XARİCİ BAZARLARA İSTİNADƏN
Bu gün ixrac həcmlərinə görə, aqrar sektor Azərbaycan iqtisadiyyatında neft-qaz sahəsindən sonra ikinci yeri tutur. Eyni zamanda, yerli ərzaq məhsulları daxili istehlakın beşdə-dördünü təmin edir və idxalı əvəzetmə göstəriciləri ildən-ilə artır. İstehsal həcmlərində hiss edilən artım, Azərbaycanda istehsal edilən aqrar məhsulların əlverişli keyfiyyət və qiymət parametrləri ölkənin ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, ixrac imkanlarının da genişləndirilməsi üçün gözəl əsaslar yaradır. Artım dinamikasında müəyyən qədər azalma olmasına baxmayaraq, bütünlükdə kənd təsərrüfatında baza göstəriciləri müsbət trenddə qalmaqdadır.
«Bu gün Azərbaycanın aqrar sektorunun inkişafında əsas səylər ixracatın ildən-ilə artırılmasına yönəldilməlidir. 2017-ci ilin yanvar-aprel aylarında aqrar ixracat bir il öncəki göstərici ilə müqayisədə 44% artıb. Bu artım, əsasən, bitkiçilik məhsulları, o cümlədən meyvə-tərəvəz məhsullarının ixracı hesabına təmin edilib. Gələcəyə gözləntilərimizdən danışarkən, biz qarşıdan gələn illərdə aqrar ixracatın daha da artacağına ümid edirik», - deyə Kənd Təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov bu yaxınlarda bildirib.
Aqrar sektorun fəal dəstəklənməsi, həmçinin milli valyutanın məzənnəsinin aşağı düşməsi yerli məhsulların xarici bazarlarda irəliləməsinə imkan yaradıb. Maraqlıdır ki, son iki ildə məhz ixrac amili kənd təsərrüfatının müxtəlif istiqamətləri üçün hərəkətverici rol oynaıb. Cari ilin yaz aylarının statistikası göstərir ki, bir sıra istiqamətlərdə artım dinamikası həddindən yüksəkdir. Belə ki, 2017-ci ilin mart ayı ilə müqayisədə, apreldə meyvə və tərəvəz ixracı 57,6%, çay ixracı 38,4%, bitki və heyvan yağları ixracı 47,1%, şəkər ixracı 59%, alkoqollu və alkoqolsuz içkilər ixracı 32,6% artıb.
Mövsümi faraş məhsullar istehsalına da ixrac amilinin təsiri bu səviyyədə nəzərəçarpandır. Dövlət Statistika Komitəsinin göstəricilərinə görə, yanvar-may aylarında kənd təsərrüfatı mallarının istehsalı faktiki qiymətlərlə 1,5 mlrd. manatı keçib ki, bu da ötən ilin anoloji dövrünün göstəricisindən 2% çoxdur. Sözügedən müddətdə heyvandarlıq sahəsində məhsul istehsalı 2,3%, bitkiçilikdə isə 0,1% artıb.
Ənənəvi olaraq, Azərbaycanda ən yüksək artım templəri heyvandarlıq sahəsində təmin edilir, burada paralel şəkildə çox sayda iri heyvandarlıq kompleksləri, həmçinin çağdaş reproduktiv artım mərkəzləri yaradılır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2017-ci ilin beş ayının nəticələrinə görə, heyvandarlıqda artım templəri 2,3% olub. Hesabat dövründə ölkədə diri çəkidə 189 min ton ət, 817,8 min ton süd, 739,8 mln. ədəd yumurta və 12 min ton yun istehsal edilib. 2016-cı ilin yanvar-may ayları ilə müqayisədə, ət istehsalı 2,9%, süd istehsalı 0,5%, yumurta istehsalı isə 6,5% artıb.
