Suriyada atəşkəs haqda razılaşma ölkədəki böhranın siyasi yolla həllinə imkan verəcəkmi?
Suriyada atəşkəs haqda razılaşmanı münaqişənin bilavasitə iştirakçısı olan ölkələrin hər biri, həmçinin ümumilikdə dünya birliyi hərarətlə alqışlayıb. Lakin bu, əksər ekspertlərin razılaşmanın işləyəcəyinə olan şübhələrini heç də aradan qaldırmayıb. Bunun səbəbləri, əlbəttə ki, az deyil. Əsas səbəb regionda marağı olan əsas qüvvələrin - Rusiya, ABŞ, Türkiyə, İran və Səudiyyə Ərəbistanı - tamamilə fərqli məqsədlər güdməsi, bu maraqların çox nadir hallarda, o da sırf deklarativ olaraq üst-üstə düşməsidir. Belə olan təqdirdə, dünya liderlərini qarşılıqlı güzətə getməyə nə vadar edib?
Rusiya ilə ABŞ-ın fevralın 22-də verdikləri, Suriyada atəşkəs razılaşmasının 27 fevral, Dəməşq vaxtı ilə saat 00:00-da qüvvəyə minəcəyinin qeyd olunduğu bəyanat cəmi bir neçə gündən sonra BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnaməsinə çevrilib. Quruma üzv olan 15 dövlətin hər biri qətnaməni dəstəkləyib. Sənəddə bildirilir ki, Suriyanın hökumət qüvvələri və müxalifət qruplaşmaları "hərbi əməliyyatların dayandırılmasına dair razılaşmanın şərtlərinə sadiqdir və indi onlar atəşkəs razılaşmasının iştirakçılarıdırlar". Bundan əvvəl isə bildirilirdi ki, Suriya müxalifətinin əsas təşkilatı olan Danışıqlar üzrə Ali Komitə atəşkəs razılaşmasını cəmi 2 həftəliyə qəbul edib, bu müddətdə qarşı tərəfin "öhdəliklərinin ciddi olduğunu təsdiqləmək üçün vaxtı olacağını" bəyan edib.
BMT-nin Suriyadakı daimi nümayəndəsi Bəşər Cəfəri isə BMT TŞ-nin toplantısındakı çıxışında rəsmi Dəməşqin atəşkəs razılaşmasının pozulması hallarına güc yolu ilə cavab vermək hüququnu özündə saxladığını bildirib.
Qətnamədə bütün dövlətlərə, xüsusilə Suriyaya Dəstək Beynəlxalq Qrupuna (SDBQ) üzv ölkələrə çağırış da yer alıb. Onlar nüfuzlarından atəşkəs rejiminin dəstəklənməsi, uzunmüddətli barışığa şərait yaratmağa dəvət olunurlar.
Beləliklə, Suriya hökumətilə müxalifəti arasında danışıqlar martın 7-də bərpa olunmalıdır. Bundan başqa, sənəddə Suriyada ehtiyacı olanlara yardımların maneəsiz və təhlükəsiz çatdırılmasına şəraitin yaradılmasının vacibliyi də vurğulanır. BMT-nin qiymətləndirməsinə görə, bu gün ölkədə 13,5 milyondan artıq insanın humanitar yardıma ehtiyacı var, 480 mindən artıq suriyalı mühasirədə olan ərazilərdə yerləşir.
Rusiyanın Latakiyadakı "Xmeymim" aviabazasında qarşı-qarşıya duran tərəflərin barışdırılması üçün xüsusi Koordinasiya mərkəzi də yaradılıb. Rusiyalı hərbçilərin sözlərinə görə, oraya dərhal atəşkəsdə iştirak etmək arzusunda olan qüvvələrdən müraciətlər daxil olmağa başlayıb. Moskva ilə Vaşinqton arasında qaynar xəttin yaradıldığı da bildirilir. Məqsəd razılaşmaya necə əməl olunduğunu nəzarətdə saxlamaq, operativ problemləri həll etməkdir. Rusiya ilə ABŞ müxtəlif qruplaşmaların nəzarətində olan ərazilərin müəyyənləşdirilməsi, razılaşmaya qoşulmuş qruplaşma və rayonların atəş altına düşməməsi məqsədilə "müvafiq informasiya mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığa" hazır olduqlarını bəyan ediblər. BMT TŞ-nin qətnaməsinin ən problemli hissəsi də elə bu andan başlayır - razılaşma İD və "Cəbhət ən-Nusra" qruplaşmalarına aid deyil. Qiymatçıların terrorçulardan ayrılması üçün dəqiq mexanizm isə mövcud deyil.
