Ticarət və Sənaye Palatasının başçısı Niyaz Əlizadə «R+»a xarici tərəfdaşlarla əlaqələrdə sahibkarların dəstəklənməsi təlbirlərindən danışıb
Ticarət və Sənaye Palatasının başçısı Niyaz Əlizadə «R+»a xarici tərəfdaşlarla əlaqələrdə sahibkarların dəstəklənməsi təlbirlərindən danışıb.
Qeyri-neft iqtisadiyyatının inkişafı üzrə islahatların sürətləndirilməsi onlarda üçüncü sektorun, peşə birliklərinin və biznes icmalarının iştirakının vacibliyini yüksəldir. Dünya praktikasında sahibkarların maraqlarını təmsil edən ümumi qəbul edilmiş təşkilat kimi, ticarət və sənaye palataları (TSP) qəbul edilir. Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Niyaz Əlizadə “R+”un əməkdaşı ilə söhbətində Palatanın imkanları, neftdənsonrakı dövr üçün nəzərdə tutulmuş islahatlara edə biləcəyi yardım barədə fikirlərini bizimlə bölüşüb.
- İlk öncə, Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının (TSP) əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat vermənizi istərdik. Son illərdə nə kimi işlər görülüb?
- TSP-nin əsas vəzifəsi dövlət qurumları ilə münasibətdə sahibkarların maraqlarının təmsil olunması, sahibkarlıq üçün hüquqi mühitin və infrastrukturun formalaşmasına yardım, xarici tərəfdaşlarla iş əlaqələrinin qurulmasına dəstək verilməsidir. Bizim Avropa, Asiya, Şimali və Cənubi Amerika ölkələrinin ticarət palataları ilə əlaqələrimiz var. Biz beynəlxalq qurumların - Avropa Palatasının, Asiya - Sakit Okean Palatasının, İslam Palatasının və Ümumdünya Palatasının üzvüyük. Bu yaxınlarda Avropa Palataları Assambleyasına - bu strukturun ən yuxarı idarə qurumuna seçilmişik. Bizimlə birlikdə Ermənistan Ticarət-Sənaye Palatasının da namizədliyi irəli sürülmüşdü. Amma erməni palatasının səyləri hədər getdi. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin, həmçinin Türkiyə Palatasının dəstəyi hesabına mümkün 11 səsdən 9-nu əldə edə bildik. 2016-cı ildə biz 6-7 biznes-forum həyata keçirdik. Rusiyanın regionları - Ural, Yekaterinburq, Perm, Həştərxan, Krasnodar ilə çox forumlarımız olub. Estoniya ilə sıx əlaqələrimiz var, Polşada mütəmadi biznes görüşləri keçiririk. Hindistan, Pakistan, Avstraliya ilə fəal işləyirik. Pakistanın Ticarət naziri Huram Dastgirin bu yaxınlardakı səfəri zamanı Azərbaycan və Pakistan iş dairələrinin görüşünü keçirdik. Pakistanlı sərmayəçilər əczaçılıq zavodunun tikintisi ilə maraqlanıblar. Hindistan və Pakistan bu sahədə iri istehsalçılardır. Hind sərmayəçiləri Lənkəranda çay plantasiyası almaq imkanlarına baxırdılar, biz onları ora apardıq. Yayda, həmçinin «Formula-1» yarışlarına gəlmiş bir Avstraliya biznesmeni ilə görüşdük. O, uşaq yeməyi zavoduna sərmayə yatırmaq niyyətini bildirdi. Hazırda bu istiqamətdə iş görürük, məsləhət xidmətləri göstəririk. Etibarlı tərəfdaşların reyestrini tərtib etmişik. Bizə xarici tərəfdaşlar müraciət edəndə, fəaliyyət növü üzrə konkret firma təqdim edirik. Yerli şirkətlər müraciət edəndə, tövsiyə məktubu veririk ki, o, etibarlı tərəfdaşdır və konkret ölkədə biznes tərəfdaşı tapmağı xahiş edirik.
- Hazırda Palatanın imkanları yetərincə işə salınıbmı? Hansı problemlərlə üzləşirsiniz?
- Bir çox ölkələrdə şirkətlərin Ticarət və Sənaye Palatasında iştirakı məcburi xarakter daşıyır. Bu, könüllülük prinsipi əsasındadır, buna görə də üzvlərin sayı elə də çox deyil - 300-ə yaxındır. Onların içində palatanın önəmini anlayan və səliqə ilə üzvlükhaqqı ödəyən köhnə üzvlər də var, amma belələri cəmi 10%-dir. Qalanları ilə gərgin işləmək, işimizin önəminə inandırmq lazım gəlir. Təklif etmişəm ki, şirkətlərin TSP-yə üzvlüyü məcburi olsun, amma bununla bağlı hələ qərar yoxdur.
