Azərbaycanla sülh olmazsa, Ermənistan «inqilab»ının uğur qazanmaq şansı yoxdur
Ermənistanda daxili siyasi böhran sürətlə dərinləşir. Ölkənin «məxməri inqilabçı» rəhbərliyi hakimiyyəti əldə saxlamaq və gücləndirmək üçün əlindən gələni edir. Keçmiş hakim qüvvələr isə hakimiyyəti geri qaytarmaq məqsədilə «əks-inqilabi» gedişlər edir.
Paşinyan parlamentə qarşı
Küçə hərəkatının hakimiyyətə gətirdiyi Nikol Paşinyan anlayır ki, hakimiyyətinin tam legitimlik qazanması üçün maraqlarına uyğun parlamentə sahib olmalıdır. Bu üzdən də, o, növbədənkənar parlament seçkisinin təşkili məsələsini gündəmə gətirir. Məsələ ondadır ki, hazırkı parlamentdə çoxluq baş nazirin əleyhinə olan qüvvələrdə, ilk növbədə isə sabiq prezident Serj Sarqsyanın başçılıq etdiyi Ermənistan Respublika Partiyasının (ERP) əlindədir.
Bu ilin yazında «küçə» sarqsyançı parlamenti «xalq hərəkatının başçısı» Paşinyanı hökumətin başına gətirməyə məcbur edib. O vaxtdan Ermənistanda faktiki olaraq, ikihakimiyyətlilik hökm sürür. Bir tərəfdən hələ də xalqın böyük hissəsinin inamına və dəstəyinə arxalanan Paşinyanla komandası, digər tərəfdən məşhur «Qarabağ klanı»nın nəzarətində olan parlament. Üstəlik, parlamentdə daşnaklarla Qaqik Sarukyanın eyniadlı bloku da ERP ilə eyni mövqedən çıxış edir. Ən azı, bu yaxınlaradək belə idi.
Əslində, növbədənkənar seçkinin keçirilməsi və yeni parlamentin formalaşdırılması zərurəti «məxməri inqilab»ın zəfər qazandığı andan aydın idi. Lakin Paşinyan əvvəlcə seçkinin 2019-cu ilin may-iyun aylarında keçirilməsini təklif edirdi. Prosesin sürətləndirilməsi planı baş nazirin «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının da daxil olduğu «Mənim addımım» blokunun İrəvan Ağsaqqallar Şurasına (şəhər soveti) keçirilən seçkidə 81,06% səs yığaraq qalib gəlməsindən sonra ortaya çıxıb. Paşinyan xalqın onu dəstəklədiyini bir daha gördükdən sonra növbədənkənar parlament seçkisinin gələn ilə saxlanmasının mənasız olduğu qənaətinə gəlib. Nəticədə, o, seçkinin 2018-ci ilin dekabrında keçirilməli olduğunu bəyan edib – ölkə yeni ilə yeni parlamentlə daxil olmalıdır. O, buna nail olmaq üçün vəzifəsindən istefa verməyə belə, hazır olduğunu bildirib.
Lakin mövcud parlamentin sərt reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Oktyabrın 2-də deputatlar «Parlamentin reqlamenti haqqında» qanuna dəyişiklikləri ikinci və yekun oxunuşda səs çoxluğu ilə qəbul ediblər. Sənəd parlamentə baş nazirin istefasından sonra belə, fəaliyyətini davam etdirmək hüququ verir. Bundan başqa, parlament baş nazirin qatılmadığı iclası təxirə salmaq hüququ da əldə edib. Demək, Paşinyan vədinə əməl edərək istefa verərsə, hazırkı qanunverici qurumun son iclası sonsuzadək təxirə salına bilər.
Beləliklə, 3 fraksiya – ERP, Sarukyanın Bloku və «Daşnaksutyun» parlamentinə buraxılmasını əngəlləyən qanun layihəsinə səs verib. Hökumət başçısı bunu «əks-inqilab»ın başlanğıcı kimi qiymətləndirərək, ona müxalifətdə olan bütün nazir və qubernatorları vəzifədən kənarlaşdırıb. Söhbət xüsusilə «Daşnaksutyun» və «Çiçəklənən Ermənistan» partiyalarının təmsilçilərindən gedir. Bununla, Paşinyan növbədənkənar parlament seçkisinin reqlamentin müəyyən dərəcədə pozulması ilə keçirilə biləcəyini də nümayiş etdirib. Yəni seçki prosesi zamanı baş nazir vəzifəsini tərk etməyəcək. Paşinyan bunu «xalqın bunu istəmədiyi» ilə əsaslandırır. Beləliklə, «məxməri inqilab»ın lideri ERP və müttəfiqlərinin yaratdığı əngəlləri aşmaq əzmini nümayiş etdirir. Sonuncuların onun səsini yaxşı eşitməsi üçün isə Paşinyan sevimli siyasi mübarizə yoluna yenidən əl ata biləcəyini açıq şəkildə dilə gətirib. Söhbət mitinqlərdən gedir.
