Oyun aparatlarına alüdə olmaq uşaqların hissiyyatsız maşınlara çevrilməsinə gətirir
Normal və övladını sevən heç bir valideyn gələcəkdə öz uşaqlarını hansısa şər iş törədən bir insan kimi görmək istəməz. Sağlam düşüncəli valideyn buna səbəb olan mənfi şəraitin yaranmasına imkan verməz. Yəni o, öz uşağını təcavüz, qorxu, şübhə və eqoizm yaradacaq fikirlərə yuvarlada bilən istənilən mənfilikdən qoruyacaq. Buna baxmayaraq, valideynlərin israrlı şəkildə öz uşaqlarına hansısa virtual düşmənə atəş açmağı təklif etdiyinə dəfələrlə şahid oluruq. Belə bir vəziyyəti düşünün. Uşaq əyləncə mərkəzi. Orada çoxsaylı oyun qurğuları ilə yanaşı, uşaq oyun meydançası, yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı mərkəzi və müxtəlif təhlükəsiz masaüstu oyunlar mövcuddur.
Oğlan inadkar şəkildə atasının əlini dartır:
- Ata, mən rəsm çəkmək istəyirəm. Bax, orada konstruktorlar və kinetik qum var.
- Rəsmi evdə də çəkə bilərsən, yaxşısı budur, gəl, atəş açaq.
- Amma evdə bu qədər rəng və gips fiqurlar yoxdur, axı!
- Oğlum, mən səni buraya bunun üçün gətirməmişəm və sən rəsm çəkən zaman kənarda gözləməyə heç həvəsim yoxdur.
Ata və oğlu arasında bu söhbətə təsadüfən qulaq şahidi olduq. İlk baxışdan adama elə gəlir ki, adamı yoldan çıxaran bu qədər əyləncənin olduğu aparat-oyun məkanında uşağın heç nəyə baxmadan rəsm çəkmək istəməsinə atası sevinməli idi. Ancaq ata oğlunun nə gələcəyinə, nə də bu gününə yararlı olan bir qərar verir.
Xoşbəxtlik illüziyası
Oyun aparatlarının və zorakılığı təbli edən kompüter oyunlarının zərəri barədə nələr yaxılmayıb ki. Əvvəllər, onlar həyatımıza yenicə daxil olanda çoxları bunun nə ilə nəticələnəcəyini başa düşmürdü. Bu gün geniş məlumat olmasına və mütəxəssislərin oyun alışqanlığı fenomeni haqqında çoxsaylı xəbərdarlıqlarına baxmayaraq, valideynlərin israrlı şəkildə uşaqlarını bu cür əyləndirmək istəyi çox qəribə və məntiqsiz görünür.
Uşaq oyun meydançası sahələrində qəddarlığı, insan öldürməyi təşviq edən oyun maşınları həddindən çoxdur. Maraqlıdır ki, bu əyləncə meydançalarının adlarında, adətən, "xoşbəxtlik", "sevinc", "uşaq əyləncəsi" kimi sözlər yer alır ki, bu da dolayısıyla uşağın şüuruna yeridir ki, hansısa monstr-trakı vurmadan, öldürmədən, üstünə hücum etmədən xoşbəxt olmaq mümkün deyil.
Yaxşı ki, valideynlərin heç də hamısı uşaqlarının vaxtını belə bir əyləncədə keçirməsini xoşlamır. Yeddi yaşlı Məhəmmədin anası Sara xanım danışır ki, hər zaman öz oğlunu uşağın şüurunu təcavüzə meyilləndirən hər şeydən qorumağa çalışır. Onun zorakılıq səhnələri olan film və cizgi filmləri izləməsinə imkan vermir, bu və ya digər oyun aparatlarında oynamağın niyə arzuolunmaz olduğunu izah edir.
