"QIRMIZI XƏTT"in BİR ADDIMLIĞINDA
2015-ci il rahat il olmadı. Bunu dönüş anı da adlandırmaq olar - bu il üzdəki maskalar yırtılmağa, beynəlxalq siyasi sistem dəyişməyə başladı və elə hadisələr yaşandı ki, bir neçə il əvvəl, hətta ən cəsarətli politoloqlar da bunu proqnozlaşdırmağa cürət etməzdi...
Ukraynadan-Suriyaya
2015-ci ildə dünya siyasətində aksentlər Ukraynadan Suriyaya tərəf dəyişdi. Bunadək Ukraynada gərginliyin pik nöqtəsində, Donbasda hərbi əməliyyatların getdiyi vaxt - xarici KİV başlıqlarından Suriya mövzusu yoxa çıxırdı, amma bu il hər şey tərsinə oldu. İndi KİV-də əsas mövzu Suriyadır, Ukraynadakı münaqişə isə növbəti "dondurulmuş qaynar nöqtə"yə çevrilib. Fevral ayında uzunsürən danışıqlardan sonra, Rusiya, Ukrayna, Almaniya və Fransa liderlərinin imza atdıqları Minsk razılaşması Donbasdakı hərbi əməliyyatları dayandırdı. Amma bu razılaşmaların bir müddəası belə yerinə yetirilməyib, qondarma "DXR" və "LXR" faktiki olaraq, Rusiyanın protektoratı altındadır, KİV-də mütəmadi olaraq Donbasda atışmalar haqqında xəbərlər yayılır, Ukrayna administrasiyasında daxili qarşıdurmalar ara vermir, ölkə müflis olmaq təhlükəsi ilə üz-üzədir.
Amma bütün bu bəlalar bəşəriyyəti Yaxın Şərqdəki vəziyyət qədər maraqlandırmır - burada yazın sonundan etibarən, "İslam Dövləti" qruplaşması İraqın və Suriyanın böyük ərazilərini nəzarət altına alıb. Bir neçə ay ərzində dünya birliyi Palmiranın misli-bərabəri olmayan antik abidələrinin məhvini səssiz olaraq izlədi. ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi beynəlxalq koalisiyanın "İD"nin qarşısını almaq cəhdləri nəticə vermirdi. Paralel olaraq Suriyada Bəşər Əsəd və müxalifətçi qruplaşmalar arasındakı qarşıdurmadan doğan daxili böhran da dərinləşirdi. Hadisələrin dönüş nöqtəsi Suriya teatrına Rusiyanın qoşulması oldu - sentyabrın 30-dan etibarən, Əsədin xahişi ilə Rusiya Hərbi Kosmik Qüvvələrinin təyyarələri Suriyada "İD"yə qarşı əməliyyat həyata keçirir. Əməliyyatın ilk günündən ABŞ bildirirdi ki, rus bombaları terrorçuların yox, Suriya müxalifətinin mövqelərinə atılır. Moskva bunu təkzib edir, amma eyni zamanda bildirir ki, müxalifətçilərin bir hissəsi də elə terrorçudur. Noyabrın 24-də Türkiyənin "F-16" qırıcısının ruslara məxsus "Su-24"ü vurmasından sonra isə Suriyada onsuz da gərgin olan vəziyyət daha da ağırlaşdı. Rəsmi Ankara təyyarənin Türkiyə sərhədlərini pozduğuna görə vurulduğunu desə də, Moskva bunu qətiyyətlə rədd edərək, Ankaranı "arxadan zərbə" vurmaqda ittihamladı. Türkiyə ilə Rusiya arasındakı münasibətlərin indiyədək görünməmiş həddə pisləşməsindən, həm siyasi, həm də iqtisadi baxımdan hər iki tərəf uduzub. Ekspertlər Bosfor və Dardanel boğazlarında, həmçinin Suriya-Türkiyə və "kürd kartı"nın oynanıldığı Türkiyə-İraq sərhədində yeni qarşıdurmaları istisna etmirlər.
