Ticarət və Sənaye Palatasının başçısı Niyaz Əlizadə «R+»a xarici tərəfdaşlarla əlaqələrdə sahibkarların dəstəklənməsi təlbirlərindən danışıb
Ticarət və Sənaye Palatasının başçısı Niyaz Əlizadə «R+»a xarici tərəfdaşlarla əlaqələrdə sahibkarların dəstəklənməsi təlbirlərindən danışıb.
Qeyri-neft iqtisadiyyatının inkişafı üzrə islahatların sürətləndirilməsi onlarda üçüncü sektorun, peşə birliklərinin və biznes icmalarının iştirakının vacibliyini yüksəldir. Dünya praktikasında sahibkarların maraqlarını təmsil edən ümumi qəbul edilmiş təşkilat kimi, ticarət və sənaye palataları (TSP) qəbul edilir. Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Niyaz Əlizadə “R+”un əməkdaşı ilə söhbətində Palatanın imkanları, neftdənsonrakı dövr üçün nəzərdə tutulmuş islahatlara edə biləcəyi yardım barədə fikirlərini bizimlə bölüşüb.
- İlk öncə, Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının (TSP) əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat vermənizi istərdik. Son illərdə nə kimi işlər görülüb?
- TSP-nin əsas vəzifəsi dövlət qurumları ilə münasibətdə sahibkarların maraqlarının təmsil olunması, sahibkarlıq üçün hüquqi mühitin və infrastrukturun formalaşmasına yardım, xarici tərəfdaşlarla iş əlaqələrinin qurulmasına dəstək verilməsidir. Bizim Avropa, Asiya, Şimali və Cənubi Amerika ölkələrinin ticarət palataları ilə əlaqələrimiz var. Biz beynəlxalq qurumların - Avropa Palatasının, Asiya - Sakit Okean Palatasının, İslam Palatasının və Ümumdünya Palatasının üzvüyük. Bu yaxınlarda Avropa Palataları Assambleyasına - bu strukturun ən yuxarı idarə qurumuna seçilmişik. Bizimlə birlikdə Ermənistan Ticarət-Sənaye Palatasının da namizədliyi irəli sürülmüşdü. Amma erməni palatasının səyləri hədər getdi. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin, həmçinin Türkiyə Palatasının dəstəyi hesabına mümkün 11 səsdən 9-nu əldə edə bildik. 2016-cı ildə biz 6-7 biznes-forum həyata keçirdik. Rusiyanın regionları - Ural, Yekaterinburq, Perm, Həştərxan, Krasnodar ilə çox forumlarımız olub. Estoniya ilə sıx əlaqələrimiz var, Polşada mütəmadi biznes görüşləri keçiririk. Hindistan, Pakistan, Avstraliya ilə fəal işləyirik. Pakistanın Ticarət naziri Huram Dastgirin bu yaxınlardakı səfəri zamanı Azərbaycan və Pakistan iş dairələrinin görüşünü keçirdik. Pakistanlı sərmayəçilər əczaçılıq zavodunun tikintisi ilə maraqlanıblar. Hindistan və Pakistan bu sahədə iri istehsalçılardır. Hind sərmayəçiləri Lənkəranda çay plantasiyası almaq imkanlarına baxırdılar, biz onları ora apardıq. Yayda, həmçinin «Formula-1» yarışlarına gəlmiş bir Avstraliya biznesmeni ilə görüşdük. O, uşaq yeməyi zavoduna sərmayə yatırmaq niyyətini bildirdi. Hazırda bu istiqamətdə iş görürük, məsləhət xidmətləri göstəririk. Etibarlı tərəfdaşların reyestrini tərtib etmişik. Bizə xarici tərəfdaşlar müraciət edəndə, fəaliyyət növü üzrə konkret firma təqdim edirik. Yerli şirkətlər müraciət edəndə, tövsiyə məktubu veririk ki, o, etibarlı tərəfdaşdır və konkret ölkədə biznes tərəfdaşı tapmağı xahiş edirik.
- Hazırda Palatanın imkanları yetərincə işə salınıbmı? Hansı problemlərlə üzləşirsiniz?
