Ölkə iqtisadiyyatının potensialı istehlak edilən məhsulun idxalını ciddi dərəcədə azaltmağa imkan verir
Xammal bazarlarında qeyri-sabitlik, neft qiymətinin aşağı düşməsi dünyada iqtisadi vəziyyətin pisləşməsinə gətirib çıxardı. 2014-2018-ci illərdə regionların inkişafı dövlət proqramının reallaşdırılması üzrə bu yaxınlarda keçirilən konfransda Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, 2015-ci ildə dünyada iqtisadi böhran daha da dərinləşib və hələlik vəziyyətin yaxşılaşdırılması perspektivi görünmür. "Bu yaxınlarda Davos ümumdünya iqtisadi forumunda iştirak edərkən bir daha şahid oldum ki, hələlik dünya iqtisadiyyatı çətin vəziyyətdə qalacaq", - deyə İ. Əliyev bildirib. Bununla yanaşı, Davos forumunun seksiyaları çərçivəsində prezident qeyd edib ki, Azərbaycan neftdən sonrakı dövrünə hazırlaşırdı, lakin dünyada indiki böhranı gözləmirdi. Nəticədə, bu şəraitdə hökumət qeyri-neft sektorunun inkişafı üzrə planlarını sürətləndirməyə məcbur oldu. Və birinci növbədə qəbul olunan tədbirlər kimi sahibkarlar və sərmayəçilər üçün vergi güzəştləri qəbul edildi, idxalı əvəzləyən və ixraca yönəlmiş məhsulların stimullaşdırılması üzrə tədbirlərin hazırlanması tapşırıldı. Prezident İlham Əliyevin qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə sərəncamında nəzərdə tutulanlardan biri də xarici bazarlarda "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqidir. Lakin xaricə çıxmazdan öncə, ilk növbədə, qarşıda duran vəzifələrdən biri bazara tam yiyələnməkdir. Burada vəziyyət o qədər də ürəkaçan deyil, bu da Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin təhlili zamanı müəyyən olunur.
Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatlarına əsasən, 2015-ci ildə Azərbaycan məhsulunun ixracı 11,4 mlrd. dollar, idxal - 9,2 mlrd. dollar təşkil edib. Xarici ticarətdə müsbət saldo 2,2 mlrd. dollar səviyyəsində olub. İlk baxışdan xarici ticarətdə vəziyyət kifayət qədər ümidvericidir. Lakin ixrac strukturunda neft-qaz sektorunun payında 9,6 mlrd. dollar, qeyri-neft sektorunda məhsulun payı isə 1,8 mlrd. dollar təşkil edib.
Bir tərəfdən aydındır ki, Azərbaycan neft-qaz ölkəsi kimi, daha çox irimiqiyaslı infrastruktur layihələrin icra olunduğu məhz hasil olunan xammal ixrac edir. Bununla yanaşı, istehsalı ölkənin daxilində təşkil oluna biləcək malların idxalda az olmayan paya sahib olması, sərmayələrin yatırılması üçün istiqamətlər göstərir.
Məhz gündəlik həyatda istifadə olunan məhsulların ciddi həcmdə ixracı manatın devalvasiyası zamanı istehlak bazarında qiymətlərin artmasına gətirib çıxarıb. Dövlət İqtisadiyyat Nazirliyi və Baş Prokurorluq simasında süni qiymət artırılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, məzənnə fərqinə görə məhsulların ciddi bir qrupunun qiymətinin qaldırılması üçün obyektiv şərtlər var.
İlk həyəcan təbili unun qiymətinin artırılması oldu. DGK-nın məlumatına əsasən, 2015-ci ildə taxılın idxalı 343,3 mln. dollar təşkil edib. Bu, hələ ölkədə 2,9 mln. ton həcmində taxılın rekord məhsulunun olmasına baxmayaraq, baş verib. Taxılın və unun idxalından ƏDV-nin və gömrük rüsumlarının götürülməsi ilə hökumət çörəyin və un məhsullarının qiymətinin artırılmasının qarşısını aldı.
