FANİLƏR İÇİNDƏN SEÇİLMİŞ
Bakıda qeyri-adi heykəltəraş-monumentalist Tokay Məmmədovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş sərgi keçirilib
Azərbaycanın ilk qadın heykəltəraşı Zivər Nəcəfqulu qızı Məmmədova və texnika elmləri namizədi Həbib Məmmədovun ailəsində doğulmuş oğlanı məhz bu cür adlandırdılar! Bu adın səslənməsinə fikir verin: To-kay! Nadir addır, mənası "zərbə vuran döyüşçü" deməkdir.
Xoşbəxtlikdən, bu ad,uşağın gələcək fəaliyyət növünü müəyyən etməyib, əks halda incəsənətimiz istedadlı bir rəssamı itirərdi. Lakin bu ad onun xarakterini müəyyən etdi: dözümlü və məqsədyönlüdür. Tokay Məmmədov, demək olar ki, anasının rəssamlıq emalatxanasında böyüyüb, uşaqlıqdan boya və gips qoxusunu udaraq böyüməklə yanaşı,
həm də rəssamın üslubunu və yaradıcılığa yönələn həyat tərzini mənimsəyib. Onun üçün rəssam olmaq nəfəs almaq kimi bir şeydir.
Tanrı vergili heykəltəraş
Oğlanın rəssamlıq istedadı ilə anadan olduğunu Sabsay deyib - Tokay uşaq vaxtı onun studiyasında olmağı xoşlayırmış: "Tokay istedadlı idi, özü də anadangəlmə böyük istedadı vardı. Bir dəfə mənə ilk müstəqil əsəri "Pələng dərisi geymiş qəhrəman"ı gətirmişdi. Mən bu oğlanda özünəməxsusluq nümayiş etdirmək cəhdi gördüm və onunla bir həmkar kimi davranaraq istedadını yönəltməyə başladım" (P.Sabsay).
Onun təsviri incəsənətə bir peşə və dünyanı təsvir etmək vasitəsi kimi yanaşması da anasının emalatxanası ilə Sabsayın emalatxanası arasında formalaşdı.
Bir neçə il bundan əvvəl biz onun anası haqqında məqalə yazanda Tokay müəllim təsadüfən dedi ki, lap kiçik yaşlarında anasının emalatxanasında olan zaman o, boş vaxtlarında yumşaq plastilinlə oynayırmış, sonra gipsə keçib. Bu oyun getdikcə onun daha çox xoşuna gəlirmiş.
Əslində, o, rəssam da ola bilərdi. Onun rəsmləri mükəmməl olub. Lakin rəsmlər onu cəlb etmirdi, çünki arzuların həcmli göstərilməsinə imkan vermirdi. Düz müstəvi üzərində olan rəsm gipsin, ağacın və ya daşın verə biləcəyi həcmi verə bilmirdi. Buna görə də o, heykəltəraşlığa üstünlük verdi.
Orta təhsili bitirən T.Məmmədov Bakı Orta İxtisas Rəssamlıq Məktəbinə daxil olub və artıq üçüncü kursda - 1945-ci ildə Repin adına (Leninqrad) Rəssamlıq, Heykəltəraşlıq və Memarlıq İnstitutunun heykəltəraşlıq fakültəsinə qəbul edilib, oranı 1951-ci ildə bitirib.
A.T. Matveyev, M.A. Kerzin, V.B.Pinçuk kimi böyük ustaların yanında oxuyub. Məşədi Əzizbəyovun abidəsinə (Bakı, 1977) görə o, SSRİ Dövlət Mükafatına (1978) layiq görüldü. XI Qızıl Ordu abidəsinə (Bakı, 1980) görə Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatını (1982) alıb. Füzuli abidəsinə (Bakı, 1962) görə SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının gümüş medalına layiq görülüb.
Tokay Məmmədov - monumentalist heykəltəraşdır, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının və Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının müxbir üzvü, SSRİ və Azərbaycan Dövlət Mükafatları laureatı, "Şöhrət" ordeni kavaleri, xalq rəssamı, professordur. Azərbaycan təsviri sənətinə şöhrət gətirib və öz adını əbədi olaraq Azərbaycan xalqının tarixinə yazdırıb.