- Bir çox ölkələrdə şirkətlərin Ticarət və Sənaye Palatasında iştirakı məcburi xarakter daşıyır. Bu, könüllülük prinsipi əsasındadır, buna görə də üzvlərin sayı elə də çox deyil - 300-ə yaxındır. Onların içində palatanın önəmini anlayan və səliqə ilə üzvlükhaqqı ödəyən köhnə üzvlər də var, amma belələri cəmi 10%-dir. Qalanları ilə gərgin işləmək, işimizin önəminə inandırmq lazım gəlir. Təklif etmişəm ki, şirkətlərin TSP-yə üzvlüyü məcburi olsun, amma bununla bağlı hələ qərar yoxdur.
Bir ictimai təşkilat kimi, dövlətdən maliyyə almırıq, amma beynəlxalq strukturlarda iştirak üçün üzvlükhaqqı ödəməliyik. Amma Avropa Palataları Assambleyasına seçilməyimiz üçün bizə Maliyyə Nazirliyi dəstək verdi, amma bu, bir dəfə oldu. Biznes-forumları da həmin hesaba təşkil edirik, xarici tərəfdaşlarımız dəstək verir.
Əvvəllər bizim funksiyalara ölkədə istehsal edilən məhsullara ştrix-kodlar, ixracat üçün lazım olan məhsulun mənşə sertifikatlarının verilməsi, ekspertizaların aparılması və s. də daxil idi. Amma 2000-ci ildən bu funksiyalar dövlət qurumlarına verilib ki, bu da TSP-nin maliyyə imkanlarını xeyli aşağı salıb. Amma güc qurumları - məhkəmələr, prokurorluq, Daxili İşlər Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti ekspertizanı TSP-yə sifariş verir, çünki bizdə ekspertiza yetərincə ixtisaslaşmış səviyyədədir. Həmin funksiyaların bizə qaytarılması üçün müraciət etmişik, amma bu, sadə prosedur deyil, çünki qanunvericiliyin dəyişdirilməsini tələb edir.
- Azərbaycanda biznes mühiti necə qiymətləndirirsiniz? Sizcə, hazırda əsas uğur və çatışmazlıqlar nədir?
- Xarici tərəfdaşlarında da qeyd etdiyi şəksiz uğur özəlləşdirmə səviyyəsinin yüksək olmasıdır - müəssisələrin 70%-dən çoxu özəlləşdirilib. Bu, dövlətə faktiki olaraq təsərrüfat fəaliyyətindən azad olmağa və tənzimləyici funksiyasını tam keyfiyyətlə həyata keçirməyə imkan yaradıb. Amma mənfi cəhət odur ki, ölkədə müəssisələrin çoxu iri holdinqlərdir, kiçik və orta sektorda müəssisələr çox azdır. Avropada vergi daxilolmalarının 30-40%-i kiçik və orta biznesdən daxil olur, bu sektor həm də məşğulluq yaradır. Düzdür, bu gün kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üzrə işlər fəal gedir, sektorun inkişafı üzrə proqramlar gerçəkləşdirilir. Regionlarda dövlət proqramları çərçivəsində kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı üzrə müəssisələr, nəqliyyat müəssisələri, turizm obyektləri tikilir. Bu, əhalinin regionlardan onsuz da qədərindən artıq məskunlaşmış paytaxta köçünün qarşısını alır.
Neft gəlirləri hesabına biz ən çağdaş müəssisələr tikməyə, ən yüksək standartlarla məhsul buraxılışına imkan verən yüksək texnoloji avadanlıq almağa qadirik. Amma bu müəssislərdə işləmək üçün ixtsaslı kadrlara ehtiyac var. Müvafiq işçi heyəti olmadan bu müəssisələr lazımi effekt vermir. Buna görə də hazırda başlıca problem kimi, regionlarda işçilərimizin lazımi təhsilə və ixtisasa malik olmamasını sayıram.
- Palata bu istiqamətdə nə kimi yardım göstərə bilər?
