TAP layihəsinin tikintisinə başlanması "Cənub Qaz Dəhlizi"nin vaxtında reallaşdırılmasına əminliyi sabitləşdirdi
Yunanıstanın Saloniki şəhərində təşkil edilmiş Trans-Adriaktik qaz kəmərinin (TAP) tikintisinə başlanması mərasimi bütün, hətta "Cənuz Qaz Dəhlizi"nin (CQD) reallaşdırılmasının pozulması imkanları ilə bağlı olan nəzəri şübhələri belə aradan qaldırdı. Avropa üçün bu, qazın yeni mənbədən növbəti marşrut üzrə çıxması deməkdir. Bundan əlavə, bu marşrut gələcəkdə təkcə Azərbaycan qazı yox, həm də Xəzər və Yaxın Şərq regionundan "mavi yanacağın" nəqli üçün imkanlar yaradır.
"Cənub Qaz Dəhlizi"nin reallaşdırılması sübut edir ki, Xəzər regionunun enerji resurslarını Avropa istehlakçıları ilə birləşdirmək üçün vahid energetika infrastrukturunun yaradılması - layihəyə cəlb edilən bütün tərəflər üçün texniki olaraq mümkün, iqtisadi cəhətdən həyat qabiliyyətli və siyasi nöqteyi-nəzərdən səmərəlidir", - deyə TAP-ın təməlqoyma mərasimində Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti Maroş Şefçoviç bildirib. O, qeyd edib ki, "Cənub Qaz Dəhlizi" müasir dövrün ən böyük infrastruktur layihəsidir. Bununla bərabər, M. Şafoviç 2020-ci ildə TAP-ın işə düşməsindən sonra, onun imkanlarının qısa zamanda ilkin 10 mlrd. kubmetri üstələyəcəyinə ümid etdiyini deyib.
ABŞ dövlət katibi Con Kerri isə hesab edir ki, CQD "Avropaya şaxələnmə baxımından yeni ümid və imkanlar verəcək". Kerrinin TAP-ın təməlqoyma mərasimi iştirakçılarına ünvanladığı məktubunu oxuyan ABŞ Dövlət Departamentinin enerji məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Amos Hokstayn qeyd edib ki, ABŞ Avropanın, "Cənub Qaz Dəhlizi", o cümlədən Yunanıstan-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun diversifikasiyası və enerji təhlükəsizliyinə yardım edəcək yeni qaz marşrutlarını dəstəkləyir.
Yunanıstanın Baş naziri Aleksis Tsipras, öz növbəsində, TAP-ın tikintisinin yunan iqtisadiyyatı üçün son dərəcə mühüm məqama təsadüf etdiyini və onun müvəffəqiyyətlə dirçəlməsinə kömək edəcəyinə diqqət çəkib. "TAP Yunanıstana mühüm enerji mərkəzi rolunu oynamağa kömək edəcək. Mühüm məqamlardan biri də odur ki, layihənin reallaşdırılmasında yunan şirkətləri də iştirak edirlər, tikinti prosesində isə 8 minədək iş yerləri açılacaq. Borukəməri regional əməkdaşlığın güclənməsinə də yardım edəcək. Odur ki, layihə iqtisadi səmərədən başqa, geostrateji əhəmiyyətə də malikdir", - deyə A. Tsipras bildirib.
Yunanıstana qədər energetika mərkəzi rolunu Türkiyə sınayacaq. Türkiyə Energetika naziri Berat Albayrakın sözlərinə görə, Trans-Adriatik və Trans-Anadolu (TANAP) qaz kəmərlərinin tikintisi regionda yeni, dayanıqlı enerji bazarının qurulmasının başlanğıcıdır.
Artıq Yunanıstan və İtaliyada TAP-ın tikintisi üzrə fiziki işlərə başlanılıb. TANAP və "Cənub Qaz Dəhlizi" qaz kəməri (Bakıdan gürcü-türk sərhədinədək) üzrə işlərin çoxdan artıq aktiv fəzaya daxil olduğunu nəzərə alaraq, Azərbaycan qazının 2020-ci ildən Avropayadək nəqli üçün bütün komponentlərin vaxtında tamamlanmasını proqnozlaşdırmaq olar.
