REALLIQLAR VƏ XƏYALLAR
Ermənistanın Qarabağ münaqişəsinin həllini özünə sərf edən məcraya yönəltmək cəhdləri iflasa uğrayır
«İnqilab eləmiş» Ermənistan Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesini öz xəyalları və iddialarına uyğun məcraya yönəltmək üçün uğursuz cəhdlərini davam etdirir. Ölkənin yeni lideri Nikol Paşinyan, hələ ki, böhrandan təngə gəlmiş əhalinin ona göstərdiyi inamdan tutub dayanır. Lakin onun kriminal Sarqsyan irsilə mübarizəni sona çatdırmaq vaxtına və resurslarının çatıb-çatmayacağına dair suallar səngimir. Üstəlik, bir yandan Ermənistanın yeni rəhbərliyinin xarici siyasi kursu Rusiyada suallar yaradır, digər tərəfdən Paşinyanın Qarabağ problemilə bağlı mövqeyi ölkə üçün yeganə şans olan Azərbaycanla nizamlamaya şans yeri qoymur.
«İnqilab»ın qisası və «qəhrəmanlar»ın əsl siması
Görünən odur ki, Paşinyanın hakimiyyətdə olduğu, təxminən, ayyarımda əhalinin inqilabdan sonra yaranmış gözləntiləri xeyli azalıb. Əslində, başqa cür ola da bilməzdi. Çünki özündən əvvəlki hakimiyyəti haqlı olaraq belə, yol verdiyi yanlışlıqlara və cinayətlərə görə ittiham etməklə hökumət başına keçmək mümkün olsa da, ölkədəki vəziyyəti kökündən dəyişmək asan məsələ deyil. Üstəlik, bu ölkə Azərbaycan və Türkiyə ilə əməkdaşlıq edə bilməyən, iqtisadi böhran burulğanında olan Ermənistandırsa. Bu ölkənin vəziyyətində son dərəcə vacib islahatların həyata keçirilə biləcəyinə ümid etmək çətindir.
Məsələn, pensiya islahatları cəhdi ciddi fikir ayrılıqları ilə müşayiət olunub və bu, sonda əmək və sosial məsələlər naziri Mane Tandilyanın istefası ilə nəticələnib. Elə eyni problem üzündən Paşinyanın «Yelk» bloku ilə tərəfdaşları - «Daşnaksutyun» partiyası və «Sarukyanın bloku» arasında da ciddi ziddiyyət yaranıb.
Ermənistanın illərdir əziyyət çəkdiyi sistem böhranının aradan qaldırılması istiqamətində real addımlar atılmadığından, hər bir inqilabın ayrılmaz hissəsi olan «xalq düşmənlərilə mübarizə» başlayıb. Məsələn, günlərdir nümayiş keçirən kütlə İrəvan meri, keçmiş hakim partiya olan Respublika Partiyasının (ERP) İcraiyyə Komitəsinin üzvü Taron Marqaryanın istefasını tələb edir. Ermənistan KİV-nin yazdığına görə, İrəvandakı elit villalar, daşımalarla məşğul olan gəlirli şirkətlər merin ailəsinə məxsusdur.
«Qarabağ klanı»nın cinayətkar irsilə mübarizə etiraz aksiyaları ilə məhdudlaşmır. Proses artıq cinayət-prosessual müstəviyə də keçib. Bu gün Ermənistanda hər kəs Sarqsyanın yaxın ətrafından 200 kiloqram qızılın müsadirə olunduğundan danışır. Bundan başqa, Sarqsyanın qudası Ara Minasyana məxsus «Maarifpərvər Qriqori» tibb mərkəzində, həmçinin eks-prezidentin qardaşı Aleksandr Sarqsyanın himayə etdiyi və şəhərin küçələrini kameralarla təchiz edən «Sekyuriti drim» şirkətində yoxlamalar aparılır. Sonuncu hətta «qanunsuz silah gəzdirdiyi» üçün həbs də olunmuşdu. Lakin sonradan o, sərbəst buraxılıb. Bununla yanaşı, Aleksandr Sarqsyana yeni hökumət tərəfindən təzyiqlə üzləşməyəcəyinə dair heç bir zəmanət verilməyib.
