Oyun aparatlarına alüdə olmaq uşaqların hissiyyatsız maşınlara çevrilməsinə gətirir
Normal və övladını sevən heç bir valideyn gələcəkdə öz uşaqlarını hansısa şər iş törədən bir insan kimi görmək istəməz. Sağlam düşüncəli valideyn buna səbəb olan mənfi şəraitin yaranmasına imkan verməz. Yəni o, öz uşağını təcavüz, qorxu, şübhə və eqoizm yaradacaq fikirlərə yuvarlada bilən istənilən mənfilikdən qoruyacaq. Buna baxmayaraq, valideynlərin israrlı şəkildə öz uşaqlarına hansısa virtual düşmənə atəş açmağı təklif etdiyinə dəfələrlə şahid oluruq. Belə bir vəziyyəti düşünün. Uşaq əyləncə mərkəzi. Orada çoxsaylı oyun qurğuları ilə yanaşı, uşaq oyun meydançası, yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı mərkəzi və müxtəlif təhlükəsiz masaüstu oyunlar mövcuddur.
Oğlan inadkar şəkildə atasının əlini dartır:
- Ata, mən rəsm çəkmək istəyirəm. Bax, orada konstruktorlar və kinetik qum var.
- Rəsmi evdə də çəkə bilərsən, yaxşısı budur, gəl, atəş açaq.
- Amma evdə bu qədər rəng və gips fiqurlar yoxdur, axı!
- Oğlum, mən səni buraya bunun üçün gətirməmişəm və sən rəsm çəkən zaman kənarda gözləməyə heç həvəsim yoxdur.
Ata və oğlu arasında bu söhbətə təsadüfən qulaq şahidi olduq. İlk baxışdan adama elə gəlir ki, adamı yoldan çıxaran bu qədər əyləncənin olduğu aparat-oyun məkanında uşağın heç nəyə baxmadan rəsm çəkmək istəməsinə atası sevinməli idi. Ancaq ata oğlunun nə gələcəyinə, nə də bu gününə yararlı olan bir qərar verir.
Xoşbəxtlik illüziyası
Oyun aparatlarının və zorakılığı təbli edən kompüter oyunlarının zərəri barədə nələr yaxılmayıb ki. Əvvəllər, onlar həyatımıza yenicə daxil olanda çoxları bunun nə ilə nəticələnəcəyini başa düşmürdü. Bu gün geniş məlumat olmasına və mütəxəssislərin oyun alışqanlığı fenomeni haqqında çoxsaylı xəbərdarlıqlarına baxmayaraq, valideynlərin israrlı şəkildə uşaqlarını bu cür əyləndirmək istəyi çox qəribə və məntiqsiz görünür.
Uşaq oyun meydançası sahələrində qəddarlığı, insan öldürməyi təşviq edən oyun maşınları həddindən çoxdur. Maraqlıdır ki, bu əyləncə meydançalarının adlarında, adətən, "xoşbəxtlik", "sevinc", "uşaq əyləncəsi" kimi sözlər yer alır ki, bu da dolayısıyla uşağın şüuruna yeridir ki, hansısa monstr-trakı vurmadan, öldürmədən, üstünə hücum etmədən xoşbəxt olmaq mümkün deyil.
Yaxşı ki, valideynlərin heç də hamısı uşaqlarının vaxtını belə bir əyləncədə keçirməsini xoşlamır. Yeddi yaşlı Məhəmmədin anası Sara xanım danışır ki, hər zaman öz oğlunu uşağın şüurunu təcavüzə meyilləndirən hər şeydən qorumağa çalışır. Onun zorakılıq səhnələri olan film və cizgi filmləri izləməsinə imkan vermir, bu və ya digər oyun aparatlarında oynamağın niyə arzuolunmaz olduğunu izah edir.
"Bəzi oyunlarda niyə açıqca heyvan öldürmək təklif edildiyini başa düşmürəm? Axı, bu da bir cür ov - safaridir. Bir yandan da bir çox təşkilatlar bu və ya digər nəsli kəsilməkdə olan heyvan növlərinin qorunması uğrunda mübarizə aparır. Məntiq hardadır? Bir tərəfdə qorunmağın təbliği, digər tərəfdə öldürməyin. Qazanc və pul qoparmaq məsələsi olan yerdə ən asan yolu tapıblar: öldürmək. Amma bu gün bir uşaq bir heyvanı virtual şəkildə öldürürsə, sabah bunu gerçək həyatda edər ",- deyə Sara xanım bildirir. Bir çox valideynlər görməyə başladılar ki, uşaqları oyun zamanı belə sözləri çox istifadə etməyə başlayıblar: "mən öldüm", "məni öldürdülər" və s. Kompüter və oyun sənayesi iri addımlarla irəli hərəkət edir, oyunlar daha da gerçəkçi olur, oyunlardakı qətl və dağıntılar həqiqətə çox uyğun görünür.
