TAP layihəsinin tikintisinə başlanması "Cənub Qaz Dəhlizi"nin vaxtında reallaşdırılmasına əminliyi sabitləşdirdi
Yunanıstanın Saloniki şəhərində təşkil edilmiş Trans-Adriaktik qaz kəmərinin (TAP) tikintisinə başlanması mərasimi bütün, hətta "Cənuz Qaz Dəhlizi"nin (CQD) reallaşdırılmasının pozulması imkanları ilə bağlı olan nəzəri şübhələri belə aradan qaldırdı. Avropa üçün bu, qazın yeni mənbədən növbəti marşrut üzrə çıxması deməkdir. Bundan əlavə, bu marşrut gələcəkdə təkcə Azərbaycan qazı yox, həm də Xəzər və Yaxın Şərq regionundan "mavi yanacağın" nəqli üçün imkanlar yaradır.
"Cənub Qaz Dəhlizi"nin reallaşdırılması sübut edir ki, Xəzər regionunun enerji resurslarını Avropa istehlakçıları ilə birləşdirmək üçün vahid energetika infrastrukturunun yaradılması - layihəyə cəlb edilən bütün tərəflər üçün texniki olaraq mümkün, iqtisadi cəhətdən həyat qabiliyyətli və siyasi nöqteyi-nəzərdən səmərəlidir", - deyə TAP-ın təməlqoyma mərasimində Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti Maroş Şefçoviç bildirib. O, qeyd edib ki, "Cənub Qaz Dəhlizi" müasir dövrün ən böyük infrastruktur layihəsidir. Bununla bərabər, M. Şafoviç 2020-ci ildə TAP-ın işə düşməsindən sonra, onun imkanlarının qısa zamanda ilkin 10 mlrd. kubmetri üstələyəcəyinə ümid etdiyini deyib.
ABŞ dövlət katibi Con Kerri isə hesab edir ki, CQD "Avropaya şaxələnmə baxımından yeni ümid və imkanlar verəcək". Kerrinin TAP-ın təməlqoyma mərasimi iştirakçılarına ünvanladığı məktubunu oxuyan ABŞ Dövlət Departamentinin enerji məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Amos Hokstayn qeyd edib ki, ABŞ Avropanın, "Cənub Qaz Dəhlizi", o cümlədən Yunanıstan-Bolqarıstan qaz interkonnektorunun diversifikasiyası və enerji təhlükəsizliyinə yardım edəcək yeni qaz marşrutlarını dəstəkləyir.
Yunanıstanın Baş naziri Aleksis Tsipras, öz növbəsində, TAP-ın tikintisinin yunan iqtisadiyyatı üçün son dərəcə mühüm məqama təsadüf etdiyini və onun müvəffəqiyyətlə dirçəlməsinə kömək edəcəyinə diqqət çəkib. "TAP Yunanıstana mühüm enerji mərkəzi rolunu oynamağa kömək edəcək. Mühüm məqamlardan biri də odur ki, layihənin reallaşdırılmasında yunan şirkətləri də iştirak edirlər, tikinti prosesində isə 8 minədək iş yerləri açılacaq. Borukəməri regional əməkdaşlığın güclənməsinə də yardım edəcək. Odur ki, layihə iqtisadi səmərədən başqa, geostrateji əhəmiyyətə də malikdir", - deyə A. Tsipras bildirib.
Yunanıstana qədər energetika mərkəzi rolunu Türkiyə sınayacaq. Türkiyə Energetika naziri Berat Albayrakın sözlərinə görə, Trans-Adriatik və Trans-Anadolu (TANAP) qaz kəmərlərinin tikintisi regionda yeni, dayanıqlı enerji bazarının qurulmasının başlanğıcıdır.
Artıq Yunanıstan və İtaliyada TAP-ın tikintisi üzrə fiziki işlərə başlanılıb. TANAP və "Cənub Qaz Dəhlizi" qaz kəməri (Bakıdan gürcü-türk sərhədinədək) üzrə işlərin çoxdan artıq aktiv fəzaya daxil olduğunu nəzərə alaraq, Azərbaycan qazının 2020-ci ildən Avropayadək nəqli üçün bütün komponentlərin vaxtında tamamlanmasını proqnozlaşdırmaq olar.
