Hökumət qablaşdırma materiallarının istehsalına xarici investorlar cəlb etmək üçün maksimum səy göstərəcək
Müəllif: Xəzər AXUNDOV Bakı
Son zamanlar Azərbaycanda aqrar məhsullar istehsalı və onların xarici bazarlara çıxarılması üzrə səylər nəzərəçarpacaq səviyyədə fəallaşıb. Bu məqsədlə sərmayələrin stimullaşdırılması və aqrar ixracatçıların dəstəklənməsi üzrə bir sıra tədbirlərin gerçəkləşdirilməsinə başlanılıb, milli aqrar brendlərin inkişafı mexanizmləri yaradılır, aqroparkların və başqa iri məhsul istehsalı formalarının inkişafı stimullaşdırılır. İxrac istiqamətli strategiyanın vacib komponentlərindən biri, Azərbaycanda çağdaş qablaşdırma materiallarının və taraların istehsalıdır. Son 10 ildən çox müddət ərzində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına, həmçinin emal müəssisələri və logistika infrastrukturunun inkişafına yönəldilmiş çoxmilyardlıq sərmayələr Azərbaycanın ərzaqla özünütəminini 80%-ə qədər artırmağa imkan yaradıb. Ölkə aqrar ixracat sahəsində müəyyən uğurlar qazanıb: son illərdə MDB bazarlarına, xüsusilə də Rusiyaya faraş və emal edilmiş meyvə-tərəvəz məhsullarının göndərilməsi artıb.
Azərbaycan fındıq və qoz ixracı üzrə artıq çoxdan dünyanın aparıcı ölkələri sırasına daxildir. Nisbətən bu yaxınlarda yerli şərabçılıq müəssisələri, şirə və meyvə-tərəvəz konserv məhsullarının istehsalçıları yeni bazarların - Çinin, Yaxın Şərq və Avropa dövlətlərinin mənimsənilməsinə başlayıblar. Belə ki, 2016-cı ilin yekunlarına görə, Azərbaycan xaricə $426,1 mln.-luq kənd təsərrüfatı məhsulları göndərib ki, bu da əvvəlki ilin göstəricilərindən 20,7% çoxdur. Ancaq ixracatın dinamik artımına baxmayaraq, təqdim edilən rəqəmlər Azərbaycan Aqrar-Sənaye Kompleksinin (ASK) potensial imkanlarına uyğun gəlmir.
Bununla bağlı olaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyev yaxın bir neçə ilə ASK məhsullarının ixracını iki dəfə artırmaqla bağlı məsələ qaldırıb. Bu məsələ "Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı üzrə strateji yol xəritəsi"ndə əks etdirilib. Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi, artıq 54 növ məhsul üzrə, o cümlədən ət-süd, quşçuluq, meyvə-tərəvəz, konserv və şərabçılıq məhsulları üzrə aqrar ixracatın artırılması imkanlarını təhlil edib, buraya həmçinin şirə, bal, qoz, çay, tütün, ipək iplik və s. ixracatının artırılması da daxildir.
Ancaq ərzaq ixracatının artırılması siyasətinin səmərəliliyi daha çox ASK müəssisələrinin ərzaq məhsullarının istehsalının maya dəyərini aşağı salmasından asılıdır. Bu da öz növbəsində, müvafiq beynəlxalq keyfiyyət standartı səviyyəsini saxlamaqla, qablaşdırma istehsalını ucuzlaşdırmaq və optimallaşdırmaqla bağlıdır.
Əgər Azərbaycanın emal və qida sənayesinin inkişafının xüsusiyyətləri nəzərə alınarsa, bu, elə də sadə məsələ deyil. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) məlumatına görə, bu gün ölkədə ət-süd, meyvə-tərəvəz, alkoqol, yağlar, çay və tütün məhsulları üzrə ixtisaslaşmış 200-dən çox iri və orta müəssisə fəaliyyət göstərir. Təkcə meyvə və tərəvəz emalı üzrə konserv zavodlarının toplam gücü hər il 750 milyon şərti banka istehsal etməyə imkan yaradır.
