki, fələstinlilərin 65%-i iki xalq üçün iki dövlət variantının nə zamansa reallaşacağına inanmırlar. Üstəlik, bu varianta inanmayanların sayı yaydan bəri 10% artıb. İndi muxtariyyət əhalisinin yarıdan çoxu yeni intifadaya tərəfdardır. Bütün bunların fonunda Mahmud Abbas populyarlığını sürətlə itirməkdədir. Xalq ondan BMT Baş Assamleyasının Nyu-Yorkda keçirilən toplantısında ciddi bəyanatlar səsləndirməsini gözləsə də, lider, deyəsən, mövqelərini əldən verir - həm yaş, həm də siyasi yorğunluq özünü göstərir. İndi bunu Abbasın FƏTH-dən olan silahdaşları da hiss edir. Abbasın artıq özünü terrorçuluq və digər zorakılıqlardan imtinanı da nəzərdə tutan Oslo razılaşmasından kənar saydığını bəyan etməsi də qəribədir. Belə bəyanatlar o zaman səslənir ki, insan lap başını itirir, sözlərinin nəyə gətirib çıxaracağını dərk etmir və ümumiyyətlə, düşdüyü vəziyyətdən çıxış yolu görmür. Razılaşma, həqiqətən də, dalana dirənib. Çünki həlli sonrakı mərhələlərə saxlanılmış Qüdsün statusu yəhudi yaşayış məntəqələrinin taleyi və qaçqınlar məsələsi, əslində, münaqişənin çözülməsinə imkan verməyən əsas məqamlardır. FƏTH ilə HƏMAS arasında razılığa gəlinməməsi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Nəticədə, Fələstinin vahid mövqedən çıxış etməsi alınmır.
Abbasın siyasi arenanı tədricən tərk etməsi, göründüyü kimi, nəticə vermir və vəziyyəti daha da qəlizləşdirir. Üstəlik, İsrail lideri Netanyahu da populyarlığını itirməkdədir. İndi əksər israilli ekspert əmindir ki, baş nazir hazırda baş qaldırmış zorakılığa necə reakisya göstərməli olduğunu bilmir. Bundan başqa, tərəflərin kompromisə hazır olduqlarını göstərən istənilən əlamətin son dərəcə vacib olduğu hazırkı təhlükəli mərhələdə Binyamin Netanyahu gözlənilməz bəyanatla çıxış edib. Qüdsdə keçirilən Sionist Konqresində o, İkinci Dünya müharibəsində yəhudilərə qarşı qətliamın törədilməsində Adolf Hitlerin deyil, Qüdsün o vaxtkı müftisi, fələstinlilərin dini lideri Hac Amin əl-Hüseyninin günahkar olduğunu bəyan edib. Guya Hitler yəhudilərin öldürməyi yox, sadəcə, Avropadan qovmağı planlaşdırırmış, əl-Hüseyni isə onu yəhudilərin diri-diri yandırılmasına razı salıb.
Əlbəttə ki, Amin əl-Hüseyninin şəxsiyyəti haqda fikirlər birmənalı deyil və onun tərcümeyi-halı böyük bir kitaba mövzu ola bilər. Lakin burada maraqlı olan başqa məqamdır - Dağ Məbədin fələstinlilərin milli rəmzinə çevrilməsi təşəbbüsü məhz ona məxsus olub. O da maraqlıdır ki, Netanyahu bu məsələni ilk dəfə qaldırmır. Baş nazir bununla nasistlərin işğal etdiyi Avropada yəhudi probleminin hansı formada həll olunduğunu göstərməyə çalışır. Amma Netanyahunun fikirlərilə heç də bütün yəhudilər razı deyil. Məsələn, müxalifətçi "Sionist düşərgəsi" partiyasının lideri İshaq Hersoq və müdafiə naziri Moşe Yaalon hökumət başçısının fikirlərinə qəti etiraz ediblər. Yeri gəlmişkən, sonuncu həm də hakim "Likud" partiyasında Netanyahunun silahdaşıdır. Onların fikrincə, Netanyahu bu sözlərilə faciənin özünü və qurbanların xatirəsini alçaldır. Əksər tənqidçilər hesab edir ki, baş nazirin bu sözləri HƏMAS hərəkatının yaradıcılarından olan Həsən Yusevin Əl-Aksa məscidinin istənilən yolla müdafiə olunmasının vacibliyi haqda bəyanatından daha çox təxribatçılıqdır. Onların fikrincə, HƏMAS lideri İsmail Haniyənin fələstinli gəncləri yeni hücumlara çağırması belə, Netanyahunun sözləri yanında "toya getməlidir".