Bundan əlavə, Rusiya ilə Türkiyə bir-birlərini "İD"dən qeyri-leqal neft almaqda, yəni, faktiki olaraq, silahlıları maliyyələşdirməkdə ittiham edirlər.
Suriya münaqişəsinin nizamlanması prosesi "Vyana formatı" çərçivəsində aparılır. Bu prosesdə, az qala, 20 ölkənin xarici işlər nazirləri, həmçinin, Ərəb Dövlətləri Liqası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Aİ nümayəndələri iştirak edirlər. Suriyadakı siyasi dəyişikliklərə dair "yol xəritəsi" də hazırlanıb, lakin Əsədin sonrakı taleyi, həmçinin Suriya və İraq ərazisindəki terrorçu təşkilatların siyahısına dair hələ də heç bir razılıq yoxdur.
İlin sonunda isə Səudiyyə Ərəbistanı yeni İslam Antiterror Koalisiyasının yaradıldığını bəyan edib. Yeni koalisiyaya 34 ölkə qoşulacaq, amma orada İraq, İran, Suriya və Oman olmayacaq. Bu isə Yaxın Şərqdəki qüvvələr nisbətində ciddi dəyişikliklər vəd edir.
Terror aktları
2015-ci il amansız teraktların ili oldu. Hər şey yanvar ayında Parisdə "Charlie Hebdo" satirik jurnalının əməkdaşlarına divan tutulması ilə başladı. Bu faciə söz azadlığı, satiranın əsl missiyası, həmçinin Avropa dəyərlərinin indiki səviyyəsi ətrafında geniş müzakirələrə səbəb oldu. Fransa təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirdi, amma bu, noyabrın 13-də Parisin bir neçə rayonunda törədilmiş növbəti terror aktının qarşısını ala bilmədi - həmin gün terrorçular dinc sakinlərə atəş açaraq, 130 nəfəri qətlə yetirdilər. Baş vermiş hadisə yalnız fransızları yox, bütün dünyanı sarsıtdı. Çünki "İD" hamıya nümayiş etdirdi ki, o yalnız Suriya və İraqda yox, Yaxın Şərqdən uzaqlarda da "işləməyə" qadirdir.
İyunun 26-da Tunisdə terrorçular qayıqla dənizdən "Imperial Marhaba" otelinin ərazisinə girərək, çimərlikdə istirahət edən 40 turisti güllələyib - onların əksəriyyəti Aİ ölkələrinin vətəndaşları idi.
Oktyabrın 10-da Ankarada baş vermiş iki partlayış isə 100-dən artıq insanın həyatına son qoyub - bu, respublika tarixində ən qanlı terakt hesab olunur.
Oktyabrın 31-də Sinay üzərində Şarm-əş-Şeyxdən Peterburqa uçan "A321" təyyarəsinin partladılması nəticəsində, 224 nəfər həlak olub. Onların əksəriyyəti Misirdə istirahətdən qayıdan rusiyalı turistlər idi. Bu hadisə Misirin turizm biznesinə çox böyük zərbə vurdu, terrorçuların yayıldığı Şimali Sinay problemini üzə çıxardı və Süveyş kanalı üçün mümkün təhlükəni aktuallaşdırdı.
İl ərzində müxtəlif Afrika ölkələrində (daha çox, "Boko Haram" təşkilatının əli ilə), Əfqanıstanda, Pakistanda, Livanda, Küveytdə və digər ölkələrdə də çoxsaylı terror aktları baş verib.
