ERMƏNİSTAN: NASİZMİN İCAZƏLİ OLDUĞU ÖLKƏ - I HISSƏ
«Region plus» rusiyalı tarixçi və hüquqşünas Oleq Kuznetsovun SSRİ xüsusi xidmət orqanlarının məxfi sənədlərinə əsaslanan silsilə məqalələrinin dərcinə başlayır
Uinston Spenser Çörçilin dahiyanə fikri var: «Tarixdən yalnız bir dərs çıxarmaq olar - tarixdən heç vaxt heç kəs heç bir dərs çıxarmır». Keçmiş SSRİ dövlət təhlükəsizlik orqanlarının erməni millətçiliyi, ekstremizmi və terrorçuluğu ilə mübarizəyə dair sənədlərilə hər tanış olduqda insanın ağlına məhz bu fikir gəlir. Təəssüf ki, müasir Rusiyanın siyasi sinfi də (üstəlik, yalnız Rusiyanın deyil, dərin antifaşizm ənənələrinə malik digər dövlətlərin) bunu ya unudub, ya da bu haqda nəyisə xatırlamaq, bilmək istəmir. Bununla da, sivilizasiyanın müasir Ermənistanın dövlət ideologiyasının formalaşmasına təsiri qanunauyğun olaraq, birdəfəlik yox olub.
«Region Plus» rusiyalı tarixçi və hüquqşünas Oleq Kuznetsovun tamamilə SSRİ dövlət təhlükəsizlik orqanlarının məxfi sənədlərinə əsaslanan silsilə məqalələrinin dərcinə başlayır. Görünən odur ki, bu orqanlar Cənubi Qafqazda tarixən Rusiya dövlətçiliyinə (imperiya, bolşevizm və sovetlər) kimi əsas və davamlı düşmən olduğunu hər zaman bilib. Və ən yeni tarixdə Kremldə Böyük Qafqazdakı vəziyyətə çekistyana baxışdan fərqli yanaşma yaranan kimi, bu ölkə regiondakı geosiyasi mövqelərini ardıcıl olaraq itirməyə başlayıb.
2016-cı ilin ikinci yarısında və bütünlükdə 2017-ci ildə dünyanın ən müxtəlif ölkələrinin rusdilli mətbuatında, həmçinin digər KİV-də İrəvanın mərkəzi meydanlarından birində erməni millətçiliyinin əsas ideoloqu olmuş Qaregin Njdeyə (Ter-Arutunyan) abidə ucaldığı mövzusu geniş müzakirələrə səbəb olmuşdu.
Bu müzakirələr informasiya məkanını iki cəbhəyə bölmüşdü. Ermənistan mətbuatı Njdeni erməni xalqının milli qəhrəmanı, Ermənistanın dövlətçilik ideologiyasının banisi, Rusiya, Azərbaycan, Özbəkistan və digər postsovet ölkələrinin KİV-i isə faşist adlandırır, Hitlerin əlaltısı olmuş şəxsin Ermənistanda qəhrəmanlaşdırılmasına qarşı çıxırdı. Bununla yanaşı, Moskva və Avropanın bir çox paytaxtları, həmçinin Amerika baş verənləri rəsmi olaraq «Ermənistanın daxili işi» kimi qiymətləndirirdi.
Lakin Rusiyada məsələ özünü daha qabarıq göstərib. Baltikyanı ölkələrdə, Ukraynada nasizmin, faşizmin istənilən təzahürünün qəhrəmanlaşdırılmasına hər zaman sərt etiraz edən ruslar Ermənistana qarşı eyni mövqedən çıxış etməyib. Moskva, bununla, Cənubi Qafqazdakı yeganə müttəfiqinin «xətrinə dəymək»dən çəkinirdi. Üstəlik, alman nasizmi və italyan faşizmi ilə mübarizədə 50 milyon vətəndaşını itirmiş keçmiş antihitler koalisiyasının üzvü olmuş dövlətlər də Rusiyaya baxaraq, eyni mövqedən çıxış edib.
