“AITF-2016” sərgisi: Azərbaycanın turizm sektorunun yeni prioritetləri
Azərbaycanın rekreasiya sektoru ölkədə iqtisadi prioritetlərin, habelə regionda turizm vektorlarının dəyişməsi ilə şərtləndirilmiş inkişafın yeni fazasına daxil olur. Bu dəyişikliklər nəqliyyat komponenti, turizm agentliklərinin giriş və çıxış turizmi, otellərin tarif siyasəti və əlbəttə ki, sahənin tənzimlənməsinə dair ümumi yanaşmalar da daxil olmaqla, əsas sahələrə toxunur. Milli turizmin inkişafında yeni trendlər bu yaxınlarda yekunlaşan "Turizm və səyahətlər" - "AITF-2016" XV Beynəlxalq Sərgidə təqdim olunub.
Sərfəli problemlər
Yaranma mərhələsini geridə buraxmaqla artıq geniş otel və müvafiq servis potensialını formalaşdıraraq, Azərbaycanın rekreasiya sektoru son illər dünya turizm xəritəsində sabit mövqe tuta bilib. Lakin turizm infrastrukturunun inkişafına baxmayaraq, milli mehmanxana sektoru və sərnişin aviasiyası son illər qiymət və təqdim edilən xidmətlərə nisbətdə qonşu Türkiyə və Gürcüstana xeyli uduzurdu. Məhz bu vəziyyət xarici turist axınının dinamik artımına mane olaraq, ölkənin kurortlarının regional və dünya əhəmiyyətli hablara çevrilməsinə əngəl törədirdi.
Buna baxmayaraq, son yarım ilin energetika böhranı və 2015-ci ildə manatın devalvasiyası dayanıqlı trendlərin mühüm şəkildə dəyişməsinə gətirib çıxardı. Xüsusən, manatın məzənnəsinin ikiqat düşməsi giriş turizm (incoming) sahəsində məşğul olan yerli şirkətlərin xidmətlərini xarici turistlər üçün daha münasib etdi. Yaranmış vəziyyət hazırda ölkəyə turist axınını 20-25% artırmaq imkanı təqdim edir. Bu isə son dərəcə bahalaşan çıxış (outgoing) turizmi seqmentində itkiləri kompensasiya etməyə imkan verəcək.
Azərbaycanda xarici turistlərin sayının artması üçün ilkin şərt yaradan, əhəmiyyətinə görə ikinci amil postsovet regionunun turizm bazarında ciddi disbalansla bağlıdır. Söhbət, əsasən, Misir və Türkiyəyə kütləvi Rusiya turizminin, demək olar ki, tamamilə dayanmasına gətirib çıxaran, Yaxın Şərq regionundakı siyasi qarşıdurmadan gedir. Bununla əlaqədar, rusiyalı turizm agentlikləri Azərbaycan da daxil olmaqla, yaxın ölkələrdə münasib alternativlərin axtarışlarını fəallaşdırdı. İrandan beynəlxalq sanksiyaların götürülməsi də ölkələr arasında turist mübadiləsinə dinamika verdi.
Cari ildə daha bir mühüm qərar da qəbul olundu - ölkəyə uçuşlara diskaunt-aviaşirkətlər cəlb edildi. Burada söhbət daha aktual istiqamətlərə aşağıbüdcəli uçuşlar təşkil edən AZALJET (AZAL-ın bölməsi) yeni şirkətin yaradılmasından gedir. Cari ilin mart ayından Bakı və Qəbələ hava limanlarına da digər iki "low cost" aviadaşıyıcılarının - Macarıstanın "WizzAir" və Türkiyənin "Pegasus" reysləri yerinə yetirilir. Bazarda "low cost" şirkətlərin yaradılmasından 1 aydan az vaxt keçib, lakin büdcəli reyslərin yerinə yetirilməyə başlamasının artıq ilk günlərindən daha populyar turizm istiqamətlərinə biletlərin üçdəbirindən çoxu alınıb.
Bu vəziyyət çıxış turizmi sahəsində fəaliyyət göstərən yerli turizm şirkətlərinin böhrandan çıxmasına, eyni zamanda, "incoming" turizmi stimullaşdıraraq, Azərbaycanın kurort məkanlarına girişi ucuzlaşdıraraq, böyük dəstək oldu. Sadalanan amillər sayəsində ölkədə büdcəli, kütləvi istirahətin inkişafı üçün əlverişli şərait yarandı. Ekspertlərin fikrincə, bu, xaricdən turist axının artmasına səbəb olmalıdır.
