CƏNUB-QƏRB KÜLƏYİNİN SÜRƏTİ İLƏ
Azərbaycandan keçən yeni nəqliyyat dəhlizi Hindistandan yüklərin Avropaya daşınma müddətini 2-3 dəfə azaldacaq
Artıq xeyli müddətdir ki, Azərbaycan Xəzəryanı regionda formalaşan dəmir yolu və dəniz marşrutları üçün logistik hab kimi mövqelərini möhkəmləndirir. 2016-cı il TRASEKA və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üçün infrastruktur tikintisinin başa çatdırılması üzrə önəmli olub - cəlbedici tariflərin razılaşdırılmasında və bu marşrutlara ticari tranzit yüklərin cəlb edilməsini təmin edən trans-sərhəd prosedurların sadələşdirilməsində böyük proqres əldə edilib. Eyni zamanda, Azərbaycan və onun region üzrə tərəfdaşları yeni nəqliyyat marşrutları yaradırlar ki, bunlardan biri də Cənub - Qərb layihəsi olmalıdır. Bu marşrutun logistik şəbəkəsi Hindistandan yüklərin Fars körfəzi, İran ərazisi, Azərbaycan və Gürcüstandan keçməklə Qara dəniz vasitəsilə Avropaya ötürülməsini nəzərdə tutur.
Son iki ildə Mərkəzi Asiya, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya və Ukraynanın tranzit infrastrukturundan istifadə etməklə, yüklərin Hind-Çindən Avropaya daşınmasını təmin edən trans-sərhəd nəqliyyat marşrutlarının formalaşdırılması prosesi nəzərəçarpacaq dərəcədə sürətlənib. «İpək Yolu» və «Şimal-Cənub» layihələrinin iştirakçısı olan dövlətlər gömrük-sərhəd prosedurlarının optimallaşdırılması barədə anlaşıblar. Həmçinin, bu dövlətlər tranzit yüklərin sürətli keçidi üçün mexanizmlər yaradıblar, tarifləri unifikasiya ediblər, həmçinin vahid «kəsə» tariflər qəbul ediblər.
Bu tədbirlər, həmçinin dəmir yolu və liman infrastrukturunun formalaşdırılması üzrə yeni irimiqyaslı işlər növbəti trans-regional multimodal yükdaşımaları üzrə logistik sxemlərin gerçəkləşdirilməsinə imkan yaradıb. Perspektivdə layihə iştirakçılarının nəqliyyat infrastrukturunun maksimal yüklənməsi nəzərə alınıb.
Keçən ilin avqust ayında Çindən Azərbaycana Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) ilə ilk konteyner qatarı «Nomand express» gəlib. Ötən müddət ərzində hər iki istiqamətdə bir neçə konteyner qatarı yola salınıb. Bu qatarlar təyinat nöqtəsinə 8-11 günə çatıb ki, bu, alternativ marşrutların keçid müddətindən 2,5 dəfə kiçikdir.
2016-cı ilin yanvar ayının ortalarında Azərbaycan, Qazaxıstan, Gürcüstan və Ukrayna arasında Çin, Orta Asiya bölgəsi - Qara dəniz bölgəsi, Ukrayna və Avropa marşrutu üzrə rəqabətqabiliyyətli güzəştli tariflərin təsdiq edilməsi ilə bağlı protokol imzalanıb. Keçən müddət ərzində Bakı, Tiflis, Aşqabad və layihə iştirakçısı olan digər şəhərlərdə TBNM-nin operator şirkətlərinin bir neçə görüşü olub. Görüşlərdə Qərb və Şərq arasında yük nəqlinin artırılması imkanları müzakirə edilib.
Bu baxımdan, TBNM-in əsas halqası olan və tranzit ötürmələrinin sadələşdirilməsinə, eləcə də sürətləndirilməsinə xüsusi səy göstərən Azərbaycanın xüsusi rolunu ayrıca qeyd etmək lazımdır. «Yeni Bakı» limanının və Ələt qəsəbəsi yaxınlığında xüsusi iqtisadi zonanın yaradılması, həmçinin Bakı - Tiflis - Qars (BTQ) dəmir yolunun tikintisinin başa çatdırılmasıyla Avropa ilə Asiyanı birləşdirən rahat, sürətli və yüksək rəqabətqabiliyyətli quru-dəniz yolunu formalaşdırmaq mümkün olub.
