XƏZƏRDƏN KEÇƏN TRANZİT
Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi Trans-Xəzər marşrutunun inkişaf perspektivlərinə əsaslanaraq, donanmanı və liman infrastrukturunu genişləndirir
Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Qazaxıstan tərəfindən Trans-Xəzər yük daşınmalarının və Çinlə-Avropa arasında tranzitin genişləndirilməsi məqsədi ilə gerçəkləşdirilən birgə layihələr Azərbaycanın əsas regional tranzit habı kimi mövqelərinin güclənməsinə səbəb olur. Yeni nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında önəmli rol Xəzər dənizinin limanları arasında yükdaşımalarına verilir. Bununla bağlı son illərdə Azərbaycanda çağdaş liman infrastrukturunun formalaşdırılması və «Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi» QSC-nin yük donanmasının potensialının artırılması üzrə irimiqyaslı proqram gerçəkləşdirilir.
Son iki-üç il Xəzər hövzəsində dəniz yükdaşımalarının inkişafı üçün dönüş dövrü olub. Buna uzunmüddətli infrastruktur layihələrinin başa çatması, Böyük İpək yolu marşrutu çərçivəsində yeni logistik dəhlizlərin özünü təsdiq etməsi, Xəzəryanı dövlətlərin donanmalarının genişlənməsi, həmçinin regionda nəqliyyat şirkətlərini, o cümlədən Xəzər elementli yeni marşrutlar aramağa məcbur edən kəskin geosiyasi dəyişikliklər ilə bağlı amillər imkan verib.
Dəniz daşımalarının dinamikasının artımına imkan yaradan önəmli amillərdən biri, Aktau və Türkmənbaşı limanlarının köklü yenidənqurulması, həmçinin Ələtdə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanının («Yeni Bakı») birinci növbəsinin işə salınmasıdır. 2010-cu ildən başlayaraq, paytaxtdan cənubda tikilən «Yeni Bakı» limanının obyektləri mərhələli şəkildə istismara verilir - 2014-cü ildə hər il 10 milyon ton yük dövriyyəsinə, o cümlədən 40 min konteynerin emalına imkan verən bərə terminalı işə salındı. Növbədə quru yüklər və konteynerlər üçün universal terminalın, həmçinin “Ro-Ro” tipli gəmilər üçün dörd yan körpünün daxil olduğu körpünün tikintisidir. Üçüncü yekun mərhələsinin başa çatması ilə limanın illik yük dövriyyəsini 25 milyon tona və təxminən, 1 milyon konteynerə çatdırmaq planlaşdırılır.
Ələtdə limanın genişləndirilməsi ilə yanaşı, «Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi» QSC (XDG) 2010-cu ildə tikilmiş «Zığ» quru yük limanı infrastrukturunun genişləndirilməsi layihəsini gerçəkləşdirir və onun bazasında yeni nəqliyyat-logistika mərkəzi yaradılır. Bakı körfəzində yerləşən «Zığ» limanında 7 körpü var və onlar, eyni zamanda, 14 gəmini qəbul edib yola sala bilir, həmçinin limanda yüklərin saxlanması üçün üç pakhauz var, dalğaqıran tikilib və dəmir yolu çəkilib.
Hazırda liman, əsasən, yük avtomobillərini daşıyan bərələri, konteyner, boru və dirəkdaşıyan quru yük gəmilərini qəbul edir və yola salır. Gələcəkdə yüklərin çeşidi və yükötürmə həcmləri nəzərəçarpacaq dərəcədə artacaq.
«Tranzit yükdaşımaları üçün Azərbaycanda yaradılmış çağdaş nəqliyyat infrastrukturu yatırılan sərmayələri gəlirə çevirməyə imkan verir. Xəzərdə ən iri beynəlxalq dəniz ticarəti limanının tikintisi və onun yanında sərbəst iqtisadi zonanın yaradılması Azərbaycan iqtisadiyyatına sərmayə yatırılması üçün imkanları genişləndirir», - deyə Azərbaycanın Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə «TransCaspian/Translogistica 2017» sərgisinin açılışı zamanı bildirib.
İnfrastrukturun çağdaşlaşması və limanların yük həcminin artırılması ilə yanaşı, 2015-ci ildən Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan fəal danışıqlar apararaq, yüklərin dəmir yolu-dəniz ötürülməsi sahəsində tariflərin optimallaşmasına nail oldular. Həmçinin yüklərin emalı və limanlarda sərhəd-gömrük prosedurlarının keçidi prosedurlarını bir neçə dəfə sürətləndirdilər. İki ildən bir az əvvəl isə Bakı, Astana və Tiflis səyləri, həmçinin Ankara və Kiyevin fəal tərəfdaşlığı nəticəsində, Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) yaradıldı. Bununla da Çinlə Türkiyə və Avropa bazarları arasında, o cümlədən bir neçə «Nomad Ekspress» konteyner qatarı vasitəsilə yüklərin daşınmasına başlanıldı.
