TÜRKİYƏNİN “QORDİ DÜYÜNÜ”
Yaxın Şərq əvvəlkitək dünya KİV-in diqqətindədir. Hələb şəhəri ətrafında hökumət qüvvələri ilə üsyançılar arasında qanlı döyüşlərin getdiyi Suriya ilə yanaşı, indi, İraqın əhəmiyyətinə görə ikinci şəhəri olan Mosulda baş verənlər də mətbuatın ön  səhifələrinə  çıxıb.
Mosul hələ 2014-cü ilin iyununda “İD” terrorçuları tərəfindən ələ keçirilib və o vaxtdan terrorçuların İraqdakı paytaxtı sayılır. Şəhərin azad olunması uğrunda əməliyyata hazırlıq uzun müddətdir ki, davam edirdi. Nəhayət, oktyabrın 17-də əməliyyata başlanıldığı bəyan olunub. Əməliyyatda İraq Silahlı Qüvvələri, xalq özünümüdafiə qüvvələri, həmçinin İraq Kürdüstanının hərbi hissələri (peşmərgə) iştirak edir. Onlara ABŞ-ın başçılıq etdiyi koalisiyaya aid aviasiya havadan dəstək  verir.
Rəsmi Ankaranın Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin də əməliyyatlarda iştirak etdiyinə dair bəyanatı isə ziddiyyətlərə səbəb olub. Bu bəyanat Türkiyənin istər NATO-dakı ənənəvi tərəfdaşları, istərsə də regiondakı qonşuları ilə münasibətlərinə mənfi təsir  göstərə  bilər.
Yenə İraq, yenə müharibə...
ABŞ və tərəfdarları 2001-ci ilin 11 Sentyabr hadisəsindən dərhal sonra, İraq hökumətini kütləvi qırğın silahı hazırlamaqda, beynəlxalq hüquq normalarını pozmaqda ittiham etmişdi. O zaman bunları sübut edəcək dəlillər göstərilməsə də, İraqa hərbi müdaxilə baş vermişdi. Koalisiya qüvvələrinin İraqda əməliyyatlara başladığı 2003-cü ildən bu vaxtadək ölkə xaos, daxili münaqişələr və hibrid müharibələrin yaşandığı əraziyə çevrilib. İndiki şəraitdə İraqı «dövlət» yox, məhz «ərazi» sözü ilə ifadə etmək daha düzgündür. Ölkədə sülh bərqərar olmur, o, 3 yerə parçalanmış vəziyyətdədir. İndi, ölkənin ayrı-ayrı ərazilərində terror qruplaşmaları tərəfindən qeyri-formal muxtariyyətlər  yaradılıb. “İD” də məhz burada yaranıb və əvvəlcə «İraq İslam Dövləti» adlanıb. Politoloqlar hesab edir ki, bu terror təşkilatının yaranması Qərb dövlətlərinin İraqa hərbi müdaxiləsinin nəticəsidir. Onun İraq ərazisində məskunlaşmış rəhbərliyində Səddam hakimiyyəti dövrünün sünni zabitləri az deyil. Onlar məhz Qərbin hərbi müdaxiləsindən sonra işlərindən və əvvəlki yaşam tərzindən məhrum olublar.
İndi Mosulun “İD”dən azad olunması yalnız İraqın deyil, qlobal fövqəldövlətlərin də təhlükəsizliyi baxımından vacib məsələdir.
Bu anadək ən vacib və ziddiyyətli proseslər isə Türkiyə-İraq-ABŞ üçbucağında  yaşanır.
Türkiyə üçün Mosuldan 20 kilometr şimalda yerləşən təhlükəsizlik zonasında - Başikdəki bazada hərbçilərin olması çox vacibdir. Hərbi əməliyyatların keçirildiyi ərazinin yaxınlığındakı strateji ərazidəki bu baza İraqın Müdafiə naziri Xalid əl-Ubeydinin bir bəyanatından sonra daha ciddi önəm qazanıb. Nazir bildirib ki, «Biz Türkiyə hərbi kontingentindən yalnız ehtiyac duyulduğu halda istifadə edə bilərik».
