SİYASİ QATIŞIĞI OLMAYAN QAZ
Fevralın sonu, martın əvvəllərində regional miqyasda əsas mövzu qaz mövzusu oldu. Eyni vaxtda bir neçə hadisə diqqətləri məhz bu mövzuya çəkdi. Onların arasında "Cənub Qaz Dəhlizi" (CQD) Məşvərət Şurasının iclası, Azərbaycan qazının Gürcüstana nəqli ilə bağlı danışıqların başa çatması, həmçinin "Qazprom"un Cənubi Avropaya qaz tədarükünün yeni variantını elan etməsi də var idi.
CQD Məşvərət Şurasının Bakıda keçirilmiş ikinci iclası bu marşrutun Avropa üçün prioritet olduğunu bir daha təsdiqləyib. Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Federika Mogerini Azərbaycana ilk səfərini heç də əbəs yerə bu iclasa həsr etməmişdi.
"Buraya açıq, yaxşı müəyyən olunmuş bir mandatla gəlmişəm. Bu isə ondan ibarətdir ki, biz "Cənub Qaz Dəhlizi"nə ciddi şəkildə dəstək göstəririk və layihənin vaxtında tamamlanması, daha da irəliləməsi üçün hamımızın birgə hərəkətini təmin etməkdən ötrü üzərimizə düşən və xüsusilə şəxsən mənim üzərimə düşən öhdəliyi mümkün olduğu qədər yerinə yetirmək əzmindəyik", - deyə Mogerini bildirib.
Son zamanlar Avropaya enerji axınının şaxələndirilməsi üçün mümkün İran və İraq qazı da daxil olmaqla, bir neçə qaz mənbəyindən, o cümlədən ABŞ-ın şist qazından danışılsa da, hələlik, ən real olanı Azərbaycan qazıdır. "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsi məhz bu səbəbdən Avropanın enerji xəritəsini dəyişir və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də məhz bunu deyib.
"Azərbaycan qaydalarla, təcrübə və qanunvericiliklə tənzimlənən böyük bazarlara çıxış əldə edəcək. Avropa istehlakçıları etibarlı, dost mənbədən, yeni mənbədən qaz alacaqlar. Bu, elə mənbədir ki, onilliklərboyu etibarlı təchizatı təmin edə bilər", - deyə İ.Əliyev Məşvərət Şurasının toplantısındakı çıxışında bildirib.
Bu mənada, Maroş Şevçoviçin fikri də maraqlıdır: "Biz "Cənub Qaz Dəhlizi"ni Avropanın öz enerji ehtiyatlarını necə şaxələndirilməsinin bariz nümunəsi kimi görürük. Söhbət yeni ünvandan gələn yeni təchizatçı, yeni marşrut, yeni qazdan gedir. Bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə həqiqətən yeni elementlər gətirir".
Yeri gəlmişkən, Məşvərət Şurasının bu toplantısında maliyyə təşkilatlarının nümayəndələrinin də iştirak etmələri kifayət qədər maraqlıdır. CQD-nin bir hissəsi olan Trans-Anadolu (TANAP) və Trans-Adriatik (TAP) boru kəmərlərinin tikintisinin maliyyələşdirilməsinə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası və digər qurumlar böyük maraq göstərir.
Nəzərə alsaq ki, TANAP layihəsində böyük pay SOCAR-a məxsusdur, onun tikintisinin maliyyələşdirilməsi o qədər də ciddi problem deyil. Bu səbəbdən, boru xəttinin tikintisi tam gücü ilə davam etdirilir. Plana görə, onun vasitəsilə Türkiyəyə qaz nəqlinə artıq 2018-ci ildə başlanılmalıdır.
Görünən odur ki, TAP-ın inşası ilə bağlı da ciddi problemlər yoxdur. Avropa Komissiyası TAP konsorsiumu ilə Yunanıstan hökuməti arasında vergi güzəştlərinə dair razılaşmanı təsdiqləyib və bu, boru xəttinin tikintisinə başlanılmasına imkan verir. TAP-ın icraçı direktoru Yen Bredşounun sözlərinə görə, boru xəttinin tikintisinə 2016-cı ilin yayında başlanılacaq. O zamanadək layihənin maliyyə məsələləri həllini tapmalıdır.