Baş nazirin daha bir əməli göstərib ki, o, ERP-nin tam iflasa uğradılması üçün cəmiyyətdə radikallığın azalmasına imkan vermək istəmir. Paşinyan «Sasna srer» partiyasının formalaşdırılması prosesinə dəstəyini ifadə edib. Bu, 2016-cı ilin iyulunda İrəvanda bir polis alayının binasını ələ keçirərək 2 həftə nəzarətdə saxlamış yaraqlıların birləşdiyi təşkilatdır. O zaman hökumət qüvvələri ilə yaraqlılar arasındakı qarşıdurmada 3 polis həyatını itirmişdi. Lakin bu, Paşinyanın hakimiyyətə gəldikdən sonra təşkilatın 27 üzvünü həbsdən azad etməsinə mane olmayıb. Baş nazir onları «siyasi məhbus» sayırmış.
Sonuncular isə öz növbələrində, partiya yaradaraq, yeni parlamentin formalaşmasınadək Paşinyanı dəstəkləyəcəklərini bəyan ediblər. Üstəlik, yeni partiyanın nümayəndələri, əlbəttə ki, yeni parlamentdə təmsil olunacaqlarını da düşünürlər.
Bundan başqa, «Sasna srer» partiyası hazırkı parlamentdə yer alan keçmiş hakimiyyətin tərəfdarlarına birmənalı mesaj da ünvanlayıb: parlament dərhal buraxılmalı və bu, güc tətbiqi bahasına olarsa belə, baş verməlidir. «Müqavimət göstərənlər, sadəcə, əlindən-qolundan tutularaq parlamentin binasından çölə atılmalıdır», - deyə «Sasna srer»in liderlərindən olan Varujan Avetisyan bildirib.
Bu hədələr, deyəsən, vəziyyətə praktiklik nöqteyi-nəzərindən yanaşan Sarukyanı «ağıllandırıb». Görünən odur ki, onun başçılıq etdiyi blok indiki mərhələdə Paşinyana müqavimət göstərməyin yeni etiraz aksiyalarına yol aça biləcəyini anlayıb. Bu, əlbəttə ki, «məxməri inqilab» əleyhdarlarına yaxşı şeylər vəd etmir. Nəticədə, baş nazir Paşinyanla «Çiçəklənən Ermənistan» partiyasının lideri Qaqik Sarukyan memoranduma imza atıblar. Sənəd bu ilin dekabrında növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsini nəzərdə tutur. Bundan başqa, memorandumda bildirilir ki, baş nazirin istefa verəcəyi təqdirdə, Sarukyanın bloku bu posta namizəd irəli sürməyəcək və hər hansı başqa namizədi dəstəkləməyəcək.
Parlament müxalifəti olan ERP ilə «Daşnaksutyun» isə bir sıra şərtlər irəli sürüb və onlara əməl olunacağı təqdirdə, dekabrda növbədənkənar seçkinin keçirilməsinə dair müzakirələrə qoşulmağa hazır olduqlarını bəyan edib. Oktyabrın 9-da isə ERP-dən olan bir neçə deputat Paşinyanın ideyasına dəstək belə verib. Bundan sonra baş nazir oktyabrın 16-dək istefaya hazır olduğunu bəyan edib. «Növbədənkənar parlament seçkisi dekabrın 9-10-da keçirilməlidir. Mən oktyabrın 16-dək istefa verərəmsə, bu, reallaşa bilər», - deyə «Armenpress» agentliyinin məlumatına görə Paşinyan bildirib.
Beləliklə, müxalifətlə razılığa gələn Paşinyan, bəlkə də, dekabrda növbədənkənar seçkinin keçirilməsi üçün həlledici addımını atıb. Bu isə ona «tam qələbə» perspektivi vəd edir.
