Yunanıstan DESFA-nın özəlləşdirilməsinə dair SOCAR ilə razılaşmanı pozduqdan sonra şirkət üçün investor tapa biləcəkmi?
Dünyanın neft-qaz bazarında investisiya qoyuluşunun rekord həddə azalması ilə müşayiət olunan böhranın indiki qızğın vaxtında investordan imtina yolverilməz israfçılıq sayıla bilər. Üstəlik, bir ölkə borc içərisində boğulursa, beynəlxalq kreditorlar tərəfindən borcun qaytarılması üçün sıxışdırılırsa… Məhz belə bir şəraitdə Yunanıstan Azərbaycanın SOCAR şirkətinin bu dövlətə məxsus DESFA qazpaylayıcı şirkətinin özəlləşdirməsinə «yox» deyib. Bununla da DESFA-nın səhmlərinin 66%-nin satılması ilə bağlı SOCAR ilə 4 il davam edən danışıqlar nəticəsiz başa çatıb.
Hər şey 2013-cü ilin yayında Yunanıstanın Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi Fondunun (HRADF) SOCAR-ın DESFA-dan 66%-lik səhmi 400 milyon avroya alınması təklifini qəbul etməsi ilə başlamışdı. Elə həmin ilin dekabrında yunan şirkətinin səhmlərinin alqı-satqısına dair razılaşma da imzalanmışdı. Sövdələşmənin yekunlaşması üçün çox az iş qalırdı - razılaşmaya Avropanın antiinhisar orqanları «hə» deməli idi. Lakin proses yubandı. Bundan başqa, iqtisadi böhran fonunda Yunanıstanda solçu SİRİZA koalisiyası hakimiyyətə gəldi. Nəticədə, SOCAR yeni hökumətlə danışıqlar aparmaq məcburiyyətində qaldı. Üstəlik, o, Avropa Komissiyasını inandırmalı idi ki, DESFA-nın səhmlərinin alınması Azərbaycanın «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsi çərçivəsində Yunanıstana qaz ixrac etməsi ilə birlikdə SOCAR tərəfindən inhisarçılığa yol açmayacaq. Amma Avropa Komissiyasını buna tam inandırmaq mümkün olmadı və nəticədə SOCAR yunan şirkətindəki payının 49%-ə endirilməsinə razılaşdı - indi 17%-lik səhm İtaliyanın «Snam» şirkətinə satılmalı idi. Beləliklə, razılaşmanın imzalanması üçün heç bir maneənin qalmadığı düşünülərkən, növbəti «sürpriz» Yunanıstan hökumətindən gəldi. Yunanıstan parlamenti DESFA-nın tarif siyasətinə dəyişikliklərin edilməsinə dair qərar çıxardı. Bu qərar qarşıdakı bir neçə ildə nəqliyyat tariflərinin məhdudlaşdırılmasını nəzərdə tuturdu. Halbuki, ilkin olaraq tariflərin 68% artırılması gündəmdə idi.
Yunanıstanın energetika nazirinin sözlərinə görə, bu addımın məqsədi qaz tariflərinin artımının qarşısını almaqdır və bu, daha çox sosial yüklü məsələdir. Amma SOCAR-dan bildiriblər ki, nəqliyyat tariflərinin əvvəl nəzərdə tutulmuş 68%-ə mərhələli şəkildə qaldırılması bazarda qazın qiymətini cəmi 3% artıra bilər və üstəlik bu, yalnız bir neçə ilə mümkün idi. Demək, DESFA-nın tarif siyasətinin sosiallığından danışmağa dəyməzdi.
Bununla yanaşı, tarif artımının məhdudlaşdırılması ilə bağlı qərar Yunanıstan operatorunun gəlirinin 50% azalması demək idi. Belə olan şəraitdə SOCAR DESFA-nın səhm paketinin ucuzlaşmasının vacibliyini bəyan etmişdi.
