Azərbaycan hökuməti özəl sektorun inkişafına təkan vermək üçün yeni ideyalar irəli sürməyə davam edir
Ötən ilin sonunda manatın devalvasiyası bir tərəfdən, Azərbaycan iqtisadiyyatının bütün sahələrinə və işgüzar həyatına mənfi təsir göstərsə də, digər tərəfdən, çoxsaylı əlverişli dəyişiklik və mənfəətli perspektivlərə səbəb oldu. Özəl sahibkarlığın inkişafı sferasında təşəbbüslərin sayı hərfən günbəgün artmağa başladı. Demək olar ki, bütün yoxlama orqanları sahibkarlıq subyektlərinin hər hansı "əlavə" yoxlamalarının keçirilməsi ilə bağlı mehribanlıqla moratorium elan etdilər; dövlət tərəfindən biznesin dəstəklənməsinə dair yeni proqram və təkliflər verildi. Bütün bunlara əlavə olaraq, "Sahibkarlıq Günü" təsis edildi.
Ölkə rəhbərliyi tərəfindən güclənmiş diqqətdən ilhamlanan iş adamları işgüzar mühitin yaxşılaşdırılması ilə bağlı bəzən kifayət qədər mübahisəli olsa da, öz təkliflərini fəal şəkildə irəli sürməyə başladılar...
"Tik. İdarə et. Təhvil ver"
Yeni təşəbbüslər, əsasən, irihəcmli layihələrin yerinə yetirilməsi və ixracyönümlü məhsulların buraxılışının öhdəsindən gələ biləcək iri biznes subyektlərinin inkişafına təkan verməyə istiqamətləndirilib. Məhz bu sahədə bu gün etiraf edilməlidir - Azərbaycanda xeyli boşluq hiss olunur - kifayət qədər boş qalmış sahələr var ikən, sahibkarlar istehsalat zəncirinin bütün halqalarının cəmləşə biləcəyi müəssisənin yaradılmasına xüsusi fəallıq göstəmirlər. Bir-iki müvəffəqiyyətli nümunə var; məsələn, qida məhsullarının buraxılması sahəsində - bir holdinq xammal yetişdirdiyi fermer təsərrüfatına da malikdir, onların emal edildiyi müəssisələrə də, hazır məhsulun satıldığı pərakəndə ticarət obyektlərinə də.
Dünya praktikasında isə biznes-prosesin təşkilinin bu forması son dərəcə yayılıb, çünki çoxlu üstünlüklərə malikdir və öz səmərəliliyini sübut edib. Ona görə də bu günlərdə dövlət səviyyəsində irəli sürülmüş invetisiya layihələrində ölkədə tikinti sahəsində "Tik. İdarə et. Təhvil ver" (TİT) (Boot-Operate-Transfer, VOT) modelinin tətbiqinə dair təşəbbüsü daha uğurlu nümunələrdən biri hesab etmək olar. Belə ki, Prezident İlham Əliyevin "Tikinti və infrastruktur obyektləri ilə əlaqədar investisiya layihələrinin xüsusi maliyyələşmə əsasında həyata keçirilməsi haqqında" qanununun tətbiqi ilə bağlı göstərişi TİT modeli çərçivəsində investisiya xərcləri investor tərəfindən onun istehsal etdiyi malların istehlakçılar və ya səlahiyyətli orqan tərəfindən satınalma yolu ilə ödəyəcək. Lakin bu cür ödəniş formasının tam və ya qismən ödənilməsi mümkün olmadığı hallarda, investora maddi yardım göstəriləcək. Oxşar modelə uyğun maliyyələşmədə körpülər, su anbarları, sutəmizləmə qurğuları, kanalizasiya sistemləri, tədris institutları və digər iri starteji obyektlərin tikintisi nəzərdə tutulur.
