HAY-KÜYÜ ÇOX, FAYDASI YOX!
Rusiya ilə Türkiyə arasında qarşıdurma getdikcə qızışır. Hər iki tərəfin demarşları göstərir ki, onlar arasında silahlı münaqişənin başlanması belə, istisna deyil. Moskva-Ankara münasibətlərində gərginliyin artmasına təsir göstərən amillər sırasında Rusiyanın müəyyən siyasi dairələrinin iki ölkə arasında 1921-ci il martın 16-da imzalanmış dostluq və qardaşlıq sazişinin pozula biləcəyinə dair fikirləri də göstərmək olar.
Ankaranın Rusiya Hərbi-Kosmik Qüvvələrinin (HKQ) Türkiyənin hava sərhədini pozduğuna dair yeni ittihamları münasibətlərdə gərginliyin davam etdiyini göstərir. Bu da son deyil. Hadisələrin dinc axarda davam etməsi perspektivinə ümidləri azaldan daha bir məqam var: Türkiyə Silahlı Qüvvələri tam hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirilib və ona komandanlığın əmri olmadan belə, atəş açmaq hüququ verilib. Beləliklə, Rusiyaya məxsus "Su-24" bombardmançısının vurulmasından sonra, faktiki olaraq ikitərəfli dialoqu dayandırmış Moskva ilə Ankara arasında münasibətlər son dərəcə təhlükəli həddə yaxınlaşır. İndi onların keçmişdə qalmış dostluq münasibətlərini bərpa edə biləcəkləri mümkünsüz görünür.
Rusiya-Türkiyə dialoqunun pozulmasının əsas səbəblərindən biri Suriyadır. Suriyanın hökumət qüvvələri Rusiya HKQ-nin dəstəyi ilə Türkiyə sərhədinə doğru hərəkət edir, ölkənin şimal ərazilərini öz nəzarətinə qaytarır. Moskvanı suriyalıların kütləvi qətliamında günahlandıran rəsmi Ankara isə Rusiyanın hərbi əməliyyatlarında əsas hədəfin "İslam Dövləti" (İD) yox, Suriya müxalifəti olduğunu bildirir. Moskva bu ittihamları rədd edir, öz növbəsində, dünya birliyini Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "İD" ilə neft sahəsində əməkdaşlıq etdiyinə inandırmağa çalışır.
Bununla yanaşı, Rusiya Türkiyədən vurulmuş bombardmançıya görə üzr istəməsini, insidentin günahkarlarının cəzalandırılmasını, Rusiya tərəfinə dəymiş zərərin kompensasiya olunmasını tələb edir. Rusların Suriyada hərbi əməliyyatlar apardığı şəraitdə Ankaranın bu tələbləri qəbul edəcəyisə real görünmür. Demək, yaxın keçmişin strateji tərəfdaşları arasında qarşıdurma davam edəcək. Rusiyanın, təxminən, 95 il əvvəl imzalanmış Dostluq və Qardaşlıq Haqqında Moskva Müqaviləsinin ləğvinə dair məsələ qaldırması da bunu təsdiqləyir. Xatırladaq ki, söhbət RSFSR hökuməti ilə Türkiyənin Böyük Millət Məclisi arasında imzalanmış müqavilədən gedir. Bu təşəbbüslə Rusiya Dövlət Dumasının kommunist fraksiyasından olan deputatları Valeri Raşkin və Sergey Obuxov çıxış ediblər. Onlar ölkə başçısı Vladimir Putinə və Xarici İşlər naziri Sergey Lavrova müvafiq müraciət ünvanlayıblar.
Moskva müqaviləsi 1921-ci il oktyabrın 13-də imzalanmış Qars müqaviləsi kimi, Türkiyə ilə sovet respublikaları olan Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan arasındakı sərhədləri müəyyənləşdirib. Moskva müqaviləsinə əsasən, Azərbaycanın əzəli torpağı olan Naxçıvana Azərbaycan SSR-in tərkibində muxtariyyət statusu verilib. Sovet Rusiyasının iştirakı ilə Mustafa Kamal hökuməti (sonradan Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu olmuş Atatürk) ilə Zaqafqaziya respublikaları arasında imzalanmış Moskva və Qars müqavilələri Cənubi Qafqazda dövlətlərarası sərhədlərin hüquqi təsdiqidir. Odur ki, rusiyalı deputatların təşəbbüsü ilə Moskva müqaviləsinin mümkün ləğvi onsuz da yaxşı olmayan, regionda davam etməkdə olan ərazi münaqişələri üzündən ciddi təhlükə ilə üz-üzə qalmış regional düzəni pozardı.