Mümkünsüzü mümkün etmək
18 iyulda ustad heykəltəraşın 90 yaşı tamam olub. Bu günlərdə isə Təsviri İncəsənət Mərkəzində bu təkrarsız ustadın yubileyinə həsr olunmuş fərdi sərgi keçirilib. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Təsviri Sənət Muzey Mərkəzinin təşkil etdiyi sərgi portretlərin və monumental heykəltəraşlıq əsərlərinin seçmə toplusu idi. Heykəltəraşın bütün yaradıcılığını bir qalereyanın çərçivəsinə yerləşdirmək qeyri-mümkündür! Bu səbəbdən, sərgidə nümayiş olunanların böyük əksəriyyəti fotoşəkillərdə idi. Onlarda sənətkarın əsasən monumental əsərləri yer alıb. Şəhər landşaftını bəzəyən əsərlər. Doğrudur, onların bəziləri artıq yoxdur. Onları söküblər. Yaxşı olardı ki, hansısa park yaradılsın və bu "qəhrəmanlar" ora yerləşdirilsin.
"Heykəltəraş öz əsərlərində ruh halını ifadə etməlidir" (Sokrat)
Rəssamın ruh halı Tokay Məmmədovun bütün əsərlərində özünü göstərir və inkşaf edir. O, yaradıcılıqla əlaqəli çox sayda insanın əxlaqi-mənəvi cəhətlərinin tədqiqatçısıdır. Onların sırasında Şopenin, Xəyyam Mirzəzadənin, Üzeyir Hacıbəyovun, Nizaminin, Füzulinin, Sabirin, Mosartın, Mirzə İbrahimovun adı gəlir. Yazıçılar, bəstəkarlar, sənətkarlar.
Bu maraq bir mənəvi və əxlaqi təzahür kimi yaradıcılığın təbiətini tədqiq edən, ədəbiyyatda, musiqidə və təsviri sənətdə müqəddəs ideyanın yaranma məqamını axtaran heykəltəraşın özünütədqiq üsullarından biridir. Bu mənəvi və əxlaqi təzahürü o, sadə insanların obrazında da axtarır.
Budur "Oturmuş qız". Onun duruşu, görünüşü, üz ifadəsi ətraf mühitlə və özü ilə tam uyğunluqdan xəbər verir.
«Şirəli Müslümov». Uzunömürlü insanın yaşı yalnız işin adından anlamaq olar. Dünyanın çoxdankı sakini olan bu insanın üzü çılğın bir təbəssümlə parlayır. Çünki o xoşbəxtdir, o vicdanının səsi ilə yaşayıb və yaşayır. Tokay Məmmədovu qəhrəman xasiyyətli və qəhrəman taleli insanlar həddindən çox maraqlandırır. Qeyri-adi, çoxlarından qabaqda getməyə qadir, iradəyə, inandırıcılığa, cəsarətə malik insanlar.
«Fərhad». Şirinin məhəbbəti naminə qəhrəmanlıq edən bir ədəbi qəhrəman. O, qaya ilə döyüşür, bir saniyə də öz hərəkətlərinin düzgünlüyünə və öz yolunun uğurla başa çatacağına şübhə etmir. Düşüncə, məqsəd, sevgi - bir insanı insan edən gücdür.
«Fidel Kastro». Əfsanə-insan, nağıla dönmüş biri. Sərt inamlı baxışlar, iradə ilə bir-birinə sıxılmış dişlər. Rəssam ideyasına inandırmağı bacaran və bu dünyadan nə istədiyini tam bilən bir liderin şəxsiyyətini araşdırır.
«Rəssamın portreti». Dodaqlar möhkəm sıxılıb, hər şeylə maraqlanan baxışlar fəzaya yönəlib, başı bir qədər sol çiyinə tərəf əyilib. Görünür, sənətkar elə indicə bir şey söyləyəcək, həm də öz düşüncəsinə və ya uzaqdan görünənlərə güləcək. Özünə istehza, özünütəhlil, özünə qarşı tənqidi yanaşma hissi var.
"Sabir". Şairin əlləri dəftər üstündədir. O, irəliyə baxaraq fikrə qərq olub. Onun üçün bu daxili dərk etmə çox vacibdir: poetik misraya axan düşüncənin doğuş prosesi gedir. Rəssamın və dünyanın vəhdət anı.
