Çərşənbə axşamı, 12:12
Bəstəkar Rəşid ŞƏFƏQ: "Ən yaxşı aktyorlar - uşaqlardır. Nizaminin motivləri əsasında radio üçün ilk operamı elə onlar ifa ediblər"
Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Rəşid Şəfəq Bakıda doğulub və yaşayır. O, 20-dən artıq səhnə əsərinin - uşaq opera və operettaları, Nizami Gəncəvi, Hüseyn Cavid, Mikayıl Müşfiq, Abdulla Şaiq, Əli Kərimin poeziyasının motivləri əsasında müzikl və vodevillərin müəllifidir. O, təkcə kamera-instrumental və vokal-xor əsərlərinin deyil, həm də uşaq mahnılarının toplayıcısı və bərpaçısıdır. Şəfəq musiqiçi ailəsində böyüməsə də, düzü, musiqiçilərin ətrafında olub. Rəşid Behbudov onun anası ilə ibtidai məktəbdə bir sinifdə təhsil alıb. Qonşuluğunda Fikrət Əmirov yaşayıb, Vaqif Mustafazadə ilə dostluq edib. Nəticədə isə onun "Arzum" mövzusunda improvizəsini ifa edib. Bu illər ərzində 1000 mahnı yazıb. "R+" ilə müsahibəsində R.Şəfəq öz həyatı, təhsili və yaradıcılığı barədə danışıb.
- Maesto, necə oldu ki, musiqiyə gəldiniz, musiqi bəstələdiniz?
- Musiqi qabiliyyətimi görən xalamın həyat yoldaşı Cavab bəy Cuvarlinski 5 yaşım olanda məni Üzeyir bəyin yanına apardı. Onlar Qori Seminariyasında oxuyublar. Musiqi duyumumu yoxladıqdan sonra, bəstəkar daha böyük yaşda musiqi ilə məşğul olmağımı tövsiyə edib. Üzeyir bəylə cəmi üç görüşüm olub. Sonuncu - üçüncü görüş yox, bəstəkarla vida idi. Həmin vaxt Bülbül onun məzarının başında gözüyaşlı "Sənsiz" romansını ifa edirdi. Evimizdə piano olmadığı üçün məni pedaqoq İsaak Turçinin violençel sinfinə götürdülər və məktəbin musiqi alətlərindən istifadə etməyə icazə verdilər. Üçüncü sinifdə solo-violonçel üçün Elegiya bəstələdim və onu Üzeyir Hacıbəyova həsr etdim. Yeddinci sinfə kimi İ. Turçinin sinfində oxumuşam, daha sonra öz istəyimlə bəstəkar M. Əhmədovun sinfinə keçmişəm. Amma konservatoriyada professorum Qara Qarayev olub və buraxılış işim isə "Doktor Nəriman Nərimanov" adlı simfonik poema oldu.
- İlk mahnınız necə yarandı?
- İlk mahnım qoşmada "Pioner" jurnalında dərc edilib və "Pioner mahnısı" adlanırdı. 1956-cı ildə tale mənə Abdulla Şaiqlə tanış olmağı nəsib etdi. Nəticədə, ilk birgə "Bizim sevimli ölkəmiz" adlı mahnı yarandı. Daha sonra şairin 130 illiyinə həsr edilmiş "Abdulla Şaiqin sözlərinə musiqi əsərləri" işıq üzü gördü.
- Demək olar ki, bütün yaradıcılığınız uşaqlıq illəri və uşaqlarla bağlıdır. Bu, necə baş verdi?
- Təkcə uşaqları çox sevdiyim üçün yox. İndiki uşaqlar çox ağıllıdırlar, inkişaf ediblər. Onlarla ünsiyyət saxlamaq maraqlıdır. İşim də hər zaman uşaqların tərbiyəsi ilə bağlı olub; məsələn, Azərbaycan Maarifçilik Nazirliyinin uşaqların bədii tərbiyəsi üzrə metodiki kabinetdə işləmişəm. Respublikanın pioner və məktəblilərinin bayramlarının təşkilatçılarından biri olmuşam. Bu cür böyük tədbirin keçirilməsi üçün respublikanın ən yaxşı uşaq xor kollektivinin seçilməsinə dair böyük iş görülməli idi. Bundan başqa, mərkəzi stadionda oxuyacaq uşaqların 15 minlik toplu xorunu da təşkil etmək tələb olunurdu. Hələ bundan əlavə, onlar rəqs kollektivi ilə birləşdirilməli idilər. Çox çətin və korporativ iş idi. Bunun üçün bir çox ən yaxşı uşaq mahnılarını uğunlaşdırıb, üzərində işləmişdim. Bunlar təkcə Azərbaycan bəstəkarlarının mahnıları deyildi. Məktəbli ikən özüm də oğlanlardan ibarət xorda oxuyurdum. Bunların hamısı izsiz keçmədi. Bir də Müəllimlərin Təkmilləşdirmə İnstitutunda işləmişəm. Məktəblərdə və mədəniyyət saraylarında qoyulan uşaq operalarımı məhz o vaxt yazmışam.
