SİYASİ QATIŞIĞI OLMAYAN QAZ
Fevralın sonu, martın əvvəllərində regional miqyasda əsas mövzu qaz mövzusu oldu. Eyni vaxtda bir neçə hadisə diqqətləri məhz bu mövzuya çəkdi. Onların arasında "Cənub Qaz Dəhlizi" (CQD) Məşvərət Şurasının iclası, Azərbaycan qazının Gürcüstana nəqli ilə bağlı danışıqların başa çatması, həmçinin "Qazprom"un Cənubi Avropaya qaz tədarükünün yeni variantını elan etməsi də var idi.
CQD Məşvərət Şurasının Bakıda keçirilmiş ikinci iclası bu marşrutun Avropa üçün prioritet olduğunu bir daha təsdiqləyib. Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Federika Mogerini Azərbaycana ilk səfərini heç də əbəs yerə bu iclasa həsr etməmişdi.
"Buraya açıq, yaxşı müəyyən olunmuş bir mandatla gəlmişəm. Bu isə ondan ibarətdir ki, biz "Cənub Qaz Dəhlizi"nə ciddi şəkildə dəstək göstəririk və layihənin vaxtında tamamlanması, daha da irəliləməsi üçün hamımızın birgə hərəkətini təmin etməkdən ötrü üzərimizə düşən və xüsusilə şəxsən mənim üzərimə düşən öhdəliyi mümkün olduğu qədər yerinə yetirmək əzmindəyik", - deyə Mogerini bildirib.
Son zamanlar Avropaya enerji axınının şaxələndirilməsi üçün mümkün İran və İraq qazı da daxil olmaqla, bir neçə qaz mənbəyindən, o cümlədən ABŞ-ın şist qazından danışılsa da, hələlik, ən real olanı Azərbaycan qazıdır. "Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsi məhz bu səbəbdən Avropanın enerji xəritəsini dəyişir və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də məhz bunu deyib.
"Azərbaycan qaydalarla, təcrübə və qanunvericiliklə tənzimlənən böyük bazarlara çıxış əldə edəcək. Avropa istehlakçıları etibarlı, dost mənbədən, yeni mənbədən qaz alacaqlar. Bu, elə mənbədir ki, onilliklərboyu etibarlı təchizatı təmin edə bilər", - deyə İ.Əliyev Məşvərət Şurasının toplantısındakı çıxışında bildirib.
Bu mənada, Maroş Şevçoviçin fikri də maraqlıdır: "Biz "Cənub Qaz Dəhlizi"ni Avropanın öz enerji ehtiyatlarını necə şaxələndirilməsinin bariz nümunəsi kimi görürük. Söhbət yeni ünvandan gələn yeni təchizatçı, yeni marşrut, yeni qazdan gedir. Bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyinə həqiqətən yeni elementlər gətirir".
Yeri gəlmişkən, Məşvərət Şurasının bu toplantısında maliyyə təşkilatlarının nümayəndələrinin də iştirak etmələri kifayət qədər maraqlıdır. CQD-nin bir hissəsi olan Trans-Anadolu (TANAP) və Trans-Adriatik (TAP) boru kəmərlərinin tikintisinin maliyyələşdirilməsinə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası və digər qurumlar böyük maraq göstərir.
Nəzərə alsaq ki, TANAP layihəsində böyük pay SOCAR-a məxsusdur, onun tikintisinin maliyyələşdirilməsi o qədər də ciddi problem deyil. Bu səbəbdən, boru xəttinin tikintisi tam gücü ilə davam etdirilir. Plana görə, onun vasitəsilə Türkiyəyə qaz nəqlinə artıq 2018-ci ildə başlanılmalıdır.
Görünən odur ki, TAP-ın inşası ilə bağlı da ciddi problemlər yoxdur. Avropa Komissiyası TAP konsorsiumu ilə Yunanıstan hökuməti arasında vergi güzəştlərinə dair razılaşmanı təsdiqləyib və bu, boru xəttinin tikintisinə başlanılmasına imkan verir. TAP-ın icraçı direktoru Yen Bredşounun sözlərinə görə, boru xəttinin tikintisinə 2016-cı ilin yayında başlanılacaq. O zamanadək layihənin maliyyə məsələləri həllini tapmalıdır.