Yunan KİV-in məlumatına görə, SOCAR almaq istədiyi səhmlərə görə qiymətin 400 milyon avrodan 260 milyon avroya endirilməsini təklif edib. Bundan başqa, şirkət daha kompromis variant da irəli sürüb - ilkin mərhələdə 300 milyon avronun ödənməsi, qalan 100 milyonun isə uzun müddət ərzində DESFA-nın gətirəcəyi qazancdan ödənilməsi. Amma bu variant da yunan tərəfini razı salmayıb və danışıqlar birdəfəlik dalana dirənib.
«Son aylarda Yunanıstan hökuməti SOCAR və İtaliyanın «Snam» şirkətinin təmsilçilərilə DESFA-nın səhmlərinin 66%-nin satılmasına dair fasiləsiz müzakirələr aparıb. Lakin onların təklifi bizi qane etmədi», - deyə Yunanıstanın energetika və ətraf mühit naziri bildirib.
Qurumdan verilən açıqlamada deyilir ki, potensial alıcıların alternativ təklifləri də qəbul edilməyib. SOCAR ilə «Snam» isə öz növbəsində, DESFA-nın maliyyə vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş təklifini qəbul etməyib. «Buna əsasən də DESFA-nın səhmlərinin 66%-nin satışına dair danışıqların dayandırılması qərara alınıb», - deyə nazirlikdən bildiriblər.
Azərbaycan şirkəti, əlbəttə ki, yunan aktivlərinə müəyyən ümidlər bağlayırdı. Şirkətin mütəxəssislərinin fikrincə, yunan operatorunun səhmlərini almaqla SOCAR yalnız Yunanıstanda distribütorluq qazanmayacaqdı, onun əli Yunanıstan-Bolqarıstan qaz kəmərinə də çatacaq, o, bu ölkədə qaz satmaq imkanı əldə edəcəkdi.
Buna baxmayaraq, SOCAR Balkan regionunda gələcək fəaliyyəti ilə bağlı nikbinliyini itirmir. Şirkətdən verilən məlumata görə, DESFA ilə danışıqların dayandırılması qurumun Yunanıstana və regiona investisiya yatırmaq perspektivinə təsir göstərməyəcək.
Yunanıstan hökuməti artıq yaxın zamanlarda DESFA-nın gələcək taleyinə aydınlıq gətirmək niyyətindədir. Şirkətin artıq yeni şərtlərlə yenidən özəlləşdirilməyə çıxarılacağına şübhə yoxdur. Yunanıstan mətbuatı yazır ki, hökumət keçiriləcək müsabiqənin sonunda şirkətin səhmlərinin 51%-ni özündə saxlamağı planlaşdırır. Hökumətdə hesab edirlər ki, strateji investora şirkətin yalnız 25-30%-i satılmalıdır. Yunanıstanın Kathimerini internet nəşri isə DESFA-ya artıq yeni müştərilərin çıxdığını xəbər verir. Məlumata görə, bunlar Belçikanın «Fluxys» və Rumıniyanın «Transgaz» şirkətləridir. Maraqlıdır ki, «Fluxys» əvvəllər də DESFA-nın səhm paketilə maraqlanıb və SOCAR ilə operatorun 8%-nin alınmasına dair danışıqlar da aparıb. Lakin sonradan o, fikrindən daşınaraq, yerini İtaliyanın «Snam» şirkətinə güzəştə getmişdi.