Sarqsyanın mühafizəsinə rəhbərlik etmiş Vaçaqan Kazaryanın restoran biznesində də yoxlamalara başlandığı haqda xəbərlər yayılıb. Rəsmi məlumata görə, İstintaq Komitəsi oradan, təxminən, 1,5 milyon dollar nağd pul götürüb.
Ən səs-küylü qisas aksiyası isə parlamentin deputatı, «Yerkrap» könüllülər ittifaqının sədri, müdafiə nazirinin sabiq müavini, general Manvel Qriqoryanın həbsidir. Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin məlumatına görə, o, bir qrup şəxslə əvvəlcədən əlbir olaraq, qanunsuz yolla silah-sursat əldə edib və saxlayıb. Qeyd edək ki, son dönəmlərə qədər Qriqoryan faktiki olaraq Eçmiədzinin (şəhərin meri onun oğlu Karen idi) və bütünlükdə Armavir əyalətinin hökmdarı sayılırdı. O, bu bölgədən ERP-yə və şəxsən sabiq prezidenti Serj Sarqsyana səs gətirirdi.
Yeni baş nazir Nikol Paşinyan isə Manvel Qriqoryanın həbsinin yalnız silah saxlaması ilə əlaqədar olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, sabiq nazir müavini «aprel müharibəsi» zamanı əsgərlər üçün nəzərdə tutulmuş yardımı mənimsəyib. Qriqoryanın İrəvanda və Qarabağdakı malikanəsində aparılmış axtarış zamanı külli miqdarda əsgərlər üçün nəzərdə tutulmuş ət konservi, siqaret, alt paltarı, hərbi geyim, gigiyena vasitələri, həmçinin döyüş sursatı, nəqliyyat vasitələri, o cümlədən aeroxizək, xizəkli-tırtıllı avtomobil aşkarlanıb. Evdən 2016-cı ilin aprel savaşı zamanı uşaqların əsgərlərə yazdıqları məktublar da tapılıb.
Lakin Qriqoryanın cinayətkar mahiyyəti Paşinyanın hakimiyyətə gəlişindən xeyli əvvəl bilinən işdir. Qarabağ müharibəsi illərində o, dinc azərbaycanlıların kütləvi şəkildə qətlə yetirilməsi, əsir götürülməsi, həmçinin azərbaycanlıların Qarabağdakı dağılmış evlərinin talan olunması ilə yadda qalıb. Hüquq müdafiəçiləri onu Qarabağda fəaliyyət göstərmiş Azərbaycan banklarının da pul və qızılını mənimsəməkdə günahlandırır. Qriqoryanın özü isə müharibədən sonra Ermənistana yüzlərlə əsirlə qayıtdığını, onlardan birini öz evində qul kimi işlətdiyini etiraf edib.
Beləliklə, Manvel Qriqoryanın həbsi erməni «qəhrəman»larının, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin işğalı zamanı törətdikləri cinayətlərə görə «təriflənərək göylərə qaldırılmış» insanlarının əsl simasını bir daha ortaya qoyub.
Sarqsyan rejiminin ən mənfur nümayəndələrilə mübarizədə, əlbəttə ki, siyasi məqsədlər də var. Bu, ERP-nin nüfuzunu tamamilə yox etməyə, «Qarabağ klanı»nın Robert Koçaryan və Serj Sarqsyanın prezidentlikləri dönəmində qurduğu siyasi strukturun birdəfəlik məhvinə hesablanıb. Ermənistanın «inqilabçı» hakimiyyəti bu işin öhdəsindən gəlməzsə, onun heç bir perspektivi olmayacaq.
Amma onun gələcəyi daha ciddi amillərdən də asılıdır. Bunlardan biri Rusiya ilə münasibətdir.
«Qaranlıq məqamlar»
Məlum olduğu kimi, Nikol Paşinyan baş nazir olmazdan əvvəl dəfələrlə Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqından (Aİİ) çıxması məsələsini qaldırmışdı. O, hətta Rusiyanın Gümrüdə yerləşən hərbi bazası haqda sərt fikirlər belə, səsləndirirdi. Bu bəyanatları ilə Paşinyan Ermənistanın gələcəyini Avratlantik məkana inteqrasiyada gördüyünü nümayiş etdirirdi.