Gömrük və sərhəd prosedurlarının sadələşdirilməsi, rəqabətqabiliyyətli tranzit tariflərinin təsdiq edilməsi hesabına isə Azərbaycan bu ilin ilk yarısında Türkiyədən Xəzərin şərq sahilinə yüklərin ötürülməsini 6-7 dəfə artıra bilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Qazaxıstanın Şərq - Qərb dəhlizi çərçivəsində Trans-Xəzər yükdaşımalarının genişləndirilməsi üzrə təşəbbüsləri regionda və dünyada daha çox tərəfdar qazanır. Layihəyə yalnız Mərkəzi Asiya dövlətləri, Çin və Türkiyə deyil, həm də Ukrayna, Şimali Avropa və Baltikyanı ölkələri də böyük maraq göstərir. Sentyabrın 5-də Aşqabadda Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistan arasında bağlanan sazişdə Pekin və London arasında nəqliyyat dəhlizinin formalaşdırılmasının nəzərdə tutulması bu dayanıqlı trendin təsdiqidir.
«Asiya regionunda istehsal edilən məhsulların qərbə daşınması üçün tutumlu və sürətli nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafına dəstək vermək vacibdir. Türkiyə 2003-cü ildən başlayaraq avtomobil və dəmir yollarının, dəniz və hava nəqliyyatının inkişafı üzrə layihələr gerçəkləşdirir. O cümlədən, bu məqsədlə Yavuz Sultan Səlim körpüsü işə salınıb, üçüncü hava limanının tikintisi davam etdirilir, Bakı - Tiflis - Qars dəmir yolunun Türkiyə hissəsinin tikintisi başa çatdırılır. Bu layihələri gerçəkləşdirməklə, biz beynəlxalq nəqliyyat marşrutlarına qoşulmağa, bunun nəticəsi olaraq yeni İpək yolu marşrutunun inkişafı üzrə milli planı yerinə yetirməyə çalışırıq. Belə layihələrdən biri Londonu Pekinlə birləşdirən yeni marşrut olmalıdır, Aşqabad bəyannaməsini imzalamaqla biz bu məqsədə bir addım yaxınlaşdıq», - deyə sazişin imzalanması mərasimində iştirak etmiş Türkiyə nəqliyyat, gəmiçilik və kommunikasiyalar naziri Ahmet Arslan bildirib.
Aşqabad sazişi Azərbaycanda da bu cür yüksək qiymətləndirilib: Ölkənin profil qurumu praktiki olaraq Pekin - London nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində yükdaşımalarına başlandığını bəyan edir.
«Türkmənistan Prezidentinin sərəncamı ilə 20 min ton türkmən neft məhsulu tezliklə Azərbaycandan keçməklə Avropaya daşınacaq. Hazırda (hər iki istiqamətdə) Azərbaycan ərazisi ilə nəql edilən türkmən yüklərinin illik həcmi 2 mln. ton təşkil edir. Aşqabad sazişi bizim ölkənin ərazisi ilə yük tranzitini yetərincə artırmağa imkan verəcək», - deyə «Azərbaycan Dəmir Yolları» (ADY) QSC-nin sədri Cavid Qurbanov bəyan edib.
Çətin relyefi üzündən İran ərazisindən öz məhsullarını başqa ölkələrə göndərmək Türkmənistan üçün əlverişli deyil, buna görə də bu ölkə öz neftini və neft məhsullarını bizim ölkənin ərazisindən nəql etməkdə maraqlıdır. ADY başçısının sözlərinə görə, sonrakı mərhələdə Özbəkistan, Əfqanıstan və s. kimi ölkələrin də yüklərinin Azərbaycan ərazisindən nəqlinə cəlb edilməsi planlaşdırılır.
C. Qurbanov hesab edir ki, bu, İpək Yolu, o cümlədən Pekin - London xətti ilə tranzit yükdaşımalarının həcmini ildə 50 milyon tona qaldırmağa imkan verəcək və nəticədə, ölkə iqtisadiyyatı böyük dividendlər əldə edəcək. «Əgər biz illik yük tranzitini 50 milyon tona qaldıra bilsək və hər tondan $50-a yaxın əldə etsək, onda perspektivdə Azərbaycan hər il yükdaşımalardan $2,5 mlrd. əldə edə bilər", - deyə C. Qurbanov vurğulayıb və əlavə edib ki, dünya yük daşıyıcılarının diqqətini Azərbaycana cəlb etmək üçün illərlə səy göstərmək lazımdır.
