Çərşənbə axşamı, 11:08
1946-cı ilin 13 fevralında dünyaya gəlmişdi Əlabbas Qədirov. Səkkizuşaqlı ailənin ikinci övladıydı. Əslən xızılı olsalar da, ailəsi Bakıya köçüb-gəlmişdi. Əlabbas Qədirovun uşaqlığı Böyük Vətən müharibəsindən sonrakı aclıq, qıtlıq illərinə düşüb. Amma dəmiryolçu olan atası Qulu onları korluq çəkməyə qoymurdu.
Oğlu İlham Qədirovun sözlərinə görə, Əliabbas Qədirov öz uşaqlıq illərindən danışmağı sevərmiş: “Onun söhbətlərindən gəldiyim ilk nəticə bu oldu ki, atam elə kiçik yaşlarından inadkar, sözübütöv, qətiyyətli olub. Heç vaxt rahat həyat axtarmayıb. Zəhmətdən çəkinməyib. Bir də uşaqlıqdan pulqazanan olub. Xızılı qadınların bişirdikləri çörəklər həmişə adla deyilib. Nənəm şəhərdə yaşasa da, adətlərini yaddan çıxarmayıb. Xızılıların əksəriyyəti kimi, o da həyətlərindəki təndirdə çörək bişirib. Atam da onları bazarda satıb”.
İlahi istedad
O, orta məktəbdə oxuyanda humanitar fənlərə daha çox maraq göstərirdi. Elə səhnəyə həvəsi də onda ədəbiyyat müəllimi Dilşad müəllimə oyadıb. Əlabbas Qədirov onun məktəbdə təşkil etdiyi dram dərnəyində hazırlanan tamaşalarda ilk rollarını oynayıb. Müəllimi aktyorluq istedadını gördüyündən, həmişə ona baş rolları tapşırırdı. Beləcə, dram dərnəyində hazırlanan “Hacı Qara”da Hacı Qaranı, “Vaqif”də Vaqifi oynadı. Bir müddət həmin dərnəkdə iştirak etdi. Səkkizinci sinifdə oxuyanda aktyor Ağadadaş Qurbanovun rəhbərlik etdiyi, keçmiş “26-lar bağı”nın (indiki Sahil bağı) yanında yerləşən dram dərnəyinə üzv yazıldı. İki il bu dərnəkdə məşğul oldu, tamaşalarda rollar oynadı. O vaxtlar ailələrinin maddi vəziyyəti əvvəlkindən yaxşı idi. Atasının öz dükanı var idi. O, oğlunun həkim olmasını istəyirdi. Dram dərnəklərinə gedən, tamaşalarda rollar ifa edən Əlabbas Qədirov isə artıq səhnənin ovsununa düşmüşdü. Bütün xəyalları, arzuları yalnız teatrla bağlıydı. Elə ifasını görənlər, xüsusilə Ağadadaş Qurbanov da aktyorluq istedadı olduğunu deyir, onu ümidləndirirdi.
Sənət yolunu özlüyündə bəlli etmişdi: aktyor olacaqdı. Amma atasından da çəkinirdi. Bilirdi ki, sərtxasiyyətli, teatra, hətta tamaşalara baxmaq üçün də getməyi özünə həqarət sayan atası onun bu istəyini qəbul etməyəcək. Buna görə də dram dərnəklərinə getdiyini hər vəchlə ondan gizlədirdi. Ancaq Ağadadaş Qurbanovun dərnəyinə getdiyi vaxtlar atası şübhələnməyə başladı. Bir gün ardınca düşərək onu izlədi. Dram dərnəyinin yerləşdiyi binaya gəlib çıxdı. Hər şeydən xəbərsiz olan Əlabbas Qədirov binaya daxil oldu. Atası da onun ardınca içəri girdi. Bunu görən Ağadadaş Qurbanov heç vədə görmədiyi bu yad adamdan gəlişinin səbəbini soruşdu. Atası isə Əliabbası göstərib dedi: “Bu gəlir artistlik eləməyə. Mən isə istəyirəm, həkim olsun”. Ağadadaş Qurbanov cavab verdi: “Əlabbas yaxşı aktyor olacaq. Qabiliyyəti var. Mən də onu həvəsləndirəcəyəm. Siz nahaq oğlunuzu bu yoldan çəkindirmək istəyirsiniz”.