Təbii ki, Azərbaycan qazının nəql həcmi ənənəvi tədarükçülər, ilk növbədə, Rusiya ilə müqayisə edilmir. Lakin Avropa üçün, ilk növbədə, öz bazarına yeni mənbədən qaz nəqlini təmin etmək vacibdir. Bundan əlavə, yaradılan CQD sistemi gələcəkdə yeni mənbələrin də qoşulmasına şərait yaradır; məsələn, TANAP qaz kəmərinin gücü iki dəfə artırıla və 32 mlrd. kumbetrə çatdırıla bilər. Bununla belə, Azərbaycan bu kəmərlə ancaq 16 mlrd. kubmetr qaz nəql edəcək.
Gücün artırılmasının bu cür potensialına TAP da malikdir. TAP konsorsiumunun icraçı direktoru Yen Bredşounun Trend-ə bildirdiyi kimi, "bizim layihə iki əlavə kompressor stansiyanın qurulması, habelə ilkin kompressor stansiyaların təkmilləşdirilməsi vasitəsilə ötürmə qabiliyyətini ildə 20 mlrd. kubmetrədək artırmaq imkanını nəzərdə tutur. Potensial tədarükçülər sırasında, ilk növbədə, Türkmənistanın adı çəkilir.
Türkmənistanın Neft və Qaz naziri Mıratqeldi Mərədovun sözlərinə görə, Türkmənistanın, türkmən qazının tədarükü ilə bağlı AB ilə əməkdaşlığının böyük perspektivləri var. O, qeyd edib ki, ölkəsi "Şərq-Qərb" qaz kəmərinin tikintisini artıq bitirib. "Türkmənistanın, demək olar ki, bütün iri yataqlarını vahid qaznəqletmə sistemində birləşdirən bu qaz kəməri qazın istər şərq, istərsə də perspektivli qərb istiqamətində nəqlini həyata keçirməyə imkan verir. Bu da enerji resurslarının beynəlxalq bazarlara tədarükünün təhlükəsizlik və etibarlılıq zəmanətini daha da artıracaq", - deyə türkmən nazir bildirib.
Bununla bərabər, Azərbaycan Energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, Türkmənistanın qaz nəqlini genişləndirmək üçün böyük potensialı olsa da, bir çox, xüsusilə Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisi məsələsi açıq qalır. "Türkmən qazının qərb istiqamətinə nəqlini real hesab edirəm və Türkmənistan da buna etiraz etmir. Amma Türkmənistan qazın öz sərhədlərində reallaşması şərtini irəli sürür. Bu, bir çox suallar doğurur. Bizim mövqeyimiz belədir ki, hər bir ölkənin CQD vasitəsilə Avropaya qaz nəqlini həyata keçirə bilməsi üçün imkanlar yaradırıq.
Biz, üçüncü ölkələrlə uzunmüd-dətli sazişlər olduğu halda bu dəhlizin ötürücü gücünün artırılmasına yönələn sərmayələr yatırmağa hazırıq. Bura dəhlizə daxil olan qaz kəmərlərinin gücünün artırılması və əlavə qaz kompressor stansiyalarının tikintisi də daxildir", - N. Əliyev bildirib.
Lakin CQD potensial resurs bazası təkcə Türkmənistanla məhdudlaşmır. Azərbaycandan da qaz ixracının genişlənməsi imkanlarını nəzərə almaq lazımdır. Ölkənin potensialı "Şahdəniz" yatağı ilə bitmir - "Abşeron", "Ümid", "Babək", "Azəri-Çıraq-Günəşli" blokunun dərinsulu layları və s. unutmaq lazım deyil. Bütövlükdə, SOCAR-ın ekspertləri gələcəkdə qaz yataqlarının aşkarlanma imkanlarını neftdən daha yüksək qiymətləndirirlər. Onlar bunu coğrafi özəlliklərlə əsaslandırırlar.
