CƏNUB-QƏRB KÜLƏYİNİN SÜRƏTİ İLƏ
Azərbaycandan keçən yeni nəqliyyat dəhlizi Hindistandan yüklərin Avropaya daşınma müddətini 2-3 dəfə azaldacaq
Artıq xeyli müddətdir ki, Azərbaycan Xəzəryanı regionda formalaşan dəmir yolu və dəniz marşrutları üçün logistik hab kimi mövqelərini möhkəmləndirir. 2016-cı il TRASEKA və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üçün infrastruktur tikintisinin başa çatdırılması üzrə önəmli olub - cəlbedici tariflərin razılaşdırılmasında və bu marşrutlara ticari tranzit yüklərin cəlb edilməsini təmin edən trans-sərhəd prosedurların sadələşdirilməsində böyük proqres əldə edilib. Eyni zamanda, Azərbaycan və onun region üzrə tərəfdaşları yeni nəqliyyat marşrutları yaradırlar ki, bunlardan biri də Cənub - Qərb layihəsi olmalıdır. Bu marşrutun logistik şəbəkəsi Hindistandan yüklərin Fars körfəzi, İran ərazisi, Azərbaycan və Gürcüstandan keçməklə Qara dəniz vasitəsilə Avropaya ötürülməsini nəzərdə tutur.
Son iki ildə Mərkəzi Asiya, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya və Ukraynanın tranzit infrastrukturundan istifadə etməklə, yüklərin Hind-Çindən Avropaya daşınmasını təmin edən trans-sərhəd nəqliyyat marşrutlarının formalaşdırılması prosesi nəzərəçarpacaq dərəcədə sürətlənib. «İpək Yolu» və «Şimal-Cənub» layihələrinin iştirakçısı olan dövlətlər gömrük-sərhəd prosedurlarının optimallaşdırılması barədə anlaşıblar. Həmçinin, bu dövlətlər tranzit yüklərin sürətli keçidi üçün mexanizmlər yaradıblar, tarifləri unifikasiya ediblər, həmçinin vahid «kəsə» tariflər qəbul ediblər.
Bu tədbirlər, həmçinin dəmir yolu və liman infrastrukturunun formalaşdırılması üzrə yeni irimiqyaslı işlər növbəti trans-regional multimodal yükdaşımaları üzrə logistik sxemlərin gerçəkləşdirilməsinə imkan yaradıb. Perspektivdə layihə iştirakçılarının nəqliyyat infrastrukturunun maksimal yüklənməsi nəzərə alınıb.
Keçən ilin avqust ayında Çindən Azərbaycana Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) ilə ilk konteyner qatarı «Nomand express» gəlib. Ötən müddət ərzində hər iki istiqamətdə bir neçə konteyner qatarı yola salınıb. Bu qatarlar təyinat nöqtəsinə 8-11 günə çatıb ki, bu, alternativ marşrutların keçid müddətindən 2,5 dəfə kiçikdir.
2016-cı ilin yanvar ayının ortalarında Azərbaycan, Qazaxıstan, Gürcüstan və Ukrayna arasında Çin, Orta Asiya bölgəsi - Qara dəniz bölgəsi, Ukrayna və Avropa marşrutu üzrə rəqabətqabiliyyətli güzəştli tariflərin təsdiq edilməsi ilə bağlı protokol imzalanıb. Keçən müddət ərzində Bakı, Tiflis, Aşqabad və layihə iştirakçısı olan digər şəhərlərdə TBNM-nin operator şirkətlərinin bir neçə görüşü olub. Görüşlərdə Qərb və Şərq arasında yük nəqlinin artırılması imkanları müzakirə edilib.
Bu baxımdan, TBNM-in əsas halqası olan və tranzit ötürmələrinin sadələşdirilməsinə, eləcə də sürətləndirilməsinə xüsusi səy göstərən Azərbaycanın xüsusi rolunu ayrıca qeyd etmək lazımdır. «Yeni Bakı» limanının və Ələt qəsəbəsi yaxınlığında xüsusi iqtisadi zonanın yaradılması, həmçinin Bakı - Tiflis - Qars (BTQ) dəmir yolunun tikintisinin başa çatdırılmasıyla Avropa ilə Asiyanı birləşdirən rahat, sürətli və yüksək rəqabətqabiliyyətli quru-dəniz yolunu formalaşdırmaq mümkün olub.
