Azərbaycandan xaricə çıxarılmış sərmayələrin qaytarılması üçün vergi amnistiyasının tətbiqi təklif edilir
İstənilən ölkənin hökuməti üçün vergi siyasətinin keçirilməsi çətin vəzifələrdən biridir. Sahibkarlığın inkişafına zərər yetirmədən, ölkə büdcəsinin doldurulması üçün qızıl ortanı tapmaq asan deyil. Vergi toplanılması mexanizmlərinin daim təkmilləşdirilməsi, nəzarət məsələlərində tam şəffaflığa nail olmaq, paritetə riayət etməklə, qanunvericilikdə islahatlar aparmaq zəruridir. Bəlkə də buna görə maliyyə qurumu mümkün qədər tez-tez bu istiqamətdə həyata keçirilən və planlaşdırılan addımların müzakirəsini keçirməyə çalışır. Buna sübut bu yaxınlarda keçirilən "Azərbaycanın vergi sistemi: reallıqlar və perspektivlər" adlı V Vergi Forumudur.
Müasir texnologiyaların xaricində
Son 16 ildə Vergilər Nazirliyi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının nailiyyətlərini fəal şəkildə tətbiq edən dövlət strukturları sırasında flaqmanlardan biri olub. Nəticə olaraq, bu gün vergi bəyannamələrinin 90%-i elektron formatda təqdim edilir. "Həmçinin elektron hökumət portalı çərçivəsində maliyyə qurumu xidmətin 62 növünü göstərir ki, bu da dövlət strukturları arasında sayca daha çoxdur", - forumda nazir müavini Sahib Ələkbərov bildirib.
O, qeyd edib ki, vergi inzibatçılığının keçirilən islahatları çərçivəsində qurum innovasiya üsullarından, xüsusən də "Elektron audit" (e-audit) sisteminin tətbiqini fəal şəkildə davam etdirəcək. Sonuncu sahibkarların mühasibatlığını distant şəkildə yoxlamağa imkan verir. Belə ki, vicdansız vergiödəyicilərinə qarşı keçirilən e-auditin gedişi əsnasında pozuntuların üzə çıxarılması nəticəsində, ümumi dəyəri 100 mln. manata yaxın maliyyə sanksiyaları tətbiq edilib.
Məhz müasir texnologiyaların tətbiqi müəyyən dərəcədə dövlət büdcəsinə 7,118 mlrd. manat həcmində vergi daxilolmalarını təmin edib. Bununla da proqnoza 100,1% əməl edilib. Bu da neftin dünya qiymətinin dördqat düşməsi fonunda baş verib. Bundan başqa, vergi inzibatçılığında uğurlar regionlar üzrə son 5 ildə 622,1 mln. manat təşkil edərək, təqribən, 2 dəfə artıb. Eyni zamanda, heç də həmişə vergiödəyiciləri vergi işçiləri tərəfindən onlara yazılan məbləğlə razılaşmırlar; məsələn, 2015-ci ildə Azərbaycanın vergi orqanlarına müraciətlərin sayı, orta hesabla, 90 min təşkil edib ki, onun 3,5%-i şikayətlərin payına düşüb. Bununla yanaşı, yanvarda Vergilər Nazirliyinə müraciətlərin sayı 20% azalıb. Bu, yoxlamaların azalması nəticəsində baş verib. Lakin son illər ərzində ölkə vətəndaşlarının vergi borcu 2,4 mlrd. manata çatıb və təxminən, 50%-i dövlət sektorunda formalaşır. S. Ələkbərovun etiraf etdiyi kimi, nazirliyin büdcə daxilolmalarının, təxminən, 30 faizi məhz vergi borclarının payına düşür və qurum bu məbləği azaltmaq üçün bütün səylərini səfərbər edir. Ötən ilin sonunda şou-biznes nümayəndələri belə vergi ödəməli olublar. Bir qayda olaraq, onların sırasında həmişə acıqlı vergi ödəyiciləri də olub - 2015-ci ilin dekabr ayında şou-biznes nümayəndələri həmin ilin yanvar-noyabr aylarında daha çox vergi ödəyiblər. "Prosesin çətinliyi"nə baxmayaraq, nazir müavininin sözlərinə görə, əsas odur ki, "proses gedir", hərçənd bu kateqoriya vergiödəyicilərini gəlirlərinin bir hissəsini dövlət büdcəsinə ödəmələrinin zəruriliyi barədə izahların verilməsi və maariflənmə işlərinin aparılması üçün xeyli əmək sərf etməli olurlar.
