KÖKLÜ İSLAHATLAR İLİ
Azərbaycan iqtisadiyyatı 2017-ci ilə yetərincə çətin nöqtədən başlayır - neftin qiymətinin düşməsi və dünyadakı böhran meyilləri Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) azalmasına gətirib çıxarıb. Başqa tərəfdən, neftdənsonrakı dövrə keçid iqtisadiyyatda dərin islahatların aparımasını vacib edib ki, Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, bu, ölkəyə gələcəkdə qeyri-neft sektorunun hesabına inkişaf etməyə imkan yaradacaq. Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunan iclasında çıxış edən dövlət başçısı bildirib ki, böhranlı ildə qeyri-neft sənayesini 5 faiz, kənd təsərrüfatının isə 2,5 faiz artması çox böyük göstəricidir. «Bu il görüləcək işlər bu dinamikanı daha da gücləndirəcək», - deyə Prezident əminliklə bildirib.
Valyuta balansı
Beləliklə, cari il üçün əsas məsələ makroiqtisadi sabitliyin və əlverişli inflyasiya səviyyəsinin qorunmasıdır. Ölkənin gəlirlərinin və dövlət sərmayələrinin azalması, tikinti sektorunda geriləmə nəzərə alınarsa, həqiqətən, bu məqsədə çatmaq asan olmayacaq. Ötən il bank sektorunu, o cümlədən bütün maliyyə sektorunu əsaslı şəkildə «titrədib»: manat dəyərini itirib, müflisləşmə və etibarın itirilməsi yüksək həddə çatıb. Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi,
iqtisadiyyata ən böyük zərbə vuran bank sektoru olub. «Ona görə, bu sektorun təmizlənməsi, sağlamlaşdırılması, şəffaflaşması, beynəlxalq standartlara uyğunlaşması istiqamətində bu il də ciddi addımlar atılacaq. Qanunu pozan şəxslərə qarşı bundan sonra da ciddi mübarizə aparılacaq», - deyə o vurğulayıb.
Ekspertlər hesab edir ki, böyük ehtimalla, bankların sayı yenə də azalacaq. Amma bu, lisenziyaların ləğvi yolu ilə deyil, bazarın fəal üzvlərinin birləşməsi və iriləşməsi yolu ilə olacaq. Ümumiyyətlə, bank bazarında dəyişikliklər Yeni il bayramlarından dərhal sonra başladı - bəzi banklarda idarə heyəti sədrləri dəyişdi, köklü kadr dəyişiklikləri və s. müşahidə edildi.
Yaxın günlərdə ölkənin makroiqtisadi həyatında bankların rolu daha da gücləndi - Azərbaycan Mərkəzi Bankı bankların valyuta mübadiləsində məzənnəyə tətbiq etməli olduğu 4%-lik marjanı ləğv etdi. Yəni manat «tam üzən» məzənnəyə keçdi və indi hər bir bank onun məzənnəsini özü müəyyən edir. Bir çox ekspertlərin fikrincə, bu tədbir hətta bir qədər gecikib. Əlbəttə, bu addımın müəyyən çətinlikləri və makroiqtisadi duruma, xüsusilə də istehlak qiymətlərinə təsiri olacaq. Amma bu addım, ilk növbədə, «qara valyuta» bazarının lazımsız bir şey kimi ləğv olunmasına gətirəcək.
İnflyasiyaya gəldikdə isə, beynəlxalq reytinq agentliklərinin və institutların gözləntisinə görə, cari ildə məhz o, ölkə iqtisadiyyatı üçün əsas problemə çevrilə bilər. Amma yenə də hər şey manatın nə qədər tez öz real qiymətini taparaq sabitləşməsindən asılı olacaq. O cümlədən, Mərkəzi Bankın (AMB) 2017-ci il üçün pul siyasətinin əsas istiqamətləri haqqında bəyanatında bildirilir ki, makroiqtisadi sabitlik iqtisadi artımın və milli iqtisadiyyatın yeni artım və inkişaf modelinə keçməsi üçün əsas şərtdir.
“Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi, ilk növbədə, monetar siyasətin büdcə-vergi siyasəti ilə effektiv əlaqələndirilməsi, bütövlükdə isə iqtisadiyyatın, tədiyə balansının və valyuta bazarının tarazlaşdırılmasına, bu əsasda “üzən məzənnə”yə tam və effektiv keçidə imkan verən kompleks təbdirlərin görülməsini zəruri edir. Maliyyə Sabitliyi Şurasının 2017-ci ilə və ortamüddətli dövrə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin təmin olunması üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər planı məhz belə bir manevrin həyata keçirilməsinə yönəlmişdir”, - deyə AMB-nin bəyanatında vurğulanır.
Bu manevrin keyfiyyətcə önəmli tərkib hissəsi kimi, AMB makroiqtisadi sabitlik proqramının gerçəkləşdirilməsi üçün lazımi dəstəyi göstərəcək. AMB-nin dəstəyi antiinflyasiya xüsusiyyətli sərt pul siyasətinin aparılması ilə gerçəkləşdiriləcək.
