Hindistanla-Pakistan yeni müharibənin astanasında
Hindistan - Pakistan münasibətlərində növbəti gərginlik baş qaldırıb. İki ölkənin yarandığı 1947-ci ildən Kəşmir regionu onların arasında hələ də mübahisə obyekti olaraq qalır. Amma həm Hindistanın, həm də Pakistanın nüvə dövləti olması Kəşmir problemini adi ərazi mübahisəsindən daha ciddi münaqişəyə çevirir. Bu münaqişə, şübhəsiz ki, qlobal qeyri-sabitliyin əsas ocaqlarından biridir.
Vaxtilə Hindistanla Pakistanın bölünməsi dini prinsiplə həyata keçirilib. Keçmiş Britaniya Hindistanının əhalisi, əsasən, müsəlmanlardan ibarət əyalətləri Pakistana, hindlilərin üstünlük təşkil etdiyi hissəsini isə Hindistana verilib. Bugünədək davam edən mübahisə əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan Cammi və Kəşmir knyazlığı ilə bağlıdır. Knyazlığın rəhbəri hindli olduğundan o, bölgənin Hindistana birləşməsinə qərar vermişdi ki, bu da Pakistanın narazılığına səbəb olmuşdu.
Nəticədə, 1947-1948-ci illərdə baş vermiş ilk Hindistan-Pakistan müharibəsi birincinin qələbəsi ilə başa çatmışdı. Sonda BMT-nin vasitəçiliyi ilə müəyyənləşdirimiş təmas xəttinə əsasən, keçmiş knyazlıq ərazisinin 60%-i Cammi və Kəşmir ştatı şəklində Hindistanın nəzarətində qaldı, ərazinin, təxminən, üçdəbiri isə Gilgit-Baltistan vilayəti, həmçinin faktiki olaraq müstəqil Azad Kəşmir şəklində Pakistanın nəzarətinə keçdi. Kəşmir ərazisinin daha 10%-ni 60-cı illərin əvvəllərində Çin ələ keçirərək, orada Aksayçin regionu yaratdı.
Yaxın keçmişdə problem Hindistanla-Pakistan arasında daha 2 müharibəyə, eyni zamanda, çox saylı silahlı toqquşmalara səbəb olub. 80-ci ilin sonlarından bugünədək münaqişə, müxtəlif hesablamalara görə, 70-100 min insanın həyatına son qoyub.
Hazırda Kəşmir problemi ətrafında növbəti gərginlik yaşanmaqdadır. Üstəlik, bu dəfə gərginlik hindistanlı və pakistanlı hərbçilər arasındakı artıq illərdir, ənənə halını almış atışmadan daha ciddidir.
Münaqişə bölgəsindən ilk həyəcan siqnalı hələ bu il sentyabrın 18-də gəlmişdi. O zaman Hindistanın Uri hərbi şəhərciyinə hücum nəticəsində 19 hərbçi həlak olmuşdu. Hindistan bu cinayətdə iştirak etmiş islamçı yaraqlıların oraya Pakistan ərazisindən gəldiyini bəyan etmiş, rəsmi İslamabad isə hadisəyə heç bir aidiyyətinin olmadığını açıqlamışdı. Bununla yanaşı, Hindistan sentyabrın 29-da xüsusi təyinatlılar tərəfindən Kəşmirin Pakistanın nəzarətində olan hissəsində cavab əməliyyatının keçirildiyini elan etmişdi. Bu dəfə 7 sığınacaq dağıdılmış, 35-dən artıq ekstremist məhv edilmişdi. O vaxtdan Kəşmir ətrafında gərginlik hər ötən gün daha da artır. İslamabadla-Nyu-Dehli bir-birini barışığı pozmaqda, təmas xəttində səbəbsiz yerə atəş açmaqda ittiham edir; məsələn, Kəşmirdəki nəzarət xəttində hindistanlı hərbçilər tərəfindən açılmış «səbəbsiz» atəş nəticəsində, 7 pakistanlı hərbçi dünyasını dəyişib. Əvəzində, Pakistan nəzarət xəttindəki Bhimper sektorunda əməliyyat keçirərək, 11 hindistanlı hərbçini məhv edib.
