Gürcüstan hökuməti yeni enerji siyasətinin əsassız olduğunu anlamağa başlayıb
Gürcüstanın Baş nazirinin müavini və Energetika naziri Kaxa Kaladzenin 2015-ci il dekabrın sonlarında İsveçrədə "Qazprom" rəhbərliyi ilə gizli danışıqlar aparmasının üzə çıxması ölkədə növbəti daxili-siyasi gərginliyə səbəb olub. Görüşün keçirildiyini ictimaiyyətə politoloq Soso Siskarişvili açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, "Gürcü arzusu" hökuməti Azərbaycandan aldığı qazın 50%-ni Rusiya qazı ilə əvəzləməyi düşünür. Bu sövdələşməyə məsul olması nəzərdə tutulan "Tərəfdaş fondu" isə sabiq baş nazir, oliqarx Bidzina İvanişviliyə məxsusdur.
Gürcüstan hökumətinin alternativ qaz mənbələri tapmaq istəyi hələ ötən ilin payızında üzə çıxmışdı. Bunu tamamilə təbii saymaq olardı. Lakin burada bir "əmma" var. Azərbaycan dəfələrlə Gürcüstanın qaz bazarındakı inhisarçı mövqeyinə zidd olaraq, "mavi yanacaq"ı bu qonşusuna kifayət qədər aşağı qiymətlərlə satıb, sosial güzəştlər paketi verib (üstəlik, ölkədəki bütün kilsələr, məbədlər, məscidlər dinindən asılı olmayaraq, qazla pulsuz təmin olunur) və lazımi həcmdə qaz tədarük edib. Hər halda, Azərbaycan nefti və qazını dünya bazarlarına daşıyan əsas boru xətləri məhz Gürcüstan ərazisindən keçir və Azərbaycan bu ölkədə ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi sabitliyin qorunub-saxlanmasında hər kəsdən çox maraqlıdır.
"Gürcü arzusu"nun niyyəti isə, deyəsən, fərqlidir. Ölkənin Energetika naziri Kaxa Kaladzenin sözlərinə görə, Gürcüstanın qaza olan tələbatı ildən-ilə artır və artıq Azərbaycan qonşusuna "mavi yanacaq" tədarükünü artırmaq üçün texniki imkanlara malik deyil. Nazirin sözlərinə görə, qazı Gürcüstana daşıyan boru xətlərinin ötürücülük qabiliyyəti buna imkan vermir. Bu səbəbdən, Kaladze alternativ kimi Rusiya qazını görür. Qeyd edək ki, hazırda Gürcüstan "Qazprom"dan Ermənistana nəql edilən Rusiya qazına görə, tranzithaqqı kimi "mavi yanacaq" alır. Nazirin ən maraqlı bəyanatı isə "Qazprom"un Gürcüstana, hətta Azərbaycan qazından ucuz "mavi yanacaq" verməyə hazır olmasıdır. Bu mənada, Rusiya inhisarçısının konkret təklifləri ilə tanış olmaq maraqlı olardı. Lakin Kaladze rəqəmləri açıqlamağı lazım bilməyib.
