SOVET «QEYRİ-SOVETLİYİ»
"XX-XXI əsrlərin Azərbaycanın incəsənəti" muzeyində "Əmək, istirahət və arzular" adlı sərgi keçirilir. Ekspozisiyada yaradıcılığı sovet dövrünə təsadüf edən və ölkənin bədii irsinə çevrilmiş Azərbaycan rəssamlarının əsərləri təqdim edilir. Bəlkə də, postsovet dövründən ötən uzun illər sonra ilk dəfə bu rəssamların işləri bir araya gətirilib. Böyüklərin yaradıcılığını izləmək xoşdur. Daha xoş olanı isə sərginin 2019-cu il yanvarın 6-na qədər açıq olmasıdır.
Abşeron avanqardı və bir çox başqa mövzular
Sənətşünaslar üçün bu, Azərbaycan rəssamlıq prosesində və eləcə də, hər bir rəssamın fərdi yaradıcılığında yeni istiqamətlərin necə ortaya çıxdığını görmək və təhlil etmək imkanıdır, bizim üçünsə bu, Zamanın kətanda əksindən başqa bir şey deyil. Sərbəst vaxtını rəsm əsərləri mühitinə sərf etmək istəyənlər isə bilməlidir ki, onlar bizim müəlliflərin muzey anbarlarından çıxarılmış nadir əsərlərini görmək üçün unikal imkan əldə ediblər. Bəzi əsərlər nadir hallarda sərgilənir. Məsələn, Maqsud Tağıyevin "Bakının tikilməsi".
Nərgiz Əbdürrəhmanova bələdçi-sənətşünasdır, Yaradıcılıq adlı prosesi bilir və sevir. O, qonaqlar üçün maraqlı tur keçirdi və onun sayəsində biz öyrəndik ki,
sosialist realizmi rəssamları arasında Azərbaycanın sovet dövrünün "qeyri-sovet incəsənətinin" görkəmli nümayəndələri də var. Abşeron avanqard məktəbinin parlaq nümayəndələri nəzərdə tutulur. Məsələn, Nadir Əbdürrəhmanov ("Səhər") və Cavad Mircavadov ("Şərq miniatürləri mövzusunda improvizasiya"). Rəssamlar arasında belə bir fikir dolaşır ki, Cavad əsərlərindəki "antisovet" məzmunu üzündən onların həbsindən qorxaraq, işlərini Abşeron qumlarında basdırıb və sonra gizlətdiyi yeri tapa bilməyib.
Sərgidəki hər bir əsərin öz müəllifinin taleyi kimi maraqlı taleyi var. Əgər siz tələsmədən bələdçi ilə birlikdə bütün zalları dolaşsanız, hər bir əsər və onun müəllifinin həyatından maraqlı və faktiki təfsilatlar eşidə bilərsiniz. Onda bir daha başa düşəcəksiniz ki, siz çox istedadlı insanların ölkəsində yaşayırsınız, Tanrı vergisi ilə ətrafımızdakı dünya fəzasını bizim üçün açmağı bacaran xüsusi insanların ölkəsində!
Hətta indi, illər keçəndən sonra, sosialist realizmi üslubundakı işlərə baxanda şahidi oluruq ki, əslində, kətan üzərində gördüyümüz insanlar üçün həmin dövr elə də pis olmayıb! Məsələn, Əşrəf Muradın ("Bizim qızlar", "Musiqiçilər"), İqor Jukun ("Kolxozçu portreti", "Balıqçı portreti"), Mikayıl Abdullayevin ("Qız qalası", "Dağlarda göl "), Tağı Tağıyevin ("Natürmort, Səhər yeməyi ") və s. əsərlərindəki kimi.