«Xalqın başçısı»na qarşı
Lakin Paşinyanın hakimiyyətini möhkəmləndirmək və genişləndirmək istiqamətindəki addımları bu prosesi müşayiət edən ciddi problemləri yox etmir. İlk problem ondadır ki, Paşinyanın parlament uğrunda mübarizədə küçədən başqa resursu yoxdur. Bunu erməni ekspertlər də etiraf edir. Baş naziri daha çox onun ölkənin gələcəyilə bağlı baxışlarını bölüşənlər deyil, Koçaryan-Sarqsyan rejimindən bezənlər dəstəkləyir. «İnqilab» zamanı ölkədə «Serji devir!» şüarının populyarlıq qazanması da təsadüf deyildi və yeni hakimiyyət bu gün də həmin şüarın üzərində dayanır. İrəvanın rəhbəri də məhz bu şüar və onu dəstəkləyən kütlə sayəsində seçilib. İnsanlar aktyor Ayk Marutyana şəxsən Paşinyanın deyil, keçmiş rejimin devrilməsinə dair sosial sifarişi reallaşdırmış qüvvənin təmsilçisi kimi səs verib.
İki ay sonra keçirilməsi planlaşdırılan parlament seçkisində də, yəqin ki, eyni şey olacaq. Məhz bu üzdən «Qarabağ klanı»nın təmsilçiləri olan Robert Koçaryanla Serj Sarqsyanın tərəfdarları növbədənkənar seçkiyə mane olmağa çalışır. Artıq yalnız parlamentdəki çoxluqdan ibarət üstünlüyü qalmış ERP anlayır ki, seçki, məsələn, gələn ilin mayında keçirilərsə belə nəticə dekabrda keçiriləcək səsvermənin nəticəsindən ciddi fərqlənməyəcək. Onun nəticəsi istənilən halda, Paşinyanın xeyrinə olacaq. Lakin baş nazirə dəstək aksiyalarına qatılanların sayı artıq bu gün «inqilab» zamanı olduğundan xeyli azdır. Bu mənada Sarqsyanın tərəfdarları haqlı olaraq, Paşinyana sevginin getdikcə azalacağını düşünür. İnqilab eyforiyası getdikcə yatmağa, bununla bərabər, Paşinyan sevgisi də azalmağa başlayacaq. Demək, ERP-nin ən azı siyasi proseslərin əsas iştirakçısı olaraq qalmaq şansı var. Belə olan təqdirdə, müəyyən müddət sonra o, revanş şansı belə qazana bilər. Ermənistanın insanları qane etməyən reallıqları da belə düşünməyə əsas verir. Söhbət, ilk növbədə, iqtisadi vəziyyətdən gedir. «İnqilab»ın iqtisadiyyata heç bir müsbət təsiri olmayıb və o, sürətlə geriləməkdədir. Üstəlik, yeni hakimiyyət hələ də real daxili və ya xarici siyasi proqram ortaya qoymayıb. Paşinyan hökuməti əhaliyə həyat səviyyəsinin yaxşılaşacağına dair zəmanət də vermir. Halbuki o, müxalifətdə olarkən durmadan əməkhaqqı və pensiyaların artırılmalı olduğunu deyirdi. Bu gün irəli sürülmüş 2019-cu ilin dövlət büdcəsi layihəsində isə minimum əməkhaqqı və pensiya olduğu həddə saxlanılıb.
Bütün bunlara bir də ölkədəki kriminal durumu əlavə etmək olar. Sabiq deputat Karo Karapetyanın qətli Ermənistanda ciddi əks-səda doğurub. Maddi zəmində törədildiyi bildirilən cinayətdə yenə də parlamentin sabiq deputatı, aradan çıxmağa macal tapmış Arutyun Karaqezyan ittiham olunur. Az sonra Zovuni qəsəbəsində onun cəsədi tapılıb. Hüquq mühafizə orqanları sabiq deputatın intihar etdiyini düşünür.