- Avropa Palatasının üzvü olaraq, xaricdə treninqlərə qatılmağı təklif edirik. Onlar ən müxtəlif istiqamətlərdə çox sayda treninqlər həyata keçirirlər. Mütəmadi olaraq onların proqramlarını alırıq, onlar adamlar göndərməyi xahiş edirlər, özü də hər şeyin xərcini ödəyirlər. Bu, əlbəttə ki, tam keyfiyyətli təhsil olmasa da, inkişaf istiqamətləri ilə tanışlıq imkanı yaradır. Ancaq müəssisələr öz işçilərini belə treninqlərə göndərməkdə maraqlı deyillər. Dil problemi də var, regionlarla nəinki yaxşı ingilis dili bilən, hətta normal rus dili bilən insanlar tapmaq da sadə iş deyil.
- Bu gün Azərbaycan istehsalı olan hansı mallara xaricdə maraq göstərilir?
- Başlıca ixrac məhsulumuz kənd təsərrüfatı məhsulları və onların emalından alınan məhsullardır. Avropada, məsələn, kompot nədir, bilmirlər, orada şirə içirlər. Biz bu sahəni tuta bilərik. Nar və xurmanın nə olduğunu bütün Avropa bilir, özü də bizim nar dadına görə başqa ölkələrdən gətirilənlərdən yetərincə üstündür. Bizdə olan nar şirəsi heç yerdə yoxdur. Avropada, məsələn, narlı içkilər var, amma xalis sıxılmış nar şirəsi yoxdur, əgər bu məhsulu kütləvi bazara çıxarsaq, «partlayış» olar. Avropada Bakı pomidorlarını da tanıyırlar.
Başlıca üstünüklərdən biri də odur ki, bizdə məhsulun qablaşdırılması yüksək səviyyədə gerçəkləşdirilir. Bizdə Avropa keyfiyyətində məhsul buraxan çağdaş avadanlıqlı müəssisələr var. Müəssisəyə daxil olanda elə bilirsən ki, Avropanın qabaqcıl zavodundasan, amma zavoddan kənarda yol asfalt olmaya da bilər.
Həmçinin bizim üçün ənənəvi olan pambıqçılığı, üzümçülüyü və ipəkçiliyi real olaraq inkişaf etdirmək mümkündür. Bizim ipəyin keyfiyyəti yetərincə yüksəkdir. Amma rəssamlar və dizaynerlər olmalıdır, iş yalnız xammal istehsalı ilə məhdudlaşdırılmamalıdır, hazır məhsul istehsalının tam dövrü işə salınmalıdır.
Toxuculuq məhsullarının buraxılışı üçün də xarici tərəfdaşları cəlb etmək vacibdir; məsələn, Misirdə zəriflifli çox yüksək keyfiyyətli pambıq yetişdirilir, bu, dünyanın ən yaxşı pambığıdır və hətta hərbi sənayedə də istifadə edilir. Amma köynək istehsal edən müəssisə Almaniyaya məxsusdur. Mənə elə gəlir ki, biz də bu yolla getməliyik. Bizim ipəyimiz var, amma mən düşünmürəm ki, «kalağayı» istehsalı ilə biz ipək yaylıq ixracını artıra bilərik.
Buraya «Coca-Cola» və «Pepsi Cola»nı axı biz gətirmişik, istehsalı qurmuşuq. Elə bu cür də konkret brendləri gətirmək, yerli iş qüvvəsini və xammalı cəlb etmək lazımdır. Toxuculuqla bağlı olan bütün brend məhsullar Çində, Vyetnamda, İndoneziyada istehsal edilir. Orada ucuz iş qüvvəsi və çox peşəkar kadralar var. «Adidas» və «Nike»ın dükanlarına girin, harada istehsal edildiyini görəcəksiniz. Biz də bunu eləməliyik. Əgər «Coca-Cola»nı dəvət etmişiksə, niyə «Adidas»ı gətirməyək?
Türkiyə toxuculuq sahəsində aparıcı dövlətə çevrilib. Dünya üzrə cins parçanın 70%-i Türkiyədə toxunur və onlardan tanınmış brendlərin cins şalvarları tikilir. Öz vaxtında Türkiyə Prezidenti Turqut Özal idxal rüsumlarını artırdı və xarici firmaları ölkə daxilində məhsul istehsal etməyə dəvət etdi. Nəticədə, Türkiyə ixracı yetərincə artırdı və bununla da öz valyutasını möhkəmləndirdi.