Portret yaradıcılığı ilə təmsil edilən sosialist realizmi rəssamlarının əsərləri xüsusi yerləşdirilib. Bunun sayəsində biz Səttar Bəhlulzadə (rəsmin müəllifi Böyükağa Mirzəzadə), Elmira Şaxtaxtinskaya (Altay Sadıxzadə), ilk qadın rəssam Maral Rəhmanzadə (Xalidə Səfərova) kimi məşhurların ruh halını və əsl təbiətini görmək imkanı əldə edirik. Məktəblərin, istiqamətlərin, metod və üsulların çoxçeşidliliyi göstərir ki, müəllif bədii fikri sosialist realizminin sərt qaydalarına baxmayaraq inkişaf edib və Azərbaycan sovet təsviri incəsənətinə parlaq ifadə olunmuş individualların təkrarsız çalarını əlavə etməklə, milli təsviri incəsənətin qızıl fondunun tərkib hissəsinə çevrilib.
Buna görə də, muzeyin zallarında asanlıqla və problemsiz şəkildə Toğrul Nərimanbəyov və Tahir Salahov, Ucal Haqverdiyev və Böyükağa Mirzəzadə, Gennadi Brijatyuk və Qacar miniatür məktəbinin nümayəndəsi Qayur Yunus kimi müxtəlif rəssamların əsərləri yanaşı nümayiş olunur. Gennadi Brijatyukun "Mərdəkan peyzajları" gizli, sirli kədərinə (bəlkə ağrıya, ruhi yarasına) baxmayaraq, axıcı pozitivi heyran qoyur. O, parlaqdır və bu dünyaya qarşı sonsuz xeyirxahdır. O, müdrik və dözümlüdür. O, böyük bir sevən ürəkdir. Buna görə də, onun peyzajları kiçik və böyük Vətənə bir himndir, o Vətənə ki, bu parlaq cənub günəşi altında nəhəng Kainatın yalnız kiçik bir hissəciyi kimi görünür, buna görə də xüsusi kövrək, qiymətli və sevimlidir.
«Bahar»
Səttar Bəhlulzadə. Heyrətamiz şairanə əsərdir, Natəvanın, Səməd Vurğun və Hidayət Orucovun poeziyası ilə assosiasiya yaradır, çünki onlar da öz torpaqlarının gözəlliyini vəsf ediblər, vətənpərvər hisslərinə sonsuz və lütfkar bir məhəbbət gətiriblər.
"Müharibə veteranı"
Rasim Babayev. Bu, avtoportretdir. Qarşımızda yaşı böyük oğlan durur, dalaşqandır, yaşını hiss etmir, onun qaydalara, standartlara, ideyalar, normalara uyğun olmamaq arzusunu sevməyən hər kəsi döyüşə çağırır. Bu, bizə pencək geyinmiş və sağ əlində bağ qayçısı olan höcət, ayaqyalın qəhrəmanı təqdim edən şən epatajdır. Pencəyinin yaxasında mükafatları taxılıb. Yaşlanmış veteran gənclik maksimalizmini itirməyib! Həyata və onun sevinclərinə olan məhəbbətini itirməyib. Bu veteran qəsdən göstərilən hər şeyin qiymətini bilir, buna görə hisslər və emosiyaların təbii ifadəsinə yüksək dəyər verir!
«Rita»
Böyükağa Mirzəzadənin çəkdiyi bir portret. Qadının üzünün gözəl cizgilərinə baxanda ağla gələn ilk şey sual vermək olur: Bu kimdir? Bu portretin real prototipi varmı? Əgər varsa, o, haradadır? Bu qız Bakıda yaşayırmı və bilirmi ki, uzun illərdən sonra onun portreti və gözəlliyi Bakı sakinlərini və şəhərin qonaqlarını heyran edir? Avropadan olan bir ailə bələdçi ilə birlikdə uzun müddət bu portretin önündə dayandı. İngilis dilində əla danışan bələdçi qız portret önündə onlarla birlikdə uzun müddət qaldı.