Enerji resurslarının qiymətinin aşağı olduğu, neft-qaz şirkətlərinin kapital qoyuluşlarında azalmalar olduğu indiki şəraitdə CQD layihəsinin maliyyələşdirilməsnə olan maraq bu marşrutun əsas oyunçular üçün vacibliyini göstərir. Maroş Şevkoviçin sözlərinə görə, belə şəraitdə layihə üzrə işlərin sürətləndirilməsi də ləngimələr kimi, lazımsız xərclərə yol aça bilər. Bu baxımdan, o, İtaliyanın cənubunda yerləşən Apuliya əyaləti rəhbərliyi və ictimaiyyətinin narahatlığına mümkün qədər tez sona qoyulmalı olduğunu bildirib: "TAP konsorsiumu layihənin nə ətraf mühitə, nə turizm sənayesinə zərər vuracağını nümayiş etdirməyə hazırdır. Əksinə, layihə yeni iş yerlərinin açılmasına, regionun biznes imkanlarının artmasına yol açacaq. Ümid edirik ki, bu məsələ qrafikə, layihənin ilkin konsepsiyasına heç bir dəyişiklik edilmədən çözüləcək".
Daha bir maraqlı məqam CQD Məşvərət Şurasının iclasından bir neçə gün əvvəl Rusiyanın "Qazprom" Şirkətinin Avropaya yeni qaz tədarükü marşrutu haqqında açıqlamasıdır. Fevralın 24-də "Qazprom", İtaliyanın "Edison" və Yunanıstanın DEPA şirkətləri arasında Rusiyadan Aİ-yə Qara dənizin dibi ilə qaz nəqlinə dair memorandum imzalanıb. Bu məqsədlə tərəflər "Edison" və DEPA-nın ITGI Poseidon layihəsi çərçivəsində həyata keçirdiyi işlərin nətiələrindən istifadə etmək niyyətindədir.
Qeyd edək ki, vaxtilə bu layihəyə Azərbaycan qazının nəql olunacağı "Cənub Qaz Dəhlizi"nin bir hissəsi kimi baxılırdı. Lakin sonda üstünlük TAP-a verildi. İlkin mərhələdə layihə Türkiyə vasitəsilə Yunanıstana çıxışı, oradan İon dənizi vasitəsilə İtaliyaya keçidi nəzərdə tuturdu. Bu halda isə "Qazprom" Bolqarıstan vasitəsilə Rumıniyaya çıxış üçün layihənin dəniz hissəsindən yararlanmağı düşünür. Bunun üçün o, Rusiyanın Qara dəniz sahillərinədək uzanan "Cənub Axını" infrastrukturundan istifadə etmək niyyətindədir.
Lakin burada maneə yalnız "Qazprom"un maliyyələşdirmə arzusu və imkanları yox, həm də Aİ-nin dəstəyi ilə bağlıdır. Vaxtilə Rusiya qazının Bolqarıstan vasitəsilə Aİ-yə daşınmasını nəzərdə tutan "Cənub axını" layihəsinin üzərindən məhz Avropa Komissiyasının mövqeyi xətt çəkib. Rusiyanın yeni layihəsinə də eyni münasibətin göstəriləcəyini istisna etmək olmaz. Hər halda, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Maroş Şevkoviç Aİ-nin yeni layihənin effektivliliyini və məqsədəuyğunluğunu qiymətləndirməli olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu layihənin reallaşdırılması üçün nəhəng infrastruktur obyektlərinin tikintisi zərurəti yaranarsa, mövcud infrastrukturun yalnız 50%-dən istifadə olunduğu unudulmamalıdır: "Bu amili nəzərə alsaq, layihənin effektivliyi artıq şübhə doğurur".
Belə olan təqdirdə, Aİ Rusiya qazının Ukrayna vasitəsilə nəqli variantına sadiqdir. Rusiyanın yeni qaz xətti layihələrində məqsəd də Ukraynanı kənarda qoymaqdır. "Hesab edirik ki, ölkənin şərq sərhədlərində geosiyasi gərginlik olsa da, Ukrayna son 2 ildə etibarlı tranzit ölkə olduğunu təsdiqləyib. Biz gələcəkdə də bu marşrutdan istifadə etmək istəyirik", - deyə Şevkoviç qeyd edib.