Bitkiçilik sahəsində nisbətən aşağı ümumi artım göstəricilərinə baxmayaraq, bu sahənin bir sıra ixraca yönəlik istiqamətlərində istehsal yetərincə artıb. O cümlədən, cari ilin 1 yanvar tarixinə ölkədə 81,3 min tondan artıq kartof (46,1% artım olub), 107,2 min ton da (6,6% artım) tərəvəz yığılıb. Bu, təəccüblü deyil, çünki yaz aylarında məhz kartof, pomidor, xiyar, badımcan, bibər və başqa faraş tərəvəzlər Rusiyaya və digər postsovet dövlətlərinə ixracda əsas təşkil edir. Bu durum fermerləri tərəvəzçilikdə çağdaş aqrotexniki üsullar tətbiq etməyə, əkin sahələrinin müəyyən qədər azalmasına baxmayaraq, məhsul artımına nail olmağa stimullaşdırır.
Bitkiçilik sahəsində, önəminə görə, növbəti ixrac bəndi meyvələr, giləmeyvələr və bostan bitkiləridir. İyunun 1-nə ölkədə 11,2 min ton meyvə və giləmeyvə yığılıb (1,4% azalma olub). Ancaq bu göstərici artım istiqamətində dəyişə bilər, çünki meyvələrin və bostan bitkiləri məhsullarının əsas həcmi ilin ikinci yarısına - yay və payız aylarına düşür. Maraqlıdır ki, bu ilin aprel və may aylarının qeyri-sabit havası meyvə məhsulunun azalmasına önəmli təsir göstərə bilməyib.
«Bizim məlumata görə, Azərbaycanın bir sıra dağ rayonlarında baş verən sellər və dolu kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına elə də ciddi zərər vura bilməyib. Bundan əlavə, yazda düşən yağışlar taxılçılıq, pambıqçılıq kimi sahələrdə və bütünlüklə bitkiçilikdə istehsalın inkişafı üçün müsbət amildir», - deyə Kənd Təsərrüfatı nazirinin müavini İlham Quliyev bildirib.
Beləliklə, yağıntının artıq olması hesabına, bu il kənd təsərrüfatı əkinlərinin məhsuldarlığının artıq olacağına ümid etmək olar və əgər yayda əlverişli hava davam edərsə, biz bu istiqamətdə məhsul istehsalının artacağını gözləyə bilərik.
O cümlədən, son illərin praktikası göstərir ki, taxıl əkən ölkələrdə əlverişli hava şəraiti və vaxtında görülən aqrotexniki qulluq məhsuldarlığın artımının əsas şərtidir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu il yaz əkininin başlamasından 1 iyun tarixinə kimi, ölkədə 67,6 min hektar sahədə dənli və dənli paxlalı bitki (o cümlədən, 32,3 min hektar sahədə yem qarğıdalısı) əkilib.
Yaz yağışları bir sıra regionlarda taxıl biçinini ləngidib və iyunun 1-nə 7,4 min hektar sahədən 17,5 min ton buğda yığılıb ki, bu zaman məhsuldarlıq 23,7 s/ha təşkil edib. Müqayisə üçn keçən ilin anoloji dövründə 34,9 min ha ərazidən 78 min ton taxıl yığılmışdı ki, məhsuldarlıq bir qədər (22,4 s/ha) olmuşdu.
Hazırda Azərbaycanın aran rayonlarında payızlıq taxılın biçini gedir və son məhsul həcmi avqustun sonunda yazlıq taxılın yığılmasından sonra məlum olacaq. Bununla belə, nəzərə almaq lazımdır ki, bu yaz bir sıra taxıl bitkilərinin əkinlərinin nəzərəçarpacaq dərəcədə artdığı müşahidə edilib: buğda əkinləri 2,5 dəfə, arpa əkinləri 38,2%, qarğıdalı əkinləri isə 12,7% artıb. Təbii ki, bu, ölkə üzrə taxıl biçininin ümumi göstəricilərinə yetərincə töhfə verəcək. Sadalanan məlumatlar sübut edir ki, Azərbaycanda dənli bitkilərin istehsalının artırılması ilə yanaşı, əkinlərin strukturunun dəyişdirilməsi də planlaşdırılır - (dollar hesabı ilə) bahalaşmış ərzaq buğdasının idxalını yerli bərk buğda sortlarının əkini ilə əvəz etmək istəyirlər.