Keçən iki il ərzində TBNM üzrə əməkdaşlıq dinamikliyi yalnız artıb: 2016-cı ilin əvvəlindən Azərbaycan, Qazaxıstan, Gürcüstan və Ukrayna rəqabət qabiliyyətli, güzəştli tariflərin təsdiqi ilə bağlı protokola imza atdılar. Aprel ayında isə Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Konsorsiumu yaradıldı. Onun üzvləri sırasına Azərbaycandan «ADY Express» və «ACSC Logistics» MMC-lər, Qazaxıstandan «KTZ Express» SC və Gürcüstandan «Trans Caucasus Terminals» MMC daxil oldu.
TBNM-in institusionallaşdırma prosesi bu il də davam etdi. Belə ki, 2017-ci il aprelin əvvəllərində Azərbaycanın, Qazaxıstanın və Gürcüstanın dəmir yolu və dəniz operatorları "Trans-Xəzər Nəqliyyat Dəhlizi" Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin yaradılması haqqında sazişə qol çəkdilər. Birliyin fəaliyyəti TBNM-yə tranzit və xarici ticarət yüklərinin cəlbinə, həmçinin TBNM marşrutu üzrə inteqrasiya edilmiş logistika məhsullarının inkişafına yönəlib.
Bu il aprelin əvvəlinə XDG və «Qazaxıstan Dəmir Yolları» (QDY) SC paritet əsasda birgə müəssisə yaratmaq haqqında saziş imzalayıblar. Birgə müəssisənin fəaliyyəti bərə və dəmir yolu daşımalarını əhatə edəcək, TBNM-yə Avropadan, Mərkəzi Asiyadan və Çindən konteyner yüklərinin cəlbində vacib rol oynayacaq.
Trans-Xəzər daşımalarının inkişafını stimullaşdıran vacib amil Rusiya - Türkiyə münasibətlərinin soyuması oldu. Bunun nəticəsində 2015-ci ilin sonlarından başlayaraq, Türkiyədən Mərkəzi Asiyaya gedən konteyner və avtomobil yükləri marşrutu Bakı limanından keçməyə başladı. Bu isə bərələrin və “Ro-Ro” tipli gəmilərin yüklənməsini dəfələrlə artırdı. Əgər əvvəllər Bakı - Aktau istiqamətində və ya əksinə, il ərzində 1000-ə yaxın ağır yük maşını gedirdisə, keçən il bu həcm, orta hesabla, bir ayın payına düşdü.
TBNM-in inkişaf dinamikasını «Yeni Bakı» limanının 2016-cı il üzrə yükötürmə statistikası bariz şəkildə əks etdirir. Belə ki, keçən il yükdaşımalarının həcmi 47% artaraq, 4,5 mln. tona çatıb, özü də yüklərin 87%-i tranzit daşımalarının payına düşüb. Hesabat dövründə iriölçülü nəqliyyat vasitələrinin (TIR) daşınması 3 dəfə artıb.
Bütünlükdə, keçən ilə yük daşınması prosesinə 23,4 min nəqliyyat vasitəsi cəlb olunub, halbuki 2015-ci ildə bu göstərici 8,7 min idi. Yüklərin 60 faizə qədəri Bakı - Aktau - Bakı marşrutunun payına düşüb. Qalan daşıma həcmini isə Bakı - Türkmənbaşı - Bakı istiqaməti təmin edib. Konteyner daşımalarının artımı faktı da az önəm kəsb etmir: 2015-ci illə müqayisədə, iyirmifutluq konteynerlərin (TEU) daşınması 28,5% artaraq, 17 100 TEU-ya çatıb.
Eyni zamanda, Xəzərdə konteyner və quru yüklərin klasterinin inkişafı ilə yanaşı, neft daşınmalarının genişləndirilməsi üçün infrastrukturun inkişafı da davam etdirilir. Belə ki, bu ilin mart ayının sonlarından başlayaraq, Qazaxıstanın yeni işə salınmış Kurık limanından Azərbaycana neft sisternlərinin tranzit nəqlinə başlanılıb. Kurık limanından yüklərin ötürülməsində əsas rolu Xəzərdə yeganə bərə operatoru olan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi oynayır.
