Azərbaycan bütün parametrlərinə görə Almaniyanın Cənubi Qafqazdakı əsas tərəfdaşıdır
Almaniya kansleri Angela Merkel Cənubi Qafqaza avqustun 23-25-də etdiyi işgüzar səfər çərçivəsində Azərbaycanda olub. O, indiyədək Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində dəfələrlə görüşüb. Azərbaycanla Almaniyanın mədəni və humanitar münasibətlərinin tarixi köhnədir. Lakin bu, kanslerin Bakıya ilk səfəri idi. Səfər proqramının kifayət qədər zəngin olduğunu deyə bilərik - tərəflər siyasi, iqtisadi, ticari və mədəni əlaqələr, regional məsələlər və demokratik inkişafa dair müzakirələr aparıblar. Tərəflər arasında konkret və çox şey vəd edən danışıqlar keçib.
Çoxşaxəli əlaqələr
Hər iki lider Cənubi Qafqazda Almaniyanın ən böyük ticarət tərəfdaşının Azərbaycan olduğunu (ümumi ticarət dövriyyəsinin, təxminən, 70%-i) bildirib. Bu gün Azərbaycanda 150-dək alman şirkəti çalışır, Almaniyanın xarici ticarət palatası fəaliyyət göstərir. Almaniya və Azərbaycanın biznes dairələrinin görüşündən sonra bu rəqəmlər, yəqin ki, daha da artacaq.
Azərbaycanın sənayesinin qeyri-neft sektorunu, kənd təsərrüfatını, infrastrukturunu, turizm və İKT sahələrini inkişaf etdirməyə çalışdığı indiki vaxtda dünyanın ən önəmli 4-cü iqtisadiyyatı olan Almaniya Bakıya ciddi yardım edə bilər. Merkelin sözlərinə görə, artıq tikinti və infrastruktur, o cümlədən tikinti materiallarına dair layihələri var. «Biz aqrar sahədə, kənd təsərrüfatı maşınlarının texnologiyası, həmçinin rəqəmsal və təhsil sahələrində fəaliyyət göstərə bilərik», - deyə kansler Bakıda bildirib.
Lakin iqtisadi münasibətlərdə Almaniya üçün ən vacibi Azərbaycanın Avropanın enerji təchizatının şaxələndirilməsindəki roludur. Bu, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Cənub Qaz Dəhlizinin bir hissəsi olan TANAP-ın istismara verilməsindən sonra xüsusi əhəmiyyət qazanıb. Məhz bu layihələr Merkelin Bakı səfəri zamanı əsas müzakirə mövzularından olub. Kansler hələ Gürcüstanda olarkən Rusiya qazının Avropaya ucuz başa gəldiyini, lakin «bütün yumurtaları bir qutuya» yığmaq kimi riskə getmək istəmədiklərini söyləyib. Bu isə Cənub Qaz Dəhlizinin aktuallığını artırır. Bununla yanaşı, Aİ-nin enerjiyə olan tələbatını və bu tələbatın getdikcə artdığını nəzərə alsaq, Azərbaycan qazı, təbii ki, Rusiya qazına rəqib deyil. Yeri gəlmişkən, xüsusilə bu günlərdə Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair Konvensiyanın imzalanmasından sonra Cənub Qaz Dəhlizinə Türkmənistanın da qoşulacağı istisna deyil. Amma bu qərarı Aşqabad verməlidir. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Xəzərin şərqində təbii qazın Azərbaycan vasitəsilə nəqlinə qərar verərlərsə, Bakı «bu məsələyə maraqla yanaşa və öz sözünü deyə bilər».
Əsas təhlükəsizlikdir
Bütün bunlar Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində yerləşən, İran, Rusiya və Türkiyə ilə həmsərhəd və Xəzərə çıxışı olan Azərbaycanın geostrateji əhəmiyyətini, tranzit imkanlarını ortaya qoyur. Bu qədər müxtəlif ölkələrin yer aldığı regionda istənilən layihənin icrası üçün, əlbəttə ki, əsas şərt təhlükəsizlikdir. Bu mənada Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Prezident İlham Əliyev də Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazisinin bir hissəsinin uzun illərdir Ermənistanın işğalı altında olduğunu bir daha Merkelin nəzərinə çatdırıb. O, bu münaqişə nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlının öz doğma torpaqlarında qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini xatırladıb.
Angela Merkel isə Ermənistan və Azərbaycana səfərdən sonra problemin təcili həllinin vacibliyi haqda təsəvvürünün yarandığını deyib, Almaniyanın münaqişənin siyasi yolla həlli üçün daha fəal olacağını söyləyib. «Ermənistanda yeni hökumətin qurulması faktı, bəlkə də, bu sahədə vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına, danışıqlara təkan verilməsinə səbəb ola bilər və Almaniya da burada iştirak edə bilər» - deyən Kansler detallara varmayıb. Bəlkə də, Almaniyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində maraqlı olması ATƏT-in Minsk qrupunun səylərinə çoxdan gözlənilən impuls olacaq.