- Səhnə yaradıcılığınız barədə danışın...
- S.Marşakın "Səfeh siçan balası" və "Ağıllı siçan balası" şeirləri əsasında uşaq operalarını yazmışam. Yeri gəlmişkən, "Səfeh siçan balası" Azərbaycan Konservatoriyası yanında Şövkət Məmmədova adına Opera studiyasında qoyulub. Daha sonra onu konsert formatında Tallində Estoniyanın "Yaz" xor studiyası ifa edib. Buna qədər isə onun ilk ifaçıları Moskva ətrafında "Ruza" yaradıcılıq evinə valideynləri ilə gələn (bəstəkarlar və musiqişünaslar) uşaqlar olublar. Yaz tətili günlərində kinozalın konsert zalında bu operanın premyerasını təqdim etdilər. Qısa vaxtda nənə və babaları balaca aktyorlara maska və kostyumlar hazırladılar. Elə alınmışdı ki, hamıya rol çatmamışdı və bəziləri hətta ağlamışdılar. Lakin çıxış yolu tapdım, belə ki, bir rolu üç uşaq -dublyorlar oyna bildilər. Beləcə, hamı razı qaldı. Bu opera populyarlıq qazandı və indi əməkdar incəsənət xadimi Dilarə Əliyevanın rəhbərliyi altında Uşaq Filarmoniyasının gücü ilə səhnələşdirməyə hazırlanır. Bilirsiniz - ən yaxşı aktyorlar uşaqlardır. 1966-cı illdə mənim Nizami Gəncəvinin "İsgəndərnamə" əsərinin motivləri əsasında ilk radio üçün operamı elə onlar ifa etdilər. Uşaqların istedadını nəzərə alaraq, 1970-ci ildə 190 saylı məktəbin nəzdində Uşaq filarmoniyasında opera studiyası təşkil etdim. Filarmoniyadakı fəaliyyətimiz barədə mütəmadi olaraq Moskvaya bəstəkar Dmitri Kabalevskiyə məlumat verirdim. O, uşaqlarda yaradıcılığa maraq oyadırdı və bizim dəvətimizlə, hətta məktəblilərin mahnı və rəqs respublika bayramı üçün Bakıya səfər etdi. Abdulla Şaiqin eyniadlı poemasının motivləri əsasında "Tülkü Həccə gedir" ilk komik operamı da əvvəlcə uşaqlar səhnələşdiriblər. Daha sonra peşəkar səviyyədə Musiqili Komediya Teatrında uğurla qoyuldu. 1990-cı ildə Şəhriyar adına Mədəniyyət Mərkəzində 5 yaşdan 15 yaşadək istedadlı uşaqlar yığa bildim. Onlar ən yaxşı mahnılarımı müxtəlif dillərdə ifa edirdilər. Ərəb xalq nağılları əsasında "Bir saatlıq xəlifə" adlı operettamın premyeasını 2001-ci ildə rejissor Ədalət Ziyadxanlı Musiqili Komediya Teatrında səhnələşdirdi. Baş rolu onyeddiyaşlı, hazırda isə respublikanın əməkdar artisti Ramil Qasımov canlandırmışdı. Bundan başqa, yaradıcılığımda Azərbaycan xalq nağılları "Sehrli ayna" və "Sehrli üzük" tamaşaları da uğurla Kukla Teatrında canlandırılıblar. Leninqradlı dramaturq V. Ziminin quruluşunda "Yağmurcuğun macəraları" adlı komediyası isə indiyədək Musiqili Komediya Teatrında səhnələşdirilir və Azərbaycan televizisiyası üçün çəkilib.
- Hansı isə maraqlı hadisələr haqqında danışa bilərsiniz?