Söhbətləri xeyli uzandı. Heç biri öz fikrindən geri çəkilmək, güzəştə getmək fikrində deyildi. Sonda atası Ağadadaş Qurbanovdan bir az da inciyərək oranı tərk etdi. Axşam evdə oğluna dedi: “Səni bir də ora gedən görməyim”.
“Sən güclü aktyor olacaqsan”
1965-ci ildə Əlabbas Qədirov orta məktəbi bitirdi. Çətin seçim qarşısında qaldı. Sənədlərini Teatr İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) vermək istəsə də, cəsarət etmirdi. Bilirdi eşitsə, atası dünyanı ona dar edəcək. Ancaq başqa bir sənəti seçməyə də könlü razı deyildi. Axırda dayısı Balaqardaşın yanına gedib olanları danışdı. Dayısından kömək istədi. Balaqardaş bacısı oğluna ürək-dirək verdi: “Darixma. Sənədlərini gətir, mən verəcəyəm Teatr İnstitutuna. Sənin işin olmasın”.
Əlabbas Qədirov sənədlərini atasından gizlin aparıb, arzusunda olduğu ali məktəbə verdi. 1965-ci ildə Mirzağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Teatr İnstitutunun dram və kino aktyorluğu fakültəsinə daxil oldu. Sənət müəllimi Xalq Artisti, professor Mehdi Məmmədov, səhnə danışığı müəllimi Əməkdar artist Müxlis Cənizadə oldu.
Tələbəlik illəri onu sevdiyi sənətə daha da doğmalaşdırdı. Həmin illərdə institutun tədris teatrının ştatlı aktyoru kimi burada “Aydın”, “Azər”, “Təbilçi qız” tamaşalarında maraqlı rollar oynadı. Sonuncu kursda oxuyanda, Mehdi Məmmədov onu Akademik Teatrda quruluş verdiyi Hüseyn Cavidin “Xəyyam” faciəsində Yusif roluna dəvət etdi. Rol üzərində həvəslə işləyir, böyük maraqla məşqlərə gəlirdi. Nəhayət, 1970-ci ilin 12 martında premyera oldu. Əlabbas Qədirovun böyük həyəcanla gözlədiyi tamaşa günü çatdı. O, anasına dedi: “Atama da deyərsən, gəlsin tamaşaya baxsın”. O vaxta qədər artıq oğlunun Teatr İnstitutunda oxuduğundan xəbər tutan atası hələ də onun aktyor olacağı fikri ilə razılaşmamışdı, tez-tez “At bu sənəti”, - deyirdi. Tamaşaya baxmağa getməsi üçün evdə ona çox yalvardılar. Ancaq atası “Mən mütrifin oyunlarına baxmıram”, - deyib teatra getməkdən imtina edirdi. Çox yalvar-yaxardan sonra, onu razı sala bildilər. Tamaşa salonuna candərdi gedən, üz-gözündən narazılıq yağan Qulu çox keçməmiş, səhnədə baş verənləri maraqla izləməyə başladı. Elə bu vaxt Əlabbas Qədirov cəngavər Yusif rolunda səhnəyə çıxdı. Atası yenə dinməz-söyləməz baxırdı. Tamaşanın sonuna yaxın qızı Zərifə xanım atasına baxanda onun gözlərindən yaş axdığını gördü. Aktyorların səhnəyə qayıdıb tamaşaçıların alqışlarını qəbul etmələrinə az qalmış o, kimsəyə bir söz söyləmədən qəflətən durub salondan çıxdı. Evə qayıdanda Qulunun hələ də ağladığını gördülər. O, etiraf etdi: “Mən bu cür istedadı olan oğlumun səhnəyə çıxmasını nahaq istəmirdim”. Əlabbas Qədirov evə dönəndə atası ona da dedi: “Sən güclü aktyor olacaqsan. Mən bunu bilmirdim. İstədiyim o idi ki, sən seçdiyin sənətin güclülərindən olasan. Oynadığın tamaşaya baxanda həm sənə, həm də özümə görə kövrəldim. Özümü qınadım ki, uşağı qoymurdum aktyor olsun”. Oğlunu ilk dəfə səhnədə görən və bu qədər bəyənən, təsirlənən Qulu, nə qədər qəribə də olsa, bundan sonra da bir daha heç vaxt teatra ayaq basmadı. Oğlunun oynadığı tamaşalara baxmağa belə getmədı.