Biznesi kölgədə qoymamaq
Bununla bərabər, iqtisadi vəziyyətin dəyişməsi ilə əlaqədar ölkənin vergi siyasətinə əlavə düzəlişlərin edilməsinin zəruriliyi yetişir. Dünya Bankının Bakı ofisinin rəhbəri Larisa Leşenkonun sözlərinə görə, neftin qiymətinin kəskin düşməsi təkcə özündə çətinliklər doğurmur, həm də qeyri-neft sektorunun inkişafı üçün imkanlar yaradır.
"Ötən illər ərzində Azərbaycan rəhbərliyi neftin qiymətinin düşməsi daxil olmaqla, ssenari üçün mühüm hazırlıq işləri görüb", - o, hesab edir. Lakin Dünya Bankının hesablamalarına görə, neftin qiyməti aşağı səviyyədə qalacaq və bu, uzunçəkən tendensiyadır, ona görə də islahatları davam etmək lazımdır. Əks halda, sahibkarlar bu çətin dövrdə "kölgə sektoru"na çəkilməyə başlayacaqlar.
L. Leşenkonun fikrincə, müxtəlif qiymətləndirmələrə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatının 50%-ə qədəri "kölgə sektoru"nun payına düşür. Uyğun olaraq, biznes-strukturlar vergi yükünü azaltmaq üçün müxtəlif üsullara əl atırlar. Bu mənada, vergi sisteminin islah edilməsi üzrə tədbirlərin davam etdirilməsi çox vacibdir. Bu kontekstdə, Amerika Ticarət Palatasının (AmCham) nümayəndəsi Nuran Kərimov hesab edir ki, Azərbaycanda vergi amnistiyasının keçirilməsi vacibdir. "Manatın devalvasiyasından sonra, sahibkarların əllərində olan əmtəə və vəsaitlər kağızda olanlardan fərqlənir. Ya bu vəsaitlərin yenidənqiymətləndirilməsi, ya da vergi yoxlamaları siyasətinin yenidən nəzərdən keçirilməsi məqsədyönlü olardı. Bu, vəsaitləri xaricə çıxaran sahibkarları, pulları qaytarıb, ölkədə sərmayə yatırmağa stimullaşdıracaq", - N. Kərimov bildirib.
"AmCham", həmçinin qeyri-neft sektorunda xarici investisiyaların qorunmasına dair müqavilələrin imzalanması təcrübəsinin tətbiqini təklif edir. "Xarici investor bilməlidir ki, ölkədə işə başlayandan sonra, oyunun qaydaları dəyişməyəcək", - N. Kərimov əlavə edib. O, həmçinin yeni investisiya proqramları üzrə ilkin vergi sazişlərinin (Advance Tax Ruling) tətbiq edilməsini təklif edib. Onun fikrincə, bu tədbirlər sahibkarların xaricə çıxardıqları pulları geri qaytarmağa kömək edər. İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Bayramovun sözlərinə görə, Vergilər Nazirliyi digər dövlət strukturları sırasında hazırkı şəraitə daha hazırlıqlı olub. Çünki aparılan innovasiya işləri və elektron xidmətlərin tətbiqi məmur və sahibkarların əlaqələrini minimuma endirməyə imkan verib. Bununla yanaşı, islahatların keçirilməsini sürətləndirmək, xüsusən də, maliyyə sistemində şəffaflığı yüksəldəcək nağdsız hesablaşmaların inkişafında zəruridir. Bunun üçün bir əməliyyat çərçivəsində nağdsız hesablaşmalara 1 min manat həcmində limit qoymaq lazımdır. Vətəndaş cəmiyyəti tərəfindən digər təklif ölkə daxilində e-ticarətin əlavə dəyər vergisindən azad edilməsi olub. Onun sözlərinə görə, söhbət digər ölkələrdən internet vasitəsilə sifarişlər edən, yəni ölkə daxilində əmtəələrin satışına dair öz fəaliyyətlərini internet üzrəindən həyata keçirənlərdən gedir.
