Azərbaycan vergi sistemini təhlil edən DB və "PwC"nin "Paying Taxes" hesabatında 189 ölkə arasında 34-cü yeri tutub
Müxtəlif beynəlxalq iqtisadi reytinqlərin yaxşı nəticələri Azərbaycan üçün son illər, demək olar ki, norma olub. İqtisadiyyatın bir çox sektorlarında intensiv islahatlar əncəbi ekspertlər tərəfindən də ədalətli qiymət alır. Bu isə şübhəsiz, ölkənin investisiya imicinə əlverişli təsir edir.
Belə, ən mürəkkəb istiqamətlərdən biri - vergi üzrə qeydə alındıqda daha da önəm kəsb edir. Belə ki, Azərbaycan Dünya Bankı və "PwC" beynəlxalq audit şirkətinin hazırladığı "Paying Taxes 2016" adlı icmalında 189 ölkə arasında 34-cü yeri tutub. Ölkə ötənilki göstəricidən cəmi 1 pillə geriləyib. Bu göstərici MDB və Cənubi Qafqaz məkanında ikinci olub - daha yaxşı rejim ancaq Qazaxıstandadır.
Qeyd etmək lazımdır ki, mövcud olduğu dövr ərzində "Paying Taxes" - istər şirkətlərin, istərsə də hökumətlərin böyük maraq kəsb etməkdə davam etdiyi bu qəbildən olan yeganə hesabatdır. Çünki bu sənəd onlara öz vergi sistemlərini qonşu dövlətlər və oxşar iqtisadi qruplardakı vəziyyətlə müqayisə etmək imkanı verir.
"Bu ilin hesabatı göstərir ki, xüsusən inkişaf etməkdə olan ölkələrdə müasir vergi sisteminin işlənib hazırlanması və buraxılması üçün zəruri olan İT-infrastrukturunun əlçatarlığı nöqteyi-nəzərindən kəskin problemlər mövcuddur", - deyə "PwC"nin vergi şəffaflığı departamentinin baş meneceri Tomas Deyn bildirib. Beləliklə, "Paying Taxes" hesabatına əsasən, son il ərzində dünyada vergi sahəsində ən geniş yayılmış islahat bəyannamələrin və vergi ödənişlərinin elektron sisteminin tətbiqi olub. Məhz bu sistem vergi inzibatçılığının sadələşdirilməsində əvvəlki kimi mühüm rol oynayır. Bu, qeyd edilən tədqiqatın əhatə etdiyi 10 il ərzində dünyada vergi qanunvericiliyi normalarının riayət olunması üzrə orta zaman sərfiyyatının 61 saat azalmasına gətirib çıxarıb. Eyni zamanda ödənişlərin sayı da 8,2 vahid azalıb. Nəticədə, ortaölçülü şirkətlərin vergiləri ödəmə prosesi bütün dünyada daha da asanlaşıb.
Hesabatda deyildiyi kimi, Azərbaycan kimi elektron bəyannamə və vergi ödənişlərinin infrastrukturunun inkişafına sərmayə yatıran ölkələr hazırda bu sistemlərin tətbiqindən böyük gəlirlər əldə edirlər.
Hesabatın məlumatlarına görə, tədqiq edilən ölkələr üzrə ümumi vergi dərəcəsi, orta hesabla, kommersiya gəlirlərinin 40,8 faizini təşkil edib. Bu, ötənilki göstəricidən cəmi 0,1% aşağıdır. Belə ki, standart bir şirkət il ərzində 25,6 dəfə vergi ödənişi aparır. Vergi qanunvericiliyinin tələblərinə riayət etmək üçün isə 261 saat sərf edir. Azərbaycanda bir şirkət il ərzində 7 vergi ödənişi aparır. Öz vergi öhdəliklərini yerinə yetirməyə 195 saat sərf edir. Onun ümumi vergi dərəcəsi 39,8 faiz təşkil edir. Göründüyü kimi nəticələr dünyadakı orta göstəricilərdən xeyli yaxşıdır.
"PwC Azərbaycan"ın ölkə üzrə İdarəedici Partnyoru Mövlan Paşayev bildirib ki, Azərbaycanda vergi sistemi əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirilib: "Növbəti imkan Azərbaycanın özünün vergi sistemini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirərək, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün əlverişli vergi mühitinin, eləcə də xarici investisiyaların cəlb edilməsi üçün rəqabətə davamlı vergi rejiminin yaradılması istiqamətində islahatları davam etdirməkdir". Onun fikrincə, Azərbaycan yeni islahatlar hesabına "Paying Taxes"in növbəti icmalında mövqeyini yaxşılaşdıra bilər. "Hesab edirəm ki, üç əsas aspekt üzərində diqqəti cəmləmək lazımdır. Birincisi, bu eyni zamanda vergi ödəyiciləri üçün də rahat olacaq, vergilərin toplanması üçün daha optimalı yeni metodologiyaların tətbiqidir. Yekun nəticədə bu, vergi yığımlarının həcminin artmasına yardım edəcək. Digər məqam - vergi mübahisələrinin səmərəli işləyən mexanizmlərinin yaradılması, o cümlədən məhkəmə sisteminin gələcək təkmilləşdirilməsindən ibarətdir. Və nəhayət, gündəmdə ƏDV-nin hesablanma mexanizminin təkmilləşdirilməsi məsələsi durur. Mövcud qanunvericilikdə bu mexanizm bir qədər ziddiyyətlidir", - deyə M. Paşayev qeyd edib.
