Ölkə iqtisadiyyatının potensialı istehlak edilən məhsulun idxalını ciddi dərəcədə azaltmağa imkan verir
Xammal bazarlarında qeyri-sabitlik, neft qiymətinin aşağı düşməsi dünyada iqtisadi vəziyyətin pisləşməsinə gətirib çıxardı. 2014-2018-ci illərdə regionların inkişafı dövlət proqramının reallaşdırılması üzrə bu yaxınlarda keçirilən konfransda Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, 2015-ci ildə dünyada iqtisadi böhran daha da dərinləşib və hələlik vəziyyətin yaxşılaşdırılması perspektivi görünmür. "Bu yaxınlarda Davos ümumdünya iqtisadi forumunda iştirak edərkən bir daha şahid oldum ki, hələlik dünya iqtisadiyyatı çətin vəziyyətdə qalacaq", - deyə İ. Əliyev bildirib. Bununla yanaşı, Davos forumunun seksiyaları çərçivəsində prezident qeyd edib ki, Azərbaycan neftdən sonrakı dövrünə hazırlaşırdı, lakin dünyada indiki böhranı gözləmirdi. Nəticədə, bu şəraitdə hökumət qeyri-neft sektorunun inkişafı üzrə planlarını sürətləndirməyə məcbur oldu. Və birinci növbədə qəbul olunan tədbirlər kimi sahibkarlar və sərmayəçilər üçün vergi güzəştləri qəbul edildi, idxalı əvəzləyən və ixraca yönəlmiş məhsulların stimullaşdırılması üzrə tədbirlərin hazırlanması tapşırıldı. Prezident İlham Əliyevin qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə sərəncamında nəzərdə tutulanlardan biri də xarici bazarlarda "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqidir. Lakin xaricə çıxmazdan öncə, ilk növbədə, qarşıda duran vəzifələrdən biri bazara tam yiyələnməkdir. Burada vəziyyət o qədər də ürəkaçan deyil, bu da Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin təhlili zamanı müəyyən olunur.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına əsasən, 2015-ci ildə Azərbaycan məhsulunun ixracı 11,4 mlrd. dollar, idxal - 9,2 mlrd. dollar təşkil edib. Xarici ticarətdə müsbət saldo 2,2 mlrd. dollar səviyyəsində olub. İlk baxışdan xarici ticarətdə vəziyyət kifayət qədər ümidvericidir. Lakin ixrac strukturunda neft-qaz sektorunun payında 9,6 mlrd. dollar, qeyri-neft sektorunda məhsulun payı isə 1,8 mlrd. dollar təşkil edib.
Bir tərəfdən aydındır ki, Azərbaycan neft-qaz ölkəsi kimi, daha çox irimiqiyaslı infrastruktur layihələrin icra olunduğu məhz hasil olunan xammal ixrac edir. Bununla yanaşı, istehsalı ölkənin daxilində təşkil oluna biləcək malların idxalda az olmayan paya sahib olması, sərmayələrin yatırılması üçün istiqamətlər göstərir.
Məhz gündəlik həyatda istifadə olunan məhsulların ciddi həcmdə ixracı manatın devalvasiyası zamanı istehlak bazarında qiymətlərin artmasına gətirib çıxarıb. Dövlət İqtisadiyyat Nazirliyi və Baş Prokurorluq simasında süni qiymət artırılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, məzənnə fərqinə görə məhsulların ciddi bir qrupunun qiymətinin qaldırılması üçün obyektiv şərtlər var.
İlk həyəcan təbili unun qiymətinin artırılması oldu. DGK-nın məlumatına əsasən, 2015-ci ildə taxılın idxalı 343,3 mln. dollar təşkil edib. Bu, hələ ölkədə 2,9 mln. ton həcmində taxılın rekord məhsulunun olmasına baxmayaraq, baş verib. Taxılın və unun idxalından ƏDV-nin və gömrük rüsumlarının götürülməsi ilə hökumət çörəyin və un məhsullarının qiymətinin artırılmasının qarşısını aldı.