Bir ictimai təşkilat kimi, dövlətdən maliyyə almırıq, amma beynəlxalq strukturlarda iştirak üçün üzvlükhaqqı ödəməliyik. Amma Avropa Palataları Assambleyasına seçilməyimiz üçün bizə Maliyyə Nazirliyi dəstək verdi, amma bu, bir dəfə oldu. Biznes-forumları da həmin hesaba təşkil edirik, xarici tərəfdaşlarımız dəstək verir.
Əvvəllər bizim funksiyalara ölkədə istehsal edilən məhsullara ştrix-kodlar, ixracat üçün lazım olan məhsulun mənşə sertifikatlarının verilməsi, ekspertizaların aparılması və s. də daxil idi. Amma 2000-ci ildən bu funksiyalar dövlət qurumlarına verilib ki, bu da TSP-nin maliyyə imkanlarını xeyli aşağı salıb. Amma güc qurumları - məhkəmələr, prokurorluq, Daxili İşlər Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizlik Xidməti ekspertizanı TSP-yə sifariş verir, çünki bizdə ekspertiza yetərincə ixtisaslaşmış səviyyədədir. Həmin funksiyaların bizə qaytarılması üçün müraciət etmişik, amma bu, sadə prosedur deyil, çünki qanunvericiliyin dəyişdirilməsini tələb edir.
- Azərbaycanda biznes mühiti necə qiymətləndirirsiniz? Sizcə, hazırda əsas uğur və çatışmazlıqlar nədir?
- Xarici tərəfdaşlarında da qeyd etdiyi şəksiz uğur özəlləşdirmə səviyyəsinin yüksək olmasıdır - müəssisələrin 70%-dən çoxu özəlləşdirilib. Bu, dövlətə faktiki olaraq təsərrüfat fəaliyyətindən azad olmağa və tənzimləyici funksiyasını tam keyfiyyətlə həyata keçirməyə imkan yaradıb. Amma mənfi cəhət odur ki, ölkədə müəssisələrin çoxu iri holdinqlərdir, kiçik və orta sektorda müəssisələr çox azdır. Avropada vergi daxilolmalarının 30-40%-i kiçik və orta biznesdən daxil olur, bu sektor həm də məşğulluq yaradır. Düzdür, bu gün kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üzrə işlər fəal gedir, sektorun inkişafı üzrə proqramlar gerçəkləşdirilir. Regionlarda dövlət proqramları çərçivəsində kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı üzrə müəssisələr, nəqliyyat müəssisələri, turizm obyektləri tikilir. Bu, əhalinin regionlardan onsuz da qədərindən artıq məskunlaşmış paytaxta köçünün qarşısını alır.
Neft gəlirləri hesabına biz ən çağdaş müəssisələr tikməyə, ən yüksək standartlarla məhsul buraxılışına imkan verən yüksək texnoloji avadanlıq almağa qadirik. Amma bu müəssislərdə işləmək üçün ixtsaslı kadrlara ehtiyac var. Müvafiq işçi heyəti olmadan bu müəssisələr lazımi effekt vermir. Buna görə də hazırda başlıca problem kimi, regionlarda işçilərimizin lazımi təhsilə və ixtisasa malik olmamasını sayıram.
- Palata bu istiqamətdə nə kimi yardım göstərə bilər?
- Avropa Palatasının üzvü olaraq, xaricdə treninqlərə qatılmağı təklif edirik. Onlar ən müxtəlif istiqamətlərdə çox sayda treninqlər həyata keçirirlər. Mütəmadi olaraq onların proqramlarını alırıq, onlar adamlar göndərməyi xahiş edirlər, özü də hər şeyin xərcini ödəyirlər. Bu, əlbəttə ki, tam keyfiyyətli təhsil olmasa da, inkişaf istiqamətləri ilə tanışlıq imkanı yaradır. Ancaq müəssisələr öz işçilərini belə treninqlərə göndərməkdə maraqlı deyillər. Dil problemi də var, regionlarla nəinki yaxşı ingilis dili bilən, hətta normal rus dili bilən insanlar tapmaq da sadə iş deyil.
- Bu gün Azərbaycan istehsalı olan hansı mallara xaricdə maraq göstərilir?