Yeri gəlmişkən, TİT modeli çərçivəsində bağlanmış müqavilələrin müddəti 49 ili ötə bilməz. Göründüyü kimi, bu model əsasında sahibkarlar mümkün itkilər üçün, bir növ, zəmanət alır. Bu, qeyd edilən irimiqyaslı layihələrin iri investisiya yatırımları tələb etməsi baxımından, olduqca vacibdir. Real investorların mühüm tikinti layihələrinin reallaşdırılmasına ürəklə başlamaları üçün risklərin ideyaya görə minimallaşdırılması güclü təkan olmalıdır. Amma bu model, çox güman ki, bu gün Azərbaycanda investisiyaların təşviqi üçün yaradılan tamamilə yeni mühitin çərçivəsindəki, sadəcə, bir ştrixdir. İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərovun sözlərinə görə, dövlət başçısının fərmanları sayəsində Azərbaycanın, demək olar ki, bütün ərazisi investisiya üçün əlverişli olub. Yeniliklər çərçivəsində Azərbaycanda sahibkarlara investisiya təşviqinə dair sənəd təqdim olunacaq.
Bu sənədi almış fərdi sahibkar həmin sənədi aldığı andan əldə etdiyi gəlirin və hüquqi şəxsin həmin sənədi aldığı andan əldə etdiyi mənfəətin 50%-i 7 il müddətinə vergidən azad edilir. İlk növbədə, güzəştlər hüquqi şəxslər və fərdi sahibkar tərəfindən texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalına şamil ediləcək. Yeddi il müddətinə onların idxalı gömrük rüsumları və ƏDV-dən azad olunacaq. "İnvestisiya təşviqi sənədi"ni almış hüquqi şəxs və fərdi sahibkar həmin sənədi aldığı andan, müvafiq əmlakına və torpağına görə, 7 il müddətinə vergi ödəməkdən azad olunacaq.
Nazir müavininin sözlərinə görə, investisiyaların təşviqi məqsədilə hə-yata keçirilən tədbirlər qeyri-neft sektorunun, demək olar ki, bütün sahələrini əhatə edir. "Azərbaycan üçün təkcə ənənəvi olan sferalar deyil, yeniləri də nəzərə alınıb. Qeyd etmək istəyirəm ki, investisiya sahələri və inzibati ərazi vahidlərinə ayrılan minimal məbləğin müəyyən edilməsi ilə bağlı olduqca mühüm qiymətləndirmə işləri aparılıb. İnvestisiyaların məbləği potensial, mövcud iqtisadi vəziyyət, məşğulluq səviyyəsi və digər aspektlər nəzərə alınmaqla ayrılıb və hər bir regionun iqtisadi fəaliyyət sferalarına uyğun olaraq müəyyənləşdirilib", - o, bildirib. Bundan başqa, İqtisadiyyat Nazirliyi ixracyönlü məhsulların buraxılmasına yönəlmiş müəssisələrə kreditlərin verilməsi zamanı güzəştlər üzrə əlavə təkliflər hazırlayıb, habelə investisiyaların minimal limiti üzrə ölkənin 5 regiona bölünməsini nəzərdə tutan investisiya yatırımının yeni mexanizmi çərçivəsində, sahibkarlardan ərizə qəbulu artıq başlanıb. Analoji işlə - sahibkarlıq və investisya fəaliyyəti üzrə təkliflərin irəli sürülməsi ilə - xüsusən, Dövlət Gömrük Komitəsi və Vergilər Nazirliyi olmaqla, digər dövlət strukturları da fəal məşğul olur. Öz növbəsində, bu prosesə qoşulan sahibkarlar özləri də ölkədə işgüzar mühiti necə yaxşılaşdırmaqla bağlı ideyalarını irəli sürürlər. Lakin bu təkliflərin heç də hamısını, artıq yuxarıda qeyd edildiyi kimi, obyektiv və birmənalı adlandırmaq olmaz.
