KXDR-in süni peyk buraxması dünya birliyinə nə vəd edir?
KXDR-in "Kvanmyonson-4" peyki ilə raketlər buraxması Koreya yarımadasında vəziyyəti daha da qarışdırıb. Peykin dinc xarakter daşıdığı elan edilsə də, KXDR-in bununla yerli istehsal olan ballistik raketi sınaqdan keçirdiyinə dair narahatlıqlar var. Raketin buraxıldığını Çin, Rusiya, ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya Müdafiə nazirlikləri də təsdiqləyib. Onun nəticələri ilə bağlı isə ziddiyyətli xəbərlər gəlməkdədir; məsələn, Cənubi Koreya hərbçiləri əmindirlər ki, peyk orbitə çatmayıb və havaya buraxıldığı yerdən yüzlərlə kilometr aralıqda yerə düşüb. Bununla da Pxenyan kosmik proqramının məqsədinə nail olmayıb.
Pentaqon isə mətbuat katibi Piter Kukun vasitəsilə Şimali Koreyanın yerətrafı orbitə "peyk və ya hansısa digər qurğu buraxdığını" təsdiqləyib.
Bu, Şimali Koreyanın səmaya peyklə birlikdə daşıyıcı raket buraxdığı ikinci haldır. İlk belə raket 4 il əvvəl buraxılmışdı və bununla da KXDR dünyada daşıyıcı raketə malik 10-cu kosmik fövqəldövlətə çevrilmiş, qonşusu Cənubi Koreyanı bu göstəricidə geridə qoymuşdu.
Hadisədən 2 gün əvvəl ABŞ Prezidenti Barak Obama və Çin lideri Çi Cinpin telefon danışığı zamanı KXDR-in ballistik raketi sınaqdan keçirmək planını müzakirə etmişdilər. "Liderlər Şimali Koreyanı nüvə silahlı dövlət kimi tanımayacaqlarını bildiriblər. Onların fikri bu məsələdə üst-üstə düşüb: KXDR-in ballistik raket sınağı keçirməsi BMT Təhlükəsizlik Şurasının çoxsaylı qətnamələrinə zidd olacaq və növbəti təxribatçı, sabitliyin pozulmasına yönəlmiş əməl kimi qiymətləndiriləcək", - deyə Ağ evdən verilən açıqlamada bildirilir.
Raketin buraxılmasından sonra isə diplomatik danışıqlar daha fəal xarakter alıb. Barak Obama Pxenyanın bu addımının nəticələri haqqında Yaponiyanın Baş naziri Sindzo Abe və Cənubi Koreya lideri Pak Kın He ilə müzakirə aparıb, onların mümkün təhlükədən müdafiə olunacaqlarına söz verib.
KXDR-in orbitə peyk buraxmaq adı ilə ballistik raket sınağında şübhəli bilən ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiyanın sərt tənqidi fonunda BMT Təhlükəsizlik Şurasının fövqəladə toplantısı çağırılıb. Toplantıda Şimali Koreyanın "məsuliyyətsiz təxribatı" kəskin şəkildə tənqid edilib. BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun ölkələri üzərlərinə götürdükləri beynəlxalq öhdəliklərə əməl etməyə çağırıb. O, bu cür raket buraxılışlarının BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələri ilə qadağan olunduğunu xatırladıb.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəhbəri Con Kerri isə Pxenyana tətbiq oluna biləcək sanksiyalardan danışarkən, maraqlı replika ilə yadda qalıb: "Nədənsə, nüvə silahına malik olmayan İrana daha ciddi və sərt sanksiyalar tətbiq edilmişdi, nəinki bu cür silaha malik Şimali Koreyaya".
Cənub qonşusunun "daimi himayədarı" kimi görünməkdən məmnun olmayan Çin də BMT TŞ-nin bəyanatını dəstəkləyib və bu dəstəyi özünəməxsus üsulla göstərib. Çin Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Xua Çunin bildirib ki, "KXDR kosmosdan dinc məqsədlərlə istifadə hüququna malik olmalıdır. Lakin hazırda onun bu hüququ BMT TŞ-nin qətnamələri ilə məhdudlaşdırılıb". "Çin ümid edir ki, maraqlı tərəflər insidentə soyuqqanlı və təmkinli yanaşacaq, Koreya yarımadasında gərginliyi artıracaq əməllərdən çəkinəcək, regionda sülhün, sabitliyin qorunub-saxlanılmasına birgə səy göstərəcəklər", - deyə diplomat qeyd edib.
