MAKRONA «SARI VƏRƏQƏ»
Noyabrın ikinci yarısında Avropa İttifaqının (Aİ) əsas söz sahiblərindən olan Fransa «sarı jiletlilər» tərəfindən silkələnməyə başlayıb. Prezident Emmanuel Makronu israrla iqtisadi siyasətinə yenidən baxmağa çağıran etirazçı hərəkatın tərəfdarları özlərini məhz belə adlandırırlar.
Üsyançılar Parisdə
Fransa ənənəvi olaraq, üsyankar ölkə kimi tanınır. Yəni bu ölkənin əhalisi sanki hər an ayaq üstədir və Fransanın bu və ya digər siyasi qüvvə tərəfindən idarə olunan ayrı-ayrı sosial qrupları istənilən zaman bir anda siyasi, iqtisadi, sosial hüquqlarının təmini tələbilə küçələrə axışmağa hazırdır. Ədalət naminə etiraf etmək lazımdır ki, onların günlərlə davam edən nümayişləri, ümumxalq tətilləri və bənzər aksiyaları çox vaxt müsbət nəticələr verir və hökuməti öz istəyinə deyil, elektoratın, vergi ödəyicilərinin istəyinə uyğun addım atmaq məcburiyyətində qoyur. Odur ki, «Sarı jiletlilər» hərəkatı da Fransanın etiraz ənənəsinə uyğun gəlir. Hər halda, bu, yeni tarixdə mənsubiyyətindən və «cibindən» asılı olmayaraq, bütün vətəndaşlara Azadlıq, Bərabərlik və Qardaşlıq tələbinin ilk dəfə səsləndirildiyi ölkədir.
Lakin bəzi amillər var ki, onlar «Sarı jiletlilər»in bu xalqın hüquqları uğrunda ənənəvi mübarizə üsulundan bir qədər fərqli yol getdiklərini göstərir. Bu amillər yalnız daxili siyasi deyil, həm də bəlkə də, xarici siyasi məsələlərlə bağlıdır. Ondan başlayaq ki, Fransada indiyədək keçirilmiş etiraz aksiyalarından fərqli olaraq, «Sarı jiletlilər» hərəkatının təşkilatçıları müxalifət partiyaları və ya işçilərin hüquqlarını istənilən an qorumağa hazır olan həmkarlar ittifaqı təşkilatları deyil. Hərəkatın tərəfdarları virtual aləmdən, sosial şəbəkələrdən olan etirazçılardır. Artıq 2 həftədir davam edən etiraz aksiyasının arxasında hər hansı nüfuzlu siyasi qüvvənin dayanmadığı aydın görünür. Fransa partiyalarının (sistem və qeyri-sistem) baş verənləri kənardan izləməsi də təsadüf deyil. Məsələ ondadır ki, siyasi qüvvələrin bir hissəsi etirazlara dəstək verməyi, digər hissəsi isə qarşı çıxmağı lazım bilmir.
Əyninə sarı jilet geymiş on minlərlə fransızı birləşdirən isə bir məqamdır – gələn ilin əvvəlinə nəzərdə tutulmuş qiymət artımı. Qeyd edək ki, Fransa 2019-cu ildən benzinin və dizel yanacağının qiymətini artırmaq haqda qərar qəbul edib. Bu üzdən etirazçıları bəzən «avtomobilçilər» də adlandırırlar. Onların geydikləri jiletlər də ictimai nəqliyyat sürücülərinin geyimini xatırladır.
Beləliklə, Fransada gələn il yanvarın 1-dən benzinin litri 2,9, dizel yanacağının litrisə 6,5 avrosent bahalaşacaq. Bu arada qeyd edək ki, 2018-ci il ərzində Fransada dizel yanacağının qiyməti onsuz da 23%, benzinsə 15% bahalaşmışdı. Prezident Makron bunu ekoloji zərurətlə əsaslandırır. O, hesab edir ki, yanacağın, ilk növbədə dizelin bahalaşması onun istifadəsini mütləq qaydada azaldacaq ki, bu da ətraf mühit üçün önəmlidir. Bundan başqa, yaranacaq vəziyyətdə alternativ enerji mənbələrinə keçid də sürətlənəcək.
Lakin hökumətdən bu qərarın ləğvini yalnız «Sarı jiletlilər» deyil, ictimaiyyətin onları dəstəkləyən əhəmiyyətli bir hissəsi də tələb edir. Onlar hesab edir ki, təmiz hava uğrunda mübarizə sosial ədalət ideyalarına uyğun aparılmalı, bu mübarizə vətəndaşlar arasında qeyri-bərabərliyi dərinləşdirməməli, sıravi insanların maddi durumunu pisləşdirməməlidir.