Fələstin Milli Muxtariyyətinin baş katibi Saib Arikat isə deyib: "İsrailin baş naziri ərəblərə o qədər nifrət edir ki, onları hətta Holokostda belə, günahlandırmağa hazırdır".
Məsələyə BMT-dən də reaksiya gəlib. Qurum Netanyahunun bəyanatını "ağlasığmaz" adlandırıb. Baş nazirin açıqlamasına münasibət bildirən Berlin isə "Avropa yəhudilərinin faciəsinə görə məsuliyyətin Almaniyanın üzərinə düşdüyünü, bu versiyanı dəyişdirməyə heç bir ehtiyacın olmadığını" bildirib.
Netanyahunun tənqidçiləri baş naziri hazırkı vəziyyətin ciddiliyini dərk etməməkdə, köhnə üsullara əl atmağa çalışmaqda günahlandırırlar. Onların fikrincə, bu üsullar artıq nəinki nəticə vermir, əksinə, vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Nəticədə, yalnız Fələstin deyil, həm də İsrail ictimaiyyətində radikallıq daha da artır. Məsələn, indi İsraildə sabiq xarici işlər naziri, "Bizim evimiz İsrail" partiyasının lideri, seçkiyə terrorçular haqqında ölüm hökmü çıxarılması tələbilə getmiş Aviqdor Liberman populyarlığını artırmaqdadır. İsrail vətəndaşlarının müdafiə məqsədilə silahlanmaya çağırılması xüsusilə narahatlıq yaradır. Hökumət bu işə əlindən gələn dəstəyi verir: silah gəzdirmək üçün lisenziyanın alınması şərtləri asanlaşdırılır və silah ucuzlaşdırılır. Sosial şəbəkələrdə şübhəli təsir bağışlayan bütün ərəblərin yerindəcə öldürülməsinə, yəni, əslində, qisasçılığa çağırışlar edilir. İsrail ictimaiyyəti arasında isteriya artır və bunu bir sıra yerli jurnalistlər də hiss edir.
Terrora bu cür cavabın verilməsinin təhlükəsi ən azı yanlışlıqların qaçılmaz olmasındadır. Bu günlərdə Eriteriyadan olan mühacir məhz bu səbəbdən həlak olub. Səhvən onun Beer-Şeva avtovağzalına silahlı hücum etmiş terrorçu ilə əlbir olduğunu düşünüblər. Gənci əvvəlcə avtovağzalın mühafizəçisi tapançadan açdığı atəşlə yaralayıb, daha sonra insan kütləsi onun üzərinə gedərək gənci döyməyə başlayıb. O xəstəxanaya çatdırılsa da, aldığı yaralardan dünyasını dəyişib. Bir neçə gün sonra isə Qüdsdə əsgərlərlə söyüşən 28 yaşlı yəhudi, Dağıstandan gəlmiş repatriant terrorçu" hesab olunaraq öldürülüb.
Bu şəraitdə yalnız kənardan yardımlara ümid etmək qalır. Yardımını ilk təklif edən BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun olub. O, regiona planlaşdırılmamış səfəri zamanı israilliləri və fələstinliləri "təhlükəli uçuruma" yuvarlanmamağa çağırıb. Baş katibin çağırışı, deyəsən, hər iki tərəfi qıcıqlandırıb. "Təhlükəsizlik tədbirləri vəziyyəti insanlar ölmədən düzəltməlidir" kimi bayağı ifadə israillilərin haqlı narazılığına səbəb olub - onlar hər an hər yerdə bıçaqlı şəxslərin hücumuna məruz qala bilərlər. Fələstinlilər isə Pan Gi Mundan növbəti dəfə eşitdilər ki, "sülhə olan ümidlər hər dəfə elə ümid olaraq da qalır" və deməli, fələstinlilər haqlıdırlar. BMT-nin baş katibi bildirib ki, o, dünya birliyinin "işğala son qoya bilməməsinin" ərəblərdə yaratdığı mənfi hissləri başa düşür. Lakin, deyəsən, Pan Gi Mun bunun üçün konkret hansı işlərin görülməli olduğunu bilmir.
