SOĞAN OLSUN, NAĞD OLSUN, YOXSA..?
Son illərdə nağdsız ödənişlərin daha geniş tətbiqi üçün Azərbaycan hökumətinin göstərdiyi səylər ölkədə bank kartı istifadəçilərinin sayının nəzərəçarpacaq səviyyədə artmasına, POS-terminallar və elektron sistemləri vasitəsilə ödəniş prosedurlarının sadələşdirilməsinə səbəb olub. Ancaq bir sıra statistik məlumatlar göstərir ki, bu sahədə ümumi vəziyyət, hələ ki, idealdan uzaqdır. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) bu ilin 7 ayının yekunlarına dair statistik məlumatına görə, dövriyyədə olan plastik kartlarının və onlara xidmət edən POS-terminalların sayının əhəmiyyətli dərəcədə artmasına baxmayaraq, keçən illə müqayisədə nağdsız ödənişlərin toplam məbləği azalıb. Səlahiyyətli strukturların nümayəndələri qeyd edirlər ki, Azərbaycanda nağdsız ödənişlərin inkişafı prosesində sanksiyalardan stimullaşdırıcı üsullara keçidin vaxtı çatıb.
Kart rekordu
Əslində, 1 yanvar 2017-ci il tarixdə Azərbaycanda "nağdsız əməliyyatlar haqqında" qanun qəbul edilib və nəzəri cəhətdən, bu sahədə hüquqi boşluqların əksəriyyəti aradan qaldırılmalı idi. Keçən müddət ərzində görülən tədbirlər elə də pis olmayan statistik nəticələr verib: Mərkəzi Bankın 2018-ci ilin iyul ayının sonuna olan məlumatına görə, bank ödənişlərinin sayı rekord həddə - 6,174 milyon ədədə çatıb, ötən ilin əvvəli ilə müqayisədə bu, 15,6% artım deməkdir.
Bank "plastiki"nin hesabat dövründə əsas artımı debet (sosial, əməkhaqqı və s.) kartlarının həcminin 22,6% artaraq 1,9 mln. ədəd təşkil etməsi hesabına baş verib. Bu, başadüşüləndir - bu qanunun güclü tərəflərindən biri əməkhaqqının ödənilməsi və təsərrüfat fəaliyyətində qarşılıqlı hesablaşmaların həyata keçirilməsi zamanı nağdsız üsuldan istifadə edilməsinin tələb edilməsi və həmin tələbin həyata keçirilməsi üzərində ciddi nəzarət mexanizmlərinin yaradılmasıdır.
Yəni əvvəllər maaş kartları yalnız büdcə təşkilatlarının və böyük biznes strukturlarının işçilərində olardısa, bu gün, demək olar ki, bütün işəgötürənlər işçi heyəti kartlarla təmin ediblər. Vergilər Nazirliyindən etiraf ediblər ki, bu, əməkhaqlarının tam şəkildə leqallaşdırılması məsələsini həll etməsə də, vacib bir addım atılıb. Sonrakı önəmli mərhələ gəlir vergisi islahatları olacaq, vergi orqanları vəd verirlər ki, ondan sonra işəgötürənlərin işçilərin gəlirlərinin tam məbləğini göstərməməsi üçün heç bir səbəb qalmayacaq.
Bəllidir ki, artıq bir neçə ildir pensiya, müavinət və sosial ödənişlərin verilməsi nağdsız əsasa keçirilib və demək olar ki, bütün dövlət strukturları bu prosesə cəlb olunub və bütün hesablaşmaları bank vasitəsilə həyata keçirməyə çalışırlar. Belə ki, Azərbaycan Əmanətlərin Sığortalanması Fondu (ADİF) bu ilin fevral ayından etibarən ilk dəfə olaraq ləğv edilmiş «DəmirBank» əmanətçilərinə nağdsız formada ödənişlər etməyə başlayıb. Bununla yanaşı, fond ləğv olunmuş bankların müştəriləri üçün kreditlərin "ASAN ödəniş" və "Hökumət ödəniş portalı" elektron sistemləri vasitəsilə ödənilməsi üçün fürsət yaradıb.
Beləliklə, əminliklə söyləmək olar ki, bu gün, demək olar ki, hər bir azərbaycanlı ailəsi ən azı bir bank kartına malikdir, yəni nağdsız ödənişə giriş imkanına sahibdir. Amma vətəndaşlar daxilolmaları 1 tranzaksiya ilə tam nağdlaşdırmadan bu imkanı təyinatı üzrə nə səviyyədə istifadə edirlər - bu, başqa bir məsələdir və ölkəmizdə bu hissə ilə bağlı problem və boşluqlar var.
