Beynəlxalq Bankın sağlamlaşdırılması tədbirləri dövlətin məsələyə radikal müdaxiləsini tələb edirdi
Bazar iştirakçılarının və requlyatorların bütün səylərinə baxmayaraq, Azərbaycanın bank sahəsində böhran davam edir və hər dəfə bu sektorun problemlərini çılpaqlığı ilə üzə çıxarır. Sirr deyil ki, sistemin zəif bəndlərni bir-bir sıradan çıxaran ilk halqa Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) oldu - ABB texniki defolt elan etməli oldu və dəstək üçün Nyu-York məhkəməsinə müraciət etdi.
Beynəlxalq maliyyə institutları və ekspertlər yenidən Azərbaycanda bankların sayının azalmasının qaçılmazlığı barədə danışmağa başladılar ki, bu da bazarın sürətlə sabitləşdirilməsi baxımından məntiqlidir. Ancaq başqa tərəfdən, bankların bağlanması da bir sıra problemlər və müştəri narazılıqları ilə müşayiət olunur. Ancaq ekspertlər ümid edirlər ki, bankların ləğvi prosesinin təkmilləşdirilməsi üzrə qəbul edilmiş tədbirlərlən sonra, ən azından, bu sahədə müsbət dəyişikliklər əldə etmək mümkün olacaq.
ABB-yə verilən milyardlarla vəsait, həmçinin dəfələrlə menecmentin dəyişdirilməsi, təəssüf ki, əvvəlki rəhbərliyin banka vurduğu zərəri sona qədər zərərsizləşdirə bilmədi. Hökumət bankın 9,93 mlrd. manatlıq toksik aktivini satın alıb. Həmçinin banka $1,3 mlrd. və 70 mln. manat likvid vəsaitlər təqdim edilib. Bundan başqa, bu ilin yanvarında bankın əsas səhmdarı olan hökumət bankın kapitalının artırılması üçün öz depozitlərindən 600 mln. manat yönəldib.
" Tədbirlər bankın kapital və likvidlik mövqeyini gücləndirsə də bankın yüksək faiz ödənişləri, manatın əsas xarici valyutalara qarşı devalvasiyası, toksik aktivlərin dövlət tərəfindən satınalma prosesinin başa çatmaması ABB-ni əlavə itkilərə məruz qoymuşdur. Nəticədə, 2016-cı ilin yekunlarına görə, beynəlxalq maliyyə hesabatları üzrə Beynəlxalq Bank Qrupunun (bankın törəmə təşkilatları da daxil olmaqla) 1,9 milyard manat, ABB-nin özünün isə 1,74 milyard manat məbləğində zərərinin açıqlanması gözlənilir", - deyə bankın bu yaxınlarda yaydığı açıqlamada bildirilir.
Nəticədə, ABB bəyanatla çıxış edərək bildirdi ki, bankın sağlamlaşdırılması proqramı çərçivəsində onun öhdəliklərinin könüllü restrukturizasiyanı elan edir. Yəni bankın beynəlxalq maliyyə institutlarından xarici valyutada cəlb etdiyi borclar birbaşa dövlətə ötürüləcək. Bu prosedurun başa çatdırılmasına qədər xarici kreditorlar qarşısında valyuta öhdəliklərinin icrası dayandırılır (ticarətin maliyyələşdirilməsi əqdləri üzrə faizlərin ödənişi istisna olmaqla).
Açıqlamada Maliyyə naziri Samir Şərifova istinadən bildirilir ki, Beynəlxalq Bankın maliyyə və kapital mövqeyinin zəifləməsi ilə bağlı narahatlıq mövcuddur. «ABB-nin maliyyə dayanıqlılığının bərpa edilməsi Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün önəmli olan maliyyə xidmətlərinin göstərilməsində mühüm əhəmiyyətə malikdir. Bank tərəfindən hal-hazırda görülən tədbirlər maliyyə sabitliyinin təmin edilməsi üçün əhəmiyyətli addımdır və bu tədbirlər Maliyyə Nazirliyi tərəfindən tam şəkildə dəstəklənir", - deyə nazir bildirib.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası Direktorlar Şurasının sədri Rüfət Aslanlı isə öz növbəsində bildirib ki, restrukturizasiya planı ABB-nin hüquqi və fiziki şəxslər qarşısında öhdəliklərinin yerinə yetirilməsinə təsir göstərmir.
«MBNP olaraq biz bankın kreditorlarının və əmanətçilərinin hüquqlarının pozulmayacağına və vəsaitlərindən sərbəst şəkildə istifadə etmələrinə nəzarət edəcəyik”, - deyə o vurğulayıb.