"Bəzi oyunlarda niyə açıqca heyvan öldürmək təklif edildiyini başa düşmürəm? Axı, bu da bir cür ov - safaridir. Bir yandan da bir çox təşkilatlar bu və ya digər nəsli kəsilməkdə olan heyvan növlərinin qorunması uğrunda mübarizə aparır. Məntiq hardadır? Bir tərəfdə qorunmağın təbliği, digər tərəfdə öldürməyin. Qazanc və pul qoparmaq məsələsi olan yerdə ən asan yolu tapıblar: öldürmək. Amma bu gün bir uşaq bir heyvanı virtual şəkildə öldürürsə, sabah bunu gerçək həyatda edər ",- deyə Sara xanım bildirir. Bir çox valideynlər görməyə başladılar ki, uşaqları oyun zamanı belə sözləri çox istifadə etməyə başlayıblar: "mən öldüm", "məni öldürdülər" və s. Kompüter və oyun sənayesi iri addımlarla irəli hərəkət edir, oyunlar daha da gerçəkçi olur, oyunlardakı qətl və dağıntılar həqiqətə çox uyğun görünür.
Aparat və kompüter əlavələrinin layihəçiləri bilirlər ki, oyunları uşaqlara təsir edir və oyunlara müəyyən məhdudiyyətlər tətbiq edir - məsələn, qətl zamanı qan nümayişinə icazə vermirlər, ancaq bu elə də fərq etmir. Bir çox ölkələrdə hətta Counter Strike (birinci şəxsdən terrorçuların polislə mübarizə apardığı tir) kimi
bəzi kompüter oyunlarının qadağan edilməsi üzrə məhkəmə dinləmələri də keçirilib. Amma bu qadağalar layihəçilərə heç də hər il yeni hitlər buraxmağa mane olmur.
Qətl trenajorları
Əlbəttə, etiraz etmək olar, məgər, biz uşaqlıqda "dava-dava" oynamamışıq, oyuncaq tapançalar almamışıq? Bəli, bunların hamısı olub. Amma bizi monstrlarla aldadaraq, virtual gerçəkliyə cəzb etməyiblər. Bu, ildən-ilə daha real olur. Bunu görmək üçün yeni kompüter oyunlarının təsvirinə baxmaq kifayətdir. Layihəçilər iddia edirlər ki, bu və ya digər oyunlar reallığa daha çox yaxınlaşıblar, bu, hətta realizm, qrafika, səs müşayiəti kimi parametrlərlə qiymətləndirilir. Oyun daha realist olduqca, daha çox bal qazanar. Yaradıcılar hər şeyi - səsi, fizikanı, qrafikanı nəzərə alırlar. Bu, mövcudluq effektinə daha çox riayət etməklə gerçəkləşdirilir. Özü də hər oyun üçün süjet və məqsədin təsviri verilir: harada, necə, nə vaxt və kimi öldürmək olar.
Uşaq psixoloqu Nərgiz Həşimzadənin sözlərinə görə, zorakılığı təbliğ edən oyun aparatlarının psixikaya vurduğu zərəri nəzərə alaraq, bütün bu "oyuncaqlara" yaş həddi müəyyən etməlidirlər. Yeri gəlmişkən, bu cür senzura Avropanın bir çox ölkələrində istifadə olunur. "Ümumiyyətlə, onları uşaq əyləncə mərkəzlərinə yerləşdirmək arzuolunan deyil, çünki çox həssas uşaqlar var ki, onlarda qorxu və təşviş halı yaradır. Virtual dünyanın real dünyaya ötürülməsi baş verir. Psixikası biçimlənməmiş və bir şəxsiyyət kimi formalaşmamış uşaqlara elə gəlir ki, bir heyvanı və ya insan öldürməkdə qeyri-adi heç nə yoxdur. Bu oyunların mənfi təsiri məhz bununla bağlıdır".