Bu, özünü daha çox Hələb ətrafında göstərir. Orada elə də böyük olmayan ərazidə həm müxalifətin döyüşçüləri, həm "Cəbhət ən-Nusra" yaraqlıları, həm İD üzvləri, həm Əsədin ordusu, həm də kürd döyüşçüləri var. Beləliklə, hər tərəfdən bir-birinə qarşı olan qüvvələrin mühasirəsində olan şəhər, ümumilikdə, ölkədə mövcud olan vəziyyətin göstəricisi sayıla bilər.
Gələn xəbərlərə görə, Rusiya aviasiyası və İran tərəfindən dəstəklənən hökumət ordusu fevralın əvvəlində Hələbdə ciddi uğurlar qazanıb. Əsəd qüvvələrinin qiyamçıların təchizatını təmin edən son yolu da bağladığı bildirilir. Yeri gəlmişkən, Qərb tənqidçiləri Rusiyanın Münhen və Cenevrə danışıqlarını bilərəkdən uzatdığını düşünürdülər. Onların fikrincə, Moskva, bununla, Suriyanın hökumət qüvvələrinin nəzarətindəki əraziləri genişləndirməsini gözləyirmiş. Barışığın əldə edilməsindən sonra isə Rusiya "Cəbhət ən-Nusra"nın mövqelərini bombalayacağını açıq şəkildə bəyan edib. Rusiya və Qərb müşahidəçilərinin fikrincə, bu, müxalifət qüvvələrinin də hədəfə çevrilmə ehtimalının yüksək olduğunu göstərir.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Mark Toner bildirib ki, Rusiya hökuməti Vaşinqtonun mötədil müxalifət saydığı qiyamçılara zərbələrin endirilməyəcəyinə söz verib. Məlumata görə, razılaşmaya əməl olunması çərçivəsində Moskvadakı səfirlik yanında müdafiə məsələləri üzrə attaşe aparatının əməkdaşına Suriyadakı operativ vəziyyəti əks etdirən xəritə təqdim olunub.
Belə olan şəraitdə, ABŞ çalışacaq ki, əsas qiyamçı qrupların məhvinə imkan verməsin. Bu baxımdan, Amerika KİV-də hələ 27 fevraldan bir neçə gün əvvəl Vaşinqtonun barışığın pozula biləcəyini nəzərə alaraq "B planı" hazırladığına dair xəbərlərin yayılması heç də təəccüblü deyil. "The Wall Street Journal" ABŞ prezidentinin administrasiyasındakı mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Pentaqon rəhbəri Eşton Karter, ABŞ Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri Cozef Donford və MKİ-nin direktoru Con Brennan prezident Barak Obamaya vəziyyətdən ehtiyat çıxış yolu hazırlanmasını təklif ediblər. "The Guardian" qəzeti isə Dövlət Departamentinin rəhbəri Con Kerrinin fikirlərinə yer verib: yaxın aylarda Suriyada işgüzar keçid hökuməti formalaşdırılmazsa, bu planın tətbiqinə başlanıla bilər.
Görünən odur ki, məsələ ilə bağlı Vaşinqton və Amerika ictimaiyyətinin fikirləri arasında fərqlər var. İndi Əsədə təzyiqlərin artırılması çağırışları eşidilir, qiyamçıların kəşfiyyat məlumatları vasitəsilə dəstəklənməsi, Suriyanın şimalında "təhlükəsizlik zonası"nın yaradılması variantı müzakirə edilir. WSJ qiyamçıların maliyyələşdirilməsini, "Suriyanın şimalında İD ilə mübarizə aparan kürd qüvvələri və həm rejimlə, həm də ekstremist islamçılarla mübarizə aparan, İordaniyanın dəstəklədiyi "Cənub cəbhəsi" kimi qruplaşmalara" müasir silahların verilməsini təklif edir. Qəzet onu da yazır ki, "ABŞ İordaniya və Türkiyə kimi qonşu ölkələrdə qiyamçılara təlimlər keçməli, təlim düşərgələrini maliyyələşdirməlidir".