«Sarı jiletlilər»ə gəlincə, onlar bu yolda o qədər israrlıdırlar ki, etiraz aksiyaları artıq polislə toqquşmalara belə, yol açıb. Nəticədə, hökumət ciddi dilemma qarşısında qalıb: etirazın yatırılması (bu, qan tökülməsini qaçılmaz edəcək), yaxud tələblərə ən azı qismən əməl olunması. «Sarı jiletlilər»in noyabrın 24-də Parisdə keçirdikləri aksiya hökumət üçün daha acınacaqlı alınıb. Həmin gün nümayişçilərlə polis arasında ciddi qarışdurma baş verib. Nümayişçilər Mars meydanına keçməkdən imtina edib və prefekturanın qadağasına baxmayaraq, Yelisey meydanına girib. Nəticədə, asayiş keşikçilərilə onların arasında qarşıdurma olub. Polis 130-dək etirazçını saxlayıb. Fransanın daxili işlər naziri Kristof Kastanerin sözlərinə görə, həmin gün bütün ölkə boyu nümayişlərə 130 mindən artıq insan qatılıb.
Bu arada «Sarı jiletlilər»in fəalları hərəkatın daxilində də fikir ayrılıqlarının olduğunu etiraf edir. Onun təşəbbüskarlarından olan Benjamen Kuşi açıq şəkildə deyib ki, «biz vahid mövqeyə malik deyilik və ola da bilmərik. Hər qrupun, hər regionun daxilində fikir ayrılıqları olur. Sadəcə, biz hamımız bir istiqamətdə hərəkət etmək istəyirik».
«Sarı jiletlilər» deyir ki, onların gələcək fəaliyyəti, hərəkatın miqyası prezident və hökumətin mövqeyindən, etirazçıların tələblərini eşitməyə nə qədər hazır olub-olmadıqlarından, praktiki addımlar atıb-atmayacaqlarından asılıdır. Bu arada artıq Fransanın Avropa qitəsindəki 12 regionunun rəhbəri hökuməti 2019-cu ilin əvvəlinə planlaşdırılmış qiymət artımından imtinaya çağırıb. «Təcili tədbirlər görülməli, ilk növbədə yanvarın 1-dən vergilərin artırılması qərarı təxirə salınmalıdır. Söhbət ekoloji vergi rejiminin yaradılması qərarının ləğvindən getmir. Sadəcə, bu rejim sosial baxımdan qəbuledilməz olmamalıdır», - deyə regional prefektlərin açıq məktubunda bildirilir.
Bundan başqa, Fransa parlamentinin yuxarı palatası olan Senatın 2019-cu il üçün dəstəklədiyi büdcə layihəsində yanacaq vergisinin artırılması nəzərdə tutulmur. Lakin bu sənədin qəbulu hələ də ciddi sual altındadır. Ona parlamentin aşağı palatası çətin ki, səs versin. Məsələ ondadır ki, oradakı deputatların əksəriyyəti Makronun «İrəli, respublika» partiyasının təmsilçiləridir.
Əslində, artıq prezident Makron və baş nazir Eduard Filipp də əhalinin fikrini dinləməyə hazır olduqlarını bəyan ediblər. Lakin onlar yanacağın qiymətində bahalaşmaya getməkdən imtinanı düşünmürlər. Dövlət başçısı «fransızlar üçün adətləri tərgitməyin çətin olduğunu» etiraf etsə də, hakimiyyətin nəqliyyat vasitəsini ətraf mühiti daha az zəhərləyən maşına dəyişmək istəyənlərə dəstək verəcəyini söyləyib. Başqa sözlə, o, etirazçı hərəkatla dialoqa hazırdır, lakin bu zaman mövqeyini və qərarını dəyişməyi düşünmür. Ola bilsin ki, Makron qiymət və vergi artımına qarşılıq əhalinin aztəminatlı hissəsi üçün yeni güzəşt və dotasiya qərarı da qəbul etsin. Amma onun siyasətindən imtina etməyəcəyi dəqiqdir.
Bu yerdə əsas sual ictimaiyyətin «Yaşıl jiletlilər»ə dəstək verməyə nə qədər hazır olmasındadır. Parisdə keçirilmiş nümayiş göstərib ki, hərəkat artıq bəzi çərçivələri aşıb və indi onun tələblərini ictimaiyyətin daha böyük hissəsi dəstəkləyir. Sosioloji sorğular göstərir ki, fransızların dörddə üçün «Yaşıl jiletlilər»in aksiyalarını qanuni sayır. Lakin bir fakt da var ki, Fransa ictimaiyyətinin əsas kütləvi olan orta sinif inqilab arzusunda deyil. Demək, hakimiyyətlə «Yaşıl jiletlilər» arasında hər hansı formada kompromisin əldə edilməsinə ciddi ehtiyac var.