Məsələ ilə bağlı daha sərt mövqeyi ABŞ Dövlət Departamentinin beynəlxalq enerji məsələləri üzrə xüsusi elçisi Amos Xoşteyn ifadə edib. O, "IGI Poseidon" layihəsinin qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi siyasətinə cavab vermədiyini bildirib. "Enerji təhlükəsizliyinin təmini üçün yeganə yol şaxələndirmədir. Eyni mənbədən eyni qazı eyni istehlakçılara yeni boru xəttilə olsa belə, daşımanı nəzərdə tutan digər layihələr enerji təhlükəsizliyinə töhfə verməyəcək", - deyə o, qeyd edib: ""Cənub axını", "Türk axını", "Şimal axını" və digər axınlar sadəcə yenidən təqdim olunan siyasi layihələrdir. Onların iqtisadi dəyəri xüsusilə bazar şəraitində şübhəli görünür".
Onun fikrincə, neft-qaz sahəsində investisiya yatırımlarının azaldığı şəraitdə, Avropa diqqəti eyni qazın daşınmasını nəzərdə tutan layihələrin müzakirəsinə deyil, "Cənub Qaz Dəhlizi" kimi yeni mənbələrin maliyyələşdirilməsinə yönəltməlidir.
Aİ-nin CQD-yə xüsusi marağı yalnız Azərbaycan qazının Avropaya daşınması imkanları ilə bağlı deyil. Bu, həm də Türkmənistan, İran, İraq, hətta bu yaxınlarda ehtiyatlarını aşkara çıxarmış İsrail qazının Avropaya yolunu aça bilər.
Aİ diqqəti, ilk növbədə, Türkmənistanın CQD layihəsinə cəlb olunmasına yönəldib. Şevkoviç "Trend" agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, Türkmənistan qazının Avropaya nəqlilə bağlı aparılan danışıqlarda ciddi irəliləyişlər var: "İstanbulda işçi qrupun növbəti iclası keçirilib. İclasda Türkmənistan qazının Avropaya nəqlilə balı iki variant nəzərdən keçirilib. İndi bu variantların bütün hökumətlər tərəfindən qiymətləndirilməsi lazımdır. Ümid edirik, tezliklə bu məsələnin müzakirəsinə qayıdacağıq". Şevkoviç bildirib ki, İraqda, İranda, Şərqi Aralıq dənizində yaşananlar da yeni poensial mənbələrdən qaz alınması imkanını ortaya çıxarır: "Sonda hər şey Avropada qaza ümumi təlabatın nə qədər olacağından asılıdır. Bugünkü proqnozlara görə, 2030-cu ildə bu, ildə 380-450 milyard kubmetr təşkil edəcək. Eyni zamanda, bu qazın Avropaya hansı yolla daşınmasının qiymət baxımından daha effektiv olduğunu müəyyənləşdirmək, bunun üçün CQD-dən necə istifadə edilməli olduğunu bilmək lazımdır. Bəlkə mayeləşdirilmiş təbii qaz kimi alternativlərdən istifadə daha effektiv olar?".
Yeri gəlmişkən, CQD Məşvərət Şurasının iclasında Gürcüstanın qazla təmini məsələsi də yekun həllini tapıb. Toplantıda iştirak edən Gürcüstan Baş nazirinin müavini Kaxa Kaladze Azərbaycandan qaz tədarükünün artırılması və qiymətə yenidən baxılması ilə bağlı danışıqların yekunlaşdığını bildirib. Tərəflər arasında bilavasitə razılaşma isə artıq Tiflisdə, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin Gürcüstana səfəri zamanı imzalanıb.