Maliyyə Sabitliyi Şurasının pul proqramına gəldikdə isə, onun gerçəkləşdirilməsi inflyasiya riskləri ilə bağlı cəld tədbir görməyə imkan yaradacaq. Ancaq bu, birmənalıdır ki, dövlət artıq manatın məzənnəsini dəstəkləməyi dayandıracaq. Bununla yanaşı, bu il Dövlət Neft Fondundan (SOFAZ) 7,5 mlrd. manat transfert ayrılması nəzərdə tutulub ki, bu, makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsinə və Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) sağlamlaşdırılması prosesinin sürətəndirilməsinə yönəldiləcək.
Real dəstək
Aydındır ki, valyuta bazarında tədbirlər real sektorun dəstəyi olmadan səmərə verə bilməz. Prezident İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin iclasında bildirib ki, bu il sənaye potensialının inkişafı, o cümlədən sənaye parklarının yaradılması ilə bağlı ciddi addımlar atılmalıdır. «Hər bir şəhərdə xüsusi sənaye sahəsi, sənaye parkı, zonası yaradılmalıdır. Artıq bu proses başlayır və digər şəhərlərdə də yerli icra orqanları, sahibkarlar, əlbəttə ki, dövlətin dəstəyi ilə bu işləri görməlidirlər»,- deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Bundan başqa, neftdənkənar bölmədə dinamikanı ləngidən əsas səbəb, tikinti sektorunda istehsalın 30 faizlik azalması olub. Burada da canlanma üçün lazımi tədbirlər görülür - yeni yaşayış komplekslərinin tikintisi stimullaşdarılır, köhnə “Sovetski” məhəlləsinin abadlaşdırılması, Ağ Şəhər və s. layihələrin gerçəkləşdirilməsi davam etdirilir. Əlbəttə, yaxın keçmişin göstəriciləri ilə müqayisədə işlərin əhatəsi məhdud görünə bilər və dövlət tərəfindən bu sahəyə kapital yatırımlarının azalması nəzərə alındıqda bu, təbiidir.
Ancaq gələcəkdə, münbit sərmayə mühiti, qoyulan vəsaitləri sürətlə geri qaytarmaq imkanı və biznesin gəlirliliyi nəzərə alındıqda, dövlət sərmayələrinin yerli və xarici özəl sərmayə ilə əvəz olunacağını ehtimal etmək mümkündür. Yəni tamamilə inandırıcıdır ki, tikinti sektorunun artım əyrisi yenidən yüksəlməyə başlayacaq və bu da yaxın sahələrə - tikinti materialları istehsalına müsbət təsir edəcək, yenidən iş yerləri yaradılacaq.
Həm də neftdənkənar sektorun perspektivli sahələrindən birinin - kənd təsərrüfatının inkişafı çərçivəsində istehsal həcmlərini artırmaq üçün tədbirlər görülür. Qeyd edildiyi kimi, artıq 2016-cı ildə aqrar bölmədə artım əldə edilib, pambıqçılıq, ipəkçilik və tütünçülük kimi sahələrə ikinci nəfəs verilib.
«Biz realist olmalıyıq. Biz indi texnologiya ixrac edə bilmirik və edə bilmərik, vaxt lazımdır. Biz istədiyimiz səviyyədə maşın, mexanizm ixrac edə bilmirik. Heç özümüzü də təmin edə bilmirik. Biz nəyi ixrac edə biliriksə, diqqətimizi o real sektora yönəltməliyik. Burada kənd təsərrüfatı, emal sahəsi, əlbəttə ki, ən böyük potensiala malikdir. Torpaqlardan səmərəli istifadə etməli və ixracımızı şaxələndirməliyik»,- deyə Prezident İ. Əliyev vurğulayıb.
Proqnozlara görə, 2017-ci ildə kənd, meşə və balıqçılıq təsərrüfatında 4 milyard manatlıq istehsal olacaq ki, bu, ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 6,4%-i deməkdir, yəni yetərincə yüksək göstəricidir. Bütünlükdə, Azərbaycanın 2017-ci il və sonrakı 3 il üzrə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış iqtisadi və sosial inkişaf konsepsiyasına görə, 2017-ci ildə ölkənin real iqtisadi artımı 1% təşkil edəcək və ÜDM 61,4 mlrd. manat təşkil edəcək. Və 2018-2020-ci illərdə artım templərinin davam etməsi və 2020-ci ildə 2,4%-ə çatması gözlənilir.
Qarşısının alınması və gələcək inkişaf üçün düzgün taktika seçdikdə, istənilən böhrandan müsbət istiqamətdə yararlanmaq olar. Dərc olunmuş proqnozlardan da görünür ki, Azərbaycan hökuməti öz iqtisadi siyasətinə inanır.

A YEAR OF DEEP REFORMS
The starting points for the national economy in 2017 are rather difficult: plummeting oil prices and the crisis tendencies in the world have led to a decrease in national GDP. On the other hand, the transition to a post-oil period initiated a number of far-reaching reforms in the economy, which, as noted by the President Ilham Aliyev, should enable the country to develop in the future due to the non-oil sector. In particular, speaking at a meeting of the Cabinet of Ministers dedicated to the socio-economic development of Azerbaijan in 2016, the President said that the growth of non-oil industrial production by 5% and agriculture by 2.6% in the crisis year were very high figures. "The work that to be done this year will further strengthen this trend", said President Aliyev.