Dünya göstəricilərinə doğru
Mərkəzi Bankın və Vergilər Nazirliyinin yeni layihələri də nağd pul dövriyyəsinin artımına hesablanıb. Belə ki, Mərkəzi Bank nağdsız ödənişlərə keçid üçün yeni proqram həyata keçirmək niyyətindədir. Mərkəzi Bankın ödəniş sistemlərinin inkişafı və nəzarəti şöbəsinin müdiri Ramil Mahmudov qeyd edib ki, təmsil etdiyi qurumun əsas məqsədlərindən biri ölkədə nağdsız ödənişlərin səviyyəsini dünya göstəriciləri səviyyəsinə gətirməkdir. Qeyd edək ki, nağdsız ödənişlər üzrə dünya liderləri İsveç və Norveçdir, bu gün norveçlilərin yalnız 6%-i mal və xidmətlərin haqqını nağd ödəyir. Bu ölkələrdə əhali əmindir ki, nağd əməliyyatlarda maliyyə cinayət komponenti var. Buna görə insanlar satınalmaların nağdsız ödəniş hesabına alınmasına maksimum can atırlar.
Əlbəttə ki, Azərbaycanın göstəriciləri Skandinaviya ölkələrininkindən çox uzaqdır. Yalnız qeyd etmək kifayətdir ki, iyulun sonuna olan nəticələrə görə, ölkənin pərakəndə ticarət dövriyyəsi 3 mlrd. manat təşkil edib ki, bunun yalnız 4%-i nağdsız ödənişlərin payına düşüb. Aydın olması üçün qeyd edir ki, həmin ay bankomat və POS-terminallar vasitəsi ilə 1,3 milyard manat nağdlaşdırılıb ki, bu da bank kartlarının bütün daxilolmalarının 91,3%-nə bərabərdir. Yəni kart sahibləri nağdsız hesablaşmalara etibar etmirlər, gəlirlərini sürətlə nağdlaşdırmağı üstün tuturlar.
Mərkəzi Bankda hesab edirlər ki, bu problemləri həll etmək üçün bir sıra sahələrdə işləmək lazımdır. İlk növbədə, nağdsız hesablaşmaların inkişafı ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılmasına, vergidən yayınma faktlarının azaldılmasına və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsinə kömək edir. Çünki kölgə iqtisadiyyatının olduğu yerlərdə innovativ ödəniş üsullarından danışmaq mümkün deyil. Digər mühüm istiqamət elektron ticarətin inkişafıdır - ekspertlərin fikrincə, burada inkişaf üçün böyük potensial olmasına baxmayaraq, səviyyə hələ ki çox aşağıdır.
Bank marağı
Nəhayət, əsas amil bank sektorunun aktivləşdirilməsi və inkişafıdır. Axı, əhalinin vəsaitləri sürətlə nağdlaşdırmaq istəyi əsasən banklara, xüsusilə son bir neçə il ərzində bir sıra bankların bağlanması fonunda artan inamsızlıqla bağlıdır. Məhz bankların bağlanması mövcud POS-terminalların sayının azaldılmasının əsas səbəbidir. Avqustun əvvəlində ölkədə 65,7 min POS-terminal olub ki, bu, ilin əvvəlində olandan 5,5 min ədəd və ya 8,3% azdır. Bununla belə, Mərkəzi Bankdan etiraf edirlər ki, POS-terminalların olması heç də onlardan istifadə edilməsi demək deyil - çox vaxt ticarət obyektlərinin sahibləri kartları qəbul etməkdən imtina edirlər - cihazın xarab olduğunu deyirlər və ya digər səbəblər göstərirlər. Belə problemlərin kökündə sahibkarlıq subyektlərinin mühasibat uçotunun tam leqallaşdırılmasından yayınmaq və biznesin iki müxtəlif profili subyekti arasında maliyyə əməliyyatlarının uçotu üzrə boşluqların olmasıdır.
"Lakin biz ticarət obyektlərinin nağdsız ödənişlərdən istifadəyə marağının artması meylini müşahidə edirik ki, bu da bazarda artan rəqabət ilə bağlıdır ", - deyə R.Mahmudov vurğulayıb.
