Gürcüstan hökuməti yeni enerji siyasətinin əsassız olduğunu anlamağa başlayıb
Gürcüstanın Baş nazirinin müavini və Energetika naziri Kaxa Kaladzenin 2015-ci il dekabrın sonlarında İsveçrədə "Qazprom" rəhbərliyi ilə gizli danışıqlar aparmasının üzə çıxması ölkədə növbəti daxili-siyasi gərginliyə səbəb olub. Görüşün keçirildiyini ictimaiyyətə politoloq Soso Siskarişvili açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, "Gürcü arzusu" hökuməti Azərbaycandan aldığı qazın 50%-ni Rusiya qazı ilə əvəzləməyi düşünür. Bu sövdələşməyə məsul olması nəzərdə tutulan "Tərəfdaş fondu" isə sabiq baş nazir, oliqarx Bidzina İvanişviliyə məxsusdur.
Gürcüstan hökumətinin alternativ qaz mənbələri tapmaq istəyi hələ ötən ilin payızında üzə çıxmışdı. Bunu tamamilə təbii saymaq olardı. Lakin burada bir "əmma" var. Azərbaycan dəfələrlə Gürcüstanın qaz bazarındakı inhisarçı mövqeyinə zidd olaraq, "mavi yanacaq"ı bu qonşusuna kifayət qədər aşağı qiymətlərlə satıb, sosial güzəştlər paketi verib (üstəlik, ölkədəki bütün kilsələr, məbədlər, məscidlər dinindən asılı olmayaraq, qazla pulsuz təmin olunur) və lazımi həcmdə qaz tədarük edib. Hər halda, Azərbaycan nefti və qazını dünya bazarlarına daşıyan əsas boru xətləri məhz Gürcüstan ərazisindən keçir və Azərbaycan bu ölkədə ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi sabitliyin qorunub-saxlanmasında hər kəsdən çox maraqlıdır.
"Gürcü arzusu"nun niyyəti isə, deyəsən, fərqlidir. Ölkənin Energetika naziri Kaxa Kaladzenin sözlərinə görə, Gürcüstanın qaza olan tələbatı ildən-ilə artır və artıq Azərbaycan qonşusuna "mavi yanacaq" tədarükünü artırmaq üçün texniki imkanlara malik deyil. Nazirin sözlərinə görə, qazı Gürcüstana daşıyan boru xətlərinin ötürücülük qabiliyyəti buna imkan vermir. Bu səbəbdən, Kaladze alternativ kimi Rusiya qazını görür. Qeyd edək ki, hazırda Gürcüstan "Qazprom"dan Ermənistana nəql edilən Rusiya qazına görə, tranzithaqqı kimi "mavi yanacaq" alır. Nazirin ən maraqlı bəyanatı isə "Qazprom"un Gürcüstana, hətta Azərbaycan qazından ucuz "mavi yanacaq" verməyə hazır olmasıdır. Bu mənada, Rusiya inhisarçısının konkret təklifləri ilə tanış olmaq maraqlı olardı. Lakin Kaladze rəqəmləri açıqlamağı lazım bilməyib.
Qiymət məsələsinə qayıdacağıq. Hələlik isə qaz tədarükünün şaxələndirilməsi məsələsinə toxunaq. Gürcüstanda faktiki olaraq, paradoksal vəziyyət yaranıb - bütün Avropa Rusiyadan, xüsusilə "Qazprom"dan asılılığı azaltmaq üçün alternativ enerji resursları mənbəyi axtarır. Bunun üçün ilk variant kimi, Azərbaycan qazının idxal imkanlarını nəzərdən keçirir, Gürcüstanda isə hər şey əksinə baş verir. Görünür, Gürcüstan hökuməti 2006-cı ilin qışını unudub. Həmin il qonşu ölkəni donmaqdan məhz Azərbaycan qazı xilas etmişdi. "Rusiyanın 2006-cı ilin qışında qaz xəttində, elektrik enerjisi naqillərində bilərəkdən qəza törədərək, Gürcüstanı qazsız, işıqsız qoyduğu zaman hansı dəhşətli durumla üzləşdiyimizi Gürcüstan ictimaiyyəti yaxşı xatırlayır. İnsanlar "Qazprom"la intensiv əməkdaşlığın hansı nəticələr verə biləcəyini anlayır və bu səbəbdən də bu əməkdaşlığa qarşı çıxır", - deyə Gürcüstan Xarici İşlər nazirinin sabiq müavini Nikoloz Vaşakidze bildirib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Bakının Gürcüstana istədiyi qədər qaz ixrac etməyə hazır olduğuna dair bəyanatına münasibət bildirən sabiq nazir deyib: "Bizim Azərbaycan Prezidentinə inanmaq üçün bütün əsaslarımız var. İndiyədək onun sözünə əməl etməməsi halına rast gəlinməyib. İkitərəfli əməkdaşlığa gəlincə o, bizim son 25 ildə yorulmadan qurduğumuz möhkəm təməl üzərində formalaşıb. Heç bir anlıq konyuktura bu münasibətləri ciddi şəkildə sarsıda bilməz".