Ucuzlaşan məzənnə
Yerli turizm sektorunda yeni tendensiyaları daha əyani şəkildə hər il keçirilən AITF profil sərgilərində müşahidə etmək olar. On beş il müddətində bütün Xəzəryanı regionda turizm sənayesinin ən mühüm ekspozisiya mərkəzinə çevrilmiş bu forum dünyanın 40 ölkəsindən, təxminən, 2,2 min şirkət qəbul edib. Bu günlərdə bu işin təşəbbüskarları - "Iteca Caspian" Şirkəti, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi "Baku Expo Centre" sərgi-kompleksində "AITF-2016"nın yubiley sərgisini keçirdi. Cari ildə sərgidə iştirak etmək üçün rekreasiya sahəsinin 80 istiqamətini təklif edən, dünyanın 29 ölkəsindən 330 şirkət gəlmişdi. İştirakçıların, təxminən, üçdəikisi əcnəbi şirkətlər və milli stendlərlə təqdim edilmişdi. Turizm forumu çərçivəsində, həmçinin "Hər şey otel, restoranlar və supermarketlər üçün" adlı X beynəlxalq "HOREX Caucasus-2016" və supermarketlər üçün avadanlıqlar və inventar sərgisi keçirilib.
Turizm forumunun fəxri qonaqları növbəti dəfə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva olublar. Sərginin açılışında çıxış edən Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev bildirib ki, bu gün Azərbaycanda 250-dən artıq turizm şirkəti və 570 otel fəaliyyət göstərir. Ölkəyə turist axını son 10 ildə 5 dəfə artıb. "Dünyada böhran proseslərinə və regionda maliyyə problemlərinə baxmayaraq, bizim turizm sektoru inkişafın müsbət dinamikasını saxlaya bilib. Onun inkişafına bundan sonra da böyük diqqət ayrılacaq və yaxın zamanlarda turizm haqqında yeni strategiya və qanun qəbul ediləcək", - Ə. Qarayev qeyd edib.
Nazirin sözlərinə görə, bu gün Azərbaycana turlar dünya səviyyəsində fəal şəkildə təşviq edilir və bu iş müsbət nəticələrini verir. Qonşu Ermənistanın ölkəmiz barədə mənfi imic yaratmaq cəhdlərinə baxmayaraq, Azərbaycan kurort məkanlarında istirahət dünyanın bütün regionlarının turistləri üçün tamamilə təhlükəsiz və komfortlu olaraq qalır. Buna ilbəil səyahətçilərin artan sayı sübutdur.
Turizm idarəsinin rəhbərinin sözlərinə görə, rekreasiya şirkətlərinin fəaliyyətinin optimallaşdırılması, habelə bazarda rəqabətin güclənməsi istiqamətində ötən ildən atılan addımlar Azərbaycanda qiymətlər və xidmətin keyfiyyəti ilə bağlı vəziyyəti yaxşılaşdırdı. "AITF-2016" sərgisində turizm agentlikləri və mehmanxanaların təqdim etdikləri təkliflər sübut edir ki, bu gün ölkənin regionlarında ongünlük istirahəti, uşaqlar üçün üç dəfə qidalanma ilə 250 manat məbləğinə yerləşdirmək olar. Əsasən, Masallının istirahət mərkəzlərində səhər yeməyi də daxil olmaqla, sutkada 15 manata istirahət etmək olar”, - Ə. Qarayev qeyd edib.
Bu gün manatın məzənnəsinin düşməsi amili nəzərə alınaraq, xaricdən qonaqların sayının artmasını gözləmək olar. Belə ki, bir ildən azca əvvəl dəyəri 1 000 manat olan turpaket qonaqlara 1 200 dollara başa gəlirdisə, indi o, yarıbayarı ucuzdur. "Manatın məzənnəsi düşəndən sonra, xarici valyuta ilə yenidən hesablayanda otellərn, restoranlar, rekreasiya servisləri, əyləncələr və s. xidmətləri xeyli ucuzlaşdı. Bundan başqa, bazarın son araşdırması mehmanxana və istirahət zonalarının böyük əksəriyyətinin manatla olan tariflərin artırılmadığı faktını təsdiq edir. Rekreasiya sahəsində süni artım müşahidə olunmayıb. Ancaq bəzi hallarda mehmanxana xidmətlərinə daxil olan qida məhsullarının dəyərinin artması ilə bağlı cüzi 10-15% bahalaşma qeydə alınıb", - "R+"a Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTA) sədri Nahid Bağırov bildirib.
