AMERİKALILARIN ÜMİDLƏRİ VƏ QORXULARI
Amerikalılar noyabrın 6-da keçirilmiş aralıq seçkilərindən 100 senatordan 35-ni, 36 ştat qubernatorunu və Nümayəndələr Palatasının 435 üzvünü seçiblər. Sensasiya qeydə alınmayıb. Gözlənildiyi kimi, Konqresin Nümayəndələr Palatasında çoxluğu Demokratlar Partiyası qazanıb. Respublikaçılar isə Senata nəzarəti nəinki əldən verməyib, üstəlik, onu daha da gücləndirib. Beləliklə, prinsipcə seçki heç-heçə nəticələnib.
Prezident Donald Tramp üçün bu seçkilər həm də özünəməxsus etimad referendumu idi. Hər halda, CBS tərəfindən təşkil olunmuş sorğuya qatılanların 60%-dən çoxu bildirib ki, onların səsverməsində əsas rolu məhz Trampa münasibətləri oynayıb. Etiraf etmək lazımdır ki, Ağ Evin sahibi bu imtahandan üzüağ çıxa bilib. Hər halda, midterms 2018-də (aralıq seçkiləri) prezident partiyası uzun illər ərzində göstərdiyi ən yaxşı nəticələrdən birini əldə edib. Üstəlik, nümayəndələrinin Ağ Evə rəhbərlik etdiyi partiya indiyədək aralıq seçkilərində heç zaman qələbə qazanmayıb. Xüsusilə o, prezidentin ilk səlahiyyət müddətində keçirilirsə və Ağ Ev sahibinin reytinqi 50%-dən azdırsa, qələbəyə ümid etmək lazım deyil. Lakin Donald Tramp Amerika tarixinin Senatda çoxluğu əldə saxlamağı bacaran ikinci prezidenti kimi tarixə düşüb.
Bununla yanaşı, seçkinin respublikaçılar üçün «ciddi uğur» olduğunu demək də şişirtmə olardı. Demokratlar mövqelərini möhkəmləndirə bilib və indi, Ağ Ev sahibi bir çox təşəbbüslərinin reallığa çevrilməsi üçün Konqresdə müxalifətin razılığını almalı olacaq. O, özü üçün vacib saydığı postlara istədiyi namizədi Senat vasitəsilə təyin edə biləcək. Lakin bir çox mübahisəli qanun layihəsinin Nümayəndələr Palatasında «ilişib qalacağı» istisna deyil. Söhbət, məsələn, Meksika ilə sərhəddə divarın tikintisi, miqrasiya siyasətinin sərtləşdirilməsi, ən zəngin insanlar üçün vergi yükünün yüngülləşdirilməsi, tibbi sığortanın (Obamacare) gələcək taleyi və s. kimi məsələlərdən gedir.
Tramp üçün ən xoşagəlməz olanı isə, yəqin ki, demokratların hazırkı administrasiyaya qarşı müəyyən araşdırmalara başlamaq imkanlarının genişlənməsidir. Söhbət «2016-cı il seçkisinə Rusiyanın müdaxiləsi» ittihamından tutmuş, şəxsən prezidentin özünün vergi pozuntuları, seksual xarakterli zorakılıq hallarına yol verdiyi haqda iddialardan gedir. Əgər əvvəllər belə məsələlər respublikaçı çoxluq tərəfindən gündəmdən çıxarılırdısa, indi demokratların bu yolu açılır. Bundan sonra xüsusi prokuror Müller daha güclü olacaq, müxtəlif komitələrə başçılıq edəcək, demokratlar isə Trampa yaxın sayılan insanları ifadə verməyə çağıra biləcək. Trampın qatı əleyhdarları isə artıq impiçment variantının mümkünlüyündən danışmağa başlayıb. Amma bu, real görünmür. Çünki impiçmentin elan olunması üçün senatorların üçdə ikisinin bu təşəbbbüsü dəstəkləməsi lazımdır.
Beləliklə, döyüş yeni başlayır. Trampdan narazı olanlar bütün ehtiyat variantlarını, resurslarını ortaya qoyur və seçkinin nəticəsi də bunun göstəricisidir.