Zaman keçdikcə, bu limanın TBNM-in inkişafı üçün önəmi daha da artacaq. Nəzərə almaq lazımdır ki, Kurık limanında “Ro-Ro” və “Ro-Pax” tipli gəmilər üçün daha bir körpünün tikintisi aparılır. Hələ ki, Azərbaycana tranzit neft və neft məhsullarının əsas həcmi Aktau və Türkmənbaşı limanlarından daxil olur. Yeri gəlmişkən, keçən il neft daşınması 87,5% artaraq, 1,575 mln. tona çatıb.
Bütünlükdə, Azərbaycanın dəniz limanları ötən il müşahidə edilən meyli 2017-ci ilin birinci rübündə davam etdirib və yüklərin ötürülməsini 26% artırıblar. Maraqlıdır ki, 2015-ci ildə İranın üzərindən beynəlxalq sanksiyaların götürülməsi barədə qərar qəbul edilib, bu da Xəzər tranziti sahəsinə əlavə intriqa daxil edib. Yaxın illərdə İran Xəzərdə çox iri Əmirabad limanının açılışını planlaşdırır. Orada iri bərə terminalı tikiləcək və həmçinin azad iqtisadi zona yaradılacaq. Yeni Əmirabad limanı Şimal-Cənub dəhlizinin dəniz hissəsinin inkişafı üçün işə salınmaqla yanaşı, həm də Cənub - Qərb istiqamətində quru və konteyner yüklərinin daşınmasında əlavə gəlir mənbəyinə çevrilə bilər.
Beləliklə, bu yaxınlara qədər tanker daşımalarının üstünlük təşkil etdiyi Xəzər dənizi hövzəsində, prinsipcə, yeni durum formalaşır: quru, konteyner və avtomobil yüklərinin ötürülməsinə tələbin kəskin artımı bərələrə və “Ro-Ro” tipli gəmilərə, uyğun liman infrastrukturuna ehtiyacı artırıb.
Burada qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan Xəzərdəki yeni trendləri nəzərə alaraq, liman infrastrukturu və donanmanın inkişafı üçün maksimum səy göstərir. Hazırda XDG-nin sərəncamında 13 bərə var və onlardan ikisi “Ro-Ro” tipli gəmidir. Yeddi bərə 28 vaqon tutur, qalan altı bərəyə isə 52-54 vaqon yerləşir.
"Bütünlükdə, son 3 il ərzində gəmiçiliyin donanmasına 15 yeni gəmi daxil olub, onların tikintisi üçün XDG $139 mln. sərmayə yatırıb", - deyə ACSC QSC-nin başçısı Rauf Vəliyev bildirib.
Ancaq bərə-donanmasının maksimum səviyyədə məşğul olduğunu və gələcəkdə nəqliyyat şirkətlərinin sifarişlərinin artacağını nəzərə alan XDG bu tipli gəmilərin tikintisini artırır.
"Bakı Gəmiqayırma Zavodu «Baku Shipyard» Ukraynanın "Morskoye injenernoye byuro" MMC tərəfindən layihələndirilən “Ro-Pax” bərətipli 2 yeni unikal gəminin tikintisinə başlayır", - deyə bu yaxınlarda Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirib.
Dedveyti 5 540 ton olan gəmilər Xəzər dənizi şərtlərində işləməyə maksimum uyğun gəlirlər. Yükün xüsusiyyətindən asılı olaraq, onlar göyərtəyə 56 dəmir yolu sisterni, 46 yarım vaqon və ya 44 yük vaqonu götürə bilər. Gəmilərin quruluşu, həmçinin 50 təkərli yük maşınının (TIR-trak) daşınmasına imkan yaradır, göyərtə hissəsinə isə 100 sərnişin yerləşir. Gözlənilir ki, gəmilər 2018-ci ilin sonlarına istismara veriləcək.
Ancaq bərələrə artan tələbin təmin edilməsi məqsədi ilə XDG qonşu ölkələrdən hazır gəmilər almaq imkanını istisna etmir. Bununla bağlı Ukraynanın "Geroi Şipki" və "Geroi Plevnı" bərələrinin satınalınması və ya icarəyə götürülməsi imkanlarına baxılır.
