ÜMİD ÖZƏL SEKTORADIR
Neftin qiymətinə dair proqnozun ikiqat düşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan 2016-cı il üçün dövlət büdcəsinin parametrlərini artırıb
Dünya bazarlarında neftin qiymətinin düşməsi və milli valyutanın devalvasiyası Azərbaycan hökuməti üçün yeni çağırışlara qarşı durmaq məsələlərini bir qədər də aktuallaşdırdı. Nəticədə, hökumət neftin yeni qiymətinə dair növbəti proqnozlara uyğun olaraq büdcəyə düzəlişlər etdi - yenilənmiş büdcədə "qara qızıl"ın barelinin qiyməti ilkin variantla müqayisədə iki dəfə aşağı - 25 dollara salındı. Gəlirlər və xərclər isə artıq qeyri-neft sektoru qeyd edilməklə əksinə artdı.
"Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün yeni çağırışlar yaranıb. Şübhəsiz ki, bu reallıqlar ölkəmizə valyuta daxilolmasının kəskin azalmasına və tədiyyə balansının aşağı düşməsinə gətirib çıxarır. Bütün bu amillər dövlət büdcəsinə müəyyən düzəlişlər edilməsi zərurətini yaradır", - deyə maliyyə naziri Samir Şərifov vəziyyəti izah edib.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə bildirib ki, dövlət büdcəsinə dəyişikliklərin edilməsinin əsas məqsədi - manatın məzənnəsinin düşməsi nəticəsində yaranmış gərgin iqtisadi siyasətin aradan qaldırılması, habelə dövlətin sosialyönlü proqramlarının yerinə yetirilməsidir. "Əsas vəzifə büdcənin sosial öhdəliklərinə riayət olunması, yəni vətəndaşlara əməkhaqqı, təqaüd, müavinətlərin tam həcmdə vaxtında verilməsinin təmin edilməsidir", - deyə deputat qeyd edib.
Beləliklə, qəbul edilən dəyişikliklərə əsasən, 2016-cı ildə dövlət büdcəsinin dəqiqləşdirilmiş gəlirləri 15,5% - 16,8 mlrd. manat, xərcləri isə 18,5 mlrd. manat - 13,7% artacaq. Kəsiri isə əksinə - ilkin təsdiq edilən 1 mlrd. 698 mln. manat əvəzinə - 1 mlrd. 673 mln. manata düşəcək. Dövlət Neft Fondundan transfertlər isə 26,9% artırılacaq və bütövlükdə, məhz bu mənbə cari ildə dövlət büdcəsinin bütün gəlirlərinin 45,3%-i təşkil etməlidir.
Madam ki, söhbət manatdan gedir, ARDNF-ə daxilolmaların toplanması əsasən dollarda reallaşdırılır, qeyd edilən rəqəmləri Amerika valyutasına çevirdikdə, dövlət büdcəsinin parametrlərinə yeni dəyişikliklərin Neft Fondunun vəsaitlərinə 1 mlrd. dollar qənaət edilməsi anlamına gəlir. Bu arada dövlət büdcəsinin daxilolmalarının tərkibində qeyri-neft sektoru üzrə büdcə gəlirləri də, Dövlət Neft Fondundan birbaşa transfertlər də, demək olar ki, eyni olacaq - 45,2%. Bu, dövlət büdcəsinin təsdiq edilmiş göstəricisindən 12,1% çoxdur", - deyə S. Şərifov qeyd edib.
Burada bir məqamı qeyd edək: gəlirlər strukturunda Vergilər Nazirliyi üçün plan, təbii ki, 6,2% artıb. Lakin bununla belə, Azərbaycanda PSA (hasilatın pay bölgüsü müqavilələri) müqavilələri çərçivəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz şirkətlərinin mənfəət vergisindən daxil olmalar cəmi 370 mln. manat həcmində, yəni ilkin proqnozdan 26% az proqnozlaşdırılır. 2015-ci ilin faktiki göstərici ilə müqayisədə isə proqnoz 1,8 dəfə aşağıdır. Eyni zamanda hökumət SOCAR şirkətinin 2016-cı ildə dövlət büdcəsinə vergi ödənişləri üzrə proqnozunu da nəzərdən keçirib və bu da azalmaya doğrudur - əvvəlki proqnozlarla müqayisədə 3,9% və ötənilki göstərici ilə müqayisədə 13,7%.