Bu gün abidəsi Ermənistan hökumətinin binası qarşısında ucaldılmış Qaregin Njde tarixdə dinc müsəlman əhalinin kütləvi qətliamı ilə iz qoyub: 1-ci və 2-ci Balkan müharibələri zamanı (1912-1913) Bolqarıstan ordusunun sıralarında Frakiyanın müsəlman əhalisinə, Birinci Dünya müharibəsi zamanı rusların Qafqaz cəbhəsində Osmanlı imperiyasının vətəndaşlarına (1914-1918), daşnakların Ermənistan Respublikasına məxsus qüvvələrin tərkibində Azərbaycan və Şimali İranın dinc əhalisinə (1918-1920) qarşı və s. O, Tseqakron nəzəriyyəsinin banisi kimi də xatırlanır. Məhz bu üzdən İrəvanda Njdeyə abidə ucaldılmasının faşizmin qəhrəmanlaşdırılması olub-olmadığına dair diskussiyalar meydana çıxmışdı. Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, bu mövzuda debatlar hələ 2004-cü ildə, bu yaxınlaradək Ermənistanda hakim olmuş Respublika Partiyasının «Qaregin Njde və onun təlimləri» adlı broşür buraxdığı zaman başlamışdı. Üzərində Respublika Partiyasının emblemi olan broşürdə Njdenin nəzəriyyəsinin məğzi izah olunur, üstəlik, o, ölkənin rəsmi dövlət ideologiyası kimi göstərilirdi. Başqa sözlə, Njdenin abidəsi Ermənistanın siyasi isteblişmenti tərəfindən erməni xalqının şüuruna Tseqakron postulatlarının yeridilməsi istiqamətində 15 il davam etmiş prosesin məntiqi nəticəsi, bu ideologiyanın qələbəsinin aşkar sübutu idi.
Bu nəzəriyyənin əsas mahiyyəti «Vikipediya»dakı eyniadlı məqalədə ətraflı izah olunur. Orada bildirilir ki, «bu milli ideologiyaya əsasən, şəxslər üçün ən yüksək dəyər onun xalqıdır və insan bu xalqdan kənar mövcud ola bilməz. Tseqakronizmin hədəfi bütün erməni xalqının vahid Ermənistan adlı tarixi vətənində bir araya gətirilməsidir». Tseqakron nəzəriyyəsi yaradıcısı tərəfindən fəlsəfi traktat və ya hər hansı başqa konseptual nəşr halına salınmayıb. O, silsilə məqalələr şəklindədir. Yuxarıda qeyd etdiyimiz «Qaregin Njde və onun təlimləri» broşürünün anonim müəllifi yazır ki, bu nəzəriyyə italyan faşizmi, alman nasizmi və yəhudi sionizmi ilə qarışdırılmamalıdır. O, xüsusi olaraq erməni xalqı üçün yaradılmış müstəqil intellektual məhsuldur.
Bu ideologiyanın Ermənistan ictimaiyyətində yaşamaqda olduğunu hazırda «Vikipediya»da yer alan daha bir məqalə təsdiqləyir («Armenoid tipi»). Məqalədə bildirilir ki, ermənilər artıq semit qruplarına aid xalqlardan biri deyil, az qala ayrıca irqdir və onun kökləri minilliklərlə keçmişə gedib çıxır («armenoid»lər haqda ilk dəfə 1933-cü ildə fransalı antropoloq J.Mantodon danışıb. Bu, məhz Njdenin öz Tseqakron nəzəriyyəsini yaratmağa başladığı dövrdür).
Lakin Rusiya hökuməti və onun nəzarətində olan media, daha sonra isə dünyanın digər ölkələrinin institusional strukturları tərəfindən həvəslə qəbul olunan bu yanaşma daim eyni cür olmayıb. İdeyanın yeni yaranmağa başladığı 1930-cu illərdə SSRİ-də ona münasibət tamamilə fərqli idi.