Angela Merkel ilə İlham Əliyev humanitar və mədəni əməkdaşlıq məsələlərini də müzakirə ediblər. Məsələn, Azərbaycanda alman yaşayış məntəqəsinin salınmasından 200 il ötdüyünü çoxları bilmir.
Səfər çərçivəsində insan haqları və demokratik quruculuq məsələləri də müzakirə olunub. Yeri gəlmişkən, mətbuat konfransının məhz bu hissəsində Almaniyanın «Deutsche Welle» nəşrinin jurnalisti yanlışlığa yol verib və bu, yerli KİV-də və sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub. Almaniyalı qonaq faktiki olaraq, harada olduğundan xəbərsizliyini nümayiş etdirib - o, Azərbaycanla Əfqanıstanı səhv salsa da, dövlət başçılarına demokratiya ilə bağlı «dolaşıq» sual verməyi lazım bilib. Bu yerdə İlham Əliyevin jurnalist xanımı yol verdiyi yanlışlığa görə insanların gözü qarşısında utandırmaq istəməməsi də diqqət çəkib. Dövlət başçısı Azərbaycanın demokratik standartlara əməl etdiynə, ölkədə əsas azadlıqların təmin olunduğuna dair konkret faktları sadalamaqla kifayətlənib.
Başqa gündəm
Maraqlıdır ki, enerji məsələsi Gürcüstanda da müzakirə edilib və Merkel orada qaz anbarının tikintisinə 150 milyon avroluq kreditin ayrılmasına dair sənəd imzalayıb. Anbar yayda qazla doldurulacaq ki, qışda tədarükdə yarana biləcək fasilələr problem yaratmasın.
Ümumilikdə, A.Merkelin Gürcüstan səfərində əsas məqsəd postsovet məkanındakı köhnə tərəfdaşın ruhlandırılması idi. Lakin bunun alınıb-alınmadığı hələ bəlli deyil. Kansler Cənubi Qafqazın bu ölkəsində son dəfə 10 il əvvəl - 2008-ci ilin avqust müharibəsindən dərhal sonra olmuşdu. Həmin münaqişə bu səfər zamanı da geniş müzakirə edilib. Cənubi Osetiya ilə inzibati sərhədə yollanan Merkel durbinlə orada yerləşdirilmiş Rusiya hərbi bazasını müşahidə edib. Mövcud durumu ədalətsiz adlandıran kansler bildirib ki, o, münaqişənin həlli prosesinin hələ uzun çəkəcəyini düşünür. Tbilisinin NATO-ya mümkün üzvlüyündən də danışan Angela Merkel 10 il əvvəl olduğu kimi, bu dəfə də heç kəsi ani nəticələr gözləməməyə səsləyib: «Belə işlər bir anda olmur. Hazırda Qərbi Balkanlar Aİ-yə qoşulmağa hazırlaşır. Tezliklə Böyük Britaniya ittifaqı tərk edəcək. Bu üzdən Gürcüstanın üzvlüyü ilə bağlı qərarın qəbulu çətindir».
Bəzi KİV-in məlumatına görə, hazırda Berlin Şengen ölkələrilə Gürcüstan arasında viza rejiminin liberallaşdırılmasının narahatlığını yaşayır. Bu, almanlarda həm də qıcıq yaradır. Çünki viza rejiminin liberallaşdırılmasından bu yana Gürcüstandan Almaniyaya sığınacaq almaq üçün üz tutan insanların sayı kəskin şəkildə artıb. Bu isə Berlinin miqrantlarla bağlı onsuz da çətin olan işini bir qədər də ağırlaşdırır.
Ermənistana səfərə gəlincə, orada Merkelin əsas hədəfi, güman ki, şəxsi görüş sayəsində yeni baş nazir Nikol Paşinyan haqda təsəvvürə yiyələnmək olub. Çünki Paşinyan bunadək Aİ-nin ünvanına yersiz tənqidlər səsləndirməklə gündəmə gəlmişdi.
Kanslerlə görüşdə Avropanın Ermənistanla bağlı mövqeyinin tam aydın olmadığından şikayətlənən Paşinyanın nə demək istədiyi əslində bəllidir: «Brüssel bizə az pul verir». Paşinyan Merkellə görüşdə İrəvan-Berlin münasibətlərində «keyfiyyət dəyişiklikləri»nə ümidini dilə gətirsə də, kanslerin bəyanatları göstərib ki, Berlin Ermənistanın yeni rəhbərliyilə bağlı hələ ki, heç bir qərar qəbul etməyib. Odur ki, Paşinyanın bundan sonra da şikayətlənməsi üçün səbəb var.
