MİKROMALİYYƏLƏŞMƏNİN MAKROPROBLEMLƏRİ
Azərbaycanın bank olmayan kredit təşkilatlarının manat resurslarına çıxışını genişləndirmək lazımdır
Son iyirmi il ərzində mikrokreditləşdirmə sahəsi Azərbaycanda kiçik sahibkarlığın inkişafı üçün effektiv vasitələrdən birinə çevrilə bilib: bu müddətdə ölkədə verilmiş mikrokreditlərin toplam həcmi 20 milyard manatı ötüb. Yüksək gəlirlilik, təşkilati çeviklik və yarım milyondan çox müştəri bazasının əhatə olunması bank olmayan kredit təşkilatlarının (BOKT) bir çox sahələrdə çox banklara nisbətən daha effektiv fəaliyyət göstərməsinə imkan yaradır. Lakin qlobal enerji böhranı, bunun nəticəsində manatın devalvasiyası və Azərbaycanın iqtisadi inkişafının artım templərinin yavaşlaması iki il ərzində faktiki olaraq mikromaliyyə bazarını çökdürdü və kredit həcminin 10 dəfə azaldılmasına səbəb oldu.
Tamamilə aydındır ki, son iki il yarım ərzində baş verən iqtisadi sarsıntılardan ən çox Azərbaycanın kredit sektoru ziyan çəkib. Post-neft dövrünün reallıqları ənənəvi olaraq bankların fəaliyyəti üçün baza istiqamətləri olan sahələrdə (hər şeydən öncə tikinti və daşınmaz əmlak sektorlarında, avtomobil və istehlak bazarında) istehsalın və ticarətin azalması ilə nəticələndi.
Öz növbəsində, vəziyyət milli valyutanın devalvasiyası ilə ağırlaşdı, bu isə istehlak kreditləri üzrə öhdəliklərin kütləvi yerinə yetirilməməsi böhranına səbəb oldu ki, nəticədə, maliyyə sektorunun bütün sahələrinə yetərincə ciddi mənfi təsir göstərdi.
Aktivlərin strukturunun pisləşməsi, əməliyyat məkanının məhdudlaşması və mənfəətin azalması ölkədə fəaliyyət göstərən bankların, demək olar ki, üçdə birinin bağlanmasına səbəb oldu: 2015-ci ildən bu yana bankların sayı 45-dən 31-ə qədər azaldı.
Bununla yanaşı, keçən dövr ərzində Mərkəzi Bankın və Maliyyə Bazarlarının Nəzarət Palatasının səyləri sayəsində bank sektorunda bütövlükdə vəziyyəti sabitləşdirmək mümkün olub. Təəssüf ki, bütün bu illər ərzində bank olmayan kredit təşkilatlarının dominant mövqe tutduğu mikrokreditləşdirmə bazarında tamamilə fərqli vəziyyət yaranıb.
Banklardan fərqli olaraq, bank olmayan kredit təşkilatları son iki il ərzində həyata keçirilən maliyyə bazarlarının sağlamlaşdırılması proqramlarından kənar qaldı. Onların da banklara edilən səviyyədə yardıma ehtiyacı vardı, çünki devalvasiya nəticəsində yaranmış borcların ödənilməməsi böhranı və regionlarda kredit fəallığının azalması bank olmayan kredit təşkilatlarına ikiqat zərbə vurdu.
Bu problemin miqyasları "Azərbaycanda mikromaliyyələşmənin gələcəyi: problemlər və imkanlar" 5-ci İnvestisiya yarmarkası zamanı səsləndirilib.
Nisbətən bu yaxınlara kimi - 2015-ci ildə mikromaliyyə təşkilatlarının (MMT) müştərilərinin sayı 600 min nəfərdən çox olub və kredit portfeli 800 milyon manata çatıb. "Lakin 2016-cı ildə müştərilərin sayı 298 min nəfərə qədər azalıb və 2017-ci ildə 118 min nəfərə, ümumi kredit portfeli 80,1 milyon manata düşüb", - deyə Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) sədri Süleyman Kələşov bildirib.
Mikromaliyyə sahəsində belə bir çətin vəziyyətin səbəbləri BOKT-ların fəaliyyətinin xüsusiyyətləri ilə bağlıdır. İlk öncə, bu onunla bağlı idi ki, MMT-lər tərəfindən verilmiş kreditlərin ödənilməməsi problemi bank sektorundakından daha kəskin idi. BOKT-lar banklardan fərqli olaraq, əsasən Azərbaycanın rayonlarında fəaliyyət göstərirdi və əksər hallarda, girov təminatı olmadan mikrokreditlər verirdi.