Və nəhayət, CQD sistemindən Yaxın Şərq qazının ötürülməsi imkanları da böyük perspektivlərə malikdir. Belə ki, ilkin olaraq İran qazının ixrac imkanları nəzərdən keçirilirdisə, indi sanksiyaların aradan qaldırılması fonundakı İran qazından söhbət gedir. Buraya, hətta şelfində "mayi yanacaq" aşkar edilən İsrail də daxildir.
Avropa üçün maksimum mümkün alternativlərin olması əlverişlidir - bu istər qiymət amilinə təsir edir, istərsə də qazın siyasi təzyiq vasitəsi qismində istifadə olunma variantından xilas edir.
Bununla belə, CQD-nin Avropanın məhz cənubuna daxil olmasının xüsusi əhəmiyyəti var - məhz bu regionda ölkələr bir mənbədən - Ru-siyanın "Qazprom" şirkətinin nəqlindən, demək olar ki, 100% asılıdır.
AB artıq uzun illərdir Rusiya qazının tədarükü ilə bağlı olan yeni layihələrin qarşısını səylə almağa çalışaraq, Rusiya qazının istehlak həcmini azaltmağa çalışır. Məhz AB-nin təzyiqi ilə Rusiya qazının Bolqarıstan və daha sonra Cənub və Mərkəzi Avropa ölkələrinə nəqlini nəzərdə tutan "Cənub axını" layihəsi bağlandı, Türkiyə-Rusiya münasibətlərində siyasi ixtilaf "Türkiyə axını"nın dondurulmasına gətirib çıxardı. İndi isə Brüssel Almaniyaya qaz nəqlini nəzərdə tutan "Şimal axını -2" layihəsinə qarşı fəal mübarizə aparır.
Aydındır ki, "Qazprom"un təklif etdiyi bütün yeni layihələr də Ukrayna ilə siyasi qarşıdurma müstəvisində yaranır. Belə ki, Şərqi Avropaya qaz nəqlinin əsas həcmi məhz bu ölkədən keçir. Rusiya da bir anda tərəfdaşdan rəqibə çevrilmiş Kiyevin qaz infrastrukturunun istifadəsindən xilas olmaq üçün bütün səylərini qoyur.
AB məhz bu şərtlərdə "Qazprom"un yeni marşrutları üzrə təşəbbüslərini məhdudlaşdırır. AB, eyni zamanda, Avropa qitəsinə yeni qaz mənbələri gətirə bilən digər layihələr üçün maksimum imkanlar yaradır.
Söhbət təkcə Azərbaycan qazından deyil, ABŞ-dan maye qazın tədarükü imkanlarından gedir. AB-nin "böyük qardaşı" Avropa qaz bazarında şaxələnmə və azad rəqabət imkanları uğrunda az qala avropalılardan çox mübarizə aparır. "Mən azad bazar, Rusiya qazının digərləri ilə rəqabət apardığı vəziyyət barədə danışıram. Siz qazı yüz faiz bir mənbədən alırsınız, lakin başqa mənbədən də almaq imkanının olması da yaxşıdır. Lakin indi Avropada bir neçə ölkənin seçimi yoxdur. Seçimin yoxdursa, qiymət və nəql şərtlərini necə müzakirə etmək olar?" - deyə "İnterfaks"a ABŞ Dövlət Departamentinin enerji məsələləri üzrə xüsusi nüma-yəndəsi və koordinatoru Amos Hokstayn bildirib.
Eyni zamanda, Dövlət Departamentinin nümayəndəsi etiraf edir ki, "gələcəyi Avropa bazarında iri qaz tədarükçülərindən biri kimi Rusiyasız görmür". Lakin A. Hokstayn təkidlə avropalılara Rusiyanın "Şimal-axını -2" kimi yeni borukəməri layihələrinə qarşı durmağı tövsiyə edir.