İndi isə Yunanıstan KİV belçikalıların DESFA-nın 51%-ni əldə etmək niyyəti ilə bağlı nikbin xəbərlər yayır. «Transgaz»a gəlincə, yenə də Kathimerini nəşrinin məlumatına görə, Rumıniya şirkəti DESFA-nın səhm paketinə SOCAR-ın ən başda təklif etdiyi məbləği, yəni 400 milyon avro ödəməyə hazırdır. Amma burada bir önəmli məqamı dəqiqləşdirmək lazımdır - «Transgaz»ın ümumi bazar dəyəri 3,5 milyard ley, yaxud təxminən, 780 milyon avrodur. Bu, DESFA-nın səhm paketinin qiymətindən cəmi 2 dəfə çoxdur. «Transgaz» Mərkəzi və Cənub-Şərqi Avropa ölkələrini birləşdirən infrastrukturun inkişafında vacib rol oynasa da, onun DESFA-nın satın alınması üçün lazım olan və onun miqyasına görə kifayət qədər ciddi məbləci haradan əldə edəcəyi sual olaraq qalır. Guman ki, yunan tərəfi bu «piar»la, sadəcə, üzləşdiyi uğursuzluğu üzə verməməyə, SOCAR və «Snam»ın gedişinin şirkətin özəlləşdirilməsi planına mane olmayacağını, yeni şərtlərlə belə, ona təlabatın olduğunu göstərməyə çalışır.
İstənilən halda, Yunanıstan hökuməti SOCAR-la bağlı məsələdə tərəfdaş kimi necə etibarsız olduğunu nümayiş etdirdi. Belə bir şəraitdə Yunanıstan hökumətinin yeni alıcıya hansısa güzəştlər etmədən DESFA-nın özəlləşdirilməsinə nail olacağına inanmaq çətindir. Ölkədəki qeyri-sabit iqtisadi vəziyyət, hökumətin bu və ya digər investisiya layihəsinin cəlbediciliyini «öldürməyə» qadir tələsik qərarları istənilən potensial alıcını qorxuda bilər. Odur ki, çətin ki hansısa şirkət nəzarət səhm paketinə sahib çıxmadan, özünə müəyyən fayda olmadan Yunanıstanın qazpaylayıcı sistemini inkişaf etdirmək, ciddi təşkilati işlər görmək və bu zaman ciddi məbləğdə vəsaitini riskə atmaq istəsin…
Yeri gəlmişkən, SOCAR ilə sövdələşmə Yunanıstanın növbəti maliyyə yardımı gözlədiyi beynəlxalq kreditorlarda da qıcıq yaradıb. İndi, maliyyə institutları yunan tərəfindən kommunal xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən digən dövlət müəssisələrinin (elektrik enerjisinin, suyun paylanması, DEPA və s.) satışında daha sərt qrafik tələb edir. Yunanıstana üçüncü kredit yardımı proqramının şərtlərinə görə, ölkə yalnız aktivlərin satışından 2016-cı ildə 3,7 milyard, 2017-ci ildə isə 1,3 milyard avro əldə etməlidir. 2016-cı ilin büdcəsində aktivlərin satışından əldə olunacaq gəlir 1,9 milyard avro həcmində qiymətləndirilib. Amma özəlləşmə məsələsinə belə yanaşma ilə Yunanıstan, çətin ki, qarşıya qoyulmuş hədəflərə nail olsun.
İstənilən halda, söhbət itkilərdən gedərsə, DESFA-nın satılması ilə bağlı «savaş»dan məğlub çıxan Yunanıstandır. SOCAR isə öz investisiyasını daha əlverişli investisiya iqliminə malik ölkələrə yönəldə bilər. Gündəm Avropadırsa, Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti əvvəlkitək, Albaniya iqtisadiyyatına investisiya yatırmaqda maraqlıdır. Bunu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev də Albaniyanın Bakıya yeni təyin olunmuş səfiri Genti Qazheli ilə noyabrda keçirdiyi görüşündə də təsdiqləyib. «Enerji sahəsində əlaqələr digər istiqamətlərdə, o cümlədən sərmayə qoyuluşu, ticarət, nəqliyyat sahələrində də əməkdaşlıq üçün yaxşı imkan yaradacaq», - deyə İ. Əliyev qeyd edib.