Türkiyə-Rusiya münasibətlərində ötən ilin noyabrında yaranmış böhrandan sonra, həmçinin rəsmi Moskva ilə Tehranın təzyiqləri nəticəsinedə Ankara müəyyən təcrid vəziyyətinə düşmüşdü və bu təcrid həm də İraqdan gəlirdi. O vaxtadək aşkar türkiyəpərəst mövqe tutan İraq Kürdüstanının lideri Məsud Bərzani də «Türkiyənin bu addımını Bağdadla razılaşdırmalı olduğunu» bildirib. İraq hökumətinin də bu məsələyə mənfi münasibətini nəzərə alsaq, bu cür passaj  Türkiyə hökuməti üçün böyük gözlənilməzlik olub. Mosulun sabiq qubernatoru, Haşdi-Vatani dəstəsinin komandiri Osam ən-Nuceyfiyə qarşı son addımın da əslində, Türkiyəyə qarşı atıldığını söyləmək olar. Qeyd edək ki, Mosulda əməliyyatlar başlar-başlamaz, türkiyəli təlimatçıların hazırladığı bu komandirin həbsinə qərar verilib. Kürdlər və sünnilər tərəfindən gözlənilən dəstəyi görməyən Türkiyə, üstəlik, iranpərəst şiə lideri Muktada əs-Sədrdən də zərbə alıb. O, tərəfdarlarını Türkiyənin Bağdaddakı səfirliyi qarşısında etiraz aksiyası keçirməyə çağırıb. Bu, sanki İran dövlətinin mövqeyinin nümayişi idi.
Ölkə daxilində millətçi qüvvələrin maraqlrına cavab verən, eyni zamanda, xarici siyasətdə ardıcıllığını nümayiş etdirən Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə ölkəsinin istər hərbi əməliyyatlarda, istərsə də danışıqlar prosesində iştirak etmək cəhdlərini dəfələrlə dilə gətirib. Türkiyə əsgərlərinin işğalçılarla müqayisə olunmasına kifayət qədər sərt reaksiya göstərən Ərdoğan İraqın Baş nazirinin onunla eyni səviyyənin adamı olmadığını bildirib. Amma Türkiyə Prezidentinin sərt mövqeyinə baxmayaraq, diplomatlar böhranın aradan qaldırılması üçün həm iraqlı, həm də amerikalı həmkarları ilə görüşlər keçirir. Hələlik, bu görüşlər nəticə vermir və gələcək perspektivlər də aydın deyil.
Bəs İraqın mərkəzi hökumətinin, şiələrin, kürd qüvvələrinin məsələyə bu qədər ağrılı reaksiyasına, qlobal oyunçuların əks-fikrinə baxmayaraq, Türkiyə Mosul əməliyyatlarında iştiraka niyə bu qədər israr edir? Bu suala birmənalı cavab vermək mümkün deyil. Çünki tarixi, etnik və hüquqi amillər, dövlət təhlükəsizliyinin parametrləri çox müxtəlifdir.
İmperiyanın  varisləri
Türkiyə iddia edir ki, o, beynəlxalq siyasət və beynəlxalq hüquq məsələlərində İraqla, həmçinin bütünükdə Yaxın Şərqlə-Osmanlı İmperiyasının varisi olaraq, möhkəm tarixi bağlara malikdir. Mosul və bitişik ərazilər əvvəllər də  - hələ Səlcuq İmperiyası dövründə -  türklərin olub: 1118-ci ildən başlayaraq, bu əyalətdə 800 il ərzində məhz onlar hökmranlıq edib. Mosul Birinci Dünya müharibəsi illərində də imperialist fövqəldövlətlərin diqqət mərkəzində olub. Bu, əsasən, onun zəngin neft ehtiyatlarına malik olması ilə bağlı idi. Məhz bu amil Osmanlı İmperiyasına hücuma və 1918-ci il noyabrın 15-də bu ərazilərin ingilislər tərəfindən işğalına yol açıb. Lakin Mosulun işğalı hələ də qeyri-legitim sayılır. Çünki bu, 1918-ci il oktyabrın 30-da Mudros barışığının imzalanmasından sonra baş verib. Atəşkəsin qüvvədə olduğu şəraitdə beynəlxalq hüquq hər hansı hərbi əməliyyatları qadağan edir. İngiltərə isə Osmanlı İmperiyası ərazisini sülh razılaşmasının 7-ci maddəsinə, daha dəqiq desək, məcburi zərurətə görə işğal etmişdi. Bu, Osmanlı İmperiyasının rəhbərliyi, Atatürkün rəhbərlik etdiyi Milli Azadlıq Mübarizəsi liderləri üçün qəbuledilməz idi. Lozan danışıqları ilə həlli mümkün olmayan bu məsələ sonradan Millətlər Liqasına verilir. Bu, problemin türklərin maraqlarına uyğun çözülməyəcəyini göstərən bariz nümunə idi. O zaman hələ möhkəmlənməmiş bir dövlətin dövrün super-fövqəldövləti olan qüdrətli İngiltərənin müqavimətinə sinə gərməsi mümkün görünmürdü. Bundan başqa, İngiltərənin dəstəklədiyi nestorian və kürd üsyanları da Türkiyənin mövqeyini zəiflətmişdi. Nəticədə, Türkiyə Mosulu İngiltərənin mandatı altında yaşayan İraqa güzəştə getmək məcburiyyətində  qalmışdı.