Azərbaycan ərazisinin beşdəbirini işğal etmiş, Türkiyəyə ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın Moskva müqaviləsinin ləğvi ilə bağlı təşəbbüsün gedişini son dərəcə diqqətlə izləməsi heç də təsadüf deyil. Erməni siyasətçiləri və ekspertləri arasında Rusiya Dövlət Duması deputatlarının antitürk gedişindən ruhlananlar da az deyil. Onlar hesab edirlər ki, indi Ankaradan Türkiyənin şərq vilayətlərinin Ermənistana verilməsi də tələb olunmalıdır. Moskva və Qars müqavilələrinin ləğvi onlar üçün çox yerinə düşər. Çünki Qars vilayətinin və Ağrıdağla birlikdə Sürməli qəzasının Türkiyəyə mənsubluğu məhz bu sənədlərlə təsdiqini tapıb.
Ermənilərin Naxçıvanla bağlı iddiaları üzərində ayrıca dayanmaq lazımdır. Bəzi erməni strateqləri, az qala, onun Moskva müqaviləsinin mümkün ləğvi ilə bağlı səs-küyün fonunda Rusiyanın əli ilə Azərbaycandan qoparıla biləcəyindən danışırlar. Bəzi rusiyalı siyasətçilər isə onların bu cür cəsarət nümayiş etdirmələrinə şərait yaradır; məsələn, Dövlət Dumasının "Ədalətli Rusiya" fraksiyasından olan deputatı Oleq Paxolkov nəinki həmkarlarının Moskva müqaviləsinin ləğvi təşəbbüsünü dəstəkləyib, üstəlik, "Qarabağın Ermənistana qaytarılmalı olduğunu" bəyan edib. "Dostluq və qardaşlıq müqaviləsinin ləğvinin gündəmə gəlməsi normaldır. Bu məsələdə Ermənistan da bizi dəstəkləyir", - deyə o, qeyd edib.
Bununla yanaşı, tam aydındır ki, Rusiyanın müqavilədən çıxması Qafqazdakı sərhədlərin de-fakto və de-yure dəyişəcəyi demək deyil. Bunu ruslar da yaxşı anlayırlar. Ermənilərin Türkiyədən onun əzəli torpaqları olan şərq vilayətlərini, Azərbaycandan isə azərbaycanlıların tarixi torpaqları olan Qarabağ və Naxçıvanı ala bilməyəcəyi isə tam aydın məsələdir. Üstəlik, Moskva Müqaviləsinin ləğvi təşəbbüsünün müəlliflərini də Ermənistanın maraqları və iddiaları maraqlandırmır. Onların yeganə istəyi Rusiya-Türkiyə qarşıdurması fonunda Ankaraya daha bir təzyiq vasitəsinə əl atmaqdır. "Biz Moskva müqaviləsinin ləğvi ilə bağlı təkliflə Türkiyə rəhbərliyinə, Prezident Ərdoğana Rusiyanı "ikincidərəcəli" dövlət saymağın yanlış olduğunu çatdırmaq istəyirik", - deyə Raşkin açıq şəkildə etiraf edib.
Ermənilərə ürəyi yanan Oleq Paxolkov belə, Moskva müqaviləsinin mümkün ləğvinin əsl motivlərini yaxşı bilir: "Rusiya Türkiyə ilə müharibə etmək fikrində deyil. Ümumiyyətlə, açıq danışsaq, zərbə Ərdoğana ünvanlanıb".
