TƏHLÜKƏSİZLİK YASTIĞI
Dünyada yaşanan iqtisadi böhran şərtlərində belə Azərbaycanda sabit sosial-iqtisadi inkişaf təmin edilir. Bu iqtisadi islahatların həyata keçirilməsini davam etdirməyə və yeni iş yerləri açmaq, əhalinin məşğulluğunu yüksəltməyə imkan verir. Lakin bununla belə, xüsusən Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, 2015-ci ilin 9 ayı ərzində 67 min yeni daimi iş yerlərinin açılması fonunda, təxminən, 30 min iş yeri bağlanıb. Əlbəttə, müəyyən müddətdən sonra işlərini itirmiş şəxslər başqa iş yerləri tapacaqlar. Xoşbəxtlikdən, bu prosesdə müsbət saldo qalmaqda davam edir. Amma məhz bu cür məqamda iş axtaranlar üçün "təhlükəsizlik yastığı" mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycanda ilk dəfə
Bu cür "yastığın" yaradılması təşəbbüsü ilə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümov çıxış edib. O, işsizlikdən sığortanın ayrıca sisteminin yaradılmasının zəruriliyini ifadə edib. 2015-ci ilin birinci yarısının nəticələrinə dair Nazirlər Kabinetinin iclasında nazir sistemin ümumi ideyasını və konsepsiyasını İlham Əliyevə təqdim etdi. Budur, 3-4 aydan sonra, bu məsələnin bütün hüquqi aktlarını nizamlayan yeni qanun layihəsi hazırdır.
Söhbət Azərbaycanın sosial-iqtisadi həyatına tətbiq olunması planlaşdırılan, ümumiyyətlə, yeni anlayışdan gedir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən məlumat verildiyi kimi, "İşsizlikdən məcburi sığorta haqqında" qanun layihəsi respublika ərazisində işsizlikdən məcburi sığortanın tətbiqi sahəsində hüquqi, iqtisadi və təşkilati münasibətlərin əsaslarını müəyyən edir. Sığortanın bu növü sosial müdafiə elementi kimi "işsizlik müavinətləri" anlayışından əsasən onunla fərqlənir ki, burada işlərini itirdikləri halda onların əmək fəaliyyətləri dövründə həyata keçirdikləri ödənişlərin hesabına formalaşmış sığorta ödəniləcək.
Daimi əməkhaqqını itirən işçinin bu gün əsas problemi nədir? Əlbəttə ki, ilk növbədə, mümkün qədər tez iş tapmaq, yaxşı maaşı olan, bilik və bacarıqlarına uyğun iş daha arzuediləndir. Həqiqətdə axtarışlar, ələlxüsus da, bazarda bu cür işlər çoxdursa, ləngiyə bilər. Məhz bu da ən çox qorxu yaradan amildir, belə ki, cari xərcləri təcili ödəmək tələb olunur. Bundan başqa, bizim dövrümüzdə istehlak kreditləri olduqca populyardır, banklar, çətin ki, vəziyyəti anlamağa çalışar və iş yerinin itirilməsi zəmnində ödəniş qaydasını yenidən nəzərdən keçirər. Siz ödəmə qabiliyyətinizi itirirsinizsə, cərimələrin "cəza" mexanizmi işə salınır.
Nəticə olaraq, azmaaşlı və münasib ixtisaslaşma olmayan işlə razılaşmalı olur. İş yerinin dəyişmə prosesi vəsait çatışmazlığı ilə yüklənmə və iş axtarmaq üçün kifayət qədər zamanın olmaması ilə bağlıdır. Lakin müəyyən müddət ərzində özünü və ailəsini saxlamaq üçün kifayət qədər, sığortalanmış şəkildə müəyyən "təhlükəsizlik yastığı" varsa, daha münasib iş tapmaq ehtimalı yüksəlir. Bəzən təcrübəli mühəndisin taksi sürücüsü kimi "yenidən ixtisaslaşması" və ya pedaqoqun körpəyə qulluq edərək dayə olması kimi çoxsaylı nümunələr mövcuddur.