2016-cı ildə XDG-nin gəlirləri 493,4 mln. manat təşkil edib ki, bu, 2015-ci il göstəricisindən 34% çoxdur. "Hazırda gəmiçiliyin xarici banklardan dövlət zəmanəti ilə cəlb edilmiş kreditlər üzrə vaxtıkeçmiş və ya ödənilməmiş öhdəliyi yoxdur. Qarşıdan gələn 5 il üzrə mövcud kreditlər və onların faizləri üzrə öhdəliklər XDG-nin illik gəlirinin yalnız 1,5%-ni təşkil edəcək", - deyə QSC-nin rəhbəri Rauf Vəliyev bildirib.
Başqa sözlə, son ilyarım - 2 il ərzində yükdaşımalarının artması XDG-ni layiqli gəlirlə təmin edib. Bu isə gəmiçiliyə yeni gəmilər almağa, donanmanı modernləşdirməyə, həmçinin liman və gəmi təmiri infrastrukturuna sərmayə yatırmağa imkan yaradıb.

ASCS is building up its fleet and port infrastructure based on the prospective development of the Trans-Caspian route
Joint projects implemented by Azerbaijan, Turkey, Georgia and Kazakhstan to expand trans-Caspian cargo transportation and transit between China and Europe contribute to strengthening Azerbaijan's position as a key regional transit hub. Cargo transportation between the Caspian ports plays the most important role in the development of new transport corridors. In recent years, Azerbaijan has been implementing a large-scale program to establish the modern port infrastructure and to build the cargo fleet of Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC.
The last two or three years have been marked as a breakthrough for the development of sea freight traffic in the Caspian Sea. A number of factors such as the completion of long-term infrastructure projects, testing of new logistics corridors along the Great Silk Route, replenishment of the fleet of the littoral states, and sharp geopolitical changes in the region have prompted transport companies to search for new routes in the Caspian.
The most important factor contributing to the increased dynamics of sea transportation was the radical reconstruction of seaports in Aktau and Turkmenbashi, as well as the launch of the first stage of the Baku International Sea Trade Port in Alat (Yeni Baki). The facilities of the Yeni Baki port constructed since 2010 to the south of Baku are commissioned in stages: in 2014, the infrastructure of the ferry terminal was put in operation to ensure an annual turnover of about 10 million tons of cargo, including handling of 40,000 containers. It is expected to deliver a universal terminal for dry cargo and containers, as well as a quay including four berths for Ro-Ro vessels. With the completion of the third stage, it is planned to increase the port's cargo turnover to 25 million tons and about 1 million containers.
In parallel with the development of the Alat port, Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC (ASCS) is implementing a project to expand the infrastructure of the dry cargo port Zykh built in 2010. It is planned to build a new transport and logistics center over there. There are seven berths in the Zykh port located in the Baku bay, which can simultaneously receive 14 vessels. It also has three sheds for cargo storage, a breakwater and railway branch line.
Currently, the port receives and ships mainly ferries with trucks, dry cargo ships with containers, piles, and pipes. In the future, the range of cargo and transshipment volumes will increase significantly.
"The modern transport infrastructure for transit transport in Azerbaijan contributes to turning investments into income," said Minister of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan Ramin Guluzade at the opening of the TransCaspian / Translogistica 2017. "The construction of the largest international sea trade port in the Caspian Sea and the adjacent free economic zone will expand the opportunities for investing in the Azerbaijani economy."
Since 2015, in parallel with the upgrade of the infrastructure and increasing the cargo capacity of the ports, Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan have been active in negotiations that contributed to the optimisation of tariffs for railway and sea transshipment of commodities and accelerated the processing of goods, as well as the border and customs procedures in ports.
A little more than two years ago, with the active partnership of Ankara and Kiev, Baku, Astana, Tbilisi established the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR), which is designed for the shipment of goods between China and the markets of Turkey and Europe including several container trains Nomad Express. Over the past two years, the cooperation between TCITR partners has only increased: in early 2016, Azerbaijan, Kazakhstan, Georgia and Ukraine signed a protocol on the approval of competitive preferential tariffs, and in April, the Trans-Caspian International Transport Consortium was established. Member companies include: ADY Express LLC and ACSC Logistics (Azerbaijan), KTZ Express JSC (Kazakhstan) and Trans Caucasus Terminals LLC (Georgia).
The process of institutionalization of TCITR continued in the current year as well. In early April 2017, railway and sea operators of Azerbaijan, Kazakhstan and Georgia signed an agreement on the establishment of the Commonwealth of Legal Entities of the International Association Trans-Caspian Transport Corridor, which aims at attracting transit and foreign trade cargo, as well as developing integrated logistics products along the TCITR. In April, the ASCS and Kazakhstan Railways JSC signed an agreement on the establishment of a joint venture on a parity basis, which will cover ferry and rail transportation and will play an important role in attracting container cargoes from Europe, Central Asia and China to the TCITR.