ABB-nin idarə heyətinin sədri Xalid Əhədov da oxşar vədlə çıxış edib və əlavə edib ki, ABB-nin "bütün pərakəndə və korporativ müştəriləri əmin olmalıdırlar ki, restrukturizasiya planı onlara heç bir təsir göstərməyəcək. Eyni zamanda, bu, bankın digər proseslərinə də toxunmayacaq".
ABŞ-ın «The Wall Street Journal» nəşrinin məlumatına görə, Azərbaycan Beynəlxalq Bankı, həmçinin Nyu-York məhkəməsinə müraciət edərək, $3,34 mlrd. məbləğində xarici borcunun restrukturizasiya prosesinə dəstək istəyib.
Yeri gəlmişkən, bankın özünün məlumatına görə, məhkəmə ABB-nin tərəfini tutub və bunu msbət qərar sayıb. X.Əhədovun sözlərinə görə, «Bu, göstərir ki, biz restrukturizasiya prosesinin uğurla başa çatdırılması üçün düzgün addımlar atırıq».
Beləliklə, bankın xarici öhdəliklərinin könüllü restrukturizasiyası prosesində xarici kreditorlar bankın aktivlərinə tələb təqdim edə bilməzlər. Eyni zamanda, Maliyyə Nazirliyi borcun dövlət büdcəsindən qaytarılması mexanizmini açıqladı. Bəyan etdi ki, Azərbaycan ABB-nin kreditorları qarşısında öhdəliklərinin əvəzlənməsi üçün xarici valyutada dövlət istiqrazları buraxacaq.
Beynəlxalq Bankın ətrafında baş verən son hadisələrin ictimaiyyət tərəfindən müəyyən narahatlıqla qarşılanmasına baxmayaraq, obyektivlik naminə demək olar ki, hazırda bu iri sistem bankının nəhəng problemlərinin həlli baxımından yeganə mümkün qərardır. Onu xilas etməmək ölkənin bank sisteminin dağılmasına şərait yaratmaq deməkdir, həmçinin bu bazarın bütün iştirakçılarının reytinqini yolverilməz şəkildə aşağı salmaq və onların xarici borc almaq cəhdlərini bəribaşdan sıfra endirmək deməkdir. Bu cür nümunələr dünyanın ən aparıcı iqtisadiyyatlarının təcrübəsində var və hər yerdə dövlət ən çətin dəqiqələrdə sistem banklarına yardım əli uzadır.
Borcları ödənildikdən dərhal sonra, ABB qısa müddətdə özəlləşdiriləcək. R.Aslanlı daha öncə bildirmişdi ki, bank buna 2017-ci ilin birinci yarımilində hazır olacaq. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) qiymətləndirməsinə görə, ABB-nin sağlamlaşdırılması üzrə tədbirlərin son məqsədi bankın 5 il ərzində özəlləşdirilməsidir.
Boğmaq olmaz - xilas etməli!
Bununla yanaşı, Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) proqnozlaşdırır ki, Azərbaycanın bank sektoru bazar iştirakçılarının sayının daha da azalmasının astanasındadır. "Azərbaycanda kapitalın birləşdirilməsi və dövlət tərəfindən ümidsiz kreditlərin satınalınması prosesi davam edib. Amma kapitallaşma üzrə yeni planların işlənməsinin başa çatdırılmasından sonra daha bir neçə bankın bağlanması tələb edilə bilər ", - deyə fondun "Regional iqtisadiyyatın inkişaf perspektivləri: Qafqaz və Mərkəzi Asiya (QMA)" icmalında bildirilir.
Yeri gəlmişkən fond göstərir ki, bu cür durum yalnız Azərbaycanda deyil, həm də regionun başqa ölkələrində də müşahidə edilir. "Bir qədər istisnalar ilə əvvəlki kimi böyük dollarlaşma və bankların kapitallaşmasının kəsri fonunda restrukturizasiya edilmiş və vaxtıötmüş kreditlərin həcminin artırılması baş verdi. Regionun bir sıra ölkələrində kreditləşmə artımının yavaşımasının davam etməsi nəzərə alınarsa, bu çatışmazlıqlar gələcək iqtisadi artım üçün "əyləc"ə çevrilir", - deyə BVF vurğulayır.
Bütünlükdə, risklərin cilovlanması və maliyyə əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün QMA regionunun ölkələri çox iş görməlidir. Birincisi, bankların balansında bütün zəif yerləri lazımi qaydada aşkar etmək və aradan qaldırmaq lazımdır. İkincisi, zəif bankların işinə vaxtında müdaxilə sistem risklərinin qarşısının alınması üçün prinsipal önəm daşıyır və ABB ilə olan halda bu, tətbiq edilir.