"Yazıq" supermarketlərdən danışın
Yuxarıda qeyd edilənlərin fonunda daha səs-küylü hadisə bir sıra supermarketlərin ("Bizim Market", "FRESCO", "SƏBƏT", "Makromart", "ARAZ", "Neptun", "Bolmart") sahiblərinin ölkədə istehsal edilən
sosial əhəmiyyətli gündəlik tələbat mallarının - ət, balıq, süd, un məmulatları, yumurta, düyü, yağ, meyvə, tərəvəz və uşaq qidalarına sıfır ƏDV tətbiqi ilə bağlı İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayevə müraciətləri oldu. Eyni zamanda, ölkənin iri supermarket şəbəkələrinin rəhbərləri onların təkliflərinin qəbul olunmamasının hökumət tərəfindən necə nəticələnə biləcəklərinə dair sanki eyham vururlar. İqtisadiyyat idarəsinə ünvanlanmış məktubda, əsasən, qeyd edilib ki, manat "üzən məzənnə" rejiminə keçdikdən sonra, məhsulların qiymətini qaldırmadan işçilərin ştat sayını və mənfəəti əvvəlki həddə saxlamaq mümkün deyil. Maliyyə problemləri işçilərin ixtisar olunmasına və marketlərin bağlanmasına səbəb olur. Onların fikrincə, problemin həlli üçün pərakəndə satış sahəsində vergi yükünü azaltmaq və ya vergi güzəştləri tətbiq etmək məqsədyönlü olardı. Nazirliyin reaksiyası özünü çox gözlətməyib: İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev şikayətçiləri qəbul edib və onların xahişlərinə baxacağına söz verib, Vergilər Nazirliyi isə həmin supermarketlərə xronometrajlı yoxlamalar yollayıb.
Bununla belə, bu halda fiskal orqanların ünvanlarına ittihamlar yağdırmağa dəyməz - xronometraj, kobud desək, ticarət dövriyyəsinin real həcminin ancaq fiksasiyasıdır. Lakin ticarətçilərin iddialarını vergi orqanlarının nümayəndələri, yumşaq desək, tamamilə təəccüblə qarşılayıblar. Belə ki, Vergilər Nazirliyinin Vergi Risklərinin Təhlili və Nəzarəti Baş İdarəsinin şöbə rəisi Elşən Hüseynovun sözlərinə görə, sonuncu statistik məlumatlar təsdiq edir ki, ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarlar vergi tədbirlərinin nəzarətinin azalmasından istifadə edərək, dövlət büdcəsinə vergi ödənişlərini azaldır və vergi ödənişindən yayınmağa çalışırlar: "Bu yaxınlarda iri ticarət şəbəkələrinin birində monitorinq nəticəsində vergi ödə-yicisinin təqdim etdiyi bəyannamələrdə öz dövriyyəsini fevral ayında 6 dəfədən də çox azaltdığı, mart ayında isə ümumiyyətlə, dövriyyə göstərmədiyi aşkar edilib. Mart ayında Novruz Bayramı ilə əlaqədar ticarət müəssisələrinin dövriyyəsinin artdığını nəzərə alsaq, necə deyərlər: şərhə ehtiyac qalmır!
Qəribə olsa da, adətən, vergi orqanlarına məmnuniyyətlə etiraz edən və vergi yükünün azalmasına səsləyən iqtisadçı-ekspertlərin böyük əksəriyyəti bu dəfə onların iradlarını dəstəklədi. Həqiqətən də görünən odur ki, pərakəndə ticarətin iri obyektlərinin biznesi, ən azından, Bakıda olduqca uğurla irəliləyir. Bəli, bütün, demək olar ki, idxal edilən və yerli məhsulların qiymətləri qalxıb. Bəli, manatın dəyərdən düşməsi əhalinin alıcılıq qabiliyyətinə təsir edib. Lakin hazırda nəzərə almaq lazımdır ki, söhbət ölkənin bütün iqtisadiyyatına toxunan proseslərdən gedir. Daha doğrusu, iqtisadiyyatın artımı azalırsa, dövlətin gəlirləri xeyli azalırsa, təbii ki, bu, ölkənin iqtisadi həyatının bütün iştirakçılarına təsir edə bilər. Belə olan təqdirdə, heç bir əlavə tədbir görmədən, biznesin əvvəlkitək mənfəətli olacağını gözləmək, ən azından, məntiqsizdir.