Baş nazir postunu tutduqdan sonra isə onun antirusiya ritorikası xeyli zəifləyib. Amma aparıcı vəzifələrə təyin etdiyi kadrlar yenə də baş nazirin qərbpərəst olduğunu göstərir. Yeni hökumətdə yer alan nazirlərin mütləq əksəriyyəti Qərb dairələrinə yaxın şəxslərdir. Bununla yanaşı, Paşinyan Rusiya ilə bağlı addımlarında son dərəcə ehtiyatlı davranır. Onun Rusiya səfərləri və bu ölkənin rəhbərliyilə əlaqələri də bu qəbildən olan gedişdir.
Paşinyan baş nazir postunu tutar-tutmaz, Soçiyə yollanıb və orada AAİ-yə üzv dövlət başçılarının görüşünə qatılıb. Səfər çərçivəsində Nikol Paşinyan Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə də görüşüb.
İyunun ortalarında Ermənistanın baş naziri futbol üzrə Dünya Çempionatının açılış mərasiminə qatılmaq məqsədilə Rusiyaya növbəti səfərini edib. Rusiya rəhbərliyilə görüşlərdə Moskva-İrəvan münasibətlərinə dair səsləndirdiyi müsbət bəyanatlar Paşinyana Putinlə aralarında “problemsiz münasibətlər» haqda nağıllar söyləməyə əsas verdi. Lakin tərəflər arasında ən yüksək səviyyədə baxılan konkret məsələlər ikitərəfli əməkdaşlıqda kifayət qədər «qaranlıq tərəf»in olduğunu təsdiqləyir. Məsələn, götürək erməni əsilli rusiyalı milyarder Samvel Karapetyana məxsus olan, «Ermənistan elektrik şəbəkələri» şirkətinin səhmlərinə sahib «Taşir» şirkətlər qrupunun bu ölkənin bölüşdürücü şəbəkəsinin tikintisi və müasirləşdirilməsinə investisiya yatıracağına (söhbət 90 milyon dollardan gedir) dair anonsu. Paşinyanın Rusiya hökumətinin başçısı Dmitri Medvedyevlə görüşünün yekununda bu planın elan olunması ilə paralel, Ermənistan energetika və təbii resurslar naziri Artur Qriqoryanın dililə «Taşir»lə razılaşmanın ləğv olunduğunu bəyan edib. Üstəlik, Paşinyan bu işin «tez həll olunmasını» da tapşırıb.
Görünən odur ki, Ermənistan iqtisadiyyatının bütün vacib sahələrinin Rusiya biznesinə məxsus olması Paşinyan hökumətinin ürəyincə deyil. Bəs, o, Rusiyanın maraqlarına zidd gedərək mülkiyyətin yenidən bölüşdürülməsinə qərar verə biləcəkmi? Əgər Ermənistanın yeni rəhbərliyi «qaranlıq məqamlarsız» dialoq pərdəsi altında Moskvaya açıq-aydın qapını göstərəcəksə, Rusiyanın buna reaksiyası necə olacaq? Nəzərə alsaq ki, Rusiya hələ də Ermənistanın «təhlükəsizliyinin qarantıdır» və İrəvan Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirmək üçün bu zəmanətdən həyasızcasına istifadə edir, sual ritorik görünə bilər.
Başqa sözlə, Paşinyan Ermənistanı Rusiyanın nəzarətindən çıxarmağa çalışdığını göstərir. Lakin bununla yanaşı, hərbi-siyasi sahədə Moskvanın dəstəyini də itirmək istəmir. Bu, kifayət qədər çətin işdir - Ermənistanın yeni rəhbərliyinin Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin məğzini dəyişmək istəyi kimi.
«Lazım olanda, əmr də olacaq»
Paşinyan durmadan «DQR»in tamhüquqlu tərəf kimi, danışıqlar prosesində iştirakının vacibliyindən dəm vurur. Bu zaman Ermənistanın Azərbaycan və ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərilə nizamlanma prosesinin əsas məqamlarını müzakirə edə bilməyəcəyi gündəmə gətirilir. Guya, erməni qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılması kimi vacib məqamlar Ermənistan baş nazirilə deyil, tanınmamış «DQR»in rəhbərliyilə müzakirə olunmalıdır.