- Məhsulların hansı yollarla tanıdılmasına üstünlük verirsiniz?
- Azərbaycan EXPO-da iştirak edir, 2010-cu ildə Şanxayda, 2015-ci ildə Milanda olmuşuq. Onların arasında isə Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə bizim məhsulların Urumçi və Hollandiyada sərgisini təşkil etmişik. Hər ikisində də biz iş adamlarımızı və onların istehsal etdikləri məhsulları - kompotları, şirələri, konyakı və s.-i özümüzlə aparmışdıq. Özü də Çində biz məhsulu gömrükdən keçirdik ki, geri qaytarmayaq. Urumçidə biz 10 gün olduq, elə birinci gün hər şeyi bizdən almaq istəyirdilər. Onda sahibkarlar uzunmüddətli müqavilələr bağladılar. Əsasən, kiçik müəssisələr idilər. Cənubi Koreyada virtual sərgi təşkil etdik, plazma panellərdə istehsal edilənə məhsullar haqqında bütün məlumatı nümayiş etdirdik.
- TSP-nin əsas məqsədlərindən biri, qeyri-işgüzar əməkdaşlığa və ədalətsiz rəqabətə yol verməməkdir. Bu məsələdə hazırda vəziyyət necədir və hansı konkret addımlar atılır?
- Ölkədə fəal olaraq inhisarlara qarşı mübarizə aparılmasına baxmayaraq, biz hələ də vicdansız rəqabət faktları ilə qarşılaşırıq. Əgər ölkədə mal idxalı ilə bağlı məsələ həll olunubsa, amma bizim bazarın daxilində inhisarçılıq problemi qalmaqdadır. Satış mərhələsində bazarda inhisarçılığı ləğv eləmək elə də sadə iş deyil. Bu, ciddi problemdir və sektorların inkişafına mane olur. Rəqabət həmişə istehlakçı üçün əlverişlidir, çünki qiymətləri aşağı salmağa dəstək verir. Rəqabət olmadan nə keyfiyyət, nə də əlverişli qiymətlər mümkündür.

Глава Торгово-промышленной палаты Нияз Ализаде рассказал R+ о мерах поддержки предпринимателей в контактах с иностранными партнерами
Форсирование реформ по развитию ненефтяной экономики повышает необходимость участия в них третьего сектора, профессиональных объединений и бизнес-сообществ. В мировой практике в качестве общепризнанной организации, представляющей интересы предпринимателей, выступают торгово-промышленные палаты (ТПП). О возможностях ТПП Азербайджана, о том, какое содействие она может оказать в проведении постнефтяных реформ, R+ поговорил с президентом палаты Ниязом АЛИЗАДЕ.
- Для начала хотелось бы узнать об основных направлениях деятельности ТПП Азербайджана. Какая работа проделана в последние годы?
- Основными задачами ТПП являются представление интересов предпринимателей в отношениях с государственными структурами, помощь в формировании правовой среды и инфраструктуры предпринимательства, в налаживании деловых связей с иностранными партнерами.
У нас есть соглашения с торговыми палатами стран Европы, Азии, Северной и Центральной Азии. Мы являемся членами международных структур - Европалаты, Азиатско-тихоокеанской палаты, Исламской палаты и Всемирной палаты.
Недавно мы были избраны в Ассамблею Европалаты - высший управляющий орган этой структуры. Вместе с нами выдвигалась и Торгово-промышленная палата Армении. Но усилия армянской палаты оказались тщетны. Мы же смогли набрать 9 из 11 голосов благодаря поддержке МИД Азербайджана, а также турецкой палаты.
За 2016 год мы провели 6-7 бизнес-форумов. У нас много форумов с регионами России - Урал, Екатеринбург, Пермь, Астрахань, Краснодар. Тесные связи с Эстонией, в Польше проводим регулярно бизнес-встречи. Активно работаем с Индией, Пакистаном, Австралией.
