BEYNƏLXALQ TİCARƏTDƏ QARIŞIQLIQ
Dünya arenasının iki ən nəhəng iqtisadiyyatı - ABŞ ilə Çin arasında görünməmiş qarşıdurma başlayır. Dünya iqtisadiyyatının, təxminən, 40%-i bu iki ölkənin payına düşür. Odur ki, bu halda bütünlükdə qlobal təsərrüfata ciddi zərbə vura biləcək miqyaslı ticarət savaşından danışmaq olar.
Birləşmiş Ştatlar bu yaxınlarda Çindən ümumi dəyəri 34 milyard dollar təşkil edən 818 növ malın idxalına 25%-lik rüsum tətbiq edib. Pekinin buna reaksiyası özünü gözlətməyib və o da öz növbəsində, 34 milyard dollar dəyərindən 545 növ amerikan məhsuluna 25%-lik idxal rüsumunun tətbiqi haqda qərar çıxarıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp qərarını Çinin Amerika şirkətlərinin, ilk növbədə, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində çalışan şirkətlərin intellektual mülkiyyət hüquqlarını pozması ilə əsaslandırıb. Başqa sözlə, Ağ Ev açıq şəkildə bildirir ki, Çinlə başlanmış ticarət savaşının əsasını yüksək texnologiyalar sahəsində mübarizə təşkil edir. ABŞ-da Amerikanın öncül texnologiyalarının qeyri-qanuni yolla Çin şirkətlərinin əlinə keçə biləcəyindən ciddi narahatlıq var. Amerikalılar hesab edir ki, bu halda həmin texnologiyalardan Çin iqtisadiyyatının yeni sahələrinin inkişafında istifadə oluna bilər və bu, sonda ABŞ-ın Pekinlə rəqabətdə uduzması ilə nəticələnər.
Bununla yanaşı, Birləşmiş Ştatların Çin əleyhinə gördüyü tədbirlər onun özünə də problem yarada bilər. Hər halda, son illərdə məhz Çin kapitalı sayəsində ABŞ-da milyondan artıq yeni iş yeri açılıb.
ABŞ-ın Avtomobil Sənayesi Assosiasiyasının Trampın qərarına reaksiyası da təsadüf deyil. Qurumda hesab edirlər ki, bu, «Amerika şirkətlərinə zərbə vuracaq, saysız-hesabsız iş yerlərinin bağlanması təhlükəsi yaradacaq və istehlakçılara mənfi təsir göstərəcək». Amerikanın Ticarət Palatası isə dövlət başçısını «xarici ticarətin tənzimlənməsində yanlış yanaşma seçməkdə» günahlandırıb.
Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, Trampın qərarı ABŞ ÜDM-nin 0,5% (təxminən, 1 trilyon dollar) itirməsilə nəticələnəcək. Bu proqnoz özünü doğruldarsa, ölkə inflyasiyanın artımı, minlərlə iş yerinin bağlanması kimi risklərlə qarşı-qarşıya qalacaq.
Amma təbii ki, Trampın əsas hədəfi olan Çin də zərərdən qaça bilməyəcək. Vaşinqtonun gömrük məhdudiyyətinin tətbiqi qərarından dərhal sonra Pekin ilk şokunu yaşayıb: Çinin fond indeksləri ciddi itkiyə məruz qalıb. Perspektivdə Pekin üzləşdiyi itkinin yerini doldurmaq məcburiyyətində qalacaq. Nəzərə almaq lazımdır ki, ABŞ-dan idxalın əsas hissəsini ərzaq məhsulları təşkil edir. Lakin ənənəvi olaraq qənaətə öyrəşmiş çinlilər milyonlarla ton soyanın, donuz ətinin, qızılbalıq fəsiləsindən olan balıqların, boru, enerji daşıyıcıları və digər həyati əhəmiyyətli məhsulların tədarükçülərinin dəyişməsi dövrünü də nisbətən «ağrısız» adlayacaqlarına ümidlidirlər. Bu zaman onlar yalnız öz strateji ehtiyatlarına deyil, həm də çoxsaylı xarici tərəfdaşlarına arxalanır - bu tərəfdaşlar iki qlobal oyunçu arasındakı savaşdan nəhəng qazanc götürmək üçün fürsət gözləyir. Məsələn, Çin ABŞ-dan aldığı neftlə qazı Rusiya və İranın enerji daşıyıcıları ilə əvəzləyə bilər.