MMT-lərin əsas müştəriləri kiçik ailə fermer müəssisələri, kiçik ticarət biznesi, kiçik emalatxanalar idi və onlar nisbətən qısa müddət üçün (çox vaxt bir-iki aylığa) borca dövriyyə kapitalı götürürdülər. Həm də Azərbaycanda fəaliyyət göstərən BOKT-ların böyük bir hissəsi xaricdən kredit xətləri cəlb edən ixtisaslaşmış xarici şirkətlərin filiallarıdır ki, onlar kiçik sahibkarlara kreditləri ya birbaşa xarici valyutada, ya valyuta məzənnəsinə uyğunlaşdırılmış manatla verirdilər.
Adətən, manatın məzənnəsinin sabitliyi zamanı (orta hesabla, 500 manatdan 5 000 manata kimi dəyişən) belə kreditlərin qaytarılmasında elə bir çətinlik yox idi. Lakin devalvasiyadan sonra mikrokreditlərin qaytarılması mikrokredit bazarında iştirakçılarının xeyli hissəsi üçün çətin məsələyə çevrilmişdi. Ölkənin regionlarındakı istehlak bazarlarındakı məhdudluq nəzərə alınarsa, bir çox borcalanlar öz biznes fəaliyyətlərini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa və ya hətta bağlamağa məcbur olmuşdular.
Nəticədə, böhran prosesləri mikrokredit təşkilatlarının sayının yetərincə azalmasına gətirdi: məsələn, iki il əvvəl əgər Azərbaycanda 150 BOKT var idisə, indi onların sayı 123-ə düşüb. Vəziyyət həm də ona görə mürəkkəbləşib ki, banklardan fərqli olaraq, BOKT-ların əmanət cəlb etmək hüququ yoxdur və buna görə borc vəsaitlərini qaytarmaq üçün ADİF vəsaitlərindən istifadə edə bilməzlər.
"Nəticədə, biz mikrokredit təşkilatlarının portfelinin keyfiyyətinin pisləşməsinin şahidi olduq, sektor zərərlə işləyib müştəriləri və aktivləri itirdi, - deyə Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının baş icraçı direktorunun müavini Asim Zülfüqarov bildirib. - Palatanın fəaliyyətinin əvvəlindən biz sektorun sağlamlaşdırılması üçün böyük işlər gördük: bir sıra fəaliyyətsiz, tənzimləyicinin tələblərinə uyğun gəlməyən maliyyə təşkilatı bazarı tərk etməli oldu. Qeyd etmək lazımdır ki, bu bazar artıq mənfəətlə işləyir."
A.Zülfüqarovun sözlərinə görə, hazırda tənzimləyicinin əsas vəzifəsi mikromaliyyə bazarının davamlılığını təmin etməkdir ki, bunun üçün sektorun sabit fəaliyyəti və maliyyə resurslarına çıxışı təmin edilməlidir.
Bu istiqamətdəki ilk addımlar mikrokreditləşmə bazarına müəyyən müsbət təsir göstərib. Devalvasiyanın səbəb olduğu mənfi təsirləri azaltmaq və borcalanların vəziyyətini yüngülləşdirmək üçün, mikromaliyyə təşkilatları kreditlərin restrukturizasiyasını keçirməyə məcbur oldular, vaxtı keçmiş kreditlərə görə cərimələri sildilər, həmçinin digər tədbirlər həyata keçirdilər", - deyə AMFA sədri Süleyman Kələşov sədri bildirib.
Bununla yanaşı, keçmiş mövqeləri qaytarmaq və mikrokreditləşdirmə bazarı göstəricilərinin keyfiyyətcə artımını təmin etmək üçün bir sıra təcili tədbirlər görülməlidir. Birincisi, MMT sektorunun aşağı faizli manat resurslarına çıxışını təmin etmək lazımdır.
"Milli valyutanın devalvasiyası həm bank, həm də mikromaliyyə sektorlarında qaytarılmayan kreditlərin həcminin əhəmiyyətli dərəcədə artmasına gətirib çıxardı. Sektorda fəaliyyət göstərən mikromaliyyə investorları və kreditorlar bu gün daha ehtiyatlı yanaşmaya üstünlük verirlər ", - deyə AMFA-nın icraçı direktoru Jalə Hacıyeva bildirib və maliyyə resurslarına sahibkarların çıxışının asanlaşdırılmasında Kredit Zəmanət Fondunun yaradılmasınn vacibliyini qeyd edib.
