Azərbaycan bankları bir tərəfdən depozit bazasının bərpası üçün, digər tərəfdən kredit çantasını canlandırmaq üçün yollar axtarırlar
01.12.2017
Ötən il Azərbaycanın bank sektorunda baş vermiş sarsıntılar 2017-ci ildə də bazarı müəyyən dərəcədə titrətməyə davam etdi. Bir sıra bankların, demək olar ki, qəfil bağlanması, öz əmanətçiləri ilə məhkəmə çəkişmələri, əhalinin bazara etimadını inanılmaz səviyyədə aşağı saldı, həmçinin bazar iştirakçılarının özlərini və tənzimləyiciləri potensial risklərin qarşısını almaq üçün gücləndirilmiş tədbir görməyə məcbur etdi. Nəticədə, başa çatmaqda olan il bank sektoru üçün gözləmə və yeni şəraitdə sağ qalma ili oldu. Amma əsas mövzusu "Bank sisteminin yeni inkişaf dövrünə uyğunlaşdırılması" olan II Bank Forumunun iştirakçıları əmindirlər ki, daha bir sıra islahatlar aparılarsa, yerli bankların "ikinci nəfəs"i açılacaq.
Sirli birləşmə
Beləliklə, bankirlər və bazarın tənzimləyiciləri hesab edirlər ki, mövcud vəziyyətə uyğunlaşa biliblər. O cümlədən Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının rəhbəri Zakir Nuriyev forumda bildirib ki, bu ilin ilk 9 ayında bankların aktivləri 17%, kredit portfeli 25%, manat depozitləri 12% azalıb. Eyni zamanda ölkə bazarında fəaliyyət göstərən 31 bankın xalis mənfəəti 480 milyon manat təşkil edib.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının (MBNP) icraçı direktoru İbrahim Alışov bildirib ki, artıq bank sektoru 2015-2016-cı illərdə yaşadığı şok və problemləri arxada qoyub. Hər şeyin günahı isə 2014-cü ilin ikinci yarısından düşməyə başlayan neft qiymətlərinin yaratdığı böhrandır ki, bunun nəticəsində 2015-ci ildə manat 2 dəfə dəyər itirdi ki, bu da maliyyə və bank sistemində problemlərə gətirib çıxardı. "Nəticədə, banklar kapitallarının 60%-ni itirmiş oldular, kifayət qədər kapital səviyyəsinə malik olmayan 5 bankın lisenziyası ləğv edilib, ümumilikdə 2016-cı ildə bazarı 11 bank tərk etdi", - deyə İ.Alışov bildirib.
Onun müavini, MBNP-nin strateji xidmətlər departamentinin direktoru Asim Zülfüqarov əlavə edib ki, Azərbaycanın 10 bankında kapitalla bağlı problem var, lakin 2017-ci ilin sonuna qədər bu bankların kapitallaşması proqramı başa çatacaq. Onun sözlərinə görə, bu proqram çərçivəsində kapitalın artırılmasına 1 milyard manat yönəlib.
"Yalnız 2017-ci ildə problemli bankların səhmdar kapitalına yatırımlar 834 milyon manat təşkil edib. Bunun hesabına bankların ümumi kapitallaşması bu gün 3 milyard manatı ötüb, Azərbaycanın bank sisteminin kapital adekvatlığı əmsalı isə 13%-i ötüb, minimum tələb isə 10%-dir", - deyə Zülfüqarov bildirib.
Bazar iştirakçılarının dediyinə görə, məhz bu sözügedən kapitallaşma bankların konsolidasiyası ətrafında başlayan ajiotajın əsas səbəbidir. Rəsmi sənədlər hələ imzalanmasa da, mətbuat bank dairələrinin daxili mənbələrinə istinad edərək, mümkün birləşmələrin olduqca maraq doğuran variantlarından yazır və bu, əlbəttə ki, bankların özləri tərəfindən dərhal təkzib edilir. Yerli bankirlərdən birinin dediyi kimi, belə məlumatlar müştərilərin banka etibarını ciddi şəkildə zədələyə bilər, buna görə bankirlər sözlərini diqqətlə seçirlər və konsolidasiya ilə bağlı hər hansı bir suala şərh verməkdən imtina edirlər. Aydındır ki, problemli 10 bankın adı da ictimaiyyətə açıqlanmır, yoxsa onları da vaxtından əvvəl müflis elan etmək lazım gələrdi.