Lakin uzunmüddətli perspektivdə unun qiymətini yalnız taxılın daxili istehsalı sayəsində saxlamaq mümkün olacaq. Bunun üçün də aqrar sektorda kardinal islahatlar tələb olunur. Qeyd etmək lazımdır ki, hökumət tərəfindən bu istiqamətdə iri fermer təsərrüfatlarının yaradılması ilə artıq addımlar atılıb. Xüsusi ilə ölkəni taxılla təmin etmək məqsədi ilə 150 min ha sahədə iri fermer təsərrüfatlarının yaradılması nəzərdə tutulur. Hazırda 40 min ha sahəsində 29 təsərrüfat fəaliyyət göstərir.
Lakin kənd təsərrüfatında taxılın becərilməsinə diqqət ayıraraq, ölkənin texniki bitkiləri - pambıqçılıq, ipəkçilik və tütünçülüyün inkişafında potensialı diqqətdən qaçırmaq olmaz. Məsələn, devalvasiyadan sonra qiymət artımında liderlərdən biri də məhz tütün məhsulları olub. Hökumət siqaretlərin əhalinin sosial məhsullar siyahısına daxil olmadığını səbəb gətirərək, tütün məhsullarının qiymətlərini tənzimləməkdən imtina edib. Eyni zamanda bu addım müəyyən dərəcədə siqaret çəkənlərin sayının azalmasına gətirib çıxaracaq, bunu da alqışlamamaq olmaz. Digər tərəfdən tütünçülüyün ölkədə inkişafı tütünün ixracı vasitəsi ilə ölkəyə valyutanın axınını artırmağa imkan yaradardı.
DGK-nın statistikasına əsasən, tütün məhsullarının idxalına 297 mln. dollar sərf olunub. Təbii ki, maliyyə vəsaitlərinin ölkədən axınını yerli siqaretlərin istehsalının artırılması vasitəsi ilə qarşısını almaq olar, lakin bunun üçün etibarlı xammal bazasına malik olmaq lazımdır. Dövlət Statistika Komitəsinin (DSK) məlumatlarına əsasən, 2015-ci ilin nəticələrinə əsasən, 3,5 min ton tütün istehsal olunub, halbuki 2000-ci ildə bu rəqəm 17,3 min təşkil edirdi.
İdxalının əvəz edilməsinə imkan verən digər sahə metallurgiyadır. Yaxın keçmişdə KİV-də yerli bazarın qara metallurgiya məhsulları ilə tam təmin olunduğuna dair "Polad İstehsalı üzrə Azərbaycan Kompleksi" SC-nin (ASPC) yaradılmasında ehtiyacın olmaması barədə müxtəlif fikirlər səslənirdi. Lakin bu bazarda məhsullar əsasən idxal olunan məhsuldur. DGK-nın məlumatına görə, ölkəyə 1,236 mlrd. dollar həcmində qara metallurgiya məhsulları idxal olunub. Bu da hələ öz dəmir mədənlərinə, iri poladtökmə və boru prokat zavodlarına sahib olan Azərbaycanda icra olunub.
İdxalın daha bir bəndi - yuyucu toz, sabunlar və s. Belə vasitələr də daxil olmaqla məişət kimyası məhsullarıdır. 2015-ci ildə bu məhsulların Azərbaycana idxalı 85 mln. dollar təşkil edib. Bununla belə, müvafiq bazar daha genişdir, çünki bu kateqoriyadan olan bir çox məhsullar ölkəyə əhali tərəfindən şəxsi istifadəsi üçün gətirilir. Lakin ölkədə Sumqayıtda kimya kompleksi var və onun bazasında kimyəvi texnopark yaradılıb. Və Sumqayıtda istehsal olunan məişət kimya məhsullarının müəyyən həcmi bazarda mövcuddur.
"Made in Azerbaijan" markası altında yerli istehsalatın zəif yeri məhsulların tanınmasıdır. Söhbət Azərbaycan məhsullarının reklamının olmamasından gedir. Nəticədə, istehlakçılar xarici məhsulların uzun siyahısını görürlər və yerli alternativ barədə fikirləşmirlər. Ona görə hökumət yeni istehsalatın yaradılması və mövcud olanların inkişaf etdirilməsi üzrə tədbirlərin dəstəklənməsi ilə birgə yerli məhsulların reklam etdirilməsi imkanlarını da nəzərdən keçirməlidir.
2015-ci ildə idxal olunan məhsulların sırasında mühüm hissəni 1,687 mlrd. dollar həcmində avadanlıqların və mexanizmlərin idxalı yer tuturdu; ayrıca bir bənd kimi 777,5 mln. dollar həcmində məişət və sənaye elektrik texnikasının idxalını göstərmək olar.