Paxolkov müqavilənin ləğv ediləcəyi təqdirdə belə, sərhədlərin dəyişməsinin mümkün olmadığını anlayır. "Əlbəttə ki, Moskva və Qars müqavilələrinin ləğvinin aşkar siyasi-hüquqi nəticələri olmayacaq", - deyə o bildirib: "Bildiyimə görə, Gürcüstan və Ermənistan bu razılaşmaları ləğv edib. Məgər onlar yeni ərazilər əldə ediblər? Bütün dövlətlər bu gün mövcud olan sərhədləri çərçivəsində qalacaqlar".
Nəhayət, Rusiya rəhbərliyi Türkiyə ilə münaqişənin Azərbaycanla münasibətlərə mənfi təsirinin yolverilməz olduğunu yaxşı anlayır. "Rusiya Bakı ilə münasibətlərini korlayacaq heç bir addım atmayacaq", - deyə Rusiya XİN rəsmisi Mariya Zaxarova bildirib. Onun sözlərinə görə, Moskva Bakı ilə münasibətləri inkişaf etdirir və bütün diqqəti yalnız bu münasibətləri yaxşılaşdıracaq məqamlara yönəldəcək.
Bu məsələ barədə Valeri Raşkin daha ətraflı danışıb: "Moskva müqaviləsinin ləğvi Azərbaycanla münasibətlərimizə mənfi təsir göstərə bilməz. Bizim aramızda dost, qardaş, mehriban qonşuluq münasibətləri var. Bu əlaqələr qədim tarixə malikdir. Hazırda hər iki ölkənin siyasi rəhbərliyi bu münasibətləri qoruyub-saxlamaq üçün böyük işlər görür. Odur ki, bu addım atılarsa belə, Azərbaycana zərər verilməsindən söhbət gedə bilməz". Onun sözlərinə görə, Moskva Müqaviləsi ləğv olunacağı təqdirdə, "Azərbaycanın bütün tələblərinə qarşılıqlı səmərə əsasında əməl ediləcək".
Hətta Ermənistanda belə, bəzi ekspertlər Moskva müqaviləsinin ləğvinin və ümumilikdə, Rusiya-Türkiyə münaqişəsinin ermənilərə heç bir fayda verməyəcəyini anlayırlar; məsələn: Qafqaz İnstitutunun direktoru, politoloq Aleksandr İsgəndəryan deyir: "Rusiyalı deputatların Moskva müqaviləsinin ləğvi ilə bağlı bəyanatları Türkiyə ilə Rusiya arasında gedən təbliğat müharibəsinin bir hissəsidir. Bunun Ermənistan üçün hansısa nəticələr verəcəyini düşünmürəm".
Ermənilərin Siyasi və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin eksperti Ruben Meqrabyan isə məsələyə bu cür münasibət bildirib: "Rusiya Türkiyəyə "yerini göstərməyə" çalışır. Bu gün Rusiya Dövlət Dumasında irəli sürülmüş təşklifin aydın motivləri var və onların Ermənistanın maraqları ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Rusiyanın bu cür təşəbbüsləri erməni tərəfinin qayğısına qalınması kimi təqdim etməyə çalışır. Halbuki, 2015-ci ilin noyabrınadək müqavilənin ləğvi məsələsini heç kəs gündəmə gətirmirdi. Real siyasi baxımdan, müqavilənin ləğv edilib-edilməyəcəyi heç nəyi dəyişməyəcək".
Beləliklə, Moskva-Ankara münasibətlərinin getdikcə pisləşməsi onlara yaxın regionlarda vəziyyətə yalnız mənfi təsir göstərir. O cümlədən, Rusiya-Türkiyə mehriban qonşuluğu kimi sabitlik faktorundan məhrum olan Cənubi Qafqaza da. Lakin Moska-Ankara qarşıdurmasının dərinləşməsindən ən çox ziyan görən, qlobal siyasətin nəhəng aktyorlarının qurbanına çevrilmiş Suriya olacaq.

ШУМУ МНОГО, А ТОЛКУ МАЛО
Противостояние между Россией и Турцией принимает все более острый характер. Силовые демарши с обеих сторон не исключают даже разворачивания вооруженного конфликта. К числу факторов, содействующих дальнейшей эскалации напряженности в отношениях между Москвой и Анкарой, следует отнести и предлагаемую определенными политическими кругами РФ денонсацию российско-турецкого договора о дружбе и братстве от 16 марта 1921 года.