Bəs, Tramp nə düşünür?
Bütün bunlarla yanaşı, «Yaşıl jiletlilər» hərəkatının haradan peyda olması haqda müəyyən suallar və hətta şübhələr var. Belə bir fikir var ki, Fransada baş qaldırmış etiraz dalğası prezidentin bir sıra xarici siyasi bəyanatlarından da irəli gələ bilər. Məsələ ondadır ki, sosial şəbəkələr vasitəsilə koordinasiya olunan, ölkə boyu yolların bağlanması, barrikadaların qurulması, maşın təkərlərinin yandırılması ilə həyata keçirilən, polislə toqquşma və hətta tələfatla (KİM son toqquşmalar zamanı 2 nəfərin öldüyü haqda xəbər yayıb) nəticələnən etirazlar postsovet məkanında və bəzi Şərq ölkələrində baş vermiş «rəngli inqilablar»ı, «maydanlar»ı çox xatırladır. Etirazçı hərəkatın müəyyən rəmz seçməsi də çox tanışdır: Fransada «Sarı jiletlilər» haradasa «qızıl gül» olub, məsələn, Honkonqdakı «maydan»da isə «yaşıl çətirlər».
Lakin bu dəfə «rəngli inqilab»ın atributlarını geosiyasi öhdəliklər təzyiqi altında çətin daxili siyasi vəziyyətlə üzləşmiş postsovet ölkələrində, yaxud Asiya və Afrikanın əyalətlərində deyil, Avropanın aparıcı fövqəldövlətlərindən birində müşahidə edirik. Əgər bunun təsadüf, özbaşına yaranmış hərəkat olduğunu düşünmürüksə, Fransa prezidentinin qeyri-populyar qərarlarına etirazın Makronun bir bəyanatından cəmi bir neçə gün sonra başladığını yada salmalıyıq. Söhbət Emmanuel Makronun Avropanın suverenliyini bərpa etməsinin vacibliyi haqda bəyanatından gedir. Üstəlik, o, Avropanın kənar qüvvələrdən, həmçinin ABŞ-dan qorunması üçün öz ordusunu yaratmalı olduğunu da bildirib.
«Əsl ümumavropa ordusu yaratmasaq, avropalıların təhlükəsizliyini təmin edə bilmərik. Bizə Birləşmiş Ştatların köməyi olmadan, öz gücünə müdafiə oluna bilən Avropa lazımdır. Biz müdafiə olunmalıyıq! Çindən, Rusiyadan, hətta Birləşmiş Ştatlardan belə», - deyə Makron Birinci Dünya müharibəsinin başa çatmasının 100-cü ildönümü ilə bağlı tədbirdəki çıxışında bildirib.
Beləliklə, Fransa prezidenti Ümumavropa Silahlı Qüvvələrinin yaradılması zərurətinin yalnız ənənəvi təhlükə sayılan Rusiya və Çinlə bağlı olmadığını açıq şəkildə ortaya qoyub. O, ölkəsi və bütünlükdə Avropanın milli təhlükəsizliyinə təhdidlər arasında konkret olaraq ABŞ-ın da adını çəkib. Eyni zamanda Makron Amerikanın dünya iqtisadiyyatındakı hökmranlığından da narazılığını dilə gətirib. O, hesab edir ki, artıq bir tərəfin hegemonluğu ilə barışmayaraq daha ədalətli beynəlxalq ticarət sisteminin qurulması vacibdir.
Makronun bu demarşları, təbii ki, Ağ Evin xoşuna gəlməyib. Əgər Fransadakı son hadisələrdə Vaşinqtonun əlinin olduğunu göstərən və ya inkar edən amillər varsa, Donald Tramp administrasiyasının Makronun üzləşdiyi çətinlikləri məmnunluqla müşahidə etdiyinə heç bir şübhə yoxdur. Tramp artıq «Sarı jiletlilər» hərəkatı ilə bağlı mövqeyini də bildirib. O, «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində bunları yazıb: «Fransadakı böyük, zorakı etirazlar Avropa İttifaqının ABŞ ilə ticarətdə, son dərəcə yüksək səviyyəli hərbi müdafiənizə görə ödəmələrdə nə qədər pis davrandığını nəzərə almır. Bu iki məsələ tezliklə həllini tapmalıdır».