- Uşaqlıqda zirək oğlan olmuşam. Yadımdadır, sentyabrın 1-də uşaqlar konservatoriyanın binası qarşısında oynayırdılar, mən isə sütunun arxasında dayanmışdım. Üzeyir Hacıbəyli qara “Volqa”da gəldi. Cəsarətlə onunla salamlaşdım: "Salam! Üzeyir bəy əmi!". Üzeyir bəy soruşdu: "Oğlan, məni haradan tanıyırsan?". Özümü itirmədən, ucadan cavab verdim: "Arşın mal alan"dan sonra sizi bütün dünya tanıyır axı!". Beləcə, biz əl-ələ konservatoriyaya daxil olduq...
Daha bir maraqlı hadisə Qara Qarayevlə olub. Oğlanlardan ibarət xor konservatoriyanın səhnəsində Qara Qarayevin "Dünya barəsində pioner mahnısı"nı xor dirijoru A.Yurlovun rəhbərliyi altında məşq edirdik. Bilirdik ki, bəstəkar gəlib, dinləyəcək. Müəllif daxil olur, zal boyunca gəlir və səhnəyə qalxaraq, royalın arxasına keçir və mahnının girişini çalır. Dirijorun əllərini çalması ilə xor oxuyur. Daha sonra bəstəkar uşaqlar üçün yeni mahnılar yazacağını vəd edərək, zalda uşaqlara müraciət edir, hamı alqışlayır. Bəstəkar uşaqlardan soruşur: "Mənə nə suallarınız var? Konservatoriyanın bəstəkarıyam, bu gün sizin qonağınızam". Mən xorun ilk sırasında royalın qarşısında durmuşdum. Ona dedim: "Mahnınızı çox bəyəndik, onu bir daha sizinlə ifa etmək istəyirik". Qara Qarayev də məmnuniyyətlə bir daha royalın arxasına keçdi və xoru müşayiət etdi. Nəqarəti isə bütün zalla birgə ifa etdik. Müəllif gur alqış sədaları altında zaldan çıxdı. Çox şey olub, hər şeyi danışmaq olmur.
- Rəşid Şəfəqin mahnılarını təkcə Azərbaycanda deyil, onun hüdudlarından kənarda da bilirlər. Onları ən yaxşı uşaq xorları oxuyur - "Bənövşə", "Qız qalası", "Qaya", o cümlədən Moskvada da. Onları internetdə də dinləmək olar. "Ana yurdumuz" mahnısı isə bu gün də dünyanın bir çox yerlərində - Almaniya və Bolqarıstanda, Türkiyədə, Çexiya, Slovakiyada və Macarıstanda səsləndilir. Hələ "Neftçi" futbol komandası üçün yazdığınız məşhur mahnının da deyilənə görə maraqlı tarixçəsi var?
- Musiqidə hələ belə bir şey olmamışdı. Futbolçularımızın qələbəsindən xəbərsiz, bürünc kubok almaq ərəfəsində bir günə "Neftçi, vur qol!" mahnısını yazdım. Səhər AzTv-nin səsyazma stusiyasında yazıldı, axşam isə Moskvanın "Spartak" və "Neftçi" komandaları arasında oyun gedən stadionun radio qovşağı ilə "Sevil" kvarteti tərəfindən ifa edildi. Onda komandamız 3:0 hesabı ilə qalib gəldi. Futbolla bağlı daha iki mahnım var. Şair Əli Rza Xələfi ilə həmmüəlif olduğum mahnı "Qalatasaray" futbol klubu ilə bağlıdır. İkincisi isə bir neçə il əvvəl Azərbaycan çempionu olan "Qarabağ" futbol komandasına həsr edilib. Mahnı onların respublika stadionunda qələbə günü də səsləndirilmişdi. Bundan başqa, üç il əvvəl "Jurnalistlərin himni"nə musiqi yazdım. O, hər il Mətbuat gününüdə Bayraq meydanında səsləndirilir. O mahnı ilk dəfə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə jurnalistlər üçün yaşayış binasının açılışı zamanı səsləndirilib. Dövlət başçısı jurnalistlərə mənzillərin açalarını təqdim edirdi. Bir çox lirik estrada mahnılarımı Şövkət Ələkbərova, Flora Kərimova, Elxan Əhədzadə, Elmira Rəhimova, Rauf Adıgözəlov, Cavan Zeynallı, Cəfər Beybudi və digər tanınmış müğənnilər ifa edib. Həmçinin Hüseyn Cavidin İstanbulda təhsil aldığı dövrdə yazdığı "Ana" birinci pyesinin birsaatlıq operası bəstələnib. O, konservatoriyanın opera studiyasında səsləndirilib və şairin yüzilliyinə həsr edilib.