Uğurlu aktyor
Əlabbas Qədirovun isə qarşısında yeni yollar açılmışdı. Yusif rolu onun həm özünə və müəlliminə verdiyi imtahan idi. Gənc aktyor bu sınaqdan uğurla keçmişdi. Təhsilinə daha böyük həvəslə davam edirdi.
Teatr İnstitutunu 1970-ci ildə bitirdi. Mehdi Məmmədov onu Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrına gətirdi. 1970-ci ilin 6 aprelindən həmin teatrın aktyoru oldu. O vaxtlar İncəsənət İnstitutunu bitirənlər, adətən, əvvəlcə rayon teatrlarına işləməyə göndərilirdilər. Əlabbas Qədirov yaxşı bilirdi ki, təhsilini başa vurub belə böyük teatrda işə başlamaq çox az gəncə nəsib olan xoşbəxtlikdir. Bu düşüncə həm də məsuliyyət hissini artırırdı.
O, hələ tələbəikən - 1969-cu ildə ailə qurdu. Bir il sonra - 1970-ci ildə oğlu İlham dünyaya gəldi. Sonralar 2 qızı da oldu. O, qayğıkeş ailə başçısı, gözəl ata idi. Oğlu İlham Qədirov xatırlayır: “Bəzi aktyorlar övladlarının onların sənətini davam etdirməsini istəmirlər. Atam isə mənim olnun yolu ilə getməyimin əleyhinə deyildi. Bir dəfə mənə dedi: “Əgər ürəyindən aktyor olmaq keçirsə, onda gərək yaxşısından olasan”. O vaxt söylədim ki, axı mən sənin kimi aktyor ola bilməyəcəyəm. “İstəsən, məndən də yaxşı ola bilərsən”, - dedi. Ancaq atamın yanında çox olmağım, tamaşalarına baxmağım onun sənətini seçməyim üçün yetərli olmadı. Bəlkə bunun səbəbi aktyorluğa həddindən artıq ciddi münasibət bəsləməyim, daha dəqiqi, onu çox uca, əlçatmaz hesab etməyim idi. Bacılarım - Gültəkin və Gülçin də atamın yolu ilə getmədilər. Amma üçümüz də teatrı çox sevirik”.
Oynadığı rolların siyahısına nəzər salanda Əlabbas Qədirovu bəxtigətirən aktyor hesab etmək olar. O, “Xəyyam”da Yusif, “Zamanın hökmü”ndə Pronya, “Xırs quldurbasan”da Vəli, “Darıxma, ana!”da Givi, “Mahnı dağlarda qaldı”da Leytenant və Nicat, “Aydın”da İlyas, “Şöhrət və ya unudulan adam”da Fotoqraf, “Məhəbbət əfsanəsi”ndə Şərif, “Xurşidbanu Natavan”da Seyid Hüseyn, “İblis”də Vasif, “Kimdir haqlı?”da Rəşad, “Büllur sarayda”da Həbib, “Biganələr oteli”ndə Diş həkimi, “Torpağa sancılan qılınc”da Qazan xan, “Şeyx Xiyabani”da Şirzad, “Mənsiz dünya”da Mirzə Şəfi, “Sevgililərin cəhənnəmdə vüsalı”nda Mircəfər Bağırov, “Tənha iydə ağacı”nda Kərim bəy, “Sənsiz”də Tərlan, “Əcəb işə düşdük”də Misirxanov, “Kral Lir”də Qraf Qloster, “Hökmdar və Qızı”ında İbrahim xan, “Özümüzü kəsən qılınc”da (“Göytürklər”) Qara xaqan, “Ulduz, yaxud “Ədirnənin fəthi”ndə Ənvər və başqa bir-birindən maraqlı rollara səhnə ömrü verdi.