Müvafiq bəyanat Rusiya XİN tərəfindən də yayılıb: "Qeyd etməliyik ki, Pxenyan beynəlxalq birliyin çağırışlarına məhəl qoymayıb, növbəti dəfə beynəlxalq hüquq normalarına etinasızlıq göstərib".
Bu arada bir qədər əvvəl baş vermiş və əhəmiyyətinə görə, Pxenyanın sözügedən addımından heç də geri qalmayan daha bir hadisə "odun üzərinə yağ töküb".
Ən yaxşı "müdafiə" atom bombasıdır
Pxenyanın fəzaya daşıyıcı raket buraxmasından düz, 1 ay əvvəl Şimali Koreyanın Pangiri poliqonunda növbəti yeraltı nüvə sınağı təşkil edilmiş, o, 5,1 bal gücündə zəlzələyə yol açmışdı. Şimali Koreya KİV-in məlumatına görə, "ABŞ ətrafında birləşmiş düşmənlərdən qorunmaq məqsədilə" "kiçildilmiş ölçüdə hidrogen bombası" uğurla sınaqdan keçirilib, onun istifadəyə hazır olduğunu ölkə lideri Kim Çen In ötən ilin dekabrında təsdiqləyib. Lakin bununla yanaşı, məhz hidrogen bombasının sınaqdan keçirildiyinə dair informasiyanı müstəqil ekspertlər təsdiqləmirlər. Onlar partlayışın gücünün bu cür bomba üçün zəif olduğunu deyirlər - bu partlayış vaxtilə Hirosimaya atılmış bombanın trotil gücünün 1/10-dən də az olub.
Əvvəlki sınaqlar haqqında məlumat 2013-cü ilin fevralında, KXDR hökumətinin kiçikölçülü atom qurğusunun hazırlandığını açıqladığı zaman üzə çıxıb. Təəssüf ki, bu ölkə dünyaya qapalı olduğundan, onun nüvə proqramının xüsusiyyəti ilə bağlı bütün işlər gizlin aparılır, odur ki, baş verənlərlə bağlı konkret ehtimallar səsləndirmək çətindir. Bununla yanaşı, 2003-cü ildə KXDR nüvə silahlarının yayılmaması haqqında müqavilədə iştirakını dayandırıb və bu, beynəlxalq hüququn normalarına tam ziddir. İranın nüvə proqramına dair iyulda əldə edilmiş çoxtərəfli razılaşma fonunda Pangiridəki son sınaqlar açıq-aşkar təxribat təsiri bağışlayır.
Bu hadisənin Qərb KİV-də yaratdığı ajiotajı nəzərə alsaq, fövqəldövlətlərin Koreya yarımadasında baş verənlərdən ciddi narahatlıq keçirdiyini söyləyə bilərik. İki il əvvəlki sınaqla müqayisədə bu dəfə söhbət daha güclü enerjiyə malik kütləvi qırğın silahından gedir. Üstəlik, o, son dərəcə qısa müddətdə - cəmi 2 ilə hazırlanıb. Qeyd edək ki, "kiçikölçülü" atom bombasını ballistik raket başlığına yerləşdirmək tamamilə mümkündür. CNN-in məlumatına görə, bu, KXDR-ə Avstraliyanı, Qərbi Avropanın böyük bir hissəsini və ABŞ-ın qərb sahillərini hədələmək imkanı verir.
ABŞ hərbi ekspertlərinin qiymətləndirməsinə görə, Şimali Koreya 10-100 arasında nüvə başlığına malik ola bilər. Lakin hazırda bu ölkənin həmin silahın çatdırılması üçün müvafiq texnologiyası yoxdur. 2015-ci ildə Yonböndə ölkənin ən böyük reaktorunu istismara verdikdən sonra, KXDR 2008-ci ildə ərzaq yardımı qarşılığında tərk-silah olmaqla bağlı razılaşma çərçivəsində dayandırdığı plutonium istehsalını bərpa edib. ABŞ Milli Kəşfiyyatının direktoru Ceyms Klepper Senatın Silahlı Qüvvələr Komitəsinə bu yaxınlarda təqdim etdiyi məruzəsində bildirib ki, Pxenyan uzaqmənzilli ballistik raketlərin istehsalı istiqamətində fəaliyyətini bundan sonra da davam etdirmək niyyətindədir. Sənəddə bildirilir ki, onun bu əməli Birləşmiş Ştatlar üçün bilavasitə təhlükədir. Beləliklə, analitiklər hesab edirlər ki, beynəlxalq danışıqlarda çoxsaylı mərhələlərin baş tutmasına, sanksiyaların sərtləşdirilməsinə baxmayaraq, Şimali Koreyanın nüvə iddialarını genişləndirməkdədir.