Enerji resurslarının qiymətinin aşağı olduğu, neft-qaz şirkətlərinin kapital qoyuluşlarında azalmalar olduğu indiki şəraitdə CQD layihəsinin maliyyələşdirilməsnə olan maraq bu marşrutun əsas oyunçular üçün vacibliyini göstərir. Maroş Şevkoviçin sözlərinə görə, belə şəraitdə layihə üzrə işlərin sürətləndirilməsi də ləngimələr kimi, lazımsız xərclərə yol aça bilər. Bu baxımdan, o, İtaliyanın cənubunda yerləşən Apuliya əyaləti rəhbərliyi və ictimaiyyətinin narahatlığına mümkün qədər tez sona qoyulmalı olduğunu bildirib: "TAP konsorsiumu layihənin nə ətraf mühitə, nə turizm sənayesinə zərər vuracağını nümayiş etdirməyə hazırdır. Əksinə, layihə yeni iş yerlərinin açılmasına, regionun biznes imkanlarının artmasına yol açacaq. Ümid edirik ki, bu məsələ qrafikə, layihənin ilkin konsepsiyasına heç bir dəyişiklik edilmədən çözüləcək".
Daha bir maraqlı məqam CQD Məşvərət Şurasının iclasından bir neçə gün əvvəl Rusiyanın "Qazprom" Şirkətinin Avropaya yeni qaz tədarükü marşrutu haqqında açıqlamasıdır. Fevralın 24-də "Qazprom", İtaliyanın "Edison" və Yunanıstanın DEPA şirkətləri arasında Rusiyadan Aİ-yə Qara dənizin dibi ilə qaz nəqlinə dair memorandum imzalanıb. Bu məqsədlə tərəflər "Edison" və DEPA-nın ITGI Poseidon layihəsi çərçivəsində həyata keçirdiyi işlərin nətiələrindən istifadə etmək niyyətindədir.
Qeyd edək ki, vaxtilə bu layihəyə Azərbaycan qazının nəql olunacağı "Cənub Qaz Dəhlizi"nin bir hissəsi kimi baxılırdı. Lakin sonda üstünlük TAP-a verildi. İlkin mərhələdə layihə Türkiyə vasitəsilə Yunanıstana çıxışı, oradan İon dənizi vasitəsilə İtaliyaya keçidi nəzərdə tuturdu. Bu halda isə "Qazprom" Bolqarıstan vasitəsilə Rumıniyaya çıxış üçün layihənin dəniz hissəsindən yararlanmağı düşünür. Bunun üçün o, Rusiyanın Qara dəniz sahillərinədək uzanan "Cənub Axını" infrastrukturundan istifadə etmək niyyətindədir.
Lakin burada maneə yalnız "Qazprom"un maliyyələşdirmə arzusu və imkanları yox, həm də Aİ-nin dəstəyi ilə bağlıdır. Vaxtilə Rusiya qazının Bolqarıstan vasitəsilə Aİ-yə daşınmasını nəzərdə tutan "Cənub axını" layihəsinin üzərindən məhz Avropa Komissiyasının mövqeyi xətt çəkib. Rusiyanın yeni layihəsinə də eyni münasibətin göstəriləcəyini istisna etmək olmaz. Hər halda, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Maroş Şevkoviç Aİ-nin yeni layihənin effektivliliyini və məqsədəuyğunluğunu qiymətləndirməli olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu layihənin reallaşdırılması üçün nəhəng infrastruktur obyektlərinin tikintisi zərurəti yaranarsa, mövcud infrastrukturun yalnız 50%-dən istifadə olunduğu unudulmamalıdır: "Bu amili nəzərə alsaq, layihənin effektivliyi artıq şübhə doğurur".
Belə olan təqdirdə, Aİ Rusiya qazının Ukrayna vasitəsilə nəqli variantına sadiqdir. Rusiyanın yeni qaz xətti layihələrində məqsəd də Ukraynanı kənarda qoymaqdır. "Hesab edirik ki, ölkənin şərq sərhədlərində geosiyasi gərginlik olsa da, Ukrayna son 2 ildə etibarlı tranzit ölkə olduğunu təsdiqləyib. Biz gələcəkdə də bu marşrutdan istifadə etmək istəyirik", - deyə Şevkoviç qeyd edib.
Məsələ ilə bağlı daha sərt mövqeyi ABŞ Dövlət Departamentinin beynəlxalq enerji məsələləri üzrə xüsusi elçisi Amos Xoşteyn ifadə edib. O, "IGI Poseidon" layihəsinin qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi siyasətinə cavab vermədiyini bildirib. "Enerji təhlükəsizliyinin təmini üçün yeganə yol şaxələndirmədir. Eyni mənbədən eyni qazı eyni istehlakçılara yeni boru xəttilə olsa belə, daşımanı nəzərdə tutan digər layihələr enerji təhlükəsizliyinə töhfə verməyəcək", - deyə o, qeyd edib: ""Cənub axını", "Türk axını", "Şimal axını" və digər axınlar sadəcə yenidən təqdim olunan siyasi layihələrdir. Onların iqtisadi dəyəri xüsusilə bazar şəraitində şübhəli görünür".