Tanınmamış rejimin danışıqlar prosesinə qoşulmasına israr edən Ermənistan hakimiyyəti bunu 1994-1995-ci illərdə üçtərəfli danışıqların aparıldığı, nəticədə, atəşkəs razılaşmasının əldə olunduğu, həmçinin atəşkəs rejiminin möhkəmləndirilməsinə dair razılaşmanın imzalandığı ilə əsaslandırmağa çalışır. Lakin Paşinyan indi 1995-ci yox, 2018-ci ilin olduğunu unudur. İndi Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi nəticəsində yaranmış status-kvonun qorunub saxlanması üçün əlindən gələni edən Ermənistanın qarşısında güclü, Qarabağı işğaldan azad etmək və 1 milyondan artıq qaçqınını bu regiona qaytarmaq əzmində olan Azərbaycan dayanır. Azərbaycan ərazilərinin işğalına görə məsuliyyət daşıyan Ermənistan «üçtərəfli danışıqların effektivliyi» kimi cəfəngiyyatla bundan qaça bilməyəcək. İndi, bunu danışıqlar prosesini fəallaşdırmağa çalışan beynəlxalq vasitəçilər də anlayır.
ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Ermənistana bu yaxınlarda etdikləri səfərin yekununda «Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Helsinki Yekun Aktının prinsiplərinə əsasən, sülh yolu ilə həll olunması üçün tərəflərə yardım göstərməkdə israrlı olduqlarını» təsdiqləyiblər. Vasitəçilər bildirib ki, problem «güc tətbiqi və ya güc tətbiqilə hədələməyə yol vermədən, ərazi bütövlüyü, bərabər hüquqlar və xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipləri əsasında çözülməlidir».
Bundan başqa, yaxın zamanlarda Azərbaycan və Ermənistanın XİN başçıları arasında görüşün mümkünlüyü də vurğulanıb. Görüşdə, güman ki, iki dövlətin başçıları - İlham Əliyev ilə Nikol Paşinyanın görüşünün təşkili məsələsi müzakirə ediləcək (onlar Moskvada Rusiya ilə Səudiyyə Ərəbistanı milliləri arasındakı futbol matçından sonra tanış olublar).
Beləliklə, həmsədrlər danışıqların iki tərəf - Ermənistanla Azərbaycan arasında davam etdiriləcəyini təsdiqləyiblər. Bu yerdə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun ermənistanlı həmkarı Zoqrab Mnasayanla görüşdən sonra verdiyi açıqlamanı da xatırlatmaq yerinə düşər: «Ermənistanla Azərbaycan Dağlıq Qarabağın yenidən danışıqlarda iştirakına dair razılığa gələrsə, bu onların qərarı olacaq və biz qərara hörmətlə yanaşacağıq».
Bakı isə təbii ki, marionet işğalçı rejimin danışıqlara qoşulmasının əleyhinədir. O, Ermənistanla, ilk növbədə, Dağlıq Qarabağın və bitişik 7 rayonun işğaldan azad olunmasına dair substantiv danışıqlara başlamağa hazırdır.
Yeri gəlmişkən, Rusiya Dövlət Dumasının bu günlərdə Bakıda rəsmi səfərdə olmuş sədri Vyaçeslav Volodin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı hər zaman «doğru və konstruktiv mövqe tutduğunu» bildirib. «Münasibətlərin pisləşməsinə çalışan hər kəs xalqın dinc şəraitdə yaşamaq arzusunu görməyənlərdir və onlar, əlbəttə ki, gərginlik yolu ilə gedir. Biz bu yolu bağlamaq üçün əlimizdən gələni etməliyik», - deyə o, qeyd edib.
Beləliklə, «üçtərəfli formatın bərpası»ndan söhbət belə, gedə bilməz. Ermənistanın öz qoşunlarını işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dinc şəkildə çıxarması isə İrəvanın özünün də maraqlarına uyğundur. Bu yaxınlarda Naxçıvanda Şərur rayonunun Günnüt kəndi də daxil olmaqla, 26 ildir erməni işğalçılarının nəzarətində olan 11 hektarlıq ərazini azad etməklə gücünü bir daha nümayiş etdirən Azərbaycanın ilkin tələbi də məhz budur.