Devalvasiyadan sonra istehlak sektoru borcalanlarının, həmçinin kiçik və orta biznes sahibkarlarının əksəriyyətinin xarici valyutada kredit cəlb ehtiyatlı yanaşmasına görə manat resurslarından istifadəni təmin etmək üçün dövlətin dəstəyi son dərəcə əhəmiyyətli məsələyə çevrilib. Lakin yaranmış şəraitdə Mərkəzi Bankın və Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının siyasəti milli valyutada resursların verilməsinin əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirilməsini istisna edir.
Əksinə, ölkədə son iki ildə sərt monetar siyasət həyata keçirilir: o cümlədən Mərkəzi Bankın faiz dərəcəsi bir neçə dəfə qaldırılıb, artıq manat kütləsinin sterilizə edilməsi və inflyasiyanın aşağı səviyyədə saxlanılması üçün depozit hərracları təşkil edilir. Mövcud meyillər nəzərə alınmaqla, MMT-nin dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsinin əhəmiyyətli dərəcədə artımına ümid etmək çətindir.
Bəzi bank olmayan kredit təşkilatları manat resurslarının cəlbi üçün qiymətli kağızların emissiyasını artırır, istiqrazlar üzrə gəlir dərəcəsini artırır. Amma bu, qaçılmaz olaraq borc verilmiş resursların dəyərinin yüksəlməsinə gətirib çıxarır ki, bu da mövcud şərtlərdə bazarda onlara tələbatı azaldır.
Eyni zamanda Azərbaycan əhalisindən əmanətlərin cəlb edilməsinə hüququ olmayan BOKT-lar özləri xaricdən valyuta kredit xətlərinin cəlb edilməsində müəyyən çətinliklərlə üzləşirlər.
S.Kələşovun sözlərinə görə, bir neçə yeni xarici investor Azərbaycan mikromaliyyə təşkilatlarını manat kreditləri ilə təmin etməyə hazırdır: "Onlar yerli mikromaliyyə bazarına maraq göstərir və öz dollar vəsaitlərini konvertasiya edərək milli valyutada kredit verməyə hazırdırlar".
Bununla belə, bu məsələdə valyuta bazarında baş verə biləcək növbəti böhran vəziyyətində sərmayəçilərin risklərini minimuma endirən mexanizmlərin yaradılmasına nail olmaq lazımdır.
Bu maneəni aradan qaldırmaq üçün Azərbaycanın mikromaliyyə bazarının iştirakçıları ölkədə hec-fondların (hedge fund) yaradılmasına çağırırlar. "Xarici sərmayəçilərdən cəlb edilən dollar vəsaitləri üzrə risklərin sığortalanması və yerli müştərilərə manat kreditləri verilməsi üçün hec-fondların yaradılması təklif edilir. Bu, mikromaliyyə təşkilatları tərəfindən kreditləşməni əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirməyə kömək edə bilər", - AMFA-nın idarə heyətinin üzvü, maliyyə eksperti Cəlal Əliyev bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda «Hedge» alətlərinin tətbiqi iqtisadiyyatın əsas sektorlarının inkişafı üzrə strateji yol xəritəsində də nəzərdə tutulub.
«Hec-fondların yaradılması Avropa bankları və beynəlxalq maliyyə korporasiyaları tərəfindən Azərbaycana milli valyuta kreditlərinin verilməsini əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirə bilər»,- deyə Dünya Bankının (DB) Cənubi Qafqazda maliyyə və özəl sektor üzrə aparıcı eksperti Anjela Priqojina bildirir.
Mikromaliyyə bazarının inkişafını sürətləndirmək üçün tələb olunan digər tədbirlər sırasında BOKT-lar haqqında qanunvericiliyə yenidən baxılması və borcların məhkəmə qərarı ilə qaytarılması prosedurlarının modernləşdirilməsinə ehtiyac görünür. Mikromaliyyə bazarının erkən bərpası üçün AMFA ekspertləri BOKT-ların dəstəklənməsi təklifi ilə çıxış edirlər, onlara bir neçə il vergi tətili, xüsusilə gəlir vergisi üzrə tətil verilməsini təklif edirlər.
Mikromaliyyə sektorunun inkişafı üçün ehtiyatlardan biri də BOKT-lar tərəfindən islam binkinq alətlərinin istifadəsi sayılır.
Öz növbəsində, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının fikrincə, Azərbaycanın mikromaliyyə təşkilatları mikrosığorta, mikroyığım və transferlər hesabına öz xidmət siyahılarını genişləndirməlidirlər.