Məsələyə daha böyük ümidlərlə yanaşan isə hadisələrin ən qızğın dövründə Avropa və Yaxın Şərq ölkələrinə səfər etmək fikrinə düşmüş ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerridir. Hazırda Netanyahu ilə ABŞ prezidenti Barak Obama arasında münasibətlərin yaxşı olmadığı heç kəsə sirr deyil. İsrailin baş naziri Obamanın İranı beynəlxalq arenaya çıxarmasını yumşaq desək, səhv hesab edir. Ağ Ev isə öz növbəsində, bu ilin yazında verdiyi açıqlamada Netanyahunu seçkinin gedişində ərəbləri marginallaşdırmaqda günahlandırıb. Bununla yanaşı, Obamanın komandasında Kerri yəhudilərin istək və iddialarını daha yaxşı anlayan şəxs sayılır. Odur ki, dövlət katibinin hadisələrin ən qızğın vaxtında bu səfərə çıxması Vaşinqtonun ciddi narahatlıq keçirdiyini göstərir. Tərəflər arasındakı fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, İsrail ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki əsas dayağıdır. Vaşinqtonun yəhudi dövlətinə göstərdiyi hərbi yardımın miqyası da bunu təsdiqləyir.
Amma Kerri səfər zamanı Abbas və Netanyahunun iştirakı ilə üçtərəfli görüş keçirməyə nail olmayıb. İsrailin baş naziri ilə Berlində apardığı danışıqlardan sonra o, "təmkinli nikbinlik" nümayiş etdirərək "vəziyyəti düzəltmək və irəli getmək üçün yolun olduğunu" bildirib. Kerri və Netanyahu bir daha təhrikçiliyə son qoyulması çağırışı ilə çıxış ediblər. Bu yerdə bir daha qeyd edək ki, qeyri-müəyyən statuslu müqəddəs məkanlar kimi, təhrikçiliyin də, əslində, məsələyə aidiyyəti yoxdur. Əslində, Fələstin-İsrail münaqişəsi düzgün siyasi addımların atılmaması və perspektivin olmaması üzündən çözülmür. İndiki mərhələdə ən azı İsraillə Fələstin arasında birbaşa danışıqlar bərpa olunmalıdır. Bu, mümkün qədər tez baş tutmalıdır. Çünki Fələstin-İsrail münaqişəsi Suriya cəbhəsinin yaxında olması ilə daha da təhlükəli xarakter alır. Burada isə bir sıra ölkələrin, o cümlədən İsrailə düşmən olan İranın və Livanın "Hizbullah" qruplaşmasının da maraqları var. Sonuncu sözügedən münaqişədə iştirak etməklə xeyli güclənə bilər.
Daha bir təhlükəli məqam uzun müddət Yaxın Şərqin ən ciddi probleminə etinasızlıq göstərmiş "İslam Dövləti"nin yaxında olmasıdır. İsrail KİV-i bu günlərdə Ümumi Təhlükəsizlik Xidmətinin (ŞABAK) analitik şöbəsində hazırlanmış məlumatları dərc edib. Məlumatda bildirilir ki, İsrail ərəbləri arasında İD-yə qoşulmuş, cihada hazırlıq məqsədilə hərbi kurslara qatılmış xeyli şəxs var. Məsələnin təhlükəli tərəflərindən biri onlarda İsrail haqda strateji əhəmiyyətli məlumatların olması ehtimalıdır. Həmin məlumatlardan terror aktlarının hazırlanması zamanı istifadə edilə bilər. Sələfi ideologiyasının İsrailə də yayılması yerli xüsusi xidmət orqanlarını da narahat edir. Sənəddən məlum olur ki, Suriyanın bəzi qruplaşmaları "İsrail ərəblərində stimul yaradaraq, onları cihada çağırır". Onlar "yəhudi dövlətinin məhvinin vacibliyini" bildirir, bu halda Fələstinin İD tərəfindən İran və Suriya ərazisində yaradılacaq xilafətə qoşulacağını deyirlər.