"Qazprom"la razılaşma Kreml ilə Gürcüstanın uzunmüddətli maraqlarına zidd geosiyasi sövdələşməyə getməkdir". Bunu isə eks-prezident Mixail Saakaşvilinin müxalifətçi "Vahid Milli Hərəkat" (VMH) Partiyasından olan silahdaşı Nuqzar Siklauri Rusiyanın "Kommersant" qəzetinə açıqlamasında bildirib. "Azərbaycan kimi sınaqdan çıxmış tərəfdaşla əməkdaşlıqdan imtina edərək, əvəzində, ərazimizin 20%-ni işğal etmiş düşmən dövlətlə sövdələşmə bağlamaq olarmı?" - deyə digər müxalifətçi deputat David Darçiaşvili sual edib. Müxalifət narahatdır ki, Gürcüstanın qaz təchizatını artıran Rusiya ondan yeni güzəştlər, o cümlədən Abxaziya üzərindən Rusiyadan Ermənistana dəmir yolu hərəkətinin bərpasını tələb edəcək.
VMH artıq "Qazprom"la razılaşmaya etiraz olaraq, Tiflisdə bir neçə nümayiş keçirib. İndi isə o, Rusiya inhisarçısı ilə hər hansı razılaşmanın imzalanacağı təqdirdə, miqyaslı etiraz aksiyalarına başlayacağını bildirir. Gürcüstan hökuməti isə bunu müxalifətin başlamaqda olan seçki kampaniyası ərəfəsində siyasi dividend qazanmaq cəhdi kimi qiymətləndirir. "Əgər keçmiş hakim partiya olan VMH-nin timsalında müxalifəti enerji məsələləri narahat edirsə, onlar vaxtilə bu qədər elektrik stansiyasını Rusiya şirkətlərinə satmamalı idilər. Onlar magistral qaz kəmərini belə, Rusiyaya satmağa cəhd göstərmişdilər", - deyə Gürcüstan Baş nazirinin Rusiya ilə münasibətlər üzrə xüsusi nümayəndəsi Zurab Abaşidze  bildirib.
Qayıdaq qiymət məsələsinə. Gürcüstanın Energetika nazirinin müavini Mariam Valişvili bildirib ki, ölkə əhalisi "mavi yanacaq"ı sosial paketə uyğun olaraq, 1000 kubmetri 120 dollardan alır (yeri gəlmişkən, manatın 2015-ci ilin fevralında devalvasiyaya uğramasınadək Azərbaycanda da qaz əhaliyə bu qiymətlə satılıb). Valişvili qazın istilik enerjisi stansiyalarına satış qiymətini də açıqlayıb - 143 dollar. Kommersiya qazının qiyməti isə istehlakçılardan asılı olaraq dəyişir və orta hesabla, 260 dollar təşkil edir. Bu qiymət SOCAR-ın tədarük etdiyi və Gürcüstanın tranzit haqqı kimi, "Şahdəniz" yatağından pulsuz aldığı qazın qarışması ilə formalaşır.