İqtisadiyyat naziri Şahin Musayevin sözlərinə görə, Azərbaycanın tranzit potensialının inkişafı üzrə yeni layihələr ölkənin dayanıqlı inkişafı üçün önəmlidir. Bu layihələr həm də nəqliyyat dəhlizlərinin coğrafi istiqamətlərinin şaxələndirilməsinin vacibliyi baxımından da önəm daşıyır. Ölkəmizin regional nəqliyyat habına çevrilməsinə İran və Rusiya ilə birlikə gerçəkləşdirilən «Şimal - Cənub» nəqliyyat layihəsinin sürətləndirilməsi də dəstək verir.
Cari ilin əvvəlindən sərhəd şəhəri Astarada İranla Azərbaycanın polad magistrallarını birləşdirən körpünün tikintisi və relslərin düzülməsi üzrə işlərə başlanılıb. Keçən müddət ərzində Azərbaycanın, Rusiyanın və İranın profil qurumları bir sıra görüşlər keçirərək, Şimal - Cənub dəhlizinin genişləndirilməsini və inkişafını, həmçinin marşrutun inkişafının sürətləndirilməsi üzrə əlaqələndirmə komitəsinin yaradılmasını razılaşdırıblar. Daha bir ölkə - Finlandiya da bu layihəyə qoşulmağa hazır olduğunu bəyan edib.
«Cari ilin sonuna kimi İran sərhədinə qədər dəmir yolunun tikintisi başa çatdırılacaq və Astaraçay üzərində dəmir yolu körpüsü işə salınacaq. Gələcəkdə İranın dəmir yolu magistralları ilə birləşmə baş tutduqdan sonra, Fars körfəzi limanlarına çıxış da təmin ediləcək ki, bu da Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması baxımından önəmli addım olacaq», - deyə Ş. Mustafayev bildirib.
Təqdirəlayiqdir ki, Şimal - Cənub dəhlizinin infrastrukturunun sürətlənən tikinti prosesi daha bir beynəlxalq nəqliyyat marşrutunun - Cənub-Qərbin formalaşdırılması üçün bazaya çevrilir. Cənub -Qərb nəqliyyat dəhlizinin formalaşdırılması üzrə saziş 2016-cı ildə Bakıda Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Ukrayna arasında bağlanb. Dəhliz Hindistandan Avropaya yüklərin daşınma müddətini 2-3 dəfə qısaltmağa imkan verəcək.
Yeni dəhlizin çəkiliş xətti ilkin mərhələdə «Şimal-Cənub» layihəsinə oxşardır - o, başlanğıcını Hindistandan götürür, daha sonra Fars körfəzindən, İran və Azərbaycandan keçir. Ancaq Cənub - Qərb marşrutunun yükləri daha sonra Rusiyanın Baltik limanlarının yerinə Gürcüstandan keçməklə Ukrayna və başqa ölkələrin Qara dənizdəki limanlarına yönəldiləcək və oradan da Avropaya gedəcək.
Buna görə Azərbaycan «Cənub - Qərb» layihəsində də yüklərin cəlbi üzrə addımlar atır. Yerli «ADY Ekspress» MMC bu marşrut üzrə sınaq yük daşımalarına başlamaq niyyətindədir və yüngül neft distilyatı doldrulmuş 90 tonluq ilk iki sistern vaqonu yola salmağı planlışdırır. Qeyd edək ki, ilkin mərhələdə Cənub - Qərb marşrutu üzrə 10 min ton yük göndərilməsi düşünülür, amma gələcəkdə bu həcm bir neçə dəfə artırılacaq.
Bir sözlə, Azərbaycan ərazisindən keçən Cənub-Qərb marşrutunun perspektivləri yüksəkdir. Buna bu yaxınlarda İran və Türkiyədən gələn yükdaşıyıcılar üçün tətbiq edilmiş gömrük, vergi və tarif güzəştləri də imkan yaradır.