Təbii ki, Azərbaycan qazının nəql həcmi ənənəvi tədarükçülər, ilk növbədə, Rusiya ilə müqayisə edilmir. Lakin Avropa üçün, ilk növbədə, öz bazarına yeni mənbədən qaz nəqlini təmin etmək vacibdir. Bundan əlavə, yaradılan CQD sistemi gələcəkdə yeni mənbələrin də qoşulmasına şərait yaradır; məsələn, TANAP qaz kəmərinin gücü iki dəfə artırıla və 32 mlrd. kumbetrə çatdırıla bilər. Bununla belə, Azərbaycan bu kəmərlə ancaq 16 mlrd. kubmetr qaz nəql edəcək.
Gücün artırılmasının bu cür potensialına TAP da malikdir. TAP konsorsiumunun icraçı direktoru Yen Bredşounun Trend-ə bildirdiyi kimi, "bizim layihə iki əlavə kompressor stansiyanın qurulması, habelə ilkin kompressor stansiyaların təkmilləşdirilməsi vasitəsilə ötürmə qabiliyyətini ildə 20 mlrd. kubmetrədək artırmaq imkanını nəzərdə tutur. Potensial tədarükçülər sırasında, ilk növbədə, Türkmənistanın adı çəkilir.
Türkmənistanın Neft və Qaz naziri Mıratqeldi Mərədovun sözlərinə görə, Türkmənistanın, türkmən qazının tədarükü ilə bağlı AB ilə əməkdaşlığının böyük perspektivləri var. O, qeyd edib ki, ölkəsi "Şərq-Qərb" qaz kəmərinin tikintisini artıq bitirib. "Türkmənistanın, demək olar ki, bütün iri yataqlarını vahid qaznəqletmə sistemində birləşdirən bu qaz kəməri qazın istər şərq, istərsə də perspektivli qərb istiqamətində nəqlini həyata keçirməyə imkan verir. Bu da enerji resurslarının beynəlxalq bazarlara tədarükünün təhlükəsizlik və etibarlılıq zəmanətini daha da artıracaq", - deyə türkmən nazir bildirib.
Bununla bərabər, Azərbaycan Energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, Türkmənistanın qaz nəqlini genişləndirmək üçün böyük potensialı olsa da, bir çox, xüsusilə Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisi məsələsi açıq qalır. "Türkmən qazının qərb istiqamətinə nəqlini real hesab edirəm və Türkmənistan da buna etiraz etmir. Amma Türkmənistan qazın öz sərhədlərində reallaşması şərtini irəli sürür. Bu, bir çox suallar doğurur. Bizim mövqeyimiz belədir ki, hər bir ölkənin CQD vasitəsilə Avropaya qaz nəqlini həyata keçirə bilməsi üçün imkanlar yaradırıq.
Biz, üçüncü ölkələrlə uzunmüd-dətli sazişlər olduğu halda bu dəhlizin ötürücü gücünün artırılmasına yönələn sərmayələr yatırmağa hazırıq. Bura dəhlizə daxil olan qaz kəmərlərinin gücünün artırılması və əlavə qaz kompressor stansiyalarının tikintisi də daxildir", - N. Əliyev bildirib.
Lakin CQD potensial resurs bazası təkcə Türkmənistanla məhdudlaşmır. Azərbaycandan da qaz ixracının genişlənməsi imkanlarını nəzərə almaq lazımdır. Ölkənin potensialı "Şahdəniz" yatağı ilə bitmir - "Abşeron", "Ümid", "Babək", "Azəri-Çıraq-Günəşli" blokunun dərinsulu layları və s. unutmaq lazım deyil. Bütövlükdə, SOCAR-ın ekspertləri gələcəkdə qaz yataqlarının aşkarlanma imkanlarını neftdən daha yüksək qiymətləndirirlər. Onlar bunu coğrafi özəlliklərlə əsaslandırırlar.
Və nəhayət, CQD sistemindən Yaxın Şərq qazının ötürülməsi imkanları da böyük perspektivlərə malikdir. Belə ki, ilkin olaraq İran qazının ixrac imkanları nəzərdən keçirilirdisə, indi sanksiyaların aradan qaldırılması fonundakı İran qazından söhbət gedir. Buraya, hətta şelfində "mayi yanacaq" aşkar edilən İsrail də daxildir.
Avropa üçün maksimum mümkün alternativlərin olması əlverişlidir - bu istər qiymət amilinə təsir edir, istərsə də qazın siyasi təzyiq vasitəsi qismində istifadə olunma variantından xilas edir.
Bununla belə, CQD-nin Avropanın məhz cənubuna daxil olmasının xüsusi əhəmiyyəti var - məhz bu regionda ölkələr bir mənbədən - Ru-siyanın "Qazprom" şirkətinin nəqlindən, demək olar ki, 100% asılıdır.