Zaqafqaziya Sosialist Federativ Sovet Respublikasının Xalq Daxili İşlər Komissarlığının Dövlət Təhlükəsizliyi İdarəsinin Azərbaycan SSR ilə bağlı sənədlərilə tanış olduğum zaman diqqətimi vaxtilə «tam məxfi» qrifli olmuş 138 saylı direktiv daha çox cəlb edib. 7 aprel 1935-ci il tarixli sənəd diqqəti kifayət qədər həcmli arxiv işinin ilk səhifələrində yer alması ilə çəkirdi. Bu işdə yerlərdə icra ilə bağlı hesabatlara əsas diqqət ayrılmışdı, yəni material Zaqafqaziya çekistlərinin miqyaslı əməliyyatlarından biri haqda ətraflı məlumat verirdi. Direktiv problemin detalla təhlililə başlayır və qeyd olunur ki, bu problemlərin həlli üçün regionun təhlükəsizlik orqanları bütün qüvvələrini səfərbər etməlidirlər: «Daşnakların XII qurultayından sonra istər xaricdəki, istərsə də ölkə daxilindəki fəaliyyətində son zamanlar faşizm çalarları duyulmaqdadır. Bolşevizmlə barışmaz mübarizəsinə sadiq qalan «Daşnaksutyun» bu mübarizəni faşizm formasında aparmağa başlayıb və o, öz nüfuzunu gücləndirməyin, döyüş ruhu yaratmağın yeganə yolunu məhz bunu görür. Daşnak ideoloqları faşizmə keçidin «davamlı» olması üçün erməni xalqına məşhur arilər nəzəriyyəsini tətbiq etməyə çalışır. Bu məsələlər «Daşnaksutyun» partiyasının Avropadakı böyük nümayəndələri tərəfindən daha dəqiq ifadə edilir. Məsələn, Njde «Yetişməkdə olan erməni nəslinə sözüm» adlı məqaləsində yazır:
"...Dinimiz ucalır - bu, ermənilərin həyatını canlandıran və ruhumuzu ona yad olan mühitdə ölümə qarşı qoyan yeni bir dalğadır…».
«…Erməni ruhu Leninin millətlər üçün məhvedici hücumlardan uzaq tutulmalıdır».
«…Bolşevizm deyir ki, sinfin yaşaması üçün xalq məhv olmalıdır… Faşizm isə xalqın yaşaması üçün sinfin məhvini tələb edir».
Faşist tendensiyaları gizli daşnak aktivinin yanaşmalarında da hiss olunur:
«...Əgər «Daşnaksutyun» özünün yarımçıq sosializm proqramı ilə hakimiyyətə yiyələnsə, hər birimiz partiyanı tərk edəcəyik. Nəhayət, Hitlerdən qətiyyətli olmağı öyrənmək lazımdır».
Njdenin «yetişməkdə olan erməni nəsli»ni «Hitler kimi olmağa» çağırması o dövr üçün kifayət qədər simptomatik sayıla bilər. O zaman hələ məşhur «Büllur gecə» - Almaniyada yəhudilərə qarşı 1938-ci ilin kütləvi talanları baş verməmiş, Auşvis-Birkenau «ölüm fabriki»nin qaz kameraları, krematorii sobaları cəhənnəm fəaliyyətinə başlamamışdı. Lakin «yəhudi məsələsinin birdəfəlik həlli» nəzəriyyəsi hazırlanaraq elan olunmuş, SS unterşturmfüreri baron Leopold İs Edlar fon Mildenşayn Baş İdarənin strukturunda ayrıca «yəhudilər» şöbəsini yaratmış, Otto Adolf Eyxman isə artıq Teodor Qerselin «Yəhudi dövlətçiliyi» kitabına resenziya yazaraq, «reyxin düşməni» olan yəhudilərin kütləvi şəkildə məhvini tövsiyə etmişdi. Başqa sözlə, Njde davamçılarını türklərə və ümumilikdə müsəlmanlara qarşı tezliklə hitlerçilərin əvvəlcə Almaniyada, daha sonra isə Avropanın bütün işğal olunmuş ölkələrində yəhudilərə qarşı davranacağı kimi davranmağa səsləyirdi. Üstəlik, bu, şəxsən onun özü üçün yenilik deyildi. Njde 4 müharibədə bu işi «uğurla» görmüşdü.