Lakin uzunmüddətli perspektivdə unun qiymətini yalnız taxılın daxili istehsalı sayəsində saxlamaq mümkün olacaq. Bunun üçün də aqrar sektorda kardinal islahatlar tələb olunur. Qeyd etmək lazımdır ki, hökumət tərəfindən bu istiqamətdə iri fermer təsərrüfatlarının yaradılması ilə artıq addımlar atılıb. Xüsusi ilə ölkəni taxılla təmin etmək məqsədi ilə 150 min ha sahədə iri fermer təsərrüfatlarının yaradılması nəzərdə tutulur. Hazırda 40 min ha sahəsində 29 təsərrüfat fəaliyyət göstərir.
Lakin kənd təsərrüfatında taxılın becərilməsinə diqqət ayıraraq, ölkənin texniki bitkiləri - pambıqçılıq, ipəkçilik və tütünçülüyün inkişafında potensialı diqqətdən qaçırmaq olmaz. Məsələn, devalvasiyadan sonra qiymət artımında liderlərdən biri də məhz tütün məhsulları olub. Hökumət siqaretlərin əhalinin sosial məhsullar siyahısına daxil olmadığını səbəb gətirərək, tütün məhsullarının qiymətlərini tənzimləməkdən imtina edib. Eyni zamanda bu addım müəyyən dərəcədə siqaret çəkənlərin sayının azalmasına gətirib çıxaracaq, bunu da alqışlamamaq olmaz. Digər tərəfdən tütünçülüyün ölkədə inkişafı tütünün ixracı vasitəsi ilə ölkəyə valyutanın axınını artırmağa imkan yaradardı.
DGK-nın statistikasına əsasən, tütün məhsullarının idxalına 297 mln. dollar sərf olunub. Təbii ki, maliyyə vəsaitlərinin ölkədən axınını yerli siqaretlərin istehsalının artırılması vasitəsi ilə qarşısını almaq olar, lakin bunun üçün etibarlı xammal bazasına malik olmaq lazımdır. Dövlət Statistika Komitəsinin (DSK) məlumatlarına əsasən, 2015-ci ilin nəticələrinə əsasən, 3,5 min ton tütün istehsal olunub, halbuki 2000-ci ildə bu rəqəm 17,3 min təşkil edirdi.
İdxalının əvəz edilməsinə imkan verən digər sahə metallurgiyadır. Yaxın keçmişdə KİV-də yerli bazarın qara metallurgiya məhsulları ilə tam təmin olunduğuna dair "Polad İstehsalı üzrə Azərbaycan Kompleksi" SC-nin (ASPC) yaradılmasında ehtiyacın olmaması barədə müxtəlif fikirlər səslənirdi. Lakin bu bazarda məhsullar əsasən idxal olunan məhsuldur. DGK-nın məlumatına görə, ölkəyə 1,236 mlrd. dollar həcmində qara metallurgiya məhsulları idxal olunub. Bu da hələ öz dəmir mədənlərinə, iri poladtökmə və boru prokat zavodlarına sahib olan Azərbaycanda icra olunub.
İdxalın daha bir bəndi - yuyucu toz, sabunlar və s. Belə vasitələr də daxil olmaqla məişət kimyası məhsullarıdır. 2015-ci ildə bu məhsulların Azərbaycana idxalı 85 mln. dollar təşkil edib. Bununla belə, müvafiq bazar daha genişdir, çünki bu kateqoriyadan olan bir çox məhsullar ölkəyə əhali tərəfindən şəxsi istifadəsi üçün gətirilir. Lakin ölkədə Sumqayıtda kimya kompleksi var və onun bazasında kimyəvi texnopark yaradılıb. Və Sumqayıtda istehsal olunan məişət kimya məhsullarının müəyyən həcmi bazarda mövcuddur.
"Made in Azerbaijan" markası altında yerli istehsalatın zəif yeri məhsulların tanınmasıdır. Söhbət Azərbaycan məhsullarının reklamının olmamasından gedir. Nəticədə, istehlakçılar xarici məhsulların uzun siyahısını görürlər və yerli alternativ barədə fikirləşmirlər. Ona görə hökumət yeni istehsalatın yaradılması və mövcud olanların inkişaf etdirilməsi üzrə tədbirlərin dəstəklənməsi ilə birgə yerli məhsulların reklam etdirilməsi imkanlarını da nəzərdən keçirməlidir.