Mərkəzi Bankın nümayəndəsi həmçinin qeyd edib ki, tənzimləyicinin prioritetləri arasında həmişə nağdsız hesablaşmaların təhlükəsizliyin artması əsas olur. «Nağdsız hesablaşmaların təhlükəsizliyinin artırılması daim Azərbaycan Mərkəzi Bankının prioriteti olub. Bu yaxınlarda biz plastik kartlardan istifadə üzrə bizim qaydalara dəyişikliklər layihəsi hazırlamışıq. Bu layihələrdən biri onlayn ödənişlər zamanı təhlükəsizliyin artırılması ilə bağlıdır. Kartlarla bağlı bu yaxınlarda aşkar edilən fırıldaqçılıq faktları göstərir ki, fırıldaqçılıq vektoru tədricən elektron ticarətə keçir, çünki burada belə möhtəkirlik faktlarını yerinə yetirmək yetərincə asandır. Belə halların qarşısını almaq üçün bankların lazımi hazırlığı, risklərə qarşı adekvat addım üzrə dayanıqlı siyasət olmalıdır. Biz öz tərəfimizdən banklarla işləyirik, qaydalara zəruri dəyişikliklər edirik. Paralel olaraq, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının xüsusi işçi qrupu da banklarla iş aparır»,- deyə R.Mahmudov bildirib.
İqtisadi təsir
Bununla yanaşı, qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş sanksiya tədbirlərindən sonra nağdsız ödənişlərin inkişafı istiqamətində atılacaq növbəti addım stimullaşdırıcı tədbirlər, həmçinin əhalinin maliyyə savadının yaxşılaşdırılmasına yönələn tədbirlər olacaq. Belə ki, AMB-nin planlarına "Kartla ödə - kartda qazan" kimi stimullaşdırıcı lotereya kampaniyasına başlamaq daxildir ki, bunun son məqsədi nağdsız ödənişlərin dövriyyəsini artırmaqdır. Vergilər Nazirliyi, öz növbəsində Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik etməyi planlaşdırır, Məcəlləyə biznes tərəfdaşları ilə nağdsız əlaqələrə üstünlük verən sahibkarları təşviq etmək məqsədi ilə ayrı-ayrı maddələr əlavə ediləcək.
Beynəlxalq ekspertlərin hesablamalarına görə, təkcə Bakıda nağdsız ödənişlərin tam tətbiqi gəlirlərin 1,9 milyard $ artmasına səbəb olacaq. O cümlədən biznesin gəliri 1,4 milyard $, hökumətin gəlirləri 400 milyon $, istehlakçıların gəlirləri isə 100 milyon $ artacaq. Bu proses 15 il müddətinə məşğulluğun 3,5% artmasına imkan verəcək. Ən əsası, nağdsız ödənişlərin 1% artması ÜDM-in 10% artımı deməkdir.
Başqa sözlə, nağdsız dövriyyənin artımının sürətləndirilməsi bütövlükdə iqtisadiyyatın səmərəliliyinin artırılması üçün son dərəcə vacibdir. Bu seqmentə hökumət tərəfindən yatırılan istənilən sərmayə gələcəkdə özünü tam doğruldacaq - ödənişlərin şəffaflığının artırılması son nəticədə büdcə gəlirlərinin əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasına, uyğun olaraq dövlətin iqtisadi və sosial imkanlarının artmasına gətirib çıxaracaq.

SHALL WE QUIT CERTAINTY FOR HOPE?
In recent years, the government's efforts to expand the use of non-cash transactions in the country have significantly increased the number of card users and simplified the payment procedure through the POS terminals and electronic systems. However, statistics show that the overall situation in this area is far from ideal. According to the Central Bank of Azerbaijan (CBA), during the seven months of 2018, despite noticeable growth of the volume of payment cards and the number of POS terminals, the volume of non-cash transactions decreased compared to last year. The representatives of relevant institutions note that it is time to shift from sanctioning methods to stimulating ones to further improve the situation with non-cash transactions in Azerbaijan.
Card record
On January 1, 2017, the government adopted a law on non-cash transactions, which, in theory, was supposed to fix most of the legal gaps in this area. Statistically, the measures have yielded good results so far: according to CBA, by July 2018, the number of bank transactions reached a record level of 6.174 million pieces, which shows an increase of 15.6% compared to the beginning of last year.
The main growth of plastic cards during this period of time was due to an increase in the volume of debit cards used for social, salary, etc. payments (by 22.6%, 1.9 million pieces). Obviously, one of the strengths of the above law was a strict instruction on the issue of salaries, the implementation of mutual transactions in economic activities through non-cash payments and the establishment of strict supervisory mechanisms for the implementation of this procedure. If early salary cards were only for employees of budget organisations and large businesses, today almost all employers provide them to their full-time employees. The Ministry of Taxes admits though that this did not solve the problem of full legalisation of salaries, rather it was an important step forward. The next key step will be income tax reforms, after which, as the tax authorities promise, employers will not have any reason to hide the full amount of employee income.