Prezident Tramp daim qadınlara seksist münasibətdə, müsəlmanlara və Latın Amerikasından olan insanlara qarşı ksenofob əhvalın qızışdırılmasında günahlandırılır. Hər kəsə bəlli olduğu kimi, onun prezidentliyə başladıqdan sonra imzaladığı ilk qanunlardan biri 7 islam ölkəsi vətəndaşlarının ABŞ-a girişinin qadağan olunması idi: İran, İraq, Suriya, Yəmən, Somali, Sudan və Liviya (sonradan siyahıya Çad, ÇXR və Venesuelanın bir sıra məmurları da əlavə olunub).
Bu arada Konqresə ilk dəfə rekord sayda qadın seçilib (bu, sanki prezidentə gözəl cavabdır). Onların arasında 29 yaşlı latın amerikalı Aleksandriya Okason-Kortes də var ki, o, ABŞ tarixinin ən gənc qadın konqresmenidir. Bundan başqa, Konqresə 2 müsəlman qadın da seçilib – Rəşidə Tlaib (Miçiqan) və İlhan Ömər (Minnesota). Ümumilikdə seçkidə regional və federal səviyyələrdə seçilmiş müsəlmanların sayına görə də rekord əldə olunub – kampaniyada ümumilikdə 100-dək müsəlman iştirak edib.
Somalidən olan 36 yaşlı İlhan Ömər həm də Konqresin ilk hicablı üzvü olacaq. O, vaxtilə Keniyada qaçqın düşərgəsində yaşayıb, sonradan Lüteran kilsəsinin dəstəyi hesabına ABŞ-a köçüb. Ömər, əlbəttə ki, Trampın seçki kampaniyası zamanı Minnesotanın somalili icması haqda dediyi son dərəcə mənfi fikri xatırlayır. O, bir sıra başqa məsələlərdə də Trampın mövqeyini bölüşmür. Məsələn, Ömər ümumxalq tibbi sığortasının tətbiqini, minimum əməkhaqqının saata 15 dollar olmasını, yoxsul tələbələrə subsidiyanın ayrılmasını vacib sayır.
42 yaşlı Rəşidə Tlaib isə Detroytda sosial işçi olub. Çoxuşaqlı fələstinli ailəsində böyümüş Tlaib açıq şəkildə bildirir ki, seçkidə Trampın siyasətilə mübarizə aparmaq məqsədilə iştirak edib. O, xüsusilə bir sıra müsəlman ölkəsi vətəndaşlarının ABŞ-a buraxılmamasını pisləyir. Amerika KİV-i «Pew Research Center»ə istinadən yazır ki, ABŞ-da yaşayan müsəlmanların, təxminən, yarısı (təxminən, 3,35 milyon nəfər) ötən il özlərinə qarşı ayrı-seçkilik hiss edib. Bu insanların 74%-i isə Trampın onlara qarşı düşmən mövqeyində olduğunu düşünür.
Bütün bunlar göstərir ki, ABŞ əhalisi arasında «Trampın lehinə və əleyhinə» bölgüsü heç də siyasi isteblişmentdə olduğundan zəif deyil. Yeri gəlmişkən, sadə amerikalılar arasında səsverməyə bu qədər böyük həvəs də çoxdan müşahidə olunmamışdı. Bu səsverməyə son onillik üçün rekord sayda seçici qatılıb. Amma uzaq keçmişə deyil, məsələn, 2014-cü ilə də nəzər salsaq, fərq ortadadır: o zaman seçkidə 83 milyon insan iştirak etmişdisə, 2018-ci il seçkisinə 114 milyon vətəndaş qatılıb.
Demokratların əsas elektoratını 35 yaşadək olanlar, ali təhsillilər, milli azlıqların nümayəndələri, qadınlar və şəhər sakinləri təşkil edibsə, respublikaçıları «Amerika kəndlisi» və yaşlı nəsil dəstəkləyib. Trampın partiyadaşları əsasən şəhərətrafı qəsəbələrin sakinlərinin dəstəyini itirib. Amma bu, faciəvi itki deyil. Çünki zamanla onları geri qaytarmaq mümkündür.