Aydındır ki, idxal olunan bu məhsulun tam həcmdə əvəz edilməsi barədə hələlik düşünmək tezdir. Lakin burada da müəyyən bazis var - dərin yenilənmədən sonra müasir məhsulların buraxılmasından ötrü istifadəsi mümkün olan soyuducu və kondisioner zavodlarıdır. Düzdür, bundan əlavə, yüksək ixtisasa malik texniki kadrların olması də vacibdir. Bu problem, həmçinin əczaçılıq məhsullarının istehsalı imkanları fonunda da əsas olanlar sırasında birincilərdəndir.
DGK-nın məlumatlarına əsasən, 2015-ci ildə 270,6 mln. dollar həcmində dərman və preparatlar idxal olunub. Lakin bu sahədə artıq yaxın illərdə irəliləyişlər gözlənilir - hökumət xarici tərəfdaş cəlb etməklə, dərmanların istehsalı üzrə zavodun tikintisi ilə bağlı planlarını açıqlayıb.
Beləliklə, "Made in Azerbaijan" markası ilə məhsulların yerli istehsalını təmin etmək üçün mühüm potensial mövcuddur. Lakin bunun üçün Azərbaycan məhsullarının təşviqi ilə bağlı düşünülmüş marketinq kampaniyasının və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması ilə bağlı ciddi iş aparılmalıdır.

АЗЕРБАЙДЖАНСКИЙ БРЕНД
Потенциал экономики страны позволяет в значительной степени снизить импорт потребительской продукции
Нестабильность на сырьевых рынках, резкое падение цен на нефть привели к ухудшению экономического положения в мире. На недавней конференции по реализации Госпрограммы развития регионов на 2014-2018 годы президент Ильхам Алиев подчеркнул, что в 2015 году экономический кризис в мире еще более углубился и пока не видно перспектив улучшения ситуации. "Участвуя недавно в Давосском всемирном экономическом форуме, я еще раз стал свидетелем того, что пока мировая экономика будет оставаться в тяжелом положении", - сказал И.Алиев.
При этом в рамках одной из секций Давосского форума президент отметил, что Азербайджан готовился к постнефтяному периоду, но не ждал нынешнего кризиса в мире. В результате в этих условиях правительству приходится ускорять планы по развитию ненефтяного сектора. И в качестве первоочередных мер приняты налоговые льготы для предпринимателей и инвесторов, поручена разработка мер по стимулированию импортозамещающей и экспортоориентированной продукции. Одной из таких мер, предусмотренных распоряжением президента Ильхама Алиева о дополнительных мерах по стимулированию экспорта ненефтяной продукции, является поощрение на внешних рынках бренда Made in Azerbaijan. Но до выхода за рубеж первоочередной задачей должно стать полное освоение собственного рынка. А тут пока ситуация не слишком радужная, что выявляется при анализе внешнеторгового оборота Азербайджана.
По данным Государственного таможенного комитета страны, в 2015 году экспорт азербайджанской продукции составил $11,4 млрд., импорт - $9,2 млрд. Положительное сальдо во внешней торговле оказалось на уровне $2,2 млрд. На первый взгляд ситуация во внешней торговле страны более чем обнадеживающая. Но в структуре экспорта на долю нефтегазового сектора приходится $9,6 млрд., а продукция ненефтяного сектора составила $1,8 млрд.
С одной стороны, понятно, что Азербайджан как нефтегазовая страна в большей степени экспортирует именно добытое сырье, за счет которого и была обеспечена реализация масштабных инфраструктурных проектов. Но при этом наличие в импорте немалой доли товаров, производство которых вполне возможно организовать внутри страны, показывает направления для вложения инвестиций.
Именно импорт значительного количества продукции, используемой в повседневной жизни, привел к росту цен на потребительском рынке в свете девальвации маната. Хотя государство в лице Министерства экономики и Генеральной прокуратуры предпринимает меры для предотвращения искусственного роста цен, есть и объективные предпосылки наценки на значимую группу товаров в связи с курсовой разницей.