Aparat və kompüter əlavələrinin layihəçiləri bilirlər ki, oyunları uşaqlara təsir edir və oyunlara müəyyən məhdudiyyətlər tətbiq edir - məsələn, qətl zamanı qan nümayişinə icazə vermirlər, ancaq bu elə də fərq etmir. Bir çox ölkələrdə hətta Counter Strike (birinci şəxsdən terrorçuların polislə mübarizə apardığı tir) kimi
bəzi kompüter oyunlarının qadağan edilməsi üzrə məhkəmə dinləmələri də keçirilib. Amma bu qadağalar layihəçilərə heç də hər il yeni hitlər buraxmağa mane olmur.
Qətl trenajorları
Əlbəttə, etiraz etmək olar, məgər, biz uşaqlıqda "dava-dava" oynamamışıq, oyuncaq tapançalar almamışıq? Bəli, bunların hamısı olub. Amma bizi monstrlarla aldadaraq, virtual gerçəkliyə cəzb etməyiblər. Bu, ildən-ilə daha real olur. Bunu görmək üçün yeni kompüter oyunlarının təsvirinə baxmaq kifayətdir. Layihəçilər iddia edirlər ki, bu və ya digər oyunlar reallığa daha çox yaxınlaşıblar, bu, hətta realizm, qrafika, səs müşayiəti kimi parametrlərlə qiymətləndirilir. Oyun daha realist olduqca, daha çox bal qazanar. Yaradıcılar hər şeyi - səsi, fizikanı, qrafikanı nəzərə alırlar. Bu, mövcudluq effektinə daha çox riayət etməklə gerçəkləşdirilir. Özü də hər oyun üçün süjet və məqsədin təsviri verilir: harada, necə, nə vaxt və kimi öldürmək olar.
Uşaq psixoloqu Nərgiz Həşimzadənin sözlərinə görə, zorakılığı təbliğ edən oyun aparatlarının psixikaya vurduğu zərəri nəzərə alaraq, bütün bu "oyuncaqlara" yaş həddi müəyyən etməlidirlər. Yeri gəlmişkən, bu cür senzura Avropanın bir çox ölkələrində istifadə olunur. "Ümumiyyətlə, onları uşaq əyləncə mərkəzlərinə yerləşdirmək arzuolunan deyil, çünki çox həssas uşaqlar var ki, onlarda qorxu və təşviş halı yaradır. Virtual dünyanın real dünyaya ötürülməsi baş verir. Psixikası biçimlənməmiş və bir şəxsiyyət kimi formalaşmamış uşaqlara elə gəlir ki, bir heyvanı və ya insan öldürməkdə qeyri-adi heç nə yoxdur. Bu oyunların mənfi təsiri məhz bununla bağlıdır".
Yetkinlərlə isə məsələ başqadır. Ekspertin sözlərinə görə, buna bənzər hərəkətlər onlarda stresi azaldır. Bu cür oyunlarda böyüklər özləri ilə daşıdıqları aqressiyanı kənara çıxarırlar: "Mən işdə və ya evdə bir şey baş verən zaman qışqırmaq istəmədikdə böyüklərə bu cür oyunlar oynamağı məsləhət görərdim. Amma burada bir "amma" var. Daimi oyun oynamaq bəzi psixopatik şəxsiyyətlərdə oyuna aludəçilik yaradır. Özünəməxsus tərgidilməyən nevroz halı. Bu zaman tədbir görmək vacibdir. İstənilən halda, tez-tez və çox oynamaq zərərlidir. Faktlar var ki, məhz belə oyunlardan sonra manyaklar insanlara atəş açmağa başlayıblar. Məsələn, məlumdur ki, 2011-ci ildə Oslonun mərkəzində partlayışın və hakim Norveç Fəhlə Partiyasının gənclik düşərgəsinə hücumun təşkilatçısı və icraçısı Anders Behrinq Breyvik əcəlindən öncə oxşar oyunla əylənib, nəticədə, 77 nəfər ölüb və 151 nəfər yaralanıb. Burada ən mühüm məsələ hədd və nəzarətdir".
