SOĞAN OLSUN, NAĞD OLSUN, YOXSA..?
Son illərdə nağdsız ödənişlərin daha geniş tətbiqi üçün Azərbaycan hökumətinin göstərdiyi səylər ölkədə bank kartı istifadəçilərinin sayının nəzərəçarpacaq səviyyədə artmasına, POS-terminallar və elektron sistemləri vasitəsilə ödəniş prosedurlarının sadələşdirilməsinə səbəb olub. Ancaq bir sıra statistik məlumatlar göstərir ki, bu sahədə ümumi vəziyyət, hələ ki, idealdan uzaqdır. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) bu ilin 7 ayının yekunlarına dair statistik məlumatına görə, dövriyyədə olan plastik kartlarının və onlara xidmət edən POS-terminalların sayının əhəmiyyətli dərəcədə artmasına baxmayaraq, keçən illə müqayisədə nağdsız ödənişlərin toplam məbləği azalıb. Səlahiyyətli strukturların nümayəndələri qeyd edirlər ki, Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin inkişafı prosesində sanksiyalardan stimullaşdırıcı üsullara keçidin vaxtı çatıb.
Kart rekordu
Əslində, 1 yanvar 2017-ci il tarixdə Azərbaycanda "nağdsız əməliyyatlar haqqında" qanun qəbul edilib və nəzəri cəhətdən, bu sahədə hüquqi boşluqların əksəriyyəti aradan qaldırılmalı idi. Keçən müddət ərzində görülən tədbirlər elə də pis olmayan statistik nəticələr verib: Mərkəzi Bankın 2018-ci ilin iyul ayının sonuna olan məlumatına görə, bank ödənişlərinin sayı rekord həddə - 6,174 milyon ədədə çatıb, ötən ilin əvvəli ilə müqayisədə bu, 15,6% artım deməkdir.
Bank "plastiki"nin hesabat dövründə əsas artımı debet (sosial, əməkhaqqı və s.) kartlarının həcminin 22,6% artaraq 1,9 mln. ədəd təşkil etməsi hesabına baş verib. Bu, başadüşüləndir - bu qanunun güclü tərəflərindən biri əməkhaqqının ödənilməsi və təsərrüfat fəaliyyətində qarşılıqlı hesablaşmaların həyata keçirilməsi zamanı nağdsız üsuldan istifadə edilməsinin tələb edilməsi və həmin tələbin həyata keçirilməsi üzərində ciddi nəzarət mexanizmlərinin yaradılmasıdır.
Yəni əvvəllər maaş kartları yalnız büdcə təşkilatlarının və böyük biznes strukturlarının işçilərində olardısa, bu gün, demək olar ki, bütün işəgötürənlər işçi heyəti kartlarla təmin ediblər. Vergilər Nazirliyindən etiraf ediblər ki, bu, əməkhaqlarının tam şəkildə leqallaşdırılması məsələsini həll etməsə də, vacib bir addım atılıb. Sonrakı önəmli mərhələ gəlir vergisi islahatları olacaq, vergi orqanları vəd verirlər ki, ondan sonra işəgötürənlərin işçilərin gəlirlərinin tam məbləğini göstərməməsi üçün heç bir səbəb qalmayacaq.
Bəllidir ki, artıq bir neçə ildir pensiya, müavinət və sosial ödənişlərin verilməsi nağdsız əsasa keçirilib və demək olar ki, bütün dövlət strukturları bu prosesə cəlb olunub və bütün hesablaşmaları bank vasitəsilə həyata keçirməyə çalışırlar. Belə ki, Azərbaycan Əmanətlərin Sığortalanması Fondu (ADİF) bu ilin fevral ayından etibarən ilk dəfə olaraq ləğv edilmiş «DəmirBank» əmanətçilərinə nağdsız formada ödənişlər etməyə başlayıb. Bununla yanaşı, fond ləğv olunmuş bankların müştəriləri üçün kreditlərin "ASAN ödəniş" və "Hökumət ödəniş portalı" elektron sistemləri vasitəsilə ödənilməsi üçün fürsət yaradıb.