Digər tərəfdən jurnalist və yazıçı oğul Robert Kennedi - Robert Kennedinin oğlu, Amerikanın sabiq prezidenti Con Kennedinin kiçik qardaşı - "Politico" jurnalı üçün yazdığı məqaləsində Suriyada radikal qruplaşmaların güclənməsində ABŞ-ın məsuliyyətindən danışır, oradakı müharibəni "resurslar uğrunda savaş" adlandırır, "bu gün Avropaya üz tutmuş milyonlarla qaçqının boru xətti savaşının və MKİ-nin yanlış hesablamalarının qaçqını olduğunu" bildirir.
Oğul Kennedi hesab edir ki, Amerika Yaxın Şərqdə hərbi mövcudluğunu kəskin şəkildə azaltmalı, ərəblərə ərəb dünyasına özlərinin rəhbərlik etməsi imkanı yaratmalıdır. Maraqlıdır ki, "təhlükəsizlik zonası"nın yaradılması haqda danışan Kerri özünü bu ideyanın qatı tərəfdarı kimi göstərməyib. O, yerüstü dəstəyin vacibliyini vurğulayıb. Pentaqonda isə hesab edirlər ki, bunun üçün 15-30 min əsgərə ehtiyac var.
Bütün bunlar Rusiya ilə açıq qarşıdurmaya yol aça bilər. Və söhbət heç də yalnız ABŞ-la qarşıdurmadan getmir. Qarşı tərəfdə Türkiyə və ya Səudyyə Ərəbistanı hərbçiləri dayana bilər. KİV-də bu məsələ çoxdan fəal şəkildə müzakirə olunmaqdadır. Yeri gəlmişkən, Səudiyyə Ərəbistanı HHQ-nin təyyarələri artıq ilk dəfə olaraq Türkiyədəki "İncirlik" aviabazasına enib.
Əgər münaqişənin əsas səbəbi, həqiqətən, enerji resurslarıdırsa, yaxud Robert Kennedinin yazdığı kimi, Əsədin Qətərdən boru xəttinin çəkilişinə "yox" deməsidirsə, region dövlətləri arzularına yalnız Bəşər Əsədin hakimiyyətdən getməsindən sonra nail ola bilərlər. Lakin Rusiya və İran buna var qüvvələrilə müqavimət göstərəcəklər. Çünki bu halda onlar istər iqtisadi, istərsə də geosiyasi anlamda çox şey itirəcəklər. ABŞ-dan fərqli olaraq, Rusiya Əsədin hakimiyyətdən gedəcəyi təqdirdə, Suriyada Moskvaya loyal qüvvənin hakimiyyətə gələcəyinə əmin deyil. Demək, Rusiyanın çıxış yolu Əsədin hakimiyyətdə mümkün qədər çox qalmasına yardım etməkdir. Yaxud ruslar Suriyada hansısa ərazini nəzarətdə saxlamalıdır ki, hadisələrə təsir imkanlarını əldən verməsinlər. Bu isə birbaşa Suriyanın parçalanmasına aparan yoldur. Bunu ABŞ-da da istisna etmirlər. KİV-in iddiasına görə, Kerri bunu ağzından qaçırıb.