Məhz bu cür hallar üçün işsizlik vəsaitləri, işdən qovulmuş işçiyə işəgötürən tərəfdən təzminat verilməsi, məşğulluq mərkəzlərində iş axtarılması, əmək yarmarkalarının keçirilməsi, peşə hazırlığı kurslarına göndərilmə və s. özündə birləşdirən kompleks tədbirlərin sistemi nəzərdə tutulub. Qeyd edək ki, bu ilin təkcə yanvar-sentyabr aylarında ƏƏSM yanında Dövlət Məşğulluq Xidməti 22,4 min nəfəri işlə təmin edib. 2776 vətəndaş peşə hazırlığı kursuna cəlb olunub, 3089 nəfər müvəqqəti xarakterli işlərlə təmin edilib. İlin əvvəlindən ölkənin müxtəlif regionlarında 54 əmək yarmarkası təşkil olunub, nəticədə, 4119 nəfər işsiz və işaxtaran vətəndaşa boş (vakant) iş yerlərinə göndərişlər verilib. Onlardan 3641 nəfəri münasib iş yerləri ilə təmin olunublar. Həmçinin bu tədbirlərdə 440 nəfər peşə hazırlığı kurslarına, 229 nəfər haqqı ödənilən ictimai işlərə cəlb edilib. Cari ilin 1 oktyabr vəziyyətinə dair işsizliyə görə müavinətin həcmi 255 manat təşkil edib və işsiz qismində rəsmi qeydiyyatdan keçənlərin, təxminən, 30 min nəfərindən, təqribən, iki mini bu ödənişi alıb. Bu ödənişləri, əlbəttə ki, böyük vəsait adlandırmaq olmaz və lazımlı gəlir mənbəyi tapmağa imkan verən həmin "təhlükəsizlik yastığı"nı, çətin ki, bütünlüklə təmin edə bilər. İşsizlikdən məcburi sığortahaqqı işsizlik müavinətlərini əvəz edəcəklər, yoxsa bir-birini tamamlayaraq mövcud olacağı hələ ki, bu gün də məlum deyil. Lakin ƏƏSMN-in təklifinin səmərəliliyi işsizlikdən sığortanın yeni iş yerinin məhsuldar axtarışları üçün nə dərəcədə real olmasından asılı olduğu məlumdur.
Təcrübə də var
Təcrübədə işsizlikdən sığorta özündə nələri ehtiva edir? Bu, (sığortahaqqına bağlı aylıq əməkhaqqından təsbit edilmiş məbləğ və ya faiz) əvvəlcədən müəyyən edilmiş dövr ərzində müəyyən məbləğin ödənilməsidir. Bir çox ölkələrdə sığortanın bu növü sığorta şirkətlərinin təklif etdikləri kommersiya məhsulundan ibarətdir. Bu zaman maddi və digər dövlət dəstəyinin bütün spektri ilə işdən qovulmuş şəxslərə sonuncu ilə müəyyən müddət gündəlik ruzi barədə narahat olmamağı və özünü daha münasib yeni işin axtarışlarına büsbütün həsr etməyə imkan verir. Bir qayda olaraq, sığortaedənlər üçün əmək müqaviləsi, bazarda işəgötürən təşkilatın fəaliyyət dövrü, müştərinin yaşı və s. məlumatlar vacibdir. İşlərini itirən şəxslərə haqların ödənilməsi onlara keçmiş işəgötürənləri tərəfindən təzminat təmin edildikdən sonra başlanır. Sığortahaqqını almaq üçün işdən çıxarılan işçi işsizlik statusunu məşğulluq xidmətindən aldığı sənədlə təsdiq etməlidir.
Çox vaxt gəlirin itirilməsinə görə sığorta borc alana kompleks kredit sığortası zamanı əlavə risk qismində və ya sərbəst məhsul və hətta kreditin verilməsi üçün icbari şərt hesab olunur. Lakin belə olan halda müştərinin gəliri deyil, müəyyən müddət ərzində ancaq kredit ödənişləri sığortalanırlar. Bu prosesdə xeyir qazanan isə bir qayda olaraq, bankdır.