Əvəzsiz və nəzarətsiz
Bununla yanaşı, MBNP-nin şəxsində bazar tənzimləyiciləri bildirirlər ki, bu il ev təsərrüfatlarının depozitlərinin bank sistemindən elə də kiçik olmayan axın meylinin qarşısını almaq mümkün olub. Əgər 2016-cı ilin 10 ayı ərzində əhalinin bank əmanətləri 22% azalmışdırsa, 2017-ci ildə azalma 2,4% təşkil edib. Eyni zamanda son 7 ay ərzində əhalinin banklardakı əmanətləri 361 milyon manat artıb və bu ilin oktyabr ayının sonuna onların həcmi 7,3 milyard manat səviyyəsində qiymətləndirilir.
Bununla yanaşı, bu müsbət meyli korlayan bir məsələ var ki, lisenziyaların ləğvi ilə əlaqədar 2016-cı ildə bağlanmış 11 bankın əmanətçiləri hələ də toplam 748 milyon manat təşkil edən sığortalı əmanətləri üzrə kompensasiya ala bilməyiblər. Yəni banklar bu il keçən il itirdikləri sığortalı depozitlərin yarısını belə geri cəlb edə bilməyiblər.
Bu da sirr deyil ki, potensial əmanətçilər, demək olar ki, hər gün bağlanmış bəzi bankların rəhbərlərinin açıq cinayət əməlləri ilə bağlı məlumatlarla rastlaşırlar. Keçmiş «Bank Standard»ın kredit portfelinin 41%-nin sıfır faizlə "paylanması" barədə məlumatlar dəhşət doğurur! Bununla bağlı, ekspertlərdən biri çox yerində replika verdi ki, hətta İslam bankçılığında göstərilən xidmət qarşılığında ən azı komissiya haqqı tələb edilir... Təəssüflər olsun ki, bankın fəaliyyətinin son illər audit yoxlamadan keçirilməməsinin və bu cür açıq-aşkar pozuntuların tənzimləyicilər və ictimaiyyət tərəfindən görülməməsinin səbəbləri barədə edilən sorğulara cavab alına bilmədi.
Sektorun daha bir "qanlı yarası" - Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) (aktivlər üzrə) bazar payının 41%-dən 27%-ə enməsidir. İ.Alışovun sözlərinə görə, ABB-nin sağlamlaşdırılmasının son mərhələsinə başlanıb. "Bu il, bunun bir hissəsi olaraq, ABB-nin 4,3 milyard manatlıq toksik aktivləri "Aqrarkredit" QSC-yə verildi. Planlaşdırıldığı kimi, 2018-ci ildə bank özəlləşdirməyə açılacaq",- deyə o vurğulayıb.
Bütün bu mənfiliklər ciddi maliyyə itkiləri ilə yanaşı, sırf sosial amilə də malikdir. Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) Bank Tədris Mərkəzinin direktoru Cavanşir Abdullayevin sözlərinə görə, son illərdə bank sektorunda 14 min nəfər iş yerini itirib.
Kredit yoxdur - etibar da yoxdur
Eyni zamanda parlamentin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə hesab edir ki, Azərbaycanın bank sektorunda problemlər yetərincə yavaş həll edilir. "İlk öncə, əhali və banklar arasında problemlərin həllində konsensus əldə etmək lazımdır. Problemli kreditlər məsələsini həll etmək, onların strukturunu müəyyənləşdirmək və diferensiallaşdırma keçirmək lazımdır",- deyə o bildirib .
Məsələ bundadır ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına əsasən, 2017-ci il oktyabrın əvvəlinə ölkədə kredit təşkilatlarının borcları 12,44 milyard manat təşkil edib ki, bu, ötən ilin eyni dövrünün göstəricisi ilə müqayisədə 26% azdır. Bu zaman vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi 1,86 milyard manata çatıb ki, bu il ərzində 16,3% artım deməkdir, xüsusi payı isə 15%-ə bərabər olub.
