ARDNF vəsaitlərinin bir hissəsinin yerli biznesə ayrılması yerli istehsalın maliyyələşdirilməsi məsələsini həll edə bilər
Dünya bazarında neft qiymətlərinin kəskin düşməsi neft ixracatçısı olan bir çox ölkələri büdcə kəsrini ödəmək üçün öz valyuta ehtiyatlarından istifadə etməyə məcbur edib. Hazırda dünya üzrə valyuta ehtiyatlarını ən israfçı şəkildə xərcləmiş ölkə kimi dünyanın aparıcı neft hasilatçısı Səudiyyə Ərəbistanı Krallığını saymaq olar. Səudiyyənin valyuta ehtiyatları 2014-cü ilin üçüncü rübündə $745 mlrd.-a bərabər idi, amma 2015-ci ilin sonuna $616 mlrd.-a qədər azalıb.
Bu ilin əvvəli də neft istehsal edən ölkələr üçün elə də ümidverici olmayıb, yalnız indi-indi neftin qiymətinin barrel üzrə $50 ətrafında sabitləşə biləcəyi barədə müəyyən gümanlar yaranır. Təəəccüblü deyil ki, Səudiyyə Ərəbistanında dövlət qulluqçularına büdcə ödənişlərinin yetərincə azalmasına və ölkədə tikinti fəallığının gözəçarpacaq səviyyədə aşağı düşməsinə baxmayaraq, bu ilin səkkiz ayında da Səudiyyənin valyuta ehtiyatları daha $54 mlrd. düşərək $562 mlrd.-a bərabər olub.
Səudiyyə Ərəbistanı kimi, Azərbaycanın da əsas ixracatında neft və neft məhsulları başlıca yer tutur. Əlbəttə, Bakı neftinin hasilat və ixrac səviyyəsi ərəb nefti ilə müqayisə edilə bilməz, amma bununla belə neft qiymətlərinin düşməsi ölkənin maliyyə sisteminə ciddi təsir göstərib. 2014-cü ilin üçüncü rübü ilə müqayisədə, 2015-ci ildə Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları $13,8 mlrd. azalaraq $38,59 mlrd. olub. Bunun $5 mlrd.-ı Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB), $33,59 mlrd.-ı isə Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) payına düşüb.
Amma 2016-cı ildə vəziyyət nəzərəçarpacaq dərəcədə dəyişib. Bu ilin üç rübünün nəticələrinə görə, ölkənin valyuta ehtiyatları ilin əvvəlinə baxanda $1,364 mlrd. artaraq $39,95 mlrd.-a çatıb. Valyuta ehtiyatlarının artımı ARDNF vəsaitlərinin hesabına baş verib. Bu ehtiyatlar ilin əvvəlindən $2,248 mlrd. artıb, halbuki, həmin müddət ərzində AMB-nin ehtiyatları $884 mln. azalaraq $4,132 mlrd. olub.
Amma bununla belə, ölkənin maliyyə sisteminin sabitləşdiyini iddia etmək hələ tezdir. Bank sektorunda vəziyyət gərgin olaraq qalmaqdadır: oktyabrın 26-na kimi yalnız müflis elan edilmiş 10 kommersiya bankının əmanətçilərinə Azərbaycan Əmanətlərin Sığortası Fondu (ADIF) tərəfindən 612,6 mln. manat ödənilib. Unutmaq lazım deyil ki, hətta ölkənin ən iri bankına - Azərbaycan Beynəlxalq Bankına (ABB) dövlət tərəfindən yardım edilir.
Əlbəttə, yerdə qalan 30-a yaxın bankdakı vəziyyət də hələ əhalidə ciddi etibar oyatmır. Amma effektiv bank sistemi olmadan sabit iqtisadi artım məsələsini həll etmək mümkün deyil. Yəni kənd təsərrüfatı bitkiləri üçün əkinlərin genişləndirilməsi, yüngül sənayedə və emal sənayesində yeni güclərin yaradılması üzrə iri layihələrin həyata keçirilməsindən ötrü kommersiya layihələrini maliyyələşdirməyə hazır olan sistem banklarına ehtiyac var.
Hazırda ARDNF illik 4% dərəcəsi ilə ABB-də birillik müddətinə $1 mlrd. vəsait yerləşdirib. Fondun nizamnaməsinə görə, yerli bazarda toplam aktivlərin 5%-ə qədərini yerləşdirmək mümkündür. Uyğun olaraq ARDNF hökumət tərəfindən seçilmiş sistem banklarında daha $790 mln. yerləşdirə bilər. Bu isə öz növbəsində, sahibkarlar üçün real iqtisadiyyatda iri layihələr həyata keçirmək üçün xəttin açılmasına imkan yaradar. ARDNF vəsaitlərinin aparıcı banklarda yerləşdirilməsi ölkənin maliyyə sistemində vəziyyəti sabitləşdirməklə yanaşı, iqtisadiyyatın neftdən kənar bölmələrinin inkişafına da təkan verə bilər. Düzdür, bunu da qeyd etmək lazımdır ki, üç rüb ərzində ARDNF dövlət büdcəsinə 7,615 mlrd. manata bərabər illik proqnozun cəmi 3,26 mlrd. manatını, yəni 43%-ni köçürüb.