"Nizami". Şair sağ əli ilə üzünün aşağı hissəsini ovuclayıb. Baxışı aşağı yönəlib. O, bizə baxmır. Biz onu ağrılı düşüncə vəziyyətində tapdıq. Onun düşüncələri nədir? Dünyadakı qeyri-kamillik? İtirilmiş sevgi? Oğlu haqqında düşünür? Sənətçinin dünyaya olan məsuliyyəti haqqında fikrə qərq olub?
Heykəltəraş Tokay Məmmədovun 90 yaşı tamam oldu. Onun 70-i həyatın yaradıcı tədqiqinə həsr olunub. Sözün birbaşa mənasında. Çünki insan həyatın güzgüsüdür. Onun başına gələn hər şey: pis və ya yaxşı, uca və ya alçaq hər şey də həyatdır - öz əxlaqi qanunları, fəlsəfi düşüncələri, həqiqət axtarışları ilə...
Rəssamlar fanilər arasından seçilmişlərdir. Onlar dünyaya incə vibrasiyalar səviyyəsində "qulaq" asa bilirlər ki, məlumatı "tutaraq" bizə ötürsünlər. Tokay Məmmədov da bizimlə yaradılışın ən yüksək düşüncəsi arasında vasitəçilərdən biridir. Onun əsərlərinin sərgisi bunun sübutudur.

ИЗБРАННЫЙ СРЕДИ СМЕРТНЫХ
В Баку состоялась выставка, посвященная 90-летию незаурядного скульптора-монументалиста Токая Мамедова
Именно таким именем нарекли при рождении мальчика в семье первой женщины-скульптора Зивяр Наджафкули Тагиевой и кандидата технических наук Габиба Мамедова! Вслушайтесь в звук этого имени: То-кай! Редкое и красивое в переводе на русский оно означает "наносящий удар воин". Имя, к счастью, не определило род деятельности мальчика в будущем, иначе искусство потеряло бы талантливого художника. Но оно определило характер: стойкий и целеустремленный. Токай практически вырос в художественной мастерской своей мамы, с детства впитывая не только запах красок и гипса, но также стиль и образ жизни художника, направленного на творчество. Для него быть художником - все равно что дышать.
Скульптор от Бога
О том, что мальчик родился с талантом к изобразительному искусству, рассказывал Сабсай, у которого Токай ребенком любил бывать в мастерской: "Токай был одарен, причем богато, от природы. Однажды он принес мне свою первую самостоятельную композицию "Витязь в тигровой шкуре". И я увидел в этом мальчике стремление проявить самобытность и стал направлять его талант, общаясь с ним, как с коллегой". (П.Сабсай)
Между маминой мастерской и мастерской Сабсая формировались его первые шаги к изобразительному искусству как профессии и способу отражения мира.
Несколько лет назад, когда мы писали статью о его матери, Токай Габибович вскользь упоминал, как он, будучи совсем ребенком, находясь в маминой мастерской, заполнял свое свободное время тем, что "играл" с мягкой фактурой пластилина, а потом и гипса. И как все больше и больше эта игра увлекала его. Впрочем, он бы мог стать и художником-живописцем. Его рисунок был безупречен. Но рисунок не настолько увлекал и притягивал, как фактура материала, позволяющего осуществить мечту в объеме. Рисунок на плоскости не давал того объема, который мог дать гипс, дерево или камень. Поэтому он отдал предпочтение скульптуре.
Получив среднее образование, Т.Мамедов поступил в Бакинское художественное училище и уже на третьем курсе, в 1945 году, был принят на скульптурный факультет Института живописи, скульптуры и архитектуры имени И.Е.Репина (Ленинград), который окончил в 1951-м. Учился у таких великих мастеров, как А.Т.Матвеев, М.А.Керзин, В.Б.Пинчук. За памятник Мешеди Азизбекову (Баку, 1977) он получил Государственную премию СССР (1978), монумент XI Красной армии (Баку, 1980) - Государственную премию Азербайджанской ССР (1982), а памятник Физули (Баку, 1962) отмечен серебряной медалью Академии художеств СССР.