"İnfrastrukturun artıq mövcud olduğu, qazın qiymətinin ucuz olması şərtlərində yeni qaz kəmərinin tikintisinin kommersiya mənfəətinin 12 mlrd. dollar təşkil etməsi şübhə doğurur. Ukraynadan keçən boru kəməri işləyir və indiyədək də yaxşı işləyib. Qazın Ukraynadan Almaniyaya tədarükü üçün infrastrukturu təkmilləşdirmək əvəzinə, Rusiya qazının Avropa üçün 80% və ya daha artıq həcmini ancaq bir yerdə Almaniya üçün toplamaq vəziyyətini yaratmaq nə enerji təhlükəsizliyi, nə də iqtisadi təhülkəsizlik baxımından məna daşıyır", - deyə A. Hokstayn qeyd edir.
Bununla yanaşı o, CQD layihəsini fəal şəkildə dəstəkləyir. Çünki o, "Avropaya heç vaxt əlçatar olmayan qazı nəql etməyə imkan verir", deməli, rəqabətin inkişafına yardım edir. "Avropada Trans-Adriatik boru kəmərini qidalandıracaq SMQ terminallarının da olmasını, Xəzərin qazı ilə də rəqabət aparılmasını istərdim. Mən, ümumiyyətlə, qaz tədarükü imkanlarının maksimal sayda olmasının, rəqabət və müvafiq olaraq əlverişli qiymətin tərəfdarıyam", - A. Hokstayn bildirib.
Qlobal miqyasda qaz istehlakının artım perspektivlərini (məhz qaz dünya enerji balansından kömürü çıxaracaq), habelə Avropanın "mavi yanacağın" iri istehlakçısı kimi imkanlarını nəzərə alaraq, bu bazarda hamıya yer tapılacaq. Digər məsələ - mümkün qədər tez öz sahəni müəyyənləşdirməkdir, üstəlik, bunun üçün mümkün şərait də yaradılır. TAP layihəsi əbəs yerə CDQ komponenti kimi həm tikinti, həm də istismar dövrü üçün üçüncü Enerji Paketi çərçivəsində güzəştlər əldə etməyib. Bu imkanlar nəzərə alınmaqla Azərbaycan tamamilə özünü Avropaya etibarlı və proqnozlaşdırıla bilən qaz tədarükçüsü kimi tanıta bilər. Xüsusən Azərbaycan nefti Avropada həqiqətən tanınır.

Запуск строительства ТАР упрочил уверенность в своевременной реализации Южного газового коридора
Церемония начала строительства Трансадриатического газопровода (TAP), организованная в греческих Салониках, сняла все, даже теоретические подозрения в возможности срыва реализации Южного газового коридора (ЮГК).
Для Европы это означает выход газа из нового источника по новому маршруту. Причем этот маршрут в перспективе создает возможности для доставки не только азербайджанского газа, но также "голубого топлива" из Каспийского и Ближневосточного регионов.
"Реализация "Южного газового коридора" доказывает, что создание единой энергетической инфраструктуры для соединения энергоресурсов Каспийского региона с европейскими потребителями является технически возможным, экономически жизнеспособным и политически выгодным для всех вовлеченных сторон", - сказал вице-президент Европейской комиссии по вопросам энергетики Марош Шефчович на церемонии закладки TAP, отметив, что ЮГК является крупнейшим инфраструктурным проектом нашего времени. При этом он выразил надежду, что после запуска TAP в 2020 году можно будет в краткие сроки расширить его мощности за пределы начальных 10 млрд. кубометров. По мнению же госсекретаря США Джона Керри, ЮГК "даст Европе новую надежду и возможности с точки зрения диверсификации". В обращении, зачитанном спецпосланником Госдепартамента США по международным энергетическим вопросам Амосом Хохштейном, Керри отметил, что США привержены поддержке новых газовых маршрутов, которые способствуют диверсификации и энергетической безопасности Европы, в том числе ЮКГ и интерконнектора Греция - Болгария (IGB).