Əslində, İD-nin HƏMAS-ı özünə düşmən elan etdiyini nəzər alsaq, belə təhlükənin olmadığını düşünmək mümkündür. Lakin fələstinlilərdə istər FƏTH, istərsə də HƏMAS-la bağlı məyusluğun yarandığı şəraitdə bu, o qədər də mümkünsüz görünmür. Öz aləmində haqq-ədalət tələb edənlər üçün HƏMAS "İslam Dövləti" ilə müqayisədə nədir ki? Ola bilsin ki, fələstinli terrorçuların indiki əməlləri kortəbii təsir bağışlayır. Onların fəaliyyəti, həqiqətən də, koordinasiya olunmur. Onlar, sadəcə, sosial şəbəkələrdə yayıla və islam dövlətinin ideologiyasını yayan təbliğat çarxlarına əsaslanırlar. Amma İsrail-Fələstin münaqişəsi artıq kifayət qədər təhlükəli mərhələyə qədəm qoyub və qarşıda o, tam fərqli kontekst və fərqli istiqamət ala bilər.

THE INTIFADA OF KNIVES
About a month ago, the Israeli-Palestinian conflict again - and quite predictably - entered another phase of severe exacerbation, when terrorist attacks and harsh responses to them by Tel Aviv began to occur almost daily on the territories controlled by Israel, as well as in Jerusalem, at the entrances to and in the alleys of the Old City. The attacks are in the form of isolated assaults by Palestinians, mostly armed with knives and axes, and driving into pedestrians including at bus stops. As a rule, such terrorists are shot dead on the spot by Israeli security guards. Israeli security forces have also used the tactics of demolishing houses of Palestinians involved in attacks - a method that was used in the early 2000s, when more than 660 buildings and structures were destroyed. Many observers have dubbed a series of Palestinian attacks on soldiers, police officers and passers-by the "Jerusalem intifada" or "knife intifada". The list of victims on both sides is growing - according to official media reports, nine Israelis and more than 50 Palestinians have been killed, while the number of injured is much higher.
Officially, violence was triggered off by the controversial status of the al-Aqsa mosque, Islam's third-holiest site. Arabs try to prevent Jews from praying on the Temple Mount, which is adjacent to the Wailing Wall, while Israeli police restrict entry to the Temple Mount for Palestinian young people. The mosque is situated on the Temple Mount which also accommodates in close proximity to each other a number of objects and places that are important to Christianity and Judaism. For a person who is not familiar with the historical details of the Arab-Israeli conflict and has never been in Jerusalem, it is difficult to understand what is happening because the holy places changed their rulers ever so often and the number of various skirmishes and mutual, sometimes completely illogical and surprising prohibitions was far too great. Both sides carry out endless restoration, excavation and construction works, which allows their opponents to speak about the intent to destroy exactly their shrine, thereby inspiring believers to new protests.
Now many officials are talking about the danger of the current situation, which is already difficult enough, turning into a religious conflict, although this does not seem to present a real threat because, unfortunately, the holy sites are just a pretext. Had there been no dispute about them, there would be another reason for disagreement. As reported by Israeli and Western media, the rapid spread of attacks carried out by lone-wolf avengers has surprised both Israeli police and the domestic security agency Shin Bet. Attackers are not registered in the terrorist database; they are too young to be "veterans" of the second intifada. However, it is argued that the "third intifada" has come as a surprise to Palestinian authorities, too. They have lost control over discontent and frustration of young Palestinians with arrangements for never-ending political settlement which brings them nothing but hopeless life in an enclosed enclave behind the dividing walls, without much prospect to escape from there. As many as 75 per cent of Arabs of East Jerusalem live below the poverty line, lacking basic amenities such as clean water, garbage collection, etc. Palestinian youths have witnessed the lives of their fathers, who have grown old waiting for a solution to this problem. According to the Palestinian Centre for Policy and Survey Research, 65 per cent of Palestinians do not believe that the two-states-for-two-peoples solution will ever become a reality, and the number of such unbelievers has increased by 10 per cent since the beginning of this summer. The new intifada is supported by more than half the population of the autonomy.