Gömrük və sərhəd prosedurlarının sadələşdirilməsi, rəqabətqabiliyyətli tranzit tariflərinin təsdiq edilməsi hesabına isə Azərbaycan bu ilin ilk yarısında Türkiyədən Xəzərin şərq sahilinə yüklərin ötürülməsini 6-7 dəfə artıra bilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Qazaxıstanın Şərq - Qərb dəhlizi çərçivəsində Trans-Xəzər yükdaşımalarının genişləndirilməsi üzrə təşəbbüsləri regionda və dünyada daha çox tərəfdar qazanır. Layihəyə yalnız Mərkəzi Asiya dövlətləri, Çin və Türkiyə deyil, həm də Ukrayna, Şimali Avropa və Baltikyanı ölkələri də böyük maraq göstərir. Sentyabrın 5-də Aşqabadda Azərbaycan, Türkiyə və Türkmənistan arasında bağlanan sazişdə Pekin və London arasında nəqliyyat dəhlizinin formalaşdırılmasının nəzərdə tutulması bu dayanıqlı trendin təsdiqidir.
«Asiya regionunda istehsal edilən məhsulların qərbə daşınması üçün tutumlu və sürətli nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafına dəstək vermək vacibdir. Türkiyə 2003-cü ildən başlayaraq avtomobil və dəmir yollarının, dəniz və hava nəqliyyatının inkişafı üzrə layihələr gerçəkləşdirir. O cümlədən, bu məqsədlə Yavuz Sultan Səlim körpüsü işə salınıb, üçüncü hava limanının tikintisi davam etdirilir, Bakı - Tiflis - Qars dəmir yolunun Türkiyə hissəsinin tikintisi başa çatdırılır. Bu layihələri gerçəkləşdirməklə, biz beynəlxalq nəqliyyat marşrutlarına qoşulmağa, bunun nəticəsi olaraq yeni İpək yolu marşrutunun inkişafı üzrə milli planı yerinə yetirməyə çalışırıq. Belə layihələrdən biri Londonu Pekinlə birləşdirən yeni marşrut olmalıdır, Aşqabad bəyannaməsini imzalamaqla biz bu məqsədə bir addım yaxınlaşdıq», - deyə sazişin imzalanması mərasimində iştirak etmiş Türkiyə nəqliyyat, gəmiçilik və kommunikasiyalar naziri Ahmet Arslan bildirib.
Aşqabad sazişi Azərbaycanda da bu cür yüksək qiymətləndirilib: Ölkənin profil qurumu praktiki olaraq Pekin - London nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində yükdaşımalarına başlandığını bəyan edir.
«Türkmənistan Prezidentinin sərəncamı ilə 20 min ton türkmən neft məhsulu tezliklə Azərbaycandan keçməklə Avropaya daşınacaq. Hazırda (hər iki istiqamətdə) Azərbaycan ərazisi ilə nəql edilən türkmən yüklərinin illik həcmi 2 mln. ton təşkil edir. Aşqabad sazişi bizim ölkənin ərazisi ilə yük tranzitini yetərincə artırmağa imkan verəcək», - deyə «Azərbaycan Dəmir Yolları» (ADY) QSC-nin sədri Cavid Qurbanov bəyan edib.
Çətin relyefi üzündən İran ərazisindən öz məhsullarını başqa ölkələrə göndərmək Türkmənistan üçün əlverişli deyil, buna görə də bu ölkə öz neftini və neft məhsullarını bizim ölkənin ərazisindən nəql etməkdə maraqlıdır. ADY başçısının sözlərinə görə, sonrakı mərhələdə Özbəkistan, Əfqanıstan və s. kimi ölkələrin də yüklərinin Azərbaycan ərazisindən nəqlinə cəlb edilməsi planlaşdırılır.