Bu yaxınlarda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) ekspertlərinin açıqladığı rəyə görə, "bank sistemində turbulentlik və real sektor tərəfindən kreditlərə tələb olmaması üzündən" kredit fəallığı 2016-cı ildə və 2017-ci ilin yanvar-avqust aylarında azalıb.
"Hazırda bank sistemində 6,5 mlrd. manat həcmində sərbəst vəsait mövcuddur. Bu vəsaitlərin 70%-i maliyyə baxımından sağlam olan bankların sərəncamındadır, " - deyə bu günlərdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov bildirib. Onun sözlərinə görə, bu sərbəst vəsaitlər iqtisadiyyata kredit vermək üçün istifadə olunmur. "Biz diqqətimizi bu səbəblərin üzərinə yönəltməliyik", - deyə E.Rüstəmov əlavə edib. Onun sözlərinə görə, əsas problemlərdən biri yüksək inflyasiya səviyyəsidir (yanvar-oktyabr aylarında orta illik inflyasiya göstəricisi 13,7% səviyyəsində olub). "Buna görə biz bu istiqamətdə bütün mümkün riskləri nəzərə alaraq mühafizəkar siyasət aparırıq", - deyə o vurğulayıb.
Z.Səmədzadənin sözlərinə görə, problem əhalinin bank sektoruna olan inamını itirməsindədir. "Biz bu etibarı qaytarmalıyıq", - deyə o əlavə edib.
İ.Alışov isə daha nikbin danışıb və qeyd edib ki, sentyabr ayında bankların kredit portfelində 62 milyon manata yaxın artım olub. "Biz kreditləşmədə müsbət meyillər görürük. Hələ ki, bu, özünü rabitə sektorunda kreditləşmənin 27% və aqrar sektorda 12% artması ilə göstərir", - deyə o vurğulayıb.
Konsorsium və güzəştlər
Xüsusi təkliflər bankirlərin özündə də var. Belə ki, ABA kreditorların qorunması üçün yeni bir sistemin yaradılmasına çağırır və bunun bəzi elementləri artıq işləyir. Xüsusilə yaxın gələcəkdə ölkədə Kredit Zəmanət Fondu yaradılacaq və sentyabr ayından maliyyə ombudsmanı institutu fəaliyyət göstərir və 2 min $ qarşılığında müqavilələr üzrə mübahisələri tənzimləməkdə kömək edir. Bundan əlavə, bank sektorunda dollarsızlaşdırma üzrə tədbirlər lazımdır, oktyabrın 1-nə dollarlaşma səviyyəsi kreditlər üzrə 43%, depozitlər 74,6%, əhalinin əmanətləri 71,8% təşkil edib.
Azərbaycan Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Nurlan Babayev əmindir ki, işləməyən kreditlər problemini həll etmək üçün banklar konsorsium yaratmalı və dövlət vergi imtiyazları verməlidir. "Bu gün bizim hesablamalara görə, fəaliyyətsiz kreditlərin həcmi 2 mlrd. manata çatıb. Ancaq problemli aktivlərdən dəyən zərər təkcə bankın onları geri ala bilməyəcəyi ilə bağlı deyil, həmçinin bank problemli aktivlər üçün ehtiyat yaratmaq məcburiyyətindədir. Başqa sözlə, problemli aktivlərin artması ilə əlaqədar olaraq, banklara düşən ümumi yük 4 milyard manata yaxın ola bilər. Bu vəsaitləri real sektorun inkişafına yönəltmək mümkün idi ki, bu da yeni iş yerləri yaratmağa kömək edərdi".
N. Babayevin sözlərinə görə, bu problemin həlli yalnız qanunvericilikdə dəyişikliklər deyil, institusional islahatlar da tələb edir. "Bütün dünyada fəaliyyətsiz aktivlər problemini həll etmək üçün çox vaxt vergi imtiyazlarının tətbiqinə müraciət edirlər" - deyə ölkənin maliyyə requlyatorunun nümayəndəsi əlavə edib.