AB artıq uzun illərdir Rusiya qazının tədarükü ilə bağlı olan yeni layihələrin qarşısını səylə almağa çalışaraq, Rusiya qazının istehlak həcmini azaltmağa çalışır. Məhz AB-nin təzyiqi ilə Rusiya qazının Bolqarıstan və daha sonra Cənub və Mərkəzi Avropa ölkələrinə nəqlini nəzərdə tutan "Cənub axını" layihəsi bağlandı, Türkiyə-Rusiya münasibətlərində siyasi ixtilaf "Türkiyə axını"nın dondurulmasına gətirib çıxardı. İndi isə Brüssel Almaniyaya qaz nəqlini nəzərdə tutan "Şimal axını -2" layihəsinə qarşı fəal mübarizə aparır.
Aydındır ki, "Qazprom"un təklif etdiyi bütün yeni layihələr də Ukrayna ilə siyasi qarşıdurma müstəvisində yaranır. Belə ki, Şərqi Avropaya qaz nəqlinin əsas həcmi məhz bu ölkədən keçir. Rusiya da bir anda tərəfdaşdan rəqibə çevrilmiş Kiyevin qaz infrastrukturunun istifadəsindən xilas olmaq üçün bütün səylərini qoyur.
AB məhz bu şərtlərdə "Qazprom"un yeni marşrutları üzrə təşəbbüslərini məhdudlaşdırır. AB, eyni zamanda, Avropa qitəsinə yeni qaz mənbələri gətirə bilən digər layihələr üçün maksimum imkanlar yaradır.
Söhbət təkcə Azərbaycan qazından deyil, ABŞ-dan maye qazın tədarükü imkanlarından gedir. AB-nin "böyük qardaşı" Avropa qaz bazarında şaxələnmə və azad rəqabət imkanları uğrunda az qala avropalılardan çox mübarizə aparır. "Mən azad bazar, Rusiya qazının digərləri ilə rəqabət apardığı vəziyyət barədə danışıram. Siz qazı yüz faiz bir mənbədən alırsınız, lakin başqa mənbədən də almaq imkanının olması da yaxşıdır. Lakin indi Avropada bir neçə ölkənin seçimi yoxdur. Seçimin yoxdursa, qiymət və nəql şərtlərini necə müzakirə etmək olar?" - deyə "İnterfaks"a ABŞ Dövlət Departamentinin enerji məsələləri üzrə xüsusi nüma-yəndəsi və koordinatoru Amos Hokstayn bildirib.
Eyni zamanda, Dövlət Departamentinin nümayəndəsi etiraf edir ki, "gələcəyi Avropa bazarında iri qaz tədarükçülərindən biri kimi Rusiyasız görmür". Lakin A. Hokstayn təkidlə avropalılara Rusiyanın "Şimal-axını -2" kimi yeni borukəməri layihələrinə qarşı durmağı tövsiyə edir.
"İnfrastrukturun artıq mövcud olduğu, qazın qiymətinin ucuz olması şərtlərində yeni qaz kəmərinin tikintisinin kommersiya mənfəətinin 12 mlrd. dollar təşkil etməsi şübhə doğurur. Ukraynadan keçən boru kəməri işləyir və indiyədək də yaxşı işləyib. Qazın Ukraynadan Almaniyaya tədarükü üçün infrastrukturu təkmilləşdirmək əvəzinə, Rusiya qazının Avropa üçün 80% və ya daha artıq həcmini ancaq bir yerdə Almaniya üçün toplamaq vəziyyətini yaratmaq nə enerji təhlükəsizliyi, nə də iqtisadi təhülkəsizlik baxımından məna daşıyır", - deyə A. Hokstayn qeyd edir.
Bununla yanaşı o, CQD layihəsini fəal şəkildə dəstəkləyir. Çünki o, "Avropaya heç vaxt əlçatar olmayan qazı nəql etməyə imkan verir", deməli, rəqabətin inkişafına yardım edir. "Avropada Trans-Adriatik boru kəmərini qidalandıracaq SMQ terminallarının da olmasını, Xəzərin qazı ilə də rəqabət aparılmasını istərdim. Mən, ümumiyyətlə, qaz tədarükü imkanlarının maksimal sayda olmasının, rəqabət və müvafiq olaraq əlverişli qiymətin tərəfdarıyam", - A. Hokstayn bildirib.