Yeri gəlmişkən, artıq Azərbaycanda gələcəkdə bu cür risklərin qarşısının alınması üçün konkret qərarlar verilib. Belə ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "Azərbaycan Maliyyə Nazirliyinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üzrə tədbirlər haqqında" fərmana düzəlişlər edilməsi barədə Sərəncam imzalayıb. Sənədə görə, Maliyyə Nazirliyi dövlət hüquqi şəxslərinin daxili və xarici borclarının yuxarı həddinin müəyyən edilməsi üzrə yeni səlahiyyətlər əldə edir, onların bütün daxili və xarici borclanmaları üçün razılıq verir və ya imtina barədə qərar qəbul edir.
Yada salaq ki, 2016-cı ildə müxtəlif səbəblər üzündən, 11 bankın lisenziyası ləğv edilib. Hazırda 32 bank fəaliyyət üçün lisenziyaya malikdir. Eyni zamanda, bəzi banklar birləşmələri barədə elan ediblər, amma həmçinin bir sıra başqa bankların da konsolidasiya qərarı verəcəyi istisna edilmir. Daha bir neçə bankın bağlanması ehtimalı yetərincə məntiqlidir - sirr deyil ki, sistemdə zəif bəndlər yetərincədir.
Digər tərəfdən, artıq bağlanmış bankların çoxunda ləğvetmə prosesinin hələ başa çatmadığı və bir sıra problemlərlə müşayiət edilməsi nəzərə alınarsa, yenilərinin bağlanma prosesinin yetərincə ağır yük olduğu ortaya çıxır. Əlbəttə, sığortalanmış əmanətlərin geri qaytarılmasında heç bir problem yoxdur. Əmanətlərin Sığortalanması Fondu öz funksiyasını dəqiq yerinə yetirir. Amma bu məbləğin ödənilməsindən sonra, bankların aktivlərinin satışı proseduru başlanmalıdır və əldə edilən vəsaitlər sığorta edilməmiş əmanətlərin qaytarılmasına yönəldilməlidir. Bu proses üzərində nəzarət üçün hər bir bankda bu cür əmanətçilərdən ibarət kreditorlar komitəsi yaradılır. Bax, elə burada da problemlər başlayır - şikayətlər, əsasən, bu prosesdə lazımi şəffaflığın olmaması ilə bağlı gəlir.
Prinsipcə, palatanın özü də mübahisəli məqamların olduğunu istisna etmir. Yalnız «Bank Standard»da 260 mindən artıq əmanətçi vardı, başqa banklarda onların sayı 100 minə çatır və bu qədər say içində narazıların olması yetərincə normaldır. «Elə məqamlar var ki, əmanətçilər iddia edirlər ki, onların depozitlər üzrə faizləri 10% yox, 12% olmalıdır, bütün bunlara məhkəmə qaydası ilə baxılır», - deyə daha öncə R.Aslanlı bildirmişdi. Həm də nəzərə almaq lazımdır ki, depozitlər, əsasən, birilliyə qoyulur, kreditlər isə məsələn, beşilliyə verilir. Belə çıxır ki, aktivlər obyektiv qiymətləndirilə bilməz.
«Biz əmanətçiyə «Beş il gözlə, qoy kreditor borcunu ödəsin», - deyə bilmərik. Buna görə aktivlərin qiymətləndirilməsi üçün başqa mexanizmlər gərəkdir. Çıxış variantlarından biri, başqa bank tapıb borcu ona verməkdir, amma bu, texniki və hüquqi cəhətdən əsaslandırılmalıdır», - deyə R.Aslanlı qeyd edib.
Bununla yanaşı, bu cür mübahisəli məqamların həllində önəmli addım kimi, bütünlükdə İlham Əliyevin bank sektorunun sağlamlaşdırılması barədə Fərmanını göstərmək olar. Fərmanla ödəniş qabiliyyətini itirmiş bankların rezalyusiyası və sağlamlaşdırılması üzrə tədbirlər çərçivəsində işlək olmayan aktivlərin satış qaydası təsdiq edilib.
Bildirmək gərəkdir ki, qayda yetərincə sadədir: 20 gün ərzində Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası bankın aktivlərini «işlək olmayan» (toksik) kateqoriyasına ayırmalıdır, sonra onlar müstəqil qiymətləndiricilər tərəfindən qiymətləndirilməlidir. Onların satışı isə adi mülki-hüquqi müqavilələr əsasında gerçəkləşdirilməlidir.