Bu ilin yazında bir sıra ekspertlər proqnozlaşdırıblar ki, 2017-ci ilin yekunlarına görə, taxıl məhsulu istehsalı 2015-ci ilin göstəricisinə yaxınlaşa billə. Onda taxılçılara intensiv texniki yardım, subsidiyalar hesabına, həmçinin taxılçılıq təsərrüfatlarının iriləşdirilməsi hesabına ölkədə 3 mln. tona yaxın yemçilik və ərzaq taxılı istehsal edilmişdi. Amma ötən il bu həddə qalmaq mümkün olmadı və taxıl istehsalı göstəricisi 2,8 mln. tona düşdü.
Belə görünür ki, əvvəlki illərdə olduğu kimi, bu il də buğda istehsalçılarına hər cür yardım göstəriləcək.
«Bu gün kənd təsərrüfatı istehsalçılarına təqdim edilən güzəştlər başqa ölkələrin praktikasında müşahidə edilmir; məsələn, taxıl istehsalı üçün ayrılmış hər hektar sahəyə verilən dövlət subsidiyasının həcmi 90 manat yaxındır. Bitkiçiliyin başqa sahələrində isə dövlət yanacaq və mühərrik yağı xərclərinin qismən örtülməsi üçün 50 manat verir. Eyni zamanda, aqrar sahə istehsalçılarına kənd təsərrüfatı texnikasını lizinqə almaq üçün 40 faizlik güzəştlər tətbiq edilir», - deyə İlham Quliyev bildirib.
Bu məqsədlə Azərbaycanda taxıl, ilk öncə, ərzaq buğdası istehsalı üzrə ixtisaslaşmış iri aqrar komplekslərinin yaradılması strategiyası davam edir. Perspektivdə mərhələli şəkildə belə təsərrüfatlara 200 min hektardan artıq əkin sahəsi ayrılması düşünülür.
İlk ixtisaslaşdırılmış təsərrüfatlar beş il bundan əvvəl Beyləqan və Ağcabədi rayonları ərazisində yaradılıb, daha sonra yeni bir aqrar kompleksi İmişli rayonunda işə düşdü. Bütünlükdə, bu gün regionlarda 19 iri fermer təsərrüfatı fəaliyyət göstərir və onların sərəncamına 30 min hektardan artıq torpaq verilib.
«Elit toxumlar istehsalının inkişafı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı sektorunun qarşısında duran əsas məqsəddir. Bu məqsədə çatmaq üçün artıq kartof və tərəvəz bitkiləri toxumlarının istehsalı üzrə ixtisaslaşmış iri müəssisənin tikintisinə başlanılıb. Düşünürəm, ilin sonuna bu müəssisələr istismara veriləcək», - deyə Kənd Təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov bildirib.
O, əlavə edib ki, toxumların istehsalı və emalı üzrə zavodların tikintisi gələcəkdə də davam etdiriləcək. Kənd Təsərrüfatı naziri vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi qurum Azərbaycanın bir sıra regionlarında nazirliyin elmi-tədqiqat institutlarının nəzdində toxum qəbulu məntəqələrinin tikintisinə başlayıb ki, bu məntəqələrin bəziləri artıq hazırdır.
Kənd təsərrüfatının inkişafının yeni yol xəritəsinə görə, dövlət sərmayələrinin əsas axını daha çox ixrac dəyərinə malik bir neçə istiqamətin inkişafına yönəldiləcək. O cümlədən, texniki bitkilərin - pambıq və tütünün, ipək liflərin istehsalının artımı nəzərdə tutulur. Həmçinin, üzümçülüyün və şərabçılığın, çayçılığın və arıçılığın intensiv inkişafı da nəzərdə tutulur. Fındıqçılığın, həmçinin badam və zeytun istehsalının da potensialı yüksəkdir.
