Çərşənbə axşamı, 12:12
Bəstəkar Rəşid ŞƏFƏQ: "Ən yaxşı aktyorlar - uşaqlardır. Nizaminin motivləri əsasında radio üçün ilk operamı elə onlar ifa ediblər"
Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Rəşid Şəfəq Bakıda doğulub və yaşayır. O, 20-dən artıq səhnə əsərinin - uşaq opera və operettaları, Nizami Gəncəvi, Hüseyn Cavid, Mikayıl Müşfiq, Abdulla Şaiq, Əli Kərimin poeziyasının motivləri əsasında müzikl və vodevillərin müəllifidir. O, təkcə kamera-instrumental və vokal-xor əsərlərinin deyil, həm də uşaq mahnılarının toplayıcısı və bərpaçısıdır. Şəfəq musiqiçi ailəsində böyüməsə də, düzü, musiqiçilərin ətrafında olub. Rəşid Behbudov onun anası ilə ibtidai məktəbdə bir sinifdə təhsil alıb. Qonşuluğunda Fikrət Əmirov yaşayıb, Vaqif Mustafazadə ilə dostluq edib. Nəticədə isə onun "Arzum" mövzusunda improvizəsini ifa edib. Bu illər ərzində 1000 mahnı yazıb. "R+" ilə müsahibəsində R.Şəfəq öz həyatı, təhsili və yaradıcılığı barədə danışıb.
- Maesto, necə oldu ki, musiqiyə gəldiniz, musiqi bəstələdiniz?
- Musiqi qabiliyyətimi görən xalamın həyat yoldaşı Cavab bəy Cuvarlinski 5 yaşım olanda məni Üzeyir bəyin yanına apardı. Onlar Qori Seminariyasında oxuyublar. Musiqi duyumumu yoxladıqdan sonra, bəstəkar daha böyük yaşda musiqi ilə məşğul olmağımı tövsiyə edib. Üzeyir bəylə cəmi üç görüşüm olub. Sonuncu - üçüncü görüş yox, bəstəkarla vida idi. Həmin vaxt Bülbül onun məzarının başında gözüyaşlı "Sənsiz" romansını ifa edirdi. Evimizdə piano olmadığı üçün məni pedaqoq İsaak Turçinin violençel sinfinə götürdülər və məktəbin musiqi alətlərindən istifadə etməyə icazə verdilər. Üçüncü sinifdə solo-violonçel üçün Elegiya bəstələdim və onu Üzeyir Hacıbəyova həsr etdim. Yeddinci sinfə kimi İ. Turçinin sinfində oxumuşam, daha sonra öz istəyimlə bəstəkar M. Əhmədovun sinfinə keçmişəm. Amma konservatoriyada professorum Qara Qarayev olub və buraxılış işim isə "Doktor Nəriman Nərimanov" adlı simfonik poema oldu.
- İlk mahnınız necə yarandı?
- İlk mahnım qoşmada "Pioner" jurnalında dərc edilib və "Pioner mahnısı" adlanırdı. 1956-cı ildə tale mənə Abdulla Şaiqlə tanış olmağı nəsib etdi. Nəticədə, ilk birgə "Bizim sevimli ölkəmiz" adlı mahnı yarandı. Daha sonra şairin 130 illiyinə həsr edilmiş "Abdulla Şaiqin sözlərinə musiqi əsərləri" işıq üzü gördü.
- Demək olar ki, bütün yaradıcılığınız uşaqlıq illəri və uşaqlarla bağlıdır. Bu, necə baş verdi?