Rusiya və İran turistlərinə ümid
N.Bağırovun sözlərinə görə, ciddi sıçrayışı Rusiya istiqamətində gözləmək lazımdır. Bu yaxınlarda nüfuzlu "Travel.ru" turizm servisi Bakını uşaqlarla yaz istirahəti üçün populyar - 10 xarici şəhərin siyahısına daxil edib. "Travel. ru"nun ekspertləri də pronqozlaşdırırlar ki, cari ildə Bakı "F1" avtoyarışları sevən rusiyalılar üçün ən çox səyahət edilən şəhərlərin (Soçi və Barselona daxil olmaqla) top üçlüyünə daxil olacaq. Bu trendin üstünlüyü Mədəniyyət və Turizm Nazirliyini Moskvada turizm nümayəndəliyi açmağa vadar etdi. Bizim üçün nümayəndə Azərbaycan üzrə ilk ixtisaslaşmış turoperator "Tour a Vent" Rusiya şirkəti olacaq. Onun mütəxəssisləri bu gün Azərbaycana gələn xarici qonaqların, təxminən, üçdəbirini təşkil edən rusiyalı turistlər üçün Bakının görməli yerləri, "Şahdağ" və "Tufan" dağ-xizək bazaları, Naftalanın kurortları və Xəzərin sahilində istirahət də daxil olmaqla, müxtəlif turlar hazırlayıblar.
"İncoming" turizm üçün İran istiqaməti də az əhəmiyyət kəsb etmir: "AzTa"nın hesablamalarına görə, cari ilin mart ayı qonşu ölkədən səyahətçilərin kəskin artımı ilə yadda qaldı.
Bakı və Azərbaycanın digər şəhərlərinə Novruz Bayramı ərəfəsində İslam Respublikasından, təxminən, 50 min qonaq gəlmişdi. “Ölkələrimiz arasında turizm əlaqələri dinamik şəkildə inkişaf edir: 2015-ci ildə İranı 1,2 mln. Azərbaycan vətəndaşı ziyarət edib, onların, təxminən, dörddəbir hissəsi istirahət və səyahət məqsədilə gəlib. Öz növbəsində, İslam Respublikasının vətəndaşları Türkiyədən sonra Azərbaycanı daha cəlbedici istiqamət kimi nəzərdən keçirirlər", - İranın investisiyalar üzrə "Maku" ATZ meneceri İbrahim Cəlil bildirib. İrandan gələn turistlərin artım sayı xeyli dərəcədə iki dövlətin məzənnə mübadiləsinin dəyişməsi ilə izah edilir: bir qədər əvvəl 1 manat 4 min tümən idi, bugünkü məzənnə 2 minə qədər düşüb və bu, iranlı sə-yahətçilər üçün mühüm arqumentdir.
"İranlı turistlərin böyük əksəriyyəti Bakını ziyarət istiqaməti götürür. Turları, ancaq otellərlə razılaşdıran, paytaxt istiqamətində çalışan İslam Respublikasının turizm şirkətlərinin möhkənlənmiş yanaşmalarının inyersiyasını aradan qaldırmaq lazımdır", - Nahid Bağırov hesab edir. - "Azərbaycan regionlarının böyük potensialını açmaq üçün iranlı səyahətçilərin axının yaranma prosesinə Azərbaycan turizm agentliklərini qoşmaq lazımdır". Burada üstünlük tamamilə aydındır. Belə ki, otellərlə bağlanan razılaşmalara görə, yerli travel-şirkətlər xarici qonaqlara daha ucuz və müxtəlif turpaketlər verə bilərlər. Xüsusən, cari ilin may ayında "AzTa"nın təşəbbüsü ilə İslam Respublikasına turoperatorlar və otelçilərdən ibarət nümayəndə heyətinin səfəri gözlənilir. Orada profil İranın assosiasiyası ilə memorandumun imzalanması gözlənilir.
Bu müqavilə qarşılıqlı turizm axınını genişləndirib və diversifikasiya edərək, İran və Azərbaycan turoperatorlarının birbaşa əlaqələrinin yaranmasına imkan verəcək.
"Münasib qiymətlər, regionlarda beşulduzlu otellər və büdcəli aviauçuşların təşkili Fars körfəzi ölkələrindən turist axınını təmin edəcək", - turizm naziri Ə.Qarayev hesab edir. Belə ki, bu yaxınlarda Azərbaycan nümayəndə heyətinin Qətər və Küveytə səfərləri ölkəmizə turların artımına səbəb oldu. AZAL-ın bu ölkələrə birbaşa reys-lərinin təşkili barədə də danışıqlar aparılır. Avropa və dünyanın başqa regionlarından turistlərin müəyyən axınını, həmçinin cari ilin iyun ayında Bakıda keçiriləcək "Formula -1" sinfində avtoyarışlar üzrə Avropa Qran Prisi də təmin edəcək. Bu barədə ətraflı məlumatlar sərgidə ayrıca stenddə təqdim edilmişdi.