İşsizlikdən icbari sığorta sisteminin tətbiqi üçün, adətən, xüsusi fond yaradılır. Burada Türkiyə modeli səciyyəvi hesab olunur. İşçilər, işəgötürənlər və dövlət İşsizlikdən Sığorta Fonduna məvacibin həcmindən başlayaraq vergi tutulmasına qədər uyğun olaraq 1,2 və 1% icbari haqq həyata keçirməlidirlər. İşsizlikdən Sığorta Fonduna hər ay ödənişlər həyata keçirilir. İşəgötürənlər bu haqları vergi gəlirlərindən tuta bilərlər. Digər tərəfdən işçilərin haqları onların gəlir vergisinin bazasından tutulur.
Risklər və vaxtlı-vaxtında
Bazarda yeni sığorta növünün yaranması imkanlarına gəldikdə yerli sığorta şirkətlərinin bir sıra nümayəndələrinin "R+"a bildirdiklərinə görə, kommersiya məhsulu qismində bu son dərəcə riskli müəssisədir. Belə ki, bu sığorta şirkətlərini aldatmağa meyilli olan müxtəlif dələduzların fəaliyyəti üçün geniş məkan açır. Bununla əlaqədar, çox az şirkət sığortanın bu növünü təklif edirlər. Bir qayda olaraq, özünü aldanmaqdan qorumaq üçün polis almağa dair sərt şərtlər irəli sürülməlidir.
ƏƏSMN-nin işsizlikdən icbari sığorta sistemi hazırlamaq niyyətinə gəldikdə isə yerli sığortaçılar müvafiq qanun layihəsinin hazırlıq mərhələsində olduğunu nəzərə alaraq, bu sistemin necə işləməsinə dair mülahizələrə hələlik başlamırlar. İstisna deyil ki, sığortahaqları ilə məşğul olacaq, habelə yığılan vəsaiti əhalinin sosial həssas qrupunun müdafiə sisteminin təkmilləşdirilməsinə və yeni iş yerlərinin açılmasına yönəldəcək ayrıca fond yaradılacaq.
Lakin bunlara rəğmən işsizlikdən məcburi sığorta sisteminin yaradılması aktual məsələdir. Hazırda bu cür təşəbbüslər bir çox ölkələrdə, o cümlədən postsovet məkanında da müzakirə edilir. Lakin qlobal iqtisadi böhranın nəticələri, kifayət etməyən makroiqtisadi sabitlik və işçi qüvvəsinə olan davamlı tələbatın olmaması bu sistemi bütünlüklə tətbiq etməyə imkan vermir. Azərbaycanda isə mütəxəssislərin fikrincə, sabit iqtisadi vəziyyət bu sistemin tez bir zamanda tətbiqi imkanlarına yol açır.

Azerbaijan is preparing a new system of social protection for persons who lost their jobs
Azerbaijan has secured stable economic and social development even amid the economic crisis experienced by the world. This makes it possible to continue to implement economic reforms, create new jobs and improve employment. But at the same time, President Ilham Aliyev noted, about 30,000 jobs were closed in the nine months of 2015 despite the creation of 67,000 new ones. Of course, after some time, those who lost their jobs will find other jobs as the positive balance in this process persists. But it is at this moment that the presence of a "safety cushion" for jobseekers becomes important.
For the first time in Azerbaijan
And the initiative to create such a "cushion" was put forward by Minister of Labour and Social Se-curity Salim Muslimov, who voiced the need to create a separate system of insurance for unemployment. At a meeting of the Cabinet of Ministers in the first half of 2015, he presented the general idea and concept to President Ilham Aliyev. And now, after only 3-4 months, a new bill regulating all legal aspects of the issue has been prepared.
This is a fundamentally new concept that will be introduced in the socioeconomic life of Azerbaijan. According to the Public Relations Department of the Ministry of Labour and Social Security, the bill "On compulsory insurance against unemployment" defines the legal, economic and organizational basis for relations in the sphere of applying compulsory insurance against unemployment in the country. This type of insurance, as an element of social protection, is different from the concept of the "unemployment allowance", in particular, by the fact that in the event of job loss, people will be paid insurance from payments made during the period of employment.
What is the main problem for an employee who has lost his regular income? Of course, first of all, it is to find a job as soon as possible, preferably a well-paid job that matches his knowledge and skills. But in fact, the search may drag on, especially if there are many such workers on the labour market. This is what frightens people most of all, as they urgently need to cover their current expenses. Moreover, consumer loans are very popular in our time, and banks are unlikely to accept the situation and revise the order of payments in the event of job loss. If you are insolvent, the "punitive" mechanism of fines is enforced.