«İstirahətdə»
Qacar ​​miniatür məktəbinin nümayəndəsi Qayur Yunus diqqətimizə gənc qadınları təqdim edir. Onlar ağac kölgəsi altında istirahət etməyə hazırlaşırlar. Bu iş Pirosmaninin əsərlərini xatırladır. İlk baxışdan, primitivizm məktəbinə bənzəyir. Əslində isə Qacar miniatür məktəbidir. İzahat üçün Nərgizə təşəkkür edirik! Diqqətimizi gənc qadınların və uşaqların gözünün ifadəsi, eləcə də rəssamın təsvir etdiyi detallar cəlb edir: üzüklər, muncuqlar, geyim parçalarının üzərindəki rəsmlər. Bir sözlə, zaman və xarakterlər, bu süjetin qəhrəmanları arasında münasibətlər haqqında fikir verən hər şey.
Sərginin işi haqqında, müəlliflərə və hər bir rəssamın özünəməxsus istedadını çoxtərəfli təzahür etdirmiş dövrünə heyranlıqdan usanmadan, çox danışmaq olar.
Yeri gəlmişkən, onların hamısı, bir neçə nəfər istisna olmaqla, bizim Əzim Əzimzadə adına orta ixtisas rəssamlıq məktəbini bitirmişlər. Onların hər biri parlaq şəxsiyyətdir: predmetlərin məğzinə və zaman probleminə maraqlı baxışları ilə ki, milli təsviri incəsənətin formalaşması və inkişaf tarixində bu, həm də ən pis sayılmır. Çünki mhz bu dövr bizə peşəkarlığın, bədii düşüncənin, cəsarətli forma axtarışının, eksperimental yaradıcılığın gözəl çuğlaşmasını bəxş etdi ki, bu da Azərbaycanın təsviri incəsənətinə dünya təsviri incəsənəti sıralamasında layiqli yer tutmağa imkan verdi.
Yalnız yada salmaq qalır ki, Muzey Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yaradılıb, 2015-ci ildə açılıb və Dövlət Bayrağı Meydanının ərazisində yerləşir. Həm də bu sərgi təşkilatçılarına minnətdarlıq bildirmək lazımdır. O cümlədən onun kuratoru Suad Qarayeva-Malekiyə bələdçi-sənətşünasların ixtisas hazırlığına və ölkənin milli sərvəti olan mədəni irsinin populyarlaşdırılmasına görə təşəkkür düşür.

NEW VIEW ON THE SOVIET PAST
Labour, Rest and Dreams: a brilliant reflection of time in the paintings of Azerbaijani artists of the socialist realism
The museum of Azerbaijani Paintings of the 20th-21st Centuries held an exhibition titled Labour, Rest and Dreams. The exhibition presented the works of Azerbaijani artists of the Soviet period that represent the artistic heritage of the Azerbaijani people. Perhaps it was the first time in the post-Soviet period when these artists have been brought together. To see the creativity of great artist is always a pleasure. The exhibition will be open until January 6, 2019.
Absheron avant-gardism and many other things
For art historians it is an opportunity to see and analyse the emergence of new trends in the artistic process of Azerbaijan and in the works of individual artists. For us it is a reflection of Time, which is somehow depicted on these canvases. Those who wish to spend their free time among these paintings should know that they have a unique opportunity to see the rare works of our authors who have been taken out to light from the museum's storerooms. Some works are rarely exhibited. For example, Magsud Taghiyev’s Construction of Baku.
Our guide Nargiz Abdurahmanova conducted a fascinating excursion for visitors letting us know that among the representatives of the socialist realism were also prominent representatives of the "non-Soviet art" of the Soviet period of Azerbaijan. For instance, representatives of the school of Absheron avant-gardism. For example, Nadir Abdurahmanov (Morning) and Javad Mirjavadov (Improvisation on oriental miniatures). It is rumoured that Javad, fearing the arrest of his works because of "anti-Soviet" content, buried them in the sands of Absheron but then could not find the place of the secret burial. However, every picture at the exhibition, like its author, has its own interesting story. If you are not in hurry to pass through all the halls together with the guide, you will hear many interesting and factual details from the life of each canvas and its author. And then once again you will understand that you are living in a country of very talented people gifted to open for us the space of the surrounding world!