Eyni zamanda, Azərbaycanın daxili bazarında emal edilmiş və ya qablaşdırılmış yerli məhsulun payı son zamanlara kimi məhsulundan asılı olaraq aqrar sektorun ümumi istehsalının üçdəbirindən yarısına kimi dəyişirdi. Bir sıra ekspert hesablamalarına görə, ət istehsalı sektorunda son illərdə yalnız məhsulun üçdəbiri emala gedirdi, meyvə və tərəvəzdə isə emal edilmişlər və ya qablaşdırılmışlar ümumi məhsulun dörddəbirindən çox deyil. Azməhsullu fermer təsərrüfatlarında istehsal edilən süd məhsulunun, demək olar ki, dörddəüçü kustar üsullarla emal edilir, əldə edilən kəsmik, şor, nehrə yağı, müxtəlif növ pendirlər çağdaş qablaşdırma istifadə edilmədən açıq satılır. Yarmaların və paxlalıların da demək olar ki, yarısı açıq satılır.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) tədqiqatında da müəyyən problemlərin olduğu vurğulanır. Belə ki, Kənd Təsərrüfatı nazirinin müavini Seyfəddin Talıbov qeyd edib ki, ixrac məhsullarının keyfiyyətinə nəzarət sistemini beynəlxalq tələblərə uyğun şəklə gətirmək lazımdır. "KTN və BMT-nin ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dekabr 2015-ci il - fevral 2016-cı il aralığında aparılmış bazar tədqiqatı göstərdi ki, ölkədə 110-a yaxın kənd təsərrüfatı məhsulları ixracatçısı işləyir. Müəyyən mal növləri üzrə ixracatın yarıdan çoxu 6 sahibkarın, ixracatın 90%-i isə yalnız 25 sahibkarın payına düşür", - deyə S.Talıbov vurğulayır.
FAO-nun tədqiqatı göstərdi ki, fermerlərin böyük hissəsinin ixrac prosesinə qoşulmamasının əsas səbəbi onunla bağlıdır ki, regionlarda hələ də kənd təsərrüfatı məhsullarının sortlaşdırma, qablaşdırma və markalaşdırılması infrastrukturu zəif inkişaf edib. Eyni zamanda, qeyd etmək lazımdır ki, son illərdə Bakıda və ölkənin başqa iri şəhərlərində iri şəbəkə supermarketlərinin inkişafı ilə vəziyyət köklü şəkildə dəyişməyə başlayıb. Belə ki, «Euromonitor International» şirkətinin təhlilinə görə, 2007-2013-cü illər arasında Azərbaycan bazarında qablaşdırılmış məhsulların payı sürətlə artdı. Bu, daha çox aparıcı ticarət şəbəkələrinin istehlak tələbini artırmaq istəyi ilə bağlıdır. Yeni qablaşdırılmış və emal edilmiş məhsulların ən böyük miqdarı süd və konserv məhsullarının, qənnadı məmulatlarının, peçenyenin, qablaşdırılmış tortların, dondurmanın və s.-in istehsalında qeydə alınıb.
«Euromonitor International»ın ekspertləri ehtimal edirlər ki, qablaşdırılmış ərzaq məhsulları bazarında artım bundansonrakı dövrdə də davam edəcək. Bu trendin yaxınlara kimi istehlakçıların qablaşdırılmamış ərzaq aldığı ucqarlarda və kənd yerlərində irəliləməsi məsələsində urbanizasiya vacib rol oynayacaq. Burada yerli yeyinti sənayesi müəssisələrinin inkişafının özəlliklərinə xüsusi diqqət yetirmək vacibdir. «Bahalı» manat dövründə Azərbaycanda qablaşdırma istehsalının qurulması üçün yüz milyon dollarla xərcləməkdənsə, qablaşdırıcı materialları, taraları və ASK-nin istehsalında istifadə edilən digər komponentləri xaricdən almaq daha əlverişli idi.