Belə ki, böhran menecmenti və sahibkarlığın maliyyələşdirilməsi sahəsində ekspert Fərhad Hacınski hesab edir ki, Azərbaycanda hazırkı şərtlərdə supermarket şəbəkələri öz xərclərini optimallaşdırmalı və satış siyasətini nəzərdən keçirməlidir. "Supermarket sahiblərinin özlərinin fikrincə, bu problem malların ancaq ayrı-ayrı mövqelərinə aiddir və ticarət dövriyyəsinin, təxminən, 30%-ni təşkil edir. Supermarketlərin qiymətləri artırmadıqları ilə bağlı bəyanatlara da düzəliş etmək lazımdır. Bu iddia, daha çox, ilkin tələbat mallarına tətbiq edilib. Lakin heç də razı deyiləm ki, supermarketlərin məhsullarının bütün çeşidlərinin qiymətləri 2015-ci ilin 21 dekabr tarixinə qədər olduğu kimi qalıb, yəni devalvasiya və manatın məzənnəsinin "üzən rejim"ə keçməsinə qədər. Bu, o deməkdir ki, itkiləri dövriyyənin qalan 70%-i hesabına tam və ya qismən kompensasiya etmək üçün nəzəri cəhətdən potensial imkan var. Həmçinin müxtəlif supermarketlərdə fərqli şəkildə strukturlaşan xərcləri optimallaşdırmaq lazımdır. Sadəcə, əlaqələri mənbələrə diqqət yetirmək və onları azad etmək lazımdır", - Hacınski bildirib.
"Tədarükçülər qiyməti aşağı salmırlar, çünki onların kiçik mağazalar şəklində alternativləri var - belə iddialar zəif arqumentdir. Əminəm ki, supermarket sahiblərinin tədarükçülərə qarşı birgə addımları mütləq ciddi nəticə verərdi və tədarükçülər də kompromisə getməyə məcbur olacaqlar", - ekspert əlavə edir.
İqtisadçı Samir Əliyevin fikrincə, problem ondadır ki, əvvəllər supermarketlər dövriyyənin həcminin reallıqdan dəfələrlə az olduğunu qeyd edərək, vergidən yayına bilirdilər. İndi isə ƏDV və ya 6% dərəcəsi ilə sadələşdirilmiş vergi rejimini seçməlidirlər. Eyni zamanda, fiskal orqanları tərəfindən ciddi nəzarət aparılır. Daha doğrusu, əslində, onlar gəlirlərinin və dövriyyələrinin bütün məbləğini açmalı və real vergiləri ödəməli olurlar. Vergilər Nazirliyinin qeyd etdiyi kimi, fiskal orqan ƏDV-nin differensiallaşmasına getməyə razıdır, amma bu, nağdsız hesablaşmaların inkişafına təkan vermək məqsədilə onlara şamil edilir. Qalan bütün hallarda bu, məqsədyönlü deyil və dövlət büdcəsinin gəlirlərinə ciddi təsir edə bilər - dövlət büdcəsinə vergi ödənişlərinin, təxminən, 30%-i məhz ƏDV hesabına yaranır.
Bir sözlə, təkrarlayaq: bu halda supermarketlərin iddiaları, ən azından, əsassız görünür. Onların ətrafında yaradılmış ajiotajın, ölkənin biznes dairələrinin digər, daha dəyərli təkliflərinin ikinci plana keçməyəcəyinə ümid etmək qalır.