Bir sözlə, ciddi iqtisadi və siyasi böhran içərisində olan, Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz üzündən regional inteqrasiyadan kənarda qalmış Ermənistanda reallıq bundan ibarətdir. Son aylarda yaşananlar Ermənistan ictimaiyyətini və ilk növbədə, hakimiyyətini ayıltmalıdır: Ermənistanın xilas yolu Azərbaycanla sülhə nail olmaq, əməkdaşlıq qurmaqdır. Əks təqdirdə o, iflasa məhkumdur. Paşinyanın Azərbaycanla substantiv dialoqa başlanılması istiqamətində konkret addımlar atmaması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli prosesinin sonunu gətirəcək. Bu isə o deməkdir ki, «inqilab»ın əhalinin yoxsulluğuna və qanlı «razborkalar»a son qoymaqda aciz olduğu, Azerbaycanla müharibənin isə getdikcə daha real olduğu şərait keçmiş rejimin tərəfdarlarında hakimiyyətə qayıtmaq ümidi yaradacaq.

Armenian "revolution" to be unsuccessful without peace with Azerbaijan
Internal political crisis in Armenia is intensifying. The leadership of the country is desperate in its efforts to retain and expand its power under the existing circumstances when the former ruling circles use “counter-revolutionary” measures in order to reanimate the former regime.
Pashinian against the parliament
Brought to power by the protesting street movement, Nikol Pashinian now understands that he needs to have a parliament that meets his own interests in order to establish a fully legitimised power. Hence his recent attempts to hold extraordinary parliamentary elections, since the current parliament is dominated by the forces opposing the prime minister and is represented primarily by the Republican Party of Armenia (RPA) headed by the former president Serzh Sargsyan.
In spring 2018, the “street” forced the Sargsyan parliament to vote for the appointment of “national leader” Pashinian as the new head of the government. Since then, a de facto dual power has been established in Armenia. On the one hand, Pashinian and his men still enjoy the trust and support of a considerable mass of the population. On the other hand, there is a parliament controlled by the notorious “Karabakh clan”, where the allies of RPA, at least until recently, are Dashnaks and the infamous oligarch Gagik Tsarukian.
In fact, the relevance of extraordinary parliamentary elections was evident from the very beginning of the “velvet revolution”. However, Pashinian initially proposed holding elections in May-June 2019. The plan to hold extraordinary elections appeared after the “My Step” bloc, which includes the Civil Contract party headed by the Prime Minister, won the elections to the Council of Elders (City Council) of Yerevan with 81.06% of the votes. Pashinian decided that it no longer made sense to postpone the parliamentary elections until the next year, if he had the nationwide support. Therefore, he announced his intention to hold the elections in December 2018 so that the country enters the new year with a new parliament. Pashinian even expressed his willingness to resign in order to initiate early elections at the end of this year.
However, Pashinian's statement provoked a tough reaction from the current parliament. On October 2, majority of deputies adopted amendments to the law “On the Regulations of the National Assembly”, allowing the parliament to work even after the Prime Minister’s resignation. In addition, the parliament received the right to postpone the convention if the Prime Minister does not attend. So if Pashinian fulfills his promise and resigns, then the last meeting of the current parliament can be postponed indefinitely.
Thus, three factions of the parliament, RPA, the Tsarukian bloc and Dashnaktsutyun, voted for the bill blocking the parliament’s dissolution. The head of the government regarded this step as “the start of counter-revolution” and dismissed all the ministers and governors representing the opposition forces, in particular the Dashnaktsutyun Party and the Prosperous Armenia, which is part of the Tsarukyan bloc. At the same time, Pashinian made it clear that the early parliamentary elections might be held with a certain violation of rules. That is, the prime minister will not leave his post during the election campaign, because, according to Pashinian, “the people are against it.” The leader of the “velvet revolution” has demonstrated readiness to bypass the obstacles created by RPA and its allies. To make his opponents fully understand the meaning of his signals, Pashinian explicitly hinted at his readiness to start street protests of his supporters once again.
Moreover, the prime minister’s intention to prevent radical sentiments in the society in order to finally crush the RPA was confirmed by his open support for the establishment of the Sasna Tsrer party. It is the same party the militants of which captured and held for two weeks the building of the police regiment in Yerevan in July 2016. During the bloody confrontation, three policemen were killed, but this did not prevent Pashinian, after coming to power, to release 27 Sasna Tsrer members as “political prisoners”. The latter established a new party and announced that they will support Pashinian until the establishment of a new parliament. Furthermore, the Sasna Tsrer party addressed an unambiguous message to the supporters of the former regime in the National Assembly meaning: the parliament should be dissolved immediately, even if physical force is required. “If they resist, just take them by the arms and legs and throw them out of the parliament,” one of the leaders of Sasna Tsrer, Viruzhan Avetisian, threatened.