Keçən illər ərzində Azərbaycanda yalnız iki növ qablaşdırma materialının - karton və polietilen taraların istehsalının tam tsikli qurulub - idxal xammal və inqrediyentlərdən, demək olar ki, asılı deyil. Ölkədə həm də polietilen torbaların istehsalı üzrə ixtisaslaşmış 20-yə qədər poliqrafiya müəssisəsi fəaliyyət göstərir.
Şüşə tar istehsalı sahəsində də işlər dolğun deyil. Sovet illərində Azərbaycanın butılka və bankalara olan tələbatı qismən dörd şüşə zavodu - Sumqayıt, Bakı, Gəncə və Mingəçevir şüşə zavodları tərəfindən
ödənilirdi. Ancaq Sumqayıt zavodu istisna olmaqla, onlardan üçü 1990-cı illərin əvvəllərində istehsalı dayandırdı. Həmin vaxtdan şərabçılıq və konserv sahəsinin, həmçinin sərinləşdirici içkilər və şirələr istehsalının taraya olan tələbatı Rusiyadan, Ukraynadan, Gürcüstandan və bir sıra başqa Avropa ölkələrindən edilən idxal hesabına ödənilir.
2008-ci ildə Qaradağ rayonunda region üzrə ən iri butılka və başqa şüşə taraların istehsalı müəssisəsi istifadəyə veriləndən sonra vəziyyət dəyişdi. Amma bununla belə, son illərdə, əsasən, Gürcüstandan edilən şüşə tara idxalı pivə, mineral su və limonad istehsalının şüşəyə olan tələbatının bir qismini ödəyirdi. Yerli şərab və tünd alkoqollu içki istehsalçıları bu gün də şüşə butılkalara olan tələbatın bir qismini idxal hesabına ödəyirlər.
Aydındır ki, qablaşdırma materiallarının və taranın başqa növlərinin də istehsalının ölkə daxilində qurulması son məhsulu idxal məhsuluna nisbətən daha ucuz edə bilərdi. Ancaq «bahalı» manat dövründə Azərbaycandan kütləvi ərzaq ixracı elə də gəlirli biznes deyildi, yerli emal və yeyinti sənayesi müəssisələri əsas diqqəti daha gəlirli olan idxalı əvəzləməyə yönəltmişdilər. Daxili bazarın xüsusiyyətləri, onun qapalı olması və rəqabət səviyyəsinin aşağı olması yeyinti sənayesi müəssisələrinə, hətta tara və qablaşdırma idxalından asılılıq şəraitində yüksək gəlir normasını qorumağa imkan yaradırdı.
Böyük ehtimalla, elə bu səbəbdən ölkədə nisbətən inkişaflı alüminium kompleksi olduğu halda, Azərbaycanda hələ də yeyinti alüminium folqası istehsalı təşkil edilməyib. Nazik poladyayma güclərinin olmaması üzündən, yerli istehsalçılar hələ də metal tarada konserv istehsalı, həmçinin şüşə bankaların burulan qapaqlarının istehalı və dəmir bankalarda pivə, alkoqolsuz içkilər istehsalı üçün tənəkə materialı xaricdən gətirməyə məcburdurlar.
Ölkədə 20-yə qədər süd məhsulu və şirə istehsalçısı olmasına baxmayaraq, etibarlı və əlverişli “TetraPak” qabları üçün bütün hissələr bütünlüklə xaricdən gətirilir. Ölkədə inkişaf etmiş kimya sənayesi olmasına baxmayaraq, press-formalarda polietilen butılka istehsalı, həmçinin pendir, dondurma və başqa məhsullar üçün nəzərdə tutulan plasmas taraların hazırlanmasında istifadə edilən xammal da idxal edilir.
Ancaq postneft iqtisadiyyatının gerçəklikləri ASK-nın keçmişdə qalmış idxalı əvəzləməkdən xarici bazarların əldə edilməsinə yönəlməsinin vacibliyini diqtə edir. Burada əsas çətinlik onunla bağlıdır ki, manatın devalvasiyası qablaşdırma hissələrinin istehsalının təşkili üçün lazım olan avadanlığın, qablaşdırma materiallarının və başqa lazım olan detalların idxalını nəzərəçarpacaq səviyyyədə bahalaşdırıb. Buna görə, hazırda hökumət sahibkarlara Azərbaycanda qablaşdırma və tara istehsalının qurulmasında yardım etməyi qarşısına məqsəd qoyub, müəyyən gömrük və vergi güzəştlərinin tətbiqi ilə potensial sərmayəçiləri stimullaşdırmaq niyyətindədir.