- Fikrinizcə, indi bəstəkarlar uşaq mahnıları janrına niyə müraciət etmir?
- Məsələ ondadır ki, bu gün bəziləri uşaq mahnısı yazmağın asan, lazımlı və nüfuzlu olmadığını düşünür. Guya, uşaq musiqisi bəstəkarlarını o qədər də qiymətləndirmirlər. Əslində isə bu, belə deyil. Hələ vaxtilə Qara Qarayev uşaq musiqisi sahəsinin geridə qaldığını deyirdi. O özü belə mahnılar yazmaq istəyirdi. Lakin macal tapmadı. İndi Azərbaycanda heç kəs uşaqlar üçün mahnı yazmır. Uşaq mahnıları yazmaq üçün onların həyatını yaşamaq, onlarla ünsiyyətdə olmaq, uşaqların səs diapazonunu bilmək lazımdır. Bu, yalnız belə olarsa, mümkündür; məsələn, mən hər zaman məktəblərdə uşaqlarla işləmişəm. Mahnılar, nümunələr, səhnəciklər yazmaq lazımdır. Bu halda uşaqlar yazılanları qəbul edir, asanlıqla yadda saxlayır. 60 illik fəaliyyətim dövründə bir çox məktəbdə işləmişəm. Şagirdlərim çox olub.
- Hazırda nə ilə məşğulsunuz?
- Musiqi ilə məşgulam. Bundan başqa  13 yaşımdan jurnalistika ilə maraqlanıram, hələ 13 yaşımdan "Azərbaycan pioneri" qəzetinin səhifələrində məqalələrim dərc olunurdu. Bu bacarığım sayəsində hal hazırda Azərbaycan televiziya və radiosunun musiqili proqramlar bölməsində böyük redaktor vəzifəsində çalışıram. AzTV-nin efirinin bütün musiqisinə nəzarət edirəm və məsləhət verirəm. Hazırda on doqquz yaşlı şair - şəhid Fuad Əsədova həsr olunmuş oratoriya üzərində çalışıram.
- Həyatda ən böyük arzunuz?
- KİV-ə həyatdan köçmüş ən yaxşı azərbaycanlı musiqiçilər barədə danışmaqdır. Onları tanısınlar və ansınlar.

Композитор Рашид ШАФАГ: "Лучшие актеры - это дети. Вот они и исполнили мою первую радиооперу по мотивам поэзии Низами"
Заслуженный деятель искусств Азербайджана композитор Рашид Шафаг родился и живет в Баку. Он автор более 20 сценических произведений - детских опер и оперетт, мюзиклов и водевилей по мотивам поэзии Низами Гянджеви, Гусейна Джавида, Микаила Мушфига, Абдуллы Шаига, Али Керима. Он не только автор камерно-инструментальных и вокально-хоровых произведений, но также собиратель и восстановитель детских песен. Это при том, что Шафаг рос в немузыкальной семье, правда, в окружении музыкантов. Рашид Бейбутов учился в классе его мамы в начальной школе. По соседству жил Фикрет Амиров, он дружил с Вагифом Мустафазаде, который впоследствии исполнил импровизацию на его тему "Арзум". За эти годы им написано около 1000 песен. В беседе с R+ маэстро Р.ШАФАГ рассказал о своей жизни, учебе и творчестве.
- Маэстро, как вы пришли в музыку и к своему предназначению сочинять ее?
- Заметив мои музыкальные способности, мой дядя, просветитель Джавадбек Джуварлинский, который знал Узеир бека по учебе в Горийской семинарии, в пять лет показал меня этому великому человеку. Проверив мой слух, композитор посоветовал заниматься музыкой в более старшем возрасте. С Узеир беком у меня были всего три встречи. Последняя - это уже не встреча, а прощание с композитором, когда Бюльбюль у гроба со слезами на глазах исполнял его романс "Сянсиз".
Поскольку дома не было пианино, меня приняли в класс виолончели педагога Исаака Турича и разрешили пользоваться школьным инструментом. В третьем классе я сочинил Элегию для виолончели соло и посвятил ее Узеиру Гаджибейли. До седьмого класса я учился у И.Турича, затем по своему желанию перешел в класс композиции М.Ахмедова. Однако в консерватории я учился у профессора Кара Караева, и выпускным произведением стала симфоническая поэма "Доктор Нариман Нариманов".