Bununla yanaşı, Pekinin Amerikanın qərarına dərhal cavab verməsi Çin rəhbərliyinin mümkün ticarət savaşı ilə bağlı əvvəldən plana malik olduğunu düşünməyə əsas verir. Birincisi, Pekinin ABŞ məhsullarına idxal rüsumu tətbiq etməsilə yanaşı, Çin Xalq Bankı və ona bağlı kredit təşkilatları yuanı, təxminən, 10% devalvasiya edib. Onlar bunu ABŞ-ın Federal ehtiyat sisteminin analoji addımı atmayacağını düşünərək ediblər. Çünki dolların məzənnəsinin 10% azaldılması bütünlükdə Amerikanın maliyyə sistemini çalxalaya bilər.
Çinin digər cavab zərbəsi hələ Trampın tarixi qərarından bir neçə gün əvvəl tətbiq olunmağa başlamış yenilikdədir. İyulun 1-dən 1500 növdə istehlak məhsulunun idxalına 6-12%, avtomobil və onların ehtiyat hissələrinə 5-10% idxal vergisi tətbiq edilir. Bundan başqa, ÇXR-in İnkişaf və İslahatlar üzrə Dövlət Komitəsi iyulun 28-dən xarici investorlar üçün maneələrin azaldıldığını bəyan edib. Bundan sonra ölkənin fond bazarı, avtomobil istehsalı, kənd təsərrüfatı və digər sahələrində salışan şirkətlərdə xarici kapitalın payı 51%-ə çatdırıla bilər. Çin hökuməti bu addımlarla yuanın dəyərini itirməsi üzündən mümkün investisiya axınını kompensasiya etməyi düşünür.
Beləliklə, ABŞ-ın iqtisadi zərbəsinə Pekin kompleks tədbirlərlə cavab verir.
Bu arada Amerika-Çin ticarət müharibəsinin kifayət qədər əlamətdar olan bir məqamına da diqqət çəkmək lazımdır: əslində, toqquşan Amerikanın azad bazar sistemilə Çinin ciddi dövlət nəzarətinin olduğu planlı bazar sistemidir. Bu sistemlərdən hansının qalib gələcəyini zaman göstərəcək.
Ticarət savaşı hər kəsə qarşı
ABŞ ilə Çin arasındakı iqtisadi qarşıdurma prezident Trampın qlobal bazarda Amerikanın maraqlarının təmini məqsədilə həyata keçirdiyi tədbirlərin tərkib hissəsidir. Bundan əvvəl Vaşinqton ABŞ ilə müttəfiq olan iqtisadi sistemlərə qarşı da ticarət savaşı açıb. Söhbət Avropa İttifaqı, Kanada və Meksikadan polad (25%) və alümin (10%) idxalına rüsumun tətbiqindən gedir. Vaşinqtonun bu addımına qarşı Aİ də analoji məhdudiyyət tətbiq edib - bundan sonra Amerikadan Aİ-yə gətiriləcək bəzi məhsullara 20%-lik vergi tətbiq olunacaq.
Çin və Avropa İttifaqının ardınca, Rusiya da ABŞ ilə ticarət müharibəsinə başlayıb. Burada isə səbəb Vaşinqtonun son illər Rusiyaya «sırf siyasi səbəblərdən» tətbiq etdiyi sanksiyalardır. Bu, Moskvanın yalnız sanksiyalar deyil, həm də Avropa polad və alümininə rüsum tətbiqinə reaksiyasıdır. Çünki sonuncu qərar rusların da maraqlarına ziddir - rusiyalı ixracatçılar bundan ildə, təxminən, 537,6 milyon dollar itirəcək. Nəticədə, Moskva idxalına yüksək rüsumun tətbiq olunacağı ABŞ məhsullarının siyahısını açıqlayıb. 25-40% arasında yeni rüsum tikinti-yol texnikasına, neft-qaz avadanlıqlarına, metal istehsalı alətlərinə və s. tətbiq ediləcək.
Ekspertlərsə bildirir ki, Rusiyanın yeni rüsumları Amerikadan idxalın cəmi 3%-nə aiddir və bu, ABŞ üçün ciddi rəqəm deyil. Üstəlik, Moskvanın məhdudiyyət tətbiq etdiyi Amerika məhsulları arasında istehlak məhsulları yoxdur. Demək, o, Rusiyanın ABŞ-dan ixracının böyük hissəsinə tətbiq olunmur.
Buna baxmayaraq, ABŞ və Rusiya arasındakı geosiyasi qarşıdurma fonunda gedən iqtisadi müharibə dünya arenasında getdikcə artan gərginliyin daha bir göstəricisidir - bu gərginlik isə artıq ticarət müharibəsi ilə də «zənginləşməkdədir». Sonuncu həm də faktiki olaraq, Birləşmiş Ştatların Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) qaydalarını darmadağın etməsidir.
Domino prinsipi işə düşəcəkmi?