Sözügedən direktivdə yer almış fikirlərdən göründüyü kimi, Qaregin Njdenin erməni millətçiliyilə bağlı düşüncələri sovet Zaqafqaziyasının dövlət təhlükəsizlik orqanları tərəfindən faşizmə bərabər tutulurmuş. Müasir Rusiyanın və bir çox digər ölkənin bu məsələyə indiki yanaşması haqda isə eyni fikri söyləmək olmaz. Onlar baş verənləri «Ermənistanın daxili işi» kimi qiymətləndirməklə, bu ideologiyanın daşıyıcılarını dəktəkləyir və təşviq edir. SSRİ dövründə faşist nəzəriyyəsi sayılmış tseqakron qaydaları ilə yaşamaq istəməyən ermənilər 2018-ci ilin aprelində azadlıq, ləyaqət, demokratiya uğrunda mübarizə, millətçilik, faşizm buxovundan xilas olmaq məqsədilə küçələrə çıxdıqda isə Rusiya siyasətçiləri və ictimai xadimləri bunu hiddətlə qarşılayıb. Onlar hadisələrin bu cür inkişafını Rusiyanın milli maraqlarına təhdid sayır. Bu halda ortaya məntiqli sual çıxır: Rusiyanın siyasi sinfi Qafqazdakı əsas müttəfiqini necə görmək istəyir: aşkar nasist ölkəsi, yoxsa demokratik respublika kimi?
Qeyd olunan direktivdə daha sonra sovet Azərbaycanının təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətindəki nailiyyətlər və qüsurlar sadalanır (ikincilərin sayı daha çoxdur). Real vəziyyətin təhlili dəhşətli etirafla bitir: «Əksər periferiya orqanları rayonlarında diqqətə alınmalı obyektin (söhbət daşnaklardan gedir) peyda olması haqda xəbərlərə çox diqqətsiz, bəzən isə cinayətkarcasına səhlənkar yanaşırlar».
Bu tənqid Gəncə şəhər şöbəsinə, Şamxor (Şəmkir), Touz (Tovuz), Ağdam və digər yerli şöbələrə yönəldilib. Sənədin sonunda isə müvafiq tapşırıqlar yer alır: bütün agentura yenidən nəzərdən keçirilsin və şəbəkə ballastdan, perspektivsiz agenturadan təmizlənsin, agentura ilə tərbiyəvi iş gücləndirilsin, hələ də toxunulmaz qalan, sürgündən qayıtmış, Ermənistandan və digər rayonlardan gəlmiş daşnak kadrlara qarşı sayıqlıq artırılsın. Rayonlardan heç birində daşnakların dəqiq uçotu aparılmır. Odur ki, bu işə son dərəcə diqqətli yanaşılsın və tapşırıqlarımıza ciddi əməl olunsun…» (ardınca əvvəl verilmiş sərəncamların rekvizitləri sadalanır).
Sadə dildə desək, erməni millətçiləri və «Daşnaksutyun» faşizmə sadiqliklərini aşkar bəyan edənədək, sovet dövlət təhlükəsizlik xidmətinin yerli orqanlarında bu ideologiyanın daşıyıcılarına loyal, hətta mərhəmətlə yanaşılıb. Yalnız onların alman millətçi-sosializminə tam uyğun olan «erməni xalqının ariliyi» haqda danışmağa başlamasından sonra partiya üzvlərinə qarşı planlı kütləvi repressiyalara hazırlıq başlayıb. Başqa sözlə, daşnaklar partiyanın XII qurultayınadək də eyni ideologiyanın daşıyıcısı olmalarına rəğmən, SSRİ-də diqqət çəkməyib. Aşkar şəkildə nasist ariliyi mövqeyinə keçər-keçməz isə dərhal nəinki maraq obyektinə çevrilib, həm də dövlət təhlükəsizlik orqanlarının ciddi müqavimətilə üzləşiblər.
