Braziliya ilə Venesuela sosial təlatümlərin episentrində
Latın Amerikası qitəsi yenidən coşub. Braziliya və Venesueladakı son hadisələr bir sıra ölkələrdə siyasi sistemin sağa meyillənməsi fonunda daxili sosial ziddiyyətlərin dərinləşdiyini göstərir. Belə vəziyyət, öz növbəsində, regionda geosiyasi konyukturanın dəyişməsini tələb edir ki, bu da ənənəvi olaraq, Latın Amerikasını nəzarətdə saxlamaq siyasəti yürüdən ABŞ-ın nüfuzunun artacağını vəd edir.
Getdi, lakin qayıdacağına söz verdi...
Latın Amerikasının ən böyük dövləti olan Braziliyanı ciddi siyasi böhran bürüyüb. Hələ bu ilin mayında ölkə parlamenti 2014-cü ildə ikinci müddətə prezident seçilmiş Dilma Russeffə impiçment elan olunması proseduruna başlamışdı. Sağçı müxalifət aparıcı solçu siyasi qüvvənin - İşçilər Partiyasının təmsilçisi olan dövlət başçısını vergi qanunvericiliyinin tələblərin pozmaqda, büdcə vəsaitini özünün seçki kampaniyasına xərcləməkdə, dövlətin regionlar üçün, federal büdcənin doldurulması üçün nəzərdə tutulmuş pulunu israf etməkdə günahlandırırdı. Beləliklə, avqustun sonunda Braziliya Senatı Prezident Dilma Russeffin istefaya göndərilməsi haqda qərar çıxardı. Onun yerini ölkənin vitse-prezidenti Mişel Temer tutdu. 2018-ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan prezident seçkisinədək dövlət başçısı səlahiyyətlərini Temer icra edəcək.
Russef özü isə impiçment qərarını «demokratiyanın məhvi», dövlət çevrilişi kimi qiymətləndirir. O, qanun pozuntularına yol verdiyinə dair bütün ittihamları rədd edir. «Səhv edə bilərəm. Lakin cinayət etməmişəm», - deyə Russeff bilirib. Bununla yanaşı, istefaya göndərilmiş prezident mübarizəni davam etdirmək əzmindədir. «Onlar düşünür ki, bizi dişlədilər? Yanılırlar. Bilirəm ki, hamımız mübarizə aparacağıq. Biz qayıdacağıq», - deyə dövlət başçısı postunu tərk edərkən bildirib.
Solçu qüvvələrin tezliklə revanşa cəhd edəcəklərinə şübhə yoxdur. Onların impiçmentin təşkilatçıları ilə bu cür qəti mübarizə əzmi Braziliyaya sağçılarla solçular arasındakı ənənəvi, əsasən kompromissiz mübarizənin daha da kəskiləşəcəyini vəd edir. Üstəlik, hazırda prezidentin postunda olan 75 yaşlı Mişel Temer ölkədə kifayət qədər populyar deyil. Amma onun siyasi bioqrafiyasında qeyri-müəyyən dövrünü yaşayan ölkənin işinə yarayacaq məqam da var. Bu, istər solçular, istərsə də sağçılarla dil tapmaq bacarığıdır. 1990-cı illərin sonu, 2000-ci illərin əvvəllərində, Fernando Enrike Kardozonun prezidentliyi dönəmində o, boş yerə parlamentin aşağı palatasına sədrlik etməyib. O zaman Temer liberal iqtisadi siyasətin dəstəkləyicisi idi. Solçular Lula de Silva və Dilma Russeffin prezidentliyi dövründə isə Temer iqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsini dəstəkləyib, xüsusilə dövlətin investisiya proqramına dəstək verib.
İndi isə Temer, deyəsən, Braziliya siyasətinin yuxarı qatındakı sağçı trendə riayət etməyi düşünür. Bu səbəbdən o, Senatda dövlət başçısı səlahiyyətlərinin icrasına başladıqdan sonrakıkı ilk çıxışında dövlət xərclərinin azaldılması ilə məşğul olacağını bəyan edib. Demək, sosial pensiyalar, aztəminatlılar üçün subsidiyalar azaldılacaq.