Bu məsələyə “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının üçüncü ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də toxunub. Bir sıra əsas qida məhsulları üzrə özümüzü təminetmə əmsalından nümunələr gətirən dövlət başçısı qeyd edib ki, istehsal prosesində hələ də xaricdən gətirilən komponentlərdən asılıyıq və bu, ilk növbədə, qablaşdırmanın idxalı ilə bağlıdır.
"Əfsuslar olsun ki, biz bu sahədə də hələ idxaldan asılıyıq. Qablaşdırma o qədər də böyük məsələ deyil ki, biz bunu həll edə bilməyək. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, bizdə bazarın həjmi və əhali artır indi istənilən tara və qablaşdırma Azərbayjanda təşkil edilməlidir. Bunu həm Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu, eyni zamanda, sahibkarlar özləri də nəzərə alsınlar", - deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Bu məsələ Azərbaycanda keyfiyyətli və çağdaş qablaşdırma materiallarının istehsalının inkişafına əlavə dəstək verməyə hazır olan İqtisadiyyat Nazirliyi və hökumətin nəzarəti altındadır.
Kreditləşmə prosesi artıq başlayıb: qablaşdırma materiallarının istehsalı üzrə Hökməli və Ramana qəsəbəsində yerləşən iki müəssisəyə ümumi məbləği 6,2 milyon manata çatan borclar verilib. Öz növbəsində, Azərbayjanda İxrajın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) Gəncədə şüşə tarası istehsalının təşkili üçün sərmayəçiləri cəlb etməyə hazırlaşır. Layihə $24 mln məbləğində qiymətləndirilir və AZPROMO-nun investisiya kataloquna salınıb.
"Söhbət yalnız ölkədə son məhsul istehsalının deyil, həm də onun idxal edilən komponentlərinin istehsalının təşkilindən gedir. O cümlədən, qablaşdırma materialları, əsasən, xaricdən gətirilir və bu istiqamətdə biz idxaldan asılı olduğumuz bir sıra komponentləri aşkarlamışıq. Hazırda istehsalın ölkə daxilində təşkili məsələsi üzərində iş gedir: bu, ya daxili investisiya hesabına baş verəcək - mövcud istehsalçıların keyfiyyət parametrlərini qaldıracağıq, ya da bunu artıq bazarda olan və bu məsələyə marağı olan xarici sərmayəçilər hesabına gerçəkləşdirəcəyik", - deyə AZPROMO başçısı Rüfət Məmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, çox sayda xarici sərmayəçi var ki, Azrbaycanda olmayan material və komponentlərin istehsalını qurmaq niyyəti bildirir və qurum düşünür ki, qablaşdırma materiallarının istehsalı proqramında xarici resursların rolu yetərincə yüksək olacaq. AZPROMO-nun bu cür hesabatları yetərincə özünü doğruldandır, bu gün ucuzlaşan manat şəraitində, sərmayəçilər üçün mövcud fiskal və gömrük güzəştləri olan bir şəraitdə Azərbaycanda tara və qablaşdırma istehsalını qurmaq gözləndiyindən daha rentabelli bir işdir.

The government to make every effort to attract investors in the production of packaging materials
In recent years, Azerbaijan has noticeably stepped up its efforts to increase the production of agricultural products and their promotion on foreign markets. To this end, a series of measures were launched to encourage investment and support exporters of agricultural products, to create mechanisms for promotion of local agricultural brands, to stimulate the development of agro-parks and other forms of large-scale commodity production. The most important component of the export strategy should be the production of modern packaging materials in Azerbaijan.