Yetkinlərlə isə məsələ başqadır. Ekspertin sözlərinə görə, buna bənzər hərəkətlər onlarda stresi azaldır. Bu cür oyunlarda böyüklər özləri ilə daşıdıqları aqressiyanı kənara çıxarırlar: "Mən işdə və ya evdə bir şey baş verən zaman qışqırmaq istəmədikdə böyüklərə bu cür oyunlar oynamağı məsləhət görərdim. Amma burada bir "amma" var. Daimi oyun oynamaq bəzi psixopatik şəxsiyyətlərdə oyuna aludəçilik yaradır. Özünəməxsus tərgidilməyən nevroz halı. Bu zaman tədbir görmək vacibdir. İstənilən halda, tez-tez və çox oynamaq zərərlidir. Faktlar var ki, məhz belə oyunlardan sonra manyaklar insanlara atəş açmağa başlayıblar. Məsələn, məlumdur ki, 2011-ci ildə Oslonun mərkəzində partlayışın və hakim Norveç Fəhlə Partiyasının gənclik düşərgəsinə hücumun təşkilatçısı və icraçısı Anders Behrinq Breyvik əcəlindən öncə oxşar oyunla əylənib, nəticədə, 77 nəfər ölüb və 151 nəfər yaralanıb. Burada ən mühüm məsələ hədd və nəzarətdir".
Bu gün niyə tez-tez müxtəlif ölkələrdə yeniyetmələrin məktəblərdə insanları öldürdüyünü eşidirik? Psixoloqun fikrincə, "atıcı oyunları" qətllərin psixoloji cəhətdən məqbul olmasına imkan verir. "Hərbçilər üçün müəyyən kompüter proqramları (o cümlədən "atıcı oyunları") var ki, bu, düşmənləri öldürməyi öyrədir. İkinci dünya müharibəsi göstərdi ki, təlimlər hədəfi yaxşı vuran Amerika əsgərləri düşmən məğlub etməkdə çətinliklə üzləşirdilər. Bu, onunla bağlı idi ki, onlar yalnız hədəfləri vurmağa alışmışdılar, lakin müharibədə canlı insanlardır və psixoloji baryer özünü göstərirdi. Buna görə də kompüterdən istifadə edərək bu bacarığı da aşılamağa başladılar. Amerikalılar bu qənaətə gəldilər ki, hərbçilərin öyrədilməsi üçün istifadə edilən üsulların uşaq auditoriyasında da sərbəst şəkildə təşviq edilməsi lazımdır".
Bəs, valideynlər nə etməlidir? Nərgiz Həşimzadə uşaqlıqdan heyvanlara sevgi aşılamağı məsləhət görür. İnsanlar və heyvanlar haqqında xeyirxah nağıllar danışmaq uşaqlarda şəfqət, insanlara və uşaqlara, xüsusilə də heyvanlara qayğı hisssinin tərbiyəsinə yardımçı olar. Onda onlar heç vaxt heç kimi - nə heyvanları, nə də insanları öldürmək istəməzlər.
"Əziz valideynlər, əgər uşağı atıcı oyunlarının, aparatların və kompüterin təsirindən qorumasanız, böyük yaşlarında qumar ruletlərinin və oyun aparatlarının arxasında oturmaq «şansları» da böyük olacaq. Kompüter oyunlarının gətirdiyi ən mühüm təhlükə oyun asılılığı yaratmasıdır. Bu, psixikanın əsl sapıntısıdır və ixtisaslı həkim yardımı tələb edir",- deyə Nərgiz xanım ümumiləşdirir.
Həqiqət budur. Atıcı oyunları, virtual ölüm cihazları, duyğusuz maşınlar o qədər çoxalıb ki, biz bu gerçəkliyi, həqiqətən, robotların üsyanı adlandıra bilərik.
Amma burada bir məqam var - əgər biz uşaqlarımıza real dünyanın üstünlüklərini və çatışmazlıqlarını öyrətmədən onları virtual dünyadan qoruyuruqsa, onlar özləri tədricən robotlara çevrilirlər.