Beləliklə, əminliklə söyləmək olar ki, bu gün, demək olar ki, hər bir azərbaycanlı ailəsi ən azı bir bank kartına malikdir, yəni nağdsız ödənişə giriş imkanına sahibdir. Amma vətəndaşlar daxilolmaları 1 tranzaksiya ilə tam nağdlaşdırmadan bu imkanı təyinatı üzrə nə səviyyədə istifadə edirlər - bu, başqa bir məsələdir və ölkəmizdə bu hissə ilə bağlı problem və boşluqlar var.
Dünya göstəricilərinə doğru
Mərkəzi Bankın və Vergilər Nazirliyinin yeni layihələri də nağd pul dövriyyəsinin artımına hesablanıb. Belə ki, Mərkəzi Bank nağdsız ödənişlərə keçid üçün yeni proqram həyata keçirmək niyyətindədir. Mərkəzi Bankın ödəniş sistemlərinin inkişafı və nəzarəti şöbəsinin müdiri Ramil Mahmudov qeyd edib ki, təmsil etdiyi qurumun əsas məqsədlərindən biri ölkədə nağdsız ödənişlərin səviyyəsini dünya göstəriciləri səviyyəsinə gətirməkdir. Qeyd edək ki, nağdsız ödənişlər üzrə dünya liderləri İsveç və Norveçdir, bu gün norveçlilərin yalnız 6%-i mal və xidmətlərin haqqını nağd ödəyir. Bu ölkələrdə əhali əmindir ki, nağd əməliyyatlarda maliyyə cinayət komponenti var. Buna görə insanlar satınalmaların nağdsız ödəniş hesabına alınmasına maksimum can atırlar.
Əlbəttə ki, Azərbaycanın göstəriciləri Skandinaviya ölkələrininkindən çox uzaqdır. Yalnız qeyd etmək kifayətdir ki, iyulun sonuna olan nəticələrə görə, ölkənin pərakəndə ticarət dövriyyəsi 3 mlrd. manat təşkil edib ki, bunun yalnız 4%-i nağdsız ödənişlərin payına düşüb. Aydın olması üçün qeyd edir ki, həmin ay bankomat və POS-terminallar vasitəsi ilə 1,3 milyard manat nağdlaşdırılıb ki, bu da bank kartlarının bütün daxilolmalarının 91,3%-nə bərabərdir. Yəni kart sahibləri nağdsız hesablaşmalara etibar etmirlər, gəlirlərini sürətlə nağdlaşdırmağı üstün tuturlar.
Mərkəzi Bankda hesab edirlər ki, bu problemləri həll etmək üçün bir sıra sahələrdə işləmək lazımdır. İlk növbədə, nağdsız hesablaşmaların inkişafı ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına, vergidən yayınma faktlarının azaldılmasına və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsinə kömək edir. Çünki kölgə iqtisadiyyatının olduğu yerlərdə innovativ ödəniş üsullarından danışmaq mümkün deyil. Digər mühüm istiqamət elektron ticarətin inkişafıdır - ekspertlərin fikrincə, burada inkişaf üçün böyük potensial olmasına baxmayaraq, səviyyə hələ ki çox aşağıdır.
Bank marağı
Nəhayət, əsas amil bank sektorunun aktivləşdirilməsi və inkişafıdır. Axı, əhalinin vəsaitləri sürətlə nağdlaşdırmaq istəyi əsasən banklara, xüsusilə son bir neçə il ərzində bir sıra bankların bağlanması fonunda artan inamsızlıqla bağlıdır. Məhz bankların bağlanması mövcud POS-terminalların sayının azaldılmasının əsas səbəbidir. Avqustun əvvəlində ölkədə 65,7 min POS-terminal olub ki, bu, ilin əvvəlində olandan 5,5 min ədəd və ya 8,3% azdır. Bununla belə, Mərkəzi Bankdan etiraf edirlər ki, POS-terminalların olması heç də onlardan istifadə edilməsi demək deyil - çox vaxt ticarət obyektlərinin sahibləri kartları qəbul etməkdən imtina edirlər - cihazın xarab olduğunu deyirlər və ya digər səbəblər göstərirlər. Belə problemlərin kökündə sahibkarlıq subyektlərinin mühasibat uçotunun tam leqallaşdırılmasından yayınmaq və biznesin iki müxtəlif profili subyekti arasında maliyyə əməliyyatlarının uçotu üzrə boşluqların olmasıdır.