СО СКОРОСТЬЮ ЮГО-ЗАПАДНОГО ВЕТРА
Новый транспортный коридор позволит в 2-3 раза сократить время перевозки грузов из Индии в Европу через Азербайджан
Уже многие годы Азербайджан укрепляет позицию транзитного и логистического хаба для формируемых в Прикаспийском регионе железнодорожных и морских маршрутов. 2016-й же оказался знаковым годом для завершения строительства инфраструктуры транспортных коридоров ТРАСЕКА и Север - Юг - удалось добиться немалого прогресса в согласовании привлекательных тарифов и упрощении трансграничных процедур, обеспечивающих привлечение коммерческих транзитных грузов к этим маршрутам. Одновременно Азербайджан и его партнеры по региону формируют новые транспортные коридоры, одним из которых должен стать проект "Юг - Запад". Логистическая цепочка этого маршрута предполагает поставку грузов из Индии через Персидский залив, территории Ирана, Азербайджана, Грузии с перевалкой по Черному морю - в Европу.
В последние два года заметно ускорились процессы формирования трансграничных транспортных маршрутов, обеспечивающих перевалку грузов между Индокитаем и Европой с использованием транзитной инфраструктуры государств Центральной Азии, Азербайджана, Грузии, Турции, России и Украины. Государства - участники проектов "Шелковый путь" и "Север - Юг" договорились оптимизировать таможенно-пограничные процедуры, создали механизмы для ускоренного прохождения транзитных грузов, унифицировали тарифы, в том числе приняв единые "сквозные" тарифы. Эти меры, а также масштабные начинания по формированию железнодорожной и портовой инфраструктуры помогли активизировать реализацию новых логистических схем трансрегиональных мультимодальных грузоперевозок с перспективой максимальной загрузки транспортной инфраструктуры участников проектов.
В августе прошлого года из Китая в Азербайджан прибыл первый контейнерный поезд Nomand express по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ). За минувший период в обоих направлениях отправлено несколько контейнерных поездов, прибывших в пункт назначения за 8-11 дней, что в два с половиной раза меньше, нежели по альтернативным маршрутам. В середине января 2016 года Азербайджан, Казахстан, Грузия и Украина подписали протокол об утверждении конкурентоспособных льготных тарифов по маршруту Китай, Среднеазиатский регион - Черноморский бассейн, Украина и далее в Европу. За минувший период в Баку, Тбилиси, Ашгабате и других городах - участниках проекта состоялось несколько встреч компаний - операторов ТМТМ, согласовывавших логистику и возможности наращивания перевалки грузов между Западом и Востоком.
В данном контексте уместно подчеркнуть особую роль Азербайджана, являющегося ключевым звеном проекта ТМТМ и прилагающего максимум усилий для упрощения и ускорения транзитных перевозок. С созданием нового порта "Ени Бакы" и специальной экономической зоны в близлежащем поселке Алят, а также завершающимся строительством железнодорожной магистрали Баку - Тбилиси - Карс (БТК) удалось сформировать удобный, скоростной и высококонкурентный сухопутно-морской маршрут, соединяющий Европу с Азией. А благодаря упрощению пограничных и таможенных процедур, утверждению конкурентоспособных транзитных тарифов Азербайджан смог увеличить в первой половине текущего года объемы перевалки грузов из Турции на восточный берег Каспия в 6-7 раз.
Инициатива Азербайджана, Турции, Грузии и Казахстана по расширению транскаспийских грузоперевозок в рамках коридора Восток - Запад обретает все больше сторонников в регионе и мире. Неподдельный интерес к проекту проявляют не только государства Центральной Азии, Китай и Турция, но и Украина, страны Северной Европы и Балтии. Подтверждением данного устойчивого тренда служит подписанное в Ашгабате 5 сентября текущего года соглашение между Азербайджаном, Турцией и Туркменистаном, предусматривающее формирование транспортного коридора между Пекином и Лондоном. "Необходимо способствовать развитию емких и скоростных транспортных коридоров для вывоза производимой в Азиатском регионе продукции на Запад. Турция с 2003 года реализует проекты развития автомобильных и железных дорог, морского и воздушного транспорта, в частности, с этой целью введен в строй мост Явуза Султана Селима, продолжается строительство третьего аэропорта, близятся к завершению работы на турецком сегменте железной дороги Баку - Тбилиси - Карс. Реализацией этих проектов мы стремимся интегрироваться с международными транспортными маршрутами и, как следствие, выполнить национальный план развития маршрута нового