Bundan başqa, Xorvatiya SOCAR-a öz ərazisində 4-6 milyard kubmetr qaz gücü olan mayeləşdirilmiş təbii qaz terminalının tikintisində iştirakı təklif edir. Bu ölkənin prezidenti Kolinda Qrabar-Kitaroviç Bakıya səfəri zamanı bildirib ki, Krık şəhərindəki bu cür obyekt Azərbaycan üçün perspektivli ola bilər.
SOCAR investisiya fəaliyyətini genişləndirmək üçün indi, Afrika qitəsini də fəal şəkildə nəzərdən keçirir. Bu səylər nəticəsində SOCAR 26%-lik payla CI-GNL konsorsiumuna daxil olub. Bu konsorsium Kot-d`İvuarda mayeləşdirilmiş təbii qaz ixracı terminalı tikəcək. İllik 3 milyon ton mayeləşdirilmiş təbii qaz gücündə olacaq terminal layihəsinin operatoru «Total» olacaq.
Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti Burkina-Faso və Benində də bir sıra enerji layihələri reallaşdırmağa hazırlaşır. Bu, həmin ölkələrin enerji resursları, xüsusilə neft məhsulları ilə təchizatının yaxşılaşdırılmasına hesablanıb. Bu ölkələrin ali rəhbərliyilə ilkin danışıqlar artıq baş tutub və layihələr öyrənilməsi üçün onlara təqdim olunub. Benin rəhbərliyi ilə SOCAR-ın Kotonu şəhərində liman tikməsi imkanları, həmçinin bir sıra digər infrastruktur layihələri də müzakirə edilib.
Odur ki, imkanlar çoxdur. İndi, əsas məsələ səhvə yol verməmək və doğru seçim etməkdir.
SOCAR-ın XARİCDƏKİ İNVESTİSİYALARI
2016-cı il yanvarın 1-nə olan məlumata görə, SOCAR-ın xarici ölkələrdə reallaşdırılan layihələrə ümumi yatırımı 4 milyard 486,9 milyon dollar təşkil edir. Bunun 3 milyard 334,3 milyonu Türkiyədə həyata keçirilmiş layihələrin payına düşür. İsveçrədə 414,5 milyon dollar, Gürcüstanda 386 milyon dollar, Ukraynada 280,8 milyon dollar, Rumıniyada 71,3 milyon dollar.

Сможет ли Греция найти инвестора на DESFA после разрыва соглашения с SOCAR о приватизации компании?
В разгар кризиса на мировом нефтегазовом рынке, сопровождающегося самым масштабным снижением инвестиций в этот сектор, отказываться от инвестора - непозволительная роскошь. Тем более если страна утопает в долговой яме, а международные кредиторы поджимают со сроками возврата долгов. Но именно в таких условиях Греция отказала азербайджанской SOCAR в приватизации государственной газораспределительной компании DESFA. Длящиеся 4 года переговоры с SOCAR по продаже 66% акций DESFA завершились безрезультатно.
Все началось летом 2013 года, когда Фонд по управлению государственным имуществом Греции (HRADF) одобрил предложение SOCAR по покупке 66% акций  DESFA за 400 млн. евро, а в декабре было подписано и соглашение о купле-продаже акций греческой компании.
Дело оставалось за малым - получить одобрение сделки от европейских антимонопольных органов. Однако процесс затянулся. Кроме того, в Греции на фоне экономического кризиса пришла к власти левая коалиция СИРИЗА. В итоге SOCAR пришлось вести переговоры с новым греческим правительством и параллельно пытаться убедить Еврокомиссию, что покупка акций DESFA вкупе с планами поставки азербайджанского газа в Грецию в рамках проекта "Южный газовый коридор" не приведет к монопольной позиции SOCAR. Еврокомиссию в полной мере убедить не удалось, в результате SOCAR согласилась на снижение своей доли в DESFA до 49%, а 17% должна была приобрести итальянская Snam.
