SOVET «QEYRİ-SOVETLİYİ»
"XX-XXI əsrlərin Azərbaycanın incəsənəti" muzeyində "Əmək, istirahət və arzular" adlı sərgi keçirilir. Ekspozisiyada yaradıcılığı sovet dövrünə təsadüf edən və ölkənin bədii irsinə çevrilmiş Azərbaycan rəssamlarının əsərləri təqdim edilir. Bəlkə də, postsovet dövründən ötən uzun illər sonra ilk dəfə bu rəssamların işləri bir araya gətirilib. Böyüklərin yaradıcılığını izləmək xoşdur. Daha xoş olanı isə sərginin 2019-cu il yanvarın 6-na qədər açıq olmasıdır.
Abşeron avanqardı və bir çox başqa mövzular
Sənətşünaslar üçün bu, Azərbaycan rəssamlıq prosesində və eləcə də, hər bir rəssamın fərdi yaradıcılığında yeni istiqamətlərin necə ortaya çıxdığını görmək və təhlil etmək imkanıdır, bizim üçünsə bu, Zamanın kətanda əksindən başqa bir şey deyil. Sərbəst vaxtını rəsm əsərləri mühitinə sərf etmək istəyənlər isə bilməlidir ki, onlar bizim müəlliflərin muzey anbarlarından çıxarılmış nadir əsərlərini görmək üçün unikal imkan əldə ediblər. Bəzi əsərlər nadir hallarda sərgilənir. Məsələn, Maqsud Tağıyevin "Bakının tikilməsi".
Nərgiz Əbdürrəhmanova bələdçi-sənətşünasdır, Yaradıcılıq adlı prosesi bilir və sevir. O, qonaqlar üçün maraqlı tur keçirdi və onun sayəsində biz öyrəndik ki,
sosialist realizmi rəssamları arasında Azərbaycanın sovet dövrünün "qeyri-sovet incəsənətinin" görkəmli nümayəndələri də var. Abşeron avanqard məktəbinin parlaq nümayəndələri nəzərdə tutulur. Məsələn, Nadir Əbdürrəhmanov ("Səhər") və Cavad Mircavadov ("Şərq miniatürləri mövzusunda improvizasiya"). Rəssamlar arasında belə bir fikir dolaşır ki, Cavad əsərlərindəki "antisovet" məzmunu üzündən onların həbsindən qorxaraq, işlərini Abşeron qumlarında basdırıb və sonra gizlətdiyi yeri tapa bilməyib.
Sərgidəki hər bir əsərin öz müəllifinin taleyi kimi maraqlı taleyi var. Əgər siz tələsmədən bələdçi ilə birlikdə bütün zalları dolaşsanız, hər bir əsər və onun müəllifinin həyatından maraqlı və faktiki təfsilatlar eşidə bilərsiniz. Onda bir daha başa düşəcəksiniz ki, siz çox istedadlı insanların ölkəsində yaşayırsınız, Tanrı vergisi ilə ətrafımızdakı dünya fəzasını bizim üçün açmağı bacaran xüsusi insanların ölkəsində!
Hətta indi, illər keçəndən sonra, sosialist realizmi üslubundakı işlərə baxanda şahidi oluruq ki, əslində, kətan üzərində gördüyümüz insanlar üçün həmin dövr elə də pis olmayıb! Məsələn, Əşrəf Muradın ("Bizim qızlar", "Musiqiçilər"), İqor Jukun ("Kolxozçu portreti", "Balıqçı portreti"), Mikayıl Abdullayevin ("Qız qalası", "Dağlarda göl "), Tağı Tağıyevin ("Natürmort, Səhər yeməyi ") və s. əsərlərindəki kimi.
Portret yaradıcılığı ilə təmsil edilən sosialist realizmi rəssamlarının əsərləri xüsusi yerləşdirilib. Bunun sayəsində biz Səttar Bəhlulzadə (rəsmin müəllifi Böyükağa Mirzəzadə), Elmira Şaxtaxtinskaya (Altay Sadıxzadə), ilk qadın rəssam Maral Rəhmanzadə (Xalidə Səfərova) kimi məşhurların ruh halını və əsl təbiətini görmək imkanı əldə edirik. Məktəblərin, istiqamətlərin, metod və üsulların çoxçeşidliliyi göstərir ki, müəllif bədii fikri sosialist realizminin sərt qaydalarına baxmayaraq inkişaf edib və Azərbaycan sovet təsviri incəsənətinə parlaq ifadə olunmuş individualların təkrarsız çalarını əlavə etməklə, milli təsviri incəsənətin qızıl fondunun tərkib hissəsinə çevrilib.