- Təkcə uşaqları çox sevdiyim üçün yox. İndiki uşaqlar çox ağıllıdırlar, inkişaf ediblər. Onlarla ünsiyyət saxlamaq maraqlıdır. İşim də hər zaman uşaqların tərbiyəsi ilə bağlı olub; məsələn, Azərbaycan Maarifçilik Nazirliyinin uşaqların bədii tərbiyəsi üzrə metodiki kabinetdə işləmişəm. Respublikanın pioner və məktəblilərinin bayramlarının təşkilatçılarından biri olmuşam. Bu cür böyük tədbirin keçirilməsi üçün respublikanın ən yaxşı uşaq xor kollektivinin seçilməsinə dair böyük iş görülməli idi. Bundan başqa, mərkəzi stadionda oxuyacaq uşaqların 15 minlik toplu xorunu da təşkil etmək tələb olunurdu. Hələ bundan əlavə, onlar rəqs kollektivi ilə birləşdirilməli idilər. Çox çətin və korporativ iş idi. Bunun üçün bir çox ən yaxşı uşaq mahnılarını uğunlaşdırıb, üzərində işləmişdim. Bunlar təkcə Azərbaycan bəstəkarlarının mahnıları deyildi. Məktəbli ikən özüm də oğlanlardan ibarət xorda oxuyurdum. Bunların hamısı izsiz keçmədi. Bir də Müəllimlərin Təkmilləşdirmə İnstitutunda işləmişəm. Məktəblərdə və mədəniyyət saraylarında qoyulan uşaq operalarımı məhz o vaxt yazmışam.
- Səhnə yaradıcılığınız barədə danışın...
- S.Marşakın "Səfeh siçan balası" və "Ağıllı siçan balası" şeirləri əsasında uşaq operalarını yazmışam. Yeri gəlmişkən, "Səfeh siçan balası" Azərbaycan Konservatoriyası yanında Şövkət Məmmədova adına Opera studiyasında qoyulub. Daha sonra onu konsert formatında Tallində Estoniyanın "Yaz" xor studiyası ifa edib. Buna qədər isə onun ilk ifaçıları Moskva ətrafında "Ruza" yaradıcılıq evinə valideynləri ilə gələn (bəstəkarlar və musiqişünaslar) uşaqlar olublar. Yaz tətili günlərində kinozalın konsert zalında bu operanın premyerasını təqdim etdilər. Qısa vaxtda nənə və babaları balaca aktyorlara maska və kostyumlar hazırladılar. Elə alınmışdı ki, hamıya rol çatmamışdı və bəziləri hətta ağlamışdılar. Lakin çıxış yolu tapdım, belə ki, bir rolu üç uşaq -dublyorlar oyna bildilər. Beləcə, hamı razı qaldı. Bu opera populyarlıq qazandı və indi əməkdar incəsənət xadimi Dilarə Əliyevanın rəhbərliyi altında Uşaq Filarmoniyasının gücü ilə səhnələşdirməyə hazırlanır. Bilirsiniz - ən yaxşı aktyorlar uşaqlardır. 1966-cı illdə mənim Nizami Gəncəvinin "İsgəndərnamə" əsərinin motivləri əsasında ilk radio üçün operamı elə onlar ifa etdilər. Uşaqların istedadını nəzərə alaraq, 1970-ci ildə 190 saylı məktəbin nəzdində Uşaq filarmoniyasında opera studiyası təşkil etdim. Filarmoniyadakı fəaliyyətimiz barədə mütəmadi olaraq Moskvaya bəstəkar Dmitri Kabalevskiyə məlumat verirdim. O, uşaqlarda yaradıcılığa maraq oyadırdı və bizim dəvətimizlə, hətta məktəblilərin mahnı və rəqs respublika bayramı üçün Bakıya səfər etdi. Abdulla Şaiqin eyniadlı poemasının motivləri əsasında "Tülkü Həccə gedir" ilk komik operamı da əvvəlcə uşaqlar səhnələşdiriblər. Daha sonra peşəkar səviyyədə Musiqili Komediya Teatrında uğurla qoyuldu. 1990-cı ildə Şəhriyar adına Mədəniyyət Mərkəzində 5 yaşdan 15 yaşadək istedadlı uşaqlar yığa bildim. Onlar ən yaxşı mahnılarımı müxtəlif dillərdə ifa edirdilər. Ərəb xalq nağılları əsasında "Bir saatlıq xəlifə" adlı operettamın premyeasını 2001-ci ildə rejissor Ədalət Ziyadxanlı Musiqili Komediya Teatrında səhnələşdirdi. Baş rolu onyeddiyaşlı, hazırda isə respublikanın əməkdar artisti Ramil Qasımov canlandırmışdı. Bundan başqa, yaradıcılığımda Azərbaycan xalq nağılları "Sehrli ayna" və "Sehrli üzük" tamaşaları da uğurla Kukla Teatrında canlandırılıblar. Leninqradlı dramaturq V. Ziminin quruluşunda "Yağmurcuğun macəraları" adlı komediyası isə indiyədək Musiqili Komediya Teatrında səhnələşdirilir və Azərbaycan televizisiyası üçün çəkilib.