Одним из первых тревожных звоночков стало повышение цен на муку. По данным ГТК, поставки зерновых в 2015 году составили сумму в $343,3 млн. И это несмотря почти на рекордные объемы урожая зерновых в стране - 2,9 млн. тонн. Ликвидацией НДС и таможенных пошлин на импорт зерна и муки правительство предотвратило рост цен на хлеб и мучные изделия.
Но в долгосрочном плане удерживать цены на муку можно только за счет собственного производства зерновых. И для этого требуются кардинальные реформы в аграрном секторе. Надо отдать должное - со стороны правительства уже сделаны шаги в этом направлении посредством создания крупных фермерских хозяйств. В частности, в целях обеспечения страны зерном предусматривается создание крупных фермерских хозяйств на площади 150 тыс. га, на сегодня уже действуют 29 хозяйств на территории 40 тыс. га.
Но уделяя внимание в сельском хозяйстве развитию зерновых, не стоит упускать потенциал страны в развитии технических культур - хлопководства, шелководства и табаководства. К примеру, после девальвации одним из лидеров в росте цен стали именно табачные изделия. Правительство отказалось регулировать цены на табачные изделия, аргументируя это тем, что сигареты не входят в социальные продукты населения. Да и такой шаг в определенной степени повлияет также на уменьшение количества курильщиков, что нельзя не приветствовать. С другой стороны, развитие табаководства в стране позволило бы увеличить приток валюты в страну посредством экспорта табака.
По статистике ГТК, на импорт табака и табачных изделий было потрачено $297 млн. Конечно, остановить отток финансовых средств можно путем увеличения выпуска местных сигарет, но для этого надо иметь надежную сырьевую базу. В соответствии с данными Государственного комитета по статистике, по итогам 2015 года было произведено 3,5 тыс. т табака, тогда как в 2000-м - 17,3 тыс.
Другой сферой, позволяющей заместить импорт, является металлургия. В недавнем прошлом в СМИ приводились различные мнения об отсутствии необходимости создания АО "Азербайджанский комплекс по производству стали" (ASPC), так как местный рынок в полной мере обеспечен продукцией черной металлургии. Но в основном вся продукция на этом рынке - импортированный товар. По данным ГТК, в страну было импортировано продукции черной металлургии на $1,236 млрд. И это в Азербайджане, где имеются свои месторождения железной руды, крупные сталелитейные и трубопрокатные заводы.
Еще одна строка импорта - это продукция бытовой химии, в том числе порошки, мыло, чистящие средства и т.д. Импорт этой продукции в Азербайджан в 2015 году составил $85 млн. Впрочем, данный рынок намного шире, так как многие товары из этой категории привозятся в страну населением для личного пользования. Но в стране имеется химический комплекс в Сумгайыте, на базе которого создан химический технопарк. И определенный объем продукции бытовой химии, выпускаемой в Сумгайыте, имеется на рынке.
Слабым местом всей местной продукции под маркой Made in Azerbaijan является узнаваемость товаров. Речь идет об отсутствии рекламы азербайджанских товаров. В результате потребители видят широкий перечень иностранной продукции, даже не задумываясь о местной альтернативе. Поэтому правительство наряду с поддержкой мер по созданию новых производств и развитию существующих должно предусмотреть возможности рекламирования отечественной продукции.
В импортируемых товарах в 2015 году значимую часть занимают также поставки оборудования и механизмов на сумму $1,687 млрд.; отдельной строкой идет импорт бытовой и промышленной электротехники на $777,5 млн.
Понятно, что пока еще рано думать о возмещении в полном объеме этой импортируемой продукции. Но и здесь есть определенный базис - заводы холодильников и кондиционеров, которые после глубокой модернизации можно подстроить под выпуск современной продукции. Правда, кроме всего прочего, необходимо и наличие высококвалифицированных технических кадров. Эта проблема стоит одной из первоочередных в свете возможностей производства также фармацевтической продукции.
По данным ГТК, в 2015 году было импортировано лекарств и медикаментов на $270,6 млн. Но в этой сфере подвижки ожидаются уже в ближайшие годы - правительство анонсировало планы по строительству завода по производству лекарств с привлечением иностранного партнера.
Таким образом, чтобы наладить местное производство товаров под маркой Made in Azerbaijan, существует значительный потенциал. Но для этого необходим кропотливый труд, который заключается в продуманной маркетинговой кампании по продвижению азербайджанских товаров, а также в подготовке высококвалифицированных кадров.