Məlumdur ki, Azərbaycan qazı regionda ən ucuz qazdır - istər Rusiya, istərsə də İran qazı ilə müqayisədə. Bu qiymətin müəyyənəşdirilməsində əsas meyar isə Azərbaycanla Gürcüstanın yaxın olmasıdır. Azərbaycan qazı Gürcüstanla sərhədədək 500 kilometr yol qət edirsə, "Qazprom" Sibirdəki yataqlarından hasil olunan "mavi yanacaq"ı gürcülərə 2 min kilometrdən artıq məsafə qət etməklə çatdırmalıdır. Qazın qiymətinin formalaşmasında, az qala, əsas amil isə məhz daşınma məsafəsidir. Hələ bu yaxınlaradək "Qazprom" özü Dağıstanı "mavi yanacaq"la təmin etmək üçün SOCAR-dan qaz alırdı. Çünki onun öz qazını Dağıstana nəql etməsi məhz nəqliyyat xərcləri üzündən baha başa gəlirdi. Odur ki, "Qazprom"un Gürcüstana Azərbaycan qazından ucuz "mavi yanacaq"ı hansı iqtisadi hesablamalarla satmağa hazır olduğu aydın deyil. Bunu yalnız siyasi məqamlarla izah etmək mümkündür - nəzərə alınmalıdır ki, Rusiya xarici maraqlarını təmin etmək üçün "Qazprom"dan çox istifadə edir.
Bu baxımdan, Ermənistan nümunəsi kifayət qədər maraqlıdır. İrəvan Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) qoşulanadək, "Qazprom"dan qazın 1000 kubmetrini 270 dollara alırdı. Üstəlik, o zaman Ermənistan rəhbərliyi Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasına dair danışıqlar aparırdı. "Qazprom" isə onların bu sənədi imzalayacaqları təqdirdə, qiymətləri bazar səviyyəsinə qaldıracağını bildirirdi. Sonda Ermənistan Aİİ-yə qoşuldu və bundan dərhal sonra Rusiya Ermənistan üçün qazla bağlı gömrük rüsumlarını sıfırladı. Nəticədə, ermənilərə satılan qazın 1000 kubmetrinin qiyməti 190 dollaradək düşdü. Bundan sonra Ermənistana daha 25 dollarlıq endirim edildi. Nəticədə, indi Ermənistan "Qazprom"dan ən ucuz qaz alan ölkədir - 1000 kubmetri 165 dollar. Bununla yanaşı, ölkənin bütün qaz infrastrukturu "Qazprom"un nəzarətindədir. Bu da son deyil - Ermənistanın siyasi müstəqilliyi belə, böyük suallar doğurur. Bu cür analoji gedişatla Gürcüstan üçün Rusiyadan lap elə kommersiya qazının tədarükünü artırmaq vacibdirmi? Üstəlik, Tiflis kommersiya qazını Azərbaycandan almaqla, sosial layihələrin reallaşdırılmasında SOCAR-ın maliyyə dəstəyini hiss edir, dini obyektlərin "mavi yanacaq"la pulsuz təchizatına nail olur.
İstənilən halda, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev danışıqlar aparmaq üçün Tiflisdə olub və orada Baş nazir Georgi Kvirikaşvili və Kaxa Kaladze ilə görüşüb. Kaladze ilə görüşdə Gürcüstana qaz nəql edən boru xəttinin gücünün artırılması istiqamətində işlərin görülməsi, sutkada 1 milyon kubmetrlik təchizatın 7 milyonadək artırılması haqqında razılığa gəlinib. Tərəflər yay və qış mövsümlərində qaz tədarükünün balanslaşdırılması məqsədilə qaz anbarının tikilməsinə dair razılıq əldə ediblər.