Sovet Zaqafqaziyası respublikalarının dövlət təhlükəsizlik orqanları daşnakların uçotunu 3 meyar əsasında aparırdı: 1) Partiya üzvü; 2) «1921-ci ilin daşnak avantürası»nın iştirakçısı (söhbət ermənilərin Sovet İttifaqına qarşı 1921-ci ilin yazında daşnak Ermənistanının son baş naziri, respublikanı əvvəlcə Osmanlı qoşunlarına, sonra isə bolşeviklərə təslim etmiş Simon Vrasyanın başçılığı ilə qaldırdıqları qiyamdan gedir); 3) Rəğbət bəsləyənlər.
2 il sonra - 1937-ci ildə ilk iki kateqoriyaya aid şəxslərin planlı və sistematik şəkildə güllələnməsinə, sonuncuların isə Xalq Daxili İşlər Komissarlığının əmək düşərgələrinə «yenidən tərbiyə almağa» göndərilməsinə başlanılıb.
Sovet Zaqafqaziyasının dövlət təhlükəsizlik orqanları 1937-ci ildə daşnaklara qarşı repressiyanı onların erməni, millətçi, ideyaca bolşevizmin əleyhinə, yaxud antisovet olduqları üçün aparmırdı. Repressiyalara səbəb yalnız daşnak liderlərinin özlərini Hitlerin, onun insanlara nifrət ideologiyasının tərəfdarı elan etməsi idi. Bir sözlə, Zaqafqaziya çekistlərinin SSRİ-dəki etnik ermənilərin əhəmiyyətli bir hissəsinə qarşı siyasi repressiyalara start verməsinin yeganə səbəbi Qaregin Njde və onun tseqakron ideologiyası olub.
Bu gün isə İrəvanda onun abidəsi ucalır. Bu, Ermənistanda nasizmin qəhrəmanlaşdırılması deyilsə, bəs, nədir? Faşistlərlə dostluq istənilən halda əxlaq qaydalarına ziddir və ona heç bir siyasi məqam haqq qazandıra bilməz. Necə deyərlər, «dostunu göstər, kim olduğunu deyim».
P.S. 2013-cü il dekabrın 18-də BMT Baş Assambleyasının LXVII (67-ci) sessiyasında «Nasizmin qəhrəmanlaşdırılması, müasir irqçiliyə yol açan, irqi ayrı-seçkiliyi, ksenofobiyanı və bunlarla əlaqəli dözümsüzlükləri canlandıran digər hallarla mübarizə» adlı qətnamə qəbul edilib (A/RES/68/150). Qətnamənin 23-cü maddəsinə görə, aşkar nasist ideologiyası olan tseqakronun banisi Qaregin Njdenin abidəsinin ucaldılması «müəyyən dəri rənginə və ya etnik mənsubiyyətinə malik bir irqin və ya qrupun üstünlüyünə» əsaslanan müasir təbliğat vasitələrindən biridir. Bu da öz növbəsində, irqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın 4-cü maddəsinin pozulması deməkdir. Yenə də həmin sənədin 12-ci maddəsi «insan haqları və demokratiyaya ekstremist siyasi partiyalar, hərəkatlar və qruplardan gələn ça

Region Plus begins publication of articles by the Russian historian and lawyer Oleg Kuznetsov. His materials are based entirely on the declassified documents of the Soviet security authorities
Winston S. Churchill is credited with the following brilliant phrase: "The only thing we learn from history is that we learn nothing from history." We recall it every time there is a chance to study the documents of the Soviet security authorities concerning their activities against Armenian nationalism, extremism, and terrorism. Unfortunately, the political class of modern Russia (and other countries with deep anti-fascist traditions) either forgot or is reluctant to remember and learn from the past, which is the main reason why the civilisation has completely lost influence on the establishment of the state ideology of modern Armenia.