Həmçinin, o qeyd edib ki, mikromaliyyə təşkilatları öz işlərində maliyyə texnologiyalarından fəal istifadə etməlidirlər. Söhbət məsləhətlərin avtomatlaşması üçün istehlakçı ilə birbaşa əlaqəni dəstəkləyən, o cümlədən maliyyə məsləhətçisi və ya vasitəçi funksiyalarının daxil olduğu onlayn-platformadan (robotlaşdırılmış proqramdan) gedir. Belə mexanizmlər maliyyə qurumlarının fəaliyyətini dəfələrlə sürətləndirir, sadələşdirir və ucuzlaşdırır.
"Əgər mikromaliyyə institutları yeni maliyyə alətlərindən və texnologiyalardan istifadə etməyə başlamasalar, onlar xərcləri azaltmağı bacarmayacaqlar, belə olan halda onların kreditləri biznes və ev təsərrüfatları üçün elə də cəlbedici olmayacaq. Bahalı kreditlər dövrü artıq geridə qaldı və bu gün müştərilər üçün cəlbedici olan borclar təklif etmək lazımdır ", - deyə V.Qasımlı vurğulayıb.
Bir sözlə, maliyyə sektoru üçün bu çətin zamanda mövcudluğu davam etdirmək üçün vasitələr istisna deyil, ən başlıcası isə məqamı qaçırmamaq və bazar meyillərini yaxalamağı bacarmaqdır.

MACRO PROBLEMS OF MICRO-FINANCING
Micro-financing has advanced into one of the most effective instruments for the development of small businesses in Azerbaijan over the past two decades. The volume of microcredits lent in the country exceeds ₼20 billion. High profitability, organizational flexibility and coverage of more than half a million customers allowed non-bank credit institutions (NBCIs) to act more efficiently than many banks. However, the global energy crisis, which resulted in the devaluation of manat and economic decline in Azerbaijan, collapsed the microfinance market in two years, reducing the volume of lending by ten times.
Obviously, the credit sector of Azerbaijan has suffered the greatest damage from economic upheavals of the last two and a half years. The realities of the post-oil era resulted in decline in production and trade in a number of industries (primarily, the construction and real estate sector, automotive and consumer markets), which were traditionally the main directions for the banks.
Devaluation of the national currency further aggravated the situation leading to a large-scale crisis of non-payments for consumer loans and negatively influenced all spheres of national financial sector. Deterioration in the structure of assets, narrowing of operating space and reduction of profits resulted in the closure of almost one-third of the banks operating in the country (from 45 to 31 banks in 2015).
However, thanks to the efforts of the Central Bank and the Chamber for Supervision of Financial Markets, the situation in the banking sector has stabilized. Unfortunately, a completely different situation developed in the microcredit market, where non-bank credit organizations had dominated throughout all these years.
Unlike banks, NBCIs remained aside from the programs of financial market sanitation implemented in the last two years. They needed help in no less degree than the banks, since the crisis of non-payments caused by the devaluation and the reduction of credit activity in the regions hit the NBCIs with a double force.
The scale of this problem was voiced during the 5th Investment Fair "The Future of Microfinance in Azerbaijan: Challenges and Opportunities".
In 2015, the clientele of microfinance institutions (MFIs) exceeded 600 thousand people, and the loan portfolio reached ₼800 million. "However, the clientele decreased to 298 thousand people in 2016, and to 118 thousand people in 2017, while the aggregate loan portfolio decreased to ₼80.1 million," said the chairman of the Association of Microfinance of Azerbaijan (AMFA) Suleyman Kalashev.
The reason for such a difficult situation in microfinancing lies in the peculiarities of NBCIs activities. Firstly, non-payment of MFIs loans was much more acute than in the banking sector. Unlike banks, NBCIs operating mainly in the regions of Azerbaijan often provided microcredits without collateral. The main clients of MFIs are small family farm enterprises, small-scale trading businesses, small workshops, etc., which borrowed capital for relatively short periods (often for one or two months). Since majority of NBCIs operating in Azerbaijan represent branches of profile foreign companies attracting credits from abroad, loans to small entrepreneurs were issued in manats linked to the exchange rate, or directly in foreign currency.
As a rule, the repayment of such loans (on average from 500 to 5 thousand manats) during the period of stable manat rate was not difficult. However, after the devaluation, the return of microcredits has become an impossible task for a considerable number of participants in the microcredit market. Given the narrowness of the consumer market in the regions of the country, many borrowers were forced to significantly reduce, or even curtail their business activities.
As a consequence, the crisis processes led to a significant reduction in the number of microcredit organizations: if two years ago there were more than 150 NBCIs in Azerbaijan, today this number decreased to 123. The situation has gotten even worse as NBCIs, unlike banks, may not attract deposits and, accordingly, cannot use ADIF funds to repay borrowed funds.