Əlabbas Qədirov həm də Azərbaycan Dövlət Televiziyasında bir çox tamaşalarda oynadı. Onlardan “Laçın yuvası” (Cahangir), “Təkan” (Dilqəm), “Atayevlər ailəsində” (Cahangir), “Hacı Qara” (Heydər bəy), “Bəxtsiz cavan” (Fərhad), “Duel” (İsgəndər), “Qəbula gələn sonuncu adam” (Kişi) televiziyanın “Oızıl fond”unda saxlanılır.
Televiziyada uzun illər “Məşəl” verilişinin aparıcısı oldu. Əlabbas Qədirov dramatik aktyor idi. Amma televiziyada çox sevilən “Komediyalar aləminə səyahət” verilişini aparırdı.
Prinsipiallıq
Əliabbas Qədirov həm də kinoaktyor kimi tanındı. Kinoda ilk işi 1972-ci ildə çəkildiyi “Xatirələr sahilində” filmində İmran Zahidov rolu oldu. Sonralar “Nəğmə dərsi”ndə Ata, “Nə yaxşı ki, dünyada Səməd Vurğun var”da Vaqif, “Bizim evin kişisi”ndə Mansur, “Qızıl uçurum”da Cəlil, “Qocalar”da Fəriz, “Babək”də Fəzl, “Dənizdən işarə”də Sultanov, “Sevinc buxtası” Nazim oldu. Kinorejissor Eldar Quliyevin çəkdiyi “Sevinc buxtası” iki seriyalı bədii fılmindəki Nazim roluna görə Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına layiq görüldü. Teatr və kino yaradıcılığındakı xidmətlərinə görə 1982-ci ildə Əməkdar artist, 1989-cu ildə isə Xalq artisti fəxri adları ilə təltif olundu.
“Atamın bir xasiyyəti var idi” - İlham Qədirov danışır: “Ona təklif olunan hər rolu oynamağa razı olmazdı. Hələ cavan yaşında ifa etdiyi, məşhur rollarından olan “Sevil” tamaşasındakı Balaş mənfi roldur. Atam onu elə məharətlə oynayırdı ki, tamaşaçılarda Balaşa qarşı nifrət yarada bilirdi. Bəzi mənfi rolları canlandırmaqdan isə imtina edirdi. Hətta baş rol olsayadı belə, istəmirdi. Tutaq ki, tamaşaya qoyulan əsərdə bir qız bir oğlanı sevir, başqa bir oğlan da onu. Cavanlıqda atam deyirmiş ki, ya o sevgilini oynayacağam, ya da heç birini. Axıradək belə oldu. Eləcə də kiməsə arxadan zərbə vuran namərd, yaxud üzünə çoxlu təhqiramiz sözlər deyilən rolları oynamırdı. Onun rollardan imtina etməsi bəzi rejissorlarla münasibətlərində problemlər yaradırdı. Ancaq atam öz fikrində qalırdı. Ən çox problemi rejissor Tofiq Kazımovla oldu. Bilmirəm aralarında nə baş vermişdi. Ancaq yəqin ki, o qədər də kəskin məsələ deyildi. Sonralar Tofiq Kazımov ona rol verirdi. Atamın nə isə qəlbinə toxunmuşdu. Sonadək Tofiq Kazımovun quruluş verdiyi tamaşalarda oynamadı”.
Əlabbas Qədirova təkcə teatr və kino aktyoru kimi müxtəlif, yaddaqalan rollar oynamaq nəsib olmadı, o həm də böyük teatr məbədimiz sayılan Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Tearına rəhbərlik etdi. 2001-ci ilin 26 dekabrında Əlabbas Qədirov bu teatrın bədii rəhbəri və direktoru təyin edildi.
İstedadlı cavanları çox sevirdi. Özünün də tələbələri var idi. Onların uğuruna sevinirdi. Teatr sənəti ilə bağlı çox arzuları var idi. Amma amansız xəstəlik qəflətən ömür yolunu kəsdi...