Onun fikrincə, neft-qaz sahəsində investisiya yatırımlarının azaldığı şəraitdə, Avropa diqqəti eyni qazın daşınmasını nəzərdə tutan layihələrin müzakirəsinə deyil, "Cənub Qaz Dəhlizi" kimi yeni mənbələrin maliyyələşdirilməsinə yönəltməlidir.
Aİ-nin CQD-yə xüsusi marağı yalnız Azərbaycan qazının Avropaya daşınması imkanları ilə bağlı deyil. Bu, həm də Türkmənistan, İran, İraq, hətta bu yaxınlarda ehtiyatlarını aşkara çıxarmış İsrail qazının Avropaya yolunu aça bilər.
Aİ diqqəti, ilk növbədə, Türkmənistanın CQD layihəsinə cəlb olunmasına yönəldib. Şevkoviç "Trend" agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, Türkmənistan qazının Avropaya nəqlilə bağlı aparılan danışıqlarda ciddi irəliləyişlər var: "İstanbulda işçi qrupun növbəti iclası keçirilib. İclasda Türkmənistan qazının Avropaya nəqlilə balı iki variant nəzərdən keçirilib. İndi bu variantların bütün hökumətlər tərəfindən qiymətləndirilməsi lazımdır. Ümid edirik, tezliklə bu məsələnin müzakirəsinə qayıdacağıq". Şevkoviç bildirib ki, İraqda, İranda, Şərqi Aralıq dənizində yaşananlar da yeni poensial mənbələrdən qaz alınması imkanını ortaya çıxarır: "Sonda hər şey Avropada qaza ümumi təlabatın nə qədər olacağından asılıdır. Bugünkü proqnozlara görə, 2030-cu ildə bu, ildə 380-450 milyard kubmetr təşkil edəcək. Eyni zamanda, bu qazın Avropaya hansı yolla daşınmasının qiymət baxımından daha effektiv olduğunu müəyyənləşdirmək, bunun üçün CQD-dən necə istifadə edilməli olduğunu bilmək lazımdır. Bəlkə mayeləşdirilmiş təbii qaz kimi alternativlərdən istifadə daha effektiv olar?".
Yeri gəlmişkən, CQD Məşvərət Şurasının iclasında Gürcüstanın qazla təmini məsələsi də yekun həllini tapıb. Toplantıda iştirak edən Gürcüstan Baş nazirinin müavini Kaxa Kaladze Azərbaycandan qaz tədarükünün artırılması və qiymətə yenidən baxılması ilə bağlı danışıqların yekunlaşdığını bildirib. Tərəflər arasında bilavasitə razılaşma isə artıq Tiflisdə, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin Gürcüstana səfəri zamanı imzalanıb.
Yeni razılaşmaya əsasən, Azərbaycan qonşu ölkəyə ildə əlavə olaraq 500 milyon kubmetr qaz ixrac edəcək. Bununla da, Gürcüstana ümumi qaz tədarükü 3 milyard kubmetrə çatacaq. R.Abdullayevin sözlərinə görə, bu, Gürcüstanın, ən azı, 2030-cu ilədək "mavi yanacaq"la tam təmin olunmasına imkan verəcək. Müqavilədə qiymətin dünya bazarlarındakı qiymətinə əsasən, hər 6 aydan bir avtomatik baxılma ilə müəyyənləşdirilməsi də nəzərdə tutulub. Abdullayevin fikrincə, bu, dünya təcrübəsinə uyğundur. "Vaxt var idi ki, dünyada qazın qiyməti Gürcüstana satdığımız qazın qiymətindən yüksək idi. İndi qiymətlər çox düşüb. Odur ki, Gürcüstan tərəfinin qiymətə yenidən baxılmasında israr etməsi normal idi. Biz dünya təcrübəsindən istifadə edərək, ayrıca formula müəyyənləşdirmək qərarına gəldik", - deyə R.Abdullayev ANS telekanalına müsahibəsində bildirib.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan tərəfi Gürcüstana nəql olunan qazın həcmini artırmaq üçün əlavə imkanlar ortaya qoydu. Halbuki, cəmi bir neçə ay əvvəl Kaxa Kaladze Azərbaycanın imkanlarının məhdud olduğunu əsas gətirərək, Rusiyadan və ya İrandan qaz alınmasının vacibliyini deyirdi. Bundan başqa, Kaladze "Qazprom"un Ermənistana qaz tranzitinə görə pul ilə ödənişə keçilməsini tələb etdiyini də söyləyirdi. Xatırladaq ki, bunadək Gürcüstan həmin tədarükün 10%-ni tranzithaqqı kimi əldə edirdi. Gürcüstan hökuməti Rusiya qazının alınması zərurətini məhz bu həcmin 300 milyon kubmetr civarına düşməsi və qaza tələbatın artması ilə əsaslandırırdı. SOCAR ilə razılaşmanın imzalanmasından sonra isə Kaladze İran qazının bahalığını əsas gətirərək, ondan imtina etdiklərini açıqlayıb. "Qazprom"a gəlincə, Gürcüstan onunla da qısa zamanda tranzitin əvvəlki şərtlərlə davam etdirilməsinə dair razılığa gəlib. Söhbət Ermənistana nəql olunan qazın 10%-nin Gürcüstana verilməsindən gedir.