Bu gün niyə tez-tez müxtəlif ölkələrdə yeniyetmələrin məktəblərdə insanları öldürdüyünü eşidirik? Psixoloqun fikrincə, "atıcı oyunları" qətllərin psixoloji cəhətdən məqbul olmasına imkan verir. "Hərbçilər üçün müəyyən kompüter proqramları (o cümlədən "atıcı oyunları") var ki, bu, düşmənləri öldürməyi öyrədir. İkinci dünya müharibəsi göstərdi ki, təlimlər hədəfi yaxşı vuran Amerika əsgərləri düşmən məğlub etməkdə çətinliklə üzləşirdilər. Bu, onunla bağlı idi ki, onlar yalnız hədəfləri vurmağa alışmışdılar, lakin müharibədə canlı insanlardır və psixoloji baryer özünü göstərirdi. Buna görə də kompüterdən istifadə edərək bu bacarığı da aşılamağa başladılar. Amerikalılar bu qənaətə gəldilər ki, hərbçilərin öyrədilməsi üçün istifadə edilən üsulların uşaq auditoriyasında da sərbəst şəkildə təşviq edilməsi lazımdır".
Bəs, valideynlər nə etməlidir? Nərgiz Həşimzadə uşaqlıqdan heyvanlara sevgi aşılamağı məsləhət görür. İnsanlar və heyvanlar haqqında xeyirxah nağıllar danışmaq uşaqlarda şəfqət, insanlara və uşaqlara, xüsusilə də heyvanlara qayğı hisssinin tərbiyəsinə yardımçı olar. Onda onlar heç vaxt heç kimi - nə heyvanları, nə də insanları öldürmək istəməzlər.
"Əziz valideynlər, əgər uşağı atıcı oyunlarının, aparatların və kompüterin təsirindən qorumasanız, böyük yaşlarında qumar ruletlərinin və oyun aparatlarının arxasında oturmaq «şansları» da böyük olacaq. Kompüter oyunlarının gətirdiyi ən mühüm təhlükə oyun asılılığı yaratmasıdır. Bu, psixikanın əsl sapıntısıdır və ixtisaslı həkim yardımı tələb edir",- deyə Nərgiz xanım ümumiləşdirir.
Həqiqət budur. Atıcı oyunları, virtual ölüm cihazları, duyğusuz maşınlar o qədər çoxalıb ki, biz bu gerçəkliyi, həqiqətən, robotların üsyanı adlandıra bilərik.
Amma burada bir məqam var - əgər biz uşaqlarımıza real dünyanın üstünlüklərini və çatışmazlıqlarını öyrətmədən onları virtual dünyadan qoruyuruqsa, onlar özləri tədricən robotlara çevrilirlər.

RISE OF THE MACHINES
Apparently, normal and loving parents would not like to see their child grow into a villain. As sensible parents, they are expected to screen the children from any harmful environment that might indirectly give rise to aggression, anxiety, suspiciousness, and selfishness.
Nevertheless, we often can see how parents persistently offer their children playing the shooting games. Imagine the following situation at an entertainment center. Apart from numerous gaming devices, there is a playground for children, center for the development of their creative abilities and various harmless board games.
A boy persistently pulls his father by the sleeve: “Dad, I want to paint. Look, there are also construction kits and kinetic sand.”
“You can paint at home. We’d better shoot, huh?” replies dad.
“But we don’t have so many colors and plaster shapes at home.”
“Son, I did not take you here for painting. And I really don’t want to wait until you finish painting.”
I have heard this conversation unintentionally. The conversation between a son, who wants to paint, albeit surrounded by numerous gaming machines, and his father, who should seemingly be happy by his son's motivation to paint despite so many temptations around them. But the father fails to make an appropriate decision in favor of the son’s present and future.
Illusion of happiness
Much has been written about the harm of gaming machines and computer games promoting violence. When they just appeared in our lives, many could not even guess the implications. Given the abundance of information and expert warnings about the phenomenon of game addiction today, a persistent desire of parents to amuse their children with this kind of entertainment seems very strange and illogical. One can find many gaming machines promoting violence at children’s playgrounds. Interestingly, the entertainment centers often promote their products under seemingly harmless titles including the words such as “happiness”, “joy”, and “for children's entertainment”, which falsely make a child to believe that he cannot be happy without killing or hitting some monsters.