Məsələ ilə bağlı Rusiya və Çin daha təmkinli mövqe ortaya qoyur. Onlar hesab edirlər ki, hidrogen bombasının sınaqdan keçirildiyinə dair xəbərlər kifayət qədər əsaslı deyil. Bununla yanaşı, onlar Pxenyana birtərəfli sanksiyaların tətbiqinə açıq şəkildə etiraz edirlər. Fevralın 2-də Seulda təşkil olunmuş mətbuat konfransında Rusiyanın Cənubi Koreyadakı səfiri A.Timonin iqtisadi sanksiyaların effektivliyinə şübhə ilə yanaşdığını deyib, iqtisadi blokadanın nüvə probleminin həllinə səbəb olmayacağını bildirib. Üstəlik, əksər ekspertlər əmindirlər ki, KXDR hələlik kifayət qədər güclü nüvə yükü yaratmağa və onu uzaqməsafəli ballistik raketə yerləşdirməyə hazır deyil.
Kimə müharibə, kiməsə...
Bu hadisələr fonunda Cənubi Koreya məmurlarının bəyanatları xüsusi fərqlənir; məsələn, hakim "Senuri" partiyasından olan deputat Li Çxol Vu ölkəsinin Pxenyanla bağlı ciddi şübhələrinin olduğunu söyləyib. Onun fikrincə, KXDR raketin əsas komponentlərini Rusiyadan almaqda şübhəli bilinir. Eyni fikri ölkənin kəşfiyyat xidmətinin direktoru Li Bön Xo da təkrarlayıb. O da Rusiyanı KXDR-ə raket texnologiyaları verməkdə təqsirləndirib, bunun BMT-nin müvafiq qətnamələrinin tələblərinin kobud şəkildə pozulması olduğunu deyib.
Moskva isə bu ittihamlara Baş nazirin kosmos sahəsində inkişafa cavabdeh olan müavini Dmitri Roqozin vasitəsilə cavab verib: "Biz raket texnologiyalarının yayılmaması rejiminə necə əməl olunduğunu ciddi şəkildə izləyirik. Rəhbərlik etdiyim ixrac komissiyası Şimali Koreyaya heç zaman bu cür mallar verməyib".
Rusiya XİN-in silahların yayılmaması və onlara nəzarət departamentinin direktoru Mixail Ulyanov isə rəsmi Seulu Moskvadan üzr istəməyə çağırıb: "Cənubi Koreyanın bizi BMT TŞ-nin qətnamələrinə zidd qanunsuz tədarükdə şübhəli bilmək üçün hansısa əsasları varsa, onları ortaya qoymalıdır. Yoxdursa, onları bu böhtanı rəsmən rədd etməyə, üzr istəməyə çağırardım".
Rusiya və Çinin isə Cənubi Koreya ilə bağlı öz iddiaları var. Onlar Seulun bəzi əməllərindən narahatdırlar və burada söhbət heç də Cənubi Koreyanın Pxenyanın gələcək təxribatlarını önləmək məqsədilə Amerika ilə birgə təlimlər keçirməsindən getmir; məsələn, Şimali Koreyanın raket sınağı keçirdiyi gün - fevralın 7-də Cənubi Koreyanın Müdafiə Nazirliyi Seul ilə Vaşinqton arasında Amerikanın THAAD (Terminal High Altitude Area Defense System) HHM sisteminin Koreya yarımadasının cənubunda yerləşdirilməsinə dair danışıqlar aparıldığını təsdiqləyib. Nazirlik burada məqsədin yaxın və ortamənzilli raketlərin tutulması, Şimali Koreya təhlükəsinin aradan qaldırılması olduğunu bildirib. Bu mənada, rusiyalı ekspertlər Şimali Koreyanın raket sınağının iki ölkə arasında gizli danışıqların səbəbi yox, əslində, təsdiqi olduğunu düşünürlər. Rusiya Elmlər Akademiyasının Uzaq Şərq İnstitutunun Koreya Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Aleksandr Jebin hesab edir ki, hələlik, KXDR-dən heç bir real təhlükə olmasa da, ABŞ bundan bölgədə HHM sistemi yerləşdirmək imkanı kimi istifadə edir. Bununla da Vaşinqton Şimali Koreya rejimini rusların və çinlilərin əli ilə devirmək planını reallaşdırmaq istəyir.