Bütün bunlarla yanaşı, Hələbdə və ümumilikdə, Suriyadakı vəziyyəti daha iki amil ağırlaşdırır. Bu, İD-nin ciddi gücü və öz dövlətini yaratmaq istəyidir. Əslində, İD istəyinə müəyyən mənada artıq nail olub. Bundan başqa, kürdlər də Əsədlə müxalifətin qarşıdurma zonasına çox yaxın bölgədə məskunlaşıblar. Onlar bir yandan qiyamçıları sıxışdıraraq nəzarət etdikləri ərazini genişləndirir, digər tərəfdən İD və "Cəbhət ən-Nusra" ilə mübarizə aparırlar. Kürdlər - Demokratik İttifaq Partiyası (PYD) və Xalq Özünümüdaifə Qüvvələri (YPG) - atəşkəs razılaşmasını dəstəkləyiblər. Lakin məsələ ondadır ki, Türkiyədə törədilmiş qanlı terror aktına görə məhz onlar məsuliyyət daşıyır və Ankara barışıq razılaşmasını onlara aid etmədiyini açıq şəkildə bəyan edib. "Suriyada qarşıdurmanın dayandırılmasına dair razılaşmada YPG-nin terror təşkilatı olduğu göstərilmir. Amma göstərilməli idi. Bunu etməyiblər. Atəşkəs razılaşması Suriyaya aiddir. Türkiyənin təhlükəsizliyinin təminilə bağlı qərarlar isə yalnız Ankarada qəbul edilir. Kimsə Türkiyənin təhlükəsizliyinə təhdid yaratmağa cəhd edərsə, bu razılaşma Ankara üçün qüvvədən düşmüş sayılacaq", - deyə Əhməd Davudoğlu bildirib.
Belə çıxır ki, BMT TŞ-nin də dəstəklədiyi qətnaməyə baxmayaraq, Suriya münaqişəsinə hətta dəqiq yanaşma belə yoxdur. Yalnız müxalifətlə hökumətin qarşıdurmasını nəzərə alsaq, bu, sırf vətəndaş müharibəsidir. İD, "Cəbhət ən-Nusra" və digər radikal qruplaşmalar arasındakı savaşı, həmçinin Rusiya və ABŞ-ın məsələyə müdaxiləsini nəzərə alsaq, bu, beynəlxalq terrorçuluqla mübarizədir. Yalnız Yaxın Şərq ölkələrinə baxsaq, söhbət regional nüfuz uğrunda mübarizədən gedir. Robert Kennedi boru xətti müharibəsindən danışır. Türkiyə üçün isə Suriya münaqişəsi milli təhlükəsizliyə, ərazi bütövlüyünə təhdiddir. Bu ziddiyyətlər düyününü etibarsız barışıqla həll etmək olarmı? Axı, barışıq əldə olunursa, demək, bu, kiməsə gərəkdir. Ola bilsin ki, tərəflər mümkün qədər çox mülki əhalini savaş meydanından çıxarmağa çalışır.
Hər halda, münaqişənin səbəbi nə olursa olsun, dinc sakinlərin qətlilə bağlı ittihamlar tərəflərdən heç birinin mövqeyini gücləndirmir.

Поможет ли соглашение о прекращении огня в Сирии достичь политического урегулирования конфликта?
Соглашение о перемирии в Сирии горячо приветствовали все непосредственные стороны конфликта и в целом мировое сообщество, что не помешало, однако, многим экспертам выразить сомнения в жизнеспособности договора. Для этого, конечно, немало причин, и главная из них заключается в том, что основные силы, имеющие интересы в регионе, - Россия, США, Турция, Иран, Саудовская Аравия преследуют совершенно различные цели, которые лишь иногда и чаще всего совершенно декларативно совпадают друг с другом. Что же тогда сподвигло мировых лидеров все-таки пойти навстречу друг другу?
Совместное заявление России и США от 22 февраля, в котором они объявили, что режим прекращения огня в Сирии вступит в силу 27 февраля в 00.00 по дамасскому времени, в считанные дни превратилось в резолюцию Совбеза ООН, которую поддержали все 15 стран - членов организации. В документе отмечается, что сирийские правительственные войска и группировки оппозиции "заявили о приверженности условиям режима прекращения боевых действий и теперь они являются его участниками". Впрочем, ранее отмечалось, что главная организация сирийской оппозиции - Высший комитет по переговорам - поддержала перемирие на протяжении двух недель, отметив, что за это время другая сторона будет иметь возможность подтвердить серьезность своих обязательств". В свою очередь постоянный представитель Сирии в ООН Башар Джафари, выступая на собрании СБ ООН, подчеркнул, что официальный Дамаск оставляет за собой право силой ответить на нарушение перемирия.