Qlobal miqyasda qaz istehlakının artım perspektivlərini (məhz qaz dünya enerji balansından kömürü çıxaracaq), habelə Avropanın "mavi yanacağın" iri istehlakçısı kimi imkanlarını nəzərə alaraq, bu bazarda hamıya yer tapılacaq. Digər məsələ - mümkün qədər tez öz sahəni müəyyənləşdirməkdir, üstəlik, bunun üçün mümkün şərait də yaradılır. TAP layihəsi əbəs yerə CDQ komponenti kimi həm tikinti, həm də istismar dövrü üçün üçüncü Enerji Paketi çərçivəsində güzəştlər əldə etməyib. Bu imkanlar nəzərə alınmaqla Azərbaycan tamamilə özünü Avropaya etibarlı və proqnozlaşdırıla bilən qaz tədarükçüsü kimi tanıta bilər. Xüsusən Azərbaycan nefti Avropada həqiqətən tanınır.

The launch of the construction of TAP has cemented the confidence in a timely implementation of the Southern Gas Corridor
The ceremony to launch the construction of the Trans Adriatic Pipeline (TAP), held in Thessaloniki, Greece, dispelled all, even theoretical suspicions about the possibility of the failure of the implementation of the Southern Gas Corridor.
For Europe, it means gas coming from a new source along a new route. This route will enable the delivery of Azerbaijani as well as Caspian and Middle Eastern gas in the future.
"The Southern Gas Corridor project demonstrates that the creation of integrated energy infrastructure linking Caspian resources to European consumers is technically possible, economically viable, and politically beneficial for all parties involved," Maros Sefcovic, vice-president of the European Commission for Energy Union, said during the TAP groundbreaking ceremony. He noted that the SGC is the biggest infrastructure project of our time. At the same time, he expressed hope that after the launch of TAP in 2020 it will be possible to expand its capacity beyond the initial 10bn cubic metres within a short period of time.
According to US Secretary of State John Kerry, the SGC "will give Europe new hope and opportunities in terms of diversification". In an address read out by US Department of State Special Envoy and Coordinator for International Energy Affairs Amos Hochstein, Kerry said that the USA is committed to supporting new gas routes that promote diversification and energy security in Europe, including the SGC and the Greece-Bulgaria Interconnector (IGB).
Greek Prime Minister Alexis Tsipras pointed out that the construction of TAP coincided with a crucial moment for the Greek economy and contributed to its successful recovery. "TAP will help Greece try on the role of an important energy hub. It is also important that the project implementation involves Greek companies, and up to 8,000 jobs will open during the construction process. The pipeline also promotes regional cooperation. Therefore, in addition to economic significance, it is also of geo-strategic significance," Tsipras said.
Before Greece, Turkey will try on the role of energy hub. According to Turkish Energy Minister Berat Albayrak, the construction of the Trans Adriatic and Trans Anatolian (TANAP) pipelines means the start of the construction of a new stable energy market in the region.
Greece and Italy have begun physical work to build the TAP. Given that work on TANAP and the South Caucasus gas pipeline (from Baku to the Georgian-Turkish border) has long entered an active phase, one can forecast a timely completion of all components needed to deliver Azerbaijani gas to Europe starting from the year 2020.
Naturally, the volumes of Azerbaijani gas supplies are not comparable to those from traditional suppliers, first of all Russia.
But for Europe, it is primarily important to ensure the delivery of gas to its market from a new source. The SGC system being created also makes it possible to involve new sources in the future.
For example, the capacity of the TANAP gas pipeline can be doubled to 32bn cubic metres, while Azerbaijan will be using it to transport 16bn cubic metres only.
TAP possesses the same capacity enhancement potential. Trend news agency has quoted TAP consortium Managing Director Ian Bradshaw as saying that "our project provides for the possibility of doubling the throughput capacity to 20bn cubic metres per year by installing two additional compressor stations and modernizing the original compressor stations".
Turkmenistan is said to be the prime potential supplier. According to Turkmen Oil and Gas Minister Myratgeldi Meredov, Turkmenistan has great prospects for partnership with the EU regarding Turkmen gas supplies. He noted that the country had already completed the construction of the East-West gas pipeline. "This pipeline, which brings together almost all Turkmen major fields into a unified gas transportation system, makes it possible to supply gas to the east and in the future to the west, and this will further enhance guarantees for the security and reliability of energy supplies to international markets," the Turkmen minister said.