In fact, pensions and social benefits have been paid on non-cash basis for several years now, and almost all state institutions are gradually involved in this process trying to carry out all transactions through the banks. Since February 2018, the Azerbaijan Deposit Insurance Fund (ADIF) started payments to depositors of the liquidated DemirBank in non-cash. In addition, the fund provided an opportunity for clients of liquidated banks to pay loans through electronic systems ASAN Ödəniş and Hökumət ödəniş portalı (Government payment portal).
Today almost every Azerbaijani family owns at least one bankcard providing access to non-cash payments. A different issue is the volume of non-cash transactions made for intended purposes, i.e. without cashing in receipts in full one transaction in full - this is another matter, and it is in this part of our country that there are problems and gaps.
Targeting global standards
The objective of new projects launched by the CBA and the Ministry of Taxes is to ensure the growth of non-cash turnover. Thus, CBA intends to implement a new program of non-cash transactions. As noted by Ramil Mahmudov, the head of the CBA Development and Control Department for Payment Systems, one of the main tasks of his department is to bring the level of non-cash transactions in Azerbaijan to world standards. Sweden and Norway are the global leaders in terms of non-cash transactions and today only 6% of Norwegians pay for goods and services in cash. The population of these countries believe that cash transactions are sensitive to financial crimes.
Obviously, Azerbaijan is very far from the indicators of Scandinavian countries. According to the results of July 2018, the retail trade turnover in Azerbaijan reached about ₼3 billion, of which only 4% was made through non-cash transactions.
For the sake of clarity, in the same month, ₼1.3 billion was cashed through ATMs and POS-terminals, which makes 91.3% of all receipts from bankcards. In other words, cardholders clearly do not trust non-cash transactions preferring to cash out their income as soon as possible.
CBA believes that to address these problems, it is necessary to work out several areas. First, the development of non-cash transactions is possible through the improvement of business environment in the country, reduction of tax evasion and improvment of tax administration, because a shadow economy inhibits the development of innovative payment methods.
Another important direction is the development of electronic commerce. Currently, the level of e-commerce is very low compared to great potential for development, experts say.
Bank interest
Finally, the key factor is the activation and improvement of the banking sector. After all, whether the population intends to quickly turn their funds on bankcards to cash largely depends on their trust in banks, especially when quite a few a number of banks were closed in last years. The closure of banks was the main reason for the reduction in the number of existing POS-terminals. As of the beginning of August, there were 65.7 thousand POS-terminals, which is 5.5 thousand units or 8.3% less than it was at the beginning of the year. Nevertheless, CBA also recognizes that the availability of POS terminals does not necessarily mean that they are used, for the owners of retail facilities often refuse to accept cards claiming that the terminal is out of order, etc. At the root of these problems is mainly the reluctance to legalise accounting in full, as well as the gaps in accounting for financial transactions between two different business entities. "However, we can see a growth tendency in the interest of commercial entities in non-cash payments, which is associated with increased competition in the market," Mahmudov said.
Mr. Mahmudov also noted that one of the priorities of the regulator (CBA) is improving the security of non-cash transactions. "It has always been a priority for our bank. Recently, we made drafts of amendments to our rules on the use of plastic cards. One of these projects aims to improve the security of online payments. The facts of card fraud revealed recently show that the vector of fraud is gradually moving to electronic commerce, because it makes it possible to commit such acts more easily. Banks should be prepared to prevent such situations and have a stable policy of adequate counteraction to risks. We are working with banks, we are making necessary changes in the rules. In parallel with banks, we also work with a special working group of the Association of Banks of Azerbaijan," Mahmudov said.
Economic effect
The next step in the development of non-cash transactions will be stimulation measures and measures aimed at increasing the financial literacy of the population. So, CBA is planning to launch a stimulating lottery campaign "Pay with card - Earn with the card", the ultimate goal of which is to contribute to the growth of the turnover of non-cash payments. The Ministry of Taxes is also planning to amend the Tax Code by adding separate clauses to encourage entrepreneurs who prefer non-cash relationships with business partners.
According to international experts, if used in full, non-cash payments only in Baku will increase incomes by $1.9 billion, including business income ($1.4 billion), government income ($400 million), and consumers' income ($100 million). It will also increase employment by 3.5% in the next 15 years. Most importantly, the growth of non-cash payments by 1% means GDP growth of 10%.
In other words, boosting the growth of non-cash turnover is extremely important for improving the economic efficiency as a whole. Any government investment in this segment of the national economy will fully pay off in the future eventually increasing the transparency of payments and the budget revenues, as well as the economic and social potential of the state.