Премьер Греции Алексис Ципрас в свою очередь обратил внимание на то, что строительство TAP совпало с критически важным для греческой экономики моментом и способствует ее успешному восстановлению. "TAP поможет Греции примерить на себя роль важного энергетического хаба. Важен и тот момент, что в реализации проекта участвуют греческие компании, а в процессе строительства будет открыто до 8 тыс. рабочих мест. Трубопровод также способствует усилению регионального сотрудничества, так что помимо экономического он имеет и геостратегическое значение", - сказал Ципрас.
До Греции же роль энергетического хаба примерит на себя Турция. По утверждению министра энергетики Турции Берата Албайрака, строительство Трансадриатического и Трансанатолийского (TANAP) газопроводов является началом построения нового устойчивого энергетического рынка в регионе.
Уже в Греции и Италии начались физические работы по строительству TAP. Учитывая, что работы по TANAP и Южно-Кавказскому газопроводу (от Баку до грузино-турецкой границы) уже давно вступили в активную фазу, можно прогнозировать своевременное завершение всех компонентов, чтобы с 2020 года доставить азербайджанский газ до Европы.
Естественно, объемы поставки азербайджанского газа не сопоставимы с традиционными поставщиками, в первую очередь с Россией.
Но для Европы важно в первую очередь обеспечить доставку на свой рынок газа из нового источника. Причем создаваемая система ЮГК позволяет в дальнейшем подключить и новые источники.
К примеру, мощность газопровода TANAP может быть увеличена вдвое и доведена до 32 млрд. кубометров, при том что Азербайджан будет транспортировать по нему лишь 16 млрд. кубометров.
Таким же потенциалом увеличения мощности обладает и TAP. Как заявил агентству Trend управляющий директор консорциума TAP Йен Брэдшоу, "наш проект предполагает возможность удвоить пропускную способность - до 20 млрд. кубометров в год посредством установки двух дополнительных компрессорных станций, а также модернизации изначальных компрессорных станций".
Среди потенциальных поставщиков в первую очередь называется Туркменистан.
По словам министра нефти и газа Туркменистана Мыратгелди Мередова, у Туркменистана есть большие перспективы партнерства с ЕС относительно поставок туркменского газа. Он отметил, что страна уже завершила строительство газопровода Восток - Запад. "Данный газопровод, который объединяет практически все крупные месторождения Туркменистана в единую газотранспортную систему, позволяет осуществлять поставки газа как в восточном, так и в перспективном западном направлении, что еще более усилит гарантии безопасности и надежности поставок энергоресурсов на международные рынки", - сказал туркменский министр. При этом, по словам министра энергетики Азербайджана Натига Алиева, хотя Туркменистан обладает большим потенциалом расширения экспорта газа, но остается много вопросов, в основном со строительством Транскаспийского газопровода. "Я считаю реальным экспорт туркменского газа в западном направлении, и Туркменистан не возражает против этого, но с условием реализации газа на своей границе. Это вызывает много вопросов. Наша позиция такова, что мы создаем возможность для каждой страны, чтобы она могла доставлять свой газ посредством ЮГК в Европу. Мы даже согласны при наличии долгосрочного соглашения с третьими странами вкладывать инвестиции в повышение пропускной способности этого коридора - увеличить мощности входящих в него газопроводов и строить дополнительные газокомпрессорные станции", - отметил Н.Алиев телеканалу ANS.
Но потенциальная ресурсная база ЮГК не ограничивается только одним Туркменистаном. Следует учесть возможности расширения экспорта газа из Азербайджана, потенциал которого не исчерпывается месторождением "Шахдениз", - не стоит сбрасывать со счетов месторождения "Абшерон", "Умид", "Бабек", глубоководные пласты блока "Азери - Чираг - Гюнешли" и т.д. В целом эксперты SOCAR в значимой степени высоко оценивают перспективы обнаружения в будущем газовых месторождений в сравнении с нефтяными, что связано с геологическими особенностями.
И, наконец, немалые перспективы имеет возможность прокачки по системе ЮГК ближневосточного газа. Причем если первоначально рассматривались возможности экспорта иракского газа, то теперь речь идет об иранском газе в свете ликвидации санкций и даже "голубом топливе" из Израиля, который обнаружен на шельфе этой страны.