Bununla yanaşı, maraqlıdır ki, Kaxa Kaladze görüşdən sonra, Azərbaycanın onun ölkəsinin qaza olan tələbatını ödəyə bilməyəcəyini bir daha dilə gətirib. "Biz əlavə qaz tədarükü üçün texniki imkanların olmaması haqqında danışdıq. İl ərzində belə olub və biz boşluğu "Qazprom"un qazı ilə doldurmuşuq. Yəqin ki, gələcəkdə də belə olacaq. Bizim bu problemi həll etmək imkanlarımız var. Lakin bunun üçün əlavə investisiyalar tələb olunur", - deyə Kaladze qeyd edib. Nazir onu da deyib ki, Gürcüstan əlavə qaz həcmini 2019-cu ildə, "Şahdəniz" yatağının ikinci fazasının işlənməsinin başa çatmasından sonra almağı gözləyir. O vaxta əlavə ixrac boru xətti tikiləcək və Azərbaycan qazının Gürcüstandan tranzit həcmi artırılacaq. Yəni, Kaladzenin sözlərindən belə çıxır ki, Gürcüstan hökuməti "Qazprom"dan qaz almaqda israrlıdır. Bu mənada, SOCAR-ın nə qədər təmkinli olacağı maraq doğurur. Axı, gəlirlərin azalması şirkətin sosial öhdəliklərinə də təsir edə bilər. Hər halda, məhz SOCAR Gürcüstanın qazlaşdırılmasına vəsait xərcləməklə, onun qaz istehlakının artmasına imkan yaradıb. Belə çıxır ki, Azərbaycan şirkəti bu işləri sonda bundan başqa şirkətin bəhrələnməsi üçün görüb.
Bununla yanaşı, deyəsən, Kaladzenin rəhbərlik etdiyi qurumda artıq yeni qaz macərasının əsassız olduğunu anlamağa başlayıblar. Söhbət, xüsusilə ictimaiyyətin iradəsi əleyhinə olaraq, "Qazprom"la yaşanmaqda olan macəradan gedir. Gürcüstanın Energetika nazirinin müavini Mariam Valişvili bildirib ki, nazirlik "Qazprom"la Ermənistana qaz nəqlinə görə tranzithaqqının "mavi yanacaq"la deyil, pula ödənilməsi versiyasını müzakirə edir. Bu halda, əldə ediləcək vəsait Azərbaycandan əlavə qaz alınmasına yönəldilə bilər. Nazir müavininin sözlərinə görə, bu variant SOCAR ilə danışıqlarda müzakirə edilib. Valişvili "Trend" agentliyinə müsahibəsində Rusiya qazının tam şəkildə əvəz olunmasının mümkünsüzlüyünü, bu səbəbdən, Tiflisin istənilən halda, "Qazprom"la danışıqlar aparacağını söyləyib. Bununla yanaşı, nazir müavini Rusiya tərəfinin təklif etdiyi qiymətlərin kifayət qədər yüksək olduğu, Azərbaycanın isə onlara qazı çox sərfəli qiymətlə satdığını bildirib.
Valişvilinin bu bəyanatı faktiki olaraq, onun rəhbərinin mövqeyinə tam ziddir. Lakin unutmaq lazım deyil ki, onun rəhbərinin də rəhbəri var. Odur ki, Valişvili bəlkə də Gürcüstan hökumətinin qaz məsələsindəki strategiyasının artıq dəyişdiyini ifadə edib.

НОВАЯ ГАЗОВАЯ АВАНТЮРА
Новый виток внутриполитической напряженности вызвали секретные переговоры вице-премьера и министра энергетики Грузии Кахи Каладзе с руководством "Газпрома", прошедшие в конце декабря 2015 года в Швейцарии.
Информацию о них раскрыл политолог Сосо Цискаришвили, по информации которого правительство "Грузинской мечты" собирается на 50% заменить азербайджанский газ российским, и ответственным за эту сделку будет "Партнерский фонд", принадлежащий бывшему премьер-министру, олигарху Бидзине Иванишвили.
О желании правительства Грузии найти альтернативные источники газа известно еще с осени минувшего года. Казалось бы, вполне естественное стремление, если бы не одно "но". Азербайджан ни разу не злоупотреблял своими монопольными позициями на грузинском газовом рынке, предоставляя западному соседу и низкие цены, и пакет социальных уступок (бесплатное снабжение газом всех церквей, храмов и мечетей, независимо от конфессии), и необходимый объем поставок. Ведь именно через Грузию проходят основные трубопроводы экспорта азербайджанской нефти и газа на мировой рынок. И Азербайджан как никто иной заинтересован в общественно-политической стабильности и социально-экономической обеспеченности Грузии.