Buna görə də, muzeyin zallarında asanlıqla və problemsiz şəkildə Toğrul Nərimanbəyov və Tahir Salahov, Ucal Haqverdiyev və Böyükağa Mirzəzadə, Gennadi Brijatyuk və Qacar miniatür məktəbinin nümayəndəsi Qayur Yunus kimi müxtəlif rəssamların əsərləri yanaşı nümayiş olunur. Gennadi Brijatyukun "Mərdəkan peyzajları" gizli, sirli kədərinə (bəlkə ağrıya, ruhi yarasına) baxmayaraq, axıcı pozitivi heyran qoyur. O, parlaqdır və bu dünyaya qarşı sonsuz xeyirxahdır. O, müdrik və dözümlüdür. O, böyük bir sevən ürəkdir. Buna görə də, onun peyzajları kiçik və böyük Vətənə bir himndir, o Vətənə ki, bu parlaq cənub günəşi altında nəhəng Kainatın yalnız kiçik bir hissəciyi kimi görünür, buna görə də xüsusi kövrək, qiymətli və sevimlidir.
«Bahar»
Səttar Bəhlulzadə. Heyrətamiz şairanə əsərdir, Natəvanın, Səməd Vurğun və Hidayət Orucovun poeziyası ilə assosiasiya yaradır, çünki onlar da öz torpaqlarının gözəlliyini vəsf ediblər, vətənpərvər hisslərinə sonsuz və lütfkar bir məhəbbət gətiriblər.
"Müharibə veteranı"
Rasim Babayev. Bu, avtoportretdir. Qarşımızda yaşı böyük oğlan durur, dalaşqandır, yaşını hiss etmir, onun qaydalara, standartlara, ideyalar, normalara uyğun olmamaq arzusunu sevməyən hər kəsi döyüşə çağırır. Bu, bizə pencək geyinmiş və sağ əlində bağ qayçısı olan höcət, ayaqyalın qəhrəmanı təqdim edən şən epatajdır. Pencəyinin yaxasında mükafatları taxılıb. Yaşlanmış veteran gənclik maksimalizmini itirməyib! Həyata və onun sevinclərinə olan məhəbbətini itirməyib. Bu veteran qəsdən göstərilən hər şeyin qiymətini bilir, buna görə hisslər və emosiyaların təbii ifadəsinə yüksək dəyər verir!
«Rita»
Böyükağa Mirzəzadənin çəkdiyi bir portret. Qadının üzünün gözəl cizgilərinə baxanda ağla gələn ilk şey sual vermək olur: Bu kimdir? Bu portretin real prototipi varmı? Əgər varsa, o, haradadır? Bu qız Bakıda yaşayırmı və bilirmi ki, uzun illərdən sonra onun portreti və gözəlliyi Bakı sakinlərini və şəhərin qonaqlarını heyran edir? Avropadan olan bir ailə bələdçi ilə birlikdə uzun müddət bu portretin önündə dayandı. İngilis dilində əla danışan bələdçi qız portret önündə onlarla birlikdə uzun müddət qaldı.
«İstirahətdə»
Qacar ​​miniatür məktəbinin nümayəndəsi Qayur Yunus diqqətimizə gənc qadınları təqdim edir. Onlar ağac kölgəsi altında istirahət etməyə hazırlaşırlar. Bu iş Pirosmaninin əsərlərini xatırladır. İlk baxışdan, primitivizm məktəbinə bənzəyir. Əslində isə Qacar miniatür məktəbidir. İzahat üçün Nərgizə təşəkkür edirik! Diqqətimizi gənc qadınların və uşaqların gözünün ifadəsi, eləcə də rəssamın təsvir etdiyi detallar cəlb edir: üzüklər, muncuqlar, geyim parçalarının üzərindəki rəsmlər. Bir sözlə, zaman və xarakterlər, bu süjetin qəhrəmanları arasında münasibətlər haqqında fikir verən hər şey.
Sərginin işi haqqında, müəlliflərə və hər bir rəssamın özünəməxsus istedadını çoxtərəfli təzahür etdirmiş dövrünə heyranlıqdan usanmadan, çox danışmaq olar.