Bundan başqa, uzun illərdir artıq verilmiş vergilərin qaytarılması mexanizmində problemlər də mövcuddur. Bu gün onları digər vergi ödənişlərinin ödənilməsinə yönləndirmək olar, lakin onların nağd şəkildə qaytarılması üçün mexanizm mövcud deyil.
M. Paşayevin sözlərinə görə, daha bir az əhəmiyyət kəsb etməyən məqam bizneslə vergi orqanları arasında səmərəli dialoqun yaradılmasıdır. "Sözsüz, bu gün belə əməkdaşlıq mövcuddur, lakin dialoqun nizamlı xarakter daşıması üçün büdcəyə vergi daxilolmalarının artırılması baxımından daha səmərəli olardı", - deyə o, bildirib.
Vergilər və Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklər üzrə nazirlikdə aparılan son struktur islahatlarına gəldikdə, onlar "Paying Taxes"in növbəti hesabatında nəzərə alınacaq. "Düşünürəm ki, bütün bu yenilikləri ancaq pozitiv adlandırmaq olar və ümid edirik ki, Azərbaycanın reytinqi ən azı pisləşməyəcək. Lakin hər şey qiymətləndirmə metodologiyasının necə dəyişməsindən asılıdır", - M. Paşayev hesab edir.
Ümumilikdə, ekspertlərin fikrincə, vergi və qanunvericilik sistemlərinin islahatlarına investisiya yatıran ölkələr öz ölkələrinin davamlı və uzunmüddətli inkişafı və kölgə iqtisadiyyatının payının azalması üçün platforma yaradır. Belə ki, Tomas Deyninin sözlərinə görə, vergi sistemi nə qədər sadə olarsa, ona riayət edənlər də bir o qədər çox olar. Bundan başqa, sahibkarlar qanun çərçivəsində fəaliyyətlərinin imtiyazlarını hiss etməlidirlər. M. Paşayev qeyd edib ki, Azərbaycan kölgə iqtisadiyyatının faizi vergi sistemində aparılan islahatlar sahəsində xeyli azalır. Bu özünü nağdsız hesablaşmaların tətbiqinin genişləndirilməsi sahəsində xüsusən büruzə verir.
Son illər Azərbaycan üçün aktual olan qeyri-neft sektorundan vergi daxilolmalarının genişləndirilməsinə gəlincə, bununla bağlı DB və "PWC" ölkəyə institusional islahatlar keçirilməsini tövsiyə edir. "Neftin qiymətinin aşağı olacağına dair proqnozlar Azərbaycan iqtisadiyyatının böyük çağırışlarla üzləşdiyini göstərir və qeyri-neft sektorundan vergi gəlirlərinin maksimallaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayır. Bu növ gəlirlərin dəstəklənməsi üçün vacib institusional islahatlar zəruridir", - icmalda deyilir.
Bank və auditor şirkətinin hesablamalarına görə, islahatlar vergi tutma bazası, şəffaflığın artırılması və vergi inzibatçılığına etimadın yaradılmasına yönəldilməlidir. "Bu dəyişikliklər hökumətə gəlirlərin davamlı mənbəyini inkişaf etdirməyə kömək edə bilər. Bu hərəkətlər dövlət institutlarının, onların hesabatlılığının və korrupsiya ilə mübarizəsinin yaxşılaşdırılması üzrə hökumətin strategiyasının mərkəzi oxu olmalıdır", - deyə icmalda deyilir.
"Azərbaycanda neft sahəsinin vergi tutma mexanizmi son dərəcə səmərəli və sabitdir və bu öz bəhrəsini verir. Qeyri-neft sektoruna gəldikdə isə burada müvafiq üsullar işləyib hazırlamaq olar və Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə tapşırıqları mövcud problemlərin tezliklə həllinə ümid yaradır", - M. Paşayev əlavə edib.
Bir sözlə, Azərbaycanda kifayət qədər çətin vergi tutma sistemi inkişaf edir və ən əsası bu inkişafdan təkcə beynəlxalq ekspertlər deyil, prinsipcə, fəaliyyətləri islahatların səmərəliliyinin əyani göstəricisi olan yerli sahibkarların da razı qalmalarıdır.

Azerbaijan's tax system has been rated 34th out of 189 countries in the World Bank Group and PricewaterhouseCooper Paying Taxes joint report
The good results of Azerbaijan in various international economic ratings have become almost the norm in recent years. Intensive reforms in many sectors of the economy get a fair assessment from foreign experts too, which certainly has a positive effect on the country's investment image.