Для Европы наличие максимально возможных альтернатив играет только на руку - это влияет как на ценовой фактор, так и избавляет от варианта использования газа в качестве средства политического давления. Причем выход ЮГК именно на юг Европы имеет особое значение - именно в этом регионе страны практически на 100% зависят от одного источника - поставок российского "Газпрома".
ЕС уже долгие годы пытается снизить объемы потребления российского газа, усиленно стараясь не допускать новые проекты, связанные с доставкой российского газа. Именно под давлением ЕС был закрыт проект "Южный поток", предусматривающий доставку российского газа в Болгарию и далее по странам Южной и Центральной Европы, политический разлад в турецко-российских отношениях привел к заморозке "Турецкого потока", а сейчас Брюссель активно борется против проекта "Северный поток-2", который предполагает доставку газа в Германию.
Понятно, что все новые проекты, предлагаемые "Газпромом", также появляются на ниве политического противостояния с Украиной, так как основной объем транзита газа в Восточную Европу идет именно через эту страну. И РФ прилагает все усилия, чтобы избавиться от использования газовой инфраструктуры Киева, превратившегося в одночасье из партнера в противника.
Именно в этих условиях ЕС блокирует все инициативы "Газпрома" по новым маршрутам, создавая при этом максимум возможностей для других проектов, способных принести на Европейский континент новые источники газа.
И речь не только об азербайджанском газе, но и возможностях поставок сжиженного газа из США. "Старший брат" ЕС чуть ли не больше европейцев ратует за возможности диверсификации и свободной конкуренции на европейском газовом рынке. "Я говорю о свободном рынке, о ситуации, когда российский газ конкурирует с любым другим. Если вы покупаете сто процентов газа из одного источника, но при этом имеете возможность купить и из другого источника, то это хорошо. Но сейчас несколько стран в Европе не имеют выбора. Как можно обсуждать цену и условия поставок, когда у тебя нет выбора?" - заявил агентству "Интерфакс" спецпосланник и координатор Госдепартамента США по международной энергетике Амос Хохштейн.
При этом представитель Госдепа признает, что не видит "будущего без России как одного из крупнейших поставщиков газа на европейском рынке". Но при этом Хохштейн настоятельно советует европейцам противодействовать новым трубопроводным проектам РФ, таким как "Северный поток-2". "Коммерческая выгода строительства нового трубопровода за $12 млрд., при том, что инфраструктура уже существует, а цены на газ в настоящее время низкие, сомнительна. Трубопровод через Украину работает и работал хорошо. Создавать ситуацию, когда 80%, если не больше, российского газа для Европы будет сосредотачиваться только в одном месте в Германии, вместо того чтобы совершенствовать инфраструктуру для доставки газа с Украины в Германию, не имеет смысла ни с точки зрения энергобезопасности, ни с точки зрения экономической безопасности", - отмечает Хохштейн.
Вместе с тем он активно поддерживает проект ЮГК, так как он "позволяет доставить в Европу тот газ, к которому у нее никогда не было доступа", а значит, способствует развитию конкуренции. "Я бы хотел, чтобы в Европе были и терминалы СПГ, которые бы питали Трансадриатический трубопровод, чтобы была создана и конкуренция с каспийским газом. Я вообще за максимальное количество возможностей поставок газа, за конкуренцию и, соответственно, доступные цены", - подчеркивает Хохштейн.
Учитывая перспективы роста потребления газа в глобальном масштабе (а именно газ будет весьма активно вытеснять уголь из мирового энергобаланса), а также возможности Европы как крупнейшего потребителя "голубого топлива", место на этом рынке найдется всем. Другой вопрос - застолбить за собой участок как можно раньше, тем более для этого создаются всевозможные условия. Не зря же проект TAP как компонент ЮГК получил льготы в рамках третьего энергопакета как на период строительства, так и функционирования. С учетом этих возможностей Азербайджану вполне по силам зарекомендовать себя как надежного и предсказуемого поставщика газа в Европу. Тем более что с азербайджанской нефтью в Европе знакомы не понаслышке.