Merkelin Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə Berlində keçirdiyi görüşdən cəmi 1 həftə sonra baş tutmuş Cənubi Qafqaz səfərini Moskva da ciddi diqqətdə saxlayıb. Rusiyanın aparıcı KİV-i Almaniyanın əvvəllər Cənubi Qafqaza xüsusi diqqət göstərmədiyini, indi isə burada əsas xarici oyunçulardan birinə çevrilmək qərarına gəldiyini yazır. Bu mənada kanslerin regionun əsas ölkəsi kimi, Azərbaycana səfərini tarixi hadisə saymaq olar.
Güman ki, Əliyevlə Merkelin görüşündə qlobal siyasi məsələlər də müzakirə olunub. Bakı ilə Ankaranın yaxın münasibətləri, ABŞ-ın Azərbaycanın qonşusu olan İranla nüvə razılaşmasından çıxması, Almaniyanın özündə Vaşinqtona qarşı mənfi münasibətin getdikcə güclənməsi bunu zəruri edirdi. Lakin ən önəmlisi, əlbəttə ki, iqtisadiyyat, enerji tədarükünü də və qeyri-neft sektoruna dair layihələrdir. Deyəsən, biz Azərbaycan-Almaniya münasibətlərində keyfiyyətcə yeni mərhələyə başlanmasının şahidi oluruq. Bu, həm də bütünlükdə Aİ ilə münasibətlərə aiddir. Bu gün Bakı Aİ tərəfindən maraqlı, dəyərli, hörmətli tərəfdaş və müttəfiq kimi qəbul olunur.

Азербайджан по всем параметрам - ключевой партнер Германии на Южном Кавказе
Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель посетила Азербайджан в рамках своей рабочей поездки на Южный Кавказ 23-25 августа. Меркель и президент Азербайджана    Ильхам Алиев неоднократно встречались на международных мероприятиях, Азербайджан и Германия имеют долгую историю культурных и гуманитарных отношений, но в Баку канцлер приехала впервые. И сразу с очень широкой повесткой - были обсуждены политические, экономические, торговые и культурные связи, региональные вопросы и демократическое развитие. Разговор получился конкретный и многообещающий.
Многовекторные связи
Оба лидера подчеркнули, что Азербайджан является крупнейшим торговым партнером Германии на Южном Кавказе (примерно 70% торгового оборота). Около 150 немецких компаний работают в республике, функционирует немецкая палата внешней торговли. После встречи представителей бизнес-кругов Германии и Азербайджана, думается, эти цифры будут только расти. Сейчас, когда Азербайджан серьезно занят развитием ненефтяного сектора своей промышленности, сельскохозяйственными, инфраструктурными, туристическими, ИКТ-отраслями, Германия, являющаяся четвертой по значимости экономической державой планеты, может существенно помочь Баку в этом процессе. По словам Меркель, уже есть строительные и инфраструктурные проекты, а также касающиеся строительных материалов. "Мы можем осуществлять деятельность в аграрной сфере, в области технологий сельскохозяйственных машин, а также в цифровой, образовательной областях", - заявила канцлер в Баку.
Но, безусловно, в экономическом отношении для Германии ключевым моментом является роль Азербайджана в диверсификации энергоснабжения Европы, особенно после открытия железной дороги Баку - Тбилиси - Карс (БТК) и TANAP - части Южного газового коридора (ЮГК). Вопросы, связанные с этими проектами, стали одной из главных тем обсуждений в ходе встречи в Баку. Еще будучи в Грузии, Меркель признала, что российский газ обходится для стран ЕС дешевле, но Европа, что называется, не рискует складывать все яйца в одну корзину, и этот запрос формирует актуальность ЮГК. При этом, учитывая нынешние энергетические запросы стран ЕС и что в ближайшем будущем его потребности будут только увеличиваться, о конкуренции азербайджанского газа с российским речь не идет. Кстати, особенно после недавнего подписания конвенции по Каспийскому морю к ЮГК может присоединиться и Туркменистан, но это должен решать Ашгабат. По словам Ильхама Алиева, если на востоке Каспия решат экспортировать газ через территорию Азербайджана, Баку "может с интересом отнестись к этому и сказать свое слово".