Əslində, bu Azərbaycanda neftdənsonrakı eranın yetişməsinin parlaq "statistik" təcəssümüdür. Qeyri-neft sektoruna edilən ümid - hökumətin özəl sektoru və daxili istehsalın inkişafına dair niyyətinin nə dərəcədə ciddi olduğuna işarə edir. Axı, bunlar olmadan daxilolmaların bu dərəcədə nəzərə çarpan həddinə nail olmaq mümkün deyil. "Sahibkarlar üçün ən güzəştli şərtlərlə kreditlər ayrılır, biznesin inkişafına yönəldilmiş digər tədbirlər reallaşdırılır. İş yerlərinin sayının artırılması üzərində fəal işləyən ayrı-ayrı rayonların üzərinə konkret vəzifələr qoyulub. Bundan başqa, biznesin güzəştli kreditləşməsinin həcminin artırılması, sahibkarlığa kredit ayrılarkən ən sərfəli şərtlərin tətbiqi nəzərdə tutulur. Sahibkarlıq subyektlərinin yoxlamaları azalır, bu sahədə şəffaflıq artır. Bütün bunlar digər tədbirlərlə ölkədə biznesin və investisiya mühitinin inkişafına xidmət edir", - deyə Z. Səmədzadə qeyd edib.
Öz növbəsində Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov diqqətə çatdırdı ki, yenilənmiş büdcədə Dövlət Gömrük Komitəsinin xətti ilə daxilolmalar 220 mln. manat artıb və - 1, 8 mlrd. manat təşkil edib. Digər gəlirlər üzrə daxilolmalar isə 75 mln. manat proqnozlaşdırılır. Bu göstərici təsdiq edilmiş proqnoza nisbətən 21% çoxdur. Onun sözlərinə görə, artıma səbəb ötən illərdə xarici valyuta ilə verilmiş kreditlər üzrə daxilolmaların manatın yeni məzənnəsi ilə hesablanmasıdır. Bununla bərabər, büdcənin yenidən nəzərdən keçirilməsi əməkhaqqları, pensiya və müavinətlərin artırılmasına dair Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamının icra edilməsi fonunda xərclərin artması ilə bağlıdır. "Bunun üçün dövlət büdcəsinin ilkin variantda olmayan vəsaitlərə malik olmalıdır. Söhbət isə 1,2 mlrd. manatı üstələyən məbləğdən gedir", - büdcənin dəyişdirilmiş variantından xərclərin artımını izah edərək, S. Şərifov bildirib. Bütövlükdə, xərclər strukturunda 37,8% sosialyönlü xərclər təşkil edəcək. Bu, əvvəl nəzərdən tutulandan 1,7% artıqdır.
"Neftin dünya qiymətlərinin düşməsinin büdcə gəlirlərinə mənfi təsir göstərməsinə baxmayaraq, sosial proqramların reallaşdırılması üçün heç bir maneə mövcud deyil. Əksinə, bu cür proqramların maliyyələşdirilməsi artırılıb", - parlament komitəsinin sədri Z. Səmədzadə qeyd edib.
Xərclərin artımının daha bir istiqaməti manatın məzənnəsinin dəyişməsindən sonra yüksələn xarici borcla bağlıdır. Belə ki, bu göstərici təsdiq edilmiş proqnozla müqayisədə 55,4% artıb - 1 mlrd. 474 mln. təşkil edib. "Ölkənin xarici valyutada xərcləri artıb. Buraya xarici valyutada olan öhdəliklər, o cümlədən xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərin fəaliyyətinin, investisiya layihələrinin, xüsusən Cənub Qaz Dəhlizi layihəsi çərçivəsində tikinti işlərinin maliyyələşdirilməsi və beynəlxalq təşkilatlara üzvlükhaqqı və s. daxildir", - S. Şərifov qeyd edib. Dövlət büdcəsinin xərclər hissəsində əsas azaldılan hissə - dövlət kapital qoyuluşu xərcləridir - 15,6% (3 mlrd. manatadək). Nəticədə, onların xüsusi çəkisi 21.9%-dən 16,2%-ə düşüb. Prinsipcə, dövlət vəsaitlərinin səmərəli istifadə edilməsi zərurəti nəzərə alınaraq, artıq ötən ilin sonundan bu barədə dəfələrlə xəbərdarlıq edilib.
Z. Səmədzadənin fikrincə, 2016-cı il üçün "qlobal iqtisadi təlatümlər fonunda ən optimal" məhz bu cür büdcədir. Onun icrasına gəldikdə isə burada da deputatlar hökumətlə birlikdə son dərəcə nikbin kökləniblər, çünki neftin qiymətinin artıq 25 dollardan aşağı düşməyəcəyinə əmindirlər. Devalvasiyanın büdcəyə digər təzyiqinə gəlincə isə bu yaxınlarda ölkənin Mərkəzi Bankının sədri son dərəcə nikbin fikir bildirib. O, vəd verib ki, AMB "müstəqil üzən" milli valyuta ilə bağlı vəziyyəti nəzarət altında saxlayacaq.