Braziliyadakı ciddi iqtisadi böhranın aradan qaldırılması üçün (ölkədə adambaşına düşən ÜDM-in həcmi 2013-cü illə müqayisədə 10% azalıb, işsizliyin səviyyəsi 11% artıb ki, bu da 2015-ci ilin əvvəli ilə müqayisədə 4% çoxdur) həqiqətən də çox ciddi qeyri-populyar addımların atılması lazım gələ bilər. Lakin sosial mənada bu qədər təzadlı, üstəlik siyasi elitalar arasında kəskin mübarizənin yaşandığı ölkədə iqtisadi inkişaf vektoru bu və ya digər dərəcədə xarici siyasi orientasiya ilə əlaqəli olacaq. Bu, sağçı və solçu qüvvələr arasında daha bir sərt rəqabət meydanıdır. Onlar nəinki ölkənin sosial gələcəyini, həm də qlobal siyasi mərkəzlər bölgüsündəki yerini fərqli görür.
Prezidentlikdən uzaqlaşdırılmış Dilma Russeffin tərəfdarları əmindir ki, bu ssenari ABŞ-dan idarə olunur, çünki Vaşinqton Braziliyanın solçu hökumətinin müstəqil xarici siyasət yürütməsindən narazı idi; məsələn, Russeff ölkəsinin BRHÇC-nin fəaliyyətindəki rolunu gücləndirməyə çalışırdı. Xatırladaq ki, BRHÇC Braziliya ilə yanaşı, Rusiya, Hindistan, Çin və CAR-ı özündə birləşdirən dövlətlərarası qrupdur. Bu «beşlik» dünya siyasəti və iqtisadiyyatının nəhəng mərkəzlərdən birinə çevrilmək iddiasını gizlətmir. Söhbət əlbəttə ki, başda ABŞ olmaqla, Qərbə alternativə çevrilməkdən gedir. Odur ki, Russeffin bu siyasəti, o cümlədən solçular Braziliyasının Latın Amerikasındakı ümumi vəziyyətə təsirini artırmaq cəhdləri, sosialist prezidentlərin idarə etdiyi Venesuela, Boliviya, Ekvador kimi dövlətlərlə əməkdaşlığı genişləndirmək istəyi Vaşinqtonda narahatlıq yaratmaya bilməzdi.
Maraqlıdır ki, impiçmentdən dərhal sonra ABŞ Dövlət Departamenti bu hadisəni «Braziliyanın daxili işi» kimi qiymətləndirib. Braziliyadakı siyasi böhrana Vaşinqtondan hər hansı tənqidi fikrin gəlməməsi ABŞ-ın Russeffin gedişində maraqlı olduğunu dolayısı ilə təsdiqləyir.
Braziliyanın yeni hökuməti isə artıq solçu qonşularla münasibətlərin xarici siyasətdə prioritet olmayacağına eyham vurur. Bu, ən azı ona görə təəccüblü deyil ki, Venesuela, Ekvador və Boliviya Russeffə impiçment elan olunmasını dövlət çevrilişi kimi qiymətləndirib. Bu ölkələrin hər üçü Braziliyadakı səfirini geri çağırıb, Venesuela isə üstəlik, onunla siyasi və iqtisadi münasibətləri dondurub.
Bu arada Venesuela Prezidenti Nikolas Maduronun özü də impiçment təhlükəsi ilə qarşı-qarşıyadır. Braziliyada olduğu kimi, Venesuelada da hadisələr solçularla sağçılar arasında kəskin mübarizə şəraitində inkişaf edir. Sosialistlər sonuncuların arxasında Ağ evin qüdrətli əlini görür.
Nikolas Maduro döyüşə atılır
Venesuelada vəziyyət ötən ilin dekabrında keçirilmiş parlament seçkisindən sonra gərginləşməyə başlayıb. Əfsanəvi Uqo Çavesin varisi olan ölkə başçısı Nikolas Maduronun rəhbərlik etdiyi Venesuela Vahid Sosialist Partiyası seçkini məğlubiyyətlə başa vurub. Bununla da son 17 ildə ilk dəfə olaraq, sağçı müxalifət Milli Assambleyada yerlərin çoxuna sahib çıxıb. Parlamentdə çoxluğu ələ keçirən sağçılar dərhal prezidentə hücuma keçib: ölkədə kütləvi etiraz aksiyaları başlayıb, Maduronun səlahiyyətinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi üçün referendumun təşkili tələbi irəli sürülüb. Sağçı müxalifət referendumun elə bu il keçirilməsini tələb edir və bu məqsədlə artıq Milli Seçki Şurasına təxminən 2 milyon insanın imzası ilə müraciət də edib.
Sentyabrın əvvəlində Venesuelada sağçıların «Karakasa hücum» adlandırdığı etiraz aksiyaları başlayıb. Hökumət isə müxalifəti həmin yürüşlər zamanı dövlət çevrilişinə cəhddə cünahlandırır. «Biz dövlət çevrilişinə cəhdin qarşısını aldıq. Onların məqsədi Karakas küçələrini zorakılığın bürüməsinə nail olmaq idi», - deyə prezident Maduro bildirib.