Vaşinqton faktiki olaraq dünyaya ÜTT-nin qaydalarının əvəzinə öz ticarət qanunvericiliyinin normalarını qəbul etdirməyə çalışır. Lakin ABŞ-a müttəfiq olan Aİ-nin də reaksiyasından məlum olduğu kimi, dünya Vaşinqtonun ticarət qaydaları ilə yaşamaq fikrində deyil. Bunu Avropa iqtisadiyyatının lokomotivi olan Almaniya da nümayiş etdirir. Kansler Angela Merkel hər kəsi ÜTT-nin qaydalarına əməl etməyə çağırır, bu məsələdə Çinlə həmrəy olduqlarını deyir, hətta Pekinlə maneəsiz ticarətə hazır olduqlarını gizlətmir.
Qlobal ticarətin əsas iştirakçılarının, ilk növbədə, ABŞ ilə Çinin qarşılıqlı zərbələrindən danışarkən, daha bir vacib məqam nəzərə alınmalıdır. İqtisadiyyatın qloballaşdığı şəraitdə beynəlxalq əmək bölgüsü də güclənir. Elə Çinin özündə saysız-hesabsız Amerika, Avropa, Yaponiya müəssisəsi fəaliyyət göstərir. Çindən ABŞ-a yalnız yerli müəssisələrin deyil, xarici kapitalla çalışan şirkətlərin məhsulları da ixrac olunur. Odur ki, Çinə tətbiq edilən rüsumlar, şübhəsiz ki, ABŞ şirkətlərinin özlərinə, həmçinin onun müttəfiqlərinin şirkətlərinə zərbədir.
Ticarət savaşının əsas aspekti isə başqadır: domino prinsipi işə düşərsə və bütün ölkələr proteksionizm siyasətinə keçərsə, bu, azad ticarət sisteminin sonu olacaq. Azad ticarət isə müasir dünya düzəninin əsaslarından biridir. Bu halda, məsələn, azad ticarət sisteminin prinsiplərindən biri yox olacaq. Söhbət bütün mübahisələrə ÜTT-də baxılması qaydasından gedir. Yeri gəlmişkən, vaxtilə ÜTT məhz iqtisadi fövqəldövlət olan ABŞ-ın böyük səyləri sayəsində yaradılıb.
Hər halda, ABŞ-ın bundan əvvəlki administrasiyası Çin bazarının qapalı xarakterini tənqid etsə də, Pekini daxili ticarət siyasətini ÜTT-nin qaydalarına uyğunlaşdırmağa çağırırdı. «Amerika hər şeydən üstündür» şüarını əsas götürmüş Donald Tramp isə vəziyyəti kökündən dəyişib. Nəticədə, onilliklərdir işləyən beynəlxalq ticarət sistemi dağılmaq ərəfəsinə çatıb. İndi, ABŞ-ın iqtisadiyyatdakı rəqibləri, ilk növbədə, Çinlə Avropa İttifaqı Amerikanın maraqlarının təmini və ya Vaşinqtonun diqtə etdiyi yeni qlobal ticarət qaydaları ilə amansız mübarizə arasında seçim etməlidir. Son hadisələr ikinci ssenarinin daha real olduğunu göstərir.

GLOBAL TRADE PERTURBATIONS
An unprecedented confrontation between the two largest economies, the US and China is going on in the world. Both countries make up almost 40% of the global economy, hence it's appropriate to think about a full-scale trade war between them, which can seriously blow the entire global economy.
Recently, the US imposed 25 percent import duties on 818 goods ($34 billion) imported from China. Beijing reacted immediately, introducing 25 percent tariffs for 545 types of US products, also worth $34 billion.
President Trump motivates his decision to impose punitive tariffs on Chinese products by violation of the intellectual property rights of American companies by Beijing, primarily in the development of advanced technologies. In other words, the White House openly states that the struggle for excellence in high tech is at the heart of the trade war with China. The US is seriously concerned that advanced American technology, illegally trapped in the hands of Chinese companies, can then be used to develop new industries of the Chinese economy, which will ultimately lead to the defeat of the US in competition against China.
Meanwhile, problems can also begin in the US under the influence of the anti-China measures they have taken. After all, Chinese capital has created over a million new jobs in the US over the past few years.
It is no accident that the Automobile Industry Association of the US called the customs duties imposed by President Trump against China "the taxes that will hit US companies, jeopardize the number of jobs and have a negative impact on consumers." And the American Chamber of Commerce, in turn, accused the president of "choosing the wrong approach to regulating foreign trade."
Experts estimate the loss of American GDP from measures taken by Tramp at 0.5% (or almost a trillion dollars). If such a disappointing forecast for the US economy justifies itself, it will face such threats as rising inflation and the loss of thousands of jobs.