Beləliklə, əgər büdcə nəzərdə tutulan bütün məbləği tələb edərsə, ARDNF aktivlərinin artımı müəyyən qədər azalacaq. 30 sentyabr 2016-cı il tarixinə ARDNF-nin aktvləri $35,8 mlrd. təşkil edib ki, bunun $1,9 mlrd.-ı Azərbaycan manatı ilə, qalanları isə başqa valyutalarla yerləşdirilib. ARDNF başçısı Şahmar Mövsümovun sözlərinə görə, fondun rezervlərində manat ona görə yaranıb ki, büdcəyə, hələlik, fondun vəsaitləri lazım deyil. Ancaq Şahmar Mövsümov bildirib ki, ilin sonuna fondun aktivləri $34 mlrd. səviyyəsində olacaq. Bu isə o deməkdir ki, ARDNF hələ də dövlət xəzinəsindən sifarişlər gözləyir.
İstənilən halda, milli valyutanın sabitləşdirilməsi üçün, ilk növbədə, neftdənkənar sahələrdə daha çox əmtəə məhsulu istehsal etmək gərəkdir. Əgər iri xarici sərmayə yatırımları ilə yanaşı, ARDNF vəsaitləri daxili kreditləşdirmə üçün də istifadə edələrsə, ölkənin maliyyə sistemində fondun rolu yetərincə arta bilər.
Bu ilin üç rübünün yekununa görə, ARDNF-nin sərmayə çantası $33,95 mlrd. təşkil edir. Bunun 79,3%-i qiymətli kağızlara və istiqrazlara, 5,3% -i əmlaka, 11,6% -i səhmlərə və 3,8% -i qızıla yatırılıb. ARDNF-in aktivlərinin coğrafiyası aşağıdakı kimidir: 41,6% - Avropa ölkələri, 27,3% - Asiya - Sakit okean regionu, 24,1% - Şimali Amerika, 3,9% - Avstraliya və Yeni Zelandiya, 0,4% - Yaxın Şərq, 0,1% - Cənubi Amerika, 2,6% - beynəlxalq maliyyə təşkilatları.
Şübhəsiz, maliyyə alətlərindən istifadə və sərmayələrin yerləşdirmə coğrafiyası ilk növbədə fondun vəsaitlərinin gələcək nəsillər üçün qorunmasının təmini üzrə böyük işlər görüldüyünü göstərir. Amma bu qurum və yerləşdirmələr neftin qiymətinin yüksək olduğu şəraitdə daha aktual idi. Onda ARDNF neftdən gələn iri maliyyə daxilolmalarının götürülərək fondda yığılması yolu ilə milli iqtisadiyyatı «qızdırma»dan, yəni vəsait artıqlığından xilas etmək rolunu  oynayırdı.
Ancaq indi iqtisadiyyatda vəziyyət fərqlidir, indi ARDNF-in iqtisadiyyatın dirçəldilməsi üzrə maliyyə mərkəzinə çevrilməsi daha əlverişlidir. Məsələn, ABB kimi yerli banklara iri depozit yatırımları etməklə ARDNF yerli istehsalın inkişafı üçün nəzərdə tutulan kommersiya layihələrinin maliyyələşdirilməsi məsələsinin həllini yetərincə asanlaşdıra bilər.

ИНСТРУМЕНТ СТАБИЛИЗАЦИИ
Выделение части средств ГНФАР на отечественный бизнес может решить вопрос с финансированием местного производства
Резкое падение цен на нефть на мировых рынках вынудило многие страны - экспортеры нефти использовать свои валютные резервы для погашения бюджетного дефицита.
На сегодня самым крупным транжирой валютных запасов можно считать ведущего производителя нефти в мире - Королевство Саудовская Аравия. Отметим, что валютные резервы саудитов в третьем квартале 2014 года оценивались в $745 млрд., но к концу 2015 года они сократились до $616 млрд.
Начало текущего года было еще менее обнадеживающим для стран - производителей нефти, и лишь сейчас появился хоть какой-то просвет, что цена на нефть может "зацепиться" на уровне $50 за баррель. И неудивительно, что, несмотря на заметное сокращение бюджетных расходов на выплаты государственным служащим в Саудовской Аравии и заметное снижение строительного размаха в стране, по итогам 8 месяцев валютные резервы саудитов упали еще на $54 млрд., снизившись до $562 млрд.