Bundan savayı, Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib ki, 2016-cı ildə dövlət büdcəsinin faktiki kəsiri proqnozlaşdırılan həcmdən daha az ola bilər. Buna potensialdan maksimal dərəcədə istifadə edilərsə, vergi və gömrük inzibatçılığının və s. keyfiyyəti artırılsa nail olmaq mümkündür. Onun sözlərinə görə, dövlət büdcəsinin daha şəffaf və məqsədyönlü istifadə edilməsi zəruridir. "Son nəticədə ÜDM və iqtisadiyyatın artımının hərəkətedici gücü olan dövlət büdcəsinin xərclərinin səmərəliliyini təmin etmək vacibdir", - o, bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, dövlət büdcəsi ilə birlikdə parlamentarilər Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun 7, 4% artan yeni parametrlərini (gəlirləri də, xərcləri də) təsdiq ediblər.
Əmək pensiyaları və müavinətlərin ödənilməsi üçün fondun artan xərclərini DSMF dövlət sosial sığortası üçün ayrılmaların 4,2% artması (özəl sektorun inkişafına edilən ümidlər), dövlət büdcəsindən ənənəvi transferlərin (onlar əvvəl planlaşdırılandan 13,3% daha çox) hesabına təmin etməyə ümid edir. Fondun sədri Elman Mehdiyevin sözlərinə görə, dəqiqləşdirilmiş büdcə ölkənin pensiya sisteminin maliyyə dayanıqlığını artırmağa imkan verəcək.
Bunlarla yanaşı, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, hər iki sənəddə xüsusi vurğu məhz iqtisadiyyatın qeyri-neft istiqamətlərində cəmlənmiş özəl sektordan gəlirlərin artımına edilir. Deməli, iş adamlarının fəaliyyətinə müdaxilənin qarşısının alınması üzrə qəbul edilən tədbirlər, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində istehsalat potensialının inkişafının stimullaşdırılmasına dair külli miqdarda sərəncamlar artıq bu il dövlət xəzinəsi üçün real gəlirə çevrilməlidirlər.

HOPING IN THE PRIVATE SECTOR
Azerbaijan has increased the state budget's parameters for 2016, despite projected oil prices having decreased by half
The fall in global oil prices and the devaluation of the national currency give new urgency to the issue of the Azerbaijani government's response to these new challenges. The administration ended up adjusting the budget to match new forecasts for oil prices - the cost of a barrel of "black gold" in the updated budget is 25 dollars, half of what it was in the initial version, while revenue and spending have, on the other hand, grown, but now with an emphasis on the non-petroleum sector.
"The Azerbaijani economy is faced with new challenges. They will, without a doubt, lead to a sharp decrease in currency receipts and in the surplus in the balance of payments. All of these factors are why it is necessary to make changes to the state budget," said finance minister Samir Sarifov, explaining the situation.
According to Ziyad Samadzada, the chairman of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry, and Business, the changes were made to state budget primarily to alleviate the tense economic situation after the fall in the manat's exchange rate, as well as to carry out the state's social programs. "The primary task is carrying out the budget's social obligations - making sure that citizens are paid their salaries, pensions, welfare payments, and stipends in full and on time," said the deputy.
According to the revisions that have already been made, the state treasury's revenue for 2016 will increase by 15.5 per cent - to 16.8 billion manat, with expenditures increasing by 13.7 per cent to 18.5 billion manat. The deficit, however, will decrease - to 1.673 billion manat, less than the initial approved projection of 1.698 billion manat. Transfers from the State Oil Fund will increase by 26.9 per cent, and over all this source should provide 45.3 per cent of all the state budget's revenue for the current year.
However, since the manat is the unit being discussed, while the revenue accumulating in the State Oil Fund is largely in dollars, when one converts these figures into American currency, it turns out that the new changes in the state budget's criteria will allow it to save one billion dollars of the State Oil Fund's money.
Meanwhile, the government plans to receive into the state treasury practically just as much from the non-petroleum sector of the country's economy - 45.2 per cent - as it does from direct transfers from the Republic of Azerbaijan State Oil Fund. "This is 12.1 per cent more than the figure in the approved state budget," said Mr. Sarifov.