"R+" bundan əvvəl də yazmışdı ki, Azərbaycan Gürcüstana təbii qazı ən sərfəli şərtlərlə nəql edir və bu baxıman onunla nə Rusiya, nə də İran rəqabət apara bilər. Gürcüstanın azərbaycanlı, rusiyalı və iranlı tədarükçülərlə apardığı danışıqların yekun nəticələri də bunu bir daha təsdiqləyib.
Prinsipcə, Tiflisin qazın qiymətində endirimə nail olmaq istəyi aydın və təbii idi. Və neftin ucuzlaşdığı indiki şəraitdə qazın qiymətinin müəyyənləşdirilməsi üçün formulun seçilməsi ən yaxşı variantdır. Bəs, neftin qiymətinin artacağı təqdirdə Gürcüstan bu formula sadiqlik nümayiş etdirəcəkmi?
İstənilən halda, Gürcüstan ilə Azərbaycanın münasibətlərinin etibarlı tərəfdaşlıq münasibətləri olduğu bir daha təsdiqlənib. Türkiyəyə qaz tədarükü məsələsində də eyni yanaşma ortaya qoyulur. Rəsmi Bakının Avropaya qaz ixracında da yalnız iqtisadi effektivliyi əsas götürəcəyinə şübhə yoxdur. "Enerji amili heç zaman siyasi təşəbbüs və ya siyasi tələb vasitəsi olmalı deyil. Biz enerji əməkdaşlığını siyasi formatdan ayırmalıyıq. Yalnız bu halda biz uğur qazana bilərik", - deyə İlham Əliyev CQD Məşvərət Şurasının iclasında bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan öz enerji siyasətinə sadiqdir, "hər zaman azad rəqabəti, bazar iqtisadiyyatını, enerji sahəsində toqquşmanı deyil, əməkdaşlığı təşviq edir".
Azərbaycanın bu mövqeyi avropalı tərəfdaşlar tərəfindən də qiymətləndirilir.
"Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsi bizim üçün enerjinin şaxələndirilməsindən daha böyük anlam kəsb edir, eyni zamanda, bu layihə Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyindən daha böyükdür. Bu layihə daha geniş regionda onun icrasına töhfə verə bilən bir sıra tərəfdaşlarla siyasi, iqtisadi və sosial əlaqələrin genişlənməsi və dərinləşməsindən ibarətdir", - deyə Federika Mogerini Bakıda bildirib.

GAS WITHOUT POLITICAL IMPURITIES
The theme of gas has become pivotal at the regional level in late February - early March. It gained in topicality due to several events including the second meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Council, the conclusion of talks on the supply of Azerbaijani gas to Georgia and the announcement by Gazprom of a new concept for gas delivery to southern Europe.
The second meeting of the SGC Advisory Council, held in Baku, has once again confirmed the priority of this route for Europe. No wonder that EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini timed her first visit to Azerbaijan to coincide with this meeting.
"I have come here with a well-defined mandate: we strongly support the Southern Gas Corridor, and we are determined - and me personally - to do our part to ensure that it is completed on time," Mogherini said.