Banklar özləri isə ölkənin bank sektorunda likvidliyin bərabər paylanmasına çağırır, bunun üçün banklararası valyuta bazarının inkişaf etdirilməsini təklif edirlər. Yeri gəlmişkən, bu istiqamətdə müvafiq qərarlar qəbul edilib: artıq bank kartlarına xidmətə qoşulan kredit təşkilatlarının əməliyyatların aparılması prosesində bir-birini ödədikləri komissiya (interchange fee) azaldılıb. Bu qərar ABA, prosessinq mərkəzləri və banklar arasında əldə edilmiş anlaşma əsasında qəbul edilib.
Bütün bu böyük problemlər toplusuna baxmayaraq, ölkədə 31 bank işləməyə davam edir və yuxarıda göstərildiyi kimi, hətta mənfəət qazanır. Buna görə, hansısa qlobal kollapsdan danışmaq məntiqsizdir. "Bu gün bank sektorunda, kiçik də olsa, inkişaf meyilləri müşahidə olunur. Biz hesab edirik ki, bu amillər 2018-2020-ci illərdə bizə bank sektorunu daha da intensiv inkişaf etdirməyə imkan yaradacaq ", - Z.Nuriyev xüsusilə vurğulayıb.
Bu prosesdə bütün maraqlı tərəflər bu fikirdə ortaq məxrəcə gəliblər ki, bu məqsədlərə nail olmaq üçün həm qanunvericilik bazasının modernləşdirilməsi, həm əvvəllər qəbul edilmiş qanunların icrasının sürətləndirilməsi, həm də yuxarıda göstərilən bütün problem və təkliflərə erkən reaksiya verilməsi vacibdir.
Təəssüf ki, sektorda etibarın bərpası onun itirilməsindən daha uzun müddət tələb edən prosesdir. Lakin bu, yetərincə realdır, çünki ötən əsrin sonlarında maliyyə piramidalarının sarsıdıcı uğursuzluqlarından sonra banklar bunu bacara bilmişdilər. Yəni çatışmazlıqlara qələbə çalmaq tamamilə mümkündür, ən başlıca məsələ müştərilərə doğru addım atmaqdır.

Банки Азербайджана ищут пути восстановления депозитной базы, с одной стороны, и задействования кредитного портфеля - с другой
Перенесенные в прошлом году шоки в банковском секторе Азербайджана продолжали в некоторой степени сотрясать рынок и в 2017-м. Почти внезапное закрытие ряда банков, разбирательства с их вкладчиками донельзя снизили степень доверия к рынку со стороны населения, а также заставили самих его участников и регуляторов предпринимать повышенные меры предосторожности для предотвращения потенциальных рисков. В итоге уходящий год стал для банковского сектора годом выжидания и выживания в новых условиях. Но участники II Банковского форума, основной темой которого, кстати, и стала "Адаптация к новому периоду развития банковской системы", уверены, что еще пара реформ и у местных банков откроется "второе дыхание".
Секретная консолидация
Итак, банкиры и регуляторы рынка считают, что смогли адаптироваться к текущей ситуации. В частности, глава Ассоциации банков Азербайджана Закир Нуриев сообщил на форуме, что за 9 месяцев текущего года активы банков сократились на 17%, кредитный портфель - на 25%, депозиты в манатах - на 12%. При этом чистая прибыль 31 банка, действующего сегодня на рынке страны, составила 480 млн. манатов.
Главный исполнительный директор Палаты по надзору за финансовыми рынками (ПНФР) Ибрагим Алышов же заявил, что банковский сектор пережил шоки и проблемы в 2015-2016 годах. А виной всему кризис из-за падения цен на нефть, начавшийся со второй половины 2014 года, в результате чего манат в 2015 году обесценился в 2 раза, что привело к проблемам в финансово-банковской системе. "Итогом этого стало то, что банки потеряли 60% своего капитала, у 5 банков, которые имели недостаточный уровень капитала, были отозваны лицензии, а всего в 2016 году с рынка ушли 11 банков", - отметил И.Алышов.
А его заместитель, директор департамента стратегических услуг ПНФР Асим Зульфугаров добавил, что проблемы с капиталом имеются у порядка 10 банков Азербайджана, однако до конца 2017 года по этим банкам будет завершена программа их капитализации. Он сообщил, что в рамках этой программы 1 млрд. манатов направлен на увеличение капитала.