Чрезмерное увлечение игровыми аппаратами превращает детей в бесчувственные машины
Наверное, никто из нормальных и любящих родителей не хотел бы в будущем видеть своего ребенка человеком, совершающим какое-то зло. Здравомыслящий родитель не будет создавать для этого соответствующий негативный антураж. То есть он будет ограждать свое дитя от всего, что могло бы косвенно натолкнуть его на мысли об агрессии, тревожности, подозрительности и эгоизме.
Тем не менее мы не раз становимся свидетелями того, как родители упорно предлагают своим детям пострелять - пусть и в виртуального врага. Представьте себе такую ситуацию. Центр детских развлечений. В нем, помимо многочисленных всевозможных игровых аппаратов, есть детская игровая площадка, центр развития творческих способностей и различные безобидные настольные игры.
Мальчик настойчиво тянет отца за рукав: - Пап, я хочу порисовать. Смотри, там и конструкторы есть, и кинетический песок". - Порисовать ты можешь и дома, давай лучше постреляем. - Но дома нет столько красок и гипсовых фигур. - Сынок, я привел тебя сюда не за этим и мне совсем неохота ждать, пока ты будешь рисовать".
Это случайно подслушанный разговор отца и сына. Сына, который в окружении аппаратно-игрового пространства захотел порисовать, и отца, которого, казалось бы, побуждение сына при наличии стольких искушений должно только радовать. Но отец принимает решение не в пользу сына - как его будущего, так и настоящего.
Иллюзия счастья
О вреде игровых аппаратов и компьютерных игр, пропагандирующих насилие, не писал разве что ленивый. Раньше, когда они только появились в нашей жизни, многие не понимали, насколько это чревато. Сегодня же, при наличии обширной информации и многочисленных предупреждений специалистов о таком явлении, как игровая зависимость, настойчивое желание родителей позабавить своих детей подобного рода развлечениями кажется очень странным и нелогичным. Игровых аппаратов, пропагандирующих убийства, на территориях детского игрового пространства очень много. Что интересно, в названиях этих площадок развлечений иногда присутствуют такие слова, как "счастье", "радость", "детские развлечения", что косвенно отсылает сознание ребенка к тому, что, не убив, не ударив, не наехав на какое-то чудище на монстр-траке, он счастлив быть не может.
Хорошо, что не все родители предпочитают такое времяпрепровождение для своих детей. Мать семилетнего Магомеда Сара ханым рассказала нам, что всегда старается ограждать своего мальчика от всего, что наталкивает сознание ребенка к агрессии. Она не позволяет ему смотреть фильмы и анимацию, где присутствует насилие, объясняет, почему нежелательно играть на тех или иных игровых аппаратах. "Я абсолютно не могу понять, почему в некоторых игровых стрелялках в открытую предлагают убить животное? Это такая охота - сафари. При том, что сегодня многие организации борются за сохранение того или иного исчезающего вида животного. Где логика? С одной стороны, пропаганда охраны, а с другой - убийств. Там, где возникает вопрос заработка и выманивания денег - находят самый легкий путь: убивать. А ведь если сегодня ребенок виртуально убил животное, завтра он сделает это в реале", - говорит Сара ханым. Многие родители стали замечать, как дети, играя, стали чаще употреблять слова: "меня убили", "я убит" и т.д. Компьютерная и игровая индустрия идет вперед огромными шагами, игры становятся все более реалистичными, убийства и разрушения в игре выглядят очень правдоподобно.
Разработчики аппаратных и компьютерных приложений знают, что игры влияют на детей и вводят в них своего рода ограничения - например, на демонстрацию крови во время убийства, но это мало что меняет. Во многих странах даже не раз проходили слушания по запрету некоторых компьютерных игр, в частности таких, как Counter Strike (стрелялка от первого лица, где террористы воюют с полицией). Но запреты не мешают разработчикам каждый год выпускать новые хиты.