Keçən ildən pambıqçılığın inkişafına daha böyük həcmdə dövlət dəstəyi verilir. Keçən ilin mart-aprel aylarında ölkənin pambıqçılıq rayonlarında 52 min hektar pambıq əkilmişdi və 87,2 min ton xam pambıq yığılmışdı, bu, 2015-ci ilin göstəricisindən 2,5 dəfə çoxdur. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatına görə, bu ilin yazında 136 min hektar sahədə pambıq əkilib və aprelin sonuna 15 min istehsalçı ilə pambıq əkini barədə saziş bağlanıb. Mütəxəssislərin fikrincə, məhsuldarılığın, ən azı, iki dəfə artacağı gözlənilir.
«Yüksək əlavə dəyər yaradan aqrar sahələrin inkişafı üzrə görülən tədbirlər ilk nəticələrini verir. Hazırda pambıq istehsalının mərhələli şəkildə ildə 500 min tona qaldırılması üzrə işlər aparılır», - deyə Kənd Təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov bildirib.
İpəkçiliyin də inkişafına böyük səylər göstərilir: görülən tədbirlər hesabına, keçən il ölkədə 71 ton ipək istehsal edilib, halbuki bir il qabaq Azərbaycanda cəmi 236 kq ipək istehsal edilmişdi. İpəkçilik sahəsinə maddi və texniki yardım bu il də göstəriləcək. «Cari ilin sonuna kimi Azərbaycanda ipək istehsalının, təxminən, 3 dəfəyə qələr artırılması gözlənilir: Azərbaycana idxal edilən barama toxumları ölkənin 31 rayonunda 3 min istehsalçı arasında bölünüb», - deyə İlham Quliyev vurğulayıb.
Dövlət başçısı tərəfindən 19 may 2017-ci il tarixdə imzalanmış «Azərbaycanda ipəkçiliyin maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması üzrə əlavə tədbirlər haqqında» Sərəncamı ipəkçiliyin inkişafına yetərli dəstək saymaq olar. Sənəd Qaxda cins ipəkçilik stansiyasının bərpası üçün 4,5 mln. manat ayrılmasını, əlavə istehsal sahələri yaradılmasını, çağdaş avadanlıqların alınmasını, ipək lifi istehsalçılarının elit və hibrid tut barama toxumları ilə təmin edilməsini və bu sahədə seleksiya-damazlıq işlərinin təşkilini nəzərdə tutur.
Bütünlükdə, Azərbaycanda kənd təsərrüfatının inkişaf perspektivləri, xüsusilə qeyri-neft sektorunun digər sahələrinin tənəzzülü fonunda yetərincə optimist görünür. Dünya Bankının (DB) yeniləşmiş regional «Tradein Transition» hesabatına görə, 2017-ci ilin yekunu üzrə Azərbaycanda kənd təsərrüfatı artımının 3,4%-ə bərabər olcağı gözlənilir. Hesabata görə, Azərbaycanın aqrar sektoru 2018-ci ildə 4,2%, 2019-cu ildə isə 4,5% artacaq. DB ekspertləri sanır ki, qarşıdan gələn iki il ərzində Azərbaycan kənd təsərrüfatı sahəsində artım göstəricisinə görə Cənubi Qafqazda birinci olacaq, Avropa və MDB üzrə isə ən yüksək göstəricilərindən birini nümayiş etdirəcək.

RELIANCE ON EXTERNAL MARKETS
In terms of export volumes, the agriculture is the second largest sector of the national economy after the oil and gas industry. At the same time, local food products meet about four-fifths of the domestic demand with import substitution rates increasing annually. Tangible growth in production volumes and acceptable quality parameters and prices of national agricultural products ensure Azerbaijan’s food security and create a suitable background for expanding the export opportunities.
Despite a slight decline in growth dynamics, the basic agricultural indicators maintain a positive trend.
"Today, we have to focus main efforts in the development of the agrarian sector of Azerbaijan on annual increase in exports. Agricultural exports in January-April 2017 increased by 44% compared to last year, and this growth was mainly due to crop production, in particular, exports of fruits and vegetables. We expect an even greater increase in agricultural exports in the coming years," said the Azerbaijani Minister of Agriculture Heydar Asadov.