Qiymət məsələsinə qayıdacağıq. Hələlik isə qaz tədarükünün şaxələndirilməsi məsələsinə toxunaq. Gürcüstanda faktiki olaraq, paradoksal vəziyyət yaranıb - bütün Avropa Rusiyadan, xüsusilə "Qazprom"dan asılılığı azaltmaq üçün alternativ enerji resursları mənbəyi axtarır. Bunun üçün ilk variant kimi, Azərbaycan qazının idxal imkanlarını nəzərdən keçirir, Gürcüstanda isə hər şey əksinə baş verir. Görünür, Gürcüstan hökuməti 2006-cı ilin qışını unudub. Həmin il qonşu ölkəni donmaqdan məhz Azərbaycan qazı xilas etmişdi. "Rusiyanın 2006-cı ilin qışında qaz xəttində, elektrik enerjisi naqillərində bilərəkdən qəza törədərək, Gürcüstanı qazsız, işıqsız qoyduğu zaman hansı dəhşətli durumla üzləşdiyimizi Gürcüstan ictimaiyyəti yaxşı xatırlayır. İnsanlar "Qazprom"la intensiv əməkdaşlığın hansı nəticələr verə biləcəyini anlayır və bu səbəbdən də bu əməkdaşlığa qarşı çıxır", - deyə Gürcüstan Xarici İşlər nazirinin sabiq müavini Nikoloz Vaşakidze bildirib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Bakının Gürcüstana istədiyi qədər qaz ixrac etməyə hazır olduğuna dair bəyanatına münasibət bildirən sabiq nazir deyib: "Bizim Azərbaycan Prezidentinə inanmaq üçün bütün əsaslarımız var. İndiyədək onun sözünə əməl etməməsi halına rast gəlinməyib. İkitərəfli əməkdaşlığa gəlincə o, bizim son 25 ildə yorulmadan qurduğumuz möhkəm təməl üzərində formalaşıb. Heç bir anlıq konyuktura bu münasibətləri ciddi şəkildə sarsıda bilməz".
"Qazprom"la razılaşma Kreml ilə Gürcüstanın uzunmüddətli maraqlarına zidd geosiyasi sövdələşməyə getməkdir". Bunu isə eks-prezident Mixail Saakaşvilinin müxalifətçi "Vahid Milli Hərəkat" (VMH) Partiyasından olan silahdaşı Nuqzar Siklauri Rusiyanın "Kommersant" qəzetinə açıqlamasında bildirib. "Azərbaycan kimi sınaqdan çıxmış tərəfdaşla əməkdaşlıqdan imtina edərək, əvəzində, ərazimizin 20%-ni işğal etmiş düşmən dövlətlə sövdələşmə bağlamaq olarmı?" - deyə digər müxalifətçi deputat David Darçiaşvili sual edib. Müxalifət narahatdır ki, Gürcüstanın qaz təchizatını artıran Rusiya ondan yeni güzəştlər, o cümlədən Abxaziya üzərindən Rusiyadan Ermənistana dəmir yolu hərəkətinin bərpasını tələb edəcək.
VMH artıq "Qazprom"la razılaşmaya etiraz olaraq, Tiflisdə bir neçə nümayiş keçirib. İndi isə o, Rusiya inhisarçısı ilə hər hansı razılaşmanın imzalanacağı təqdirdə, miqyaslı etiraz aksiyalarına başlayacağını bildirir. Gürcüstan hökuməti isə bunu müxalifətin başlamaqda olan seçki kampaniyası ərəfəsində siyasi dividend qazanmaq cəhdi kimi qiymətləndirir. "Əgər keçmiş hakim partiya olan VMH-nin timsalında müxalifəti enerji məsələləri narahat edirsə, onlar vaxtilə bu qədər elektrik stansiyasını Rusiya şirkətlərinə satmamalı idilər. Onlar magistral qaz kəmərini belə, Rusiyaya satmağa cəhd göstərmişdilər", - deyə Gürcüstan Baş nazirinin Rusiya ilə münasibətlər üzrə xüsusi nümayəndəsi Zurab Abaşidze  bildirib.
Qayıdaq qiymət məsələsinə. Gürcüstanın Energetika nazirinin müavini Mariam Valişvili bildirib ki, ölkə əhalisi "mavi yanacaq"ı sosial paketə uyğun olaraq, 1000 kubmetri 120 dollardan alır (yeri gəlmişkən, manatın 2015-ci ilin fevralında devalvasiyaya uğramasınadək Azərbaycanda da qaz əhaliyə bu qiymətlə satılıb). Valişvili qazın istilik enerjisi stansiyalarına satış qiymətini də açıqlayıb - 143 dollar. Kommersiya qazının qiyməti isə istehlakçılardan asılı olaraq dəyişir və orta hesabla, 260 dollar təşkil edir. Bu qiymət SOCAR-ın tədarük etdiyi və Gürcüstanın tranzit haqqı kimi, "Şahdəniz" yatağından pulsuz aldığı qazın qarışması ilə formalaşır.