Türkiyənin digər tarixi aqrumenti Misaki-Millidir (Milli Pakt). Söhbət Osmanlı Parlamentinin son toplantısında qəbul edilmiş 6 vacib qərardan ibarət topludan gedir. Bu sənədə əsasən, Mosul milli sərhədlər daxilində göstərilir. Son zamanlar Türkiyə rəhbərliyi bu paktı tez-tez xatırladır.
Siğəqardaşlara  yardım
Yaxın Şərqdəki bir çox ərazilər kimi, Mosul da çoxmillətli şəhər sayılır. Birinci Dünya müharibəsindən İkinci Dünya müharibəsinin sonunadək qüvvədə olmuş «Parçala, hökm sür» prinsipi vasitəsilə də  bundan məharətlə istifadə edirdilər. İraqın demoqrafik strukturu özündə ərəb, türk/türkmən və kürd millətlərini əks etdirir. Burada əhalinin 99%-i müsəlman olsa da, o, konfessional planda 2 böyük qrupa - şiələr və sünnilər - bölünüb.
Hüquqi   arqumentlər
Türkiyə də hərbi mövcudluq və Mosul uğrunda əməliyyatlarda iştirak istəyini beynəlxalq hüquq prinsipləri ilə əsaslandırır. Söhbət BMT-nin qətnamələrindən və Türkiyə ilə İraq arasında hələ 1926-cı ildə imzalanmış müqavilədən gedir. Son 2 fakt rəsmi Ankaranın mövqeyini gücləndirir. Lakin hüquqi legitimlik bəzən siyasi platformalarda, xüsusilə beynəlxalq münasibətlərdə həlledici olmur.
Təcavüzün qarşısının alınmasına dair 3314 saylı BMT qətnaməsində bildirilir ki, bir dövlətin başqa bir ölkənin ərazisindəki silahlı qüvvələrindən istifadə yalnız «ev sahibi»nin razılığı ilə mümkündür. İraq hökuməti və regional kürd hökuməti də Türkiyə hərbçilərini ölkə ərazisinə rəsmən dəvət edib. Onlardan bu qüvvələrin ölkəni tərk etməsi ilə bağlı rəsmi tələb isə  bugünədək  yoxdur.
Türkiyə ilə İraq arasında imzalanmış Ankara müqaviləsinin 6, 7 və 8-ci maddələri də önəmlidir. Orada deyilir ki, silahlı hücum və ya quldur basqını halında bu dövlətlər bir-birinin ərazisinə 75 kilometrlik məsafəyədək daxil olmaq hüququna malikdir. Mosul ilə Başikə Türkiyə sərhədindən olan məsafə də 75 kilometrdən çox deyil.
Təhlükəsizlik  riskləri
Türkiyənin hakim dairələrini ən çox narahat edən təhlükəsizlik məsələsidir. İraqla uzun sərhədə malik Türkiyə bir neçə risk və təhlükə ilə  üz-üzədir.
Birincisi, münaqişə domino effekti ilə qonşu ölkələrə keçə bilər. Daha bir risk isə əməliyyatdan sonra Mosulda və ümumilikdə, regionda PKK ilə əlaqəli, Türkiyənin əleyhinə olan kürd hərbi birləşmələrinin fəallaşa biləcəyidir. Üçüncü risk Mosulun özündə mümkün millətlərarası və ya dinlərarası  münaqişədir. Hər üç halda Türkiyə münaqişə tərəfinə  çevriləcək.
Bütün bu risklər Türkiyəni istər hazırda Mosulda yaşananlarda, istərsə də sonrakı mərhələlərdə bilavasitə iştiraka vadar edir. Ankara düşünür ki, onun iştirakı olmasa, regionda nəinki PKK ilə əlaqəli qüvvələr, həm də iranpərəst elementlər güclənə bilər. Regional gücə çevrilmək iddialarını gizlətməyən  Türkiyə bu proseslərdə, sadəcə, iştirak etməyə bilməz.
Bəsrənin Osmanlı qubernatoru Süleyman Əsgəri Birinci Dünya müharibəsi illərində deyirdi: «İstanbulun təhlükəsizliyi Levanta ilə Bağdaddan başlayır». Türkiyənin hazırkı rəhbərləri isə bu fikri dəyişərək, belə deyir: «Ankaranın təhlükəsizliyi Cerablusla-Mosuldan başlayır».