"Lakin biz ticarət obyektlərinin nağdsız ödənişlərdən istifadəyə marağının artması meylini müşahidə edirik ki, bu da bazarda artan rəqabət ilə bağlıdır ", - deyə R.Mahmudov vurğulayıb.
Mərkəzi Bankın nümayəndəsi həmçinin qeyd edib ki, tənzimləyicinin prioritetləri arasında həmişə nağdsız hesablaşmaların təhlükəsizliyin artması əsas olur. «Nağdsız hesablaşmaların təhlükəsizliyinin artırılması daim Azərbaycan Mərkəzi Bankının prioriteti olub. Bu yaxınlarda biz plastik kartlardan istifadə üzrə bizim qaydalara dəyişikliklər layihəsi hazırlamışıq. Bu layihələrdən biri onlayn ödənişlər zamanı təhlükəsizliyin artırılması ilə bağlıdır. Kartlarla bağlı bu yaxınlarda aşkar edilən fırıldaqçılıq faktları göstərir ki, fırıldaqçılıq vektoru tədricən elektron ticarətə keçir, çünki burada belə möhtəkirlik faktlarını yerinə yetirmək yetərincə asandır. Belə halların qarşısını almaq üçün bankların lazımi hazırlığı, risklərə qarşı adekvat addım üzrə dayanıqlı siyasət olmalıdır. Biz öz tərəfimizdən banklarla işləyirik, qaydalara zəruri dəyişikliklər edirik. Paralel olaraq, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının xüsusi işçi qrupu da banklarla iş aparır»,- deyə R.Mahmudov bildirib.
İqtisadi təsir
Bununla yanaşı, qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş sanksiya tədbirlərindən sonra nağdsız ödənişlərin inkişafı istiqamətində atılacaq növbəti addım stimullaşdırıcı tədbirlər, həmçinin əhalinin maliyyə savadının yaxşılaşdırılmasına yönələn tədbirlər olacaq. Belə ki, AMB-nin planlarına "Kartla ödə - kartda qazan" kimi stimullaşdırıcı lotereya kampaniyasına başlamaq daxildir ki, bunun son məqsədi nağdsız ödənişlərin dövriyyəsini artırmaqdır. Vergilər Nazirliyi, öz növbəsində Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik etməyi planlaşdırır, Məcəlləyə biznes tərəfdaşları ilə nağdsız əlaqələrə üstünlük verən sahibkarları təşviq etmək məqsədi ilə ayrı-ayrı maddələr əlavə ediləcək.
Beynəlxalq ekspertlərin hesablamalarına görə, təkcə Bakıda nağdsız ödənişlərin tam tətbiqi gəlirlərin 1,9 milyard $ artmasına səbəb olacaq. O cümlədən biznesin gəliri 1,4 milyard $, hökumətin gəlirləri 400 milyon $, istehlakçıların gəlirləri isə 100 milyon $ artacaq. Bu proses 15 il müddətinə məşğulluğun 3,5% artmasına imkan verəcək. Ən əsası, nağdsız ödənişlərin 1% artması ÜDM-in 10% artımı deməkdir.
Başqa sözlə, nağdsız dövriyyənin artımının sürətləndirilməsi bütövlükdə iqtisadiyyatın səmərəliliyinin artırılması üçün son dərəcə vacibdir. Bu seqmentə hökumət tərəfindən yatırılan istənilən sərmayə gələcəkdə özünü tam doğruldacaq - ödənişlərin şəffaflığının artırılması son nəticədə büdcə gəlirlərinin əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasına, uyğun olaraq dövlətin iqtisadi və sosial imkanlarının artmasına gətirib çıxaracaq.

СИНИЦА В РУКАХ ИЛИ ЖУРАВЛЬ В НЕБЕ?