И когда, казалось бы, не осталось никаких преград для завершения сделки, очередной "сюрприз" преподнесло греческое правительство. В частности, парламент Греции принял законодательные поправки в тарифную политику DESFA. Они предусматривали ограничение роста транспортного тарифа на предстоящие несколько лет, тогда как первоначально предполагалось увеличить тарифы на 68%.
По мнению министра энергетики Греции, этот шаг направлен на ограничение роста тарифов на газ и несет в себе в большей степени социальную нагрузку. Однако в SOCAR отмечали, что поэтапное повышение транспортных тарифов на предполагаемые ранее 68% повлекло бы за собой подорожание газа всего на 3%, да и то в течение нескольких лет. А значит, особой социальной нагрузки тарифная политика DESFA никак не несет. Но решение об ограничении роста тарифов привело к тому, что прибыльность греческого оператора падает на 50%, и в таких условиях SOCAR заявила о необходимости снижения стоимости пакета акций DESFA.
По информации греческих СМИ, SOCAR предлагала снизить цену за приобретаемый пакет акций с 400 до 260 млн. евро. Кроме того, компания выдвинула и более компромиссный вариант - на первом этапе выплатить 300 млн. евро, а оставшиеся 100 млн. выплачивать на долгосрочной основе с доходов от деятельности DESFA. Однако даже этот вариант не получил одобрения у греческой стороны и переговоры окончательно зашли в тупик.
"В последние месяцы правительство Греции вело непрерывные дискуссии с представителями SOCAR и итальянской Snam по продаже 66% акций DESFA. Тем не менее предложения, сделанные ими, не устроили нас", - объясняет министерство энергетики и окружающей среды Греции.
По данным ведомства, рассмотренные альтернативные предложения потенциальных покупателей также не были приняты. В свою очередь SOCAR и Snam не приняли предложения греческой стороны, направленные на улучшение финансового положения DESFA. "На основании этого было принято решение о завершении обсуждений по вопросу продажи 66% акций DESFA", - подчеркивает министерство.
Конечно, азербайджанская компания связывала определенные надежды с греческим активом. По мнению специалистов компании, приобретением греческого оператора SOCAR, кроме дистрибуции в Греции, получила бы также доступ к газопроводу Греция - Болгария и возможность продажи газа в этой стране.
Тем не менее SOCAR не теряет оптимизма в отношении своей дальнейшей деятельности в Балканском регионе. По заявлению компании, прекращение переговоров по DESFA не повлияет на будущие инвестиции SOCAR в Греции и регионе.
Греческие власти уже в ближайшее время планируют определиться с дальнейшей судьбой DESFA. Очевидно, что компания повторно будет выставлена на приватизацию уже на новых условиях. Пресса Греции анонсирует, что правительство по итогам конкурса рассчитывает сохранить за собой до 51% акций DESFA, отдав стратегическому инвестору 25-30% акций.
По информации греческого интернет-издания Kathimerini, уже есть и новые претенденты на покупку греческой компании - это бельгийская Fluxys и румынская Transgaz. Интересно, что Fluxys ранее также интересовалась пакетом акций DESFA и вела переговоры с SOCAR о перекупке 8% акций греческого оператора, но затем отказалась от своего намерения, уступив место итальянской Snam. Теперь же греческие СМИ с оптимизмом заявляют о намерении бельгийцев получить 51% акций DESFA. Что же касается Transgaz, то, по данным греческой газеты Kathimerini, румынская компания готова заплатить за пакет DESFA такую же сумму, что давала в самом начале SOCAR, а именно 400 млн. евро. Правда, тут необходимо уточнить одну немаловажную деталь - вся рыночная стоимость Transgaz составляет 3,5 млрд. леев, или около 780 млн. евро, то есть всего в два раза больше, чем стоимость пакета DESFA. И хотя Transgaz играет важную роль в развитии инфраструктуры, связывающей страны Центральной и Юго-Восточной Европы, остается под вопросом, как румынская компания изыщет немалые, по своим масштабам, средства на покупку DESFA.