2015-ci ildə idxal olunan məhsulların sırasında mühüm hissəni 1,687 mlrd. dollar həcmində avadanlıqların və mexanizmlərin idxalı yer tuturdu; ayrıca bir bənd kimi 777,5 mln. dollar həcmində məişət və sənaye elektrik texnikasının idxalını göstərmək olar.
Aydındır ki, idxal olunan bu məhsulun tam həcmdə əvəz edilməsi barədə hələlik düşünmək tezdir. Lakin burada da müəyyən bazis var - dərin yenilənmədən sonra müasir məhsulların buraxılmasından ötrü istifadəsi mümkün olan soyuducu və kondisioner zavodlarıdır. Düzdür, bundan əlavə, yüksək ixtisasa malik texniki kadrların olması də vacibdir. Bu problem, həmçinin əczaçılıq məhsullarının istehsalı imkanları fonunda da əsas olanlar sırasında birincilərdəndir.
DGK-nın məlumatlarına əsasən, 2015-ci ildə 270,6 mln. dollar həcmində dərman və preparatlar idxal olunub. Lakin bu sahədə artıq yaxın illərdə irəliləyişlər gözlənilir - hökumət xarici tərəfdaş cəlb etməklə, dərmanların istehsalı üzrə zavodun tikintisi ilə bağlı planlarını açıqlayıb.
Beləliklə, "Made in Azerbaijan" markası ilə məhsulların yerli istehsalını təmin etmək üçün mühüm potensial mövcuddur. Lakin bunun üçün Azərbaycan məhsullarının təşviqi ilə bağlı düşünülmüş marketinq kampaniyasının və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması ilə bağlı ciddi iş aparılmalıdır.

THE AZERBAIJANI BRAND
The instability on the raw materials markets and the drastic drop in oil prices has led to a deterioration in the world's economic situation. At the recent conference on the implementation of the state programme for the development of the regions from 2014-2018, President Ilham Aliyev stressed that in 2015 the economic crisis in the world had been further exacerbated and for the moment there are no prospects for any improvement in the situation. "Taking part in the Davos World Economic Forum recently, I was yet again witness to the fact that for the moment the world economy will remain in a difficult position," I. Aliyev said.
But the president did note that within the framework of one of the sections at the Davos Forum, Azerbaijan had prepared itself for the post-oil period, but had not anticipated the current world crisis. As a result, in these circumstances the government is having to speed up the plans for developing the non-oil sector. Tax breaks for entrepreneurs and investors have been adopted as priority measures and instructions have been given to create incentives to boost the production of goods that can replace imports and to improve the output of export-orientated goods. One of these measures envisaged in President Ilham Aliyev's instruction on additional measures to act as an incentive to export non-oil products is the promotion of the "Made in Azerbaijan" brand on foreign markets. But, before entering external markets, the priority task is that of completely assimilating the market at home. For the moment, the situation here is not too optimistic, which is clear from an analysis of Azerbaijan's foreign trade figures.
According to the data from the country's State Customs' Committee, in 2015 exports of Azerbaijani goods amounted to 11.4bn dollars and imports to 9.2bn dollars. So there was a positive balance of 2.2bn dollars. At first glance, the situation in the country's foreign trade looks more hopeful. But the oil and gas sector accounts for 9.6bn dollars of these exports, and the output of the non-oil sector accounts for 1.8bn dollars.
On the one hand, it is understandable that Azerbaijan, as an oil and gas country, is largely an exporter of raw materials and this has provided funds for the implementation of large-scale infrastructure projects. But at the same time, the production of quite a few of the imports could be organised in the country itself, indicating trends for investment.