Region Plus begins publication of articles by the Russian historian and lawyer Oleg Kuznetsov. His materials are based entirely on the declassified documents of the Soviet special services, which always had a clear understanding about the true and permanent enemy of the Russian statehood in history no matter who ruled the state – the emperor, the Bolsheviks, or the Soviets. And as soon as the Kremlin had a different (not that of the NKVD) view of the situation behind the Great Caucasian Range, it would immediately lose its geopolitical positions in the region one after another.
In the second half of 2016 and throughout 2017, the Russian-speaking media in various countries of the world was actively discussing the installation of a monument to the main ideologist of Armenian nationalism Garegin Nzhdeh (Ter-Harutyunian). The debates eventually split the information space into two antagonistic camps. Armenian press called Nzhdeh a national hero of the Armenian people and the founder of Armenia's state ideology, while the mass media of Russia, Azerbaijan, Uzbekistan and some other post-Soviet countries called him a fascist and protested against the glorification of a Hitlerite henchman in Armenia. Meanwhile, official Moscow, as well as other capitals of Europe and America decided to consider these actions as an "internal affair of Armenia." The situation was most evident in Russia though, when Russian political class, which had always been known for its raving condemnation of the glorification of any manifestation of Nazism and fascism in the Baltic countries and Ukraine, flatly refused to do so with regard to Armenia as it did not want to "offend" its only ally in the South Caucasus. Thus, seeing Russia's reluctant stance, the rest of the countries of the former anti-Hitler coalition, who lost 50 million of souls in the struggle against German Nazism and Italian fascism, did not bother either.
Garegin Nzhdeh, whose monument is flaunting in front of the Armenian government headquarters, left an infamous mark on history by committing the massacre of the Muslim population of Thrace as a member of the Bulgarian army during the 1st and 2nd Balkan wars (1912-1913), as well as the subjects of the Ottoman Empire as a member of the Russian Caucasian Army during the First World War (1914-1918), civilians in Azerbaijan and Northern Iran as a serviceman in the army of the Dashnak Republic of Armenia (1918-1920), as well as the founder of the Tseghakron Theory (Tseghakronism), which actually spurred the heated discussions around his monument in Yerevan as an act of hailing (or condemning) the fascism in Armenia. In fact, the motive for debates has developed since 2004, when the Republican Party, ruling in Armenia until recently, published a brochure entitled Garegin Nzhdeh and his teaching, which explained the essence of Nzhdeh's theory and declared it as an official state ideology of the country. In other words, for Armenian political establishment, the monument of Nzhdeh was a logical conclusion of a fifteen-year process of implanting the Tseghakronism into the mass consciousness of Armenians and a triumphant evidence of this ideology.
According to Wikipedia, Tseghakronism in essence is a "nationalist ideology, which claims that the highest value for an individual is his nation beyond which he cannot fully exist. The objective of Tseghakronism is the unification of all Armenians on the territory of their historical homeland under a unified Armenian state." Tseghakronism has not been finalised as a valid theory based on a philosophical treatise or an independent conceptual publication; rather it was developed through a series of articles. According to the anonymous author of the above-mentioned brochure, Garegin Nzhdeh and his teaching, Tseghakronism should not be confused with Italian fascism, German Nazism and Jewish Zionism, as it is an independent intellectual phenomenon specially developed for the Armenian people. Yet another article in Wikipedia ("Armenoid race") confirms that this ideology still officially exists in Armenia. According to the article, Armenians are no longer representatives of one of the peoples under the Semitic group, but an independent race of people rooted thousand years deep in the past. Incidentally, it was the French anthropologist G. Monthodont who originally claimed the existence of "Armenoids" in 1933 – precisely at the time when Nzhdeh began formulating his theory of Tseghakronism.