The Azerbaijani government continues to put forward new ideas to stimulate private sector development
The devaluation of the manat at the end of last year, although it had a negative impact on all sectors of the economy and business life of Azerbaijan, led to a variety of beneficial changes and lucrative prospects. The number of initiatives in the field of private sector development has been growing literally day by day. Almost all inspecting bodies unanimously declared a moratorium on any "side" inspections of business entities, and there appeared new programmes and proposals on state support for businesses. On top of that, Entrepreneurs' Day was established.
Inspired by the growing attention of the country's leadership, businessmen began to actively put forward their own proposals to improve the business climate - and sometimes quite controversial ones...
"Build-Operate-Transfer"
New initiatives are mainly aimed at promoting the development of large businesses able to cope with the implementation of large projects and the manufacture of export-oriented products. It is in this sphere that, we must admit, there are many gaps in Azerbaijan today - although there is a sufficient number of empty niches, entrepreneurs do not show much activity in the creation of enterprises that combine all links of the production chain. There are a couple of good examples, for instance, in food production, when a holding company owns farms that grow food, enterprises that process it and points of retail sale where the finished products can be sold.
In world practice, this form of the organization of the business process is very common, because it is endowed with many advantages and has proven its effectiveness. Therefore, the initiative put forward recently at the national level for the implementation of the model "Build-Operate-Transfer" (BOT) in the field of construction can be considered one of the most successful in investment projects. For example, under the decree of President Ilham Aliyev on the application of the law "On special financing for investment projects in connection with construction and infrastructure projects", investment costs under the BOT model will be reimbursed to investors through the purchase of their products by authorities or consumers. However, if this form of payment is not possible in whole or in part, then the investor will be paid financial aid. A similar funding model is planned to be carried out during the construction of bridges, reservoirs, sewage installations, educational institutions and other major strategic objects. By the way, the term of agreements concluded within the BOT model cannot exceed 49 years. As can be seen, by this model entrepreneurs receive some sort of safeguards against possible losses, which is extremely important given the fact that projects of this magnitude require large investments. Minimizing the risks in theory should be a powerful impetus for real investors to boldly take up major construction projects.
However, this model, apparently, is only one of the strokes in the picture created in Azerbaijan today of a completely new environment for the promotion of investment. According to Azerbaijani Deputy Minister of Economy Niyazi Safarov, thanks to presidential decrees, almost the entire territory of Azerbaijan has become favourable for investment.
As part of the innovations, entrepreneurs in Azerbaijan will be provided with a document of investment encouragement. With the receipt of this document, 50 per cent of the income of an individual entrepreneur and the revenues of a legal entity will be exempt from tax for seven years. First of all, the benefits will be extended to the importation of production equipment and installations imported into the country by legal entities and individual entrepreneurs. Their imports will be exempt from customs duties and VAT for seven years. Entrepreneurs will also be exempt from property tax and land tax for a period of seven years (from the date the document is received).
Activities undertaken to encourage investment, according to the deputy minister, cover almost all areas of the non-oil sector. "They cover not only traditional spheres for Azerbaijan, but also new ones. I want to note that very important evaluation work was carried out in connection with the definition of the minimum amount allocated for an investment project, and administrative-territorial units. Investment amounts were differentiated based on potential, the existing economic situation, the level of employment and other aspects and were defined in accordance with spheres of economic activity in each region," he said.
In addition, the Ministry of Economy has prepared additional proposals on lending benefits to enterprises that manufacture export-oriented products and has already begun accepting applications from entrepreneurs through a new investment mechanism, which provides for the division of the country into five regions by the minimum investment limit.
Similar work - putting forward proposals to encourage business and investment activities - is actively carried out by other government agencies, particularly the State Customs Committee and the Ministry of Taxes. In turn, entrepreneurs themselves, involved in the process, put forward their own ideas on how to improve the business environment in the country. But not all these proposals, as already mentioned above, can be called objective and unambiguous.