Vergi güzəştləri - taktiki gediş
Praktiki olaraq keçirilən bütün beş vergi forumunda vətəndaş cəmiyyəti və işgüzar dairələrin nümayəndələri vergilərdən azad edilmək və ya vergi güzəştlərinin tətbiqi ilə bağlı xahişlər səsləndirilib.
Qeyd edək ki, bu gün kənd təsərrüfatı zəhmətkeşləri, demək olar ki, bütün vergilərdən (torpaq vergisindən başqa) azaddırlar. Vergiçilərin hesablamalarına görə, vergilərdən azad edilən müddət ərzində büdcəyə 2 mlrd. dollar daxil olmayıb. İndi müxtəlif vergi güzəştləri sənaye parklarında müəssisələrin təşkili üçün təqdim edilir.
Məlum olduğu kimi, bu günlərdə sahibkarlar un və buğdanın idxalında əlavə dəyər vergisindən azad edilib. Bununla bağlı vergi güzəştlərinin təqdim edilməsi - prioritet istiqamətlərin inkişafına yönələn taktiki manevrdir. Qarşıya qoyulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün vergi güzəştləri ləvğ edilməlidir. Lakin bu məsələdə əsas odur ki, bir tərəfdən vergi yükü işgüzar dairələr üçün ağır yük olmasın, digər tərəfdən də dövlət xəzinəsində kifayət qədər vəsait olsun.

В Азербайджане предлагается применение налоговой амнистии для возвращения вывезенных за рубеж инвестиций
Одной из сложных задач для правительства любой страны является проведение налоговой политики. Непросто найти золотую середину для наполнения государственного бюджета, не нанося при этом ущерба развитию предпринимательства.
Необходимо постоянно совершенствовать механизмы сбора налогов, соблюдать полную прозрачность в вопросах контроля, реформировать законодательство, соблюдая паритет.
Может быть, поэтому фискальное ведомство старается как можно чаще проводить обсуждения осуществляемых и планируемых шагов в данном направлении, свидетельством чему служит и недавний V налоговый форум "Налоговая система Азербайджана: реалии и перспективы".
На острие современных технологий
За последние 16 лет Министерство налогов стало одним из флагманов среди госструктур, активно внедряющих достижения информационно-коммуникационных технологий. Как результат, сегодня в электронном формате предоставляется 90% налоговых деклараций. "Также в рамках электронного правительства фискальное ведомство оказывает 62 вида услуг, т.е. больше всех среди госструктур", - заявил на форуме замминистра по налогам Сахиб Алекперов.
Он отметил, что в рамках проводимых реформ налогового администрирования ведомство продолжит активно использовать инновационные методы, в частности внедрение системы "Электронный аудит" (е-аудит), который позволяет дистанционно проводить проверку бухгалтерии предпринимателей. Так, в результате выявления в ходе проводимого е-аудита нарушений к недобросовестным налогоплательщикам были применены финансовые санкции на общую сумму 100 млн. манатов.
Именно применение современных технологий в определенной степени и обеспечило поступление налоговых отчислений в госбюджет в прошлом году в размере 7,118 млрд. манатов, что составило 100,1% от прогноза. И это на фоне четырехкратного снижения мировых цен на нефть. Причем успехи в налоговом администрировании последние 5 лет в регионах выросли примерно вдвое, составив 622,1 млн. манатов.
При этом далеко не всегда налогоплательщики согласны с приписываемыми им со стороны налоговиков суммами отчислений. К примеру, в 2015 году количество обращений в налоговые органы Азербайджана составило в среднем 90 тыс., из них 3,5% пришлось на жалобы. Наряду с этим в январе обращения в Министерство налогов сократились на 20%, что стало результатом сокращения проверок. Однако даже при этом на протяжении последних лет объем налоговой задолженности в стране достиг 2,4 млрд. манатов и около 50% формируется в госсекторе. Как признался С.Алекперов, почти 30% налоговых отчислений, которые министерство направляет в госбюджет, приходится именно на сборы налоговых задолженностей, и ведомство прикладывает все усилия, чтобы снизить эту сумму.