Yeni razılaşmaya əsasən, Azərbaycan qonşu ölkəyə ildə əlavə olaraq 500 milyon kubmetr qaz ixrac edəcək. Bununla da, Gürcüstana ümumi qaz tədarükü 3 milyard kubmetrə çatacaq. R.Abdullayevin sözlərinə görə, bu, Gürcüstanın, ən azı, 2030-cu ilədək "mavi yanacaq"la tam təmin olunmasına imkan verəcək. Müqavilədə qiymətin dünya bazarlarındakı qiymətinə əsasən, hər 6 aydan bir avtomatik baxılma ilə müəyyənləşdirilməsi də nəzərdə tutulub. Abdullayevin fikrincə, bu, dünya təcrübəsinə uyğundur. "Vaxt var idi ki, dünyada qazın qiyməti Gürcüstana satdığımız qazın qiymətindən yüksək idi. İndi qiymətlər çox düşüb. Odur ki, Gürcüstan tərəfinin qiymətə yenidən baxılmasında israr etməsi normal idi. Biz dünya təcrübəsindən istifadə edərək, ayrıca formula müəyyənləşdirmək qərarına gəldik", - deyə R.Abdullayev ANS telekanalına müsahibəsində bildirib.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan tərəfi Gürcüstana nəql olunan qazın həcmini artırmaq üçün əlavə imkanlar ortaya qoydu. Halbuki, cəmi bir neçə ay əvvəl Kaxa Kaladze Azərbaycanın imkanlarının məhdud olduğunu əsas gətirərək, Rusiyadan və ya İrandan qaz alınmasının vacibliyini deyirdi. Bundan başqa, Kaladze "Qazprom"un Ermənistana qaz tranzitinə görə pul ilə ödənişə keçilməsini tələb etdiyini də söyləyirdi. Xatırladaq ki, bunadək Gürcüstan həmin tədarükün 10%-ni tranzithaqqı kimi əldə edirdi. Gürcüstan hökuməti Rusiya qazının alınması zərurətini məhz bu həcmin 300 milyon kubmetr civarına düşməsi və qaza tələbatın artması ilə əsaslandırırdı. SOCAR ilə razılaşmanın imzalanmasından sonra isə Kaladze İran qazının bahalığını əsas gətirərək, ondan imtina etdiklərini açıqlayıb. "Qazprom"a gəlincə, Gürcüstan onunla da qısa zamanda tranzitin əvvəlki şərtlərlə davam etdirilməsinə dair razılığa gəlib. Söhbət Ermənistana nəql olunan qazın 10%-nin Gürcüstana verilməsindən gedir.
"R+" bundan əvvəl də yazmışdı ki, Azərbaycan Gürcüstana təbii qazı ən sərfəli şərtlərlə nəql edir və bu baxıman onunla nə Rusiya, nə də İran rəqabət apara bilər. Gürcüstanın azərbaycanlı, rusiyalı və iranlı tədarükçülərlə apardığı danışıqların yekun nəticələri də bunu bir daha təsdiqləyib.
Prinsipcə, Tiflisin qazın qiymətində endirimə nail olmaq istəyi aydın və təbii idi. Və neftin ucuzlaşdığı indiki şəraitdə qazın qiymətinin müəyyənləşdirilməsi üçün formulun seçilməsi ən yaxşı variantdır. Bəs, neftin qiymətinin artacağı təqdirdə Gürcüstan bu formula sadiqlik nümayiş etdirəcəkmi?
İstənilən halda, Gürcüstan ilə Azərbaycanın münasibətlərinin etibarlı tərəfdaşlıq münasibətləri olduğu bir daha təsdiqlənib. Türkiyəyə qaz tədarükü məsələsində də eyni yanaşma ortaya qoyulur. Rəsmi Bakının Avropaya qaz ixracında da yalnız iqtisadi effektivliyi əsas götürəcəyinə şübhə yoxdur. "Enerji amili heç zaman siyasi təşəbbüs və ya siyasi tələb vasitəsi olmalı deyil. Biz enerji əməkdaşlığını siyasi formatdan ayırmalıyıq. Yalnız bu halda biz uğur qazana bilərik", - deyə İlham Əliyev CQD Məşvərət Şurasının iclasında bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan öz enerji siyasətinə sadiqdir, "hər zaman azad rəqabəti, bazar iqtisadiyyatını, enerji sahəsində toqquşmanı deyil, əməkdaşlığı təşviq edir".
Azərbaycanın bu mövqeyi avropalı tərəfdaşlar tərəfindən də qiymətləndirilir.