- Hansı isə maraqlı hadisələr haqqında danışa bilərsiniz?
- Uşaqlıqda zirək oğlan olmuşam. Yadımdadır, sentyabrın 1-də uşaqlar konservatoriyanın binası qarşısında oynayırdılar, mən isə sütunun arxasında dayanmışdım. Üzeyir Hacıbəyli qara “Volqa”da gəldi. Cəsarətlə onunla salamlaşdım: "Salam! Üzeyir bəy əmi!". Üzeyir bəy soruşdu: "Oğlan, məni haradan tanıyırsan?". Özümü itirmədən, ucadan cavab verdim: "Arşın mal alan"dan sonra sizi bütün dünya tanıyır axı!". Beləcə, biz əl-ələ konservatoriyaya daxil olduq...
Daha bir maraqlı hadisə Qara Qarayevlə olub. Oğlanlardan ibarət xor konservatoriyanın səhnəsində Qara Qarayevin "Dünya barəsində pioner mahnısı"nı xor dirijoru A.Yurlovun rəhbərliyi altında məşq edirdik. Bilirdik ki, bəstəkar gəlib, dinləyəcək. Müəllif daxil olur, zal boyunca gəlir və səhnəyə qalxaraq, royalın arxasına keçir və mahnının girişini çalır. Dirijorun əllərini çalması ilə xor oxuyur. Daha sonra bəstəkar uşaqlar üçün yeni mahnılar yazacağını vəd edərək, zalda uşaqlara müraciət edir, hamı alqışlayır. Bəstəkar uşaqlardan soruşur: "Mənə nə suallarınız var? Konservatoriyanın bəstəkarıyam, bu gün sizin qonağınızam". Mən xorun ilk sırasında royalın qarşısında durmuşdum. Ona dedim: "Mahnınızı çox bəyəndik, onu bir daha sizinlə ifa etmək istəyirik". Qara Qarayev də məmnuniyyətlə bir daha royalın arxasına keçdi və xoru müşayiət etdi. Nəqarəti isə bütün zalla birgə ifa etdik. Müəllif gur alqış sədaları altında zaldan çıxdı. Çox şey olub, hər şeyi danışmaq olmur.
- Rəşid Şəfəqin mahnılarını təkcə Azərbaycanda deyil, onun hüdudlarından kənarda da bilirlər. Onları ən yaxşı uşaq xorları oxuyur - "Bənövşə", "Qız qalası", "Qaya", o cümlədən Moskvada da. Onları internetdə də dinləmək olar. "Ana yurdumuz" mahnısı isə bu gün də dünyanın bir çox yerlərində - Almaniya və Bolqarıstanda, Türkiyədə, Çexiya, Slovakiyada və Macarıstanda səsləndilir. Hələ "Neftçi" futbol komandası üçün yazdığınız məşhur mahnının da deyilənə görə maraqlı tarixçəsi var?
- Musiqidə hələ belə bir şey olmamışdı. Futbolçularımızın qələbəsindən xəbərsiz, bürünc kubok almaq ərəfəsində bir günə "Neftçi, vur qol!" mahnısını yazdım. Səhər AzTv-nin səsyazma stusiyasında yazıldı, axşam isə Moskvanın "Spartak" və "Neftçi" komandaları arasında oyun gedən stadionun radio qovşağı ilə "Sevil" kvarteti tərəfindən ifa edildi. Onda komandamız 3:0 hesabı ilə qalib gəldi. Futbolla bağlı daha iki mahnım var. Şair Əli Rza Xələfi ilə həmmüəlif olduğum mahnı "Qalatasaray" futbol klubu ilə bağlıdır. İkincisi isə bir neçə il əvvəl Azərbaycan çempionu olan "Qarabağ" futbol komandasına həsr edilib. Mahnı onların respublika stadionunda qələbə günü də səsləndirilmişdi. Bundan başqa, üç il əvvəl "Jurnalistlərin himni"nə musiqi yazdım. O, hər il Mətbuat gününüdə Bayraq meydanında səsləndirilir. O mahnı ilk dəfə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə jurnalistlər üçün yaşayış binasının açılışı zamanı səsləndirilib. Dövlət başçısı jurnalistlərə mənzillərin açalarını təqdim edirdi. Bir çox lirik estrada mahnılarımı Şövkət Ələkbərova, Flora Kərimova, Elxan Əhədzadə, Elmira Rəhimova, Rauf Adıgözəlov, Cavan Zeynallı, Cəfər Beybudi və digər tanınmış müğənnilər ifa edib. Həmçinin Hüseyn Cavidin İstanbulda təhsil aldığı dövrdə yazdığı "Ana" birinci pyesinin birsaatlıq operası bəstələnib. O, konservatoriyanın opera studiyasında səsləndirilib və şairin yüzilliyinə həsr edilib.