Amma tərəflər ara-sıra atışmalarla, lokal hərbi əməliyyatlarla kifayətlənmir. Nyu-Dehli Pakistan ordusunun Cammu və Kəşmir ştatının Racuari sektorunu şiddətli atəşə tutduğunu bəyan edib. İslamabad isə qarşı tərəfin Pakistanın nəzarətində olan əraziləri Kəşmirin nəzarət xətti boyunca atəş altında saxladığını bildirir. Bu hadisələr nəticəsində hər iki tərəfdən istər hərbçilər, istərsə də dinc sakinlər həlak olur. İki ölkə münasibətlərində gərginliyin artdığını göstərən daha bir amil İslamabadın Kəşmirin Pakistana aid hissəsində «İldırım zərbəsi» adlı hərbi təlimlərə başlamasıdır. Bundan başqa, Hindistan dünyaya “Yer-Yer” tipli «Prithvi-II» ballistik raketinin növbəti uğurlu sınağının keçirildiyini elan edib. Söhbət nüvə başlığı daşımaq iqtidarında olan raketdən gedir. «Prithvi-II» Hindistanın idarəolunan raketlər üzrə kompleks proqramı çərçivəsində istehsal olunmuş ilk raketdir. Üstəlik, Nyu-Dehli Pakistanla münasibətlərdəki gərginlik fonunda «Gepard» layihəsinin reallaşdırılmasına da start verib. Bu, Hindistanın malik olduğu İsrail istehsallı pilotsuz uçuş aparatlarının daha da müasirləşdirilməsini və idarəolunan silahlarla təchizatını nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, Hindistan tərəfi diqqəti bu aparatların, ilk növbədə, xüsusi təyinatlıların əks-kəşfiyyat əməliyyatları üçün nəzərdə tutulduğuna çəkir, onların əsas istifadə zonasının Kəşmir olacağını gizlətmir.
Beləliklə, Hindistanla-Pakistan arasındakı köhnə qarşıdurmanın qızışması perspektivi ortadadır. Onun qlobal təhlükəsizlik baxımından heç kəsin maraqlarına uyğun olmadığı isə aydındır. Çünki iki nüvə fövqəldövləti arasındakı bu münaqişəyə bu və ya digər dərəcədə dünya siyasətinin başqa nəhəngləri də cəlb oluna bilər; məsələn, Rusiya Hindistanla ənənəvi dostluq münasibətlərinin inkişafına çalışsa da, son zamanlar Pakistanla strateji əməkdaşlığı da gücləndirir. Tərəflərin bu yaxınlarda keçirdiyi birgə hərbi təlimlər də bunun göstəricisidir. Bu, birincisi, Rusiyanın Kəşmir münaqişəsi tərəfləri ilə münasibətdə balansı qoruyub-saxlamaq istəyi ilə bağlıdır. İkincisi, Moskva ilə İslamabad arasında dialoqun genişləndirilməsinə Rusiya-Qərb münasibətlərinin getdikcə pisləşməsi fonunda, onun Çinlə yaxınlaşması kontekstində də baxmaq lazımdır. Yeri gəlmişkən, Çin illərdir davam edən bu münaqişədə İslamabadı dəstəkləyir və Hindistanı Asiya geosiyasətində özünün əsas rəqibi sayır.
ABŞ-a gəlincə, o Pekinin Asiyada getdikcə güclənən mövqelərini zəiflətmək məqsədilə, əksinə, Hindistanla strateji əməkdaşlığı inkişaf etdirir. Halbuki, Vaşinqton onilliklərdir, İslamabada özünün Asiya qitəsindəki ən yaxın müttəfiqi kimi, dəstək olub.