Тренажеры убийства
Конечно, можно возразить - а мы разве в детстве не бегали, играя в "войнушку", разве нам не покупали игрушечные пистолетики? Да, все это было. Но нас не искушали таким монстром, как завлекающая виртуальная реальность. И с каждым годом она становится все реальней. Достаточно обратиться к описанию новых компьютерных игр. Так, разработчики утверждают, что та или иная игра стала более приближенной к действительности, ее даже оценивают по таким параметрам, как реалистичность, графика, звуковое сопровождение. Чем реалистичней игра, тем больше балл. Разработчики учитывают все - звук, физику, графику. Это делается для соблюдения еще большего эффекта присутствия. При этом к каждой игре даются описание сюжета и цель: где, как, когда и кого убить.
По мнению детского психолога Наргиз Хашимзаде, учитывая, какой вред психике могут нанести игровые аппараты, пропагандирующие насилие, на все эти "игралки" следует установить возрастной ценз. Кстати, такая цензура применяется во многих странах Европы. "Ставить их в детских развлекательных центрах вообще нежелательно, поскольку есть очень чувствительные дети, у которых формируются страхи и тревожное состояние. Происходит перенос виртуального мира в реальный. Детям, не состоявшимся как личность, с неоформленной психикой кажется, что в том, чтобы убить животное или человека, нет ничего необычного. В этом и состоит негативное влияние таких игр".
Другое дело - взрослые. По словам специалиста, у них подобные действа снимают стресс. В таких играх взрослые выплескивают агрессию, которую носят в себе. "Я бы даже посоветовала взрослым играть в такие игры, когда у них что-то не получилось на работе, дома, и хочется накричать. Но и тут есть свое "но". Постоянная игра у некоторых психопатических личностей формирует игроманию. Своеобразный невроз навязчивых состояний. Тут важна мера. Часто и много играть вредно в любом случае. Есть факты, когда именно после таких игр маньяки расстреливали людей. Например, известно, что Брейвик Андерс Беринг, организатор и исполнитель взрыва в центре Осло и нападения на молодежный лагерь правящей Норвежской рабочей партии в 2011 году, в результате чего погибли 77 человек и 151 получил ранения, перед этой акцией забавлялся подобной игрой. Так что самое главное здесь - мера и контроль". Почему сегодня мы часто слышим, что в разных странах подростки убивают людей в школах? Как раз потому, считает психолог, что "стрелялки" позволяют сделать убийство психологически приемлемым. "Существуют определенные компьютерные программы для военных (тоже "стрелялки"), которые как раз и учат убивать противника. Вторая мировая война показала, что американские солдаты, хорошо попадающие в мишени на учениях, испытывали трудности с поражением противника. Это было связано с тем, что они стреляли только по мишеням, а на войне живые люди, сработал психологический барьер, вот и начали с помощью компьютера прививать эти навыки. Американцы пришли к выводу, что методики, используемые для обучения военных, следует свободно продвигать и среди детской аудитории".
Что делать родителям? Наргиз Хашимзаде советует с детства прививать любовь к животным. Рассказывать добрые сказки о животных и людях, чтобы сформировать у ребенка такие состояния, как сострадание, эмпатия к людям и детям, особенно к животным. Тогда им никогда не захочется убивать - ни животных, ни людей.
"Уважаемые родители, если вы не ограничите ребенка от влияния игровых стрелялок, аппаратов и компьютера, в старшем возрасте у него будут большие шансы "подсесть" на рулетку или игровые авто. Самая главная опасность, которую представляют компьютерные игры, - возникновение игровой зависимости. Это настоящее отклонение психики, которое потребует помощи квалифицированного врача", - резюмировала Наргиз ханым.
Реальность такова. Стрелялок, аппаратов для виртуальных убийств, бесчувственных машин стало так много, что нашу действительность впору назвать восстанием роботов. Но тут есть один момент - если мы не научим наших детей чувствовать и воспринимать реальный мир со всеми его достоинствами и недостатками, не ограждая их от виртуального мира, они постепенно превратятся в роботов.