Moskvanın yaşananlarla bağlı rəsmi mövqeyini isə səfir A.Timonin ortaya qoyub. O, "bütün maraqlı tərəfləri təmkinli olmağa, Koreya yarımadasında vəziyyəti gərginləşdirə biləcək xüsusilə hərbi addımlardan çəkinməyə" çağırıb.
Rusiyanın nüvə probleminə yanaşmasını, xüsusilə KXDR-ə birtərəfli iqtisadi sanksiyaların tətbiqini qəbul etməməsini Çin də birmənalı şəkildə dəstəkləyir. Nəzərə alsaq ki, KXDR-in xarici ticarəti, təxminən, 70%-lik paya sahibdir, bu, heç də təəccüblü deyil. Amma burada söhbət daha çox iki ölkənin iqtisadi qazancından yox, Çinlə ABŞ-ın baza maraqları arasındakı ciddi fərqdən gedir. Pekində əmindirlər ki, ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya üçün "Şimali Koreya təhlükəsi" Asiya-Sakit okean regionunda hərbi arsenalın artırılması, hərbi-texniki bazanın müasirləşdirilməsi bəhanəsindən başqa bir şey deyil.
Münaqişə tərəflərinin bu cür sərt gedişləri Rusiya və Çin sərhədlərinə bilavasitə yaxın yerləşən Şərqi Asiya ölkələrində silahlanma yarışını qızışdıra bilər. Bu, regionda onsuz da zəif olan sülhün möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş cəhdlərə öz mənfi təsirini göstərəcək. KXDR isə buna cavab olaraq, "sərhədlərinin qorunması məqsədilə" öz ruhuna uyğun analoji cavab addımları ata bilər.

Чем грозит мировому сообществу запуск КНДР искусственного спутника?
Запуск КНДР ракеты со спутником "Кванмёнсон-4" еще больше накалил обстановку на Корейском полуострове. Хотя сам спутник заявлен с мирными целями, есть опасения, что КНДР таким образом испытывает баллистическую ракету собственного производства. Факт запуска подтвержден оборонными ведомствами Китая, России, США, Южной Кореи и Японии, хотя и продолжают поступать противоречивые сведения о последствиях запуска. Так, южнокорейские военные уверены, что спутник не был выведен на орбиту и упал в сотнях километров от стартовой площадки, так и не достигнув целей космической программы. Однако Пентагон устами своего пресс-секретаря Питера Кука подтвердил, что Северная Корея действительно вывела на околоземную орбиту "спутник или какое-либо иное устройство".
Это второй по счету запуск северокорейской ракеты-носителя со спутником. Первая была запущена четыре года назад, и КНДР стала, таким образом, десятой в мире космической державой со своей ракетой-носителем, опередив при этом своего соседа, Южную Корею.
Еще за два дня до запуска президент США Барак Обама и лидер Китая Си Цзиньпин в телефонном разговоре обсудили планы КНДР испытать баллистическую ракету. "Лидеры дали понять, что они не согласятся признать Северную Корею государством с ядерным оружием. Они согласились в том, что планируемое КНДР испытание баллистической ракеты будет противоречить многочисленным резолюциям Совета Безопасности ООН и станет очередным провокационным и дестабилизирующим действием", - заявили в Белом доме.
Дипломатические переговоры еще больше активизировались после запуска ракеты. Так, Б.Обама переговорил о последствиях запуска с премьер-министром Японии Синдзо Абэ и главой Южной Кореи Пак Кын Хе и пообещал им защиту от возможных угроз.