Göründüyü kimi, bütün variantlarda nəinki Asiyanın, bütünlükdə dünya iqtisadiyyatına və siyasətinə təsirini ardıcıl və məqsədli şəkildə artırmaqda olan Çinin adı keçir. Son zamanlar Hindistanla-Pakistan arasındakı qarşıdurmada əsas xarici qızışdırıcı amil də Çindir. Bir məqamı qeyd etmək kifayətdir: Pekinin noyabrın əvvəlində Cammi və Kəşmirdə, Hindistanın Ladakh vilayəti ilə sərhəddə suvarma kanalının inşasını dayandırmasından sonra, hindistanlı və çinli hərbçilər, az qala, bir-biri ilə döyüşə başlayacaqdı. Pekinin bu davakarlığı yalnız Çinin deyil, Pakistanın da maraqlarına uyğun idi. Lap Pekinin Hindistanın şimal-şərq hissəsinin suvarılmasında istifadə olunan Brahmaputra çayı ilə su axınını azaltması kimi. Bu, Nyu-Dehlinin Hind çayı və onun qollarında su həcmini azaltmaq niyyətinə cavab idi. Çünki Hindistanın bu addımı Pakistanda əməlli-başlı aclığa səbəb ola bilərdi.
Pekinlə-İslamabad arasındakı əməkdaşlığın ən vacib bəndlərindən biri də Qaşqar (Çinin Sintszyan-Uyğur muxtariyyətində şəhər) - Qvadar (Pakistanın Hind okeanı sahiindəki Belucistan əyalətində liman) yüksək sürətli dəmir yolu magistralının inşası ilə bağlı birgə layihədir. İkitərəfli əməkdaşlığın daha bir önəmli obyekti də var - Pakistanla-Çini birləşdirən dağlıq Qaraqorum şosesi. O, Kəşmirin Pakistan ordusunun nəzarətində olan rayonlarından keçir.
Çin Pakistana dəstəyini Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin və Cənubi Afrikanı özündə birləşdirən BRICS kimi nüfuzlu beynəlxalq formatda da nümayiş etdirir. Təşkilatın oktyabrda Qoada keçirilmiş sammitində Hindistan Pakistanın təşkilatın digər üzvləri tərəfindən pislənməsinə çalışsa da, Çin buna qəti şəkildə mane olub. Nəticədə, sammitin yekun qətnaməsindən Pakistan əleyhinə olan fikirlər çıxarılıb.
Bununla yanaşı, Hindistanla-Pakistan arasında gərginliyin artması bir sıra regional təşkilatların taleyində də rol oynaya bilər; məsələn, Hindistanın Baş naziri Narendra Modi Cənubi Asiya Regional Əməkdaşlıq Assosiasiyasının (Əfqanıstan, Banqladeş, Butan, Hindistan, Maldiv, Nepal, Pakistan və Şri-Lankanı birləşdirir) noyabrın 15-16-da İslamabadda keçirilməli olan toplantısına qatılmaqdan imtina edib. Sonda Hindistan-Pakistan münasibətlərinin gərginləşməsi sammitin təxirə salınmasına səbəb olub. Hindistan Xarici İşlər nazirinin birinci müavini Subramaniam Cayşankar isə daha da irəli gedərək, təşkilat üzvlərinin bu formatda əməkdaşlıqdan imtinasının mümkün olduğunu deyib. O hesab edir ki, təşkilatın üzvləri əməkdaşlığı digər regional forum - «Çoxsektorlu texniki və iqtisadi əməkdaşlıq üçün Benqal körfəzi təşəbbüsü» çərçivəsində davam etdirə bilər. Bu yerdə bir məqamı qeyd etmək lazımdır ki, Pakistan özündə Hindistan, Banqladeş, Butan, Myanma, Nepal, Şri-Lanka və Tailandı birləşdirən bu birliyə daxil deyil.