Почему для Анкары такую важность представляет участие в операции по освобождению Мосула?
Ближний Восток по-прежнему в центре внимания мировых СМИ. Кроме Сирии, где происходят ожесточенные бои между правительственными войсками и повстанцами в окрестностях города Алеппо, на первые полосы вышли события, происходящие в Мосуле, втором по значимости городе Ирака.
Мосул еще в июне 2014 года был захвачен террористами ИГ и до сих пор считался столицей террористов в Ираке. Освобождение города готовилось в течение долгого времени, и, наконец, 17 октября было объявлено о начале операции, в которой принимают участие вооруженные силы Ирака, силы народной самообороны, а также военные подразделения Иракского Курдистана (пешмерге). Поддержку с воздуха оказывает авиация коалиции под руководством США. Источником же противоречий стало заявление официальной Анкары об участии в кампании турецких вооруженных сил. Данное заявление может серьезно ухудшить отношения Турецкой Республики как со своими традиционными партнерами по НАТО, так и с региональными соседями.
Снова Ирак и война
Обвинять правящую власть Ирака в разработке оружия массового поражения и нарушении норм международного права США и партнеры стали сразу же после событий 11 сентября 2001 года. Доказательства предъявлены не были, но интервенция, тем не менее, была развернута.
За период от начала операции коалиционных сил в 2003 году и до настоящего времени Ирак превратился в территорию хаоса, внутренних конфликтов и гибридных войн.
Для обозначения Ирака использование термина "территория" в данный момент более приемлемо, нежели "государство". В стране так и не достигнут мир, произошел распад на три части, в окрестностях которых террористическими группировками поддерживаются неформальные автономии. Появление ИГ произошло именно здесь, и первоначально оно именовалась "Исламское государство Ирака". По мнению политологов, возникновение этой террористической организации связано с военной интервенцией западных держав. В составе ее руководства на территории Ирака немало бывших саддамовских офицеров суннитского происхождения, которые после вышеуказанной интервенции остались не у дел.
Операция по освобождению Мосула от ИГ является важным вопросом безопасности не только для Ирака и региона, но и для глобальных держав.
До настоящего времени самые важные и противоречивые процессы происходят в треугольнике  Турция - Ирак - США.
Для Турции является очень важным наличие своих военных в расположении базы Башика, которая находится в 20 км к северу от Мосула в безопасной зоне. Располагаясь на стратегическом участке, недалеко от военных действий, данная база приобрела еще большее значение после заявления министра обороны Ирака Халида аль-Убейди о том, что "мы можем использовать турецкий военный контингент только при наличии потребности". После кризиса в отношениях между Турцией и Россией в ноябре прошлого года, а также в результате давления официальной Москвы и Тегерана Турция попала в некоторую изоляцию, в том числе и со стороны Ирака. Лидер Иракского Курдистана Масуд Барзани, который до этого занимал откровенно протурецкую позицию, заявил, что "Турция должна обговорить данный шаг с Багдадом". Принимая во внимание отрицательное мнение правительства Ирака в этом вопросе, такого рода пассаж стал большой неожиданностью для турецких властей.
Также выпадом по отношению к Турции можно считать начавшуюся кампанию против экс-губернатора Мосула Осамы ан-Нуджейфи - командира отряда Хашди Ватани, который обучался турецкими инструкторами. Как только началась операция в Мосуле, было принято решение об аресте ан-Нуджейфи.
Не получив ожидаемую поддержку со стороны курдских и суннитских групп, Турция бонусом получила удар еще и от проиранского шиитского лидера Муктада ас-Садра, который призвал своих сторонников провести массовые демонстрации перед посольством Турции в Багдаде, что вполне отражало позицию иранского государства.
Тем не менее президент Реджеп Тайиб Эрдоган, отвечая чаяниям националистических сил внутри страны, а также демонстрируя последовательность во внешней политике, неоднократно говорил о стремлении Турции участвовать как в военных операциях, так и за столом переговоров. Достаточно жестко отвечая на сравнение турецких солдат с оккупантами, Эрдоган заявил о том, что премьер-министр Ирака ему не ровня. Несмотря на жесткую позицию турецкого президента, дипломаты для решения кризиса проводят встречи как с иракскими, так и американскими коллегами. Подобные контакты пока не дали результатов, также неясными остаются и будущие перспективы.
Почему, несмотря на столь болезненную реакцию со стороны центральных властей Ирака, шиитских элементов, курдских сил, неодобрения со стороны глобальных игроков, Турция так настойчиво пытается участвовать в мосульской операции? На этот вопрос невозможно ответить с единой точки зрения, слишком разнообразен спектр исторических, этнических, юридических факторов и параметров государственной безопасности.