Məlumdur ki, Azərbaycan qazı regionda ən ucuz qazdır - istər Rusiya, istərsə də İran qazı ilə müqayisədə. Bu qiymətin müəyyənəşdirilməsində əsas meyar isə Azərbaycanla Gürcüstanın yaxın olmasıdır. Azərbaycan qazı Gürcüstanla sərhədədək 500 kilometr yol qət edirsə, "Qazprom" Sibirdəki yataqlarından hasil olunan "mavi yanacaq"ı gürcülərə 2 min kilometrdən artıq məsafə qət etməklə çatdırmalıdır. Qazın qiymətinin formalaşmasında, az qala, əsas amil isə məhz daşınma məsafəsidir. Hələ bu yaxınlaradək "Qazprom" özü Dağıstanı "mavi yanacaq"la təmin etmək üçün SOCAR-dan qaz alırdı. Çünki onun öz qazını Dağıstana nəql etməsi məhz nəqliyyat xərcləri üzündən baha başa gəlirdi. Odur ki, "Qazprom"un Gürcüstana Azərbaycan qazından ucuz "mavi yanacaq"ı hansı iqtisadi hesablamalarla satmağa hazır olduğu aydın deyil. Bunu yalnız siyasi məqamlarla izah etmək mümkündür - nəzərə alınmalıdır ki, Rusiya xarici maraqlarını təmin etmək üçün "Qazprom"dan çox istifadə edir.
Bu baxımdan, Ermənistan nümunəsi kifayət qədər maraqlıdır. İrəvan Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) qoşulanadək, "Qazprom"dan qazın 1000 kubmetrini 270 dollara alırdı. Üstəlik, o zaman Ermənistan rəhbərliyi Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasına dair danışıqlar aparırdı. "Qazprom" isə onların bu sənədi imzalayacaqları təqdirdə, qiymətləri bazar səviyyəsinə qaldıracağını bildirirdi. Sonda Ermənistan Aİİ-yə qoşuldu və bundan dərhal sonra Rusiya Ermənistan üçün qazla bağlı gömrük rüsumlarını sıfırladı. Nəticədə, ermənilərə satılan qazın 1000 kubmetrinin qiyməti 190 dollaradək düşdü. Bundan sonra Ermənistana daha 25 dollarlıq endirim edildi. Nəticədə, indi Ermənistan "Qazprom"dan ən ucuz qaz alan ölkədir - 1000 kubmetri 165 dollar. Bununla yanaşı, ölkənin bütün qaz infrastrukturu "Qazprom"un nəzarətindədir. Bu da son deyil - Ermənistanın siyasi müstəqilliyi belə, böyük suallar doğurur. Bu cür analoji gedişatla Gürcüstan üçün Rusiyadan lap elə kommersiya qazının tədarükünü artırmaq vacibdirmi? Üstəlik, Tiflis kommersiya qazını Azərbaycandan almaqla, sosial layihələrin reallaşdırılmasında SOCAR-ın maliyyə dəstəyini hiss edir, dini obyektlərin "mavi yanacaq"la pulsuz təchizatına nail olur.
İstənilən halda, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev danışıqlar aparmaq üçün Tiflisdə olub və orada Baş nazir Georgi Kvirikaşvili və Kaxa Kaladze ilə görüşüb. Kaladze ilə görüşdə Gürcüstana qaz nəql edən boru xəttinin gücünün artırılması istiqamətində işlərin görülməsi, sutkada 1 milyon kubmetrlik təchizatın 7 milyonadək artırılması haqqında razılığa gəlinib. Tərəflər yay və qış mövsümlərində qaz tədarükünün balanslaşdırılması məqsədilə qaz anbarının tikilməsinə dair razılıq əldə ediblər.