C. Qurbanov hesab edir ki, bu, İpək Yolu, o cümlədən Pekin - London xətti ilə tranzit yükdaşımalarının həcmini ildə 50 milyon tona qaldırmağa imkan verəcək və nəticədə, ölkə iqtisadiyyatı böyük dividendlər əldə edəcək. «Əgər biz illik yük tranzitini 50 milyon tona qaldıra bilsək və hər tondan $50-a yaxın əldə etsək, onda perspektivdə Azərbaycan hər il yükdaşımalardan $2,5 mlrd. əldə edə bilər", - deyə C. Qurbanov vurğulayıb və əlavə edib ki, dünya yük daşıyıcılarının diqqətini Azərbaycana cəlb etmək üçün illərlə səy göstərmək lazımdır.
İqtisadiyyat naziri Şahin Musayevin sözlərinə görə, Azərbaycanın tranzit potensialının inkişafı üzrə yeni layihələr ölkənin dayanıqlı inkişafı üçün önəmlidir. Bu layihələr həm də nəqliyyat dəhlizlərinin coğrafi istiqamətlərinin şaxələndirilməsinin vacibliyi baxımından da önəm daşıyır. Ölkəmizin regional nəqliyyat habına çevrilməsinə İran və Rusiya ilə birlikə gerçəkləşdirilən «Şimal - Cənub» nəqliyyat layihəsinin sürətləndirilməsi də dəstək verir.
Cari ilin əvvəlindən sərhəd şəhəri Astarada İranla Azərbaycanın polad magistrallarını birləşdirən körpünün tikintisi və relslərin düzülməsi üzrə işlərə başlanılıb. Keçən müddət ərzində Azərbaycanın, Rusiyanın və İranın profil qurumları bir sıra görüşlər keçirərək, Şimal - Cənub dəhlizinin genişləndirilməsini və inkişafını, həmçinin marşrutun inkişafının sürətləndirilməsi üzrə əlaqələndirmə komitəsinin yaradılmasını razılaşdırıblar. Daha bir ölkə - Finlandiya da bu layihəyə qoşulmağa hazır olduğunu bəyan edib.
«Cari ilin sonuna kimi İran sərhədinə qədər dəmir yolunun tikintisi başa çatdırılacaq və Astaraçay üzərində dəmir yolu körpüsü işə salınacaq. Gələcəkdə İranın dəmir yolu magistralları ilə birləşmə baş tutduqdan sonra, Fars körfəzi limanlarına çıxış da təmin ediləcək ki, bu da Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması baxımından önəmli addım olacaq», - deyə Ş. Mustafayev bildirib.
Təqdirəlayiqdir ki, Şimal - Cənub dəhlizinin infrastrukturunun sürətlənən tikinti prosesi daha bir beynəlxalq nəqliyyat marşrutunun - Cənub-Qərbin formalaşdırılması üçün bazaya çevrilir. Cənub -Qərb nəqliyyat dəhlizinin formalaşdırılması üzrə saziş 2016-cı ildə Bakıda Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Ukrayna arasında bağlanb. Dəhliz Hindistandan Avropaya yüklərin daşınma müddətini 2-3 dəfə qısaltmağa imkan verəcək.
Yeni dəhlizin çəkiliş xətti ilkin mərhələdə «Şimal-Cənub» layihəsinə oxşardır - o, başlanğıcını Hindistandan götürür, daha sonra Fars körfəzindən, İran və Azərbaycandan keçir. Ancaq Cənub - Qərb marşrutunun yükləri daha sonra Rusiyanın Baltik limanlarının yerinə Gürcüstandan keçməklə Ukrayna və başqa ölkələrin Qara dənizdəki limanlarına yönəldiləcək və oradan da Avropaya gedəcək.