Qarşıdurmanın qızışmasına baxmayaraq, Hindistanla-Pakistan arasında miqyaslı müharibənin başlayacağını demək çətindir. Ən azı ona görə ki, hər iki dövlət nüvə silahına malikdir. Ümid edək ki, ağıl bu işdə üstün gələcək və tərəflər miqyaslı silahlı münaqişənin astanasından o tərəfə keçməyəcək. Üstəlik, ötən onilliklər ərzində onlar barışıq, dil tapmaq sahəsində kifayət qədər təcrübə toplayıblar. Belə barışığın əldə olunmasından həm Hindistan, həm də Pakistanla dost olan ölkələr də maraqlıdır; məsələn, Azərbaycan. Bakı üçün Hindistan perspektivli tərəfdar, Pakistan isə onun Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli mövqeyini birmənalı şəkildə dəstəkləyən strateji müttəfiqdir.

THE KASHMIRI THRESHOLD
India and Pakistan go through yet another cycle of tensions. The region of Kashmir remains the bone of contention between these two countries since 1947. However, since both states are nuclear powers, the conflict runs on a much higher level than just a territorial dispute and is certainly one of the epicenters of global instability.
Initially, the territorial division of India and Pakistan took place along religious lines. The provinces of the former British India inhabited by a predominantly Muslim population has moved to Pakistan, while the Hindu population has mainly remained in India. The dispute centres around the territorial jurisdiction of the principality of Jammu and Kashmir, which is predominantly Muslim. But since the ruler was a Hindu, he has decided to be a part of India, which angered Pakistan. Thus, the first Indo-Pakistani War took place in 1947-1948 and ended in favor of India. According to the ceasefire line drawn by UN, 60% of the territory of the former principality remained under the control of India as the State of Jammu and Kashmir, nearly one-third moved to Pakistan forming the region of Gilgit-Baltistan, and the autonomous Azad Kashmir. China took another 10% of the territory of Kashmir at the beginning of the 60s and created the Aksai Chin region there. This division remains in force until today, but in the recent past it was the cause of two wars between India and Pakistan, as well as numerous armed clashes. According to various estimates, by the end of the 80s, from 70 to 100 thousand people have become the victims of the conflict began.
Yet another escalation of the Kashmir conflict is unfolding now. It is more intense than the regular skirmishes between Indian and Pakistani troops in this region.
The first incident happened on September 18, 2016, when an Indian military regiment deployed in the town of Uri was attacked and 19 soldiers were killed. India stated that the perpetrators of this crime were Islamist militants that came from the Pakistani territory. Although Islamabad denied any involvement in the attack, on September 29, India reported on a return operation conducted by special forces on the Pakistan-controlled part of Kashmir. As a result, seven hideouts were destroyed and more than 35 extremists were killed. Since then, the tensions over Kashmir have been increasing daily. Islamabad and New Delhi have accused each other of violating the ceasefire and "unprovoked" firing on the Line of Control. In particular, seven Pakistani soldiers were killed in an "unprovoked" fire by Indian troops on the Line of Control in Kashmir. In response, Pakistan conducted an operation in the sector Bhimper, which led to the deaths of 11 Indian military.
However, the parties are not limited to shootings and local military operations. New Delhi announced a massive bombardment of the Pakistani army in Rajauri sector in Jammu and Kashmir. Islamabad reported about a massive shelling of the territory controlled by Pakistan along the Line of Control in Kashmir. These actions resulted in killing of soldiers and civilians on both sides.
The military operation codenamed Thunderbolt and conducted by Islamabad in the Pakistani part of Kashmir was a manifestations of escalating tensions in Indo-Pakistani relations during the past days. Meanwhile, India reported about another round of successful tests of the "ground-to-ground" ballistic missile Prithvi-II, capable of carrying a nuclear warhead. Prithvi-II was the first missile developed under India's integrated program for guided missiles. Amidst the strained relations with Pakistan, New Delhi announced the launch of the Cheetah Project aimed at upgrading the existing set of UAVs of Israeli manufacture and equipping them with guided weapons. India stresses that it intends to use these devices primarily in counter-terrorism operations of the Indian special forces and the main area of application will be Kashmir.