- Başlıca ixrac məhsulumuz kənd təsərrüfatı məhsulları və onların emalından alınan məhsullardır. Avropada, məsələn, kompot nədir, bilmirlər, orada şirə içirlər. Biz bu sahəni tuta bilərik. Nar və xurmanın nə olduğunu bütün Avropa bilir, özü də bizim nar dadına görə başqa ölkələrdən gətirilənlərdən yetərincə üstündür. Bizdə olan nar şirəsi heç yerdə yoxdur. Avropada, məsələn, narlı içkilər var, amma xalis sıxılmış nar şirəsi yoxdur, əgər bu məhsulu kütləvi bazara çıxarsaq, «partlayış» olar. Avropada Bakı pomidorlarını da tanıyırlar.
Başlıca üstünüklərdən biri də odur ki, bizdə məhsulun qablaşdırılması yüksək səviyyədə gerçəkləşdirilir. Bizdə Avropa keyfiyyətində məhsul buraxan çağdaş avadanlıqlı müəssisələr var. Müəssisəyə daxil olanda elə bilirsən ki, Avropanın qabaqcıl zavodundasan, amma zavoddan kənarda yol asfalt olmaya da bilər.
Həmçinin bizim üçün ənənəvi olan pambıqçılığı, üzümçülüyü və ipəkçiliyi real olaraq inkişaf etdirmək mümkündür. Bizim ipəyin keyfiyyəti yetərincə yüksəkdir. Amma rəssamlar və dizaynerlər olmalıdır, iş yalnız xammal istehsalı ilə məhdudlaşdırılmamalıdır, hazır məhsul istehsalının tam dövrü işə salınmalıdır.
Toxuculuq məhsullarının buraxılışı üçün də xarici tərəfdaşları cəlb etmək vacibdir; məsələn, Misirdə zəriflifli çox yüksək keyfiyyətli pambıq yetişdirilir, bu, dünyanın ən yaxşı pambığıdır və hətta hərbi sənayedə də istifadə edilir. Amma köynək istehsal edən müəssisə Almaniyaya məxsusdur. Mənə elə gəlir ki, biz də bu yolla getməliyik. Bizim ipəyimiz var, amma mən düşünmürəm ki, «kalağayı» istehsalı ilə biz ipək yaylıq ixracını artıra bilərik.
Buraya «Coca-Cola» və «Pepsi Cola»nı axı biz gətirmişik, istehsalı qurmuşuq. Elə bu cür də konkret brendləri gətirmək, yerli iş qüvvəsini və xammalı cəlb etmək lazımdır. Toxuculuqla bağlı olan bütün brend məhsullar Çində, Vyetnamda, İndoneziyada istehsal edilir. Orada ucuz iş qüvvəsi və çox peşəkar kadralar var. «Adidas» və «Nike»ın dükanlarına girin, harada istehsal edildiyini görəcəksiniz. Biz də bunu eləməliyik. Əgər «Coca-Cola»nı dəvət etmişiksə, niyə «Adidas»ı gətirməyək?
Türkiyə toxuculuq sahəsində aparıcı dövlətə çevrilib. Dünya üzrə cins parçanın 70%-i Türkiyədə toxunur və onlardan tanınmış brendlərin cins şalvarları tikilir. Öz vaxtında Türkiyə Prezidenti Turqut Özal idxal rüsumlarını artırdı və xarici firmaları ölkə daxilində məhsul istehsal etməyə dəvət etdi. Nəticədə, Türkiyə ixracı yetərincə artırdı və bununla da öz valyutasını möhkəmləndirdi.
- Məhsulların hansı yollarla tanıdılmasına üstünlük verirsiniz?
- Azərbaycan EXPO-da iştirak edir, 2010-cu ildə Şanxayda, 2015-ci ildə Milanda olmuşuq. Onların arasında isə Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə bizim məhsulların Urumçi və Hollandiyada sərgisini təşkil etmişik. Hər ikisində də biz iş adamlarımızı və onların istehsal etdikləri məhsulları - kompotları, şirələri, konyakı və s.-i özümüzlə aparmışdıq. Özü də Çində biz məhsulu gömrükdən keçirdik ki, geri qaytarmayaq. Urumçidə biz 10 gün olduq, elə birinci gün hər şeyi bizdən almaq istəyirdilər. Onda sahibkarlar uzunmüddətli müqavilələr bağladılar. Əsasən, kiçik müəssisələr idilər. Cənubi Koreyada virtual sərgi təşkil etdik, plazma panellərdə istehsal edilənə məhsullar haqqında bütün məlumatı nümayiş etdirdik.