Bu, nə verir? İlk öncə, sağlam aktivləri «keçid bank»ına verməklə bankı bağlanmaqdan xilas edir, işlək olmayan aktivlər isə müəyən edilmiş qaydada satılır. Bankın menecmenti bankın gələcək taleyi barədə qərar verməsi, konsolidasiya və ya əlavə dəstək cəlbi üzrə danışıqlar aparması üçün imkan və vaxt qazanır. Yəni indi hökumət və requlyator «problemli» banklarla işdə fərqli prinsiplərin istifadəsi imkanları əldə ediblər. İndi onlar bankların yaşamasına maksimum yardım edə bilər və artıq başqa variantların nəticə vermədiyini gördükdən sonra, ləğvetmə barədə qərar verə bilərlər.
İndiki mərhələdə bu, həddindən vacibdir, ən azı, ona görə ki, Əmanətlərin Sığortası Fondunun resursları tükənib, bank sektoru hər bir bankın bağlanmasından sonra müştərilərin və xarici kreditorların etibarını daha da itirir. Son nəticədə bu, maliyyə sektoruna və bütünlükdə iqtisadiyyata təsir göstərir. Hələ ki, bank sektorunun xilası üçün imkanlar var və bundan istifadə etmək lazımdır.

Measures to recover the IBA require radical state intervention
Despite all the efforts of market actors and regulators, the crisis in the banking sector of Azerbaijan continues, each time revealing the depth of the problems in this sector. Thus, the International Bank of Azerbaijan (IBA) became the first victim, after which the weak links of the system fell down one by one. Last week the bank had to declare a technical default and apply to the New York court for support.
Meanwhile, the international financial institutions and experts once again report about the inevitability of reducing the number of banks in Azerbaijan, which is logical and expedient for the speedy stabilization of the market. But, on the other hand, the closure of banks is also accompanied by a number of problems and dissatisfaction on the part of former clients. However, experts hope that at least it will be possible to achieve positive changes after the measures taken to improve the process of liquidation of banks.
Unfortunately, the billions of dollars poured into IBA and the repeated changes of management, could not completely neutralize the damage inflicted on the bank by its former management. The government has already purchased ₼9.93 billion toxic assets of IBA. The bank also received liquid funds for $1.3 billion and ₼70 million. In addition, last January, the government as the main shareholder of the bank, transferred ₼600 million from its deposits to raise the bank's capitalization. "Although these measures strengthened the capital and liquid positions of the IBA, the devaluation of manat and the failure to complete the transfer of toxic assets to the government led to additional losses. By the end of 2016, the loss of the International Bank Group (including its subsidiaries) is expected to be ₼1.9 billion, including the loss of the bank - ₼1.74 billion," says the bank’s statement.
As a result, IBA made an announcement about a voluntary restructuring of its obligations as part of the recovery program. The bank's debts in foreign currency attracted from financial institutions will be transferred directly to the state budget. Before the completion of this procedure, the implementation of foreign currency obligations of foreign creditors (with the exception of payment of interest on transactions for trade financing) is suspended.
As the Minister of Finance Samir Sharifov noted, the weakening of the capital and financial position of the bank caused concern. "The restoration of IBA’s financial stability is important in terms of rendering meaningful financial services for the economy. The steps that the bank is currently taking to ensure its financial stability are very important and fully supported by the Ministry of Finance," said the minister.
In turn, the Chairman of the Board of the Financial Markets Supervision Chamber, Rufat Aslanli, noted that the restructuring plan would not affect the fulfillment of IBA obligations to legal entities and individuals. "The Chamber will monitor that the rights of the bank's creditors and depositors are not violated in this process, and they could freely use their funds," he said. Khalid Ahadov, Chairman of the IBA Board, made a similar promise adding that "all retail and corporate clients of IBA should be sure that the restructuring plan will not have any effect on them, while this will not affect other processes in the bank."
According to The Wall Street Journal, IBA also appealed to the New York court for support in the process of restructuring the external liabilities of the bank ($3.34 billion).
Incidentally, according to the bank, the court took the side of IBA and took a positive decision in this regard, which, according to Ahadov, "shows that we are taking the right steps to successfully complete the restructuring process." Thus, foreign creditors will not be able to make demands on the bank's assets in the process of voluntary restructuring of its foreign obligations.
Meanwhile, the Ministry of Finance has disclosed the mechanism for repaying debts from the state budget, saying that Azerbaijan will issue government bonds in foreign currency to replace the IBA's obligations to creditors.