Yeri gəlmişkən, onların hamısı, bir neçə nəfər istisna olmaqla, bizim Əzim Əzimzadə adına orta ixtisas rəssamlıq məktəbini bitirmişlər. Onların hər biri parlaq şəxsiyyətdir: predmetlərin məğzinə və zaman probleminə maraqlı baxışları ilə ki, milli təsviri incəsənətin formalaşması və inkişaf tarixində bu, həm də ən pis sayılmır. Çünki mhz bu dövr bizə peşəkarlığın, bədii düşüncənin, cəsarətli forma axtarışının, eksperimental yaradıcılığın gözəl çuğlaşmasını bəxş etdi ki, bu da Azərbaycanın təsviri incəsənətinə dünya təsviri incəsənəti sıralamasında layiqli yer tutmağa imkan verdi.
Yalnız yada salmaq qalır ki, Muzey Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yaradılıb, 2015-ci ildə açılıb və Dövlət Bayrağı Meydanının ərazisində yerləşir. Həm də bu sərgi təşkilatçılarına minnətdarlıq bildirmək lazımdır. O cümlədən onun kuratoru Suad Qarayeva-Malekiyə bələdçi-sənətşünasların ixtisas hazırlığına və ölkənin milli sərvəti olan mədəni irsinin populyarlaşdırılmasına görə təşəkkür düşür.

СОВЕТСКАЯ "НЕСОВЕТСКОСТЬ"
Гениальное отражение времени в полотнах азербайджанских художников периода соцреализма в рамках выставки "Труд, отдых и мечты"
В музее "Живопись Азербайджана XX-XXI веков" проходит выставка "Труд, отдых и мечты". Экспозиция представлена работами азербайджанских художников, творчество которых относится к советскому периоду и является художественным достоянием азербайджанского народа. Пожалуй, впервые за долгие десятилетия постсоветского периода работы этих художников собраны вместе. Лицезреть творчество великих - наслаждение. Тем лучше, что выставка будет открыта аж до 6 января 2019 года.
Абшеронский авангардизм и многое другое
Для искусствоведов - это возможность увидеть и проанализировать возникновение новых течений в художественном процессе Азербайджана и в творчестве каждого отдельно взятого художника, а для нас - это отражение Времени, которое так или иначе запечатлено на этих полотнах. И те, кто пожелает провести свое свободное время в обществе художественных полотен, должны знать, что им предоставлена уникальная возможность увидеть редкие работы наших авторов, которые вынуты из музейных запасников. Некоторые работы выставляются крайне редко. Например, Магсуд Тагиев "Строительство Баку".
Наргиз Абдурахманова, гид-искусствовед, со знанием дела и любовью к процессу, именуемому Творчество, провела для посетителей увлекательнейшую экскурсию, благодаря которой мы и узнали, что среди художников, исповедовавших социалистический реализм, были также видные представители "несоветского искусства" советского периода Азербайджана. Подразумеваются те, кто был ярким представителем школы абшеронского авангардизма. Например, Надир Абдурахманов ("Утро") и Джавад Мирджавадов ("Импровизация на тему восточных миниатюр"). В среде художников до сих пор живет предание, что Джавад, опасаясь ареста своих работ по причине "антисоветского" содержания, закопал их в абшеронских песках, а потом так и не смог отыскать место тайного схрона. Впрочем, у каждой картины на выставке, как и у ее автора, своя интересная судьба. А если вы не торопясь пройдете по всем залам вместе с гидом, то услышите массу интересных и фактических подробностей из жизни каждого полотна и его автора. И тогда в очередной раз поймете, что живете в стране очень талантливых людей, людей особенных, отмеченных свыше даром открывать для нас пространство окружающего мира!
Даже сейчас, много лет спустя, глядя на работы в стиле соцреализма, понимаешь, что на самом деле время было не таким уж и плохим для тех, кого мы видим на полотнах! Например, в работах Ашрафа Мурада ("Наши девушки", "Музыканты"), Игоря Жука ("Портрет колхозника", "Портрет рыбака"), Микаила Абдуллаева ("Девичья башня", "Озеро в горах"), Таги Тагиева ("Натюрморт. Завтрак") и др.