Azərbaycanın müdafiə naziri Zakir Həsənov ölkənin Silahlı Qüvvələrinin 100 illik yubileyinin qeyd olunduğu günlərdə bildirib ki, Milli Ordu qarşısında duran əsas vəzifənin - işğal olunmuş torpaqların azad edilməsi və ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası - öhdəsindən gəlməyə hazır olduğunu bir daha göstərib. «Azərbaycan Ordusu istənilən an bu vəzifənin öhdəsindən gəlməyə hazırdır. Bu vəzifənin icrasına başlanılması əmrinin verilməsi siyasi məsələdir və bu əmr beynəlxalq siyasi vəziyyət nəzərə alınmaqla, ən uyğun vaxtda veriləcək», - deyə nazir bildirib.
Bu bəyanat da öz-özlüyündə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin şəxsi heyətinin döyüşə tam hazır olduğunu təsdiqləyir. Bir sözlə, Azərbaycan Qarabağı azad etmək üçün müharibəyə başlamağa hazırdır. Bakının Milli Ordunun 100 yaşının qeyd olunduğu günlərdə verdiyi mesaj da bundan ibarət olub.
Beləliklə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin həlledici mərhələyə qədəm qoyduğuna şübhə yoxdur. Bunu, ilk növbədə, gündən-günə güclənən Azərbaycan dövlətinin sarsılmaz iradəsi təsdiqləyir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri sadəcə, Ali Baş Komandanın əmrini gözləyir.

REALITIES AND DREAMS
After the “velvet revolution” in Armenia, the new government continues to flounder in the swirl of unsuccessful attempts to reverse the Karabakh settlement according to its own dreams and ambitions. The new Armenian Prime Minister Nikol Pashinian continues to stay afloat thanks to high trust he has received from the population exhausted from the crisis. But will he have enough resources and time to finish the fight against the criminal Sargsyan heritage? On the one hand, the foreign policy course of the new Armenian government still raises questions from Russia, and on the other hand, and this is the main thing, Pashinian's position on the issue of Karabakh does not at all contribute to the implementation of the only chance for the settlement of the conflict with Azerbaijan.
Revenge of “revolution” and true image of “heroes”
Apparently, public euphoria provoked by the revolutionary expectations of Armenian population has significantly decreased after almost a month and a half of Pashinian's stay in power. This would happen anyway. One can raise to the top of power even by justly criticising the former leadership for mistakes and crimes. But it is also true that it is very difficult to fundamentally correct the situation in a country, which is facing serious economic problems due to lack of cooperation with Azerbaijan and Turkey and has no perspectives for implementing urgent reforms.
There were attempts to implement the pension reform, which also provoked serious disagreements that caused the resignation of the Minister of Labour and Social Affairs Mane Tandilian. The same problem led to serious discussions between Pashinian’s block Elk and its partners, Dashnaktsutyun Party and Tsarukian Bloc.
Not only is there a lack of real steps to overcome the systemic crisis ongoing in Armenia for many years, a struggle with “public enemies” (an integral part of any revolution) has unfolded in the country. For several days, the protesters have demanded the resignation of the mayor of Yerevan, Taron Margarian, a member of the executive committee of the former ruling Republican Party (RPA), whose family, according to Armenian media, owns elite mansions in Yerevan and profitable transportation companies.
Attempts to eradicate the criminal heritage of the so-called Karabakh Clan have gradually translated into court trials. It is enough to note the widely discussed case in Armenia about the seizure of 200 kilograms of gold from Sargsyan's entourage. Inspections are held in the Gregory the Enlightener Medical Centre headed by Sargsyan's matchmaker Ara Minasian, as well as in Security Dream Co. managing control cameras on Armenian roads, which was allegedly backed by the brother of former president Alexander Sargsyan. He was even detained for “illegal carriage of weapons” but then released without any guarantees to stop pressure from the new authorities.
There are also speculations about inspections of the restaurant business of the head of Sargsyan's security guard, Vachagan Ghazarian. According to official information, the Investigation Committee seized almost one and a half million dollars in cash.