"Cənub Qaz Dəhlizi" layihəsi bizim üçün enerjinin şaxələndirilməsindən daha böyük anlam kəsb edir, eyni zamanda, bu layihə Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyindən daha böyükdür. Bu layihə daha geniş regionda onun icrasına töhfə verə bilən bir sıra tərəfdaşlarla siyasi, iqtisadi və sosial əlaqələrin genişlənməsi və dərinləşməsindən ibarətdir", - deyə Federika Mogerini Bakıda bildirib.

ГАЗ БЕЗ ПОЛИТИЧЕСКОЙ ПРИМЕСИ
Газовая тематика стала определяющей в региональном масштабе в конце февраля - начале марта. Внимание к ней привлекло сразу несколько событий, в числе которых второе заседание Консультативного совета "Южного газового коридора" (ЮГК), завершение переговоров по поставкам азербайджанского газа в Грузию, а также анонсирование "Газпромом" нового варианта доставки газа в Южную Европу.
Прошедшее в Баку второе заседание Консультативного совета ЮГК в очередной раз подтвердило приоритетность данного маршрута для Европы. Не зря свой первый визит в Азербайджан верховный представитель Европейского союза (ЕС) по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини приурочила к данному заседанию.
"Я нахожусь здесь с четким и конкретным мандатом. Он заключается в том, что мы серьезно поддерживаем "Южный газовый коридор" и намерены по возможности выполнить взятые нами обязательства, в частности лично мое обязательство, для своевременного завершения, продвижения проекта", - подчеркнула Могерини.
Хотя в последнее время говорят о нескольких источниках газа для диверсификации энергопотоков в Европу, включая возможности иранского и иракского газа, а также сланцевого газа из США, наиболее реальной возможностью пока остается азербайджанское "голубое топливо". Именно поэтому проект "Южный газовый коридор" меняет энергетическую карту Европы, о чем говорил президент Азербайджана Ильхам Алиев. "Азербайджан получит выход на крупные рынки, регулируемые правилами, опытом и законодательством. Европейские потребители будут получать газ из надежного, дружеского источника, нового источника. Этот источник может десятилетиями обеспечивать надежные поставки", - отметил глава азербайджанского государства на заседании Консультативного совета.
В этой связи интересны и слова Мароша Шефчовича о том, что "в ЮГК мы видим наглядный пример того, как Европа диверсифицирует энергетические ресурсы. Речь идет о новом поставщике, находящемся по новому адресу, новом маршруте, новом газе. Это действительно привносит новые элементы в энергетическую безопасность Европы".
Кстати, весьма примечательно, что в данном заседании Консультативного совета принимали участие и представители финансовых организаций. Серьезный интерес к финансированию строительства Трансанатолийского (TANAP) и Трансадриатического (TAP) трубопроводов, которые являются частью ЮГК, проявляют Европейский банк реконструкции и развития, Европейский инвестиционный банк, Международная финансовая корпорация и другие.
Учитывая, что большая доля в проекте TANAP принадлежит SOCAR, вопрос с финансированием его строительства стоит менее остро, поэтому и работы на маршруте идут полным ходом, чтобы обеспечить поставку газа в Турцию уже в 2018 году.
Особых проблем не остается, по всей видимости, и в реализации проекта ТAP. Еврокомиссия одобрила соглашение между консорциумом TAP и правительством Греции о предоставлении налоговых льгот, что открывает возможности для начала строительства трубопровода. По словам управляющего директора ТАР Йена Бредшоу, строительство трубопровода начнется уже к лету 2016 года, до этого же срока будут решены вопросы финансирования.
Интерес к финансированию проекта ЮГК в период низких цен на энергоресурсы и тенденции снижения капитальных затрат со стороны нефтегазовых компаний показывают важность этого маршрута для основных игроков. По словам Мароша Шефчовича, в подобных условиях необходимо ускорение работ по проекту, так как любые задержки могут привести к ненужным затратам. В этой связи он призвал быстрее решить вопрос по поводу беспокойства местных властей и общины области Апулия на юге Италии. "Консорциум ТАР готов продемонстрировать, что проект не принесет никакого вреда ни окружающей среде, ни туристической индустрии. Наоборот, проект обеспечит новые рабочие места и бизнес-возможности для этого региона. Мы надеемся, что этот вопрос будет решен без влияния на график и изначальную концепцию этого проекта", - отметил Шефчович.