"Только в 2017 году инъекции в акционерный капитал проблемных банков составили 834 млн. манатов. Благодаря этому общая капитализация банков на сегодня превышает 3 млрд. манатов, а показатель адекватности капитала банковской системы Азербайджана превысил 13% при минимальном требовании в 10%", - отметил А.Зульфугаров.
Именно эта пресловутая капитализация, как говорят сами участники рынка, и является основной причиной начавшегося ажиотажа вокруг консолидации банков. И хотя официальных бумаг пока не подписано, пресса со ссылкой на внутренние источники в банковских кругах публикует достаточно интригующие варианты возможных слияний, которые, естественно, оперативно опровергаются в самих банках. Как сказал один из местных банкиров, подобная информация может вызвать серьезное недоверие к банку со стороны клиентов, поэтому банкиры тщательно подбирают слова, а то и вовсе отказываются комментировать любые вопросы о консолидации. Ну и понятно, что список проблемных 10 банков также не раскрыт общественности, а то их досрочно пришлось бы объявлять банкротами.
Безвозмездно и бесконтрольно
Между тем регуляторы рынка в лице ПНФР утверждают, что в текущем году удалось предотвратить тренд на существенный отток вкладов населения из банковской системы. Если за 10 месяцев 2016 года банковские вклады населения уменьшились на 22%, то в 2017 году спад составил 2,4%. При этом за последние 7 месяцев вклады населения в банках даже увеличились на 361 млн. манатов, и на конец октября текущего года их объем оценивается в 7,3 млрд. манатов.
Однако позитивный тренд портит то, что вкладчикам 11 банков в Азербайджане, закрывшихся в 2016 году по причине отзыва лицензий, до сих пор выплачено компенсаций по застрахованным вкладам на общую сумму 748 млн. манатов. То есть в этом году банкам не удалось привлечь даже половину потерянных в прошлом году застрахованных вкладов.
И это немудрено, если почти ежедневно потенциальным вкладчикам приходится натыкаться на информацию о вопиющих преступных действиях менеджментов некоторых закрывшихся банков. Чего стоят обнародованные данные о том, что 41% кредитного портфеля бывшего Bank Standard был "роздан" по нулевой ставке! Как удачно пошутил на этот счет один из экспертов, даже в исламском банкинге есть хотя бы комиссия за оказанную услугу… К сожалению, внятных комментариев, почему банк не проходил аудиторскую проверку в последние годы деятельности и как так получилось, что столь очевидные нарушения не были замечены со стороны регуляторов, общественности так и не удалось получить.
Еще одна "кровоточащая рана" в секторе - Международный банк Азербайджана (МБА) сократил долю на рынке (по активам) с 41% до 27%. По словам И.Алышова, началась заключительная фаза оздоровления МБА. "В текущем году в рамках этого токсичные активы МБА на 4,3 млрд. манатов были переданы ЗАО "Аграркредит". Как и планируется, в 2018 году банк будет открыт к приватизации", - добавил он.
Весь этот негатив помимо серьезных финансовых потерь имеет и чисто социальный человеческий фактор. По словам директора Банковского учебного центра Ассоциации банков Азербайджана (АБА) Джаваншира Абдуллаева, за последние годы в банковском секторе потеряли работу 14 тыс. человек.
Нет кредитов - нет доверия
Между тем председатель парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Зияд Самедзаде считает, что проблемы в банковском секторе Азербайджана решаются достаточно медленно. "В первую очередь необходимо достичь консенсуса в решении проблем между населением и банками. Нужно решать вопросы с проблемными кредитами, определить их структуру и провести дифференциацию", - заявил он.
Дело в том, что, по данным Центробанка Азербайджана, на начало октября 2017 года займы кредитных организаций страны составили 12,44 млрд. манатов, что на 26% меньше показателя аналогичного периода прошлого года. При этом объем просроченных займов достиг 1,86 млрд. манатов, увеличившись за год на 16,3% при удельном весе в 15%.
Согласно обнародованному на днях заключению экспертов Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), кредитная активность сократилась в 2016 году и в январе-августе 2017 года "из-за турбулентности в банковской системе и отсутствия кредитного спроса со стороны реального сектора".