The importation of considerable amounts of goods used in everyday life has led to a rise in prices on the consumer goods' market in the light of the manat's devaluation. Although the state, in capacity of the Ministry of Economic Development and the Prosecutor General's Office, is taking measures to prevent the artificial price rises, there are objective pre-conditions for raising the prices on a significant group of goods owing to the difference in the exchange rate.
One of the first alarm bells sounded when the price of flour went up. According to the data from the State Customs' Committee, in 2015 grain supplies cost 343.3m dollars. This was in spite of record grain harvest figures in the country, amounting to 2.9m tonnes. The government managed to avoid a rise in the prices of bread and flour-containing products by abolishing VAT and customs duties on grain and flour imports.
But in the long-term, flour price rises can only be combatted by boosting our own grain production. This would require cardinal reforms in the agrarian sector. To give it its due, the government has already taken steps in this direction by setting up large farm complexes. In particular, in order to make the country more self-sufficient in grain production, it has envisaged that large farming complexes should be set up on an area of 150,000 ha; today 29 farms are already operating on a territory of 40,000 ha.
But, when focussing on the development of cereal growing in agriculture, one should not miss the opportunity to promote commercial crops like cotton, silk and tobacco. For example, after the devaluation tobacco items were among the top commodities on which the prices soared. The government refused to regulate the prices of tobacco items, arguing that cigarettes are not a necessity for the population. Yes, and this step did bring about a reduction in smokers to a certain extent as well, which was to be a welcome outcome. On the other hand, the development of the tobacco industry in the country has boosted the country's foreign currency earnings owing to the expansion of exports.
According to State Customs' Committee statistics, 297m dollars were spent on imports of tobacco and tobacco items. Naturally, the financial outflow can be reduced by increasing the production of local cigarettes, but a reliable raw materials' base is needed for that to happen. According to the data from the State Statistics Committee based on the figures for 2015, 3,500 tonnes of tobacco were produced while in the year 2000 it was 17,300 tonnes.
Another sphere in which local products could be substituted for imports is metallurgy. In the recent past, various opinions were voiced in the media that there was no need to set up "The Azerbaijan Steel Production Complex" (ASPC) joint-stock society, since ferrous metal production is fully provided for. But all the output on this market is largely based on imported commodities. According State Customs' Committee statistics, ferrous metal goods to the value 1.236bn dollars have been imported, and that is into Azerbaijan which has its own iron-ore deposits, major steel works and steel-rolling mills.
Imports also include household chemicals such as washing powders, soap, cleaning agents and so forth. In 2015, these goods to the value of 85m dollars were imported into Azerbaijan. This market is moreover much more extensive since many of the commodities in this category are brought into the country by the public for their own personal use. But the country does have a chemical complex in Sumqayit, which forms the basis of an industrial park. A certain amount of chemical products for household use produced in Sumqayit is on the market.
The weak point in the whole of local production with the "Made in Azerbaijan" brand is that the commodities are not recognised since Azerbaijani goods are not advertised. As a result, consumers see a wide range of foreign products on the shelves and don't even think about a local alternative. Therefore, besides taking measures to support the setting up of new production facilities and developing the existing ones, the government is providing for the advertising of Azerbaijan-made commodities.
In 2015 equipment and machines formed a significant part among the imported commodities, amounting to the sum of 1,687bn dollars; imports of domestic appliances and industrial electrical equipment, taken separately, amounted to 777.5m dollars.
It is understandable that for the moment it is too early to talk about replacing all of the imported products. But factories producing refrigerators and air-conditioning equipment would provide a certain basis for this and could, following in-depth modernisation, be adapted to manufacture up-to-date items. It is true that, all else being equal, highly qualified technical staff are needed for this. This is a priority in the light of possible production in the pharmaceutical industry.
According to State Customs' Committee data, medicines and medicaments to the value of 270.6m dollars have been imported. But progress is expected to be made in this field in the next few years, since the government has announced plans to construct a pharmaceutical factory jointly with a foreign partner.
Thus, considerable potential does exist for getting the local production of goods with the "Made in Azerbaijan" trademark going. But painstaking work is needed to do this which includes a well-thought-out marketing campaign to promote Azerbaijani goods, as well as the training of highly qualified staff.