В резолюции также содержится призыв ко всем государствам, в особенности входящим в состав Международной группы поддержки Сирии (МГПС), задействовать свое влияние с целью поддержания прекращения огня и создания условий для долгосрочного перемирия. Переговоры между представителями сирийского правительства и оппозиции должны быть возобновлены 7 марта. Кроме того, в документе говорится о необходимости немедленно обеспечить беспрепятственный и безопасный доступ для оказания помощи всем нуждающимся в Сирии. По оценкам ООН, на сегодняшний день в гуманитарной помощи нуждаются более 13,5 млн. жителей страны, более 480 тысяч сирийцев находятся на осажденных территориях.
На российской авиабазе "Хмеймим" в Латакии создан специальный Координационный центр по примирению враждующих сторон, в который, по словам российских военных, сразу стали поступать обращения от сил, желающих участвовать в прекращении огня в Сирии. Также сообщается о создании горячей линии между Москвой и Вашингтоном, чтобы следить за исполнением условий договора и решать оперативные проблемы. Россия и США выразили готовность "сотрудничать друг с другом в вопросе обмена соответствующей информацией" с целью определения территорий, удерживаемых различными группировками, и гарантии того, что под бомбардировки не попадут группировки и районы, обозначенные в соглашении. Именно в этом моменте начинается самая проблемная часть резолюции Совбеза, так как перемирие, решением сторон, не распространяется на террористические группировки ИГ и "Джебхат ан-Нусра". Четких же механизмов по различению повстанцев от террористов нет.
Это особенно ярко проявляется в ситуации вокруг Алеппо, где на небольшой территории тесно перемешаны войска оппозиции и боевики "Джебхат ан-Нусры", боевики ИГ, войска Асада и силы курдов. Таким образом, этот город, блокированный со всех сторон противоборствующими силами, может служить наглядным примером того, что в целом происходит в стране.
Согласно поступающим новостям, правительственные войска, при поддержке российской авиации и помощи со стороны Ирана, в начале февраля достигли значительных успехов у Алеппо. Отмечалось, что войска Асада перерезали последний из остававшихся путей снабжения повстанцев в Алеппо. Кстати, западные критики подметили, что Россия специально затягивала переговоры в Мюнхене и Женеве, чтобы сирийские правительственные войска смогли расширить площадь удерживаемых ими территорий. Сейчас же, после заключения перемирия, Россия четко заявила, что будет продолжать бомбить "Джабхат-ан-Нусру", а значит, как делают вывод российские и западные наблюдатели, велика вероятность попасть по войскам оппозиции. Официальный представитель Госдепартамента США Марк Тонер заявил, что российские власти пообещали впредь не наносить удары по сирийским повстанцам, которых в Вашингтоне считают умеренной оппозицией. Отмечается, что в рамках исполнения договоренности сотруднику аппарата атташе по вопросам обороны при посольстве в Москве была передана карта оперативной обстановки в САР.
В такой ситуации США будут стараться не допустить уничтожения ключевых повстанческих группировок. Поэтому неудивительно, что в американских СМИ еще за несколько дней до 27 февраля появились публикации, в которых говорится, что Вашингтон на случай провала перемирия заготовил некий "план Б". The Wall Street Journal со ссылкой на источники в администрации президента США сообщила о том, что глава Пентагона Эштон Картер, председатель Комитета начальников штабов ВС США Джозеф Данфорд и руководитель ЦРУ Джон Бреннан предложили президенту Бараку Обаме готовить запасной выход из ситуации. Как пишет издание The Guardian, глава Госдепа Джон Керри заявил, что план могут применить, если в ближайшие месяцы в Сирии не будет сформировано рабочее переходное правительство.
Мнения в Вашингтоне и в целом у американской общественности, по всей видимости, разделились. Раздаются голоса за наращивание давления на Асада, обсуждаются варианты поддержки повстанцев разведданными, создания "безопасной зоны" на севере Сирии. WSJ на своих страницах предлагает увеличить финансирование повстанцев, поставлять современное оружие "таким группировкам, как курдские силы, воюющим с ИГ на севере Сирии, и поддерживаемому Иорданией "Южному фронту", который борется и с режимом, и с исламскими экстремистами". Издание также считает, что "США должны начать обучение и предоставить финансирование лагерям по подготовке повстанцев в соседних странах, таких как Иордания и Турция".