Put in a word for "poor" supermarkets
In the light of the aforesaid, the most sensational, so to speak, event was an appeal from the owners of a number of supermarkets (Bizim Market, FRESCO, SEBET, Makro-mart, ARAZ, Neptun and Bolmart) to Minister of Economy Sahin Musta-fayev to apply a zero VAT rate for socially important staple products made in the country: meat, fish, milk, flour, eggs, rice, oil, fruits, vegetables and baby food. And at the same time, the managers of the country's largest chains of supermarkets are hinting at what the rejection of their proposals by the government may lead to. In particular, a letter sent to the Ministry of Economy states that since the transition to the floating exchange rate of the manat it has been impossible to keep the previous staff and business profitability without raising food prices. Financial problems lead to staff cutbacks and the closure of supermarkets. In their view, to solve the problems it would be appropriate to reduce the tax burden in retail trade or apply tax incentives.
The response from the ministries was not long in coming - Minister of Economy Sahin Mustafayev received the petitioners and promised to consider their request, while the Ministry of Taxes sent time study inspectors to these supermarkets.
However, in this case, there is no need to rain accusations on fiscal services - time study, roughly speaking, is just an inspection of the real volume of the trade turnover, although the traders' claims were met by the tax authorities, to put it mildly, with bewilderment. For example, according to the head of the main tax risks analysis and control department of the Ministry of Taxes, Elsan Huseynov, the latest statistics show that entrepreneurs operating in the sphere of trade take advantage of the decrease in tax control measures, reduce the tax payments to the state budget and try to evade taxes: "Recent monitoring in one of the major retail chains revealed that the taxpayer understated the volume of the February trade turnover by 6 times in the declaration and did not indicate the trade turnover for March. If we consider the growth of trade in connection with the Novruz holiday, then there is no need to comment."
Oddly enough, most economic experts who are usually happy to oppose the tax authorities and call for a cut in the tax burden supported their outrage this time. Indeed, it is obvious that the business of large retailers is quite successful at least in Baku. Yes, prices rose for almost all imported and local products. Yes, the devaluation of the manat affected the purchasing power of the population. But in this case, it is necessary to take into account that we are talking about processes affecting the entire economy. That is, if economic growth falls and if government revenues significantly decline, of course, it can affect all participants in the economic life of the country. In this case, it is at least illogical to expect profitability to be the same as before without making extra efforts.
For example, an expert in the field of crisis management and business financing, Farhad Hacinski, also believes that supermarket chains in Azerbaijan need to optimize their costs and review their sales policies in the current conditions.
"This problem affects, in the opinion of the owners of supermarkets, only a few items of goods and accounts for about 30 per cent of the turnover. The statements that supermarkets have not increased prices of goods also need to be adjusted. This statement is more applicable to staple goods, but I cannot agree that the prices of the entire range of supermarket goods remain as they were until 21 December 2015, i.e. before the devaluation and the transition to the floating exchange rate of the manat. This means that, theoretically, there is potential to fully or partially compensate for losses from the remaining 70 per cent of the turnover. It is also necessary to optimize the cost, which are differently structured in different supermarkets. Simply it is necessary to pay attention to related resources and free them up," Hacinski said.
"The statement that suppliers are not going to lower prices because they have an alternative in the form of small shops is a weak argument. I am confident that the combined actions of the owners of supermarkets in relation to suppliers would certainly have a serious effect, and suppliers will be forced to compromise," the expert added.
According to economist Samir Aliyev, the problem is that previously supermarkets managed to evade taxation by indicating a smaller turnover. Now, they are given the choice between the payment of VAT or a 6-per-cent simplified tax regime with stringent control measures by the fiscal authorities. That is, in fact, they have to disclose the full amount of their profit and turnover and pay real taxes. The Ministry of Taxes notes that the fiscal authorities are happy to differentiate the VAT, but only in relation to non-cash payments in order to stimulate their development. In all other cases, it is not appropriate and may seriously affect the income of the state budget - VAT forms about 30 per cent of all tax payments to the state treasury.
In short, in this case, the claims of supermarkets sound at least unconvincing. We can only hope that the hype created around them will not overshadow other more sensible suggestions from the business circles of the country...