Скорее всего греческая сторона путем подобного "пиара" просто строит хорошую мину при плохой игре, демонстрируя, что уход SOCAR и Snam никак не помешает планам по приватизации DESFA, и даже с новыми требованиями на нее есть спрос.
Так или иначе, греческое правительство в случае с SOCAR показало собственную ненадежность как партнера. Трудно представить, что в такой ситуации греческие власти смогут добиться приватизации DESFA без каких-либо уступок новому покупателю. Нестабильная экономическая ситуация в стране, спонтанные решения правительства, способные "убить" привлекательность того или иного инвестиционного проекта, могут отпугнуть любого желающего. Вряд ли какая-то компания захочет рисковать немалыми средствами, проводить большую организационную работу и развивать газораспределительную систему Греции, не имея контрольного пакета на руках и без особой выгоды для себя…
Кстати, несостоявшаяся сделка с SOCAR вызвала раздражение у международных кредитов, от которых Греция рассчитывает получить очередную финансовую помощь. Теперь финансовые институты требуют от греческой стороны более жестких графиков продаж других госпредприятий в сфере предоставления коммунальных услуг (распределения электричества, воды, DEPA и т.д.). Только за счет продажи активов по условиям третьей программы кредитной помощи Греция должна привлечь 3,7 млрд. евро в 2016 г. и еще 1,3 млрд. - в 2017-м. В бюджете на 2016 г. выручка от продажи активов оценивается в 1,9 млрд. евро. Однако при таком подходе к приватизации страна вряд ли сможет выполнить поставленные задачи.
Словом, если говорить о потерях, то в схватке за выгоду от продажи DESFA в проигрыше осталась Греция, SOCAR же может направить сохраненные инвестиции в страны с более благоприятным инвестиционным климатом.
Если говорить о Европе, то Госнефтекомпания по-прежнему заинтересована в инвестировании в экономику Албании. Об этом открыто заявил и президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе встречи в ноябре с новоназначенным послом Албании в Баку Генти Кажели.
"Развитие связей в энергетической сфере создаст хорошие возможности для сотрудничества и по другим направлениям, в том числе в инвестиционной, торговой и транспортной областях", - сказал И.Алиев.
Помимо этого Хорватия предлагает SOCAR принять участие в строительстве СПГ-терминала на своей территории мощностью 4-6 млрд. кубометров газа. Президент этой страны Колинда Грабар-Китарович в ходе визита в Баку заявила, что сооружение подобного объекта в городе Крк может быть перспективным для Азербайджана.
Для расширения своей инвестиционной деятельности SOCAR активно рассматривает теперь Африканский континент. Результатом этих усилий стало вхождение SOCAR в состав консорциума CI-GNL c долей 26%, который построит терминал по импорту сжиженного природного газа (СПГ) в Кот-д`Ивуаре. Оператором проекта терминала мощностью 3 млн. тонн СПГ в год будет Total.
Госнефтекомпания Азербайджана подготовила также к реализации ряд энергетических проектов в Буркина-Фасо и Бенина, нацеленных на дополнительное обеспечение этих страна энергоресурсами, особенно нефтью и нефтепродуктами. Первичные переговоры с высшим руководством этих стран уже проведены, проекты представлены им на изучение. С руководством Бенина обсуждена и возможность строительства компанией SOCAR порта Котону, а также ряд других инфраструктурных проектов.
Так что возможностей много, теперь главное - не ошибиться и сделать правильный выбор.
ИНВЕСТИЦИИ SOCAR ЗА РУБЕЖОМ
По состоянию на 1 января 2016 года суммарные вложения SOCAR в проекты, реализуемые за рубежом, составили $4 млрд. 486,9 млн., из которых $3 млрд. 334,3 млн. пришлись на проекты компании в Турции, $414,5 млн. - в Швейцарии, $386 млн. - в Грузии, $280,8 млн. - на Украине, $71,3 млн. - в Румынии.