Токай Мамедов - скульптор-монументалист, член-корреспондент Академии художеств СССР и Российской академии художеств, лауреат Государственной премии СССР и Азербайджана, кавалера ордена "Шохрат", народный художник, профессор - принес славу азербайджанскому изобразительному искусству и навсегда вписал свое имя в историю азербайджанского народа.
Объять необъятное
18 июля мастеру скульптуры исполнилось 90 лет. И на днях в Центре изобразительного искусства прошла его персональная выставка, посвященная юбилею незаурядного мастера. Экспозиция, организованная Музейным центром изобразительного искусства Министерства культуры и туризма, являла собой подборку его работ - портретной и монументальной скульптуры. Немыслимо было бы вместить результат всей творческой деятельности скульптора в пространство галереи! Поэтому большая часть ее - в фотографиях. На них в основном монументальные произведения художника. Те, что украшают городской ландшафт. Правда, некоторых из них уже нет. Они демонтированы. А хорошо было бы создать какой-нибудь сквер отвергнутых "героев" и "поселить" их там - например, Азизбекова…
"Скульптор должен в своих произведениях выражать состояние души" (Сократ)
Состояние души художника Токая Мамедова вылилось и проросло во всех его творениях. Он исследователь духовно-нравственной составляющей очень многих людей, связанных с творчеством. Среди них Шопен, Хайям Мирзазаде, Узеир Гаджибеков, Низами, Физули, Сабир, Моцарт, Мирза Ибрагимов. Писатели, композиторы, художники. Этот интерес - один из способов самоанализа скульптора, который, исследуя природу творчества как явление духовного и нравственного, ищет момент зарождения сакральной идеи: в литературе, музыке, изобразительном искусстве. Эту же духовно-нравственную составляющую он ищет и в образах простых людей.
Вот "Сидящая девушка". Ее поза, взгляд, выражение лица говорят о полной гармонии с окружающим миром и самой собой.
"Ширали Муслимов". Возраст долгожителя можно только угадывать, отталкиваясь от названия работы. Но лицо давно живущего на земле человека светится озорной улыбкой. Он счастлив, потому что жил и живет в ладу со своей совестью. Токая Мамедова чрезвычайно интересуют люди героического склада характера и героической судьбы. Люди необыкновенные, способные идти впереди многих, обладающие волей, силой убеждения, мужеством.
"Фархад". Литературный герой, совершивший подвиг во имя любви к Ширин. Он сражается со скалой, ни секунды не сомневаясь в правильности своих действий и успешном завершении своего пути. Идея, цель, любовь - это та сила, которая делает человека человеком.
"Фидель Кастро". Человек-легенда, человек-миф. Жесткий уверенный взгляд, волевой подбородок. Художник исследует личность лидера, умеющего увлечь идеей и точно знающего, чего он хочет от этого мира.
"Портрет художника". Губы плотно сжаты, пытливый взгляд устремлен в пространство, голова чуть склонена к левому плечу. Кажется, художник вот-вот что-то скажет и рассмеется своей мысли или увиденному вдали. Есть ощущение самоиронии, самоанализа, критической предвзятости к самому себе.
"Сабир". Руки поэта лежат на тетради. Он, глядя вперед, погружен в себя. Это внутреннее созерцание очень важно для него: идет процесс рождения мысли, перетекающей в поэтическую строку. Момент единения художника и мира.
"Низами". Правой рукой поэт обхватил нижнюю часть лица. Взгляд устремлен вниз. Он не смотрит на нас. Мы застали его в состоянии скорбного размышления. О чем его мысли? О несовершенстве мира? Об утраченной любви? О сыне? Об ответственности художника перед миром?
Скульптору Токаю Мамедову - 90. Почти 70 из них посвящены творческому исследованию жизни. В прямом смысле этого слова. Потому что человек является зеркалом жизни. И все, что происходит с ним: плохое или хорошее, возвышенное или низменное - это тоже жизнь с ее нравственными законами, философскими переосмыслениями, поисками истины…
Художники - это избранные среди смертных. Они умеют "услышать" мир на уровне тонких вибраций с тем, чтобы потом, "поймав" информацию, передать ее нам. Токай Мамедов - один из таких проводников между нами и высшей идеей мироздания. Выставка его работ - тому подтверждение.