But the loudest action of retribution for the crimes committed under the previous regime is unfolding around the arrest of General Manvel Grigorian, member of parliament, Chairman of the Yerkrapah Volunteer Union, and former Deputy Defence Minister.
As reported by the National Security Service of Armenia, Grigorian together with other individuals has illegally acquired and stored weapons and ammunition. Until recently, he was considered the de facto ruler of Echmiadzin (his son Karen was the mayor of this city) and the entire Armavir region. General Grigorian used to provide voting support to the Republican Party of Armenia and personally to the ex-President Serzh Sargsyan. Prime Minister Nikol Pashinian said that the arrest of Manvel Grigorian was connected not only with the storage of weapons, but also with the appropriation of provision for Armenian soldiers during the “April war”. During the searches in Yerevan and the general's estate in Karabakh, the investigators found a large number of canned meat, cigarettes, underwear, military uniforms, hygiene products, ammunition, vehicles, including snowmobiles, cross-country vehicles, and even letters from children addressed to soldiers in April 2016.
However, the criminal essence of Grigorian has shown itself long before Pashinian came to power. During the Karabakh war, he was one of the organisers of massacres and the capture of peaceful Azerbaijanis appropriating their houses and material values looted in Karabakh. Human rights activists also accuse him of appropriating money and gold from Azerbaijani banks operating in Karabakh. Grigorian himself admitted that after the war he returned to Armenia with hundreds of prisoners, one of whom was kept in slavery in his own house.
Thus, the arrest of Manvel Grigorian once again revealed the true face of Armenian “heroes” who have raised to prominence due to their crimes committed during the occupation of Karabakh.
Meanwhile, the struggle with the most odious representatives of the Sargsyan regime has quite definite political goals associated with the need to completely destroy the influence of RPA, ensure final collapse of the political structure of the Karabakh Clan, the entire power system established during the presidencies of Robert Kocharian and Serzh Sargsyan. Without solving these problems, “revolutionary” power in Armenia has no perspective.
However, its future depends on more significant factors, one of which is relations with Russia.
“Dark corners”
Before heading the government, Nikol Pashinian has repeatedly raised the issue of Armenia's withdrawal from the Eurasian Economic Union (EAEU) and even made statements about the Russian military base deployed in Gyumri. He made it clear that he saw the future of Armenia in integration into the Euro-Atlantic space.
After becoming a prime minister, anti-Russian rhetoric of Pashinian has noticeably diminished. But his Euro-Atlantic orientation is much more pronounced by his recently appointed officials, who almost entirely consist of people close to the West. Nevertheless, Pashinian is very cautious in his actions concerning Russia, as evidenced by his visits to Russia and contacts with the leadership of the Russian Federation.
Soon after taking the office of the prime minister, Pashinian visited Sochi, where he took part in the meeting of the heads of EAEU member states and held his first talks with Russian President Vladimir Putin. In mid-June, he made his second trip to Russia, which coincided with the start of the World Cup. Positive statements made during his contacts with the top Russian leadership about the state of Armenian-Russian relations allowed Pashinian to rant about a dialog between him and Putin, which left no “dark corners”.
However, if one looks at specific issues at higher Armenian-Russian level, it is easy to notice many very dark sides of bilateral cooperation. For example, the announced plans of investments (up to $90m) of the Tashir group of companies (owned by Russian billionaire of Armenian origin Samvel Karapetian and controlling the assets of Power Networks of Armenia) in the construction and upgrade of power distribution networks. However, following Pashinian's talks with the Russian Prime Minister Dmitry Medvedev, the Armenian Minister of Energy and Natural Resources Artur Grigorian announced the dissolution of concession agreement with Tashir. Pashinian insisted on making a “quick” decision on this case.
Apparently, Pashinian's government is unhappy with the fact that all strategically important areas of Armenian economy are controlled by Russian businesses. Is Pashinian ready to thoroughly redistribute the existing property against the interests of Russia? What will be Russia’s reaction if the new Armenian authorities ask Russians in a transparent and explicit manner to leave the country disguising their true intentions under “an open dialogue without dark corners”? These questions are rather rhetorical given that Russia still remains the guarantor of Armenia’s security, which blatantly uses this guarantee in order to continue the occupation of Azerbaijani territories.