Правительство Азербайджана переходит к стимулирующим мерам для развития безналичных платежей в стране
Усилия правительства Азербайджана расширить применение безналичных расчетов в стране за последние годы привели к заметному росту числа пользователей банковских карт и упрощению самой процедуры оплаты через POS-терминалы и электронные системы. Однако некоторые статистические данные показывают, что общая ситуация в этой сфере пока далека от идеала. Согласно статданным Центрального банка Азербайджана (ЦБА) по итогам 7 месяцев текущего года, несмотря на заметный количественный рост платежных карт в обращении и обслуживающих их POS-терминалов, объем безналичных платежей в целом по сравнению с прошлым годом упал. Как отмечают представители ответственных структур, в процессе развития безналичных платежей в Азербайджане наступило время перехода от санкционных методов к стимулирующим.
Карточный рекорд
Итак, 1 января 2017 года в Азербайджане был принят закон "О безналичных расчетах", который, по идее, должен был ликвидировать большинство юридических пробелов в данной сфере. Предпринятые за прошедшее время меры дали неплохой статистический результат. По данным Центробанка по итогам июля 2018 года, количество банковских платежей достигло рекордной отметки 6,174 млн. единиц, что в сравнении с началом прошлого года означает рост на 15,6%.
Основной рост банковского "пластика" за рассматриваемый промежуток времени произошел за счет увеличения объема дебетных карт (социальные, зарплатные и др.) на 22,6%, до 1,9 млн. единиц. И это понятно - одной из сильных сторон вышеуказанного закона стало жесткое предписание о выдаче заработных плат и осуществлении взаиморасчетов при хозяйственной деятельности безналичным способом и установление строгих надзорных механизмов за выполнением этого пункта. То есть если раньше зарплатные карточки водились лишь у работников бюджетных организаций и крупных бизнес-структур, то сегодня практически все работодатели обеспечили ими штатных работников. Хотя, как признают в Министерстве налогов, проблему полной легализации заработных плат это не решило, но важный шаг сделан. Следующим ключевым этапом станут реформы подоходного налога, после чего, как обещают налоговики, работодателям не останется никаких причин не указывать полный объем дохода своих работников.
Как известно, выдача пенсий, пособий и социальных выплат уже несколько лет как переведена на безналичную основу, и постепенно к этому процессу подключаются практически все госструктуры, стремясь осуществлять все расчеты через банки. Так, Азербайджанский фонд страхования вкладов (ADIF) с февраля этого года впервые начал осуществлять компенсации вкладчикам ликвидированного Demir Bank в безналичной форме. Кроме того, фонд создал возможность для клиентов ликвидированных банков оплачивать кредиты посредством электронных систем "ASAN юdяniш" и "Hюkцmяt юdяniш portalы" (Правительственный платежный портал).
Таким образом, можно с уверенностью сказать, что сегодня практически каждая азербайджанская семья владеет минимум одной банковской картой, то есть имеет доступ к безналичному расчету. А вот насколько граждане пользуются этой возможностью по назначению - не обналичивая поступления полностью за 1 транзакцию - это уже другой вопрос, и именно в этой части в нашей стране есть проблемы и пробелы.
До мировых показателей
На рост безналичного оборота и рассчитаны новые проекты ЦБА и Минналогов. Так, Центробанк намерен реализовать новую программу по переходу на безналичные расчеты, поскольку, как отметил начальник отдела развития и контроля над платежными системами Центробанка Рамиль Махмудов, одной из основных задач представляемой им структуры является доведение уровня безналичных расчетов в стране до мировых показателей. Здесь отметим, что лидерами в мире по безналичным расчетам являются Швеция и Норвегия, и на сегодня лишь 6% норвежцев расплачиваются за товары и услуги наличными. И в этих странах население убеждено, что в операциях наличными существует компонент финансовых преступлений, поэтому люди стремятся максимально проводить покупки посредством безналичных расчетов.
Конечно, Азербайджан очень далек по этим показателям от скандинавских стран. Достаточно отметить, что по итогам июля текущего года розничный товарооборот в стране составил около 3 млрд. манатов, из которых всего 4% приходится на долю безналичных расчетов.
