FANİLƏR İÇİNDƏN SEÇİLMİŞ
Bakıda qeyri-adi heykəltəraş-monumentalist Tokay Məmmədovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş sərgi keçirilib
Azərbaycanın ilk qadın heykəltəraşı Zivər Nəcəfqulu qızı Məmmədova və texnika elmləri namizədi Həbib Məmmədovun ailəsində doğulmuş oğlanı məhz bu cür adlandırdılar! Bu adın səslənməsinə fikir verin: To-kay! Nadir addır, mənası "zərbə vuran döyüşçü" deməkdir.
Xoşbəxtlikdən, bu ad,uşağın gələcək fəaliyyət növünü müəyyən etməyib, əks halda incəsənətimiz istedadlı bir rəssamı itirərdi. Lakin bu ad onun xarakterini müəyyən etdi: dözümlü və məqsədyönlüdür. Tokay Məmmədov, demək olar ki, anasının rəssamlıq emalatxanasında böyüyüb, uşaqlıqdan boya və gips qoxusunu udaraq böyüməklə yanaşı,
həm də rəssamın üslubunu və yaradıcılığa yönələn həyat tərzini mənimsəyib. Onun üçün rəssam olmaq nəfəs almaq kimi bir şeydir.
Tanrı vergili heykəltəraş
Oğlanın rəssamlıq istedadı ilə anadan olduğunu Sabsay deyib - Tokay uşaq vaxtı onun studiyasında olmağı xoşlayırmış: "Tokay istedadlı idi, özü də anadangəlmə böyük istedadı vardı. Bir dəfə mənə ilk müstəqil əsəri "Pələng dərisi geymiş qəhrəman"ı gətirmişdi. Mən bu oğlanda özünəməxsusluq nümayiş etdirmək cəhdi gördüm və onunla bir həmkar kimi davranaraq istedadını yönəltməyə başladım" (P.Sabsay).
Onun təsviri incəsənətə bir peşə və dünyanı təsvir etmək vasitəsi kimi yanaşması da anasının emalatxanası ilə Sabsayın emalatxanası arasında formalaşdı.
Bir neçə il bundan əvvəl biz onun anası haqqında məqalə yazanda Tokay müəllim təsadüfən dedi ki, lap kiçik yaşlarında anasının emalatxanasında olan zaman o, boş vaxtlarında yumşaq plastilinlə oynayırmış, sonra gipsə keçib. Bu oyun getdikcə onun daha çox xoşuna gəlirmiş.
Əslində, o, rəssam da ola bilərdi. Onun rəsmləri mükəmməl olub. Lakin rəsmlər onu cəlb etmirdi, çünki arzuların həcmli göstərilməsinə imkan vermirdi. Düz müstəvi üzərində olan rəsm gipsin, ağacın və ya daşın verə biləcəyi həcmi verə bilmirdi. Buna görə də o, heykəltəraşlığa üstünlük verdi.
Orta təhsili bitirən T.Məmmədov Bakı Orta İxtisas Rəssamlıq Məktəbinə daxil olub və artıq üçüncü kursda - 1945-ci ildə Repin adına (Leninqrad) Rəssamlıq, Heykəltəraşlıq və Memarlıq İnstitutunun heykəltəraşlıq fakültəsinə qəbul edilib, oranı 1951-ci ildə bitirib.
A.T. Matveyev, M.A. Kerzin, V.B.Pinçuk kimi böyük ustaların yanında oxuyub. Məşədi Əzizbəyovun abidəsinə (Bakı, 1977) görə o, SSRİ Dövlət Mükafatına (1978) layiq görüldü. XI Qızıl Ordu abidəsinə (Bakı, 1980) görə Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatını (1982) alıb. Füzuli abidəsinə (Bakı, 1962) görə SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının gümüş medalına layiq görülüb.