Against this background, the popularity of Mahmoud Abbas, who was expected to make a strong statement from the rostrum of the UN General Assembly in New York, is decreasing dramatically. It looks as if the leader begins to loose his vigour - because of his age, political fatigue, etc. - and this is noticeable even to his Fatah supporters. Abbas said that he no longer felt himself bound by the peace agreements negotiated in Oslo, which called, among other things, for the prevention of terrorism and other forms of violence. This statement seems to be desperate, like when a person does not know what to do with one's own words, and most importantly, what consequences they may involve. However, the agreements really hit a brick wall because the solution of such problems as the status of Jerusalem, the future of Jewish settlements and the refugee problem was postponed for a later period, and these are the main stumbling block to a final settlement of the conflict. The situation is further complicated by the lack of visible progress towards agreement between Fatah and Hamas, which makes it impossible to develop a common Palestinian position.
The gradual and admittedly painful departure of Abbas from the political arena does exacerbate the situation, but then Israeli leader Netanyahu is also losing popularity. More and more Israeli experts believe that the prime minister does not know how to respond to the current outbreak of violence. Moreover, at the most critical moment, when any signal of the willingness to compromise is important, Netanyahu, speaking at a conference of the Zionist Congress in Jerusalem, unexpectedly announced that the primary responsibility for the extermination of the Jews during World War II lay - not with Adolf Hitler, but with Haj Amin al-Husseini, the then Mufti of Jerusalem and spiritual leader of the Palestinians. Allegedly, Hitler did not plan to kill the Jews and was just going to drive them out of Europe, but al-Husseini persuaded him to start burning Jews alive. Haj Amin al-Husseini is a controversial personality and his biography can amount to a heavy book, but in this context, one moment is of special interest - it is due to the Mufti that the Temple Mount has become a national symbol for the Palestinians.
Interestingly, that was not the first time Netanyahu raised the subject, trying to prove his version of how the Jewish question was solved in Europe occupied by the Nazis. However, not all Jews agree with Netanyahu - for example, Isaac Herzog, the leader of the Zionist Camp opposition party, and Defence Minister Moshe Ya'alon, who is Netanyahu's associate in the Likud ruling party, expressed their categorical protest. In their view, Netanyahu diminishes the memory of the victims and the scope of the disaster itself. In the current situation, many reviewers considered the prime minister's words no less provocative than the words of Hassan Yousef, one of the founders of Hamas, that the al-Aqsa mosque and Hamas leader Ismail Haniyeh, who urged Palestinian youth to new attacks, should be protected at all costs. In turn, Secretary-General of the Palestinian National Authority Saeb Erekat said the Israeli prime minister hates the Arabs so much that he is ready to blame them even of the Holocaust. The UN called Netanyahu's words "unthinkable". Even Berlin responded by recalling that "the responsibility for the Holocaust of European Jews lies with Germany, and there is no need to change the version of this issue".
Critics of Netanyahu are getting increasingly vociferous about the fact that he does not understand the current situation and continues to rely on older methods which not only have been ineffective for a long time but also exacerbate the state of affairs. Consequently, radical sentiments are growing both among Palestinians and in Israeli society. For instance, military-minded former Foreign Minister Avigdor Lieberman, leader of the Yisrael Beiteinu party, who participated in the elections demanding the capital punishment for terrorists, is gaining in popularity. Of particular concern are calls to Israeli citizens to arm themselves in self-defence. The government promotes this idea as much as it can, by lowering prices and simplifying methods of obtaining a license to carry a weapon. Social networks contain calls to kill on the spot all Arabs who look suspicious, that is, in fact, carry out reprisals. Hysteria is being whipped up among the Israeli public, which is noted by a number of local journalists.