Here one more thing must be pointed out: in its outline of revenue the plan for the Ministry of Taxation has, naturally, grown - by 6.2 per cent. However, the revenue from taxes on the profits of oil and gas companies working in Azerbaijan as part of PSA (Production Sharing Agreement) contracts, is estimated at only 370 million manat, or 26 per cent less than initially forecasted. When compared with the actual figures, that is 55 per cent of the forecast for 2015! At the same time the government also reconsidered the forecast for tax payments into the state budget in 2016 by the SOCAR company: that forecast also showed a decrease - one of 3.9 per cent when compared with previous forecasts, and one of 13.7 per cent when compared with last year's figures.
Essentially this is all a clear "statistical" embodiment of Azerbaijan's having entered the post-petroleum era. Counting on the non-petroleum sector shows how serious the government is about developing the private sector and domestic production - without that, getting such a marked growth in revenue is impossible.
"Entrepreneurs are given subsidized loans, and other steps are being taken to develop business. Quite specific goals have been set, including some for particular raions of the country which are actively working on increasing the number of jobs. In addition, we are considering increasing the volume of subsidized loans to business and introducing very favourable conditions for entrepreneurs to get credit, etc. The number of inspections of businesses is decreasing, while transparency in business is increasing. All this, together with other measures, will stimulate the development of the business and investment climate in Azerbaijan," pointed out Samadzada.
In turn Azerbaijan Chamber of Auditors chairman Vuqar Gulmammadov pointed out that the updated budget has grown by 220 million manat and that the volume of revenue for the State Customs Committee has grown to 1.8 billion manat. Revenue from other sources are a forecasted 75 million manat, which is 21 per cent higher than the approved forecast. He says the rise in revenue is due to the fact that foreign currency loans given out in years past have been recalculated according to the new exchange rate.
The necessity of re-examining the budget is also due to increased spending resulting from Azerbaijani President Ilham Aliyev's order to increase wages, pensions, and welfare. "To do this the state budget must have funds that were not in its initial version. The sum we are talking about exceeds 1.2 billion manat," said Sarifov, explaining the increased expenditures in the modified budget. Overall social spending makes up 37.8 per cent of all spending, which is 1.7 per cent more than initially planned.
"Despite the fact that lowered global oil prices have negatively affected the budget's sources of revenue, there are no obstacles to carrying out social programmes. Quite the opposite - financing for those programmes has been increased," emphasized parliamentary committee head Samadzada.
Spending has also increased because of payments on the foreign debt, which have increased after the manat's exchange rate changed. That figure increased to a full 55.4 per cent over the approved forecasts, to 1.474 billion manat. "The country's foreign currency spending has increased. This is due to foreign debt payments, financing of the activity of diplomatic offices abroad, investment projects (including construction work on the Southern Gas Corridor), the payment of membership dues to international organizations, and so on," said Sarifov.
The most important cut in the state budget's spending was to state capital investments - they were cut by 15.6 per cent, down to 3 billion manat, with their share consequently decreasing from 21.9 per cent to 16.2 per cent. In theory there were repeated warnings about this as far back as late 2015, in light of the need to use state funds effectively.
In Samadzada's opinion, this 2016 budget is "the optimal one in light of the global economic disturbances." As for its implementation, the deputies and the administration are rather optimistic, since they are sure that the price of oil will not go below 25 dollars. In regard to another pressure on the budget - devaluation - the head of the Central Bank of Azerbaijan recently made a rather optimistic statement, promising that the Central Bank of Azerbaijan will keep the problem of a "free-floating" national currency under control. In addition, the chairman of the Chamber of Auditors, Vuqar Gulmammadov, announced that the actual deficit of the state budget for 2016 might be less than projected if the state is able to get the maximum use of its potential, improve tax and customs administration, etc. In his words, the state budget must be implemented with greater transparency and purpose.
"In the end it is essential to guarantee the effectiveness of state budget spending, which is the primary driving force for growth in GDP and the economy," he said.
It should be said that along with the state budget parliamentarians also approved new parameters for the State Social Security Fund, which also increased by 7.4 per cent in both spending and revenue. They hope to cover increased spending on working pensions and social security payments by increasing deductions for state social security insurance by 4.2 per cent (betting on development in the private sector), and by the traditional transfers from the state budget - they have already had to request 13.3 per cent more than was planned previously. According to the fund's head, Elman Mehdiyev, the revised budget will make it possible to increase the financial stability of Azerbaijan's pension system.
As pointed out above, both documents give special emphasis to increased revenue from the private sector, with a focus on non-petroleum-related sectors of the economy. Therefore the steps taken to prevent interference in the affairs of businessmen and a series of orders to stimulate the development of industrial potential in various areas of the economy should all come together in real profit for the state treasury as early as this year.