Siyasi mübarizə
Yola saldığımız il Avropada sağ və solçu radikal qüvvələrin baş qaldırması ilə də yadda qalacaq. Yunanıstanda SİRİZA solçu-radikalları, İspaniyada "Podemos" partiyası ("Biz bacarırıq"), Almaniyada PEQİDA hərəkatı və s. Fransada keçirilən regional seçkilərdə məşhur Marin Le Penin rəhbəri olduğu "Milli Cəbhə"nin hakimiyyətə gəlməsinin qarşısını almaq mümkün oldu. Bu, ənənəvi olaraq mərkəzçi "solçular" və "sağçılar" bölgüsündən istifadə edən Avropa partiya sistemindəki böhranı göstərir. İndi Avropada siyasi qüvvələr artıq "bizimki" və "yad"lara bölünüb, səhnəyə ifrat sağçılar və ifrat solçular çıxır və ən əsası, onlar bir-biri ilə dil tapmağı öyrənirlər. İkipartiyalı sistemin dağılması ilə miqrasiya böhranı da başlayır, Avropada tolerantlıq və siyasi korrektliyin lazım olub-olmaması, hansı həddə qədər lazım olması, milli təhlükəsizliyə təsiri və s. haqqında mübahisələrə yol açır. Yəqin ki, gələn il bu sualları artıq Böyük Britaniyada da səsləndirməyə başlayacaqlar - bu il Baş nazir Devid Kemeronun başçılıq etdiyi Konservativ Partiya seçkilərdə böyük uğur qazandı. Və o, britaniyalılara Aİ-yə üzvlüklə bağlı referendum və miqrasiya problemlərinə daha ciddi yanaşma vəd edir.
Yola saldığımız ildə dünyada yaşanan vacib siyasi proseslərdən danışanda, 2015-ci ildə iki dəfə parlament seçkilərinin keçirildiyi Türkiyəni də yada salmaq lazımdır. Birinci seçkilər nəticəsində, hakim koalisiya qurmaq mümkün olmasa da, ikinci seçkinin yekununda Türkiyə birpartiyalı idarəçilik sisteminə qayıtdı - hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası təkbaşına hökumət qurmaq və ölkəni idarə etmək hüququ qazandı. Türkiyənin indiki Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu uğurla kifayətlənmək niyyətində deyil və hesab edir ki, ölkəyə mütləq prezident üsul-idarəsi və yeni Konstitusiya lazımdır.
Mühacirlər
2015-ci ildə Türkiyə və Avropa miqrasiya böhranı ilə bağlı eyni vəziyyətlə üzləşdilər. Yazın sonundan etibarən, Avropa Şimali Afrika ölkələrindən kütləvi axınla üzləşdi. Yayın sonunda və sentyabrda Aİ ölkələrinə artıq Suriya və digər Yaxın Şərq ölkələrindən mühacirlər axını başlandı. Hesablamalara görə, Avropaya 1 milyondan artıq mühacir gəlib, amma bəzi ekspertlər bu rəqəmin 1,5 milyona çatdığını düşünürlər. Onların marşrutu belədir - əvvəlcə Türkiyə ərazisi, sonra dənizlə Yunanıstan və ya İtaliya. Amma heç də hamı can atdıqları yerə gedib-çata bilmir - çoxlu mühacir, o cümlədən, uşaqlar, Egey və Aralıq dənizlərinin sularında batıblar. Mühacir böhranı Aİ daxilində yeni siyasi fikir ayrılıqları yaratdı və təhlükəsizlik məsələsini yeni səviyyəyə qaldırdı. Çünki qaçqın adı altında Avropaya çoxlu sayda terrorçular da yol tapırlar. Ən çox mühacir qəbul edən ölkə Almaniyadır - kansler Angela Merkelin siyasəti belədir. Təbii ki, kanslerin "açıq qapı" siyasətini ölkə daxilində heç də hamı dəstəkləmir. Berlinin addımlarından doğan narazılıq Almaniyanın Aİ-dəki qeyri-formal liderliyinə də təsir edir. Odur ki, Merkelin karyerası və Almaniyanın dünya səhnəsindəki rolu 2016-cı ilin ən maraqlı siyasi süjetlərindən birinə çevrilə bilər.
İran
2015-ci il tarixə İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranın nizamlandığı il kimi düşəcək. İyulda İranla beynəlxalq vasitəçi "altılıq" (BMT TŞ-nın 5 daimi üzvü+Almaniya) arasında tarixi razılaşma imzalanıb. Ekspertlər baş verənləri "İranın dünya birliyi ilə münasibətlərində yeni mərhələnin başlanması" kimi qiymətləndirirlər. Bu sahədə ciddi məhdudiyyətlər müqabilində, İrana sanksiyaların zəiflədilməsini vəd ediblər. İranın həm siyasi, həm iqtisadi baxımdan beynəlxalq arenaya qayıdışının yekunları baxımından da gələn il çox maraqlı keçəcək.