It is especially significant when this happens in one of the most difficult areas - taxes. For example, Azerbaijan took 34th place among 189 countries in the survey Paying Taxes 2016 prepared by the World Bank and the international auditing company PwC, losing only one position compared with last year. This figure is the second in the CIS and the Caucasus - only the situation in Kazakhstan is better.
It must be said that throughout its existence, Paying Taxes has been the only report of its kind, which continues to cause great interest among both companies and governments, because it provides them with the opportunity to compare their tax systems with the situation in neighbouring countries and similar economic groups.
"This year's report shows, in particular, acute problems in developing countries in terms of availability of IT-infrastructure required for developing and launching a modern tax system," said a senior manager of the PwC tax transparency department, Thomas Dane.
So, according to the Paying Taxes report, during the last year the most common reform in the field of taxation in the world was the introduction of the electronic filing of declarations and payment of taxes. It is this system that continues to play an important role in simplifying tax administration and has led to the fact that in the 10-year period covered by the study, the average time spent in the world on compliance with the tax laws has dropped by 61 hours, while the number of payments has decreased 8.2 units. As a result, the process of tax payments by medium-sized companies has become easier worldwide.
According to the report, countries such as Azerbaijan, which have invested in the development of infrastructure for the electronic declaration and payment of taxes, currently re-ceive substantial benefits from the introduction of these systems.
According to the report, the overall tax rate in these countries averaged 40.8 per cent of the commercial profit, which is only 0.1 per cent lower than last year. For example, a standard company carries out 25.6 tax payments per year and takes 261 hours to fulfill the requirements of the tax legislation - 2 hours less than last year. For Azerbaijan, a standard company makes 7 tax payments per year and takes 195 hours to fulfill the requirements of the tax legislation with a total tax rate of 39.8 per cent. As you can see, the results are much better than the average indicators worldwide.
According to the managing partner of PwC Azerbaijan, Movlan Pasayev, the country has achieved impressive changes in the tax system, and the next opportunity is to reform the tax system so as to create a favourable environment for the development of small and medium-sized businesses, as well as a competitive tax regime to attract foreign investment. According to him, Azerbaijan can improve its position in the next Paying Taxes review through new reforms. "I think you need to focus on three important aspects. The first one is the use of the most appropriate methodology for the collection of taxes, which also will be useful for taxpayers. Ultimately, this will contribute to an increase in tax revenues. Another point is the creation of an effective mechanism to dispute taxes, including further improvements in the judicial system. And finally, on the agenda is the issue of improving the mechanism of calculating VAT. In the current legislation, this mechanism is somewhat controversial," Pasayev said.
In addition, for many years there have been problems in the mechanism of returning overpaid taxes. Today they can be redirected to cover other taxes, but there is no mechanism for their return in the form of cash.
According to Pasayev, another important aspect is the establishment of an effective dialogue between businesses and tax authorities. "Of course, this kind of interaction exists, but it would be more effective, including in terms of increasing tax payments to the state budget, if the dialogue was regular," he said.
As for the latest structural changes in the Ministry of Taxes and changes in the Tax Code, they will also be taken into account in the next report Paying Taxes. "I think all these innovations can be assessed only positively, and we hope that Azerbaijan's rating, as a minimum, will not get worse. But it all depends on how the methodology of assessment changes," Pasayev said.
In general, according to experts, countries investing in the reform of the tax system and legislation create a platform for the sustainable long-term development of their economy and for reducing the share of the shadow economy. Thus, according to Thomas Dane, the simpler the tax system, the more it is complied with. In addition, entrepreneurs must feel the benefits from working within the framework of the law. Pasayev also noted that the percentage of the shadow economy in Azerbaijan is significantly decreasing thanks to reforms in the tax system and especially in the increased use of non-cash payments.
With regard to the issue of increasing tax revenues from the non-oil sector, which has been an important topic in Azerbaijan in recent years, in this case the World Bank and PwC recommend that the country carry out institutional reforms. "Forecasts on low oil prices suggest that the Azerbaijani economy faces significant challenges and underline the need to continue to maximize tax revenues from the non-oil sector. To support such revenues, substantial institutional reforms are needed," the review says. According to the bank and the auditing company, the reform should be aimed at broadening the tax base and increasing transparency and confidence in the tax administration. "These changes will help the government to develop a sustainable source of income. These actions should form the central axis of the government's strategy for improving public institutions, their accountability and the fight against corruption," the review says.
"In Azerbaijan, there is a fairly efficient and stable taxation mechanism in the oil sector, and it is bearing fruit. As for the non-oil sphere, here you can also develop appropriate methods, and the instructions of President Ilham Aliyev in this area also inspire hope for a speedy solution to the existing problems," Pasayev said.
In short, quite a complicated tax system is developing in Azerbaijan, and the most important thing is that this development should satisfy not only international experts, but also local entrepreneurs, whose activities are, in principle, a good indicator of the effectiveness of reforms.