Tokay Məmmədov - monumentalist heykəltəraşdır, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının və Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının müxbir üzvü, SSRİ və Azərbaycan Dövlət Mükafatları laureatı, "Şöhrət" ordeni kavaleri, xalq rəssamı, professordur. Azərbaycan təsviri sənətinə şöhrət gətirib və öz adını əbədi olaraq Azərbaycan xalqının tarixinə yazdırıb.
Mümkünsüzü mümkün etmək
18 iyulda ustad heykəltəraşın 90 yaşı tamam olub. Bu günlərdə isə Təsviri İncəsənət Mərkəzində bu təkrarsız ustadın yubileyinə həsr olunmuş fərdi sərgi keçirilib. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Təsviri Sənət Muzey Mərkəzinin təşkil etdiyi sərgi portretlərin və monumental heykəltəraşlıq əsərlərinin seçmə toplusu idi. Heykəltəraşın bütün yaradıcılığını bir qalereyanın çərçivəsinə yerləşdirmək qeyri-mümkündür! Bu səbəbdən, sərgidə nümayiş olunanların böyük əksəriyyəti fotoşəkillərdə idi. Onlarda sənətkarın əsasən monumental əsərləri yer alıb. Şəhər landşaftını bəzəyən əsərlər. Doğrudur, onların bəziləri artıq yoxdur. Onları söküblər. Yaxşı olardı ki, hansısa park yaradılsın və bu "qəhrəmanlar" ora yerləşdirilsin.
"Heykəltəraş öz əsərlərində ruh halını ifadə etməlidir" (Sokrat)
Rəssamın ruh halı Tokay Məmmədovun bütün əsərlərində özünü göstərir və inkşaf edir. O, yaradıcılıqla əlaqəli çox sayda insanın əxlaqi-mənəvi cəhətlərinin tədqiqatçısıdır. Onların sırasında Şopenin, Xəyyam Mirzəzadənin, Üzeyir Hacıbəyovun, Nizaminin, Füzulinin, Sabirin, Mosartın, Mirzə İbrahimovun adı gəlir. Yazıçılar, bəstəkarlar, sənətkarlar.
Bu maraq bir mənəvi və əxlaqi təzahür kimi yaradıcılığın təbiətini tədqiq edən, ədəbiyyatda, musiqidə və təsviri sənətdə müqəddəs ideyanın yaranma məqamını axtaran heykəltəraşın özünütədqiq üsullarından biridir. Bu mənəvi və əxlaqi təzahürü o, sadə insanların obrazında da axtarır.
Budur "Oturmuş qız". Onun duruşu, görünüşü, üz ifadəsi ətraf mühitlə və özü ilə tam uyğunluqdan xəbər verir.
«Şirəli Müslümov». Uzunömürlü insanın yaşı yalnız işin adından anlamaq olar. Dünyanın çoxdankı sakini olan bu insanın üzü çılğın bir təbəssümlə parlayır. Çünki o xoşbəxtdir, o vicdanının səsi ilə yaşayıb və yaşayır. Tokay Məmmədovu qəhrəman xasiyyətli və qəhrəman taleli insanlar həddindən çox maraqlandırır. Qeyri-adi, çoxlarından qabaqda getməyə qadir, iradəyə, inandırıcılığa, cəsarətə malik insanlar.
«Fərhad». Şirinin məhəbbəti naminə qəhrəmanlıq edən bir ədəbi qəhrəman. O, qaya ilə döyüşür, bir saniyə də öz hərəkətlərinin düzgünlüyünə və öz yolunun uğurla başa çatacağına şübhə etmir. Düşüncə, məqsəd, sevgi - bir insanı insan edən gücdür.
«Fidel Kastro». Əfsanə-insan, nağıla dönmüş biri. Sərt inamlı baxışlar, iradə ilə bir-birinə sıxılmış dişlər. Rəssam ideyasına inandırmağı bacaran və bu dünyadan nə istədiyini tam bilən bir liderin şəxsiyyətini araşdırır.