В ходе недавнего визита министра торговли Пакистана Хурама Дастгира мы провели встречу азербайджанских и пакистанских деловых кругов. Инвесторы из Пакистана заинтересовались строительством фармацевтического завода. Индия и Пакистан - крупнейшие производители в этой сфере. Индийские инвесторы рассматривали возможность купить плантации чая в Лянкяране, мы возили их туда.
Летом была также встреча с одним австралийским бизнесменом, который приехал на гонки "Формула-1". Он выразил желание инвестировать в завод по производству детского питания. Сейчас ведем работу в этом направлении, оказываем ему консультантские услуги.
У нас есть реестр надежных партнеров. Когда к нам обращаются зарубежные партнеры, мы рекомендуем конкретную фирму по роду деятельности. То же самое, когда к нам обращается отечественная компания, мы даем рекомендательное письмо о том, что она надежный партнер, и просим найти в конкретной стране партнера для ведения бизнеса.
- Достаточно ли задействованы возможности палаты на сегодняшний день? С какими проблемами сталкиваетесь?
- Во многих странах участие компаний в Торгово-промышленной палате носит обязательный характер. У нас это на добровольной основе, поэтому у нас не так много членов - всего около 300. Среди них есть старые члены, которые осознают значимость палаты и аккуратно платят взносы, но таких всего 10%. С остальными приходится напряженно работать, убеждать в значимости нашей работы. Я выступал с предложением сделать для компаний членство в ТПП обязательным, но пока решения нет.
Как общественная организация мы не получаем финансирование от государства, но нам надо платить членские взносы за участие в международных структурах. В случае с избранием в Ассамблею Европалаты финансовую поддержку оказало Министерство финансов, но это носит разовый характер.
Бизнес-форумы мы организовываем тоже за свой счет, поддержку оказывают и иностранные партнеры.
Раньше в наши функции входили выдача штрих-кодов произведенных в стране товаров, сертификатов происхождения товара, необходимых для экспорта, проведение экспертиз и т.д. Но с 2000 года эти функции на законодательной основе переданы госорганам, что значительно снизило финансовые возможности ТПП. Однако, например, силовые ведомства - суды, прокуратура, МВД, Служба госбезопасности - заказывают экспертизы в ТПП, так как у нас она достаточно квалифицированная. Мы обращались по поводу возврата нам этих функций. Но это непростая процедура, так как требует изменения законодательства.
- Как вы оцениваете бизнес-среду в Азербайджане? Каковы, по-вашему, основные достижения и недостатки на сегодняшний день?
- Несомненным успехом, который отмечают и иностранные партнеры, является высокий уровень приватизации - выше 70% всех предприятий приватизировано.
Это позволило государству фактически освободиться от хозяйственной деятельности и полноценно заняться регулирующей функцией.
Но минус в том, что в стране большинство предприятий - это крупные холдинги, недостаточно предприятий в малом и среднем секторах. 30-40% налоговых поступлений в Европе идет от малого и среднего бизнеса, плюс этот сектор дает занятость. Правда, сегодня работа по развитию малого и среднего предпринимательства ведется активно, реализуются программы по развитию этого сектора, строятся предприятия по обработке сельхозпродукции, в области транспорта, туристические объекты в регионах в рамках государственных программ. Это позволяет избежать и миграции населения из регионов в столицу, которая и так перенаселена.
Благодаря доходам от нефти мы можем себе позволить построить самое современное предприятие, купить высокотехнологичное оборудование, позволяющее выпустить продукцию по самым высшим стандартам. Но для работы на этих предприятиях нужны квалифицированные кадры. Без соответствующего персонала эти предприятия не дадут должного эффекта.
Поэтому считаю главной проблемой отсутствие должного образования и квалификации наших работников в регионах.
- А какую помощь в этом направлении может оказать палата?
- Будучи членом Европалаты, мы предлагаем участвовать в тренингах за рубежом. Европалата проводит большое количество тренингов по самым разным направлениям. Мы регулярно получаем их программы, и они просят прислать людей, причем все оплачивают. Это, конечно, неполноценное обучение, но хотя бы будет возможность ознакомиться с направлениями развития. Однако предприниматели не очень заинтересованы в участии своих работников в таких тренингах. Имеется языковой барьер, в регионах не так просто найти людей не то что со знанием английского, но и с хорошим уровнем русского языка.