"AITF-2016" sərgisi iqtisadi nizamsızlığın olmasına baxmayaraq, yerli turizm sektoru manatın məzənnəsinin düşməsi, aviauçuşların ucuzlaşması və qonşu ölkələrdə əlavə tələbat hesabına turist cəlb eləmək üçün yeni imkanlara iddia etməyə əsas verir.

VACATIONING ON A BUDGET
Azerbaijan's tourism industry is entering a new phase in its development caused by changes in both the country's economic priorities and the region's tourism hotspots. These changes are affecting the industry's fundamental elements, including transportation, tourism agencies' priorities for incoming and outgoing tourism, hotel pricing policies, and, of course, how the industry in general is regulated. New trends in the development of Azerbaijani tourism were presented at the recent 15th annual Azerbaijan International Tourism Fair 2016.
Helpful problems
Having bypassed a beginning phase and already formed substantial hotel and hospitality potential, Azerbaijan's tourism industry has in recent years been able to occupy a stable position on the world's tourism map. However, despite a developed tourism infrastructure, for the past few years Azerbaijan's hotel sector and passenger aviation have been perceptively outcompeted by neighbouring Turkey and Georgia in terms of the cost and quality of the services on offer. It is these factors that have kept Azerbaijan's resorts from turning into hubs of regional and global importance, as well as preventing the rapid growth of foreign tourists flowing into the country.
Nevertheless, the energy crisis of the past year-and-a-half and the devaluation of the manat in 2015 have led to a radical change in established trends. The two-step devaluation of the national currency made the services of local incoming tourism-related companies more affordable to foreign tourists. The current situation offers the opportunity to increase the flow of tourists into Azerbaijan by 20 to 25 per cent, which can help compensate for losses in the outgoing tourism sector, whose services have grown significantly more expensive.
The second most important factor that could lead to more foreign guests in Azerbaijan has to do with serious disturbances on the tourism market of the former Soviet Union. The political conflict in the Middle East has led to the virtual cessation of Russian mass tourism to Egypt and Turkey. Russian tourist agencies in turn have begun to look for affordable alternatives in nearby countries, including Azerbaijan. The lifting of international sanctions against Iran has also enlivened tourism exchanges between countries.
This year another important decision was made - low-cost airlines were brought into the country. A new company, AZALJET, a division of AZAL, has set up budget flights for the most in-demand routes. Since this March flights have been made into the Baku and Qabala airports by two other budget airlines - Hungarian WizzAir and Turkish Pegasus. Less than a month has passed since the appearance of low-cost airlines on the market, but already in the first days of budget flights more than a third of tickets for the most popular tourist destinations have been purchased.
This gave appreciable support to local tourism agencies involved in outgoing tourism, which have been struggling to get out of the crisis, while at the same time stimulating incoming tourism by making access to Azerbaijan's resorts less expensive.
Due to the abovementioned, Azerbaijan now has favourable conditions for the development of inexpensive mass tourism, which, according to experts, should contribute to a growth in tourists from abroad.
Dropping prices
New trends in the Azerbaijani tourism industry can be most easily seen at the relevant annual exhibitions of the AITF. For fifteen years the forum has hosted approximately 2,200 companies from over forty of the world's countries, turning the entire Caspian region into an important exhibition centre for the tourism industry. A few days ago the founders of the forum, the company Iteca Caspian and the Ministry of Culture and Tourism, held this year's Azerbaijan International Tourism Fair 2016 at the Baku Expo Centre. This year 330 companies from 29 countries worldwide offered 80 travel destinations at the exhibition. Foreign companies and national booths made up around two-thirds of the participants. The tourism forum also included the international exhibition Everything for Hotels, Restaurants, and Supermarkets HOREX Caucasus-2016 and an exhibition of equipment and supplies for supermarkets.
Once again Azerbaijani president Ilham Aliyev and his wife Mehriban Aliyeva were guests of honour at the tourism forum.
Speaking at the opening of the exhibition, Minister of Culture and Tourism Abulfas Qarayev said that more than 250 tourism companies and 570 hotels currently operate in the country, with the flow of tourists into the country having increased fivefold over the past decade. "Our tourism sector has been able to keep positive growth in spite of global crises and regional financial problems. Its development will be given enormous attention going forward, to which end a new strategy and a new law on tourism will soon be introduced," stated Qarayev. According to the minister, today tours to Azerbaijan are being actively marketed globally, and the work is showing positive results. Despite neighbouring Armenia's attempts to create a negative image of our country, vacationing at Azerbaijani resorts remains absolutely safe and comfortable for tourists from all regions of the world: this is proven by the yearly growth in the number of travellers.