Bununla yanaşı, maraqlıdır ki, Kaxa Kaladze görüşdən sonra, Azərbaycanın onun ölkəsinin qaza olan tələbatını ödəyə bilməyəcəyini bir daha dilə gətirib. "Biz əlavə qaz tədarükü üçün texniki imkanların olmaması haqqında danışdıq. İl ərzində belə olub və biz boşluğu "Qazprom"un qazı ilə doldurmuşuq. Yəqin ki, gələcəkdə də belə olacaq. Bizim bu problemi həll etmək imkanlarımız var. Lakin bunun üçün əlavə investisiyalar tələb olunur", - deyə Kaladze qeyd edib. Nazir onu da deyib ki, Gürcüstan əlavə qaz həcmini 2019-cu ildə, "Şahdəniz" yatağının ikinci fazasının işlənməsinin başa çatmasından sonra almağı gözləyir. O vaxta əlavə ixrac boru xətti tikiləcək və Azərbaycan qazının Gürcüstandan tranzit həcmi artırılacaq. Yəni, Kaladzenin sözlərindən belə çıxır ki, Gürcüstan hökuməti "Qazprom"dan qaz almaqda israrlıdır. Bu mənada, SOCAR-ın nə qədər təmkinli olacağı maraq doğurur. Axı, gəlirlərin azalması şirkətin sosial öhdəliklərinə də təsir edə bilər. Hər halda, məhz SOCAR Gürcüstanın qazlaşdırılmasına vəsait xərcləməklə, onun qaz istehlakının artmasına imkan yaradıb. Belə çıxır ki, Azərbaycan şirkəti bu işləri sonda bundan başqa şirkətin bəhrələnməsi üçün görüb.
Bununla yanaşı, deyəsən, Kaladzenin rəhbərlik etdiyi qurumda artıq yeni qaz macərasının əsassız olduğunu anlamağa başlayıblar. Söhbət, xüsusilə ictimaiyyətin iradəsi əleyhinə olaraq, "Qazprom"la yaşanmaqda olan macəradan gedir. Gürcüstanın Energetika nazirinin müavini Mariam Valişvili bildirib ki, nazirlik "Qazprom"la Ermənistana qaz nəqlinə görə tranzithaqqının "mavi yanacaq"la deyil, pula ödənilməsi versiyasını müzakirə edir. Bu halda, əldə ediləcək vəsait Azərbaycandan əlavə qaz alınmasına yönəldilə bilər. Nazir müavininin sözlərinə görə, bu variant SOCAR ilə danışıqlarda müzakirə edilib. Valişvili "Trend" agentliyinə müsahibəsində Rusiya qazının tam şəkildə əvəz olunmasının mümkünsüzlüyünü, bu səbəbdən, Tiflisin istənilən halda, "Qazprom"la danışıqlar aparacağını söyləyib. Bununla yanaşı, nazir müavini Rusiya tərəfinin təklif etdiyi qiymətlərin kifayət qədər yüksək olduğu, Azərbaycanın isə onlara qazı çox sərfəli qiymətlə satdığını bildirib.
Valişvilinin bu bəyanatı faktiki olaraq, onun rəhbərinin mövqeyinə tam ziddir. Lakin unutmaq lazım deyil ki, onun rəhbərinin də rəhbəri var. Odur ki, Valişvili bəlkə də Gürcüstan hökumətinin qaz məsələsindəki strategiyasının artıq dəyişdiyini ifadə edib.

The Georgian government has started to realize that this escapade is futile
Secret talks between Geor-gian Deputy Prime Minister and Energy Minister Kakha Kaladze and the management of Gazprom, which took place in Switzerland in late December 2015, have sparked a fresh round of domestic political tension.
Information about the talks was disclosed by political analyst Soso Tsiskarishvili. According to the analyst, the "Georgian Dream" government is going to replace 50 per cent of Azerbaijani gas with Russian gas, and the "Partnership Fund", which belongs to tycoon Bidzina Ivanishvili, former prime minister, will be behind the deal.