Although several sources of gas have been suggested in recent years to diversify energy supply to Europe, including possible deliveries of Iranian and Iraqi gas as well as shale gas from the United States, Azerbaijani natural gas still remains the most realistic option. This is why the Southern Gas Corridor project is redrawing the energy map of Europe, as mentioned by Azerbaijani President Ilham Aliyev. "Azerbaijan will get access to larger markets regulated by rules, practices and legislation. European consumers will receive gas from a reliable, friendly source, a new source. This source can provide reliable supplies for decades to come," said the head of the Azerbaijani state at the Advisory Council meeting.
In this context, of special interest are the words of European Commission Vice President for Energy Union Maros Sefcovic: "We refer to the SGC as a graphic example of how Europe diversifies its energy sources. This means a new supplier located at the new address, a new route and new gas. It really brings new elements to the energy security of Europe".
By the way, it is quite remarkable that representatives of financial institutions took part in the Advisory Council meeting. Serious interest in financing the construction of the Trans-Anatolian (TANAP) and Trans-Adriatic (TAP) pipelines, which are part of the SGC, was shown by the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank, the International Finance Corporation and others.
Given that a large share in the TANAP project belongs to SOCAR [State Oil Company of Azerbaijan Republic], the issue of financing its construction is less acute, and therefore work on the route is in full swing to ensure the delivery of gas to Turkey as early as 2018.
There should be no special problems with the implementation of the TAP project, either. The European Commission has approved an agreement between the TAP consortium and the Greek Government to grant tax concessions, which opens up opportunities for starting the pipeline construction. According to TAP Managing Director Ian Bradshaw, the construction of the pipeline will commence in the summer of 2016 and all financial issues are expected to be resolved by that time.
The interest of oil and gas companies in financing the SGC project during the period of lower energy prices and the declining trend in capital expenditures show the importance of this route for the major players. Maros Sefcovic believes that, in such circumstances, there is a need to speed up work on the project, as any delay can lead to unnecessary costs. Accordingly, he called to quickly resolve the issue regarding the concerns of local authorities and the community of the Puglia region in the southern part of Italy. "The TAP consortium is ready to demonstrate that the project will not bring any harm to the environment or the tourism industry. On the contrary, the project is going to provide new jobs and business opportunities for the region. We hope that this issue will be resolved without affecting the schedule and the original concept of this project," Sefcovic said.
It is also noteworthy that a few days before the SGC Advisory Council meeting, the Russian gas monopoly Gazprom also announced a new route of gas supplies to Europe. On 24 February, Gazprom, Edison of Italy and DEPA of Greece signed a memorandum on gas supplies from Russia to the EU via the Black Sea. To this end, the parties intend to use the results of the work conducted by Edison and DEPA within the ITGI Poseidon project.
At the time, this project was considered as a segment of the Southern Gas Corridor to supply Azeri gas, but the choice was ultimately made in favour of the TAP project. Initially the project provided for access to Greece via the Turkish territory and then to Italy through the Ionian Sea.
In this case, Gazprom intends to use the sea part of the project to get into Greece via Bulgaria or Romania and take advantage of the South Stream infrastructure already laid to the Black Sea coast of Russia.
However, here the question rests not only on Gazprom's desire and financial capabilities, but also on the EU's support. Earlier, it was the position of the European Commission that put an end to the South Stream, which provided for the delivery of Russian gas to the EU via Bulgaria.
The same position in respect of the new Russian project cannot be ruled out. At least, European Commission Vice President Maros Sefcovic said that the EU would have to evaluate the efficiency and feasibility of the new project.
According to him, if the project would require the construction of large infrastructure facilities, it should be recalled that the existing infrastructure is only used at 50 per cent of its capacity. "Taking this into consideration, the effectiveness of the project is already in doubt," he said.
Against this background, the EU remains committed to the option of supplying Russian gas in transit through Ukraine, bypassing which is the purpose of new Russian gas pipeline projects. "We think that Ukraine over the last two years, despite the geopolitical tensions on its eastern border, has proven to be a reliable transit country, and therefore we want to see that the transit of gas through Ukraine will continue in the future," Sefcovic said.
A more assertive position was expressed by the US State Department's Special Envoy for International Energy Affairs Amos Hochstein, who noted that the ITGI Poseidon project does not meet the policy of diversifying gas supply sources. "The only way to resolve the EU energy security is through diversification. More projects that simply bring the same gas from the same fields to the same consumers, although through a new pipe, will not contribute to energy security," he said.
"South Stream, Turk Stream, Nord Stream, all the other streams are simply restatements of political projects that have questionable economic value, especially in these market conditions," Hochstein said, adding that, in the context of investment reduction in the oil and gas sector, it is far better for EU consumers to focus on funding new routes for gas, such as the Southern Gas Corridor, rather than discussing projects that simply bring the same gas.