О продолжающейся эскалации противостояния между Турцией и Россией свидетельствует, в частности, обвинение со стороны Анкары в нарушении Военно-космическими силами (ВКС) РФ турецкого воздушного пространства. Еще одно неутешительное для перспектив мирного развития событий обстоятельство - Вооруженные силы Турции приведены в полную боеготовность, предусматривающую возможность открытия военными огня на поражение даже без приказа командования. Таким образом, Москва и Анкара, фактически прервавшие двусторонний политический диалог после инцидента со сбитым российским бомбардировщиком Су-24, приближаются к крайне опасной черте, за которой не видно возврата к прежним добрососедским отношениям.
Разрыв российско-турецкого диалога происходит во многом под воздействием сирийской войны. Правительственные войска Сирии при поддержке российских ВКС наступают в направлении границы с Турцией, возвращая под свой контроль территории на севере страны. Официальная Анкара, обвиняющая Москву в массовой гибели мирных сирийцев, настаивает на том, что главной целью российской военной кампании является вовсе не так называемое "Исламское государство" (ИГ), а силы сирийской оппозиции. Россия подобные обвинения отвергает и в свою очередь пытается убедить мировое сообщество в достоверности имеющихся у нее сведений о сотрудничестве президента Турции Реджепа Тайиба Эрдогана с пресловутым ИГ в нефтяной сфере.
По сути же самого конфликта с Турцией Россия продолжает требовать у Анкары извиниться за сбитый бомбардировщик, а также наказать виновных и компенсировать нанесенный российской стороне ущерб. Однако подобный шаг со стороны Турции в условиях продолжения силовой операции РФ в Сирии кажется практически нереальным. Это означает, что противостояние между недавними стратегическими партнерами, скорее всего, будет продолжено. Никаких сомнений на сей счет не оставляет и поднятый в России вопрос о денонсации Московского договора о дружбе и братстве, подписанного почти 95 лет назад правительством РСФСР и Великим Национальным собранием Турции. Авторами этой инициативы стали депутаты Государственной думы РФ от фракции коммунистов Валерий Рашкин и Сергей Обухов, обратившиеся с соответствующим предложением к президенту России Владимиру Путину и главе МИД Сергею Лаврову.
Московский договор, как и заключенный 13 октября 1921 года Карс-ский договор, определял границы Турции с кавказскими советскими республиками - Азербайджаном, Арменией и Грузией. Согласно Московскому договору, исконно азербайджанская область - Нахчыван обрел статус автономии в составе Азербайджанской ССР. Московский и Карсский договоры, заключенные при участии советской России между правительством Мустафы Кемаля (будущего Ататюрка - основателя Турецкой Республики) и закавказскими республиками, юридически оформили межгосударственные границы на Южном Кавказе. Поэтому инициированная российскими депутатами возможная денонсация Московского договора может спровоцировать нарушение регионального порядка, и без того шаткого и подверженного серьезным угрозам вследствие продолжающихся в регионе территориальных конфликтов.
Не случайно в Армении, оккупировавшей пятую часть территории Азербайджана и выдвигающей территориальные претензии Турции, столь бдительно следят за исходом инициативы о денонсации Московского договора. Среди армянских политиков и экспертов находятся и такие, которые, воодушевившись примером антитурецки настроенных депутатов Госдумы РФ, выступают за немедленное требование к Анкаре отдать Армении восточные области Турции. Денонсация Московского и Карсского договоров пришлась бы для сих горячих голов как раз кстати, ведь именно эти соглашения закрепили турецкую принадлежность Карсской области и Сурмалинского уезда с горой Агрыдаг. Отдельно стоит сказать о притязаниях армян на Нахчыван, который отдельные ереванские стратеги предлагают чуть ли не прибрать к рукам при содействии России и под шумок разговоров о возможной денонсации Московского договора. При этом отдельные российские политики потакают их сомнительной смелости. К примеру, депутат Госдумы от фракции "Справедливая Россия" Олег Пахолков, который не только поддержал своих коллег - инициаторов денонсации Московского договора, но и призвал "вернуть Карабах Армении". "Вопрос о денонсации договора о дружбе и братстве является нормальной мерой. И в этом вопросе нас поддержит Армения", - добавил он.