It has been known since autumn 2015 that the Georgia government seeks to find alternative sources of gas. It would seem that this is quite a natural tendency, if it were not for one circumstance. Azerbaijan has never abused its monopolistic positions in Georgia's gas market and offered to the western neighbour low prices, a package of social concessions (free gas supply to all churches, temples and mosques, regardless of religion), and a required volume of supply. After all, it is through Georgia that main export pipelines for Azerbaijani oil and gas run to the world market. Azerbaijan is interested, like nobody else would be, in socio-political stability and socio-economic security in Georgia.
However, the "Georgian Dream", apparently, has other calculations. According to Energy Minister Kakha Kaladze, Georgia's needs grow by the year, and Azerbaijan no longer has the technical capacity to increase gas supply. Another obstacle is the capacity of gas pipelines that deliver gas to Georgia. Therefore, according to Kaladze, Russian gas is an alternative. Georgia is already receiving Russian gas as a transit fee for deliveries to Armenia. The most interesting statement Kaladze has made is that Gazprom is willing to supply gas to Georgia for prices even lower than Azerbaijani prices. It would be very interesting to learn about the specific proposals made by the Russian monopoly, but Kaladze preferred not to specify the figures.
We will come back to the issue of prices. First, it is worth having a look at the option of diversification of gas supply. A paradoxical situation is effectively taking shape in Georgia - all of Europe is searching for possibilities of alternative energy supplies to reduce its dependence on Russia, Gazprom in particular, and is viewing Azerbaijani gas as a paramount possibility to this end, but everything is happening exactly the other way round in Georgia. Apparently, the Georgian government has forgotten the winter of 2006, when Azerbaijani gas saved the neighbouring country from freezing. "The Georgian public remembers well the terrible situation we were in when Russia staged an accident on a gas pipeline and power lines, leaving Georgia without gas and electricity in the cold winter of 2006. People understand perfectly well what excessively intensive cooperation with Gazprom is fraught with, which is why they are against it," former Georgian Deputy Foreign Minister Nikoloz Vashakidze recalls. In a comment on Azerbaijani President Ilham Aliyev's statement that Azerbaijan is willing to supply Georgia with as much gas as it needs, he said: "We have every reason to trust the Azerbaijani president. He has never failed to keep his promises. As for bilateral cooperation, it was established on a solid foundation, which we have been tirelessly creating over the past 25 years, and no momentary conjuncture will be capable of seriously shaking them." "The agreement with Gazprom means a geopolitical deal with the Kremlin to the detriment of Georgia's long-term interests," Nugzar Tsiklauri, an ally of former President Mikheil Saakashvili in the opposition United National Movement (UNM) party, explained to Russian newspaper Kommersant. "It is not clear how cooperation with a tested partner - Azerbaijan - can be abandoned and a deal can be made with an enemy state that has occupied 20 per cent of our territory," said David Darchiashvili, another opposition MP. The opposition fears that after increasing gas supplies, Russia will demand that Georgia make further concessions, including a resumption of railway traffic from Russia to Armenia via Abkhazia.
UNM has already held several protests in Tbilisi against the agreement with Gazprom and is threatening to launch large-scale protests in the event of any agreements being reached with the Russian monopoly. The Georgian government views these protests as attempts to gain political dividends in the course of the election campaign that has started. "If the present-day opposition in the shape of the former ruling party, the United National Movement, is so concerned about energy issues, they should not have sold so many power stations to Russian companies back then [when they were in power]. They even tried to sell a main gas pipeline to Russia," Zurab Abashidze, special representative of the Georgian prime minister for relations with Russia, recalls.
But let's go back to the issue of the price of gas. According to Georgian Deputy Energy Minister Mariam Valishvili, the population is receiving gas under a social package at a price of 120 dollars per 1,000 cubic metres (incidentally, that was the price paid by the Azerbaijani population before the February 2015 devaluation of the manat), thermal power stations pay 143 dollars, while the price of commercial gas ranges depending on consumers and on average is 260 dollars. This price is formed from a mixture of SOCAR's gas supplies and also volumes received by Georgia free of charge from the transit of gas from the Shah Deniz field.