Основными экспортными продуктами Азербайджана, как и Саудовской Аравии, остаются нефть и нефтепродукты. Конечно, масштабы добычи и экспорта бакинской нефти несоизмеримы с поставками арабской, тем не менее падение цен на нефть сказалось на финансовой системе страны. Стратегические валютные резервы Азербайджана в сравнении с третьим кварталом 2014 года к 2015 году сократились на $13,8 млрд., снизившись до $38,59 млрд., из которых на долю Центрального банка Азербайджана пришлось $5 млрд., а ГНФАР - $33,59 млрд.
Но уже в 2016 году ситуация заметно изменилась. По итогам трех кварталов этого года валютные резервы страны, в сравнении с началом текущего года, выросли на $1,364 млрд. - до $39,95 млрд. Роста валютных резервов удалось достигнуть за счет средств SOFAZ, которые увеличились с начала года на $2,248 млрд., в то время как резервы Центробанка снизились на $884 млн., сократившись до $4,132 млрд.
Впрочем, не стоит раньше времени считать, что финансовая система в стране стабилизировалась. Напряженная ситуация продолжает наблюдаться в банковском секторе: только вкладчикам 10 коммерческих банков страны, объявленных банкротами, со стороны Азербайджанского фонда страхования вкладов (ADIF) на 26 октября было выплачено 612,6 млн. манатов. Не стоит забывать, что даже самому крупному банку страны - Международному банку Азербайджана (МБА) - государством оказывается помощь. Понятно, что ситуация в оставшихся еще трех десятках банков пока не внушает населению серьезного доверия. Но без эффективной банковской системы невозможно решить вопрос стабильного экономического роста. То есть для реализации крупных проектов по расширению площадей сельскохозяйственных культур, созданию новых мощностей в легкой и перерабатывающей промышленности необходимы системные банки, которые будут готовы профинансировать коммерческие проекты.
В настоящее время SOFAZ разместил в МБА $1 млрд. сроком на один год при ставке 4% годовых. В соответствии с положением фонда на внутреннем рынке можно разместить до 5% от его общих активов. Соответственно, порядка еще $790 млн. SOFAZ может разместить на счетах системных банков, выбранных правительством, которые в свою очередь могут открыть для предпринимателей линии на крупные проекты в реальной экономике.
Принятие решения по размещению средств SOFAZ в ведущих банках может не только стабилизировать ситуацию в финансовой системе страны, но и дать толчок развитию отраслей ненефтяного сектора экономики.
Правда, следует отметить, что по итогам трех кварталов SOFAZ осуществил трансферы в бюджет на сумму 3,26 млрд. манатов при годовом прогнозе в 7,615 млрд. манатов, то есть 43%.
Таким образом, если бюджет все-таки запросит всю положенную ему сумму, рост активов SOFAZ будет меньшим. Здесь отметим, что по состоянию на 30 сентября 2016 года активы ГНФАР составили $35,8 млрд., из которых $1,9 млрд. размещено в азербайджанских манатах, остальное - в других валютах. И, по словам главы SOFAZ Шахмара Мовсумова, манат в резервах фонда появился впервые именно из-за того, что бюджету пока не нужны средства фонда. Однако заявление Ш.Мовсумова, что по итогам года активы сохранятся на уровне около $34 млрд., говорит о том, что SOFAZ все же ожидает заявку из госказны.
Так или иначе, для стабилизации нацвалюты необходимо производить больше товарной продукции, в первую очередь в отраслях ненефтяного сектора. И роль SOFAZ в этой связи может заметно вырасти в финансовой системе страны, если наряду с крупными инвестициями за рубежом средства будут более активно использоваться для внутреннего кредитования.
Инвестиционный портфель SOFAZ по итогам трех кварталов текущего года составляет $33,95 млрд., из которых 79,3% вложены в ценные бумаги и облигации, 5,3% - в недвижимость, 11,6% - в акции и 3,8% - в золото. География же активов SOFAZ такова: 41,6% - страны Европы, 27,3% - Азиатско-Тихоокеанский регион, 24,1% - Северная Америка, 3,9% - Австралия и Новая Зеландия, 0,4% - Ближний Восток, 0,1% - Южная Америка, 2,6% - международные финансовые организации.
Несомненно, использованные финансовые инструменты и география размещения инвестиций указывают на значительную работу, в первую очередь, по обеспечению сохранности средств фонда для будущих поколений. Но данная структура и размещение были больше актуальны в условиях высоких цен на нефть, когда SOFAZ выполнял одну из своих функций по недопущению "перегрева" национальной экономики посредством изъятия и аккумулирования крупных финансовых поступлений от нефти в фонде.
Однако нынче ситуация в экономике другая, сейчас было бы приемлемо, чтобы SOFAZ стал финансовым центром по восстановлению экономики. То есть, добавив активности посредством крупных депозитных вложений в местные банки по примеру МБА, SOFAZ мог бы существенно облегчить решение вопроса с финансированием коммерческих проектов для развития местного производства.