Son vaxtlar səhhətində ciddi problemlər var idi. Xəstə-xəstə teatra gedirdi. Səhnəyə çıxırdı. Yarımçıq tamaşası yox idi. Əli Əmirlinin “Mesanat” əsərindəki Hacı Zeynalabdin Tağıyevdən sonra rol götürməmişdi.
Axır vaxtlarında özü də xəstəliyini öyrəndi. Çarəsiz olduğunu bildi. Əlabbas Qədirov 2006-cı ilin 8 martında, 60 yaşında bu dünyayla vidalaşdı. Adını teatrsevərlərin, kinosevərlərin yaddaşına yazıb, əbədiyyətə üz tutdu...

У актера Алиаббаса Гадирова не было неоконченных ролей, но жизнь его оборвалась очень рано
Алиаббас Гадиров родился 13 февраля 1946 года. Был вторым ребенком в семье, где кроме него было еще 8. Родом они были из Хызы, позже переехали в Баку. Хотя детство его пришлось на голодные послевоенные годы, благодаря главе семейства Гулу, который трудился на железной дороге, они не испытывали нужду.
Алиаббас Гадиров, по словам его сына Ильхама, любил рассказывать о своих детских годах: "Из его бесед я в первую очередь сделал вывод о том, что отец уже с детства был упрямым, честным и решительным человеком. Никогда не искал легкой жизни. Не боялся работы. С самого детства зарабатывал деньги. Хлеб, который пекли женщины из Хызы, всегда славился. Хотя моя бабушка и жила в городе, она не забыла обычаи. Как и большинство своих землячек, она тоже выпекала хлеб. А отец продавал его на базаре".
Актер от Бога
Во время учебы в средней школе он проявлял интерес к гуманитарным дисциплинам. Интерес к сцене в нем пробудила именно учительница литературы Дильшад ханым. Алиаббас выступал в спектаклях, которые ставил организованный ею в школе драмкружок. Учительница распознала его актерский талант и поручала ему исполнение главных ролей. Он сыграл Гаджи Гара в одноименной комедии и Вагифа в пьесе "Вагиф". А в 8-м классе записался в драмкружок под руководством актера Агададаша Гурбанова, который находился недалеко от садика имени 26 бакинских комиссаров (ныне Сахил багы). Занимался в нем два года. В то время материальное положение семьи намного улучшилось. Его отец заведовал магазином и хотел видеть сына врачом. А Алиаббас Гадиров ходил в драмкружок, исполнял роли в спектаклях и, находясь под очарованием сцены, связывал свои мечты и желания с театром. Все, кто видел его исполнение, особенно Агададаш Гурбанов, подчеркивали его актерский талант, поддерживали его чаяния.
Он уже определился с выбором - хотел стать актером. Но остерегался отца. Знал, что у того жесткий характер. Тот, считая для себя унижением даже посещение театра, вряд ли мог согласиться с выбором сына. Поэтому Алиаббас всячески скрывал от него даже свое участие в драмкружках. Однако, когда он стал посещать кружок Агададаша Гурбанова, отец что-то заподозрил. Однажды он проследил за ним. Когда ничего не подозревающий Алиаббас зашел в здание,  отец вошел туда вслед за ним. Увидев это, Агададаш Гурбанов окликнул Гулу киши и спросил о причине его появления. Тот указал на сына и сказал: "Этот приходит сюда, чтобы актерствовать. Я же хочу, чтобы он стал врачом". Агададаш Гурбанов ответил: "Алиаббас станет хорошим актером. У него талант. Я буду поощрять его. Вы напрасно стремитесь отговорить сына".
Беседа затянулась. Оба не желали изменять свое мнение, не помышляли отступать. В конце Гулу киши, несколько обиженный на Агададаша Гурбанова, ушел. А вечером он сказал сыну: "Чтоб ноги твоей больше там не было".
"Ты станешь хорошим актером"
В 1965 году Алиаббас Гадиров окончил среднюю школу. Перед ним встал вопрос о выборе профессии. Хотел подать документы в Театральный институт (ныне Азербайджанский государственный университет культуры и искусства), но не осмелился сделать это. Знал, что отец сживет его со света. Но и выбирать другую профессию не хотел. Отправившись к дяде по матери Балагардашу, выложил все начистоту, попросив о помощи. Тот поддержал его: "Не волнуйся. Принеси документы, я сам их подам в Театральный институт".