In the opinion of the tourism and culture minister, steps taken since last year to streamline the work of tourism industry companies while heightening competition in the market have noticeably improved prices and quality of service in Azerbaijan.
"The offerings from tour agencies and hotels presented at the AITF-2016 exhibition prove that now a ten-day stay in the countries of the region can be had for a sum of 250 manat, with three meals a day for children. In particular, at the resorts of Masalli District a vacation can cost as little as 15 manat a day, including breakfast," said Qarayev.
Now that the manat's exchange rate has lowered, an increase in foreign tourists from abroad can be expected. For example, a little more than a year ago a 1000-manat tour package cost guests 1200 dollars, while today it costs half that.
"After the manat's foreign currency value decreased, the services of hotels, restaurants, recreational services, entertainment, etc., became noticeably cheaper. Moreover, the latest market research confirms that the majority of hotels and vacation zones have not raised their prices when counted in manats. Artificial price hikes in the tourism industry have not been seen. Only in a few cases was an insignificant price increase of 10-15 per cent observed in connection with higher prices for foods served at hotels," Azerbaijan Tourism Association (AzTa) head Nahid Bagirov told R+
Betting on Tourists from Russia and Iran
According to Bagirov, a serious breakthrough can be expected with Russian tourists. Recently the respected tourism service Travel.ru included Baku in its list of the top ten foreign cities popular for spring trips with children. Experts at Travel.ru also predict that this year Baku, along with Sochi and Barcelona, will enter the top three most-visited cities for Russia's Formula One racing fans. The advantages of this trend prompted the Ministry of Culture to open a tourism office in Moscow. We will be represented by Russian company Tour a Vent, the first tour operator specializing in Azerbaijan. Its specialists have developed a variety of tours for Russian tourists, who currently account for a third of all foreign guests visiting Azerbaijan. The tours include sightseeing in Baku, the Sahdag and Tufan ski resorts, the rest of Naftalan, and relaxation on the shore of the Caspian.
The Iranian market looks no less attractive for incoming tourism: according to AzTa estimates, this March saw a sharp increase in the number of travellers from that neighbouring state. Something like 50,000 tourists came to Baku and other Azerbaijani cities from the Islamic Republic of Iran during Novruz. "Tourist ties between our countries are growing rapidly: in 2015 1.2 million Azerbaijani citizens visited Iran, of which no less than a fourth visited to travel or vacation. In turn lately citizens of the Islamic Republic [of Iran] have seen Azerbaijan as the most attractive tourist destination after Turkey," stated Ibrahim Jalil, head of investments for Iran's Maku Special Economic Zone. He says the number of vacationers from Iran is in no small part explained by the change in the exchange rate between the two countries' currencies: not too long ago one manat was worth 4,000 toman, while today's rate is around 2,000. That is quite a weighty argument for Iranian travellers.
"The overwhelming majority of Iranian tourists focus on visiting Baku. It is essential that we overcome the inertia of the established approaches of tourism companies from the Islamic Republic [of Iran], who only work in the direction of the capital and coordinate their tours with hotels alone," holds Nahid Bagirov. "To realize the tremendous tourism potential of the provinces of Azerbaijan, it is crucial that we get Azerbaijani tour agencies involved in forming flows of Iranian tourists."
The advantages here are quite obvious. Since in accordance with agreements signed with hotels, Azerbaijani tour operators can offer foreign guests cheaper and more varied tour packages. This May an AzTa initiative will have a delegation of tour operators and hotel industry representatives visit the Islamic Republic of Iran, where they are expected to sign a memorandum with an Iranian association of their counterparts. The agreement will allow Iranian and Azerbaijani tour operators to set up direct contacts, as well as broaden and diversify the mutual flow of tourists.
Reasonable prices, five-star hotels in the provinces, and the budget flights will provide for a stream of tourists from the Persian Gulf states, believes tourism minister Qarayev. A recent visit by an Azerbaijan delegation to Qatar and Kuwait contributed to the promotion of tours to our country. There are also ongoing talks to set up direct AZAL flights to Qatar and Kuwait. A definite uptick in European and other tourists should also be provided by the Formula One European Gran Prix, to be held in Baku in June of this year. Detailed information about this auto racing competition was provided at a special booth at the exhibition.
AITF-2016 gives us reason to state that, despite economic difficulties, the Azerbaijani tourism sector now has new opportunities to attract tourists due to the lowered exchange rate of the manat, cheaper flights, and heightened demand from neighbouring countries.