The danger of such a response to terror lies if only in the fact that errors are inevitable. It was due to such an error that an Eritrean immigrant, which was mistaken for an accomplice to the terrorist who opened fire at the Beersheba bus station, died a few days ago. The young man was first wounded from a pistol by a security guard of the bus station, then kicked by passers-by, and later died of his injuries in hospital. In a few days, a Jew was shot dead by soldiers after a skirmish in Jerusalem. He was a 28-year-old immigrant from Dagestan who was also mistaken for a terrorist.
In this situation, there is nothing to do but to rely on outside assistance. UN Secretary-General Ban Ki-moon was the first to extend a helping hand. Although no-one pays much heed to exhortations of secretaries-general, the words of Ban Ki-moon who, as part of his unscheduled visit to the region, called on Israelis and Palestinians not to slip into a "dangerous abyss" have seemingly irritated both sides. Hackneyed phrases - to the effect that "security measures" should be geared towards "defusing the situation before people die" and that "improper use of force leads to more violence" - were justly met with misunderstanding by the Israelis, who can be assailed with a knife in any place. Palestinians, on the other hand, have once again received a confirmation from Ban Ki-moon that he knows their "hopes for peace have been dashed countless times", hence they are right. The UN Secretary-General stressed that he understands the negative feelings of the Arabs caused by the inability of the international community to put an end to "this occupation". It seems, however, that Ban Ki-moon does not know what should be done specifically.
Much more hope is pinned on US Secretary of State John Kerry, who embarked on a trip to several countries in Europe and the Middle East just at the height of the event. Strained relations between Netanyahu and US President Barack Obama are no secret, as the Israeli prime minister believes that Obama has been, to put it mildly, very wrong in bringing Iran into the international arena. In turn, the White House accused Netanyahu this spring of an attempt to marginalize Israeli Arabs during the elections. Meanwhile, Kerry is considered to be the man in Obama's team who understands the desires and claims of the Jews most of all, therefore his being in the thick of events indicates a serious concern on the part of Washington. Despite all differences, Israel remains the main pillar of the United States in the Middle East, and this is evident if only by the size of military aid from Washington. Kerry was unable to hold a trilateral meeting with Abbas and Netanyahu, but after his talks with the Israeli prime minister in Berlin, the US Secretary of State expressed "cautious optimism" about the fact that "there may be a way to defuse the situation and move forward". Both Kerry and Netanyahu again called to stop incitement. It should be noted once again that neither incitement nor the holy sites with uncertain status have anything to do with the Israeli-Palestinian conflict; it is flaring up because of a lack of genuine political steps and perspectives. What is now required at the very least is the resumption of direct negotiations between Israel and the Palestinians.
And this must be done as soon as possible, because the Israeli-Palestinian conflict is dangerous in that it is in close proximity to the Syrian front, with intertwined interests of many parties including those hostile to Israel, such as Iran and Lebanon's Hezbollah group, which can significantly grow in strength as a result of participation in the conflict. Another dangerous aspect is the proximity of the Islamic State (IS) group, which has actually ignored the most urgent problem of the Middle East for a very long time. Israeli media recently published information prepared by the analytical department of the General Security Service, or Shabak, which suggests that some Israeli Arabs not only joined the IS extremist group, but also went abroad to undergo a course of military training for jihad. However, they may possess strategically important data about Israel, which can be used in the preparation of terrorist attacks. Israeli intelligence agencies are also concerned about the penetration of Salafi ideology into Israel. It follows from the document that certain Syrian groups "encourage Israeli Arabs and urge them to take part in jihad," saying that "the Jewish state must be destroyed" and then a free Palestine will join the caliphate which the IS is trying to establish on the territory of Iraq and Syria. It would seem that such a threat cannot possibly exist because the IS declared Hamas an enemy. But in circumstances when Palestinians are beginning to be disappointed with Fatah and Hamas, nothing seems impossible. For those who yearn for justice in their own understanding, what are paramilitary brigades of Hamas compared to the IS? Who would they bet on? Perhaps current actions of Palestinian terrorists seem to be spontaneous because they really are not coordinated by anyone other than propaganda videos in social networks that promote the ideology of the Islamic State. The Israeli-Palestinian conflict has entered a dangerous phase and may get a very different context and a different dimension.