Bununla yanaşı, seçki ərəfəsində ictimaiyyətdə yaranmış gərginliyin dərinləşəcəyi təhlükəsi də realdır. Seçkiyə bir neçə gün qalmış Pittsburqdakı sinaqoqda 46 yaşlı Robert Bauersin 11 nəfəri güllələməsi həyəcan təbili sayıla bilər. Qeyd edək ki, Trampın qəti əleyhdarı olan Bauers onun «yəhudilərin əhatəsində olduğunu» düşünür.
Amerikanın yəhudi təşkilatları ölkədə antisemitizmin gücləndiyini çoxdan bəyan edir. Onların sözlərinə görə, ötən il bütün ölkə üzrə onlarla yəhudi təşkilatı hədə dolu müraciətlər alıb. Trampın keçmiş rəqibi Obama ilə müqayisədə İsrailə xüsusi münasibətinin olmasına baxmayaraq, «J-Street» liberal amerikan-yəhudi təşkilatının bu yaxınlarda keçirdiyi sorğu ABŞ yəhudilərinin əhəmiyyətli bir hissəsinin Ağ Evin hazırkı sahibinin daxili və xarici siyasətinə qarşı olduğunu göstərib. Amerika yəhudilərinin 72%-i hesab edir ki, Pittsburqda baş vermiş faciənin əsas səbəbi Trampın bəyanatları və apardığı siyasətdir.
Bu arada Mərkəzi Amerikadan olan miqrant kütləsinin qaçqın kimi ABŞ-a keçmək cəhdi sanki alovun üzərinə yağ töküb. Tramp onların arasında cinayətkar dəstə üzvlərinin, «pis insanlar»ın çox olduğunu bəyan edərək, sərhədə 15 minlik ordunun yerləşdirilməsi göstərişini verib. Bunun fonunda sosial şəbəkələrdə və KİV-də ölkədə «nifrət atmosferi»nin yaradıldığı haqda fikirlər artıb. Bu fikirdə olanlar prezidenti və tərəfdarlarını ksenofobiya əhvalını gücləndirmədə günahlandırır. Halbuki seçkinin nəticələri milyonlarla amerikalının hələ də Trampı «xalqın müdafiəçisi» saydığını göstərib.
Seçkiqabağı kampaniyanın özü də qalmaqallı keçib və bu da təəccüblü deyil. Məsələn, hüquqşünas Brett Kavanonun ABŞ Ali Məhkəməsinə təyinatı ciddi rezonansa səbəb olub. Məsələ ondadır ki, o, seksual xarakterli zorakılıqlarda təqsirləndirilir.
Hillari Klintonun, Barak Obamanın, MKİ-nin sabiq rəhbəri Con Brennanın və digərlərinin, o cümlədən Trampın açıq düşmənçilik etdiyi CNN telekanalının ünvanına göndərilmiş və xüsusi xidmət orqanları tərəfindən ələ keçirilmiş, içərisində kustar üsulla hazırlanmış bombalar olan zərflər də ciddi etirazlara yol açıb. Məlum olub ki, onları Ağ Evin tərəfdarı olan şəxs göndərirmiş.
Amerikada keçirilmiş seçkilərə beynəlxalq reaksiyaya gəlincə, onun da kifayət qədər səs-küylü olduğunu deyə bilərik. Amma bu, daha çox Vaşinqtonun xarici siyasətində hər hansı dəyişiklik gözləntisilə bağlı yox, ölkənin daxilində baş verənlərlə əlaqədardır. Çünki bu məsələdə istər prezident, istərsə də Senat böyük səlahiyyətlərə malikdir. Müşahidəçilərin fikrincə, Trampın elan etdiyi ticarət savaşı bundan sonra da davam edəcək. Çünki proteksionizm prinsipcə, Amerikanın partiya mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, əksər siyasətçisi tərəfindən dəstəklənir.
Olsa-olsa, Rusiyada demokratların güclənməsilə Vaşinqtonla münasibətlərin daha da pisləşəcəyini gözləyirlər.