Multi-billion investments made over the past ten years in the field of agricultural production, as well as the development of processing facilities and logistics infrastructure have significantly contributed to the development of self-sufficiency of food in Azerbaijan (80% in average).
Azerbaijan has made some progress in the area of ​​agricultural exports: increased supply of fresh and processed fruit and vegetable products in the CIS markets in recent years, primarily in Russia. Azerbaijan has long been among the world's leading exporters of hazelnuts and walnuts. More recently, local wineries, producers of juices and canned fruits and vegetables have begun to develop new markets - China, the Middle East countries, Europe, etc.
In 2016, Azerbaijan has sold $426.1 million agricultural products, which is 20.7% more than in the previous year. However, despite the dynamic growth of exports, the figures do not correspond to the potential of the Azerbaijani agricultural industry.
In this regard, President Ilham Aliyev has set a target to double the export of agricultural products in the next few years. These objectives are reflected in the "Strategic Road Map for the production and processing of agricultural products." Ministry of Economy of Azerbaijan has conducted analysis aimed at increasing the agricultural exports of 54 kinds of products, including milk and meat, poultry, fruit and vegetables, canned food and wine, including the buildup of supplies juices, honey, nuts, tea, cotton, tobacco, silk yarn, etc.
However, the effectiveness of the policy largely depends on capacity of agricultural enterprises to reduce the cost of food processing and, more importantly, reduction of the cost of packaging and production optimization, while maintaining an appropriate level of quality to international standards.
This is not an easy job considering the specifics of processing and food industry of Azerbaijan. According to the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, there are over 200 large and medium-sized enterprises specializing in the production of milk and meat, fruit and vegetables, alcohol, oils, tea and tobacco. The combined power of canning factories for processing of fruits and vegetables allows production of more than 750 million conditional jar products.
Until recently, the share of processed or packaged local products in the domestic market of Azerbaijan accounted for between a third and a half (depending on product type) of the total output of the agricultural sector. Thus, a number of experts in the meat production sector for processing in recent years there was only about one third of production volumes of the packaged or processed fruits and vegetables and do not exceed a quarter. Nearly three-quarters produced in small-scale farms of milk processed by artisanal methods, and the resulting curd, butter and cheeses sold in bulk without the use of modern packaging. About half the volume of cereals and legumes are also sold in bulk.
Studies of the Ministry of Agriculture confirm the presence of certain issues in this sector. Thus, the Deputy Minister of Agriculture Seyfyaddin Talibov noted the need to bring the quality control system of export in accordance with international requirements. "Market research conducted by the Ministry of Agriculture and the Food and Agriculture Organization (FAO) in December 2015 - February 2016 revealed that the country has about 110 exporters of agricultural products. For certain types of goods, more than half of exports accounts for only 6 entrepreneurs and 90% of export - only 25 entrepreneurs ", said S.Talybov.
FAO studies have confirmed that one of the reasons for absence of farmers in a large part of the export process is due to underdeveloped infrastructure sorting, packaging, labeling of agricultural products in the regions.
At the same time, in recent years with the development of Baku and other cities of the country's largest network of supermarkets the situation began to change radically. Thus, according to a survey of Euromonitor International, the share of packaged products in the Azerbaijani market has grown rapidly in the period 2007-2013, largely supported by the needs of the leading retailers seeking to increase consumer demand. The greatest number of new packaged and processed foods was observed in the production of milk and canned food, confectionery, biscuits, packaged commercial cakes, ice cream, etc.
Euromonitor International experts believe that growth in the market of packaged food will continue in the next period, and urbanization will continue to be an important factor in promoting this trend in the periphery and in rural areas, where consumers prefer uncompressed food.
It is also important to pay special attention to the peculiarities of local food industry enterprises. When the national currency was "expensive", it was more profitable to import packaging materials, containers and other components used in the production of packaging materials rather than investing hundreds of millions of dollars on packaging production in Azerbaijan.
Over the past years Azerbaijan has launched full production cycle of only two kinds of packaging materials, almost not dependent on imports of raw materials and ingredients - cardboard and plastic packaging. The country also has about two dozen printing companies, specializing in the production of plastic packaging.