Для наглядности, в том же месяце посредством банкоматов и POS-терминалов было обналичено 1,3 млрд. манатов, что составляет 91,3% всех поступлений на банковские карты. То есть владельцы карточек явно не доверяют безналичным расчетам, предпочитая быстрее обналичить свой доход.
В Центробанке считают, что для устранения этих проблем необходимо проработать несколько направлений. В первую очередь развитию безнала способствуют улучшение бизнес-среды в стране, сокращение фактов уклонения от налогообложения и совершенствование налогового администрирования, потому что там, где есть теневая экономика, говорить об инновационных методах платежей невозможно.
Еще одним важным направлением является развитие электронной торговли - здесь пока уровень очень низок при наличии большого потенциала для развития, считают эксперты.
Банковский интерес
И, наконец, ключевой фактор - активизация и оздоровление банковского сектора. Ведь желание населения поскорее обналичить средства на банковских картах в немалой степени связано и с недоверием к банкам, особенно на фоне закрытия ряда из них за последние пару лет. Именно закрытие банков и стало причиной сокращения числа действующих POS-терминалов. На начало августа в стране насчитывалось 65,7 тыс. POS-терминалов, что на 5,5 тыс. единиц, или на 8,3%, меньше, чем было в начале года. Но тем не менее и в Центробанке признают, что наличие POS-терминала вовсе не означает, что его используют, - очень часто владельцы торговых объектов отказываются принимать карты, ссылаясь на неисправность устройства или приводя иные оговорки. В корне этих проблем в основном лежат нежелание полностью легализовать бухгалтерский учет, а также пробелы по учету финансовых операций между двумя разнопрофильными субъектами бизнеса. "Однако мы прослеживаем тенденцию роста интереса торговых объектов к использованию безналичных платежей, что связано с ростом конкуренции на рынке", - отметил Р.Махмудов.
Представитель ЦБА также отметил, что в приоритетах регулятора всегда значится увеличение бе-зопасности в безналичных расчетах. "Увеличение безопасности в безналичных расчетах всегда было приоритетом Центрального банка Азербайджана. Недавно мы подготовили проекты изменений в наши правила пользования пластиковыми картами. Один из этих проектов затрагивал увеличение безопасности при онлайн-платежах. Факты мошенничества с карточками, выявленные в последнее время, показывают, что вектор мошенничества постепенно перемещается на электронную торговлю, потому что здесь осуществлять подобные факты мошенничества значительно легче. Чтобы предотвращать подобные случаи, банки должны обладать должной подготовкой, иметь устойчивую политику адекватного противодействия рискам. Мы со своей стороны ведем работу с банками, вносим необходимые изменения в правила. Параллельно с банками работу также ведет специальная рабочая группа Ассоциации банков Азербайджана", - сказал Р.Махмудов.
Экономический эффект
Вместе с тем следующим этапом в направлении развития безналичных платежей после санкционных мер, предусмотренных в законодательстве, станут меры стимулирующие, а также мероприятия, направленные на повышение финансовой грамотности населения. Так, в планах ЦБА запустить стимулирующую лотерейную кампанию "Оплачивай картой - зарабатывай на карте", конечной целью которой является рост оборота безналичных платежей. Минналогов, со своей стороны, также планирует внести изменения в Налоговый кодекс, добавив отдельные пункты, направленные на поощрение предпринимателей, предпочитающих безналичные взаимоотношения с бизнес-партнерами.
По расчетам международных экспертов, только в Баку полное применение безналичных расчетов приведет к росту доходов на $1,9 млрд., в том числе доходов бизнеса - на $1,4 млрд., правительства - на $400 млн., потребителей - на $100 млн. Данный процесс также позволит за 15 лет увеличить занятость на 3,5%. И самое главное, рост безналичных платежей на 1% означает рост ВВП на 10%.
Иными словами, форсирование роста безналичного оборота крайне важно для повышения эффективности экономики в целом. Любые инвестиции со стороны правительства в данный сегмент полностью окупят себя в будущем - в конечном счете повышение прозрачности платежей приведет к существенному росту доходов госбюджета, а, следовательно, и экономических и социальных возможностей государства.