According to Azerbaijani Energy Minister Natiq Aliyev, although Turkmenistan has great potential to expand gas exports, there still are many issues, mainly with the construction of a trans-Caspian gas pipeline. "I regard as realistic exports of Turkmen gas to the west. Turkmenistan has no objection against that, but on the condition that it sells gas on its border. This raises many questions. Our position is that we create an opportunity for every country to supply its gas via the SGC to Europe. We even agree - as long as there is a long-term agreement with third countries - to make investments to increase the throughput capacity of the corridor - in order to increase the capacity of gas pipelines that are part of it and to build additional gas compressor stations," Natiq Aliyev told ANS TV.
But the potential resource base of the SGC is not limited to Turkmenistan. It is necessary to take into account the possibility of the expansion of gas exports from Azerbaijan, whose potential is not confined to the Shah Deniz field - one should not discount the Abseron, Umid and Babak fields, the deepwater layers of the Azeri-Chirag-Guneshli block, etc. Overall, SOCAR experts believe that chances are significantly higher for the discovery in the future of gas fields than oil fields, which has to do with geological peculiarities.
Finally, the possibility of Middle Eastern gas being transported through the SGC system has big prospects. Initially, consideration was given to the possibility of Iraqi gas exports, but now we are talking about Iranian gas in the light of the lifting of sanctions, and even Israeli gas, which has been discovered in the shelf of that country.
The fact that there is a very big variety of alternatives actually plays into Europe's hands as it affects the price factor and rids it of the option of using gas as a means of political pressure.
The SGC accessing southern Europe is of particular importance - in this region, countries are almost 100 per cent dependent on one source - supplies by Russia's Gazprom.
The EU has for many years been trying to reduce the consumption of Russian gas, strenuously trying to prevent new projects related to Russian gas supplies. It was under pressure from the EU that the South Stream project was shut down, which aimed for the delivery of Russian gas to Bulgaria and on to Southern and Central European countries, that the political rift in the Turkish-Russian relationship led to the freezing of Turkish Stream, and that Brussels is actively fighting against the Nord Stream 2 project, which provides for gas supply to Germany.
It is clear that all new projects proposed by Gazprom also emerge amid political confrontation with Ukraine, as the bulk of the gas transit to Eastern Europe runs through that country. Russia is doing its best to rid itself of using the gas infrastructure of Kiev, which turned from partner to enemy overnight.
It is amid these circumstances that the EU is blocking all Gazprom initiatives for new routes and creating maximum opportunities for other projects capable of bringing new sources of gas to the European continent.
This is not about Azerbaijani gas only but also about the possibility of liquefied gas supplies from the United States. The EU's "big brother" is advocating, even perhaps more than the Europeans are, possibilities of diversification and free competition in the European gas market. "I'm talking about market competition, where Russian gas competes with everyone. And ultimately, if you are buying 100 per cent from one source, but you have the ability to buy from others, that's fine. But right now several countries in Europe have no choice. How do you negotiate price and supply terms if you have no choice?" US Department of State Special Envoy and Coordinator for International Energy Affairs Amos Hochstein told Interfax news agency.
The Department of State representative also concedes that he sees "no future without Russia as one of the largest gas suppliers to the European market". But at the same, Hochstein urges the Europeans to oppose new Russian pipeline projects such as Nord Stream 2. "Building a 12- billion-dollar new pipeline when existing infrastructure is already in place and gas prices are at an all-time low means the commercial application of how you monetise it is suspect. The pipeline through Ukraine works well. Instead of creating new infrastructure to move gas from Ukraine to Germany, creating a situation where 80 per cent or more of Russian gas delivered into Europe goes into Germany only doesn't make a lot of sense from an energy security perspective or from an economic security perspective," Hochstein says.
However, he actively supports the SGC project, because it is "bringing Europe gas it has never had access to" and therefore developing competition. "I think Europe should have LNG terminals that could feed into the Trans Adriatic Pipeline so it competes with Caspian gas. I'm all for a maximum number of gas supply possibilities, for competition and, accordingly, affordable prices," Hochstein stresses.
Given prospects for a global increase in gas consumption (gas will be very actively squeezing coal out of global energy balance), as well as possibilities of Europe as the largest consumer of gas, everyone will find room in this market. A different matter is to secure space as soon as possible, especially as all kinds of conditions are created for this. It is not for nothing that the TAP project, as a component of the SGC, received preferences under the Third Energy Package for both the construction and operation periods. Given these opportunities, Azerbaijan is quite in a position to prove itself as a reliable and predictable gas supplier to Europe. Especially as Europe knows about Azerbaijani oil firsthand.