"As a result, we witnessed a deterioration in the quality of microcredit portfolio, the sector worked at a loss, lost customers and assets. Since the beginning of the Chamber's activities, we have done a lot of work to improve the sector: a number of virtually non-functioning financial organizations that do not meet the regulator's requirements left the market. It is worth noting that the market today is working with a profit," said Deputy Chief Executive Officer of the Chamber of Financial Market Supervision Asim Zulfugarov.
According to Mr. Zulfugarov, the main challenge of the regulator is to ensure the stability of microfinance market, for which it is necessary to ensure stable activity of the sector and access to financial resources.
The first steps in this direction had a certain positive impact on the microcredit market. "To mitigate the negative effect caused by the devaluation and to ease the borrowers' situation, microfinance organizations were forced to restructure loans, write off penalties for late payments, and carried out a number of other activities," said AMFA Chairman Suleyman Kalyashev.
However, a number of urgent measures have to be taken in order to regain former positions and qualitative growth in microcredit market indicators. First and utmost, it is necessary to ensure access of MFIs to low-cost manat resources.
"The devaluation of the national currency led to a significant increase in the volume of unreturned loans in both the banking and microfinance sectors. Investors and creditors operating in the microfinance sector prefer a more cautious approach," believes AMFA Executive Director Zhala Hajiyeva, noting the important role of the Credit Guarantee Fund in facilitating entrepreneurs' access to financial resources.
The need for state support in providing access to manat resources is an extremely important issue, as after the devaluation, most borrowers in the consumption sector and entrepreneurs in the small and medium-sized businesses are cautious in attracting loans in foreign currency. However, under current circumstances, the policy of the Central Bank and the Chamber of Supervision of Financial Markets excludes a noticeable increase in the provision of resources in the national currency. On the contrary, in the past two years, the country has been pursuing a strict monetary policy: in particular, the CBA's discount rate has been increased several times, deposit auctions have been held to sterilize excess manat and maintain low inflation. Given the prevailing trends, it is difficult to expect a significant increase for MFI funding from the state.
Some non-bank credit institutions expand the issue of securities, raising the rate of return on bonds to increase manat resources. But this leads to a rise in the cost of borrowed resources, which reduces demand in the market under existing conditions.
At the same time, NBCIs may not attract deposits from the population, and therefore face certain difficulties in attracting foreign exchange credits from abroad.
According to S. Kalashev, several new foreign investors are ready to provide manat loans to microfinance organizations operating in Azerbaijan: "They show interest in the local microfinance market and are ready to issue loans in local currency by converting their dollar funds." However, in this issue, it is necessary to create mechanisms that minimize the risks of investors in the event of another crisis in the foreign exchange market.
To overcome this obstacle, the participants of the microfinance market of Azerbaijan advocate the creation of hedge funds in the country. "It was suggested to create a hedge fund to insure risks on dollar funds attracted from foreign investors and issue loans to local clients. This would help significantly expand lending by microfinance organizations," said AMFA board member, financial expert Jalal Aliyev.
The introduction of hedging instruments in Azerbaijan is envisaged in the strategic roadmap for the development of key sectors of the economy. They would significantly simplify the provision of loans in national currency by European banks and international financial corporations, says Angela Prigozhina, a leading expert of the World Bank (WB) in finance and the private sector in the South Caucasus.
Among other measures necessary to accelerate the development of the microfinance market, it is necessary to review the legislation on NBCIs and modernize the procedure for judicial decision to repay loans. In order to restore the microfinance market as soon as possible, AMFA experts suggest supporting NBCIs through providing a tax holiday for several years, in particular, for income tax.
One of the options for the development of microfinancing is the use of the tools provided by Islamic financing.
According to the executive director of the Center for Analysis and Economic Reforms and Communications Vusal Gasimli, microfinance organizations of Azerbaijan should expand the list of their services through microinsurance, microassemblies and transfers, etc. Also, microfinance institutions should actively use financial technologies in their work, such as the introduction of an online platform imitating direct contact with the consumer, including the functions of electronic financial advisors as an intermediary. Such mechanisms accelerate, simplify and reduce the cost of financial institutions.
"If microfinance institutions do not start using new financial technologies and tools, they will not be able to cut costs. Thus, their loans will no longer be attractive to businesses and households. The era of expensive loans is over. Today it is necessary to offer loans that will be attractive to customers," said V. Gasimli.
In short, the survival tools for the financial sector are available. It is important to catch the momentum and to be able to follow the market trends.