However, this view, which was readily accepted by the Russian authorities and the media under their control, followed by institutions of other countries, did not exist always. In the 1930s, when this ideology was only formulated, the attitude towards it in the USSR was completely negative.
While studying a set of selected documents of the State Security Directorate (SSD) of the People's Commissariat for Internal Affairs (NKVD) of the Transcaucasian Socialist Federative Soviet Republic (ZSFSR) for Azerbaijan SSR, a formerly-classified "top secret" SSD directive no. 138 to its territorial divisions (city departments and local branches), dated April 7, 1935 drew my attention. It was surprising that I found it on the first pages of a large archive file. The document mostly included local reports about the implementation of instruction, hence providing full and detailed evidence on one of the large-scale operations carried out by the Transcaucasian officers of the NKVD. The directive began with a detailed analysis of the problem and demanded fully concentration of forces from all regional units of the Soviet state security authorities to solve the problem (the original text was adjusted to be in line with the grammar of the modern Russian language):
"It is clearly visible that the Dashnaks became active after the 12th Congress of the [Dashnaksutyun] party both abroad and in the country and this activity is gradually develops into fascism.
Having remained as an uncompromising opponent of the Bolshevism, the Dashnaktsutyun has affirmed this struggle in the form of fascisation as the only way to strengthen its authority and militant spirit. To ensure a "consistent" transition to fascism, the Dashnak ideologists put forward the notorious theory of Aryanism for the Armenian nation.
These issues were most clearly formulated by the key figures of the Dashnaktsutyun in Europe. For example, Nzhdeh writes the following in his article "My word for the younger generation of Armenians":
"... Religion is a new wave raising the Armenian life and opposing our spiritual organism to the threatening death in an alien environment..."
"... Keep the Armenian spirit inaccessible to suicidal offensives of the Leninists..."
"... Bolshevism preaches that a nation must die to give life to the class; ...Fascism preaches that a class must die to give life to the nation..."
Strengthening of fascist tendencies is also observed among the Dashnak assets developed underground and is expressed as follows:
"If, after seizing the power, the Dashnaktsutyun's domination is based on its vague program of socialism, then we all will leave this party. We must finally learn action from Hitler".
At that time, Nzhdeh's call to "the younger generation of Armenians to learn action from Hitler" sounded quite symptomatic. That was way before the infamous Kristallnacht, an organised mass pogrom of Jews in Germany in 1938; the hellish gas chambers and crematoriums of the "death factory" in Auschwitz-Birkenau, although the theory of the "final solution of the Jewish question" had already been formulated and proclaimed; SS Untersturmführer Leopold Itz, Edler von Mildenstein had already established his Jews department under the auspices of the SD Central Board, and Otto Adolf Eichmann had already written a review of The Jewish State by Theodor Herzl, in which he recommended mass extermination of Jews as "enemies of the Reich". In other words, Nzhdeh urged his followers to learn doing the same with the Turkic and generally Muslim peoples as the Nazis will with the Jews in the near future – first in Germany, then in the territories of all the occupied countries of Europe. It was not something new for him anyway, as he had successfully practiced this in four preceding wars.
As can be seen from the above quotes found in the directive no. 138, for the security authorities of the Soviet Transcaucasia, the Armenian nationalism, as formulated by Garegin Nzhdeh, was nothing but fascism. Alas, the same cannot be said of modern Russia and other countries of the world, which still consider the case an "internal affair of Armenia", hence supporting and encouraging organised adherents and bearers of this ideology. And when the people of Armenia, who did not want to live according to the rules of Tseghakronism, which was considered a fascist theory in the USSR, hit the streets of Yerevan in April 2018 to fight for its freedom, dignity and democracy and to throw off the shackles of nationalism and fascism, politicians and public figures in Moscow expressed their resentment considering the events as a threat to Russia's national interests. Then what kind of Armenia does the political class of Russia need as its main ally in the Caucasus – openly Nazi or democratic?