Yəni ABŞ administrasiyasının rəhbəri Avropanın aparıcı iqtisadiyyatları olan Fransa ilə Almaniyaya qarşı irəli sürdüyü tələbləri bir daha yada salıb. Tramp hesab edir ki, Aİ-nin ÜDM-nin 2%-i qitəni qoruyan ABŞ ordusunun saxlanmasına xərclənməlidir. ABŞ-ın ticarət və hərbi maraqları ilə bağlı məsələlərin dərhal həll edilməli olduğuna dair fikrisə hədə kimi də qiymətləndirmək olar. Yəni, əks təqdirdə Fransa prezidenti daha çətin durumla üzləşə bilər. Bu, Avropa ordusunun yaradılması təşəbbüsü ilə faktiki olaraq ABŞ-ın «Köhnə dünya»da mövcudluğuna qarşı çıxmış Makrona özünəməxsus siqnaldır.
Beləliklə, şişirtməyə yol vermədən, demək olar ki, bütün dünya Yelisey sarayının hazırkı sahibinin okeanın o tayındakı müttəfiqin də diqqətlə izlədiyi və ilk baxışdan kortəbii təsir bağışlayan «Sarı jiletlilər» hərəkatının qarşısını necə alacağına maraq edir.

YELLOW CARDS FOR MACRON
Yellow vests have shaken one of the leading countries of the European Union, France, since the second half of November. That's how the supporters of the protest movement call themselves, demanding a serious review of the economic policy of President Emmanuel Macron.
Rebels in Paris
Traditionally, France has been known as a rebellious country. French population, especially certain social groups led by various political forces, can easily take the streets, demanding to ensure their political, economic, and social rights. Incidentally, such protests, general strikes and similar manifestations of popular discontent, which can usually take many days, often lead to success, forcing the government to take into account the will of the electorate and taxpayers. Therefore, the yellow vests movement undoubtedly fits into the logic of protest traditions of France - the cradle of modern European democracy, the country where the demands for freedom, equality and fraternity for all people regardless of their origin and material welfare were voiced for the first time in the new history.
However, there are a number of factors, which may help to single out the yellow vests from the experience of popular struggle for rights. These factors are not only of domestic nature but perhaps have some external influence related to France's foreign policy.
Unlike the previous demonstrations of the French protest, the organisers of protest movement were not opposition parties or trade unions that had always been ready to defend the rights of employees. Supporters of the movement are "protestants" from virtual social networks, which have no visible political forces behind them after at least two past weeks. It is not by chance that both the systemic and non-systemic French parties are watching the events from the outside, although one of the political forces expresses support for the yellow vests while the other condemns them.
Tens of thousands of French citizens put on yellow vests to protest the rise in the prices of gasoline and diesel from the beginning of 2019. Therefore, the protesters are often called "motorists" wearing yellow reflective vests symbolic for car drivers.
According to the government’s decision, gas prices in France should increase by 2.9 eurocents from January 1, and diesel prices by 6.5 eurocents per litre. In fact, the prices were already increased by approximately 23% for diesel and by 15% for gasoline during 2018. President Macron explains the need to implement this measure with environmental expediency. The government believes that the increase in fuel prices (primarily diesel) will inevitably reduce its use in the interests of the environment and will contribute to the speedy transition to alternative energy sources.
However, quite a few French people - and this is not only "yellow vests", but also a significant part of society that supports them, demand the abolition of government decisions, bringing the struggle for clean air into line with the ideas of social justice, preventing this struggle from deepening inequality and deterioration of the financial situation of ordinary citizens.
Decisive actions of the "yellow vests" have turned the protest movement into clashes with the police and put the government before a serious dilemma: suppress the insurgents, which means the inevitable bloodshed, or agree to at least partial fulfilment of their demands. A harsh test for the authorities was the demonstration of the "yellow vests" in Paris on November 24, which resulted in clashes with the police. Protestants refused to be stationed on the Field of Mars and, despite the ban of the prefecture, came to the Champs Elysees, where many hours of skirmishes with the forces of order took place. The police detained about 130 people. According to the French Minister of Interior, Christophe Castaner, over 103 thousand people took part in demonstrations throughout the country.
Activists of the "yellow vests" recognize the presence of differences within the spontaneous movement. One of its initiators, Benjamin Kushi, openly declared: "We do not and cannot have a single opinion. Disagreements exist within each group, within each region, but we all want to move in the same direction."