Hələ avqustda Venesuela lideri müxalifətin dövlət çevrilişinə cəhd göstərəcəyi təqdirdə sərt tədbirlərə əl atacaqlarını bəyan etmişdi. «Siz Türkiyədə nələrin baş verdiyini gördünüz? Sağçı qüvvələr həddi aşıb, dövlət çevrilişinə cəhd göstərərsə, Prezident Ərdoğan Bolivar inqilabının edəcəkləri fonunda südəmər körpəni xatırladacaq», - deyə Maduro tərəfdarları ilə görüşdə bəyan edib.
Lakin deyəsən, bu hədələr müxalifəti narahat etmir. Solçu hökumətin əleyhdarları nəinki Karakasda, həm də ölkənin digər şəhərlərində etiraz aksiyalarının təşkil olunacağını bildirir. Demək, Venesuelada yaşananlar gözlənilməz nəticələr verə bilər. Üstəlik, ölkənin hüquq-mühafizə orqanları Kolumbiyadan gətirilmiş 92 muzdlunun olduğu düşərgənin aşkarlandığını bəyan edib. Guya onlar dövlət çevrilişində iştirak etməli imişlər. Bundan başqa, 4 sağçı fəal da dövlət çevrilişinə hazırlıqda şübhəli bilinərək, həbs olunub.
Əlbəttə ki, Braziliyada olduğu kimi, Venesuelada da siyasi gərginliyin yaranmasında əsas rolu iqtisadi böhran oynayır. Məsələ ondadır ki, bu böhran əhalinin böyük bir hissəsinə öz təsirini göstərərək, onları hökumətdən narazı salıb. Dünya bazarında neftin ucuzlaşması neft hasilatçısı olan Venesuelanın iqtisadiyyatına ciddi təsir göstərib. Vəziyyət o həddə çatıb ki, hətta ölkədə fövqəladə iqtisadi vəziyyət elan olunub. Prezident Nikolas Maduro «iqtisadi müharibə» zamanı əhalinin müdafiəsi üçün icraedici hakimiyyətə əlavə səlahiyyətlər vermək məqsədi daşıyan müvafiq qərarı hələ bu ilin yanvarında imzalayıb. Hakimiyyətin səfərbər olunduğunu göstərən məqamlardan biri prezidentin müdafiə naziri Vladimir Padrino Lopesi qida və ilkin təlabat mallarının çatışmazlığı ilə mübarizəyə yönəltməsidir. Lopes «Suveren və təhlükəsiz təchizat» proqramının reallaşdırılmasına məsul təyin edilib.
Venesuela ilə Braziliya arasında daha bir anologiya siyasi böhranın yaranmasında, solçu prezidentə impiçment elan olunması təşəbbüsünün arxasında xarici amilin olmasıdır. Venesuela hələ Uqo Çavesin dövründən qitədə anti-Amerika hərəkatının lokomotivi rolunu oynayıb. İndi, onun hazırkı lideri Nikolas Maduro ölkənin sosialist rəhbərliyini hakimiyyətdən uzaqlaşdırmağa çalışan daxili və xarici düşmənlərin planlarına mane olmaq üçün qeyri-adi iradə və qətyyət nümayiş etdirməlidir. Maduro özü Latın Amerikasındakı son hadisələri Birləşmiş Ştatların regionda mütləq nəzarət qurmaq cəhdi kimi qiymətləndirir. O hesab edir ki, Braziliya Prezidentinin hakimiyyətdən kənarlaşdırılması «bütünlükdə Latın Amerikası və Karib hövzəsi ölkələrinə qarşı yönəlib. Bu, bizə qarşıdır. Bu, solçubaxışlı populyar, mütərəqqi hərəkatlara hücumdur».
Bu fikirlə Latın Amerikasında inqilabi sosializmin ən prinsipial tərəfdarı olan Kuba da razıdır. Azadlıq adasının hökuməti Russeffin istefasını «Latın Amerikasındakı mütərəqqi hökumətə imperialist hücumun bir hissəsi» sayır.
Qeyd edək ki, Latın Amerikasında yaşanan proseslərdə xarici amilin rolundan yalnız regionun solçu siyasi dairələri yox, Qərbin bəzi ekspert mərkəzləri də danışır; məsələn, “Global Research” təşkilatında hesab edirlər ki, ABŞ Prezidenti Barak Obamanın administrasiyası «müasir tarixdə müstəmləkələr»in fəthi işində digər administrasiyalardan daha uğurlu çalışır. Yaxın Şərqə baxın, və ya Latın Amerikasına! Cəmi bir neçə il əvvəl Qərb yarımkürəsinin bütün cənub hissəsi inamla sosializmə doğru addımlayırdı və belə təsəvvür yaranmışdı ki, artıq geriyə yol yoxdur. Amma indi baxın… Paraqvayla-onduras dağılıb, Braziliya elitası öz demokratiyasını zorlayır, Argentinanı antimütərəqqi düşərgəyə qovulub, Boliviya zorakı yolla dövlət çevrilişi cəhdi ilə mübarizə aparır, Venesuela isə yaşamaq uğrunda çarpışır».