Thus, the long-standing confrontation between India and Pakistan can easily provoke the escalation of tensions, which does not serve the interests of global security since other actors of world politics can gradually get involved into the Kashmir conflict. Although committed to the development of the traditionally friendly relations with India, Russia nevertheless continues to develop strategic partnership with Pakistan, which resulted in the recent joint military exercises. The main reason is that Russia’s priority is to ensure balanced relations with parties to the Kashmir conflict. Secondly, the expansion of the dialogue between Moscow and Islamabad should be considered in the context of growing rapprochement with China due to deteriorating relations between Russia and the West. China supports Pakistan in the long-term confrontation with India, which Beijing considers its main rival in the Asian geopolitics.
As for the United States, it is trying hard to worsen Beijing's improving positions in Asia and, therefore, is expanding strategic cooperation with India, although Washington has relied on Islamabad as one of its closest allies in Asia for decades.
Wrapping up, the Chinese factor is always present in this puzzle and consistently and systematically increases its influence on the economy and politics both in Asia and worldwide. It is the Chinese factor that is getting to be a more dominant external factor of confrontation between India and Pakistan. Suffice it to say that in the beginning of November, after Beijing stopped the construction of an irrigation canal on the border of the Indian region of Ladakh in the same state of Jammu and Kashmir, Indian and Chinese military forces almost came against each other. Militancy of China, of course, has been considered serving the interests of both China and Pakistan. Beijing has also warned about a possibility of draining the Brahmaputra River watering the northeastern part of India. This was a response to New Delhi's intention to reduce the drain of the Indus River and its tributaries, which can lead to hunger in Pakistan.
The most important element of interaction between Beijing and Islamabad is also a joint project to build a high-speed railway Kashgar (a city in China's Xinjiang Uygur Autonomous Region) - Gwadar (Pakistan port in Baluchistan province, on the coast of the Indian Ocean). Another important subject of bilateral cooperation is the construction of Karakoram Highway, which connects Pakistan with China, and runs through the areas controlled by the Pakistani troops in Kashmir.
China has demonstrated her support to Pakistan at the international level as well (BRICS, which brings together Brazil, Russia, India, China and South Africa). At the October summit of the BRICS in Goa, India was trying to secure a conviction of Pakistan by other member-states. However, China has sharply protested it and managed to have anti-Pakistani statements removed from the final resolution of the summit.
Meanwhile, the aggravation of tensions between India and Pakistan can also influence the fate of a number of regional organizations. Thus, the Prime Minister of India, Narendra Modi, has refused to participate in the summit of the South Asian Association for Regional Cooperation, which includes Afghanistan, Bangladesh, Bhutan, India, Maldives, Nepal, Pakistan, and Sri Lanka, planned for November 15-16 in Islamabad. Due to deteriorated Indo-Pakistani relations, the summit was canceled. The First Deputy Minister of Foreign Affairs of India, Subramaniam Jayshankar, went even further and admitted the possibility of failure of SAARC countries to work in this format in favor of another regional forum, Bay of Bengal Initiative for Multi-Sectoral Technical and Economic Cooperation. It should be noted though that Pakistan is not participating in this Initiative, which brings together India, Bangladesh, Bhutan, Myanmar, Nepal, Sri Lanka, and Thailand.
Despite the intensity of confrontation, a major war between India and Pakistan is unlikely. At least because both countries possess nuclear weapons. We hope that common sense still prevails, and the opposing sides will find the strength to stop at the edge, beyond which looms the prospect of full-scale armed conflict. It is especially important since both India and Pakistan have managed to amass a solid experience of reconciliation and détente in the last decade. The countries that are friends of both India and Pakistan are interested in achieving reconciliation. For example, Azerbaijan, for which India is a promising partner, while Pakistan is a strategic ally and fully supports the fair position of our country in the Karabakh conflict.