Преемники империи
Турция утверждает, что в вопросах международной политики и международного права она имеет прочные исторические связи с Ираком, а также со всем Ближним Востоком в качестве преемника Османской империи. Мосул и прилежащие территории принадлежали туркам и ранее, еще во времена империи сельджуков, - начиная с 1118 года данная провинция 800 лет была под их владычеством. Мосул был в центре внимания империалистических держав и в годы Первой мировой войны, в основном из-за наличия огромных запасов нефти, что привело к падению Османской империи и оккупации с 15 ноября 1918 года данной местности англичанами. Однако оккупация Мосула до сих пор считается нелегитимной, так как произошла уже после подписания Мудросского перемирия 30 октября 1918 года. В условиях прекращения огня совершение каких-либо военных действий в соответствии с международным правом недопустимо. Англия же, ссылаясь на статью 7 мирного договора, а именно вынужденную необходимость, осуществила захват территории Османской империи. Это было неприемлемо для руководства Османской империи и лидеров освободительной национальной борьбы под руководством Ататюрка. Данный вопрос, не получив решения в ходе лозаннских переговоров, позднее был передан в Лигу наций. Это было явным признаком того, что проблема будет решена не в пользу турецких интересов. Выдержать противостояние с могучей Англией, мировой супердержавой того времени, не окрепшему еще государству было не под силу. Кроме того, ослабляли позицию Турции поддерживаемые Англией несторианские и курдские восстания. В результате Турция была вынуждена уступить Мосул Ираку, который был под мандатом Англии.
Другим историческим аргументом Турции является решение Мисаки милли (Национальный пакт), набор из шести важных решений последней сессии османского парламента, посредством которых Мосул определен внутри национальных границ. Настоящий пакт в последнее время все чаще вспоминается турецким руководством.
Помощь побратимам
Как и многие местности на Ближнем Востоке, Мосул считается городом многонациональным. Предпосылкой для этого был принцип "разделяй и властвуй", который действовал в период от Первой до окончания Второй мировой войны. Демографическая структура Ирака представляет собой арабскую, турко/туркманскую и курдскую национальности, 99% этого населения составляют мусульмане, которые в конфессиональном плане разделены на две большие группы -  шиитов и суннитов.
Юридические аргументы
Турция свое военное присутствие в Ираке и желание участия в мосульской операции основывает на принципах международного права - резолюциях ООН и договоре между Турцией и Ираком, подписанном в 1926 году. Последние два факта усиливают позицию официальной Анкары. Однако правовая легитимность зачастую не является достаточным аргументом для политических платформ, тем более в вопросах международных отношений.
В резолюции 3314 ООН об определении агрессии говорится, что применение вооруженных сил одного государства, находящегося на территории другого, возможно по соглашению с принимающей стороной. Правительство Ирака и региональное курдское правительство официально приглашали турецких военных, а вот официального требования об их уходе нет и по сей день.
Немаловажным фактором является содержание статей 6, 7, 8 Анкаринского договора, подписанного между Турцией и Ираком, где говорится, что страны в случае разбойных или вооруженных нападений имеют право вторжения на территории друг друга в пределах 75 км. Мосул и Башика как раз находятся на расстоянии не более 75 км от турецких границ.
Риски безопасности
Турецкие руководящие круги больше всего беспокоят проблемы безопасности. Имея обширные границы с Ираком, Турция находится лицом к лицу с несколькими факторами риска и угроз.
Во-первых, конфликт может перекинуться на соседние страны по эффекту домино. Другим риском является то, что после операции в Мосуле и регионе в целом могут активизироваться курдские боевые отряды, связанные с РПК (Рабочая партия Курдистана) и настроенные против Турции. Третий риск - это возможный этнический или межконфессиональный конфликт в самом Мосуле. Во всех трех случаях Турции придется стать стороной конфликта.
Все эти вышеуказанные риски заставляют Турцию принять самое непосредственное участие как в нынешних процессах вокруг Мосула, так и на последующих этапах. Официальную Анкару беспокоит, что без ее участия в регионе будут усиливаться не только силы, связанные с РПК, но и проиранские элементы. Имея амбиции быть региональной силой, Турция просто не может не участвовать во всех этих процессах.
Оттоманский губернатор провинции Басра Сулейман Аскери во времена Первой мировой войны говорил: "Безопасность Стамбула начинается с Леванта и Багдада". Нынешние же турецкие правители, перефразируя его высказывание, утверждают: "Безопасность Анкары начинается с Джераблуса и Мосула".