Платить налоги в конце прошлого года пришлось даже представителям шоу-бизнеса, некоторые из которых, как правило, всегда числились среди злостных неплательщиков, - в декабре 2015 года представители шоу-бизнеса уплатили больше налогов, чем за январь-ноябрь того же года. Несмотря на "сложность процесса", по словам замминистра, главное, что "процесс пошел", хотя до сих пор приходится прикладывать немало труда для просвещения и объяснения данной категории налогоплательщиков о необходимости перечислять в госказну часть заработанной прибыли.
Не дать бизнесу уйти в тень
Между тем в связи с изменением экономической ситуации назревает необходимость внесения дополнительных корректив в налоговую политику страны. По словам главы бакинского офиса Всемирного банка Ларисы Лещенко, резкое снижение цен на нефть представляет собой не только трудности, но и возможность для развития ненефтяного сектора. "Руководство Азербайджана за прошедшие годы проделало значительную подготовительную работу для сценария, включающего снижение цен на нефть", - считает она. Однако, по расчетам Всемирного банка, цены на нефть останутся на низком уровне, и это длительная тенденция, поэтому необходимо продолжать реформы. В противном случае предприниматели в данный сложный период начнут уходить в теневой сектор.
По утверждению Л.Лещенко, по различным оценкам, до 50% азербайджанской экономики приходится на теневой сектор. Соответственно бизнес-структуры прибегают к различным методам, чтобы снизить налоговую нагрузку. С этой позиции очень важно продолжать мероприятия по реформированию налоговой системы.
В этом контексте представитель Американской торговой палаты (AmCham) Нуран Керимов считает, что в Азербайджане необходимо ввести налоговую амнистию. "После девальвации маната товары и средства, которые имеются на руках предпринимателей, отличаются от того, что на бумаге. Было бы целесообразным проведение либо переоценки этих средств, либо пересмотра политики налоговых проверок. Это стимулирует предпринимателей, которые вывезли средства за рубеж, вернуть их и инвестировать в страну", - сказал Н.Керимов.
AmCham также предлагает внедрить практику подписания контрактов по защите зарубежных инвестиций в ненефтяном секторе. "Зарубежный инвестор должен знать, что после начала работы в стране правила игры не изменятся", - добавил Н.Керимов.
Он также выдвинул идею о применении предварительного налогового соглашения (Advance Tax Ruling) с расчетом всех подлежащих уплате налогов по новым инвестиционным проектам. По его мнению, эти меры могут помочь вернуть средства, которые предприниматели вывезли из страны.
По словам председателя Центра экономического и социального развития Вугара Байрамова, Минналогов среди всех госструктур оказалось наиболее подготовленным к нынешней ситуации, так как проведенные инновационные работы и внедрение электронных услуг позволили свести к минимуму контакты чиновников и предпринимателей. Наряду с этим необходимо усилить проведение реформ, в частности в развитии безналичных расчетов, которые повысят прозрачность в финансовой системе. Для этого можно установить лимит в размере 1 тыс. манатов на наличные расчеты в рамках одной операции. Другим предложением со стороны представителя гражданского общества стало освобождение от налога на добавленную стоимость е-торговли внутри страны. По его словам, речь идет не о заказах через Интернет из других стран, а о предпринимателях, которые осуществляют свою деятельность по продаже товаров через Интернет внутри страны.
Налоговые льготы - тактический ход
Практически на всех прошедших пяти налоговых форумах от представителей гражданского общества и деловых кругов высказывались просьбы об освобождении от налогов или предоставлении налоговых льгот.
Отметим, что сегодня труженики сельского хозяйства освобождены практически от всех налогов (кроме налога на землю). Как подсчитали налоговики, за время освобождения от налогов бюджет недополучил $2 млрд. Сейчас различные налоговые льготы предоставлены для организации предприятий в промышленных парках. Как известно, на днях предприниматели были освобождены от налога на добавочную стоимость импорта муки и зерна.
В этой связи предоставление налоговых льгот - тактический маневр, направленный на развитие приоритетных направлений. И по мере достижения поставленных целей налоговые льготы должны быть ликвидированы. Но главное в этом вопросе сделать так, чтобы налоговое бремя не стало непосильной ношей для деловых кругов страны, с одной стороны, а с другой - было бы достаточно средств в государственной казне.