Further down the text of the directive, we could see a list of achievements and drawbacks of the state security authorities of the Soviet Azerbaijan In fact, the list contains more drawbacks than achievements. The analysis of the real state of affairs concluded with a shocking statement: "It is particularly noteworthy that many peripheral authorities are completely inattentive and sometimes criminally negligent to reports about the presence of an important and worthy [Dashnak] object in their area". Specifically, the criticism concerned the Ganja city department, local branches in Shamkhor (Shamkir), Tauz (Tovuz), Aghdam and other areas. Towards the end of the document, we can see a set of guiding instructions or orders such as "Review all agents and get rid of the ballast of agents with low potential", "Improve educational work with agents", "Enhance vigilance against the Dashnak personnel who are still intact, returned from exile and moved to the region from Armenia or other areas, "Take the registration process seriously and under the guidance of our instructions, since there is no sound registration of Dashnaks in any of the regions..." (This is followed by the details of orders issued previously).
In other words, while the ideologists of Armenian nationalism and the Dashnaktsutyun Party did not publicly declare their adherence to fascism, the Soviet security authorities were completely loyal and even condescending to them. But when they started talking about the "Aryan roots of the Armenian nation" chiming in with German national-socialist ideology, preparations for mass repression of their party members began immediately. Until the 12th Congress of their party in the USSR, the Dashnaks and their ideology were not noticeable, but as soon as they openly and consciously switched to Nazi Aryan positions, they immediately became an object of interest and vocal opponents of the state security authorities.
State security agencies of the Transcaucasian Soviet republics registered the Dashnaks in three categories: 1) party members; 2) "participants of the Dashnak adventure in 1921", an anti-Soviet armed mutiny of Armenians in spring 1921 led by the last Prime Minister of the Dashnak Republic of Armenia, Simon Vratsian, who first handed over Armenia to the Ottoman troops and then the Bolsheviks. The rebels could seize a vast territory until Ganja and including Ninotsminde; 3) sympathizers. Two years later, in 1937, Dashnaks from the first two categories were executed systematically and methodically. Members of the last category were sent to the NKVD labour camps for "re-education". Security authorities of the Soviet Transcaucasia repressed the Dashnaks not because they were Armenians, nationalists, ideological opponents of Bolshevism or anti-Soviet, but because their leaders declared their support to Hitler and his misanthropic ideology. Garegin Nzhdeh and his theory of Tseghakronism (nothing else!) were the main reason why the Transcaucasian security authorities launched a bloody political repression against a significant portion of ethnic Armenians residing in the USSR.
Now Nzhdeh has a monument in Yerevan. Isn't it a glorification of Nazism in Armenia? Any form of friendship with fascists is immoral and no political reasons can justify this. Otherwise, the old Russian saying "Tell me who are your friends and I'll tell you who you are" becomes relevant.
P.S. On December 18, 2013, the 67th session of the UN General Assembly adopted a resolution "Combating glorification of Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance" (A/RES/68/150). In compliance with §23 of this resolution, the erection of a monument to the founder of the openly Nazi ideology of Tseghakronism, Garegin Nzhdeh, is one of the modern forms of propaganda "based on ideas or theories of superiority of one race or group of persons of one colour or ethnic origin" and is a direct violation of Article 4 of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination. Also, in §12 of the same document the UN General Assembly "expresses concern at the human rights and democratic challenges posed by all extremist political parties, movements and groups." In addition, §19 emphasises "the importance of history classes in teaching the dramatic events and human suffering which arose out of the adoption of ideologies such as Nazism and Fascism."
Tseghakronism is Nazism, and its first victim during the second half of the 1930s was the Armenian people caught by Stalin's political repressions due to Nzhdeh's unwise public bravado in the world media. That is why his monument must be demolished and his name forgotten.