"Yellow vests" make it clear that their further actions, the scale of the movement will depend on the position of the president and the government, their readiness to listen to the opinion of protesters and take appropriate practical measures. At the same time, the heads of 12 regions of the European part of France called on the government not to increase the fuel prices next year. "It is necessary to take urgent measures and, first of all, to introduce a moratorium on tax increase from January 1. It is not about abandoning the idea of creating eco-friendly tax regime, but about making this regime socially acceptable," reads the open letter of the regional prefects.
Moreover, the French Senate, the upper house of the French parliament, voted in support of the draft budget for 2019. In particular, it is suggested to freeze the increase in fuel tax. However, it is difficult to believe that this document is ever adopted, since the National Assembly is unlikely to vote for it, because the representatives of Macron's La République En Marche! have the majority of seats in the lower house of the parliament.
President Macron and the government of Édouard Philippe express their readiness to listen to protesters, but at the same time, they are not going to give up plans for the increase of fuel prices. Although Macron acknowledged that "the French don't change their habits easily," he assured that the authorities would support those who want to change their means of transportation to less harmful to the environment. In other words, he advocated for a dialogue with the protest movement, but not to the detriment of his own position and decisions. President Macron may announce new benefits and subsidies to the poorest segments of the population in order to counter rising prices and taxes, but he definitely will not change his strategy.
And here comes the main question: to what extent the society is ready to provide real support to the "yellow vests"? The demonstration in Paris showed that the protest movement had already gone beyond the lower classes and has the approval of wider levels of the society. According to opinion polls, three-quarters of the French consider the protests of the "yellow vests" legal. However, it is a fact that the dominant middle class in French society as a whole does not want revolutions. Consequently, the society as a whole is seriously interested in finding some form of compromise between the authorities and the "yellow vests".
Trump's reaction
Meanwhile, there are still some questions and even suspicions regarding the emergence of the "yellow vests" movement. Some believe there is a possible connection between the ongoing protest action and Mr. Macron's foreign policy.
In fact, the protests coordinated through social networks and leading to the closure of roads, barricades and burning of cars and tires, clashes with the police and even victims (media reports about two dead) look like yet another "colour revolution", Maidan and the like in the post-Soviet space and in a number of Eastern countries. The use of a certain symbol of protest is very familiar: in France, it was "yellow vests", and in Hong Kong, for example, "yellow umbrellas".
This time, however, we can see the attributes of another "colour revolution" not in one of the post-Soviet, Asian or African countries living through complex internal processes under the pressure of geopolitical circumstances, but in one of the leading countries of Europe. If we assume that the protest movement was not a random and spontaneous event, we also have to admit that the "yellow vests" occurred just a few days after Emmanuel Macron declared the need to restore European sovereignty and to create a European army to defend the continent also from the US.
"We cannot ensure the safety of Europeans if we do not decide on creating a real pan-European army. We must have a Europe, which can defend itself, mostly on its own, without the United States. We must defend ourselves! From China, Russia and even from the United States," said Macron on the solemn ceremony dedicated to the 100th anniversary of the end of the World War I.
Thus, the French president explained the task of creating a pan-European armed forces not only by the need to defend Europe from usual suspects such as Russia and China. He specifically mentioned the US in the list of threats to the national security of his country and all of Europe. At the same time, Macron expressed his dissatisfaction with American domination in the world economy as well. He stated the need to build a more honest system of international trade, and not to accept the hegemony of a single country.
Obviously, the White House didn't enjoy Macron's statements. Although one can put forward a multitude of arguments confirming or refuting Washington’s involvement in the protest movement in France, , but it is clear that the Trump administration really enjoys the difficulties that Mr. Macron, the young troublemaker of the old Europe, and his government is experiencing.
In fact, Mr. Trump has explicitly expressed his position on the "yellow vests" in his Twitter account: "The large and violent French protests don’t take into account how badly the United States has been treated on Trade by the European Union or on fair and reasonable payments for our great military protection. Both of these topics must be remedied soon."
In other words, Trump has reminded his long-standing demand from France and Germany, the leading economies of Europe, to pay up to 2% of the EU GDP for the maintenance of the US army defending the continent. The last statement underlining the urgency to remedy the topics related to US's commercial and military interests can be considered a threat. Otherwise, the situation of the French president will be even worse. This is a sort of signal for Macron, who, by his initiative about the European army, actually declared his intention to spend money on strengthening the security system of sovereign Europe, rather than supporting the American presence in Europe.
Without exaggeration, we can say that the world community is closely watching how the French president is going to suppress the seemingly spontaneous movement of the "yellow vests" under the vigilant, if not oppressive, eye of his overseas ally.