«Rəssamın portreti». Dodaqlar möhkəm sıxılıb, hər şeylə maraqlanan baxışlar fəzaya yönəlib, başı bir qədər sol çiyinə tərəf əyilib. Görünür, sənətkar elə indicə bir şey söyləyəcək, həm də öz düşüncəsinə və ya uzaqdan görünənlərə güləcək. Özünə istehza, özünütəhlil, özünə qarşı tənqidi yanaşma hissi var.
"Sabir". Şairin əlləri dəftər üstündədir. O, irəliyə baxaraq fikrə qərq olub. Onun üçün bu daxili dərk etmə çox vacibdir: poetik misraya axan düşüncənin doğuş prosesi gedir. Rəssamın və dünyanın vəhdət anı.
"Nizami". Şair sağ əli ilə üzünün aşağı hissəsini ovuclayıb. Baxışı aşağı yönəlib. O, bizə baxmır. Biz onu ağrılı düşüncə vəziyyətində tapdıq. Onun düşüncələri nədir? Dünyadakı qeyri-kamillik? İtirilmiş sevgi? Oğlu haqqında düşünür? Sənətçinin dünyaya olan məsuliyyəti haqqında fikrə qərq olub?
Heykəltəraş Tokay Məmmədovun 90 yaşı tamam oldu. Onun 70-i həyatın yaradıcı tədqiqinə həsr olunub. Sözün birbaşa mənasında. Çünki insan həyatın güzgüsüdür. Onun başına gələn hər şey: pis və ya yaxşı, uca və ya alçaq hər şey də həyatdır - öz əxlaqi qanunları, fəlsəfi düşüncələri, həqiqət axtarışları ilə...
Rəssamlar fanilər arasından seçilmişlərdir. Onlar dünyaya incə vibrasiyalar səviyyəsində "qulaq" asa bilirlər ki, məlumatı "tutaraq" bizə ötürsünlər. Tokay Məmmədov da bizimlə yaradılışın ən yüksək düşüncəsi arasında vasitəçilərdən biridir. Onun əsərlərinin sərgisi bunun sübutudur.

Exhibition dedicated to the 90th anniversary of extraordinary sculptor Tokay Mammadov was held in Baku
Tokay was the name of the boy born in the family of the first female sculptor Ziver Najafgulu Taghiyeva and candidate of technical sciences Habib Mammadov. Just listen how it sounds: To-kay! This rare and beautiful name translates into Russian as "a striking warrior". Fortunately, the boy’s name has not determined his future path; otherwise, the art would lose a talented artist. In fact, the art has determined Tokay’s character: persistent and purposeful. Tokay practically grew up in the art workshop of his mother, since childhood absorbing not only the smell of paints and plaster, but also the style and life of an artist, which shaped his creativity. For him, to be an artist was like breathing.
The gifted sculptor
Sabsay, whose workshop Tokay liked to visit as a child, says that the boy had a taste for fine arts: "Tokay was gifted by nature. Once he brought me his first independent composition The Knight in Panther's Skin. I saw his desire for originality and began directing his talent, communicating with him, as with a colleague." (P. Sabsay).
Professionally, Tokay made his first steps in fine arts and reflecting the world between the workshops of his mother and Sabsay.
A few years ago, when we were writing an article about his mother, Tokay Habibovich mentioned unintentionally how he used to play with playdough and gypsum as a child at his mother's studio. Gradually, he has got involved in this fascinating world of sculpting. However, he could have become a painter. His drawing skills were perfect. But the drawing was not so fascinating and attracting as the texture of material, which helps to realize the dreams in volume. Drawings on plane surface were not the same as volumetric figurines made of plaster, wood or stone. Hence his choice of sculpting.
After receiving secondary education, T. Mammadov entered the Baku Art College and in 1945, was admitted to the sculpture department of the Ilya Repin Institute of Painting, Sculpture and Architecture (Leningrad), which he graduated from in 1951. He studied at such great masters as A. T. Matveyev, M. A. Kerzin, V. B. Pinchuk. Tokay Mammadov was awarded the USSR State Prize for the monument to Mashadi Azizbayov (Baku, 1977), State Premium of the Azerbaijan SSR (1982) for the 11th Red Army monument (Baku, 1980), the, and the silver medal of the USSR Academy of Arts for the Fuzuli monument (Baku, 1962).