- Fikrinizcə, indi bəstəkarlar uşaq mahnıları janrına niyə müraciət etmir?
- Məsələ ondadır ki, bu gün bəziləri uşaq mahnısı yazmağın asan, lazımlı və nüfuzlu olmadığını düşünür. Guya, uşaq musiqisi bəstəkarlarını o qədər də qiymətləndirmirlər. Əslində isə bu, belə deyil. Hələ vaxtilə Qara Qarayev uşaq musiqisi sahəsinin geridə qaldığını deyirdi. O özü belə mahnılar yazmaq istəyirdi. Lakin macal tapmadı. İndi Azərbaycanda heç kəs uşaqlar üçün mahnı yazmır. Uşaq mahnıları yazmaq üçün onların həyatını yaşamaq, onlarla ünsiyyətdə olmaq, uşaqların səs diapazonunu bilmək lazımdır. Bu, yalnız belə olarsa, mümkündür; məsələn, mən hər zaman məktəblərdə uşaqlarla işləmişəm. Mahnılar, nümunələr, səhnəciklər yazmaq lazımdır. Bu halda uşaqlar yazılanları qəbul edir, asanlıqla yadda saxlayır. 60 illik fəaliyyətim dövründə bir çox məktəbdə işləmişəm. Şagirdlərim çox olub.
- Hazırda nə ilə məşğulsunuz?
- Musiqi ilə məşgulam. Bundan başqa  13 yaşımdan jurnalistika ilə maraqlanıram, hələ 13 yaşımdan "Azərbaycan pioneri" qəzetinin səhifələrində məqalələrim dərc olunurdu. Bu bacarığım sayəsində hal hazırda Azərbaycan televiziya və radiosunun musiqili proqramlar bölməsində böyük redaktor vəzifəsində çalışıram. AzTV-nin efirinin bütün musiqisinə nəzarət edirəm və məsləhət verirəm. Hazırda on doqquz yaşlı şair - şəhid Fuad Əsədova həsr olunmuş oratoriya üzərində çalışıram.
- Həyatda ən böyük arzunuz?
- KİV-ə həyatdan köçmüş ən yaxşı azərbaycanlı musiqiçilər barədə danışmaqdır. Onları tanısınlar və ansınlar.

AN ENDLESS FAIRY TALE
Composer Rasid SAFAQ: "Children are the best actors. They actually performed my first radio opera, which was based on Nizami Gancavi's poetry"
Composer Rasid Safaq, an Azerbaijani honoured figure of art, was born and lives in Baku. He has authored over 20 theatre works - children's operas and operettas, musicals and vaudevilles based on the poetry of Nizami Gancavi, Huseyn Cavid, Mikayil Musfiq, Abdullah Saiq, and Ali Karim. He is not only the author of chamber, instrumental, vocal and choral works, but also a collector and restorer of children's songs. This is despite the fact that Safaq grew up in a non-musical family. However, he was surrounded by musicians. Rasid Behbudov studied in a class led by his mother in elementary school. Fikrat Amirov was a neighbour. Safaq was friends with Vaqif Mustafazada, who later performed an improvised version of his theme "Arzum". Over the years, he has written about 1,000 songs. In an interview with R+, maestro R. SAFAQ told us about his life, education and work.
- Maestro, how did you come into music and to your mission to compose it?
- Having noticed my musical abilities, my uncle, educator Cavadbay Cuvarlinski, who knew Uzeyirbay from their studies in the Gori seminary, showed me to this great man when I was five. After auditioning me, the composer advised me to do music at an older age. I only had three meetings with Uzeyirbay. The last one was not actually a meeting but bidding farewell to the composer, when Bulbul performed his song "Sansiz" by the coffin with tears in his eyes.