Despite some nervous public perception of the recent events around IBA, we can objectively say that for today this is the only solution to the huge problems of the largest system bank. Not saving it means giving an opportunity to collapse the country's banking system, lowering the rating of all market participants to the preliminaries, negating all their attempts to obtain external loans. Similar examples are in the practice of the most advanced economies of the world, and everywhere in difficult times, the state extends a helping hand to suffering banks.
Following the repayment of debts, the IBA will be privatized as soon as possible. Earlier, Aslanli said that the bank would be ready for this procedure in the first half of 2017. According to the estimates of the International Monetary Fund (IMF), the ultimate goal of the IBA rehabilitation is the privatization of the bank within five years.
Sinking cannot be, saving
Meanwhile, IMF predicts that the banking sector of Azerbaijan is on the threshold of even more narrowing of the number of market participants. "Azerbaijan continued to the capital injection and repurchasing of bad loans by the state, but after the completion of the development of new capitalization plans, it may be necessary to close several more banks," reports the Foundation for Regional Economic Development: Caucasus and Central Asia (CCA). By the way, IMF confirms that such a situation has developed not only in Azerbaijan but also in other countries of the region. "With a few exceptions, there has been an increase in the volume of restructured and overdue loans amidst significant dollarization and insufficient capitalization of banks, which are a hindrance to future economic activity, given the continuing slowdown in lending growth in a number of countries in the region," says the IMF.
In general, the CCA countries have much to do to contain risks and expand financial intermediation. First, it is necessary to properly identify and eliminate all weaknesses in the balance sheets of banks. Secondly, timely intervention in the work of weak banks is of fundamental importance for the prevention of systemic risks, which is being done in the case of the IBA.
By the way, Azerbaijan has already taken clear measures to prevent such risks in the future. Thus, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed an order to amend the decree "On measures to improve the activities of the Ministry of Finance of Azerbaijan." According to it, the Ministry of Finance receives new powers to establish the upper limit of internal and external debts of state legal entities, agrees to all their internal and external borrowings, or takes a decision to refuse them.
In 2016, licenses of 11 banks were revoked in Azerbaijan for various reasons. Currently, 32 banks are licensed to operate. At the same time, a number of banks announced a merger, and it is not ruled out that some other banks will also be consolidating the assets. The possibility of closing several more banks is quite logical - it is no secret that there are enough weak links in the system.
On the other hand, new liquidation processes are quite a heavy load, given that the liquidation process is far from completion in many closed banks and is accompanied by a number of problems. No, it is all right with the return of insured deposits: Deposit Insurance Fund performs its functions clearly. However, after all this amount has been paid, the procedure for selling the bank's assets must be started and the proceeds are distributed for the payment of uninsured deposits. To control this process, a committee of creditors is created in each bank from among such depositors. This is where the problems begin – people mostly complain about the lack of proper transparency in this process.
In principle, the Chamber itself does not deny the existence of contentious issues. Only in Bank Standard there were over 260 thousand investors. In other banks, the total number of investors reaches 100 thousand, and the presence of dissatisfied with such a number is quite normal. "There are times when investors say that interest on their deposits should not be 10%, but 12%, all this is considered in the court," Aslanli noted earlier.
Also, given that deposits are mainly for a period of 1 year, and loans, say, for 5 years, it turns out that assets cannot be assessed objectively. "We cannot tell the depositor to wait five years until the creditor repays the debt. Therefore, other mechanisms for assessing assets are required. One of the ways to solve this issue is to find another bank and transfer this debt to it but all of this should be justified technically and legally,"Aslanli said.
A very important step towards resolving such disputable issues and improving the banking sector as a whole may be the decree of Ilham Aliyev, according to which the procedure for selling non-performing assets was approved in the framework of measures to resolve and improve the insolvent banks. The procedure is quite simple: within 20 days, FMSC should list the bank's assets as "non-working (toxic) assets". Then, these assets will be evaluated by an independent appraiser, and sold out on the basis of an ordinary civil-law contract.
What is the benefit of this procedure? First, it is an opportunity to save the bank from closure, transferring its healthy assets to a "transition bank", and selling non-working assets on the basis of established order. The bank's management at least will have a chance and time to decide on the future of the bank, negotiating for consolidation or attracting additional support. That is, now the government and the regulator have been able to use a different principle in dealing with "problem" banks. Now they can maximally help banks survive and make a decision on liquidation only if these options do not work.
This is extremely important at this stage because the resources of the Deposit Insurance Fund are also exhausted. With the closure of each bank the banking sector loses the confidence of customers and external creditors, which ultimately affects the entire financial sector and the economy as a whole. We must use all possible means to save the banking sector as long as we have such means.