Особняком стоят работы художников соцреализма, чье творчество представлено портретной живописью. Потому что благодаря этому мы имеем возможность увидеть состояние души и подлинные характеры таких знаменитостей, как Саттар Бахлулзаде (автор полотна Беюкага Мирзазаде), Эльмира Шахтахтинская (Алтай Садыхзаде), первая женщина-художница Марал Рахманзаде (Халида Сафарова)…
Многообразие школ, направлений, методов и приемов этого периода свидетельствует о том, что авторская художественная мысль развивалась независимо от жестких установок соцреализма, внося в советское изобразительное искусство Азербайджана ту неповторимую ноту ярко выраженных индивидуальностей, которая и стала составляющей золотого фонда национального изобразительного искусства.
Поэтому в залах музея нынешней экспозиции легко и органично уживаются рядом такие разные художники, как Тогрул Нариманбеков и Таир Салахов, Уджал Хагвердиев и Беюкага Мирзазаде, Гена Брижатюк и Каюр Юнус (гаджарская школа миниатюры) и т.д.
"Мардакянские пейзажи" Гены Брижатюка поражают сквозящим позитивом, несмотря на скрытую, потаенную грусть (возможно, боль, душевную рану). Он светел и бесконечно добр к этому миру. Он мудр и терпим. Он - одно большое любящее сердце. Поэтому его пейзажи - это гимн малой и большой родине, которая кажется всего лишь крохотной частичкой в гигантской Вселенной, под этим ярким южным солнцем, а потому особенно хрупкой, ценной и любимой.
"Весна"
Саттар Бахлулзаде. Удивительно поэтическое полотно, порождающее ассоциации с поэзией Натаван, Самеда Вургуна и Гидаята Оруджева, которые воспевали красоту своей земли, принося на алтарь патриотических чувств бесконечную и бескорыстную любовь.
"Ветеран войны"
Расим Бабаев. Это автопортрет. Перед нами сильно повзрослевший парень-забияка, который, не чувствуя возраста, бросает вызов тем, кому может не понравиться его желание не соответствовать установленным правилам, стандартам, идеям, нормам. Это веселый эпатаж, представляющий нам босоногого героя-задиру в пиджаке и с садовыми ножницами в правой руке. А на лацкане пиджака - наградной знак. Постаревший ветеран не утратил юношеского максимализма! Не утратил любви к жизни и ее радостям. Этот ветеран знает цену всему нарочито показному, а потому так ценит естественное проявление чувств и эмоций!
"Рита"
Портрет, написанный Беюкагой Мирзазаде. Когда смотришь на красивые черты женского лица, то первое, что приходит в голову: кто это? Есть ли у этого портрета реальный прототип? И если есть, то где он? Живет ли эта девушка в Баку и знает ли, что ее портретом и удивительной красотой спустя столько лет любуются бакинцы и гости города? Напротив этого портрета очень долго стояла вместе с гидом супружеская пара из Европы. Девушка-гид, блестяще владеющая английским, довольно долго оставалась вместе с ними у этого портрета.
"На отдыхе"
Представитель гаджарской школы миниатюры Каюр Юнус представляет нашему вниманию молодых женщин. Они собираются отдохнуть под сенью деревьев. Эта работа ассоциируется с работами Пиросмани. На первый взгляд школа примитивизма. Оказалось - гаджарской миниатюры. Спасибо за это пояснение гиду Наргиз! Приковывают наше внимание выражение глаз молодых женщин и детей, а также прописанные художником детали: кольца, бусы, рисунок на тканях одежды. Словом, все то, что дает представление о времени, характерах и взаимоотношениях между героинями этого сюжета.
О работах экспозиции можно рассказывать очень долго, не переставая восхищаться авторами и их временем, так многогранно проявившим самобытный талант каждого из художников. Кстати, все они, за исключением немногих, окончили наше Художественное училище им. Азима Азимзаде. Каждый из них - яркая личность: с интересным взглядом на суть вещей и проблем времени, не самым худшим в истории становления и развития национального изобразительного искусства. Потому что именно это время дало нам тот чудесный сплав профессионализма, художественной мысли, дерзких поисков формы, экспериментального творчества, который позволил азербайджанскому изобразительному искусству уверенно занять подобающее место в изобразительном искусстве мира.
Осталось только напомнить, что музей был создан Фондом Гейдара Алиева, открыт в 2015 году и расположен на территории площади Государственного флага. А еще - выразить благодарность устроителям этой выставки. В том числе ее куратору Суад Гараевой-Малеки за квалифицированную подготовку гидов-искусствоведов и популяризацию культурного наследия страны, являющегося достоянием нации.