Но у "Грузинской мечты", видимо, расчеты другие. По словам министра энергетики Кахи Каладзе, потребности Грузии с каждым годом растут, и у Азербайджана уже нет технических возможностей нарастить поставки газа. Этому препятствует и пропускная способность газопроводов, доставляющих газ в Грузию. Поэтому, по мнению Каладзе, альтернативой является российский газ, который Грузия и без того получает в качестве транзитной платы за поставки в Армению. И самым интересным заявлением Каладзе стало то, что "Газпром" готов поставлять газ в Грузию по ценам, даже дешевле азербайджанских. Было бы весьма интересно ознакомиться с конкретными предложениями российской монополии, но Каладзе предпочел цифр не называть.
К вопросу цен мы еще вернемся, но сначала стоит рассмотреть вариант диверсификации поставок газа. Фактически в Грузии возникает парадоксальная ситуация: вся Европа ищет возможности альтернативных поставок энергоресурсов для уменьшения зависимости от России, в частности "Газпрома", и рассматривает для этого в качестве первоочередной возможности азербайджанский газ, а в Грузии все происходит с точностью до наоборот. Видимо, в правительстве Грузии забыли зиму 2006 года, когда именно азербайджанский газ спас соседнее государство от замерзания. "Общественность Грузии хорошо помнит, в каком ужасном положении мы оказались, когда Россия, инсценировав аварию на газопроводе и линиях электропередачи, оставила Грузию без газа и электричества холодной зимой 2006 года. Люди прекрасно понимают, чем чревато излишне интенсивное сотрудничество с "Газпромом", потому-то они и против", - напоминает бывший замминистра иностранных дел Грузии Николоз Вашакидзе. Комментируя слова президента Ильхама Алиева о том, что Азербайджан готов поставлять Грузии столько газа, сколько ей потребуется, он сказал: "У нас есть все основания доверять президенту Азербайджана. Не было случая, чтобы он не сдержал своего слова. Что касается двустороннего сотрудничества, то оно создано на прочной основе, которую мы неустанно создавали последние 25 лет, и никакая сиюминутная конъюнктура их серьезно поколебать не сможет". "Соглашение с "Газпромом" означает геополитическую сделку с Кремлем во вред долгосрочным интересам Грузии", - объяснил российской газете "Коммерсантъ" соратник экс-президента Михаила Саакашвили по оппозиционной партии "Единое национальное движение" (ЕНД) Нугзар Циклаури. "Непонятно, как можно отказываться от сотрудничества с проверенным партнером - Азербайджаном и заключать сделку с вражеским государством, оккупировавшим 20% нашей территории", - заявил другой оппозиционный депутат Давид Дарчиашвили. Оппозиция опасается, что после роста поставок газа Россия потребует от Грузии новых уступок, в том числе возобновления железнодорожного движения из РФ в Армению через Абхазию.
ЕНД уже провело несколько акций протеста в Тбилиси против соглашения с "Газпромом" и грозит начать масштабные протесты в случае достижения каких-либо соглашений с российской монополией. При этом в правительстве Грузии видят в этих протестах попытки получить политические дивиденды в ходе начавшейся предвыборной кампании. "Если сегодняшнюю оппозицию в лице бывшей партии власти "Единое национальное движение" так волнуют вопросы энергетики, то они в свое время не должны были продавать столько электростанций российским компаниям. Они даже пытались продать России магистральный газопровод", - напоминает спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зураб Абашидзе.
Но вернемся к вопросу о цене на газ. По заявлению замминистра энергетики Грузии Мариам Валишвили, население получает газ по социальному пакету по цене $120 за 1000 кубометров (кстати, столько же стоил газ для азербайджанского населения до девальвации маната в феврале 2015 года), теплоэлектростанции - по цене $143, стоимость же коммерческого газа колеблется в зависимости от потребителей и в среднем составляет $260. Эта цена формируется из смеси поставок газа SOCAR, а также бесплатных объемов, получаемых Грузией от транзита газа с месторождения "Шахдениз".
Известно, что азербайджанский газ является самым дешевым в регионе в сравнении как с российским газом, так и иранским. И самым главным критерием цены является близость Азербайджана к Грузии. Азербайджанский газ до границы с Грузией проходит порядка 500 км, тогда как "Газпрому" потребуется "тащить" газ из своих сибирских месторождений на расстояние свыше 2 тыс. км. А именно протяженность доставки газа играет чуть ли не основную роль в формировании цены на газ. Еще до недавнего времени сам "Газпром" закупал газ у SOCAR, чтобы снабжать Дагестан, так как доставка собственного "голубого топлива" обходилась дороже именно из-за транспортных расходов. Поэтому непонятно, на основании каких экономических расчетов "Газпром" готов предоставлять Грузии газ дешевле, чем Азербайджан. Единственным оправданием является только политическая составляющая, учитывая, что РФ весьма активно использует "Газпром" для продвижения своих внешнеполитических интересов.