Главное - безопасность
Все это подчеркивает геостратегическую важность и транзитные возможности Азербайджана, расположенного на стыке Европы и Азии, имеющего общие границы с Ираном, Россией и Турцией, выход к Каспию. В регионе, где соседствуют столь разные страны, для осуществления любых проектов, конечно, безопасность играет первостепенную роль. В этом контексте особое значение приобретает урегулирование армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Ильхам Алиев еще раз проинформировал Меркель о том, что признанные международным сообществом территории Азербайджана долгие годы находятся под оккупацией Армении, в результате чего более миллиона азербайджанцев оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев на родной земле. По словам Меркель, после посещения Армении и Азербайджана она сформировала ясное представление о срочности разрешения вопроса и заверила, что Германия будет принимать более активные усилия для политического урегулирования конфликта. "Факт формирования нового правительства в Армении может стать причиной улучшения ситуации в этой области, придать толчок переговорам, и Германия также может участвовать в этом", - заявила канцлер, но никаких подробностей приводить не стала. Возможно, заинтересованность Германии в решении нагорно-карабахского конфликта придаст долгожданный импульс усилиям Минской группы ОБСЕ.
Кроме того, Меркель и Алиев обсуждали вопросы гуманитарного и культурного сотрудничества - например, не многие знают, что с момента создания немецких поселений на территории Азербайджана прошло 200 лет. Были затронуты и вопросы, касающиеся прав человека и демократического строительства. Кстати, на этом моменте во время пресс-конференции произошла неоднозначная оговорка немецкой журналистки из Deutsche Welle, которую широко обсуждали местные СМИ и соцсети. Немецкая гостья фактически показала, что не знает, где находится, - в Азербайджане или Афганистане, однако решила задать главам государств "каверзный" вопрос по поводу демократии. Надо отдать должное Ильхаму Алиеву, который не стал прилюдно указывать журналистке на ошибку. Глава государства привел конкретные факты, доказывающие, что в Азербайджане соблюдаются все демократические стандарты и обеспечиваются основные свободы.
Другая повестка
Примечательно, что вопросы энергетики обсуждались также в Тбилиси, где Меркель подписала соглашение о выделении кредита в 150 млн евро на строительство газохранилища, которое можно будет заполнять летом, чтобы избежать перебоев с поставками зимой. В целомс можно сказать, что задача Меркель в Грузии заключалась в желании приободрить своего давнишнего партнера на постсоветском пространстве, но получилось ли это у нее, еще вопрос. Последний раз в этом южнокавказском государстве канцлер была 10 лет назад, сразу после окончания августовской войны 2018 года, и в этот раз данная тема тоже была одной из главных. Канцлер съездила на административную границу с Южной Осетией и посмотрела в бинокль на дислоцированную там российскую военную базу. Назвав ситуацию несправедливой, канцлер отметила, что процесс урегулирования конфликта все-таки обещает быть долгим. Между тем по поводу возможного вступления Грузии в НАТО канцлер, опять-таки, как и 10 лет назад, призвала не ожидать быстрых результатов: "Такие вещи быстро не происходят. Сейчас готовятся вступить в ЕС Западные Балканы. Скоро Великобритания покинет союз. Исходя из этого, принять решение о членстве Грузии сложно". По данным ряда СМИ, Берлин сейчас проявляет обеспокоенность, граничащую с раздражением, по поводу результатов визовой либерализации между странами Шенгена и Грузией, которые привели к тому, что в Германии появилось много соискателей убежища из Грузии, в то время как мигрантов в ФРГ и без того хватает.
Что касается визита в Армению, то там главной целью Меркель, судя по всему, было желание при личном контакте сложить мнение о новом премьер-министре Николе Пашиняне, который ранее уже обратил на себя внимание неуместной критикой Евросоюза. Пашинян жаловался, что позиция Европы в отношении Армении не совсем понятна, что в переводе означает: "Брюссель дает мало денег". Во время встречи с канцлером Пашинян выразил надежду на "качественные перемены" в отношениях между Ереваном и Берлином, но, судя по заявлениям Меркель, она еще ничего не решила относительно новой армянской власти, и у Пашиняна есть все те же самые причины жаловаться и дальше.
За южнокавказским турне, которое состоялось всего через неделю после переговоров с Владимиром Путиным в Берлине, пристально следили и в Москве. Многие ведущие российские СМИ сошлись в том, что Германия, раньше не проявляющая особой активности на Южном Кавказе, сейчас демонстрирует интерес стать там одним из ведущих внешних игроков. С этой точки зрения визит в Азербайджан как ключевую страну региона можно назвать историческим.
Скорее всего в ходе встречи Алиева и Меркель обсуждались и вопросы большой политики. Особенно с учетом близких отношений Баку и Анкары, выхода США из ядерной сделки с соседом Азербайджана - Ираном и на фоне все больше проявляющегося напряжения в отношениях самой Германии с США. Но главное - это, конечно, экономика, проекты, затрагивающие энергопоставки и ненефтяной сектор. Похоже, мы стали свидетелями старта качественно новых отношений Азербайджана и Германии, а значит, и всего Евросоюза, где за Баку уже окончательно закрепился статус интересного, ценного и уважаемого партнера и союзника.