- Как появилась первая песня?
- Первую песню на вкладыше опубликовали в журнале "Пионер" и называлась она "Пионерская песня". А в 1956 году судьба подарила мне встречу с поэтом Абдуллой Шаигом, в результате которой появилась первая совместная песня "Наш любимый край". Позже, к 130-летию поэта, вышел мой альбом "Музыкальные произведения на стихи Абдуллы Шаига".
- Как получилось, что почти все ваше творчество связано с детством и детьми?
- Не только потому, что я очень люблю детей. Нынешние дети очень смышленые, развитые, с ними интересно общаться. Но и работа моя всегда была связана с детским воспитанием. Например, работал в методическом кабинете по художественному воспитанию детей Министерства просвещения Азербайджана. Был одним из организаторов праздников пионеров и школьников республики. Для того чтобы провести такое грандиозное мероприятие, необходимо было проделать огромную работу по выявлению лучших детских хоровых коллективов республики и составить 15-тысячный сводный хор детей, который должен был петь на центральном стадионе. А еще это действо соединить с танцевальными коллективами. Очень сложная и кропотливая работа. Для этого праздника сделал немало переложений и обработок лучших детских песен, и не только азербайджанских композиторов. Будучи школьником, сам пел в хоре мальчиков. Все это не прошло бесследно. Еще я работал в Институте усовершенствования учителей, именно в то время и написал детские оперы, которые ставились в школах и дворцах культуры.
- Расскажите подробнее о своем сценическом творчестве.
- Стихотворения С.Маршака "Сказка о глупом мышонке" и "Сказка об умном мышонке" я переработал в детские оперы. Кстати, "Сказка о глупом мышонке" была поставлена в Оперной студии имени Шовкет Мамедовой при азербайджанской консерватории, затем ее в концертном виде исполнила эстонская хоровая студия "Весна" в Таллинне. А до этого первыми исполнителями были дети, приехавшие со своими родителями (композиторами и музыковедами) в подмосковный дом творчества "Руза". Там в дни весенних каникул сыграли премьеру этой оперы на концертной сцене кинозала. За короткое время бабушки и дедушки смастерили маски и костюмы маленьким актерам. Так получилось, что ролей хватило не всем и некоторые даже плакали. Но выход я нашел в том, что одну роль могли играть трое детей-дублеров. Таким образом, все были удовлетворены. Эта опера приобрела популярность и сейчас готовится к постановке силами Детской филармонии под руководством заслуженного деятеля искусств Диляры Алиевой. Знаете, лучшие актеры - это дети. Вот они и исполнили в 1966 году мою первую радиооперу по мотивам Низами Гянджеви "Искандернамэ". Учитывая способности детей, в 1970 году в Детской филармонии при школе №190 я организовал оперную студию. О делах филармонии я регулярно сообщал композитору Дмитрию Кабалевскому в Москву, который воодушевлял детей на творчество и по нашему приглашению даже приехал в Баку на Республиканский праздник песни и пляски школьников. А уже первая комическая опера "Паломничество Лисы" по мотивам одноименной поэмы Абдуллы Шаига вначале была поставлена детьми, а позже с успехом исполнена на профессиональной сцене Театра музыкальной комедии. В 1990 году в Центре культуры имени Шахрияра мне удалось собрать талантливых детей от 5 до 15 лет, которые пели мои лучшие песни на разных языках. Премьера моей оперетты "Халиф на час" по мотивам арабских народных сказок была поставлена в Театре музыкальной комедии в 2001 году режиссером Адалятом Зиятханлы. Главную роль сыграл семнадцатилетний, ныне заслуженный артист республики, Рамиль Касумов. Еще есть в моем творчестве постановки азербайджанских народных сказок "Волшебное зеркальце" и "Волшебное кольцо", которые с успехом исполнили в Театре кукол. А комедия "Приключения Дождевичка" в постановке ленинградского драматурга В.Зимина до сих пор идет в Театре музкомедии и снята для азербайджанского телевидения.
- Какие забавные случаи происходили с вами?