Yeri gəlmişkən, Latın Amerikasının hazırkı düzənində dövlətlərarası münasibətlərin gərginləşəcəyini də gözləmək olar. Braziliyadakı hakimiyyət dəyişikliyi və Venesueladakı çaxnaşmalar getdikcə daha ciddi sosial və geosiyasi fəlakətlər burulğanına düşən region ölkələrinin solçu və sağçı hökumətləri arasında daha böyük qarşıdurmalara aparıb çıxara bilər.

THE REVOLUTIONARY CONTINENT
The Latin American continent is bustling again. The recent developments in Brazil and Venezuela signal about worsening internal social contradictions as a result of yet another roll of political systems to the right. This implies changes in the geopolitical situation of the region, which can lead to strengthening the influence of the United States. The latter has traditionally followed the policy of holding the Latin America under its control.
She left but promised to return
The largest country of the Latin America, Brazil, suffers from a serious political crisis. Back in May of this year, the Parliament started the process of impeachment of Dilma Rousseff, president of the country elected for the second presidential term in 2014. The right opposition has accused the head of state, the representative of the leading leftwing Workers’ Party, in violation of tax laws, the use of budget funds during her election campaign, the waste of public funds intended for the regions. In late August, the Brazilian Senate voted for the resignation of President Dilma Rousseff. Vice-President Michel Temer, who will be the acting head of state until the presidential elections scheduled for 2018, replaced her.
Meanwhile, Dilma Rousseff called the impeachment “a coup” and “an attack on democracy”. She rejected all allegations of violations: “Perhaps I have made mistakes, but I have not committed any crimes”, said Rousseff. However, the sacked president is willing to continue the fight. “They think they have bitten us but they are wrong. I know that we will fight. We'll be back”, promised Rousseff, leaving the presidential post.
It is obvious that the left-wing will try to take revenge in the near future. This strong willingness to fight the organizers of impeachment is fraught with the aggravation of traditional, often uncompromising struggle between the right- and left-wing forces. The 75-year-old Michel Temer, who has recently assumed the presidency, does not enjoy a considerable popularity. However, his political background has a remarkable feature, which can come in handy in this difficult time: that is his ability to get along with both the left and the right. No wonder that in late 1990s-early 2000s, during the presidency of Fernando Henrique Cardoso, he led the lower house of parliament and supported the liberal economic policy, but under the left presidents Lula da Silva and Dilma Rousseff, he supported the measures of state regulation of the economy, in particular the program of state investments.
In fact, Temer appears to follow the current right trend at the top of Brazilian politics. In his first inaugural speech at the Senate, he has pledged to reduce government spending, which involves cutting of pensions introduced by the socialists and the restriction of subsidies for the poor.
The task of overcoming serious economic crisis in Brazil (GDP per capita fell by 10% in comparison with 2013 while the unemployment rate exceeded 11%, which is 4% higher than at the beginning of 2015) may indeed require taking of unpopular measures. However, in such a socially controversial country, torn by acute confrontation of political elites, the vector of economic development is strongly linked to the priorities in foreign policy. This implies yet another area for rigid competition between the right- and left-wing forces, who have different views regarding the social future of the country and its place among global political centers.
The supporters of Dilma Rousseff strongly believe that the impeachment was part of the scenario managed by the US, which were not in favour of the independent foreign policy of the left-wing Brazilian government. In particular, Rousseff had tried to strengthen the country's role in the BRICS, an interstate group bringing together Brazil, Russia, India, China, and South Africa. These five states had never hidden their ambitions to become one of the major centers of the world politics and economy, i.e. an alternative to the West led by the United States. Therefore, Rousseff's efforts within BRICS, as well as her desire to increase the influence of the left-wing Brazil on the overall situation in Latin America and to expand cooperation with the presidents of socialist countries such as Venezuela, Bolivia, and Ecuador have well caused concerns in Washington.
It is noteworthy that immediately after the impeachment, the US State Department described the event as “an internal affair of Brazil”. The absence of any critical notes in Washington’s rhetoric regarding the Brazilian political crisis indirectly demonstrates the American interest in Rousseff’s departure from the highest office in the largest Latin American country.