Buna görə Azərbaycan «Cənub - Qərb» layihəsində də yüklərin cəlbi üzrə addımlar atır. Yerli «ADY Ekspress» MMC bu marşrut üzrə sınaq yük daşımalarına başlamaq niyyətindədir və yüngül neft distilyatı doldrulmuş 90 tonluq ilk iki sistern vaqonu yola salmağı planlışdırır. Qeyd edək ki, ilkin mərhələdə Cənub - Qərb marşrutu üzrə 10 min ton yük göndərilməsi düşünülür, amma gələcəkdə bu həcm bir neçə dəfə artırılacaq.
Bir sözlə, Azərbaycan ərazisindən keçən Cənub-Qərb marşrutunun perspektivləri yüksəkdir. Buna bu yaxınlarda İran və Türkiyədən gələn yükdaşıyıcılar üçün tətbiq edilmiş gömrük, vergi və tarif güzəştləri də imkan yaradır.

AT SPEED OF SOUTHWEST WINDS
The new transport corridor to reduce cargo delivery period from India to Europe via Azerbaijan by 2-3 times
For many years, Azerbaijan has strengthened its role as a transit and logistics hub for rail and sea routes in the Caspian region. This year was a milestone in terms of completion of infrastructure construction for TRACECA and North-South transport corridors. It was possible to achieve significant progress in establishing attractive tariffs and simplifying cross-border procedures to ensure transit of commercial goods through these routes. At the same time, Azerbaijan and its regional partners are trying to open new transport corridors, one of which should be the South-West project. The supply chain of this route assumes delivery of goods from India through the Persian Gulf, Iran, Azerbaijan, Georgia, and the Black Sea to Europe.
The development of cross-border transport routes, providing for the transshipment of cargo between Indochina and Europe through the transit infrastructure available in Central Asia, Azerbaijan, Georgia, Turkey, Russia and Ukraine, has significantly accelerated in the past two years. The states participating in Silk Road and North-South projects have agreed to streamline customs and border procedures, to establish mechanisms for rapid passage of goods in transit, to unify tariffs, including the adoption of common through rates. These measures, as well as large-scale initiatives on the establishment of railway and port infrastructure have helped to strengthen the implementation of new logistic schemes for trans-regional multimodal cargo transportation with a long-term vision of maximizing the loading of transport infrastructure projects of participant states.
The first container train Nomand Express passing through the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR) arrived to Azerbaijan from China in August 2015. Over the past period, several container trains moving in both directions have arrived to destination points in 8-11 days, which is two and a half times less than the period required on alternative routes. In mid-January 2016, Azerbaijan, Kazakhstan, Georgia, and Ukraine signed a protocol on the approval of competitive tariffs on the route China, Central Asia, Black Sea, Ukraine and further to Europe. Over the past period, participants of the project have held several meetings with TCITR operators in Baku, Tbilisi, Ashgabat and other cities to coordinate logistics and the possibility of increasing transshipment between the West and the East.
In this context, Azerbaijan plays a special role being the key element of TCITR, and makes every effort to simplify and accelerate the transit. With the construction of the new port Yeni Baki and a special economic zone in the nearby Alat settlement, as well as the completion of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway, it is now possible to establish a convenient, fast and highly competitive land-sea route connecting Europe with Asia. Thanks to the simplification of border and customs procedures, approval of competitive transit tariffs, Azerbaijan was able to increase 6-7 times the volume of transshipment from Turkey to the eastern shore of the Caspian Sea during the first half of 2016.