The EU's special interest in the SGC is generated by the possibility of not only delivering Azeri gas to Europe, but also opening the way to Europe to Turkmen, Iranian, Iraqi and even Israeli gas the reserves of which were discovered off the coast of Israel.
The EU is primarily focused on involving Turkmenistan in the SGC project. In his interview to Trend News Agency, Sefcovic said that the talks on Turkmen gas delivery to Europe were progressing quite well. "The latest meeting of the working group was held in Istanbul, at which two options for gas supplies from Turkmenistan to Europe were considered. Now this possibility will have to be assessed by all the governments, and we hope that we will come back to this discussion very soon," he said. Sefcovic further noted that new developments in Iraq, Iran and East Mediterranean also created opportunities to receive gas from new potential suppliers. "In the end, everything will depend on what the overall demand for gas in Europe will be, which we projected for 2030 to be more or less the same as it is today, that is from 380bn cu m to 450bn cu m per annum. And, of course, we need to understand which route of supplying this gas to Europe will be most cost-effective, how we can use the Southern Gas Corridor for this purpose or should we use alternatives such as LNG," Sefcovic said.
By the way, the SGC Advisory Council meeting put an end to the issue of providing Georgia with gas. Georgian Deputy Prime Minister Kakha Kaladze, who participated in the meeting, announced the completion of negotiations on increasing the supply of Azerbaijani gas and revising its price. The actual signing of agreements took place already in Tbilisi during the visit of SOCAR President Rovnaq Abdullayev.
Under the new agreement, Azerbaijan will additionally supply about 500m cu m of gas per year to the neighbouring country, bringing the total volume of gas exports to Georgia to 3bn cu m. According to Abdullayev, this will fully provide Georgia with gas until at least 2030. The gas supply contract employs a special formula for determining the price based on the cost of fuel in the world markets, with an automatic review every six months. In Abdullayev's view, the formula corresponds to international experience. "There was a time when world gas prices were higher than those at which we provided gas to Georgia. Now prices have fallen considerably, so it is normal that the Georgian side insisted on the revision. We decided to use the international experience and derive a specific formula," Abdullayev told ANS TV channel.
It is noteworthy that the Azerbaijani side has found an opportunity and available pipeline capacity to increase gas supplies to Georgia, though just a couple of months ago Kakha Kaladze insisted on the need to purchase Russian or Iranian gas because of the limited possibilities of Azerbaijan. Furthermore, Kaladze said that Gazprom resolutely insisted on paying in cash for the cost of gas transit to Armenia, whereas before that Georgia received 10 per cent of the gas volume being transited. It was by the loss of this gas volume, which was in the range of 300m cu m, as well as an increase in consumption, that the Georgian government justified the need for purchasing Russian gas. But after signing the agreement with SOCAR, Kaladze said the government no longer considers the option of procuring Iranian gas due to its high cost. Within a short time, Georgia managed to sign with Gazprom a gas transit agreement on the same terms, providing for the allotment of 10 per cent of the gas volume supplied to Armenia.
Earlier R+ reported that Azerbaijan supplies gas to Georgia under the most favourable conditions, which make both Russian and Iranian gas uncompetitive. The outcome of the negotiations conducted by Georgia with Azerbaijani, Russian and Iranian suppliers has once again confirmed it.
In principle, Tbilisi's desire to reduce the gas price is quite understandable and natural. And the use of a formula for determining the cost of gas is the best way out in the current circumstances of falling oil prices. However, to what extent will Georgia remain committed to this formula when oil prices go up, affecting the cost of gas?
In any event, Azerbaijan reaffirmed its reliability as a partner in its relations with Georgia. The same approach is given priority when delivering gas to Turkey. There is no doubt that, in supplying gas to Europe, Baku will only be guided by cost-effectiveness, too. "Energy factor should never be part of any kind of a political initiative or political demand. We need to separate energy cooperation from political format and only in this case we can achieve success," said President Ilham Aliyev at the SGC meeting, noting that Azerbaijan remains committed to its energy policy which "encourages free competition, market economy, cooperation, and not confrontation in the energy sector".
This position of Azerbaijan resonates among European partners. "The Southern Gas Corridor is more than energy diversification and EU energy security for us. It is also about enlarging and deepening political, economic and social ties with a number of partners in a wider region that can contribute to its implementation," Federica Mogherini said in Baku.