В этой связи весьма примечателен пример Армении. До вступления в Евразийский экономический союз Армения закупала газ у "Газпрома" по $270 за 1000 кубометров. При этом тогда еще руководство Армении вело активные переговоры с ЕС о подписании соглашения об ассоциации. В случае подписания такого соглашения "Газпром" грозился повысить цены до рыночного уровня. Сразу же после подписания соглашения о вступлении в ЕАЭС РФ обнулила таможенные пошлины на газ для Армении, что привело к снижению стоимости до $190. Затем Армении была предоставлена еще одна скидка в $25. В результате Армения имеет самые низкие цены на газ - $165 за 1000 кубометров, но при этом вся газовая инфраструктура находится в руках "Газпрома", да и политическая независимость государства оставляет большие вопросы.
С такими исходными данными необходимо ли Грузии увеличивать поставки пусть даже коммерческого газа из России? Особенно в условиях, когда, покупая коммерческий газ у Азербайджана, Грузия заручается финансовой поддержкой SOCAR в реализации социальных проектов, в том числе обеспечивая бесплатное газоснабжение религиозных учреждений.
Как бы то ни было, глава SOCAR Ровнаг Абдуллаев отправился на переговоры в Тбилиси, где провел встречу с премьер-министром Георгием Квирикашвили и Кахой Каладзе. По итогам встречи с Каладзе была достигнута договоренность о проведении работ по расширению мощности трубопровода в Грузию и наращивании поставок на 1 млн. кубометров в сутки - до 7 млн. Также стороны договорились о строительстве газохранилища, чтобы сбалансировать поставки в летний и зимний периоды.
При этом интересно, что Каха Каладзе после встречи еще раз заявил, что Азербайджан не сможет удовлетворить все потребности Грузии.
"Мы говорили, что технически невозможно получить дополнительные объемы газа, так было на протяжении лет, и этот дефицит мы заполняли газом "Газпрома", и, наверное, так будет и в будущем. У нас есть возможность решить эту проблему, но для этого нужно будет вложить дополнительные инвестиции", - сказал Каладзе. При этом министр сообщил, что Грузия ожидает получения дополнительного объема газа в 2019 году после завершения второй фазы проекта "Шахдениз", когда будет построен новый экспортный газопровод и возрастут объемы транзита азербайджанского газа через Грузию. То есть со слов Каладзе получается, что правительство Грузии продолжает настаивать на закупках газа из "Газпрома". В этой связи интересно, насколько терпеливой окажется SOCAR, ведь лишение возможностей заработать может отразиться и на социальных обязательствах компании. И, в конце концов, именно SOCAR, вкладывая средства в газификацию Грузии, способствовала росту потребления газа. Получается, что азербайджанская компания сеяла, чтобы плоды пожинала другая компания.
Между тем, видимо, в ведомстве Каладзе уже начинают осознавать несостоятельность новой газовой авантюры, особенно с "Газпромом", вопреки воле своего же общества.
По утверждению замминистра энергетики Грузии Мариам Валишвили, ведомство обсуждает с "Газпромом" возможность оплаты транзита в Армению не газом, а деньгами. А за счет этих доходов можно закупать недостающий объем у Азербайджана. По ее словам, вероятность такой замены обсуждалась на переговорах с SOCAR. При этом в интервью агентству Trend Валишвили отметила, что полностью заменить российский газ не получится, и поэтому Грузия проводит переговоры с "Газпромом". Однако, по ее словам, цены, предлагаемые российской стороной, достаточно высоки, при том что Азербайджан продает газ по очень конкурентной и выгодной цене.
Это заявление Валишвили фактически полностью противоречит позиции ее шефа. Но не стоит забывать, что у ее шефа тоже есть шеф. И вполне вероятно, что именно Валишвили озвучила изменение стратегии правительства Грузии в решении газовых вопросов.