- TSP-nin əsas məqsədlərindən biri, qeyri-işgüzar əməkdaşlığa və ədalətsiz rəqabətə yol verməməkdir. Bu məsələdə hazırda vəziyyət necədir və hansı konkret addımlar atılır?
- Ölkədə fəal olaraq inhisarlara qarşı mübarizə aparılmasına baxmayaraq, biz hələ də vicdansız rəqabət faktları ilə qarşılaşırıq. Əgər ölkədə mal idxalı ilə bağlı məsələ həll olunubsa, amma bizim bazarın daxilində inhisarçılıq problemi qalmaqdadır. Satış mərhələsində bazarda inhisarçılığı ləğv eləmək elə də sadə iş deyil. Bu, ciddi problemdir və sektorların inkişafına mane olur. Rəqabət həmişə istehlakçı üçün əlverişlidir, çünki qiymətləri aşağı salmağa dəstək verir. Rəqabət olmadan nə keyfiyyət, nə də əlverişli qiymətlər mümkündür.

Niyaz Alizade, President of the Azerbaijan Chamber of Commerce, told R+ about the measures to support local entrepreneurs in contacting foreign partners
Boosting of reforms on development of non-oil economy urges the need for participation of the third sector, professional associations and business communities. Thus, the chambers of commerce are globally recognized organizations representing the interests of entrepreneurs. Niyaz Alizade, President of the Azerbaijan Chamber of Commerce, shared his views on the capacity of his organization in providing assistance to implementation of reforms during the post-oil era.
- First of all, we would like to know about the main directions of activities of the Azerbaijani Chamber of Commerce. What has been done during the recent years?
- Our main mission is to represent business interests in our relations with government agencies, to assist in the establishment of legal background and business infrastructure, as well as business relations with foreign partners.
We have agreements with chambers of commerce in Europe, Asia, North and Central Asia. We are members of international organizations including Eurochambres, the Asia-Pacific Chamber, the Islamic Chamber of Commerce and World Chamber.
Recently, we were elected to the Assembly of Eurochambres, the supreme governing body of the structure. Chamber of Commerce and Industry of Armenia was also nominated to this institution. However, the efforts of Armenian Chamber were in vain. We were able to score 9 of 11 votes with the support of the Azerbaijani Foreign Ministry and the Turkish Chamber.
During 2016, we held 6-7 business forums. We have held many forums with Russian regions: Ural, Yekaterinburg, Perm, Astrakhan, Krasnodar. We hold close ties with Estonia and hold regular business meetings in Poland. We are actively working with India, Pakistan, Australia.
During the recent visit of the Commerce Minister of Pakistan, Khuram Dastgir, we held a meeting of the Azerbaijani and Pakistani business communities. Investors from Pakistan are interested in the construction of a pharmaceutical plant. India and Pakistan are the largest manufacturers in this field. Indian investors are considering the purchase of a tea plantation in Lankaran.
In summer, we met with an Australian businessman who came as a guest visitor to the Formula-1 race. He expressed his desire to invest in the plant for production of baby food. Currently we are working on this initiative and provide consulting services to him.
We have a register of reliable partners. When foreign partners apply to us, we recommend them local businesses based on field of operation. The same applies to local companies: we provide them letters of recommendation certifying them as reliable partners and ask them find a partner in a particular country for business.
- Are there enough opportunities for the Chamber today? What are the challenges?
- In many countries, membership of companies in the Chamber of Commerce is compulsory. We do this on a voluntary basis, so we do not have many members, about 300. Among them are old members who are aware of the significance of the Chamber and gently pay fees but they count to only 10% of all members. With others, we have to work hard to convince them of importance of our work. I have made a proposal make membership in CoC compulsory but there is no decision on this so far.
As a public organization, we do not get funding from the state but we have to receive membership fees to be able to be members of international institutions. The Ministry of Finance has financially supported our election to the Assembly of Eurochambres but it was a one-off attempt.
We organize business forums on our own while foreign partners also provide support.
Previously, one of our functions was issuing barcodes for domestically produced goods, certificates of origin for exported goods, conducting examinations, etc. But since 2000, these functions are transferred to state agencies, which greatly reduced the financial capacity of CoC. But, for example, law enforcement authorities including the courts, the prosecutor's office, the Ministry of Interior, the State Security Service have ordered CoC carrying out examinations, as we are quite skilled at them. We have appealed to return these functions to us but it is a complicated procedure, as it requires changes in legislation.