Примечательно также, что за несколько дней до заседания Консультативного совета по ЮГК о новом маршруте поставок газа в Европу объявил и российский "Газпром". 24 февраля "Газпром", итальянская Edison и греческая DEPA подписали меморандум о поставках газа из РФ по дну Черного моря в ЕС. С этой целью стороны намерены использовать результаты работ, проведенных Edison и DEPA в рамках проекта ITGI Poseidon.
В свое время данный проект рассматривался как участок "Южного газового коридора" для поставок азербайджанского газа, но выбор в конечном счете пал на проект TAP. Первоначально проект предусматривал выход в Грецию через территорию Турции и далее через Ионическое море в Италию.
В данном случае "Газпром" намерен использовать морскую часть проекта, чтобы попасть в Грецию через Болгарию или Румынию и воспользоваться уже проложенной инфраструктурой "Южного потока" до черноморского побережья РФ.
Однако тут вопрос упирается не только в желание и возможности финансирования "Газпрома", но и в поддержку Евросоюза. Именно позиция Еврокомиссии поставила ранее крест на "Южном потоке", предусматривающем поставки российского газа в ЕС через Болгарию.
И нельзя исключать такой же позиции в отношении нового российского проекта. По крайней мере вице-президент ЕК Марош Шефчович заявил, что ЕС предстоит оценить эффективность и целесообразность нового проекта.
По его словам, если данный проект потребует строительства крупных инфраструктурных объектов, то не следует забывать, что имеющаяся инфраструктура используется всего на 50%. "С учетом этого фактора эффективность проекта уже находится под сомнением", - отметил он.
В этих условиях ЕС остается приверженным варианту поставки российского газа транзитом через Украину, обойти которую и преследуют цель новые российские газопроводные проекты. "Мы считаем, что, несмотря на геополитическое напряжение на восточной границе страны, Украина за последние два года показала, что является надежным транзитером, и мы хотим сохранить в будущем этот маршрут", - сказал Шефчович.
Более жесткую позицию выразил спецпосланник Госдепа США по международным энергетическим вопросам Амос Хохштейн, отметивший, что проект IGI Poseidon не отвечает политике многовекторности источников поставок газа. "Единственным способом обеспечения энергетической безопасности является диверсификация. Другие проекты, которые поставляют один и тот же газ с одних и тех же месторождений одним и тем же потребителям, пусть и по новому трубопроводу, не будут способствовать энергетической безопасности", - сказал он.
"Южный поток", "Турецкий поток", "Северный поток" и другие - это просто заново представленные политические проекты, которые имеют сомнительную экономическую ценность, особенно в этих рыночных условиях", - считает Хохштейн. По его мнению, в условиях сокращения инвестиций в нефтегазовую сферу Европе следует сосредоточиться на финансировании новых источников газа, таких как "Южный газовый коридор", а не обсуждать проекты, которые просто будут поставлять один и тот же газ.
Особая заинтересованность Евросоюза в ЮГК вызвана не только возможностью поставки азербайджанского газа в Европу, но и открытием пути в Европу для туркменского, иранского, иракского и даже израильского газа, запасы которого обнаружены у побережья Израиля.
В первую очередь ЕС сосредоточен на подключении Туркменистана к проекту ЮГК. По словам Шефчовича, высказанным в интервью агентству Trend, в переговорах по поставкам туркменского газа в Европу наблюдается достаточный прогресс: "В Стамбуле состоялось очередное заседание рабочей группы, на котором рассматривались два варианта поставок газа из Туркменистана в Европу. Теперь необходимо, чтобы эти варианты были оценены всеми правительствами, и мы надеемся, что совсем скоро вернемся вновь к обсуждению этого вопроса", - сказал он. Как отметил Шефчович, события в Ираке, Иране, Восточном Средиземноморье также создают возможности получать газ от новых потенциальных поставщиков. "В конечном счете всё зависит от того, какой общий спрос на газ будет в Европе, который, по сегодняшним прогнозам, в 2030 году составит от 380 до 450 млрд. кубометров в год. И, конечно же, нужно понять, какой путь поставок этого газа в Европу будет наиболее эффективным с точки зрения цены, как можно использовать для этого ЮГК, либо использовать альтернативные варианты, такие как СПГ", - сказал Шефчович.