Ümumilikdə deyə bilərik ki, yaxın 2 ildə Amerika icraedici və qanunverici hakimiyyətlər arasında ciddi qarşıdurma mərhələsi yaşayacaq. Hələ də arxasında ona inanan kifayət qədər amerikalının dayandığı Tramp isə özünü inamlı hiss edir. Onun əlində ciddi kozırlar da var – seçkiqabağı Tramp bir neçə ştatı gəzib, hər yerdə «görünməmiş iqtisadi artım»dan, «yeni iş yerlərinin yaradıldığından» danışıb. ABŞ iqtisadiyyatı həqiqətən də dinamik inkişaf edir, işsizliyin səviyyəsi isə İkinci Dünya müharibəsindən keçən dövrdə ən aşağı həddə düşüb. Bunlar özü-özlüyündə çox şeydən xəbər verir. Bundan başqa, Donald Tramp yalnız indi sözün əsl mənasında Respublikaçılar Partiyasının lideri kimi çıxış etməyə başlayıb. Demokratların isə hələ ki, güclü lideri yoxdur. Partiyada seçki öncəsi keçirilmiş toplantıda onlar hətta artıq «işlənmiş resurs» olan Hillari Klinton, Co Bayden və Barak Obamadan yardım istəyiblər. Amma demokratların əsas problemi «Tramp çox pisdir»dən başqa hər hansı aydın proqramlarının olmamasıdır.

HOPES AND FEARS OF AMERICANS
During the US mid-term elections on November 6, the Americans voted to define 35 senators in the 100-member Senate, 36 state governors and 435 members of the House of Representatives. As expected, the Democrats grabbed the majority of seats in the House of Representatives, while the Republicans held sway in the Senate. Thus, the elections ended with a draw.
For President Donald Trump, the elections became a vote of confidence. According to a CBS survey, more than 60% of the voters admitted that their attitude toward Trump was the key factor defining their choice of candidates. The incumbent president passed this test indeed, as the results of the Mid-term 2018 became one of the best achievements of the reds in many years. In fact, the Republicans has never won the mid-term elections, especially when the elections took place during the first presidential term and the president had a low support rating (less than 50%). But Donald Trump is the second American president, who has managed to retain majority in the Senate.
On the other hand, it would be an overstatement to think that the elections were a roaring success for the Republicans. The Democrats, after all, have considerably strengthened their positions, which means the president will have to negotiate many of his initiatives with the congressional opposition. He will still be able to appoint his people to the key government posts after their endorsement in the Senate, but many controversial bills, such as the wall along the US-Mexican border, tough migration policy, tax breaks for the richest people, the fate of the Obamacare can get stuck in the House of Representatives.
Perhaps the main trouble for Trump is the increased ability of the Democrats to continue investigations (Russian interference in the 2016 elections, tax violations of the president and his accusations of sexual harassment) against the current administration. If the Republican majority could block the inquiries earlier, now the road is open for investigators. Special Counsel Robert Mueller will become stronger, and the Democrat heads of various committees will be able to summon the individuals close to Trump. His ardent opponents are even thinking about the impeachment, albeit an unrealistic scenario, as they need the support of the two-thirds of the senators.
Apparently, it is just the beginning of the battle. Trump's opponents are massing against him, as the election results show as well.
Trump is constantly accused of sexism and inciting xenophobic attitudes towards the Muslim and Hispanic communities. In fact, one of the first bills that Trump signed as soon as he took the office was a ban on the nationals of seven Islamic countries entering the US, namely Iran, Iraq, Syria, Yemen, Somalia, Sudan and Libya, later including Chad, North Korea and a number of Venezuelan officials. And like a strong response to the president, a record number of women (over 80), including the 29-year-old Latin-American Alexandria Ocasio-Cortez, the youngest female congresswoman in American history, and two Muslim women, Rashida Tlaib (Michigan) and Ilhan Omar (Minnesota), became the representatives of the Congress. In general, the elections were record-breaking in terms of the number of Muslims elected at the regional and federal levels with a total of about 100 people taking part in the campaign.