Так Алиаббас Гадиров втайне от отца подал документы в вуз, о котором мечтал. В 1965 году поступил на факультет актеров театра и кино Азербайджанского государственного театрального института. Его наставниками в сценическом искусстве стали народный артист, профессор Мехди Мамедов, а по сценической речи - заслуженный артист Мюхлис Джанизаде. Студенческие годы еще более сроднили его с любимой профессией. В те годы он стал штатным актером учебного театра института. Исполнил интересные роли в спектаклях "Айдын", "Азер", "Тябилчи гыз". Когда учился на последнем курсе, Мехди Мамедов пригласил его на роль Юсифа в трагедии "Хайям", которую поставил в Академическом драматическом театре. Работал он над ролью с упоением. Наконец 12 марта 1970 года состоялась премьера. Наступил день, которого Алиаббас Гадиров ждал с огромным волнением. Он сказал матери: "Скажи и отцу, чтобы пришел посмотреть спектакль". Гулу киши хотя уже и знал, что сын учится в Театральном институте, никак не мог смириться с мыслью, что он станет актером. Часто взывал к нему: "Да брось ты эту профессию". Дома его долго уговаривали пойти в театр. Отправившийся в театр крайне неохотно, всем своим видом выражая свое недовольство, Гулу киши вскоре стал с интересом следить за ходом спектакля. И именно в этот момент Алиаббас Гадиров вышел на сцену в роли рыцаря Юсифа. Отец продолжал молча следить за действом. Под конец его дочь Зарифа ханым посмотрела на отца и увидела слезы, текущие из его глаз. Перед заключительным выходом актеров на сцену для приветствия зрителей отец внезапно встал и покинул салон, не промолвив ни слова. Когда вернулись домой, то увидели все еще плачущего Гулу киши. Он признался: "И я не хотел выхода на сцену сына, у которого такой талант". Когда Алиаббас Гадиров пришел домой,  отец сказал ему: "Ты станешь хорошим актером. Я не ведал об этом. Я мечтал только о том, чтобы ты стал одним из лучших в своей профессии. Когда смотрел спектакль, в котором ты играл, расчувствовался и за тебя, и за себя. Стал укорять себя за то, что не позволял тебе стать актером". Впервые увидев так потрясшую его игру сына на сцене, Гулу киши впоследствии, как это ни странно, больше не посещал театр. Не ходил даже на спектакли с участием сына.
Везучий актер
Перед Алиаббасом Гадировым открылись новые горизонты. Роль Юсифа стала экзаменом, который он сдал сам себе и наставнику. Юный актер успешно прошел через это испытание и с еще большим рвением продолжил учебу. После окончания института в 1970 году Мехди Мамедов привел его в Азербайджанский государственный академический драматический театр. С 6 апреля 1970 года он актер этого театра. В то время окончивших Театральный институт сначала, как правило, отправляли работать в районы. Алиаббас Гадиров прекрасно понимал, что работа в таком престижном театре сразу по окончании учебы является счастьем, которое достается не каждому. Это еще больше повышало его ответственность.
Семьей он обзавелся еще будучи студентом - в 1969 году. Через год родился сын Ильхам. Потом появились на свет две дочери. Он был заботливым главой семейства, прекрасным отцом. Из воспоминаний Ильхама Гадирова: "Некоторые актеры не хотели, чтобы дети шли по их стопам.  Отец же не был против того, чтобы я продолжил его путь. Однажды он сказал мне: "Если мечтаешь стать актером, должен быть одним из лучших". Я ответил, что не смогу стать таким актером, как он. Ответил: "Захочешь, станешь лучше меня". Однако частого присутствия рядом с отцом, посещения спектаклей с его участием оказалось недостаточно, чтобы я выбрал эту профессию. Возможно, причиной тому стали мое чрезмерно серьезное отношение к этой профессии и то, что я считал ее очень возвышенной, недосягаемой. Не пошли по стопам отца и мои сестры - Гюльтекин и Гюльчин. Но все мы очень любим театр".