Even now, many years later, looking at works of socialist realism, you realize that in reality time was not so bad for those we see on canvases! For example, in the works of Ashraf Murad (Our Girls, Musicians), Igor Zhuk (Portrait of a Collective Farmer, Portrait of a Fisherman), Mikayil Abdullayev (Maiden's Tower, Lake in the Mountains), Taghi Taghiyev (Breakfast), etc.
The works of socialist realism artists, whose work is represented by portrait painting, deserve special mentioning. We have a chance to see the state of the soul and the true characters of such celebrities as Sattar Bahlulzade (by Boyuk-agha Mirzazadeh), Elmira Shahtakhtinskaya (by Altay Sadikhzadeh), the first female artist Maral Rahmanzadeh (by Khalid Safarova)...
The variety of schools, trends, methods and techniques of this period show that author's artistic thought developed independently of the rigid guidelines of socialist realism, introducing that unique note of pronounced individualities into the Soviet art of Azerbaijan, which became a component of the gold fund of national fine arts.
Therefore, the works of various artists like Toghrul Narimanbeyov and Tahir Salahov, Ujal Hagverdiyev and Boyuk-agha Mirzazadeh, Gena Brizhatuk and Kayur Yunus (the Ghajar miniature school), etc., easily and organically coexist in the halls of the museum.
Mardakan landscapes by Brizhatuk impress with a positive, despite a hidden, sadness (perhaps pain, a mental wound). He is infinitely kind to this world. He is wise and tolerant. He is one great loving heart. Therefore, his landscapes are an anthem to a small and large homeland that seems to be just a tiny bit in a gigantic universe, under this bright southern sun, and therefore especially fragile, valuable and beloved.
Spring
Sattar Bahlulzadeh. It is a surprisingly poetic painting, which generates associations with the poetry of Natavan, Samed Vurgun and Hidayat Orujov, who sang the beauty of their land intermingled with patriotic feelings and endless and unselfish love.
War veteran
Rasim Babayev. This is a self-portrait, where you can see a grown-up bully guy, who, without feeling age, challenges those who might not like his desire not to comply with established rules, standards, ideas, norms. This is a hilarious shock, representing us as a barefoot hero-bully in a jacket and with garden scissors in his right hand. On the lapel of his jacket is an award. The veteran has not lost youthful maximalism! He has not lost his love for life and its joys. This veteran knows the price of everything deliberately ostentatious, and therefore so appreciates the natural manifestation of feelings and emotions!
Rita
This is a portrait made by Boyukagha Mirzazadeh. When you look at the beautiful features of a woman's face, the first thing that comes to mind: who is this? Does this portrait have a real prototype? And if there is, then where is she? Does this girl live in Baku and does she know that her portraits and amazing beauty after many years admire Baku residents and guests of the city? A married couple from Europe stood for a long time in front of this portrait together with our guide. The guide, brilliantly speaking in English, stayed with them for a long time explaining the details.
Rest
The representative of the Ghajar miniature school Kayur Yunus introduces young women. They are going to rest under the trees. This work bears associations with Pirosmani's works. At first glance, it resembles the traditions of primitivism in art. It turned out to be yet another Ghajar miniature. Thank you for this explanation, Nargiz! The expression of the eyes of young women and children, as well as the details including their rings, beads, a pattern on clothing fabrics draws our attention. In short, everything that gives an idea of the time, characters and relationships between the heroines of this plot.
We can talk about the exhibits for long time without ceasing to admire the authors and their time, so artistically exhibited the original talent of each of the artists. By the way, all of them, except for a few, are graduates of the Azim Azimzadeh Art College. Each of them is a bright personality: with an interesting look at the essence of things and problems of time, not the worst in the history of the formation and development of national fine arts. Because it was this time that gave us that marvellous fusion of professionalism, artistic thought, bold search for form, experimental creativity, which allowed the Azerbaijani fine art to confidently occupy a proper place in the visual arts of the world.
The museum was created by the Heydar Aliyev Foundation, opened in 2015 and is located at the National Flag Square. We also would like to say big thanks to the organizers of this exhibition, including its curator Suad Garayeva-Maleki for the qualified training of art guides and the promotion of the cultural heritage of the nation.