- How do you find the business environment in Azerbaijan? What are the main achievements and shortcomings to date?
- The apparent success, which is also praised by foreign partners, is a high level of privatization: more than 70% of all enterprises are privatized.
This allowed the state to be actually free from economic activity and to fully engage in carrying out its regulatory functions.
However, the downside is that majority of enterprises in Azerbaijan are large companies. There is not enough companies in the small and medium sector. 30-40% of tax revenues in Europe come from small and medium-sized businesses, plus the sector provides employment. However, the works on the development of small and medium-sized enterprises is being actively implemented today. The companies are established for the processing of agricultural products, companies in transport and tourism sectors operating in the regions under government programs. This helps to avoid migration of population from the regions to the capital, which is already overpopulated.
Thanks to oil revenues, we can afford building modern enterprises, buying high-tech equipment to release products complying with the highest standards. But operating these enterprises needs qualified personnel. Without adequate staff, these companies do not provide the desired effect.
Therefore, I think the main problem is the lack of proper education and training of employees in the regions.
- What kind of assistance can CoC provide in this regard?
- As a member of Eurochambres, we offer participation in trainings abroad. They hold many training sessions in various areas. We regularly receive their programs, and they ask us to send people, organizers pay all expenses. This is certainly not a complete training, but at least it will be an opportunity to be acquainted with the direction of development. However, entrepreneurs are not very interested in the participation of their employees in such trainings. There is a language barrier, is not so easy to find people in the regions that fluent in English but at least with a good level of Russian language.
- What kind of products made in Azerbaijan are interesting abroad?
- Our main export commodities are agricultural products and products of their processing. In Europe, they have not heard about fruit compotes, they drink juices. We could take this niche. Pomegranates and persimmons are well-known in Europe. By the way, our pomegranates taste much better. You cannot find the pomegranate juice known in Azerbaijan nowhere else. There is a pomegranate drink In Europe but they do not have purely squeezed juice. Tomatoes from Baku are also known in Europe.
And the main advantage is also that we have a good level of packaging. We have enterprises with modern equipment, producing products meeting European quality standards. When one enters such enterprises, he feel as if in Europe.
Also, traditional agricultural areas such as cotton growing, viticulture, silkworm are realistic to develop. We have high quality silk. But we need to have artists, designers, etc. We cannot limit ourselves to raw materials but establish a full cycle of production.
It is important to attract foreign partners for the production of textile products. For example, in Egypt, long staple cotton grown very high quality, it is virtually the best in the world, which is even used in military industry. A factory for the production of T-shirts is a German brand. I think we need to go along such a path. We have silk but I do not think we will be able to significantly increase export of silk scarves if they are released under the brand name ‘kalaghai’.
We have managed to bring Coca-Cola and Pepsi Cola to our country. Similarly, it is necessary to bring a specific brand and to use local labor and raw materials. All that is associated with the most famous textile brands produced in China, Vietnam, Indonesia. There's cheap labor force, and there are enough qualified personnel. Go to stores of Adidas and Nike and check the tag where it is produced. We need to do the same. If we have invited Coca-Cola, why not to invite Adidas?
Turkey has become a leading country in the field of textiles. Turkey produces 70% of the world's denim texture. The Turkish President Turgut Ozal had significantly increased customs duties on imports and invited foreign companies to produce products within the country. As a result, Turkey has significantly increased its exports potential, and thereby strengthened its currency.
- What form of promotion of products do you think is better?
- Azerbaijan participates in EXPO, we were in Shanghai (2010) and in Milan (2015). Between these events, we organized an exhibition of our goods in Urumqi and the Netherlands, with the support of President Ilham Aliyev. In both cases, we took our local businessmen and their products - fruit drinks, juices, brandy and others. In China, we have customs cleared our goods to not bring them back. In Urumqi, we were 10 days and everybody wanted to buy all of our products on the first day of exhibition. At that time, the businesses signed contracts on long-term basis. These were small businesses.
In South Korea, we have made a virtual exhibition, where information about the products was translated on plasma screens.
- One of the goals of CoC is the implementation of measures to prevent non-business cooperation, and unfair competition. What is the situation on these issues today, what specific measures are being taken?
- While the country is actively promoting the fight against monopolies, we are still faced with the facts of unfair competition. And if the issue of import in the country is solved, there remains the problem of monopolies in our market. Not so easy to eliminate the monopoly on the market, it is at the stage of implementation. This is a serious problem and can inhibit the development of sectors.
Competition is always beneficial to consumers, as it will lower prices. Without competition there will be no quality or price.