Hamı bir yerdə
Dünyanın siyasi liderləri ilin sonuna yaxın iqtisadiyyat və müharibələrdən bir qədər uzaqlaşaraq, axır ki, ekologiya problemlərinə vaxt ayırmağa imkan tapdılar. İqlim dəyişikliyi ilə bağlı imzalanmış ümumi sənəd bütün bəşəriyyətin bu problemin həlli istiqamətində səylərini bilrəşdirilməsi baxımından, çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Paris sammitində iştirak dən 195 ölkənin hamısı razılaşmanı dəstəkləyib. 2016-cı il aprelin 22-də Nyu-Yorkda bu sənədin rəsmi imzalanma mərasimi keçiriləcək.
Beləliklə, 2020-ci ildən etibarən, Kiot iqlim protokolunun vaxtı bitəcək və Paris razılaşması qüvvəyə minəcək.
Bundan 2 ay əvvəl isə dünya liderləri BMT Baş Assambleyasının 70 illik yubileyinə toplaşmışdılar. Onlar burada həm ölkələrini, həm də bütün dünyanı maraqlandıran məsələlərə dair mövqelərini ifadə etmək imkanı qazanmışdılar. Müxtəlif rəylər, nəticələr oldu, fərqli ittihamlar səsləndi, amma hər bir çıxış sülhpərvər çağırışla bitirdi.
Aydın görünür ki, İkinci Dünya müharibəsindən keçən 70 il ərzində beynəlxalq siyasi sistem daha yaxşı və daha təhlükəsiz olmayıb. Üstəlik, üçüncü dünya müharibəsi təhlükəsi haqqında müxtəlif iddialar səslənir. Bu baxımdan, 2016-cı ilin çətin keçəcəyi, bu ilin ən əlamətdar və kritik hadisələrinin gələn il daha da inkişaf edəcəyinə şübhə qalmır. Amma ümid etmək istərdik ki, bəşəriyyət, hər halda, "qırmızı xətt"i keçməyəcək...

НА ПОРОГЕ "КРАСНОЙ ЛИНИИ"
Уходящий 2015 год стал непростым, во многих случаях переломным временем, когда падали маски, трансформировалась международная политическая система, происходили события, которые несколько лет тому назад не могли спрогнозировать даже самые смелые политологи.
От Украины к Сирии
В мировой политике за прошедший год акценты четко сместились от Украины к Сирии. Если до этого, в момент наивысшей напряженности в Украине, когда на Донбассе шли активные боевые действия, Сирия практически исчезла из заголовков мировых новостей, то во второй половине уходящего года все случилось с точностью до наоборот. Теперь Сирия занимает центральное место в выпусках СМИ, а конфликт в Украине превратился в очередную, кое-как замороженную, "горячую точку". В феврале боевые действия на Донбассе загасили Минскими соглашениями, которые после многочасовых споров выработали президенты России, Украины, Германии и Франции. Однако ни один пункт плана до сих пор не выполнен, самопровозглашенные ДНР и ЛНР фактически находятся под протекторатом России, СМИ периодически пишут о возникающих перестрелках на Донбассе, украинская администрация сотрясается от внутренних противоречий, а страна находится на грани банкротства.
Все эти беды занимают человечество уже намного меньше, чем ситуация на Ближнем Востоке, где конец весны стал временем успеха и экспансии ИГ, - группировка захватила значительные территории Ирака и Сирии. Несколько месяцев международное сообщество беспомощно наблюдало за уничтожением бесценных античных памятников Пальмиры. Действия международной коалиции во главе с США продвижение ИГ остановить не могли. Параллельно развивался внутренний сирийский кризис, по-прежнему основанный на противостоянии армии Башара Асада и оппозиционных ему группировок.