Между тем очевидно, и это прекрасно осознают сами российские политики, что выход России из договоров с Турцией не будет означать де-факто и де-юре изменения межгосударственных границ на Кавказе. Не говоря уже о том, что Армения ни за что не получит ни восточных вилайетов от Турции, ни Карабаха и Нахчывана от Азербайджана, которому эти земли исторически принадлежат. Да и собственно инициаторы денонсации Московского договора меньше всего думают об интересах и амбициях Армении. Единственное, что ими движет, - запустить в ход еще одно средство давления на Анкару в условиях безудержно разворачивающегося российско-турецкого противостояния.
"Нашими предложениями о денонсации Московского договора, - открыто признает Валерий Рашкин, - мы хотим довести до сведения руководства Турции, президента Эрдогана, что они совершают большую ошибку, считая Россию страной "второго сорта".
Даже сочувствующий армянам Олег Пахолков не питает никаких иллюзий насчет истинных мотивов возможной денонсации Московского договора. "Россия не собирается воевать с Турцией, - подчеркнул он. - Вообще, если честно, удар наносится по Эрдогану". Осознает Пахолков и невозможность изменения границ в случае, если таковая денонсация действительно произойдет. "Конечно, денонсация Московского и Карсского договоров не имеет очевидных политико-правовых последствий, - констатирует Пахолков. - Насколько мне известно, Грузия и Армения денонсировали эти соглашения. И что, разве они обросли новыми территориями? Все государства останутся в тех границах, в которых они существуют сегодня".
Наконец, российское руководство, судя по всему, четко понимает неприемлемость негативного воздействия конфликта с Турцией на взаимоотношения с Азербайджаном. "Россия не сделает ничего, что может ухудшить отношения между Москвой и Баку", - заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова. По ее словам, Россия развивает отношения с Азербайджаном и будет концентрироваться лишь на том, что сможет улучшить азербайджано-российские отношения.
Еще более обстоятельно высказался по этому поводу Валерий Рашкин: "Денонсация Московского договора не может повлиять негативно на отношения с Азербайджаном. Наши отношения являются дружескими, братскими и добрососедскими. История этих связей древняя. Сейчас политическое руководство обеих стран делает многое для сохранения этих отношений. Поэтому, если будет сделан подобный шаг, о вреде Азербайджану не может быть и речи". Он заверил, что в случае расторжения Московского договора "все требования Азербайджана будут выполнены на основе взаимовыгодных условий".
Даже в самой Армении целый ряд экспертов осознают, что денонсация Московского договора и в целом эскалация конфликта между Россией и Турцией не принесут армянам никакой пользы. Так, директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян полагает: "Заявления российских депутатов о денонсации Московского договора являются этапом пропагандистской войны между Турцией и Россией. Я не думаю, что это будет иметь какие-либо последствия для Армении".
По мнению же эксперта армянского Центра политических и международных исследований Рубена Меграбяна: "Российский политикум стремится приструнить Турцию в плоскости своих взаимоотношений. Предложение, которое сегодня циркулирует в Госдуме России, имеет четкие мотивы, которые в свою очередь не имеют никакого отношения к интересам Армении. Российская сторона пытается представить подобные инициативы в качестве заботы об армянской стороне, но почему-то до ноября 2015 года никто вопроса о денонсации не поднимал. С точки зрения реальной политики будет денонсирован договор или нет - ни к каким изменениям это не приведет".
Таким образом, дальнейшее обострение отношений между Москвой и Анкарой, в тренде которого и появилась инициатива о денонсации двустороннего договора о дружбе и братстве, лишь усугубляет напряженность в прилегающих регионах. Включая и Южный Кавказ, лишившийся столь важного фактора стабильности, как российско-турецкое добрососедство. Но наибольшим образом негативные последствия противостояния между Москвой и Анкарой будет продолжать испытывать Сирия, преданная закланию крупнейшими акторами глобальной политики.