In other words, Pashinian demonstrates his aspiration to withdraw Armenia from Russia's control but does not want to refuse Moscow's support in the military-political sphere. This task, however, is difficult to implement, like all attempts by the new Armenian authorities to change the agenda of the Karabakh settlement.
“The order will be given at the most relevant time”
Pashinian is insisting on the urgency of the so-called Nagorno-Karabakh Republic (NKR) to participate in the negotiation process as a full-fledged party of talks. This idea is based on Armenia's refusal to discuss the basic settlement issues with Azerbaijan and the OSCE Minsk Group co-chairs, among which the priority is given, of course, to the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories. In other words, Pashinian’s claim implies thsuch issues should not be discussed with him, the Prime Minister of Armenia, but with the leadership of the unrecognized NKR.
New Armenian authorities claim that similar trilateral talks were already conducted in 1994-1995 resulting in the ceasefire agreement and the agreement on strengthening the cease-fire regime. However, Pashinian tries to ignore an undeniable fact that we live in 2018. The aggressive Armenia, which is trying to maintain the status quo established as a result of the occupation of Azerbaijani lands, is opposed by the strong Azerbaijan, which is determined to achieve the liberation of Karabakh and return over a million refugees expelled from their homes by Armenian occupiers to the region. Responsible for the occupation of Azerbaijani territories, Armenia cannot avoid this prospect of development by fairy tales about the “effectiveness of trilateral negotiations”. International mediators who are trying to activate the negotiation process also recognise this reality.
After the recent visit to Armenia, the OSCE Minsk Group co-chairs confirmed “their determination to assist the parties in the peaceful settlement of the Karabakh conflict on the basis of the basic principles of the Helsinki Final Act, including the non-use of force or threat of force, territorial integrity, equal rights and self-determination of peoples”. In addition, it was reported about a possible meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia in the near future, which, apparently, will discuss the opportunities of the summit of the heads of both states, Ilham Aliyev and Nikol Pashinian (both leaders got acquainted in Moscow after a football match between Russia and Saudi Arabia).
Thus, the co-chairs made it clear that the talks would continue between the two sides of the conflict, which are Armenia and Azerbaijan. According to the statement of the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov after the talks with his Armenian counterpart Zohrab Mnatsakian, if Armenia and Azerbaijan “agree that Nagorno Karabakh will be again represented at the talks, this will be their decision, and we will respect this decision.”
Of course, Baku opposes the inclusion of a puppet occupation regime in negotiations and is ready to start substantive negotiations with Armenia. These talks will be based primarily on de-occupation of Nagorno-Karabakh and the seven adjacent regions of Azerbaijan.
By the way, the chairman of the State Duma of Russia, Vyacheslav Volodin, who made an official visit to Baku recently, said that Azerbaijan always took the “correct and constructive position” on Nagorno-Karabakh, and “all those who support the aggravation of relations, all those who do not hear words and the people's desire to live in peace, of course, follow the path of tension. We must do everything to prevent this path.”
Thus, restoration of any trilateral format of talks is out of question. And it is in the interests of Armenia to withdraw voluntarily, peacefully, its troops from the occupied territories of Azerbaijan. This is the first demand of Azerbaijan, whose demonstration of growing power is also evidenced by the recent liberation of over 11,000 hectares of land in Nakhchivan, including the village of Günnüt in the Sharur Region, which have been controlled by Armenian occupants for the past 26 years.
During the 100th anniversary celebrations of the Azerbaijani army, Azerbaijani Minister of Defence Zakir Hasanov confirmed the main task before the army as the liberation of occupied territories and restoration of territorial integrity of Azerbaijan. “Our army is ready to fulfil this task at any time. The order to accomplish this task is a political issue, and such an order will be given at the most relevant moment considering the existing international political situation,” Mr. Hasanov added.
Such statements demonstrate that the personnel of the Armed Forces of Azerbaijan are completely ready for the beginning of the war for the liberation of Karabakh - this is the main message of Baku voiced during the celebrations of the centennial of our National Army.
Undoubtedly, the process of the Karabakh settlement is entering a crucial phase. Unshakable will of the increasingly intensified Azerbaijani state, whose armed forces expect only a relevant order from the Supreme Commander-in-Chief, is a primary evidence of this fact.