Tokay Mammadov is a sculptor-monumentalist, corresponding member of the USSR Academy of Arts and the Russian Academy of Arts, laureate of state prizes of the USSR and Azerbaijan, Chevalier of the Shohrat Order, national artist, and professor, who has brought fame to Azerbaijani fine arts and put himself on record of the history of Azerbaijan.
Embracing the immense
On July 18, the Master turned 90 years old. Recently, his personal exhibition dedicated to the anniversary of the eminent master was held in the Center of Fine Arts. Organized by the Museum Center of Fine Arts of the Ministry of Culture and Tourism, the exhibition included a selection of Tokay Mammadov’s works – portraits and monumental sculptures. Obviously, it would be impossible to accommodate all the sculptor's works in the gallery! Therefore, most of them were represented in photos, mostly monumental works of the artist. Those that adorn the urban landscape. Although some of them are no longer available as they were dismantled. But it would be nice to exhibit the ‘rejected historical characters’ such as Azizbayov on an individual space...
"Sculptures must express the state of the soul" (Socrates)
Virtually, one can feel the state of Tokay Mammadov’s soul in all his creations. He is a researcher of the spiritual and moral component of many people associated with creativity such as Chopin, Khayyam Mirzazadeh, Uzeyir Hajibayov, Nizami, Fuzuli, Sabir, Mozart, Mirza Ibrahimov. Writers, composers, artists. This interest is one of the ways of exploring the nature of creativity as a spiritual and moral phenomenon. The sculptor is looking for an instant the sacred idea originated in literature, music, and visual arts. It is the same spiritual and moral component the Master is seeks in the images of ordinary people.
Here is the Seated Girl. Her pose, her look, her expression speak of complete harmony with the world around her and herself.
Shirali Muslimov. It is enough to read the title of the monument to guess the age of the long-lived man. But his face shines with a mischievous smile. He is happy because he has lived in harmony with his conscience. Tokay Mammadov is extremely interested in people of heroic character and destiny. The extraordinary people with the power of persuasion and courage, able to lead the others.
Farhad. A literary hero who performed an astounding feat for his love, Shirin. He fights against the rock free of any doubts about the righteousness of his actions and the successful completion of his journey. Idea, purpose, love are the powers that make a person an individual.
Fidel Castro. He is a legend, he is a myth. Hard and confident look, strong-willed chin. The artist explores the personality of the leader who knows how to take his idea to masses and knows exactly what he wants from this world.
Portrait of an Artist. The lips are tightly compressed, inquisitive eyes are looking into the space, head is slightly inclined to the left shoulder. It seems that the artist is about to say something and laugh at his thought or the seen in the distance. There is a sense of self-irony, introspection, critical bias towards oneself.
Sabir. The poet's hands lie on his notebook. Looking forward, he is absorbed in himself. This inner contemplation is very important for him: the process of the birth of thought is flowing into poetic lines. The moment of unity of the artist and the world.
Nizami. Poet’s right hand is attached to the lower part of his face. His gaze is directed downwards. He does not look at us. We found him in a state of mournful meditation. What is in his mind? Thoughts about the imperfection of our world? Lost love? His son? An artist’s responsibility to the world?
Sculptor Tokay Mammadov turned 90 years old. Literally, almost 70 of them are devoted to creative research of life. Because a person is a mirror of life. Whatever happens to him, be it bad or good, sublime or sordid desires, is also a part of life with its moral laws, philosophical rethinking, search for truth...
The artists are chosen mortals. They are able to hear the world, even the subtle vibrations in it, and to transfer the caught information to us. Tokay Mammadov is one of such conductors between us and the highest idea of ​​the universe. The exhibition of his works is an evidence of his virtues.