"В банковской системе в настоящее время имеются свободные средства в размере 6,5 млрд. манатов. 70% этих средств находятся в распоряжении финансово здоровых банков", - сообщил в свою очередь на днях председатель правления Центрального банка Азербайджана Эльман Рустамов. По его словам, данные свободные средства не используются для кредитования экономики. "Мы должны акцентировать внимание на причинах этого", - добавил Э.Рустамов. Он отметил, что одной из основных проблем является высокий уровень инфляции (среднегодовая инфляция на уровне 13,7% по итогам января-октября). "Поэтому мы проводим консервативную политику в этом направлении с учетом всех возможных рисков", - подчеркнул он.
По мнению же З.Самедзаде, проблемой является то, что население утратило доверие к банковскому сектору. "Нам необходимо вернуть это доверие", - добавил он.
И.Алышов высказался более позитивно, отметив, что в сентябре наблюдался рост кредитного портфеля банков на 62 млн. манатов. "Мы видим позитивные тенденции в кредитовании. Пока это особо проявляется в росте кредитования сектора связи на 27% и на 12% сектора АПК", - подчеркнул он.
Консорциум и льготы
Конкретные предложения имеются и у самих банкиров. Так, АБА выступает с инициативой о создании новой системы защиты кредиторов, некоторые элементы которой уже работают. В частности, в ближайшее время в стране появится Кредитно-гарантийный фонд, а с сентября действует институт финансового омбудсмена, который помогает регулировать споры по контрактам на сумму в $2 тыс. Кроме того, необходимы меры по дедолларизации в банковском секторе, уровень которой на 1 октября по кредитам составляет 43%, депозитам - 74,6%, вкладам населения - 71,8%.
Начальник управления правового обеспечения Палаты по надзору над финансовыми рынками Азербайджана Нурлан Бабаев уверен, что для решения проблемы неработающих кредитов банки должны создать консорциум, а государство - предоставить налоговые льготы. "Сегодня, по нашим подсчетам, объем неработающих кредитов достиг 2 млрд. манатов. Однако общий ущерб от проблемных активов заключается не столько в том факте, что банк не может вернуть их, но еще и в том, что по проблемным активам банк обязан создавать резервы. Иными словами, общая нагрузка на банки, вызванная ростом проблемных активов, может достигать порядка 4 млрд. манатов. Эти средства можно было бы направить на развитие реального сектора, что способствовало бы созданию новых рабочих мест", - сказал он.
По мнению Н.Бабаева, решение этой проблемы требует не только изменений законодательства, но и институциональных реформ. "Во всем мире для решения проблемы неработающих активов часто прибегают к внедрению налоговых льгот", - добавил представитель финансового регулятора страны.
Сами же банки выступают за равномерное распределение ликвидности в банковском секторе страны, для чего предлагают развить межбанковский валютный рынок. Кстати, в этом направлении уже приняты соответствующие решения - снижена комиссия (interchange fee), которую кредитные организации, участвующие в обслуживании банковских карт, выплачивают друг другу в процессе совершения операций. Такое решение принято на основе договоренности, достигнутой между АБА, процессинговыми центрами и банками.
Несмотря на весь этот большой клубок проблем, 31 банк в стране продолжает работать и, как уже было отмечено выше, даже зарабатывать прибыль. Соответственно, говорить о каком-то глобальном коллапсе нелогично. "Сегодня в банковском секторе наблюдаются, пускай и небольшие, но тенденции к развитию. Думаем, что эти факторы позволят нам в 2018-2020 годах еще интенсивнее развивать банковский сектор", - сказал, в частности, З.Нуриев.
Все заинтересованные стороны в данном процессе сошлись во мнении, что для достижения этих целей необходимы как модернизация законодательной базы, так и ускорение реализации ранее принятых законов, а также скорейшая реакция на все указанные выше проблемы и предложения.
К сожалению, восстановление доверия к сектору - процесс, занимающий намного больше времени, чем его потеря. Но это вполне реально, ведь смогли же банки добиться этого после сокрушительных провалов финансовых пирамид в конце прошлого века. Так что негатив вполне можно победить, главное, сделать шаг навстречу клиентам.