Luckily, not all the parents prefer such pastime for their children. The mother of seven-year-old Muhammed, Sara-khanim, told us that she has always tried to shield her son from anything that could provoke aggression in his mind. She does not allow him to watch movies and cartoons with the elements of violence, and explains him why she does the same regarding some gaming machines too. “I really cannot understand why some shooting games openly offer killing animals. Sort of a hunting experience, a safari. After all, there are many organizations fighting against the extinction of endangered species and trying to preserve the wild life. Where is the logic? On the one hand, they promote protection, while at the same time they insist on killing the animals. And as soon as they wish to earn money, they find the easiest way: an offer to kill. But if our children kill the animals in the virtual world today, they will do the same in real life tomorrow,” says Sara. Many parents often notice the children saying “I was killed” and so on while playing. The computer and gaming industry is moving ahead in huge steps. Virtual murders and destruction in games are getting more realistic.
Developers of hardware and computer applications know well that games affect children and impose some kind of restrictions on them such as the warnings on bloody content but that does not change much. In many countries, there have been several court hearings on the banning of certain computer games such as the Counter Strike (first-person shooter, where terrorists are fighting against the law enforcement agents). But the prohibitions do not prevent developers from releasing new hits every year.
Killing simulators
One can argue that we did the same when we were children playing with “war toys”. That is true. But we were not tempted by such a monster as enticing virtual reality, which becomes more real every year. It is enough to read the description of new computer games. The developers claim that their game has become closer to reality, the level of which is even estimated by such parameters as realism, graphics, and soundtrack. The more realistic the game, the more points the gamer earns during the gameplay. Developers take into account everything - sound, physics, and graphic content. This is done to maintain an even greater effect of presence. In this case, each game is given a description of the plot and the goal: where, how, when and whom to kill.
According to a child psychologist Nargiz Hashimzadeh, considering the harmful effects of violent games on psyche, they all should specify age limits. By the way, such a censorship practice is used in many countries of Europe. “Generally speaking, it is undesirable to install such gaming machines at entertainment centers for the children, as there are sensitive children who have fears and anxiety. This transfers their minds from the virtual world into the real one. A child, who has yet to develop as an individual with character, believes that there is nothing unusual in killing animals or people. This is the negative impact of such games,” says Hashimzadeh.
Adults are different. According to the expert, similar gameplay actions relieve stress. In such games, adults unleash the aggression compiled during the day. “I would even advise adults to play such games when they failed to do something at work, at home and want to scream. But… Regular personification of some psychopathic personalities during a gameplay gradually shapes a gambler inside of us. Sort of a peculiar neurosis of compulsive states of mind. The measure is important here. Regular gameplay is harmful anyway. There are facts when after such games the maniacs shot people. For example, it is well known that Anders Behring Breivik, a person who organized the explosion at one of the centers in Oslo and attacked the youth camp of the ruling Norwegian Labor Party in 2011, killing 77 people and injuring 151, was playing a game with elements of violence before his odious act of terror. So, the most important thing here is knowing your measure and controlling your mind.” Why do we often hear about the teenagers killing people at schools in different countries? Just because the “shooters” allow the killing psychologically acceptable. “There are a number of computer programs for the military (also known as the “shooters”), which teach you how to kill the enemy. The Second World War showed that American soldiers, who could hit the targets during military exercises, have failed to do so with the real enemy, they fired only at targets, not the living people. So, the military started instilling these skills thanks to computer simulators. Americans have concluded that the methods used for military training should be freely promoted among the children's as well,” says our expert.
What should parents do? Dr. Hashimzadeh recommends instilling love for animals from the childhood, telling the children good stories about animals and people to shape the feelings such as compassion, empathy to people and children, especially to animals. Then they will never wish to kill either the animals or people.
“Dear parents, if you do not screen your child from the harmful influence of shooting games and gaming devices, the odds are that he or she will get addicted to roulette or gaming machines at a later age. The most significant danger posed by computer games is addiction. This is a real shift of the consciousness, which will require assistance of a qualified doctor,” warns Hashimzadeh.
That is the reality! There are so many shooting games and insensitive gaming machines advertising virtual violence that our reality may well be called ‘the era of the rising machines’. But if we do not teach our children how to feel and perceive the surrounding reality with all its advantages and disadvantages while protecting them from the virtual world, they will gradually turn into the same machines.