Apparently, such threats "reasoned" Tsarukian, who was considering the situation from practical point of view. Seemingly, the leadership of his bloc took into account that at this stage of events any resistance to Pashinian’s plans is fraught with a new wave of protests with uncomfortable consequences for those who resist the logic of the velvet revolution. Thus, Prime Minister Pashinian and the leader of the Prosperous Armenia Party, Tsarukian, signed a memorandum. The document makes the holding of early parliamentary elections in December possible, and in the event of the resignation of the Prime Minister, the Tsarukian bloc "as a contributing force to the revolution" undertakes not to nominate its candidate for premiership and not to assist any other candidate. The Republican Party of Armenia and Dashnaktsutyun also put forward a number of conditions under which the deputies of these factions are ready to discuss elections in December. On October 9, a number of deputies from the Republican Party supported the idea of Pashinian. After which he declared that he was preparing to resign before October 16. "Extraordinary parliamentary elections should be held on December 9-10. It will become a reality if I resign before October 16," Armenpress agency quotes Armenian prime minister.
Thus, agreeing with the opposition forces, Pashinian made, perhaps, a decisive step towards the implementation of the early elections in December, which promises him a “complete triumph” over his opponents.
Reaction against the “national leader”
However, Pashinian's steps towards strengthening and expanding his power do not veil the reality of serious problems that accompany the process of accession of the “national leader”. The first problem is that Pashinian has practically no other effective resources in his fight against the parliament but the street. Armenian experts admit that Pashinian's rating is not associated so much with those who share his views on Armenia's future, but with those who are simply tired of the decades of the ruling Kocharyan-Sargsyan regime. That is the reason why the slogan “Reject Serzh” gained popularity during the "velvet revolution". Thanks to this slogan and the masses supporting it, Pashinian made his victory in Yerevan, when people, choosing the mayor of the capital city, supported not the actor Hayk Marutian (Pashinian's supporter) but the power that implements the social order to reject the former regime.
The same is going to happen in the upcoming parliamentary elections in December, which is so zealously counteracted by the supporters of ex-presidents of the “Karabakh clan”, Robert Kocharian and Serzh Sargsyan. RPA, which has only one serious power resource (parliamentary majority), understands that holding elections, for example, in May next year, will not be fundamentally different from the December version. In any case, their results are predetermined in favour of Pashinian. However, the scale of public reaction supporting the “national leader” has noticeably weakened in comparison with the image prevailing in spring 2018. Supporters of Sargsyan have every reason to believe that the nationwide admiration for Pashinian will decline further, according to the irreversible logic of gradual decline of revolutionary euphoria. So, the RPA still has a chance to at least keep afloat political wave, not to mention the possibility of taking revenge in the foreseeable future. This is also supported by the same disappointing Armenian reality, namely the state of the Armenian economy.
Regardless of the ongoing "revolutionary" action in the country, the national economy continues its uncontrollable roll into the abyss. Meanwhile, the “velvet-revolutionary” power has not yet voiced any real domestic and foreign policy action program. Nor could it provide any public guarantees concerning the improvement of the living conditions of Armenian population. Being in opposition, Pashinian regularly made statements about the urgency to increase salaries and pensions. However, his draft state budget for 2019 assumes that the minimum salary and labour pensions in Armenia will remain at the same level.
On the other hand, criminal records complement the “revolutionary” unrest prevailing in the country. The murder of former Member of Parliament, Karo Karapetian, provoked a loud resonance. Another former member of the Armenian parliament, Harutyun Karagezian, was accused of committing financial crimes. The latter was soon found dead in the village of Zovuni, while law enforcement agencies suspect suicide.
These are the realities of Armenia - a country immersed in the most severe economic and political crisis, which eventually found itself on the sidelines of regional integration as a result of its military aggression against Azerbaijan. The events of recent months should convince the Armenian public and, above all, the new authorities of the country that Armenia is doomed to failure in all areas without peace and cooperation with Azerbaijan. The lack of concrete measures for a substantive dialogue with Azerbaijan, which is equivalent to the failure of the process of peaceful settlement of the conflict, only encourages internal Armenian reaction, adherents of the former regime, promising them a chance of return to the power. Considering the inability of the “revolutionary” regime, it is their chance to eliminate poverty of the population and the bloody showdowns, as well as the objectively growing fear in Armenia regarding the ever more realistic outlines of a possible war with Azerbaijan.