Currency balance
So, the main challenge for the current year is the preservation of macroeconomic stability and acceptable rates of inflation. Objectively, to achieve this goal will not be easy in view of the reduction of the country's income, public investment, the downturn in the construction sector. The banking and financial sectors have been thoroughly shaken as a whole: the decline of manat, bankruptcy, trust decline ... According to Aliyev, the banking sector had the biggest hit caused by the economy. "This year will also be taken serious steps to clean up, recover, and ensure the transparency of this sector, bringing it in line with international standards. Persons who violate the law will continue to wage a serious fight," said the president.
The experts believe that most likely the number of banks will decrease again but this no longer be done through the withdrawal of their licenses but through consolidation and enlargement of existing market participants. However, the upheavals in the banking market began immediately after the holidays: the chairmen of the Board were replaced at some of them including personnel changes, etc.
Recently, the role of banks in macro-economic life of the country has strengthened - Central Bank of Azerbaijan (CBA) has withdrawn 4 percent margin that was used in determining the exchange rate banks. In fact it is a complete "free floating" manat, and now every bank is free to determine its own course. According to many experts, this measure is even somewhat belated. Yes, some difficulty and its impact on the macroeconomic situation and especially on consumer prices should be. But this measure in the first place will result in the elimination of "black market" currencies as unnecessary.
With regard to inflation, then by the expectations of the international rating agencies and institutions, namely it can be a major problem for the country's economy in the current year. But again, a lot depends on how quickly the manat finds its real price and stabilize.
In particular, the statement of the Central Bank about the main directions of monetary policy for 2017 means that macroeconomic stability is a basic prerequisite for the recovery of economic growth and transition of the national economy on a new model of growth and development.
"Ensuring macroeconomic stability primarily requires effective coordination of monetary and fiscal policy, and the whole balance of the economy, the balance of payments and foreign exchange market, and for comprehensive measures to move to a fully floating exchange rate regime manat. It was this maneuver in mind that we have focused on to ensure macroeconomic and financial stability in 2017 and in the medium term, which is mandated to implement the Financial Stability Board", is said in CBA’s statement. At the same time, as an important part of this maneuver, the central bank will provide necessary support for the implementation of the program of macroeconomic stability. Support for the CBA will be carried out by means of tight monetary policy, bearing anti-inflationary in nature.
With regard to the monetary program of the Council of financial stability, its implementation will allow us to respond to inflation risks. However, clearly, that the state has to "help" the manat to stay afloat will not. However, this year it will receive up to 7.5 billion. Manat transfers from the State Oil Fund (SOFAZ), which will be aimed at ensuring macroeconomic stability and accelerate the process of improvement of the International Bank of Azerbaijan.
Real support
It is clear that action in the currency market cannot give effect without the support of the real sector. As stated at the Cabinet meeting, President Aliyev, serious steps need to be taken this year, related to the development of industrial potential of the country, in particular in the framework of the established industrial parks. "In every city a special industrial sector, industrial park, industrial area should be created. This process has already begun, the local executive authorities, businessmen, of course, with government support, should carry out this work in other cities, "- said President.
In addition, as mentioned above, the main reason for deceleration of the dynamics of non-oil sector was nearly 30 percent drop in production in the construction sector. It also has taken the necessary measures to revive - stimulated by the construction of new housing estates, the continuation of the implementation of such major projects as the transformation of the old Soviet "White City", etc. Of course, the scope of work as compared with the recent past will be narrowed, and it is natural, considering. reduction of capital expenditures in this area of ​​the state. However, in the future, subject to the availability of a favorable investment climate, the rapid repayment of investment and profitability, public investment may be replaced by a private - local or foreign. That is, it is likely that the growth curve construction sector soon again rushed up, that affects and associated industries - building materials sector, will be re-created jobs.
Also, there are attempts to increase production in the development of one of the promising sectors of the non-energy sector, the agriculture. As noted already, the growth in agricultural sector in 2016 was achieved in areas such as cotton, silk, tobacco, etc. "We must be realistic. Today, we cannot and will not be able to export technology, this takes time. We cannot export the machinery at the desired level. We cannot provide even ourselves. We must pay attention to the real sector, which can do something for export. Agriculture, processing industry, of course, have the greatest potential here. We must effectively utilize our land and diversify exports," said President Aliyev.
According to forecasts, the share of agriculture, forestry and fisheries in 2017 will be ₼4 billion, or 6.4% of GDP, which is quite a high figure.
In general, based on the concept of economic and social development of the country, as well as forecast figures developed by the Ministry of Economy for 2017 and the next three years, the real economic growth of GDP will be 1% in 2017, or ₼61.4 billion. During 2018-2020, it is expected to continue this trend of growth and increase real GDP to 2.4% by 2020.
Any crisis can be reversed by choosing the right tactics to overcome it and ensure further development. The government of Azerbaijan, according to published forecasts, is determined to carry out its economic policy.