A 36-year-old Somali, Ilhan Omar, who will also be the first Muslim congresswoman in a headscarf, has lived in a refugee camp in Kenya for a while, and then ended up in the US thanks to the support of the Lutheran Church. Omar, of course, remembers Trump's pre-election campaign and his very negative remarks about the Somali community in Minnesota. The newly elected congresswoman is also at odds with Trump regarding many other issues. She advocates the introduction of a universal health care system, a mandatory minimum wage of $15 per hour and subsidies for poor students. Rashida Tlaib, 42, is a social worker from Detroit, MI coming a large family of Palestinian immigrants. She openly declared that she decided to participate in elections in order to counteract Trump’s policies, in particular his ban on some Muslim countries. According to the Pew Research Center, nearly half of the Muslims in the United States (about 3.35 million) felt discriminated last year, and 74% called Trump hostile to them.
All these facts suggest that the American population is divided in two camps, those that support Trump and those that are against him. Same as the political establishment of the United States. Incidentally, the past elections showed a zealous willingness of ordinary Americans to vote, something that has not been the case for quite a long time. The mid-term's turnout has become a record for the last decades: 114 million voters in 2018 compared to 83 million in 2014.
The majority of voters supporting the Democrats were people under 35 years old with higher education, representatives of national minorities, women, and the residents of suburbs. The so-called "rural America" and older people supported GOP. Trump lost the support of the suburban residents, but this is not a catastrophic loss and can be rectified during the rest of his term.
But there is a real danger that the tense situation in the society on the eve of the elections can aggravate. The alarming bell rang just before the midterms when a 46-year-old Robert Bowers, Trump's opponent, who believes that he is "surrounded by Jews", shot eleven people in the synagogue of Pittsburgh. American-Jewish organisations have long been talking about growing anti-Semitism in the United States, noting that over the past year dozens of Jewish community centres throughout the country have received threats of mining. Despite Trump’s special treatment of Israel, as opposed to Obama, a recent poll by J-Street, a liberal American Jewish organisation, shows that a significant number of American Jews are against both the domestic and foreign policy of the White House. 72% of American Jews believe that Trump's statements and policies are one of the main causes of the tragedy in Pittsburgh. Huge number of migrants from Central America, who want to break into the United States as refugees, also added nervousness to the general atmosphere. Trump said that there were many gang members and bad people among the migrants, and ordered the deployment of about 15 thousand troopers at the border. Thus, many commenters in the media and social networks complain about the "atmosphere of hatred" in the country, accusing the president and his supporters of fomenting xenophobic attitudes. Nevertheless, the results of the elections show that for the millions of Americans, Trump is still the "protector of the nation."
It is not surprising that the pre-election campaign has become unprecedentedly scandalous. The appointment of attorney Brett Cavanaugh, who had been charged with sexual harassment, to the US Supreme Court, further heated the passions. A lot of speculation was going around the envelopes with homemade bombs sent to Hillary Clinton, Barack Obama, former CIA director John Brennan, and others, including the CNN, which Trump is openly fighting with. It turned out that the sender was an avid Trump supporter.
As always, the international reaction to the US mid-term elections was massive. But it was rather caused by the ongoing events in the United States, than the expectations of possible changes in Washington’s foreign policy, because the President and the Senate have more powers in this direction. Observers believe that trade wars initiated by Trump will most certainly continue, since protectionism, in principle, is supported by many American politicians regardless of their party affiliation. Russia, however, expects that the relations with Washington will worsen given the strengthening of the Democrats in the government.
In general, we can expect that the US enter a period of intensified confrontation between the executive and legislative branches in the next two years. So far, Trump, supported by a considerable number of Americans, looks quite confident. In fact, he has a number of trumps in his hands - before the elections, the president visited several states constantly recalling the "unprecedented growth of the economy" and "the creation of new jobs." Indeed, the US economy is developing dynamically, at an unprecedentedly low level of unemployment since the World War II. Furthermore, the president now acts as the real leader of the Republican Party. But the Democrats still have no strong leader. In the run up for elections, they even opted for the support of Hillary Clinton, Joe Biden and Barack Obama. But the real problem of the Democrats is obviously the absence of any coherent program, except for the infamous one called “Trump is very bad.”