It is known that Azerbaijani gas is the cheapest in the region in comparison with either Russian gas or Iranian gas. The most important criterion for the price is Azerbaijan's proximity to Georgia. Azerbaijani gas runs some 500 km to the Georgian border, while Gazprom will need to "drag" gas from its Siberian deposits for a distance of more than 2,000 km. It is the length of the delivery of gas that plays almost the key role towards the formation of the price of gas. Until recently, Gaz-prom had been buying gas from SOCAR in order to supply Dagestan, because delivering its own gas was more expensive due to transportation costs. Therefore, it is not clear on the basis of what economic calculations Gazprom is willing to provide Georgia with gas for a cheaper price than that offered by Azerbaijan. The only justification is a political element, considering the fact that the Russian Federation very actively uses Gazprom to advance its foreign policy interests.
In this regard, quite remarkable is the example of Armenia. Before joining the Eurasian Economic Union [EAEU], Armenia had been buying gas from Gazprom for 270 dollars per 1,000 cubic metres. At the same time, back then the leadership of Armenia was holding active talks with the EU toward an association agreement. In the event of such an agreement being signed, Gazprom threatened to raise prices to market levels. Immediately after the signing of the agreement on [Armenia's] accession to the EAEU, Russia abolished customs fees for gas for Armenia, which led to a reduction in the price to 190 dollars. Afterwards, Armenia was given another discount of 25 dollars. As a result, Armenia has the lowest gas prices - 165 dollars per 1,000 cubic metres, but all of its gas infrastructure is in the hands of Gazprom, and, in addition, the political independence of that country is very debatable.
Given this baseline, is it really necessary for Georgia to receive more gas, be it even commercial gas, from Russia? Especially given that when buying commercial gas from Azerbaijan, Georgia secures the financial support of SOCAR towards the implementation of social projects, including getting free gas for its religious institutions.
However it may be, the head of SOCAR, Rovnaq Abdullayev, went to Tbilisi for talks. There, he met Prime Minister Giorgi Kvirikashvili, and Kakha Kaladze. An agreement was reached at the meeting with Kaladze that work would be carried out to expand the capacity of the pipeline to Georgia and that supply would be increased by 1m cubic metres per day up to 7m. The sides also agreed to build a gas storage facility in order to balance supplies in summer and winter.
It is also interesting that after the meeting Kakha Kaladze said once again that Azerbaijan would not be able to meet all of Georgia's needs.
"We said that it is technically impossible to receive additional volumes of gas. That was the case for years, and we filled that deficit with gas from Gazprom, and this will probably be the case in the future as well. We have the ability to resolve this problem, but additional investments will need to be made to this end," Kaladze said. The minister also said that Georgia expected to receive an additional amount of gas in 2019 after the completion of phase two of the Shah Deniz project, when a new export gas pipeline was built and volumes of transit of Azerbaijani gas through Georgia increased. This means that the statements Kaladze made suggest that the Georgian government continues to insist on purchase of gas from Gazprom. In this regard it is interesting how patient SOCAR will be, because depriving the company of opportunities to earn money may impact its social commitments. After all, it was SOCAR who invested in the construction of gas supply infrastructure in Georgia and therefore contributed to an increase in gas consumption. It turns out that the Azerbaijani company sowed for another company to reap the fruits.
Meanwhile, it appears that Kaladze's ministry has started to realize that a new gas escapade, especially one involving Gazprom, and against the will of their own public, is futile.
According to Georgian Deputy Energy Minister Mariam Valishvili, the ministry is discussing with Gazprom the possibility of paying money, not gas, for transit to Armenia. This revenue could be used to buy the missing amount from Azerbaijan. She said that the possibility of such a substitution was discussed at the talks with SOCAR. In an interview with Trend news agency, Valishvili said that it would not be possible to fully replace Russian gas, this being the reason Georgia is negotiating with Gazprom. However, she said, the prices offered by Russia are quite high, against a background of the fact that Azerbaijan is selling gas for a very competitive and beneficial price.
This statement by Valishvili effectively almost completely contradicts her boss's position. But it should not be forgotten that her boss has a boss, too. It is quite likely that Valishvili voiced a change in the strategy of the Georgian government in tackling gas issues.