The situation is somewhat modest in the field of glassware manufacture. In the Soviet era, the domestic demand of bottles and cans was only partly satisfied by the four glass factories located in Sumgait, Baku, Ganja and Mingachevir, but three of them (except the plant in Sumgayit) suspended the production of containers in the early 1990s. Since the needs of the wine-making and canning industry, as well as the producers of soft drinks and juices satisfied by the supply of glass containers from Russia, Ukraine, Georgia and some European countries.
The situation has changed after the commissioning in 2008 in Garadagh district of companies for the production of bottles and other glass containers, the largest in the region.
However, in subsequent years the import of glass containers predominantly from Georgia provided the needs of the brewing industry, the production of mineral water and soft drinks. Partially in glass bottles needs of domestic winemakers and producers of alcoholic beverages today also met by imports.
It is obvious that the localization of the production of other types of packaging materials and packaging would eventually cost less than its imports. However, when manat was “strong”, massive food exports from Azerbaijan was not the most profitable business, and the main focus of local processing and food companies were in a more favorable import substitution. Features of internal market, its closed nature and the low level of competition allowed the food to local enterprises to maintain a high rate of return, even in conditions of dependence on imports of packaging.
Largely for this reason, even with the existence of relatively developed aluminum complex in the country the production of food aluminum foil has not been established. Due to the lack of capacities for local thin steel rolling mills, we are still forced to buy foreign materials for the production of canned food in metal containers, as well as steel screw caps (for glass jars) and sport cans (beer, soft drinks).
Despite a couple of dozen manufacturers of dairy products and juices, all components for the production of reliable and convenient TetraPak packaging is fully imported. And in spite of the activities of development of chemical industry raw material for billets, of which molds are blown PET bottles as well as plastic packaging for cheese, ice cream and other products, are also imported.
However, the realities of post-oil economy dictate the need for reorientation of AIC with an established import substitution toward the development of foreign markets. The difficulty is that the devaluation of manat has led to a marked increase in the price of imports of equipment supplied in the country, packing materials and other components needed for the organization of production. Therefore, the government aims to help entrepreneurs to localize the production of packaging in Azerbaijan, encouraging potential investors through the introduction of certain tax and customs benefits.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev has re-addressed this issue at the recent conference on the results of the third year of implementation of the State program of socio-economic development of regions for 2014-2018 years. Citing as examples of self-sufficiency ratios for a number of basic food products, he noted that there is still a dependence on imported components, and is primarily due to the import of packaging.
"Unfortunately, we are still dependent on imports in this area but the packaging production is not such a big problem that we are unable to solve. Especially when one considers that the volume of the domestic market and population have increased, that in Azerbaijan today it is cost-effective to establish production of all types of containers and packaging. National Entrepreneurship Support Fund, and the entrepreneurs themselves must take these factors into account," said Ilham Aliyev.
This issue is under control of the Ministry of Economics and Government, ready to provide additional support for the development of production of high quality and modern packaging materials in Azerbaijan.
The lending process has already begun: for example, two companies for the production of packaging materials located in the villages of Hokmali and Ramana received loans totaling ₼6.2 million.
Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) is preparing to attract investors for the organization of the production of glass containers in Ganja. This project is estimated at $24 million and is included in the investment catalog of AZPROMO.
"It's not just about the localization of finished products but also its imported components. In particular, the packaging materials are mainly imported, and in this area we have identified a number of components that we mainly rely on imports. Currently, we work on localization of production, either through internal investment by getting quality parameters from existing producers or do so at the expense of foreign investors who are already present on the market, or are interested in this ", said the President of AZPROMO Rufat Mammadov. According to him, many foreign investors have expressed an intention to establish production in Azerbaijan for unavailable materials and components. AZPROMO believes that the role of foreign resources in the production of packaging materials will be sufficiently high.
The estimates of AZPROMO are quite justified, since cheapening of manat and the existing regime of fiscal and customs preferences for investors to set up production of packaging in Azerbaijan will be more than just a cost-effective undertaking.