The intensive state support of the agrarian sector, as well as the depreciation of the national currency promoted the export of local products in foreign markets. Over the past two years, the export factor has become the driver of development in many areas of agriculture. The growth dynamics is very high in a number of areas, which is confirmed by statistical data for spring 2017. Thus, in comparison with March, in April 2017, the export of fruits and vegetables increased by 57.6%, tea - by 38.4%, vegetable and animal oils - by 47.1%, sugar - by 59%, alcoholic and nonalcoholic beverages - by 32.6%.
The production and export of fresh seasonal products have also increased. According to the State Statistics Committee, the volume of agricultural production in Azerbaijan in January-May 2017 exceeded ₼1.5 billion, which is 2% more than the same period last year. During this period, the production of livestock products increased by 2.3%, crop production - by 0.1%.
Traditionally, Azerbaijan has the highest rates of development in the livestock sector, where modern reproductive centers and numerous integrated livestock complexes are established. According to the State Statistics Committee, the growth rate in livestock production for the five months of 2017 was 2.3%. During the reporting period, the country produced 189,000 tons of meat, 817,800 tons of milk, 739.8 million eggs and 12,000 tons of wool. Compared to January-May 2016, meat production increased by 2.9%, milk - by 0.5%, eggs - by 6.5%.
Despite a relatively small overall growth in crop production, production volumes were significantly higher in a number of export-oriented areas of this industry. In particular, as of June 1, 2017, Azerbaijan produced over 81.3 thousand tons of potatoes (increase of 46.1%), 107.2 thousand tons of vegetables (6.6%). It is not surprising, as potatoes, tomatoes, cucumbers, eggplants, peppers and other early vegetables are the main products exported to the markets of Russia and other post-Soviet states in the spring. This stimulates farmers to introduce modern agrotechnical methods in vegetable growing, despite a certain reduction in crop areas.
The next most important export product is fruits, berries and melons. As of June 1, 11,200 tons of fruit and berries were collected in Azerbaijan (a decrease of 1.4%), but this indicator may change for the better, as the bulk volume of the fruit and melon crops is harvested in the second half of summer and autumn. It is noteworthy that the unstable weather in April-May 2017 did not have a significant impact on the decline in fruit harvest.
"According to our data, showers and hail in some mountain regions of Azerbaijan did not cause any serious damage to the production of agricultural products," said Deputy Minister of Agriculture Ilham Guliyev. "Moreover, precipitation in the spring is a positive factor for the development of production in such sectors as cereals, cotton growing and in general for the development of crop production."
Thus, due to the sufficient amount of moisture this year, one can count on the growth of agricultural land productivity, and if the weather is good for harvesting in the summer, we can expect an increase in production in a number of areas.
Favorable weather conditions, as well as timely technical measures, are the main conditions for increasing yields in grain-growing sector. According to the State Statistics Committee, from the beginning of the spring planting season and as of June 1, 2017, 67.6 thousand hectares were sown with grain and leguminous crops (including 32.3 thousand ha of fodder corn).
Spring rains somewhat delayed the beginning of the grain crop in several regions, and by June 1, 17.5 thousand tons of grain were harvested from an area of ​​7.4 thousand hectares, while the yield was 2.37 tons per ha. For comparison, in the same period last year, 78 thousand tons of grain were harvested on the territory of 34.9 thousand hectares, but with slightly lower yields (2.24 tons per ha).
At present, winter crops are being harvested in the low-lying regions of Azerbaijan, and the final grain harvest will be cleared by the end of August, taking into account spring harvesting. Nevertheless, it should be taken into account that this spring there were markedly increased sowing areas for a number of cereal crops: wheat crops 2.5 times, barley 38.2%, corn 12.7%. Apparently, this will make a significant contribution to the overall indicators of the grain harvest. The above data indicate that, together with the increase in grain production in Azerbaijan, it is planned to change the structure of crops - to increase the production of hard wheat varieties, replacing the increased import of food grain (in dollar terms).