Moreover, the new government of Brazil has already declared that the relations with the leftist neighboring states was not its foreign policy priority. It is not surprising since Venezuela, Ecuador, and Bolivia had called Rousseff’s impeachment a coup. Three countries have called back their ambassadors from Brazil. Venezuela has also frozen political and economic relations with Brazil.
Meanwhile, the Venezuelan president Nicolas Maduro is also facing with a threat of impeachment. Similar to situation in Brazil, the situation in Venezuela is also developing in line with the most acute political struggle between the left and right. The socialists believe that the White House is supporting the latter.
Nicolas Maduro fights back
The situation in Venezuela has begun to get worse since the end of last December, immediately after the parliamentary elections. The United Socialist Party of Venezuela led by President Nicolas Maduro, successor to the legendary Hugo Chavez, was defeated. For the first time in 17 years, the right-wing opposition won a majority of seats in the National Assembly. Taking control of the parliament, the opposition has immediately attacked the president by organizing mass protests and demanding a referendum calling for earlier termination of Maduro’s powers. The right opposition insists on holding a referendum later this year having submitted nearly two million signatures of supporters of the initiative to the National Electoral Council.
In early September, the Venezuelan capital witnessed a series of street protests called by the right-wing opposition “Taking of Caracas”. The government accused the opposition of a coup attempt during the anti-government rally. “Today we've defeated a coup attempt that sought to fill Venezuela and Caracas with violence and death”, said President Maduro.
In August, the Venezuelan leader has warned that he would take tough measures if the opposition tried to carry out a coup. “Did you see what happened in Turkey? Erdogan will seem like a nursing baby compared to what the Bolivarian revolution will do if the right wing steps over the line with a coup”, said Maduro during a meeting with his supporters.
However, the opposition does not seem to care about such threats. The opponents of the left government promise to organize mass protests not only in Caracas, but also in other major cities of the country. So, the situation in Venezuela is fraught with unpredictable consequences.
The Venezuelan law enforcement agencies have identified a camp with 92 Colombian mercenaries ready to participate in a coup. In addition, four right-wing activists have been detained as suspects plotting a coup.
Undoubtedly, the economic crisis, generating dissatisfaction of larger parts of the population by the government, plays a significant role in the aggravation of political situation in both Venezuela and Brazil. Low oil prices has seriously hit the Venezuelan economy. This resulted in declaring the state of economic emergency in the country. President Nicolas Maduro signed the corresponding decree in January 2016, broadening the authorities of executive power in order to protect the population during the “economic war”. A striking example of such a mobilization is the recent decree by President Maduro granting Defense Minister Vladimir Padrino López the powers to command the National Command of the Great Mission for Safe Sovereign and Safe Supply to combat shortage of food and essential commodities.
Another similarity between Venezuela and Brazil is the obvious presence of external factors aggravating political contradictions and initiating impeachment of a left-wing president. Since the period of Hugo Chavez, Venezuela has been the main drive ahead of anti-American movement in the continent, and its current leader, Nicolas Maduro, has to demonstrate a truly remarkable Olympic endurance and determination to prevent the plans of internal and external enemies trying to expel the socialist leadership. For Maduro, the recent developments in Latin America is nothing more than an US-backed plan to establish an absolute control over the region. He believes that the attack on the Brazilian President is an offensive against the entire “Latin America and the Caribbean. This is against us, against the popular and progressive movements of the left-wing”.
The Cuban leadership, the principal supporter of revolutionary socialism in Latin America, supports this opinion. The government of the Island of Freedom regards resignation of Rousseff as “part of the imperialist attack against the progressive governments of Latin America.”
However, not only the left-wing political circles of the region point out the role of external factors in the current processes ongoing in Latin America but some expert think-tanks in the West too. Thus, according to Global Research, the American administration under the President Obama “was actually much more ‘successful’ in subjugating the colonies than any other administration in modern history. Just look at the Middle East, but especially at Latin America! Just several years ago, almost the entire south of the Western Hemisphere seemed to be crossing the point of no return, marching proudly and confidently away from servitude and towards socialism. And look at it now… Honduras and Paraguay are in ashes, Brazil’s elites are raping their country’s democracy, Argentina had been manipulated into the anti-progressive camp, Bolivia has been struggling against violent coup attempts, and Venezuela is forced to fight (heroically) for its bare survival.”
Incidentally, the current configuration in Latin American is fraught with worsening of bilateral relations. The change of power in Brazil and unrests in Venezuela can result in even greater confrontation between left and right governments, which, apparently, is falling into a deeper pool of both social and geopolitical shocks.