На фоне жесткой критики США, Южной Кореи и Японии, подозревающих КНДР в испытании баллистической ракеты, завуалированном под вывод на орбиту спутника, последовал экстренный созыв Совета Безопасности ООН, где резко осудили "безответственную провокацию" со стороны КНДР. Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал власти страны соблюдать взятые на себя международные обязательства, поскольку пуск такого вида ракет запрещен соответствующей резолюцией Совбеза ООН.
Говоря о возможных санкциях, глава Госдепа США Дж.Керри и вовсе отметился яркой репликой: "При всем уважении, на Иран, у которого не было ядерного оружия, были наложены более серьезные и действенные санкции, нежели на Северную Корею, у которой такое оружие имеется".
Китай, которому, видимо, не особенно по душе выглядеть "постоянным покровителем" южного соседа, тоже поддержал заявление Совбеза, сделав это в своеобразной манере. По словам представителя МИД КНР Хуа Чуньин, "КНДР должна иметь право на мирное использование космоса. Однако в данный момент ее право ограничено резолюцией Совбеза ООН". "Китайская сторона надеется, что заинтересованные стороны отнесутся к инциденту хладнокровно и сдержанно, откажутся от действий, ведущих к эскалации напряженности на Корейском полуострове, и будут стремиться к совместному сохранению мира и стабильности в регионе", - заявила китайский дипломат.
Соответствующее заявление было сделано и МИД России: "Вынуждены констатировать, что Пхеньян не прислушался к призывам международного сообщества, в очередной раз продемонстрировав вызывающее пренебрежение нормами международного права".
Подлило масла в огонь чуть ранее также ничуть не менее значимое событие.
Лучшая "защита" - ядерная бомба
Буквально за месяц до запуска ракеты-носителя на северокорейском полигоне Пангири было проведено очередное подземное ядерное испытание, вызвавшее землетрясение магнитудой 5,1 балла. По утверждению северокорейских СМИ, "в целях защиты от враждебных КНДР сил, сплоченных вокруг США", была успешно апробирована "водородная бомба уменьшенного размера", готовность к испытанию которой предположил в декабре прошлого года нынешний лидер КНДР Ким Чен Ын. Но при этом информация об испытании именно водородной бомбы не подтверждается выводами независимых экспертов, считающих силу взрыва недостаточной для такого ядерного заряда - меньше одной десятой тротилового эквивалента бомбы, брошенной на Хиросиму. Предыдущее испытание стало достоянием гласности в феврале 2013 года, по результатам которого правительство КНДР также упомянуло о разработке атомного устройства меньшего размера. Увы, учитывая закрытость страны для общественного доступа, а уж тем более засекреченность всякой деятельности, касающейся специфики ядерной программы КНДР, высказывать конкретные предположения о сути происходящего представляется крайне сложным. Причем в 2003 году КНДР приостановила свое членство в Договоре о нераспространении ядерного оружия, что идет вразрез с нормами международного права, и в свете заключения июльского многостороннего соглашения по иранской ядерной программе последнее испытание в Пангири выглядит явно провокационно.
Судя по ажиотажу вокруг данного вопроса в западных СМИ, ведущие державы всерьез обеспокоены происходящим на Корейском полуострове. По сравнению с аналогичным испытанием двухлетней давности, в этот раз на суд общественности представлена информация об оружии массового поражения с более сильным зарядом, произведенным в столь сжатые сроки - всего за два года. А атомное оружие "уменьшенного размера" вполне может уместиться в боеголовке баллистической ракеты, что, по данным CNN, позволяет КНДР угрожать Австралии, большей части Западной Европы и западному побережью США.
По оценке военных экспертов США, численность северокорейских ядерных боеголовок колеблется от 10 до 100, но в настоящий момент страна не располагает технологией доставки такого вооружения. Вслед за запуском крупнейшего в стране реактора Йонбён в сентябре 2015 года КНДР возобновила производство плутония, приостановленное в 2008-м в рамках договоренностей о разоружении взамен на продовольственную помощь. В своем недавнем докладе сенатскому Комитету по вооруженным силам директор Национальной разведки США Джеймс Клеппер высказал мнение, что Пхеньян намерен и дальше развивать работу по разработке баллистических ракет дальнего радиуса действия, тем самым представляя непосредственную угрозу для Соединенных Штатов. Таким образом, делают вывод аналитики, ядерные амбиции Северной Кореи продолжают расширяться, несмотря на многочисленные раунды международных переговоров вкупе с ужесточением санкционного режима.