The cooling of Russian-Turkish relations was the most important factor that stimulated the development of trans-Caspian transportations. Thus, since the end of 2015, the route of container and road cargo from Turkey to the Central Asian states shifted to the Baku port and increased the loading of Ro-Ro type ferries and vessels. Previously, Baku-Aktau-Baku direction had about one thousand heavy-duty trucks annually, while the last year this volume was reached in just a month.
The development of the TCITR can be best illustrated by the statistics of cargo handling at the Yeni Baky port in 2016. Last year, the volume of cargo transportation increased by 47% (up to 4.5 million tons), with 87% of cargo in transit traffic. During the reporting period, the volume of transportation by large vehicles (TIR) ​​increased three-fold. In total, during the past year, the port handled 23.4 thousand trucks compared to 8.7 thousand in 2015. About 60% of cargo was shipped through the Baku-Aktau-Baku route, the rest of the shipment passed through the Baku-Turkmenbashi-Baku route. Equally important is the growth of container shipments: compared to 2015, the handling of twenty-foot containers (TEU) increased by 28.5% reaching 17,100 TEU.
In parallel with the development of a cluster of container and dry cargoes in the Caspian, the development of infrastructure for the expansion of oil transportation continues. Thus, at the end of March 2017, Azerbaijan started receiving transit supplies of oil tanks from the newly commissioned Kuryk port in Kazakhstan. ASCS, which is the only ferry operator in the Caspian Sea, plays the leading role in this process. Over time, the significance of this port for the development of TCITR will increase even more, given that another berth for Ro-Ro and Ro-Pax vessels is being constructed in Kuryk.
Meanwhile, the main volumes of transit transshipment of oil and oil products to Azerbaijan come from the ports of Aktau and Turkmenbashi. In particular, last year oil transshipment increased by 87.5% reaching 1.575 million tons.
In general, the seaports of Azerbaijan in the first quarter of 2017 increased the tendency observed last year and the volume of transshipment by 26%.
It is noteworthy that in 2015, after lifting international sanctions from Iran, the transit through the Caspian became intriguing. In 2018, Iran plans to open the largest port in the Caspian (Amirabad) equipped with a large ferry terminal and a special free economic zone. Amirabad will contribute to the development of maritime component of the North-South corridor and may also become an additional source of dry and container cargo for the South-West direction.
Thus, a fundamentally new situation is emerging in the Caspian Sea, where tanker shipments have only recently dominated: the sharp increase in the need for transshipment of dry, horse-drawn and truckloads has increased the need for Ro-Ro ferries and vessels and in the relevant port infrastructure.
Meanwhile, Azerbaijan has put maximum efforts for the development of its port infrastructure and fleet given the new trends in the Caspian. Currently, ASCS has 13 working ferries, two of which are Ro-Ro type vessels. Seven ferries are capable of getting 28 wagons, the remaining six - 52-54 wagons. "In general, over the past three years, the ASCS fleet has replenished with 15 new vessels. Total investments for their construction was $139 million," said the head of ACSC, Rauf Veliyev.
However, given the maximum involvement of the ferry fleet and the prospect of growth in orders from transport companies, Kaspar is building up this type of vessels.
“Baku Shipyard is starting to build two new unique Ro-Pax / ferry vessels designed by the Ukrainian Maritime Engineering Bureau LLC,” said Shahin Mustafayev, the Azerbaijani Minister of Economy. The vessels with a deadweight of 5540 tons are the most suitable for operation in the Caspian. Depending on the nature of the cargo, they will be able to take onboard 56 railway tanks, 46 open wagons or 44 freight cars. The vessel configuration also allows the loading of 50 wheeled trucks (TIRs), and 100 passengers. It is expected that the vessels will be commissioned by the end of 2018.
However, in order to meet the growing demand for ferries, ASCS does not rule out a possibility of acquiring ready-made vessels in neighbouring countries. Thus, the shipping company considers purchasing or renting Ukrainian ferries "Geroi Shipki" and "Geroi Plevny".
In 2016, ASCS earned ₼493.4 million, which is 34% more than in 2015. "Today, our company has no arrears or unpaid obligations on loans borrowed from the foreign banks under state guarantees," said the ASCS president  Rauf Veliyev. "Within the next five years, the available loans and liabilities will amount to only 1.5% of ASCS's annual income". That is, the growth of cargo transportation over the past two years provided ASCS with a decent profit, which allows the shipping company to purchase new vessels, upgrade its fleet, and invest in port and ship repair infrastructure.