Experts predict that by the end of 2017 the harvest of cereals could approach the indicator of 2015, when thanks to intensive technical support of grain growers, subsidies, as well as the consolidation of grain farms in the country, 3 million tons of forage and food grain were harvested. However, this indicator was not reached in 2016, and grain harvest figures fell to just over 2.8 million tons.
Apparently, this year, as in the previous ones, the farmers will be provided with all the necessary assistance. "The benefits offered to agricultural producers are almost never met in the practice of other countries. For example, the amount of state subsidy per each hectare of land allocated for grain production is ₼90. In other areas of crop production, the state provides ₼50 to partially cover the costs of motor oils and fuel. At the same time, agrarians are provided with 40 percent benefits when purchasing agricultural machinery in leasing," said Ilham Guliyev.
For the same purposes, Azerbaijan continues to implement the strategy of forming large specialized agro-complexes, confined to the production of cereals, primarily food wheat. In the long term, such farms are supposed to gradually allocate more than 200 thousand hectares of arable land. The first specialized farms were established about five years ago in Beylagan, Agjabedi, and Imishli regions. In general, today 19 large farms with more than 30,000 hectares of land are being established in regions.
"The development of the production of elite seeds is the main goal facing the agricultural sector of Azerbaijan, and to achieve this goal, the construction of large enterprises specializing in the production of potato and vegetable seeds has already started. I think that by the end of this year these enterprises will be commissioned," said Minister Heydar Asadov. He added that the construction of seed production and processing plants is planned in the future. He also noted that the agrarian department has started construction of seed receiving points at the research institutes of the ministry in a number of regions of Azerbaijan, and some of them are already ready.
According to the new road map for the development of agriculture, the main flow of state financing will be directed to the development of several areas of greatest export value. In particular, it is planned to increase the production of technical crops - cotton and tobacco, silk yarn, intensive development of viticulture and winemaking, tea growing and beekeeping. High export potential for hazelnuts, as well as production of almonds and olives.
The greatest amount of state support since last year has been given to the development of cotton growing. In March-April of the previous year, 52 thousand hectares were planted in the cotton-growing regions of the country, and the harvest of raw materials was more than 87.2 thousand tons - 2.5 times more than in 2015. According to the Ministry of Agriculture, in the spring of this year, 136 thousand hectares were assigned to cotton, and at the end of April, contracts for the production of cotton from more than 15,000 producers were signed. According to forecasts of specialists, we should expect at least a twofold increase in productivity.
"Measures to develop agrarian industries that create high added value, give the first results. Currently we are trying to gradually increase the production of cotton to 500,000 tons per year," said Mr. Asadov.
Azerbaijan also tries to develop the silkworm industry: thanks to the measures taken last year, silk production in the country reached 71 tons - a year earlier, only 236 kg of silk was produced in Azerbaijan. Material and technical assistance to the silkworm industry will be provided this year as well. "By the end of this year, Azerbaijan expects about three-fold growth in silk production: silkworms imported into Azerbaijan are distributed among 3,000 producers in 31 regions of the country," said Ilham Guliyev.
The presidential decree "On additional measures to improve the material and technical base of silk production in Azerbaijan" signed on May 19, 2017 will provide significant support for the silkworm production. It also provides ₼4.5 million for the restoration of the Gakh station of breeding sericulture, creation of additional production sites, purchase of modern equipment, provision of silkworm producers with elite and hybrid silkworm grenades and organization of breeding.
In general, the prospects for the development of agriculture in Azerbaijan look quite optimistic, especially amidst a recession in other sectors of the non-oil sector. The updated regional report of the Tradein Transition of the World Bank (WB) predicts a 3.4% growth rate in national agriculture in 2017. It follows that in 2018, Azerbaijan's agricultural sector will grow by 4.2%, and in 2019 - by 4.5%. According to WB experts, in the next two years the growth of Azerbaijan's agriculture will become the highest in the South Caucasus and one of the highest in Europe and the CIS.