Просматривая список исполненных Алиаббасом Гадировым ролей, можно прийти к выводу, что он был актером, которому повезло в жизни. А роли у него были одна другой интересней: Юсиф ("Хайям"), Проня ("Веление времени"), Вяли ("Хырс гулдурбасан"), Ильяс ("Айдын"), Гиви ("Не волнуйся, мама!"), Лейтенант и Ниджат ("Махны дагларда галды"), Фотограф ("Слава, или Забытый человек"), Шяриф ("Легенде о любви"), Сейид Гусейн ("Хуршудбану Натаван"), Васиф ("Иблис") и многие другие.
Много ролей он сыграл также в спектаклях на Азербайджанском государственном телевидении, которые хранятся в золотом фонде: "Лачын ювасы" (Джахангир), "Тякан" (Дилгям), "Атаевляр аилясинде" (Джахангир), "Гаджи Гара" (Гейдар бей), "Бяхтсиз джаван" (Фархад) и т.п.
Долгие годы он был ведущим молодежной передачи "Машал" ("Факел"). Хотя Алиаббас Гадиров и был драматическим актером, на телевидении он вел также любимую всеми передачу "Комедийалар аляминя сеяхят" ("Путешествие в мир комедий").
Принципиальность
Прославился Алиаббас Гадиров и как киноактер. Первой его работой в кинематографе стала роль Имрана Захидова в снятом в 1972 году фильме "Хатиряляр сахилиндя" ("На берегу воспоминаний"). Потом были Ата в фильме "Нягмя дярси" ("Урок пения"), Вагиф в "Ня яхшы ки, дуньяда Самед Вургун вар" ("Как хорошо, что в мире есть Самед Вургун"), Мансур в "Бизим эвин кишиси" ("Мужчина нашего дома") и т.д. За роль Назима в снятом кинорежиссером Эльдаром Гулиевым двухсерийном художественном фильме "Бухта радости" он был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики. За заслуги в области театра и кино в 1982 году ему присвоили почетное звание заслуженного артиста, а в 1989 году - народного артиста.
Рассказывает Ильхам Гадиров: "Отец соглашался исполнить не каждую роль, которую ему предлагали. Еще в молодости он сыграл в спектакле "Севиль" отрицательного героя Балаша. Это была одна из прославивших его ролей. И исполнял он ее так мастерски, что вызывал у зрителей отвращение к этому персонажу. А некоторых отрицательных персонажей играть отказывался. Даже если это были главные роли. Допустим, в спектакле девушка любит парня, а ее любит другой парень. В молодости отец ставил условие: или буду исполнять роль того, кого любят, или никого. Отказывался играть также и подлых, наносящих удар в спину персонажей, или тех, в адрес которых звучало много оскорблений. Подобные отказы создавали ему проблемы с некоторыми режиссерами. Но отец оставался при своем мнении. Больше всего проблем у него было с Тофигом Кязымовым. Что между ними произошло, не знаю. Но, думаю, это было не очень серьезно. Позднее тот предлагал ему роли. Но что-то обидело отца до глубины души, и он не играл в поставленных Тофигом Кязымовым спектаклях до конца жизни".
Алиаббасу Гадирову посчастливилось не только сыграть много запомнившихся ролей в театре и кино, но и стать руководителем Азербайджанского государственного академического национального театра драмы - нашего театра-храма. 26 декабря 2001 года он был назначен его художественным руководителем и директором.
Очень любил талантливую молодежь. Были у него и свои воспитанники. Радовался их успехам. У него было много связанных с театром желаний. Но безжалостная болезнь внезапно встала на пути… Появились серьезные проблемы со здоровьем. Но, даже будучи больным, он продолжал ходить в театр, выходил на сцену. Незаконченных спектаклей у него не было. После роли Гаджи Зейналабдина Тагиева по произведению Али Амирли "Меценат" он уже не брался за новые роли.
Под конец он уже и сам узнал, чем болеет. Знал, что неизлечим. Алиаббас Гадиров покинул этот мир 8 марта 2006 года в возрасте 60 лет. Оставив свое имя в памяти любителей театра и кино, канул в небытие…