- В детстве я рос шустрым мальчишкой. Помню, 1 сентября дети играли у здания консерватории, а я стоял за колонной. Узеир Гаджибейли приехал на черной "эмке". Я бойко поздоровался с ним: "Салам, Узеир бей ами!" Узеир бек спросил: "Мальчик, откуда меня знаешь?" Я не растерялся и громко ответил: "Да после "Аршин мал алана" вас знает весь мир! Так за руку мы вместе вошли в консерваторию. А еще интересный случай произошел с Кара Караевым. Хор мальчиков, членом которого я являлся, на сцене консерватории репетировал "Пионерскую песню о мире" Кара Караева под руководством хорового дирижера А.Юрлова. Знаем, придет послушать сам композитор. Входит автор, проходит через весь зал и, поднявшись на сцену, садится за рояль и играет вступление своей песни. По взмаху руки дирижера хор запел. Потом композитор обратился к детям в зале, обещая написать цикл новых песен для них, все аплодируют. Композитор спрашивает детей, "какие будут ко мне вопросы, я ректор консерватории, сегодня я ваш гость". Я стоял в первом ряду хора у рояля и заявил: "Нам очень понравилась ваша песня, хотим еще раз спеть вместе с вами". И Кара Караев с удовольствием еще раз сел за рояль и аккомпанировал хору. А припев уже подхватил весь зал с учащимися. И под бурные аплодисменты автор выходит из зала. Много всего было, все не расскажешь.
- Песни Рашида Шафага знают не только в Азербайджане, но и за его пределами. Их поют лучшие детские коллективы - "Бановша", "Гыз галасы", "Гая", а также в Москве. Их можно послушать в Интернете. А песня "Ана юрдумуз" и сегодня звучит на многих языках мира - в Германии и Болгарии, Турции, Чехословакии и Венгрии. А что за история произошла со знаменитой песней для футбольной команды "Нефтчи"?
- Такого еще не бывало в музыке. Не зная о победе наших футболистов, накануне получения бронзового кубка за один день я написал песню "Нефтчи, забивай голы!". Утром она была записана на студии звукозаписи AzTV, а вечером исполнена квартетом "Севиль" по радиоузлу стадиона, где шла игра между московским "Спартаком" и "Нефтчи". Наша команда тогда победила со счетом 3:0. С футболом у меня связаны еще две песни. Одна с турецким футбольным клубом "Галатасарай", которую я написал в соавторстве с поэтом Али Рзой Халафли. А вторая посвящена футбольной команде "Карабах", которая стала чемпионом Азербайджана несколько лет назад. Она прозвучала также на республиканском стадионе в день их победы. Кроме этого три года назад написал музыку к "Гимну журналистов", который ежегодно исполняется в день работников прессы на площади Государственного флага. Он впервые прозвучал на открытии жилого дома журналистов в присутствии президента Ильхама Алиева, который раздавал ключи от квартир их владельцам. Многие мои лирические эстрадные песни звучали в исполнении Шовкет Алекперовой, Флоры Керимовой, Эльхана Ахадзаде, Эльмиры Рагимовой, Рауфа Адыгезалова, Джавана Зейналлы, Джафара Бейбутова и других популярных артистов. Также сочинена одночасная опера по первой пьесе Гусейна Джавида "Ана", написанной им во время учебы в Стамбуле. Она звучала в Оперной студии консерватории и посвящена столетию поэта.
- Как вы думаете, почему композиторы сейчас не обращаются к жанру музыки для детей?
- Дело в том, что сегодня некоторые считают, что детскую музыку писать не легко, не нужно да и не престижно. Композиторов детской музыки не особо ценят. Хотя все совершенно не так. Еще в свое время об этом говорил Кара Караев, что область детской музыки отстает. Сам он хотел писать, но не успел. Сейчас в Азербайджане почти никто не пишет песен для детей. Для того, чтобы писать для детей, надо жить их жизнью, общаться с ними, знать детский диапазон голоса. Тогда это возможно. К примеру, я все время работал с детьми в школе. Надо писать песни-образы, сценки. Тогда детьми они воспринимаются и запоминать их легко. За 60 лет работы работал во многих школах и у меня много учеников.
- Чем занимаетесь в настоящее время?
- Музыку пишу всегда. С 13 лет увлекаюсь журналистикой, писал заметки и очерки о школьной жизни пионеров, о лучших музыкантах страны, которые публиковались на страницах газеты "Азербайджан пионери", остались навыки. Они пригодились сегодня в моей работе старшего редактора музыкальных программ Азербайджанского телевидения и радио. Контролирую и консультирую всю музыку эфира AzTV. А в настоящее время над ораторией, посвященной девятнадцатилетнему поэту-шехиду Фуаду Асадову.