In fact, Trump's target, China will also have to face challenges. Immediately after the introduction of customs restrictions by Washington, the Chinese economy experienced the first shock: Chinese stock indexes suffered serious losses. In the long-term run, Beijing will have to solve the problem of filling the commodity gap, taking into account the fact that the main share of imports from the US is food. However, since the Chinese are traditionally accustomed to self-restraining policies, they expect relatively painless shift of suppliers of millions of tons of soybeans, pork, salmon, pipes, energy and other vital products to China's economy. At the same time, they place high hopes not only on their own strategic resources, but also on a number of foreign partners who are looking forward to the start of the trade war between the two giants of the global economy in order to get high profits. In particular, China can replace American oil and gas with those of Iranian and Russian companies.
Meanwhile, the actions taken by Beijing to counter American tariffs may imply that the Chinese leadership developed an advance plan in case of possible trade war. For example, in addition to reciprocal increase in duties, the People's Bank of China and its associated lending institutions devalued the yuan by about 10%. They estimate that the US Federal Reserve System will not take a similar step, as a 10 percent drop in the dollar's rate can shake the entire US financial system.
Another retaliatory measure assumed a reduction of import customs duties for 1,500 kinds of consumer goods, as well as 5-10% for cars and spare parts, as of July 1, 2008, a few days before Trump's historic decision. Furthermore, the Chinese State Committee for Development and Reforms announced its decision to lower obstacles for foreign investors starting from July 28. The share of foreign capital in companies operating in the stock market, in the automotive, agricultural and other industries, can now reach a controlling 51%. So, the Chinese authorities attempt to compensate for the possible outflow of investment due to depreciating yuan.
In this regard, it is noteworthy to mention a rather significant manifestation of the US-China trade war, which may result in the collision of the American free market system with the Chinese planned-market system based on impressive state regulation. Only time will show which of these systems will eventually win.
Trade war against everybody
The economic confrontation between the US and China is only part of the implications of the measures initiated by the Trump administration to ensure American interests in the global market. After all, Washington has earlier launched a trade war against the US-backed economic systems by imposing duties on steel (25%) and aluminum (10%) imported from the EU, Canada and Mexico. In response to strict conservative measures, the EU has introduced almost similar restrictions - about 20% on a number of American goods.
Russia joined the trade war against the US following China and the EU considering the anti-Russian sanctions implemented in recent years by Washington for "purely political reasons". Russia did not wait long and published a list of American goods subject to higher import duties as a reaction to similar American duties on European steel and aluminum (Russian exporters are estimated to lose $537.6 million annually). In particular, Russia will apply 25-40% duties to road construction equipment, oil and gas equipment, tools for metal processing, etc.
However, experts believe that Russian duties will affect less than 3% of US exports, so it will not be so noticeable for the US, not to mention the fact that the list of American goods for which Moscow imposes restrictions does not include consumer goods, and therefore does not affect the largest items of Russian imports from the US. Nevertheless, amidst the growing geopolitical confrontation between the two largest nuclear powers, the elements of economic confrontation between the US and Russia only add to the picture of growing tension in the world arena. Moreover, the latest American actions clearly manifest an intention to destroy the rules of the World Trade Organization (WTO), hence exacerbating the trade war.
Will the domino effect work?
In return for the WTO rules, the US actually imposes its own trade norms on the rest of the world. However, judging by the reaction of the US-backed European Union, the rest of the world is not willing to be guided by American trade policies. The main driver of the European economy, Germany, is a striking example of this counter-action. German Chancellor calls for adherence to the rules of the WTO and expresses solidarity with the position of China, which also does not hide its interest in unimpeded trade.
We should take into account yet another important aspect when considering the mutual blows of the main actors of the global trade confrontation, primarily American measures against China. Globalization of the economy intensifies the international division of labor. There are many American, European, Japanese companies operating in China. Chinese goods are delivered to the US not only from local enterprises, but also from plants owned by foreign capital. Therefore, anti-Chinese duties objectively strike also the interests of both the American companies and the companies of the US allies.
However, the main aspect of the trade war is that if the domino principle works and all countries adopt protectionist measures, then this will end the free trade system - one of the foundations of the modern world order. In particular, one of the principles of the free trade system will be upset: the consideration of all disputes in the WTO, created, incidentally, in due time, largely due to the efforts of the US as an economic superpower, for a long time was the mainstay of the free economy on a global scale.
It is no surprise that previous US administrations have criticised the closed nature of the Chinese market, but nevertheless called on Beijing to reform its domestic trade policy on the basis of WTO rules. Donald Trump with his slogan "America Above All", radically shook the situation, which is why the international trade system that has developed for decades is on the brink of destruction. Economic competitors of the US, primarily China and the European Union, will have to choose between satisfying American interests or a ruthless confrontation against the new global trade rules established by the States. The recent events are hinting about the likelihood of the second scenario.