Шелкового пути. Одним из таких проектов должен стать новый маршрут, соединяющий Лондон с Пекином, и с подписанием Ашгабатской декларации мы на шаг приблизились к этой цели", - заявил участник церемонии подписания соглашения, министр транспорта, судоходства и коммуникаций Турции Ахмет Арслан. Столь же высоко Ашгабатское соглашение оценено и в Азербайджане: профильные ведомства страны констатируют практическое начало грузоперевозок в рамках транспортного коридора Пекин - Лондон. "По поручению президента Туркменистана 20 тыс. тонн туркменских нефтепродуктов вскоре будут поставлены через Азербайджан в Европу. В настоящее время объем перевалки туркменских грузов через территорию Азербайджана (в обоих направлениях) составляет порядка 2 млн. тонн в год. Ашгабатское соглашение позволит значительно увеличить транзит грузов по территории нашей страны", - заявил председатель ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (ADY) Джавид Гурбанов. Отправлять свою продукцию на зарубежные рынки через Иран Туркменистану невыгодно из-за сложного рельефа этой страны, поэтому они заинтересованы в поставках нефти и нефтепродуктов через территорию нашей страны. По словам главы ADY, на последующих этапах планируется привлечь к перевозке грузов через территорию Азербайджана такие государства, как Узбекистан, Афганистан и др. А это, полагает Дж.Гурбанов, позволит довести объем транзитных грузоперевозок по Шелковому пути, в частности по линии Пекин - Лондон, до 50 млн. тонн в год, обеспечив немалые дивиденды экономике страны. "Если мы сумеем выйти на уровень ежегодного транзита грузов в объеме 50 млн. тонн и заработаем около $50 с каждой тонны, в перспективе Азербайджан сможет ежегодно получать за грузоперевозки порядка $2,5 млрд.", - подчеркнул Дж.Гурбанов, добавив, что нужны годы усилий, чтобы привлечь внимание грузоперевозчиков мира к Азербайджану.
По мнению министра экономики Азербайджана Шахина Мустафаева, новые проекты по развитию транзитного потенциала Азербайджана важны для обеспечения устойчивого развития страны и с точки зрения необходимости диверсификации географических векторов транспортных коридоров. Превращению нашей страны в региональный транспортный хаб способствует также и ускорившаяся реализация совместного с Ираном и Россией транспортного проекта "Север - Юг". С начала текущего года стартовали работы по прокладке рельсов и строительству моста, соединяющего стальные магистрали Ирана и Азербайджана в пограничной Астаре. За минувший период профильные ведомства Азербайджана, России и Ирана провели ряд встреч, согласовав расширение и развитие коридора Север - Юг, а также создание координационного комитета для ускорения развития маршрута. Готовность присоединиться к этому проекту выказывает еще одно государство - Финляндия. "До конца этого года завершится строительство железной дороги до границы с Ираном и будет возведен железнодорожный мост через реку Астарачай. А в дальнейшем, после стыковки с иранским участком стальных магистралей," будет обеспечен выход к портам Персидского залива, что станет значимым шагом для наращивания транзитного потенциала Азербайджана", - сказал Ш.Мустафаев.
Примечательно, что ускорившийся процесс строительства инфраструктуры коридора Север - Юг послужит базой для формирования еще одного международного транспортного маршрута - Юг - Запад. Соглашение по созданию транспортного коридора Юг - Запад было подписано в 2016 году в Баку между Азербайджаном, Грузией, Ираном и Украиной. Коридор позволит в 2-3 раза сократить время перевозки грузов из Индии в Европу. География нового коридора на начальном этапе схожа с проектом "Север - Юг" - он берет начало в Индии и далее следует через Персидский залив, Иран и Азербайджан. Однако затем грузы маршрута Юг - Запад вместо балтийских портов России будут направлены через Грузию в украинские или другие порты Черного моря и далее в Европу.
Наряду с этим Азербайджан также предпринимает шаги для привлечения грузов к проекту "Юг - Запад". Местная компания ООО ADY Ekspress намерена начать тестовые грузоперевозки по данному маршруту и планирует отправить первые две цистерны с 90 тоннами легкого нефтяного дистиллята. Отметим, что на первом этапе по маршруту Юг - Запад намечена транспортировка 10 тыс. тонн грузов, но в будущем этот объем увеличится в несколько раз.
Словом, перспективность проходящего по территории Азербайджана маршрута Юг - Запад высока, чему способствуют и введенные недавно таможенные, налоговые и тарифные преференции для перевозчиков из Ирана и Турции.