Since there was no piano in the house, I was admitted to cello classes led by teacher Isaac Turich and I was given permission to use a school instrument. In third grade, I wrote an elegy for solo cello and dedicated it to Uzeyir Hacibayli. Until seventh grade, I studied with Turich, then I moved to composition class led by M. Ahmadova. However, in the conservatory, I studied with Professor Qara Qarayev, and my graduation work was the symphonic poem "Dr Nariman Narimanov".
- How did the first song emerge?
- The first song was published in an insert in "Pioneer" magazine and was called "Pioneers' song". In 1956, destiny gave me a meeting with poet Abdulla Saiq, as a result of which our first joint song "Our beloved land" appeared. Later, on the occasion of the 130th birth anniversary of the poet, I released an album titled "Musical works based on Abdulla Saiq poems".
- How did it happen that almost all of your work is about childhood and children?
- Not only because I love children very much. Today's children are very clever, advanced, and interesting to communicate with. But my work, too, has always been about children's upbringing. For example, I worked in a tutorial office for children's art education at the Ministry of Education of Azerbaijan. I was one of the organizers of festivals of pioneers and schoolchildren of the republic. To hold big events like those, a lot of work needed to be done to identify the best children's choirs in the republic and organize a 15,000-strong composite children's choir to sing at the central stadium, and, in addition, to connect it all with dance groups. That was very challenging and painstaking work. For that festival, I adapted and rearranged many best children's songs, and not only those written by Azerbaijani composers. As a schoolboy, I sang in a boys' choir. All that left a trace. I also worked at the Institute for Training of Teachers. It was at that time that I wrote children's operas and they were performed in schools and culture palaces.
- Tell us more about your stage-related work
- I reworked S. Marshak's poems "A tale about a stupid little mouse" and "A tale about a clever little mouse" into children's operas. By the way, "A tale about a stupid little mouse" was staged in the Sovkat Mammadova Opera Studio under the Azerbaijani Conservatory, and then it was performed in the form of a concert by the Estonian choral studio "Spring" in Tallinn. Before that, the first performers were children who came with their parents (composers and musicologists) to the "Ruza" House of Creativity near Moscow. This opera premiered on the concert stage of the cinema there during a spring school break. Within a short period of time, grandmothers and grandfathers made masks and costumes for the young actors. It so happened that there were not enough parts to play for everyone and some even cried. But my solution was that three children, body doubles, could play one role. They were all happy this way. This opera has gained popularity and is now being prepared for a production by the Children's Philharmonic under the leadership of Dilara Aliyeva, an honoured figure of arts. You know, children are the best actors. They actually performed my first radio opera, which was based on Nizami Gancavi's "Iskandarnama", in 1966. Considering children's capabilities, I organized an opera studio at the Children's Philharmonic under school No 190 in 1970. I regularly reported about the state of affairs in the philharmonic to composer Dmitriy Kabalevskiy in Moscow, who encouraged children to be creative, and upon our invitation he even visited Baku for the Schoolchildren's Republican Festival of Songs and Dances. And the very first comic opera "The Pilgrimage of a Fox", which was based on the poem by Abdulla Saiq, was initially produced by children and later successfully performed on the professional stage of the Musical Comedy Theatre. In 1990, I managed to gather talented children aged five to 15 at the Sahriyar Culture Centre. They sang my best songs in different languages. My operetta "Caliph for an hour", based on Arabian folk tales, premiered at the Musical Comedy Theatre in 2001. It was directed by Adalat Ziyatxanli. The main part was played by Ramil Qasimov, who was 17 back then and is now an honoured artist of the republic. My work also includes productions of Azerbaijani folk tales "Magic mirror" and "Magic Ring", which were a success at the Puppet Theatre. The comedy "Adventures of the Little Rain Man", directed by the Leningrad dramatist V. Zimin, is still on at the Musical Comedy Theatre and has been filmed for Azerbaijani television.
- Did any funny things happen you?