Одним из поворотных моментов происходящего стало подключение к сирийскому театру военных действий России - с 30 сентября по просьбе Асада самолеты ВКС РФ начали операцию против ИГ в Сирии. Чуть ли не с самого первого дня США выступили с заявлением, что российские бомбы в основном попадают не по террористам, а сирийской оппозиции. Москва отрицает это, но при этом добавляет, что часть оппозиции на самом деле является террористами. И без того сложная ситуация вокруг Сирии стала еще хуже после того, как 24 ноября турецкий истребитель F-16 сбил российский бомбардировщик Су-24. Официальная Анкара заявила, что российский самолет уничтожили в результате нарушения им воздушного пространства Турции, что Москва категорически опровергла и заявила о "предательском ударе в спину" со стороны Турции. В результате беспрецедентного ухудшения российско-турецких отношений политически и экономически пострадали обе стороны. Эксперты предрекают возможные осложнения в виде противостояния в зоне проливов Босфор и Дарданеллы, а также на сирийско-турецкой и турецко-иракской границах, где продолжает разыгрываться "курдская карта". Россия и Турция также обвиняют друг друга в причастности к нелегальным закупкам нефти у ИГ, то есть, по сути, в финансировании боевиков.
Сам сирийский кризис разрешается в "венском формате", состоящем из глав МИД почти 20 государств, а также представителей ЛАГ, ОИС и ЕС. Согласована "дорожная карта" политических изменений в Сирии, однако внятного согласия по поводу дальнейшей судьбы Асада, а также перечня террористических организаций, действующих на территории Сирии и Ирака, так и не достигнуто.
В конце года СА заявила о создании Исламской антитеррористической коалиции, куда войдут 34 страны, за исключением Ирака, Ирана, Сирии и Омана, что может внести существенные коррективы в расклад сил на Ближнем Востоке.
Теракты
2015 стал годом жестоких показательных терактов. Все началось в январе, когда в Париже произошла расправа над сотрудниками редакции сатирического журнала Charlie Hebdo. Эта трагедия вызвала много споров относительно свободы слова, истинного предназначения сатиры, а также нынешнего состояния европейских ценностей. Франция усилила меры безопасности, но все равно не смогла предотвратить события    13 ноября, когда в нескольких районах Парижа террористы открыли беспорядочный огонь, убив 130 человек. Произошедшее потрясло не только французов, но и весь мир. Ведь ИГ продемонстрировало, что имеет возможности действовать не только в Сирии и Ираке, но и далеко за пределами Ближнего Востока.    26 июня в Тунисе террористы на лодке через море проникли на территорию отеля Imperial Marhaba и расстреляли 40 отдыхающих на пляже туристов, в основном граждан ЕС. 10 октября два взрыва прогремели в Анкаре, унеся жизни свыше 100 человек, в основном молодых людей, что стало самым кровавым терактом в истории республики. 31 октября в небе над Синаем был взорван российский самолет A321, следовавший рейсом в Петербург из Шарм-эш-Шейха, в результате чего погибли 224 человека - в основном возвращающиеся с отдыха россияне. Случившееся нанесло сильный удар по египетскому турбизнесу, подчеркнуло проблему напичканного террористами Северного Синая и выявило возможную угрозу для Суэцкого канала. Происходили также многочисленные нападения в африканских странах, большей частью руками группировки "Боко харам", в Афганистане, Пакистане, Ливане, Кувейте и других странах.
Политическая борьба
Уходящий год отметился всплеском правых и левых радикальных сил в Европе. В Греции это коалиция леворадикалов СИРИЗА, в Испании - партия Podemos ("Мы можем"), в Германии - движение ПЕГИДА ("Патриотические европейцы против исламизации Запада") и т.п. В ходе региональных выборов во Франции удалось отсрочить приход к власти "Национального фронта" с уже всемирно популярной Марин Ле Пен. Это показало кризис европейских системных партий, использующих традиционное разделение на центристских "правых" и "левых". Теперь в Европе линия разлома проходит по распределению на "своих" и "чужих", и на сцену выходят крайне правые и крайне левые, которые учатся находить между собой общий язык. Распад двухпартийной системы идет рука об руку с миграционным кризисом, вопросами о том, до какой степени нужны Европе толерантность и политкорректность, угрозами национальной безопасности. Наверняка в будущем году все эти вопросы также будут подниматься в Великобритании, где в 2015 году внушительного успеха достигла Консервативная партия во главе с действующим премьер-министром Дэвидом Кэмероном. Кэмерон обещал британцам референдум о членстве в ЕС и более тщательное внимание к проблемам миграции.