The common initiative of Azerbaijan, Turkey, Georgia and Kazakhstan to expand the trans-Caspian transportation through the East-West corridor has an increasing number of supporters throughout the region and the world. Not only the Central Asian states, China and Turkey but also Ukraine, the Nordic and Baltic countries show a genuine interest in the project. The agreement signed in Ashgabat on September 5, 2016 between Azerbaijan, Turkey and Turkmenistan further confirms the sustainability of this trend, providing for the establishment of a transport corridor between Beijing and London. “We need to promote the development of high-capacity and high-speed transport corridors for the export of products manufactured in the Asian region to the West. Since 2003, Turkey has been implementing projects for the construction of roads, railways, and sea and air transport routes. In particular, the Yavuz Sultan Selim Bridge has been recently commissioned for this purpose. The construction of the third airport (in Istanbul) is ongoing. The construction works on the Turkish segment of Baku-Tbilisi-Kars is nearing completion. The implementation of these projects will help us to integrate with the international transport routes and to implement the national development plan regarding the Silk Road. One of such projects should be the new route connecting London with Beijing. We are one step closer to this goal after the signing of the Ashgabat Declaration”, said Ahmet Arslan, the Turkish Minister of Transport, Shipping and Communications at the signing ceremony. The signing of the Ashgabat Agreement was also highly appreciated in Azerbaijan: the relevant authorities ascertain the practical start of cargo shipment along the Beijing-London transport corridor. “Upon instruction of the President of Turkmenistan, 20 thousand tons of Turkmen oil products will soon be delivered via Azerbaijan to Europe. Currently, the volume of Turkmen goods going through the territory of Azerbaijan (in both directions) reaches about 2 million tons per year. The Ashgabat Agreement will significantly increase the transit volumes passing through the territory of Azerbaijan”, said Javid Gurbanov, Chairman of CJSC Azerbaijani Railways (ADY).
Turkmenistan is not interested in shipping through Iran due to complex topography of the country. Therefore, they prefer the supply of oil and petroleum products through the territory of our country. According to the head of ADY, in subsequent phases, it is planned that Uzbekistan, Afghanistan and other countries also join the transport of goods through the territory of Azerbaijan. Mr. Gurbanov believes that this will increase the volumes of transit cargo along the Silk Road and, in particular, along the Beijing-London route up to 50 million tons per year, providing for considerable dividends for the national economy. “If we can reach this level, we will earn about $50 per ton of transited goods. In the future, the annual income of Azerbaijan from transportation of goods will reach to about $2.5 billion”, says Gurbanov, adding that we need years of efforts to attract the attention of international carriers to Azerbaijan.
According to Shahin Mustafayev, Minister of Economy of Azerbaijan, new projects for the development of transit potential of Azerbaijan are important for the sustainable development of the country and diversification of geographic vectors of transport corridors. The implementation of the joint Iranian-Russian transport project North-South helps the transformation of our country into a regional transport hub. As part of this project, the laying of rails and the construction of a bridge connecting Iran with Azerbaijan at the border city of Astara commenced at the beginning of this year. Over the past period, relevant officials of Azerbaijan, Russia and Iran have held a series of meetings and agreed on the expansion and development of the North-South corridor, as well as the establishment of a coordinating committee to accelerate the development of the route. Finland has also expressed readiness to join this project. “By the end of this year, the construction of the railway up to the border with Iran and the bridge over the Astarachai River will be completed. In the future, when we connect with the Iranian section of railway route, we will have an access to the ports of the Persian Gulf, which would be a significant step to increase the transit potential of Azerbaijan”, said Mr. Mustafayev.
It is noteworthy that the accelerated process of construction of the infrastructure corridor North-South will serve as a basis for building yet another international transport route, South-West. The respective agreement was already signed in 2016 in Baku between Azerbaijan, Georgia, Iran and Ukraine. The corridor will allow reducing the delivery period for cargo transportation from India to Europe by 2-3 times. The location of the new corridor at the initial stage of the project is similar to the North-South: it originates in India and passes through the Persian Gulf, Iran and Azerbaijan. Then, the cargo will be routed through Georgia to the Ukrainian or other ports of the Black Sea and further to Europe bypassing the Baltic ports of Russia.
Azerbaijan is also trying to attract cargo carriers to South-West. The local company ADY Ekspress intends to start testing the route by shipping the first two tanks with 90 tons of light petroleum distillate. It is scheduled to transport 10 thousand tons of cargo at the first stage of the South-West project, but in the future, this volume will increase by several times.
In short, it is very likely that the South-West route will pass through the territory of Azerbaijan thanks to recently introduced customs and tax tariff preferences for carriers from Iran and Turkey.