Более сдержанными в этом отношении выглядят позиции России и КНР, которые считают заявления об испытаниях водородной бомбы недостаточно обоснованными и открыто выступают против введения односторонних санкций в отношении КНДР. На прошедшей 2 февраля пресс-конференции в Сеуле посол РФ в Республике Корея А.Тимонин выразил сомнения в эффективности экономических санкций, подчеркнув, что экономическая блокада не будет способствовать решению ядерного вопроса. Такая точка зрения согласуется и с выводами экспертов, уверенных в том, что КНДР еще не готова создать атомный заряд достаточной мощности, присовокупив его к баллистической ракете дальнего действия.
Кому война…
На фоне этих событий выделяются заявления южнокорейских чиновников. Так, депутат от правящей партии "Сэнури" Ли Чхоль Ву заявил о серьезных подозрениях Сеула в отношении Пхеньяна, который якобы получил основные компоненты ракеты из России. Эту же точку зрения озвучил директор разведывательной службы страны Ли Бён Хо, обвинивший Россию в поставках ракетных технологий КНДР, что является грубым нарушением соответствующих резолюций ООН. Москва отреагировала на обвинения устами вице-премьера Дмитрия Рогозина, ответственного за развитие космической области: "Мы четко следим за соблюдением режима нераспространения ракетных технологий, и возглавляемая мной экспортная комиссия никогда разрешений подобного рода для Северной Кореи не выдавала". А директор департамента МИД РФ по вопросам нераспространения и контроля за вооружением Михаил Ульянов и вовсе потребовал извинений у официального Сеула: "Если у южнокорейской стороны есть какие-то основания подозревать нас в незаконных поставках, идущих вразрез с резолюциями СБ ООН, то такие доказательства нужно предъявить. Если их нет, то я бы посоветовал подумать о том, чтобы официально дезавуировать эти инсинуации и попросить прощения, желательно публично".
У России, впрочем, и у Китая, имеются собственные претензии к Южной Корее и причины для явного беспокойства, не считая проведения масштабных совместных американо-южнокорейских учений, направленных на предотвращение дальнейших провокаций Пхеньяна. В частности, 7 февраля, в день запуска северокорейской ракеты-носителя, министерство обороны Республики Корея подтвердило проведение двусторонних переговоров между правительствами Южной Кореи и США о развертывании американской системы противоракетной обороны (ПРО) THAADS (Terminal High Altitude Area Defense System) на юге Корейского полуострова, предназначенной для перехвата ракет малой и средней дальности и обеспечения защиты от северокорейской угрозы. В этом отношении, считают российские эксперты, запуск северокорейской ракеты является не причиной, а скорее оправданием закулисных переговоров между двумя странами. Как считает руководитель Центра корейских исследований Института Дальнего Востока РАН Александр Жебин, реальной угрозы от КНДР пока не исходит, зато у США появляется возможность развернуть ПРО, пытаясь, таким образом, сместить неугодный северокорейский режим руками русских и китайцев.
Официальную точку зрения Москвы озвучил посол А.Тимонин, призвав "все заинтересованные стороны к сдержанности и особенно воздержанию от шагов в военной сфере, которые могут дестабилизировать ситуацию на Корейском полуострове". Подход России к ядерной проблеме, в частности неодобрение односторонних экономических санкций по отношению к КНДР, также однозначно поддерживает КНР. Это и понятно, учитывая, что доля Китая во внешнеторговом обороте КНДР составляет около 70%. Но тут дело не столько в экономической выгоде сотрудничества двух стран, сколько в сильном различии базовых интересов Поднебесной и США. Пекин уверен, что для США, как и для Южной Кореи с Японией, "северокорейская угроза" есть не что иное, как возможность для наращивания своего военного арсенала и модернизации военно-технической базы в Азиатско-Тихоокеанском регионе.
Весьма вероятно, что такие резкие ходы с обеих сторон конфликта могут способствовать лишь эскалации гонки вооружений в восточноазиатских странах, расположенных в непосредственной близости от России и Китая, тем самым ослабив всякие попытки укрепить и без того шаткий мир в регионе. В ответ на это КНДР, с присущим ей энтузиазмом, может предпринять аналогичные контрмеры под видом "защиты собственных границ".