С другой стороны, журналист и писатель Роберт Кеннеди-мл., сын Роберта Кеннеди, младшего брата американского президента Джона Кеннеди, в статье для журнала Politico говорит об ответственности США за усиление радикальных группировок в Сирии, называет войну там "войной за контроль над ресурсами" и заявляет, что "миллион беженцев, который заполнил сегодня Европу, это беженцы от трубопроводной войны и просчетов ЦРУ". Кеннеди-мл. считает, что Америка должна резко ослабить свое военное присутствие на Ближнем Востоке и позволить арабам самим руководить арабским миром. Примечательно, что Керри, говоря о создании "безопасной зоны", не показал себя горячим сторонником этой идеи и отметил необходимость наземной поддержки, а для этого, как подсчитали в Пентагоне, необходимо от 15 до 30 тысяч солдат. Все это, конечно, может привести к открытому противостоянию с Россией. Хотя не обязательно это должны быть силы США. Это могут быть военные Турции или Саудовской Аравии, что давно активно обсуждается в СМИ. Кстати, первые самолеты ВВС Саудовской Аравии уже приземлились на турецкой авиабазе Инджирлик.
Если главная причина конфликта точно в энергоресурсах, или, как пишет Роберт Кеннеди, отвергнутом Асадом трубопроводе из Катара, тогда страны региона действительно получат желаемое только после ухода Башара Асада. Но этому будут всячески сопротивляться Россия и Иран, которые, в таком случае, многое потеряют в экономическом и геополитическом смысле. У России, в отличие от США, нет гарантии, что в случае ухода Асада к власти в Сирии придет лояльный Москве человек. Если Кремль не смог отстоять свои интересы в соседней Украине, то что уж говорить о далекой Сирии. Значит, выход для РФ заключается в том, чтобы помогать Асаду оставаться у власти как можно дольше. Или же гарантировать себе в Сирии контролируемую территорию, с которой можно держать руку на пульсе. Но это прямой путь к разделу Сирии. Что, судя по всему, не исключают и в США, по крайней мере Керри об этом, как утверждают СМИ, обмолвился.
Все бы ничего, но ситуация в Алеппо, как и в целом в Сирии, осложнена еще двумя факторами. Это крупные силы ИГ и их идея создания собственного государства, которая в каком-то смысле уже реализована. Также совсем близко к зоне противостояния Асада и оппозиции располагаются позиции курдов, которые, с одной стороны, теснят повстанцев, расчищая себе территорию, а с другой - ведут борьбу с ИГ и "Джебхат ан-Нусра". Курды - Партия демократического союза (PYD) и "Отряды народной самообороны" (YPG) - поддержали перемирие, но дело в том, что именно они ответственны за кровавые теракты в Турции, и Анкара уже дала понять, что не считает договоренность о перемирии распространяющейся на них. "В договоренности о прекращении противостояния в Сирии нет ссылки на то, что YPG - это террористическая организация. А должно было быть. Не включили. Договоренность о прекращения противостояния относится к Сирии, но решения, касающиеся мер безопасности в Турции, принимаются только в Анкаре. Если какая-либо сторона попытается создать угрозу для безопасности Турции, то данная договоренность перестанет быть для Турции обязывающей", - подчеркнул Давутоглу.
По сути получается, что, несмотря на согласованную СБ ООН резолюцию, у сирийского конфликта даже нет четкого определения. Если брать во внимание только противостояние оппозиции и правительства - это гражданская война в чистом виде. Если учитывать ИГ, "Джебхат ан-Нусру" и другие радикальные группировки, а также причины для вмешательства России и США - это международная война с терроризмом. Если смотреть только на страны Ближнего Востока - схватка за региональное влияние. Но вот Роберт Кеннеди говорит о трубопроводной войне. Для Турции же конфликт в Сирии несет угрозу национальной безопасности и территориальной целостности. Как разрешить этот узел противоречий с помощью шаткого перемирия - не понятно. Но ведь если перемирие заключают, значит, это кому-то нужно? Возможно, стороны пытаются вывести из-под удара как можно больше гражданского населения. Ведь каковы бы ни были причины конфликта, обвинения в гибели мирных жителей не усиливают позиции ни одной из сторон.