Кстати, на заседании Консультативного совета ЮГК была поставлена точка в вопросе обеспечения газом Грузии. Участвовавший в заседании вице-премьер Грузии Каха Каладзе объявил о завершении переговоров по росту поставок азербайджанского газа и пересмотру его цены. Непосредственно соглашения были подписаны уже в Тбилиси во время визита президента SOCAR Ровнага Абдуллаева.
По новому соглашению Азербайджан поставит в соседнюю страну дополнительно порядка 500 млн. кубометров газа в год, доведя общий объем экспорта газа в Грузию до 3 млрд. кубометров. По словам Р.Абдуллаева, это позволит полностью обеспечить газом Грузию, по крайней мере до 2030 года. Также в контракте на поставку газа применена специальная формула определения цены на основе стоимости топлива на мировых рынках с автоматическим пересмотром каждые 6 месяцев. По мнению Абдуллаева, эта формула соответствует мировому опыту. "Было время, когда мировые цены на газ были выше тех, по каким мы обеспечивали газ Грузии. Сейчас цены очень упали, поэтому нормально, что грузинская сторона настаивала на пересмотре. Мы решили использовать мировой опыт и вывести отдельную формулу", - сказал Р.Абдуллаев телеканалу ANS.
Примечательно, что азербайджанская сторона изыскала возможности и свободные трубопроводные мощности для наращивания поставок газа в Грузию, хотя буквально пару месяцев назад Каха Каладзе настаивал на необходимости закупок российского или иранского газа из-за ограниченности возможностей Азербайджана. Кроме того, Каладзе отмечал, что "Газпром" жестко настаивает на оплате деньгами стоимости транзита газа в Армению, тогда как до этого Грузия получала 10% объема поставок. Именно выпадением этого объема в пределах 300 млн. кубометров и ростом потребления газа правительство Грузии обосновывало необходимость закупки российского газа. Но уже после подписания соглашений с SOCAR Каладзе заявил об отказе от варианта закупок иранского газа из-за его дороговизны. С "Газпромом" также в краткие сроки Грузией было заключено соглашение о транзите по прежним условиям, предусматривающим выделение 10% объема газа, поставляемого в Армению.
R+ ранее писал о том, что Азербайджан поставляет в Грузию газ по самым выгодным условиям, с которыми не может конкурировать ни российское, ни иранское "голубое топливо". И конечный итог переговоров Грузии с азербайджанскими, российскими и иранскими поставщиками в очередной раз это подтвердил.
В принципе желание Тбилиси снизить цену на газ вполне понятно и естественно. И в нынешних условиях снижения цен на нефть применение формулы для определения стоимости газа - наилучший выход. Однако насколько Грузия останется привержена этой формуле при повышении цен на нефть, которое в полной мере отразится и на газе?
В любом случае в отношениях с Грузией Азербайджан вновь подтвердил свою надежность как партнера. Такой же подход ставится во главу и при поставках газа в Турцию. Можно не сомневаться, что при поставках газа в Европу официальный Баку также будет брать за основу лишь экономическую эффективность. "Энергетический фактор ни в коем случае не должен являться политической инициативой или средством политического требования. Мы должны отделить энергетическое сотрудничество от политического формата. Лишь в этом случае мы можем добиться успеха", - заявил президент Ильхам Алиев на заседании по ЮГК, отметив, что Азербайджан привержен своей энергетической политике, "поощряющей свободную конкуренцию, рыночную экономику, сотрудничество, а не столкновения в энергетическом секторе".
Эта позиция Азербайджана находит отклик и среди европейских партнеров. "Проект "Южный газовый коридор" имеет для нас больший смысл, чем диверсификация энергии, в то же время данный проект значительно больше энергетической безопасности Европейского союза. Этот проект заключается в расширении и углублении политических, экономических и социальных связей с рядом партнеров, вносящих вклад в его реализацию в более обширном регионе", - заявила в Баку Федерика Могерини.