As a result, people have to settle for lower-paid and less skilled jobs, and the reason is that the process of changing jobs is burdened with a lack of funds and a lack of sufficient time for search. However, if there is a certain "safety cushion" in the form of a guaranteed sum that is sufficient to provide for yourself and your family, a sum received for a certain period, the probability of finding a more acceptable position increases. There are many instances where sometimes an experienced engineer has to "retrain" to be a taxi driver, teacher or babysitter.
The system of comprehensive measures, which includes unemployment benefits, compensation from the employer to dismissed workers, the search for jobs at employment centres, labour fairs, training courses, etc., is meant for such cases. It should be noted that in January-September this year alone, the State Employment Service at the Ministry of Labour and Social Security provided jobs for 22,400 people, while 2,776 citizens were involved in professional training courses and 3,089 were provided with temporary jobs. Since the beginning of the year, different regions of the country have held 54 job fairs, which resulted in 4,119 people getting vacant jobs. Of these, 3,641 were provided with suitable jobs, 440 people were involved in professional training courses and 229 people in paid public work. The size of the unemployment benefit as of 1 October this year amounted to 255 manats and was received by about 2,000 people from the almost 30,000 officially registered as unemployed.
Of course, those payments cannot be called significant, and it is unlikely that they will be able to fully provide the same "safety cushion" that will make it possible to find a decent source of income. At present, it is unclear whether the compulsory unemployment insurance fees will substitute unemployment benefits or they will exist complementing each other. However, it is clear that the effectiveness of the proposal by the Ministry of Labour and Social Security depends on the extent to which the unemployment insurance will be the key for a fruitful search for a new job.
Experience
What is the unemployment insurance in practice? This is the payment of a certain amount (a fixed amount or a percentage of the monthly salary in relation to insurance contributions) for a pre-specified period.
In many countries, this type of insurance is a commercial product offered by insurance companies, which, together with the whole range of financial and other support for laid-off staff, allows the latter not to worry about their daily bread for a certain time and devote themselves to finding new jobs. Typically, data on the employment contract, the period of the operation of the employer on the market, the age of the client, etc. are important for insurers. Payments to persons who have lost their jobs begin after they are given compensation by their former employer. To claim their insurance, dismissed workers should have their unemployed status confirmed by the employment service.
Most often, insurance against the loss of income is offered to borrowers as an additional risk in complex credit insurance or as a separate product, and is even a necessary condition for a loan. However, what is insured in these cases is not the client's income, but only payments for the loan for a certain period, and the beneficiary is usually the bank.
In order to apply the system of compulsory unemployment insurance, a special fund is usually created. A typical example of this can Turkey, where workers, employers and the government should pay mandatory fees to the unemployment insurance fund at a rate of 1, 2 and 1 per cent, respectively, from the size of the salary before tax. Payments to the unemployment insurance fund are made monthly. Employers can deduct these fees from their taxable income. On the other hand, workers' fees are deducted from their income tax base.
Risks and timeliness
With regard to the views of a number of local insurance companies about the possibility of a new type of insurance appearing on the market, they told R+ that as a commercial product it is quite a risky venture, since it opens up a wide field of activity for various types of fraudsters seeking to cheat insurance companies. In this regard, very few companies offer this kind of insurance. As a rule, to protect yourself from fraud, you need to put forward tough conditions for obtaining a policy.
With regard to the intentions of the Ministry of Labour and Social Security to develop a system of compulsory insurance against unemployment, domestic insurers are not talking yet about how the system should work, given that the relevant bill is being prepared. It is possible that a separate fund be created, which will be engaged in insurance payments, as well as direct the funds collected towards improving the system of protection for vulnerable groups and creating new jobs.
But with all this, the formation of a system of compulsory unemployment insurance is important. At the moment, such initiatives are being discussed in many countries, including in the former Soviet Union, but the consequences of the global economic crisis, lack of macroeconomic stability and lack of strong demand for labour does not allow it to be implemented fully. And in Azerbai-jan, according to experts, the stable economic situation makes it possible to introduce this system as soon as possible.