- I grew up a very agile boy. I remember, on 1 September, children were playing by the building of the conservatory, and I was standing behind a pillar. Uzeyir Hacibayli arrived in a black "emka" [soviet-made car]. I briskly greeted him: "Salam, Uzeyir bay ami!" Uzeyirbay asked me: "Boy, how do you know me?" I was not taken aback, and said loudly: "Well, after 'Arshin Mal Alan', the whole world knows you!" So, he and I entered the conservatory, holding hands. Another interesting thing happened to Qara Qarayev. A boys' choir, of which I was a member, was rehearsing Qara Qarayev's "Pioneers' song about peace" at the conservatory. The choir was led by choral conductor A. Yurlov. We knew that the composer himself would be coming to listen. The author comes in, goes all the way through the room, goes up to the stage, sits down at the piano and plays the introduction to his song. At the flick of the conductor's hand, the choir started singing. Then, the composer turned to the children in the audience, promising them to write a series of new songs for them. Everyone applauded. The composer asked the children: "Are there any questions for me? I am the president of the conservatory. I am your guest today." I was standing in the front row of the choir by the piano. I said: "We really like your song, we want to sing it again with you." So, Qara Qarayev happily sits down at the piano again and accompanies the choir. And the entire room with all the students sang the refrain. The author left the room to a storm of applause. A lot happened, I can't tell it all.
- Rasid Safaq's songs are known not only in Azerbaijan but abroad as well. They are sung by the best children's groups - "Banovsa", "Maiden's Tower", "Qaya", as well as in Moscow. They have been posted online. And the song "Ana yurdumuz" continues to be performed in many languages of the world today - in Germany, Bulgaria, Turkey, the Czech Republic, Slovakia and Hungary. What happened to the famous song for the Neftchi football team?
- Something like that had never happened in music. Not aware of the victory of our football players, I took one day to write the song "Neftchi, score goals!" before they received the Bronze Cup. In the morning, it was recorded at AzTV's sound recording studio, and in the evening it was performed by the quartet "Sevil" via the broadcasting centre of the stadium that hosted the game between Moscow's Spartak and Neftchi. Our team back then won 3:0. I have two more songs about football. One is about the Turkish football club Galatasaray, which I co-wrote with poet Ali Rza Xalafli. The other is dedicated to the football team Karabakh that became the champion of Azerbaijan several years ago. It was also played at the national stadium on the day of their victory. In addition, three years ago, I wrote the music for the "Anthem of journalists", which is played on the day of press workers in the State Flag Square every year. It was performed for the first time at the opening of a residential building for journalists in the presence of President Ilham Aliyev, who handed out keys to apartments to their owners. Many of my lyrical pop songs have been performed by Sovkat Alakbarova, Flora Karimova, Elxan Ahadzada, Elmira Rahimova, Rauf Adigozalov, Cavan Zeynalli, Cafar Behbudov and other popular artists. I also wrote a one-hour long opera on the basis of Huseyn Cavid's first play, "Ana", which he wrote during his studies in Istanbul. It was performed in the Opera Studio of the conservatory and dedicated to the poet's 100th birth anniversary.
- Why do you think that composers are not turning to the children's music genre at the present time?
- The fact is that today some people believe that it is hard to write music for children, that there is no necessity and it is not prestigious. Composers of music for children are not held in particularly high esteem. Although this is absolutely not the case. Qara Qarayev said in his time that the children's music sphere is not keeping up with the times. He himself wanted to write it but did not manage it. Now hardly anyone in Azerbaijan writes songs for children. In order to write music for children, it is necessary to be in touch with their way of life, to associate with them and to be familiar with the range of a child's voice. Then it can be done. For example, I have worked with children all the time in schools. You have to write songs that conjure up images and little scenarios. Then they are accepted by children and they remember them easily. In 60 years I have worked in many schools and I have a lot of pupils.
- What do you do at present?
- I always write music. Since when I was 13, I have been interested in journalism and written stories about pioneers' school life and about the best musicians of this country, which have been published in the newspaper "Azarbaycan pioneri", and I have retained the skills. These skills have come in handy today on my job as senior editor of music programmes on Azerbaijani television and radio. I monitor and consult all music broadcast on AzTV. At present, I am working on an oratorio dedicated to the 19-year-old martyr poet Fuad Asadov.
- What is the most important thing you want in life?
- To tell via mass media about deceased best Azerbaijani musicians to make sure that people know and remember them.