Среди важных и показательных политических процессов, безусловно, стоит отметить внутренние события в Турции, которая за 2015 год пережила два круга парламентских выборов. Если по результатам первых выборов не удалось сформировать правящую коалицию, то после вторых выборов Турция вернулась к однопартийной системе управления - правящая Партия справедливости и развития получила право единолично создать правительство и управлять страной. Нынешний президент Турции Реджеп Тайиб Эрдоган на этом останавливаться не собирается и считает, что стране необходимы президентская форма правления, а также новая конституция.
Мигранты
Турция и Европа в 2015 году оказались тесно связаны миграционным кризисом. С конца весны в Европу постепенно нарастал приток беженцев из стран Северной Африки. В конце же лета и в сентябре в страны ЕС хлынул поток беженцев уже из Сирии и других стран Ближнего Востока. Считается, что в 2015 году до Европы добрались более    1 млн. мигрантов, но есть основания предполагать, что в реальности эта цифра достигает 1,5 млн. Их дорога, главным образом, пролегает через территорию Турции, а дальше по морю в Грецию или Италию. Не все могут добраться до "обетованной земли" - много беженцев, в том числе детей, утонуло в водах Эгейского и Средиземного морей. Миграционный кризис вызвал политические разногласия внутри ЕС и поставил на новый уровень проблемы с безопасностью, поскольку под видом беженцев в Старый Свет проникают террористы. Больше всего мигрантов приняла Германия, что было поддержано политикой канцлера Ангелы Меркель. Впрочем, в стране ее усилия "открытых дверей" далеко не у всех вызывают одобрение. Недовольство действиями Берлина сказалось и на неформальном лидерстве Берлина в ЕС. Пожалуй, в 2016 году дальнейшие повороты карьеры Меркель и роли Германии на мировой сцене могут стать одними из самых интересных политических сюжетов.
Иран
2015 год войдет в историю как год прорыва в разрешении кризиса вокруг иранской ядерной программы. В июле состоялось подписание исторического соглашения между Ираном и "шестеркой" международных посредников (пять постоянных членов СБ плюс Германия). Экспертное сообщество заявило, что "в отношениях Ирана с мировым сообществом начался новый этап". В обмен на соблюдение строгих ограничений в этой сфере Ирану обещали смягчение санкций. Последствия возвращения Исламской Республики на международную арену - и политические, и экономические - думается, наиболее ярко выявит наступающий год.
Все вместе
Политические лидеры мира под конец года все-таки нашли в себе силы отвлечься от экономики и войн и уделили время проблемам климата. Ожидается, что документ объединит усилия буквально всего человечества в борьбе с изменениями климата, чтобы сохранить остатки здоровой окружающей среды. Соглашение одобрили все 195 стран, принявшие участие в саммите в Париже, и 22 апреля 2016 года в Нью-Йорке планируется провести его официальное подписание. В 2020 году, когда истечет срок действия Киотского климатического протокола, начнет свою работу Парижское соглашение.
За два же месяца до этого все мировые лидеры собрались на 70-ю юбилейную сессию Генассамблеи ООН. Мировые лидеры получили возможность высказать свою позицию по поводу волнующих конкретно их страны и весь остальной мир вопросов. Звучали разные оценки, выводы и обвинения, но каждая речь, конечно, заканчивалась миролюбивыми призывами. Однако спустя 70 лет после окончания Второй мировой войны очевидно, что международная политическая система не стала лучше и безопаснее. Более того, все чаще звучат опасения по поводу развязывания третьей мировой войны. Нет никаких сомнений, что 2016 год принесет развитие всем знаковым и критическим событиям года уходящего, и простым он явно не будет. Но хочется надеяться, что хотя бы в планетарном масштабе человечество "красную линию" не перейдет.