- Какие товары азербайджанского производства сегодня вызывают интерес за рубежом?
- У нас главный экспортный товар - это сельхозпродукция и продукты ее переработки. В Европе, например, не знают, что такое компоты, там пьют соки. Мы могли бы занять эту нишу. Гранаты, хурма - это все знают в Европе, причем наш гранат по вкусу значительно лучше, чем из других стран. Гранатового сока в том виде, в котором он есть у нас, нет нигде. В Европе, например, есть гранатовые напитки, но именно чисто выжатого гранатового сока нет, если вывезти массово эту продукцию - тоже будет "взрыв". Бакинские помидоры тоже знают в Европе.
И главный плюс также в том, что у нас на хорошем уровне проводится пакетирование продукции. У нас есть предприятия с современнейшим оборудованием, выпускающие продукцию по европейскому качеству. Заходишь на такие предприятия и чувствуешь, будто попал на передовой завод в Европе, хотя за пределами может быть неасфальтированная дорога.
Потом, традиционные для нас хлопководство, виноградарство, шелководство вполне реально развивать. Качество шелка у нас весьма высокое. Но должны быть художники, дизайнеры, нужно не ограничиваться сырьем, а наладить полный цикл производства готовой продукции.
Важно привлечь иностранных партнеров для выпуска той же текстильной продукции. К примеру, в Египте выращивается тонковолокнистый хлопок очень высокого качества, это практически лучший в мире, который используется даже в военной промышленности. А фабрика по производству маек - немецкая. Мне кажется, нам надо пойти по такому пути. У нас есть шелк, но я не думаю, что мы сможем значительно увеличить экспорт шелковых платков, если на них будет написано "келагаи".
Мы ведь привезли сюда Coca-Cola и Pepsi-Cola, наладили здесь производство. Точно так же надо привозить конкретный бренд и задействовать местную рабочую силу и сырье. Все, что связано с текстилем самых известных брендов, произведено в Китае, Вьетнаме, Индонезии. Там дешевая рабочая сила и достаточно квалифицированные кадры. Зайдите в магазины Adidas и Nike и посмотрите бирки, где это произведено. Нам надо делать то же самое. Если пригласили Coca-Сola, почему бы не пригласить Adidas?
Турция превратилась в ведущее государство в области текстиля. В Турции производится 70% всей мировой джинсовой ткани и уже из них шьются джинсы известных брендов. В свое время президент Турции Тургут Озал повысил значительно таможенные пошлины на импорт и пригласил иностранные компании производить продукцию внутри страны. В результате Турция значительно нарастила экспорт и тем самым укрепила свою валюту.
- Какую форму продвижения товаров вы считаете лучшей?
- Азербайджан участвует в Expo, в 2010 году были в Шанхае, в 2015 году - в Милане. Между ними мы организовали выставку наших товаров в Урумчи и Голландии благодаря поддержке президента Ильхама Алиева. В обоих случаях повезли бизнесменов и их продукцию - компоты, соки, коньяк и прочее. Причем в Китае товар мы растаможили, чтобы обратно не привозить. В Урумчи мы были 10 дней, и уже в первый день у нас хотели все купить. Тогда предприниматели заключали контракты на долгосрочную основу. В основном были малые предприятия.
В Южной Корее мы сделали виртуальную выставку, где на плазменных панелях подавалась вся информация о производимой продукции.
- Одна из целей ТПП - осуществление мероприятий по недопущению неделового сотрудничества и недобросовестной конкуренции. Какова ситуация по этим вопросам на сегодня, какие конкретно меры предпринимаются?
- Хотя в стране активно продвигается борьба с монополиями, мы все еще сталкиваемся с фактами недобросовестной конкуренции. И если вопрос с импортом товаров в страну решен, то остается проблема монополий внутри нашего рынка. Не так просто ликвидировать монополии именно на рынке на этапе реализации. Это серьезная проблема и может тормозить развитие секторов.
Конкуренция всегда выгодна потребителю, так как приведет к снижению цен. Без конкуренции не будет ни качества, ни цены.